de loupe VEGRUVTER VERLAAG TVExorm 'PRUZENl 1 VERLAAG KOFFIEPRUZEN MET BOVENDIEN BANDEN Factoren-commissie volgt de verkeerde methode. 2)e gAote ifjeAJu Prof. dr W. Rip aanvaardt zijn ambt. Kilometers] Beter! m GOUDMERK O I KI van 230 ct wordl 225 ct. llll per 250 gram ROODMERK KOH-I* i BLAUWMERK Komt van 218 ct. wordt 210 ct. k yan 205 ct. wordt 200 ct. per 250 gram H er 250 gram ORANJEMERK KUFNt van 195 ct. wordt 190 ct. per 250 gram j||| Onder Wapens zwijgen, maar geen vrede* Bijz. hoogleraar der Landbouwhogeschool. Het Zuidkoreaanse leger LICHT VLOPEND Geen dwingend systeem van regels en normen als voorwaarde voor het zelfbestuur van minder ontwikkelde gebieden. FEUILLETON. Woensdag 10 Juni 1953 -LiVVSCH DAGBLAD Pagina 3 .„VXVVWWWNKSSSSi» HET IS DAN BIJNA ZO VER: in de „vredestent" van Panmoend- jon is het accoord getekend over de uitwisseling van krijgsgevangenen in Korea. Daarmede is de laatste en voornaamste belemmering voor het sluiten van een bestand weggenomen. Nog enkele détails moeten worden geregeld en dan zullen de wapens zwijgen. Bijna drie jaar lang hebben ze hun vernietigende taal gesproken. Duizenden en nog eens duizenden jon ge levens hebben op de bergen en in de vlakten, in de steden en in de dor pen een verschrikkelijk einde gevon den. Terwijl de laatste twee jaar in Panmoendjon de besprekingen zich voortsleepten, ging de oorlog door. Weinig kilometers van de conferentie tafel sneuvelden jonge mannen uit vele landen. Ver van hun huis en van hun geliefden. Het ontzettende leed, dat over duizenden is gekomen, wie kan het beschrijven? De hel, waarin vrije mensen èn communisten hier hebben geleefd, wie kan er ook maar een fractie van weergeven. Er is reden tot grote VREUGDE, dat nu aan deze ver schrikking een einde gaat komen. Dat het bloedvergieten zal worden ge staakt en dat misschien voor het leven getekend of verminkt de soldaten naar hun huizen zullen terugkeren. Dit is het allerbelang rijkste van het accoord, dat aan het doden van mensen een halt wordt toegeroepen. Er is reden om God te danken, dat Hij de dingen zó leidt. Maar de vreugde is niet volledig en niet onvermengd. Want de verade ming betekent geen vrede. Het be stand, dat straks een feit zal worden, is geen oplossing. En er is ook geen reden om te geloven, dat de politieke conferentie, die zal volgen, onze we reld een tijd van ongestoorde vrede zal brengen. Daarvoor zijn de ideolo gische tegenstellingen te groot. IS, WANNEER WIJ HET ZO STEL LEN, pessimisme onze raadsman? zo zullen sommigen misschien vragen. Waarom mogen wij nu niet, zonder weer direct aan donkere dingen en nieuwe problemen te denken, blij zijn? Is dat geen bewijs van grote ondank baarheid? Zeker niet! Dat het zwaard in de schede terugkeert wie zal niet juichen? Maar daartegenover wie durft te beweren, dat daarmede de vrede en het geluk onder de vol keren automatisch terugkeert? Wie gelooft werkelijk, diep in zijn hart, dat nu de dreigingen ophouden? Dat zou toch wel heel naïef zijn! Want er is niet zo erg veel denkkracht voor nodig om tot de conclusie te komen, dat een vrede in Korea alles zal heb ben van een compromis en dat de vraagstukken, die niet alleen in het Verre Oosten om een oplossing roe pen, maar ook in ons eigen wereld deel, dan pas met onweerstaanbare kracht naar voren treden. Laat ons eerst naar korea zelf kijken. Toen wij in 1945 werden bevrijd, kwam ook Korea on der de knoet van de Jap vandaan. Maar het Koreaanse volk was niet vrij. Het land werd in twee delen ge splitst en er kwam een bezetting. Deze toestand bleef zo tot in 1950 de oorlog begon. U moet zich dit voorstellen in ons eigen land: een boven- en een beneden-Moerdijks gedeelte met vijandelijk tegenover el kaar staande bezetters. Wat zou onze reactie zijn en waarvoor zouden wij zo lang mogelijk blijven vechten? Voor een eenwording en een vrede in vrijheid, met een eigen regering voor het hele land. Welnu: Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea, mogen wij niet al te lastig vallen om hetgeen hij nu doet. Zijn optreden is niet goed te keuren, maar met alle zeer gerechtvaardigde critiek op zijn sterk autocratisch régiem te begrij pen, omdat hij zijn levenswerk dreigt te zien mislukken. De CONFERENTIETAFEL zal het werk van de waf ens moeten overnemen. Zuid-Korea's president heeft daarin geen vertrouwen. Hij redeneert: als wij met de wapens de communisten niet tot een bevredigen de regeling kunnen dwingen, zouden wij dat dan wel met woorden kun nen? Er is aan de kant van beide partijen een groot verlangen naar vre de, maar zal die niet ten koste gaan van Zuid-Korea, zoals in de loop der geschiedenis wel eens meer de belan gen en de toekomst van een klein land zijn opgeofferd aan het politieke spel der grootmachten? En de oude Inaugurele rede te Wageningen. (Van onze speciale verslaggever). WAGENINGEN, 9 Juni. Prof. dr W. Rip heeft hedenmiddag zijn ambt van bijzonder hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen aanvaard met een inaugurele rede over „Beginselen van het economisch handelen voor de ondernemer in de landbouw". Een groot aantal belangstellenden uit allerlei kring was bij deze plechtigheid aanwezig en na afloop van de inauguratie had de nieuwe hoogleraar op de receptie vele handen te drukken. Zoals bekend zal prof. Rip de Chr. maatschappijleer doceren en werd de door hem bezette bijzondere leerstoel in het leven geroepen door een stichting, waarin zowel de Chr. Boeren- en Tuindersbond als de Chr. Landarbeidersbond ver tegenwoordigd zijn. In zijn rede verklaarde hij de keuze van zijn onderwerp uit het feit, dat zijn leeropdracht betrekking heeft op de sociale en economische agrarische politiek. De ondernemer is in dit ge heel de centrale figuur. Veel aandacht wordt de laatste jaren in de economi sche literatuur besteed aan de onder nemer, maar meestal gaat het daarbij om de figuren, die aan het hoofd van grote bedrijven staan, van N.V.'s of semi-overheidsbedrijven. Staat de the orie in het laatste geval voor de moei lijkheden om uit te maken, wie in deze organismen eigenlijk de onder nemer is, in de landbow bestaat hier over geen twijfel. Hier beheert de on dernemer, de boer, de productiemidde len nog zelfstandig en hier exploiteert hij de onderneming voor eigen risico. De economische handelingen van de ondernemer in de landbouw kunnen in drie rubrieken worden verdeeld, aldus prof. Rip. Te onderscheiden zijn de handelingen, die betrekking heb ben op de commerciële en financiële leiding, op de organisatie van het pro ductieproces en op de regeling van de arbeidsverhoudingen. NORMEN. De economisch gerichte handelingen moeten worden beheerst door het eco nomisch beginsel van de doelmatigheid. Het economische toch heeft een eigen zin en structuur en een niet tot andere aspecten te herleiden kern, zoals ook de gedachte van de sonvereiniteit in eigen kring leert. Toch is het economische niet te isoleren van het volle leven, waarin de mens een Goddelijke op dracht te vervullen heeft. Hij bezag de vraag, of de wijze, waarop de economisch handelende landbouwer zijn doeleinden tracht te bereiken ook onderworpen is aan be paalde normen en onderscheidde ver volgens drie normen, die een eenheid moeten vormen, nl. het grote gebod der liefde, Gods ordeningen in schep ping en onderhouding 'en de op deze uitgangspunten steunende beginselen. Vervolgens ging prof. Rip na, welke betekenis deze beginselen hebben voor de drieërlei functie van de agrarische ondernemer en voor de collectieve be langenbehartiging in de landbouw. Onder deze gezichtspunten wenste hfj ook zijn leeropdracht te vervullen. Tenslotte werden zeer in het kort enkele bedenkingen weerlegd, die door verschillende prominenten tegen bovenstaande beschouwingen zijn in gebracht. De gebruikelijke toespraken besloten de rede. GELUKWENSEN. Onder hen, die prof. Rip tijdens en na de inauguratie gehouden receptie gelukwensten, merkten we op de 'mi nisters Algera, van der Kieft, Mans- holt en Staf. Voorts mr J. A. Jonkman, voorzitter van de Tweede Kamer, een dertiental Kamerleden en vele colle ga's van prof. Rip. MOLOTOF HOOPVOL OVER WAPENSTILSTAND. MOSKOU, 9 Juni. De vrouwe lijke Indische minister van Volks gezondheid, Radjkoemari Amrit Ka- oer, heeft gisteren te Moskou ver klaard, dat Molotof, de Sowjet-minis- ter van Buitenlandse Zaken, haar in de afgelopen week had medegedeeld, dat hij zeer hoopvol gestemd was over het sluiten van vrede in Korea en de wereld. De Indische minister zeide een onderhoud van een uur met Molotof gehad te hebben. Minister dr Kaoer is voor een be zoek van twee weken te Moskou als gast van de Indische ambassadeur. SEOEL, 9 Juni. Het Zuidkoreaanse le ger telt op het ogenblik 400.000 man ge vechtstroepen en 600.000 man ondersteu- ningstroepen. Elke dag komen er onge veer 700 goedgeoefende soldaten bij. Toen de Noordelijken op 25 Juni 1950 over de 38ste breedtegraad trokken, tel de het Zuidkoreaanse leger slechts 25.000 man, slecht uitgerust en ongeorganiseerd. De opbouw van het Zuidelijke leger is voor het overgrote deel aan de Ameri kanen te danken. Het is - ook thans nog - bijna geheel afhankelijk van Amerikaan se steun. In de strijd zijn meer dan 100.000 Zuidkoreanen gesneuveld. Honderduizen den anderen bevinden zich in Noordelijke krijgsgevangenschap. Militaire deskundigen zijn van mening dat binnen twee jaar een Zuidkoreaanse strijdmacht van een millioen man zou kunnen worden opgebouwd. Of het land dit economisch zou kunnen dragen, is de vraag. Men zegt dat voor iedere jongeman die onder de wapenen wordt geroepen, een gezin van vier personen ten laste van de Verenigde Naties komt. Zuid-Korea heeft met een tekort aan officieren te kampen. In elke Zuidkore aanse divisie dienen thans een 12-tal Amerikaanse officieren. Als de V.N.-troe- pen geheel worden teruggetrokken, zal er een moeilijk op te vullen leegte ont staan. Rhee weet ook wel, dat er met be trekking tot het probleem van het Verre Oosten een verschil in ziens wijze tussen Amerika en het Britse Rijk bestaat om het maar niet straffer te zeggen! En dan is er nog een heus niet denkbeeldig gevaar, als straks de Chinese communisten In Korea niet meer nodig zullen zijn. Het gevaar n.l., dat zij zullen worden gezet op andere fronten. Uit Siam en Birma komen al berichten, dat de bevolking zich helemaal niet prettig voelt. WIJ ZOUDEN NOG MEER oor zaken kunnen noemen van de niet onverdeelde vreugde bij het strekken der wapens. De moeilijk heid b.v. van de toelating van com munistisch China tot de Ver. Naties want de beschuldiging van Chinese agressie gaat straks niet meer op, als het bestand is getekend! En dan de vrees van een verslapping der krachtsinspanning door de vrije we reld. Een mogelijkheid ook van het ontstaan van principiële meningsver schillen tussen de Westelijke gealli eerden omtrent de vraag, welke weg voor de toekomst moet worden be wandeld. Men ziet: het zyn allemaal problemen, die straks pas goed gaan leven. Daarom hebben wij ook hier boven gezet: wapens zwijgen, maar geen vrede. T. Wervelwinden in de V.S. CHICAGO, 9 Juni. Men vreest, dat meer dan zeventig personen om het le ven zijn gekomen als gevolg van wervel winden, die Maandagavond in Michigan en Noordwest-Ohio (V.S.) woedden. Ver scheidene honderden personen .werden gewond. De schade is groot. Vooral Mi chigan werd getroffen. Acht Rooms-Katholieke missionarissen, onder wie een bisschop, die uit China waren gestuurd, zijn te Hongkong aange komen. Zeven van hen waren in October 1951 in Tsingtao gevangen gezet op be schuldiging van contra-revolutionnaire activiteit. Zij hadden allen meer dan twintig jaar in Noord-China gewoond. Ruim honderd personen zijn tot nog toe dit ja&r in Noord- en Midden-India ge storven als gevolg van zonnesteek. In het district Kabyliê in Algerië is voor het eerst in Juni sneeuw gevallen. Dikke rookwolken stijgen op uit de tankers „Phoenix" (voor grond) en „Pan-Massachusetts", die .na een 'aanvaring in brand zijn gevlogen. Door de wind en de stroom werden de schepen na de aanvaring opnieuw naar el kaar toegedreven. Twee personen werden bij dit ongeval gedood één wordt vermist. De „Pan-Massachusetts" was ge laden met 160.000 vaten gasolie, de andere boot was leeg. Onge veer 83 mannen moesten voor hun veiligheid vechten om de schepen te kunnen verlaten, voor dat een tweede serie ontploffin gen welke dreigde, omdat de gloeiende gassen in de lege „Phoenix" de gasoline in de „Pan Massachusetts" kon doen ont branden. zou plaats vinden.... Minister Cals stelt twee beurzen beschikbaar. DEN HAAG, 9 Juni. Door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen worden een tweetal beurzen ter be schikking gesteld ten behoeve van jonge schilders, beeldhouwers en grafici, die na een degelijke studie van enkele jaren aan een instelling in Nederland door een ver blijf in België hun opleiding zouden wil len voltooien. Nadere inlichtingen worden verstrekt door de afdeling buitenlandse betrekkingen van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen. Maandag hebben 3232 Oost-Duitsers asyl in West-Berlijn gevraagd. Zondag waren het er 1400. Op deze beide da gen zijn 1700 vluchtelingen uit West- Berlijn naar West-Duitsland gevlogen. Ingezonden Mededeling (adv.) RIJWIEL MOTOR j Nederlandse nota aan de VN. DEN HAAG, 9 Juni. De Nederlandse regering heeft bij de Verenigde Naties te New York een nota ingediend, waarin zü haar zienswijze uiteenzet ten aanzien van de taak en het werk van de z.g. „factorencommissie", wier taak bestaat in het opstellen van een lijst van criteria voor zelfbestuur. De reden, waarom deze commissie indertijd door de algemene vergadering der V.N. werd ingesteld, is oa. gelegen in het feit, dat een aantal regeringen zich niet langer verplicht achtten, voort te gaan met het indienen van de jaarlijkse rapporten van de V.N. Over de economische en sociale toestand in onder hun beheer staande gebieden, sinds deze gebieden zelfstandigheid in het beheer hunner inwendige aangelegen heden hebben verkregen. Dit gold om. Nederland voor zoveel het betreft de rapportage over Suriname en de Nederlandse Antillen. De verplichting tot het uitbrengen van deze jaarlijkse rapporten over Suriname en de Ned. Antillen (en Nieuw Guinea) heeft de Nederlandse regering indertijd vrijwillig op zich genomen ingevolge art. 73e van het Handvest der V.N. Gezien echter de gewijzigde verhouding tussen Nederland enerzijds en Suriname en de Ned. Antillen anderzijds, heeft de Neder landse regering, in overeenstemming met de landsregeringen van de Antillen en Suriname, deze rapportering gestaakt. Hiertegen is, zoals bekend, in de V.N. verzet gerezen. De V.N. hebben daarom deze commissie ingesteld, die tot taak heeft te onderzoeken, aan welke criteria een gebied zal moeten voldoen om als „zelfbesturend" te kunnen worden aan gemerkt. De commissie komt in Juli te New York bijeen. De Nederlandse regering concludeert in de nota, dat de commissie zich dient te bepalen tot een antwoord op de vol- gende vraag: In welke mate heeft de be volking van een gebied, dat de status vat» zelfbestuur heeft verkregen, de gelegen* heid gehad, haar wil op vrije wijze tot uitdrukking te brengen? Het enige crite rium, dat voor de V.N. van belang is, is, of de nieuwe staatkundige positie van het betrokken gebied aan de bevolking werd opgelegd, dan wel, of de bevolking, of de door haar verkozen organen, deze wij ziging in de status uit eigen vrije wij hebben aanvaard. De Nederlandse regering is van mening, dat een omschrijving van de begrippen „zelfbestuur" en „zelfbeschikkingsrecht" alsmede die van de „vrijelijk uitgedrukte wil van de bevolking" uiterst moeilijk ia te geven en dat de door de factoren-com missie in deze gevolgde methode in een verkeerde richting leidt, de methode na melijk die er van uitgaat, dat een bij voorbaat geconcipieerd systeem van re gels en normen dwingend zou kunnen worden voorgeschreven voor alle moge lijkheden van politieke ontwikkeling. Diaconale conferentie Vrijgemaakte Geref. Kerken. DEN HAAG, 9 Juni In het ge bouw St. Bavo te Haarlem zal op 23 Juni een centrale diaconale conferen tie worden gehouden van de vrijge maakte Geref. Kerken. De bijeenkomst staat onder leiding van de heer J. H. Veenkamp uit Amersfoort en begint om 10 uur. Prof. C. Veenhof uit Kam pen zal mededeling doen over de Stichting voor Geref. Kinderbescher ming. De heer Rosebrand uit Utrecht zal spreken over „De verhouding van Kerk en Overheid ten aanzien van de verzorging der armen. door J. BRANDENBURG. 81 Selene luistert gespannen naar het opwindend verhaal en zegt: Stel je voorl En is het nog uit gekomen? Jawel, Mundus was zo dom om tegen Paulina, een paar dagen later, toen hij haar tegen kwam, de opmerking te maken: „O, wat ben ik toch dankbaar schone Paulina, dat gij mij die twee honderd duizend drachmen hebt willen besparen en toch ter wille zijt geweest. Want heus, Paulina, het is mij totaal onverschillig, dat gij mij als Mundus versmaad hebt, daar gij mij als Anubis mijn begeerte hebt willen schen ken". En toen heeft de kuise Paulina alles aan haar man verteld en die was zo vertoornd, dat hij het de Koning heeft gezegd en toen zijn de priesters van de Isis-tempel, voor zover zij er mede van doen hadden, gedood en over Mundus is de verbanning uitgesproken. Slechts verbanning? Had hij dan de doodstraf niet verdiend? vraagt £enele. De Koning meende, dat zijn snood bedrijf gevolg was geweest van zijn onmatige liefde tot Paulina, zodat zijn daad, hoewel te veroor delen, te begrijpen was geweest Selene heeft het verhaal goed in de oren geknoopt. Het is een prach tige historie om de volgende week haar vriendinnen te vertellen. En op deze volgen er meer. Maia is onuitputtelijk, nu zij merkt, dat haar nieuws in goede aarde valt. En Selene heeft veel om over na te denken. Zij vergelijkt het leven in Bethlehem met dat in een stad als Athene. Ze begint er toe over te hellen, haar man te vragen, wanneer haar vader blijft weigeren, zelfstandig in Athene te gaan wonen. De be krompenheid en boersheid van dit land worden haar te benauwd. Het leven bruist in Athene. Daar is opwinding, breedheid, vrolijkheid, verkeer met gelijkdenkenden, beschaving. En dan denkt ze over de middelen, die haar man haar aan de hand deed tot kinderbeperking. Ze vindt het attent van hem. Er blijkt zijn zorg uit voor zijn vrouw en ook, dat hij de harde en conservatieve tradities van het Joodse volk ontgroeid is, Veel kinderen een zegen van Jahwe, heet het hier. Jawel, maar de moeder kan er bij ondergaan, oud worden voor haar tijd. Ze denkt aan haar huwelijk en de idiote zegen, die de Rabbijn hen mee- Eaf: „Uw zaad zij als dat van vader jacob en uw kinderen als die van eaDat lijkt de grootste zegen in dit land, maar aan de moeder wordt niet gedacht. Ze heeft twee kinderen. De oudste is vier jaar en de jongste nog maar net één jaar oud. Precies genoeg. Ze verlangt er niet meer. Ze is het goed met haar moderne man eens. Wanneer het Sabbat is, gaat het gezin van Jochanan, als naar ge woonte, naar de Synagoge, het prachtige gebouw, dat op een heuvel staat en van verre te zien is. Jochanan heeft veel geld aan de versiering van de Synagoge besteed. Bethlehem is er hem dankbaar voor. Zijn naam staat in vergulde letters op een marmeren steen uitgebeiteld op een afzonderlijke zerk naast de Synagoge. Aan de Synagoge zelf zou het niet kunnen. Dat ware Jahwe vertoornen. Die alleen de ere waardig is. Maar op deze manier kan er toch iets gedaan worden om ook de ere van Jochanan aan de vergetelheid te ontrukken. Het gehele gezin van Jochanan is in de Synagoge aanwezig. Ook de vrouwen. Het is de uitdrukkelijke wens van Jochanan, van de eerste dag van zijn huwelijksleven af, dat dit zo zijn zou en er is steeds de hand aan gehouden. Het bedienend personeel kan thuis blijven en voor de maaltijden zorgen, voor zover dit noodzakelijk is. In zijn prachtig purper gewaad gaat Jochanan met zijn vrouw en kinderen naar de Synagoge. Het is een hele stoet. De mensen maken het middenvak van de straat voor hen vrij en wanneer voor de Syna goge de vrouwen door hun eigen ingang het gebouw binnengaan, naar de galerij, komt Jochanan door de hoofdpoort binnen en begeeft zich naar de ereplaats, waar hij de vooraanzitting heeft, als president van de Synagoge, juist onder de bergplaats van de Wetsrollen. Aan zijn zijden zitten de andere voornamen van de stad, Farizeërs en Schriftgeleerden. Het gebouw wordt nu snel bezet. De armen blijven op de achtergrond en de herders, voor zover zij vrij zijn, eveneens dicht bij de poort. Zij behoren tot de minsten des volks en hebben geen achting. Ook Jacob-ben-Isboseth staat, geleund tegen een pilaar, bij de ingang en zijn dochtertje Rachel kijkt van de galerij naar hem en knikt hem toe. Nadat het gebed is uitgesproken en de Thora door Jochanan uit de ark boven zijn hoofd is genomen en door de dienstdoende ambts drager is gelezen, bij het gedeelte, dat aan de orde is, staat Jochanan opnieuw op en nodigt de Parizeer Happuch uit het Schriftgedeelte te lezen, dat aan de orde van behandeling is. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3