PRESIDENT VAN ZUID-KOREA AANVAARDT GEEN BESTAND Twee Nederlandse schepen voeren naar rood-China Zuid-Beveland verwacht geen top-oogst aan fruit Burgemeester van Heinkens- zand geïnstalleerd Franse president naar Bermuda? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Er dreigt een breuk op het critieke moment Wordt nationalistisch China gevraagd aanval op het vasteland te doen? Zeeuwse fruitoogst staat er goed voor. Kindervreugde in Wolf aartsdijk Uitgave: Stlohtlng „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2496 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 8 JUNI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr VV. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.21 u., onder 20.57 u. Maan op 2.17 u., onder 19.09 u. Hoogwater Dinsdag 9 Juni: Vlissingen: 12.02 u. 2.07 m., u. -.m. Terneuzen: 0.00 u. 2.05 m., 12.31 u. 2.27 m. Wemeldinge: 1.12 u. 1.55 m„ 13.47 u. 1.80 m. Zierikzee: 0.56 u. 1.33 m., 13.32 u. 1.56 m. SEOEL, 7 Juni De president van Zuid-Korea, Singhman Rhec, is niet van plan zich bij een wapenstilstandsovereenkomst neer te leggen, zo heeft hij vandaag verklaard. Wanneer de Ver. Staten de tegenvoorstellen, die hij naar Washington heeft gezonden, niet aanvaarden, zullen de Zuid-Koreanen na het sluiten van een bestand de strijd alleen voortzetten. Tevoren had Rhee van president Eisenhower een boodschap ontvangen, waarin deze mee deelde het te zullen betreuren, indien een breuk tussen Zuid-Korea en de Ver. Staten zou worden veroorzaakt. De wapenstilstandsonderhandelingen zijn vandaag voortgezet en hoewel geen mededelingen wérden gedaan, nadat de bijeenkomst tot Maandag was verdaagd, verwachten waarnemers, dat binnen zeer korte tijd een bestand zal worden gesloten. de stappen, die Rhee meende te moe ten ondernemen. De Zuid-Koreaanse vice-premier heeft tegenover journalisten verklaard, dat de boodschap van Eisenhower niet bevredigend wordt geacht. Eisenhower zou hebben voorgesteld een verdrag van wederzijdse bijstand met Zuid-Ko rea te sluiten na een wapenstilstand. Rhee daarentegen verzocht een ver drag voor het bestand. Twee fronten? Een hooggeplaatste Zuid-Kore aanse functionaris heeft meegedeeld, dat Rhee overweegt maarschalk Tsjiang Kai Sjek te vragen met zijn nationalistisch Chinese troepen van uit Formosa een inval te doen op het Chinese vasteland. Deze invasie in communistisch China zou dan moeten samenvallen met het ogen blik waarop de Zuid-Koreaanse troepen een offensief beginnen te gen Noord-Korea. Nieuwe stap om de terechtstelling van de Rosenbergs te verhinderen. NEW YORK, 6 Juni De advocaat van het wegens atoomspionnage ter dood veroordeelde echtpaar Rosen berg, Bloch, heeft bij het gerechtshof te New York een verzoek ingediend ,om een nieuw verhoor. De Rosenbergs zullen op 18 Juni door middel van de electrische stoel worden terechtge steld. De, advocaat verklaarde nieuwe be wijzen in handen te hebben, waaruit zou blijken, dat de kroongetuige a charge, David Greenglass, meineed zou hebben gepleegd. Volgens de waarnemers bestaat ex- goede hoop, dat de delegaties te Pan- moendjon de vooi-naamste punten van het krijgsgevangen vraagstuk hebben geregeld en thans werken aan een re geling van de details. De besprekingen werden op verzoek van de communis ten tot tweemaal toe verdaagd. STAAT VAN BELEG. President Rhee heeft via de radio de staat van beleg in geheel Zuid- Korea afgekondigd en hij riep de be volking op zijn politiek te steunen. Alle verloven van de militairen wer den ingetrokken en officieren die in het buitenland verblijven zijn terug geroepen. Enkele uren na de verklaring van Rhee arriveerde de opperbevelhebber vart de V.N.-troepen, generaal Mark Clark in Seoel voor een tweede be zoek in drie dagen tijds. Men neemt aan, dat Clark aan Rhee het antwoord van president Eisenhower heeft over- nandigd. WAT RHEE WIL. Rhee wil, dat alle buitenlandse troe pen Korea verlaten, dat de Ver. Staten en Zuid-Korea een wederzijds veilig heidsverdrag sluiten en dat, als deze voorwaarden worden verworpen, de Zuidkoreanen het recht zullen krijgen alleen de strijd voort te zetten. Rhee heeft zjjn bovengenoemde ver klaring afgelegd, na een vergadering van het kabinet. Bovendien is een ul timatum aan de Ver. Naties gezonden, waarin eveneens wordt medegedeeld, dat wanneer de Ver. Staten de tegen voorstellen verwerpen, Zuid-Korea al leen vex-der zal strijden. De berichten uit Korea hebben Washington verrast. Noch regeringsautoriteiten, noch diplo maten van de Ver. Naties hebben tot op heden commentaar willen geven op BIDAULT GAAT HET WAGEN PARIJS, 7 Juni. Georges Bidault, minister van Buitenlandse Zaken in de afgetreden Franse regering, heeft het verzoek van president Auriol aan vaard om te trachten een nieuw kabi net te vormen. Bidault is de vijfde, die nu gaat pro beren de zoveelste kabinetscrisis na de oorlog op te lossen. Woensdag zal hü voor de nationale vergadering ver schijnen om er speciale volmachten te vragen ter behandeling van de toe stand op economisch en financieel ge bied. GAAT CONFERENTIE OP 29 JUNI DOOR NEW YORK, 7 Juni. - Vol gens een bericht in de New York Times zal de president van Frank rijk, Vincent Auriol, zijn land mis schien vertegenwoordigen op de conferentie van de Westelijke Gro te Drie te Bermuda, indien de Fran se kabinetscrisis voortduurt. De Londense correspondent van het blad meldt dat verwacht wordt, dat president Eisenhower, premier Churchill en het hoofd van de Fran se regering volgens zijn laatste in lichtingen op 29 Juni bijeen zullen „DE OMMELANDEN" TOCH IN MOEILIJKHEDEN GRONINGEN, 7 Juni. Het be stuur van de coöperatieve fabriek voor zuivelproducten „De Ommelanden", zo vernemen wij, zal niet ingaan op het aanbod van de procureur der Sema- rangse administratie maatschappij om f 51.000 te deponeren, teneinde de faillissementsaanvrage van „De Om melanden" in te trekken. Zoals bekend is, heeft de procureur van deze Semarangse administratie maatschappij aangeboden de faillisse mentsaanvrage van „De Ommelan den" in te trekken, zodra op een te Groningen gevestigd procureurskan toor een bedrag van f 51.000 werd ge stort of een bank zich voor „De Om melanden" garant stelde. Men wil het recht zijn beloop laten, zo vernemen wij van de zijde van „De Ommelan den". Zaterdag a.s. zal een algemene ledenvergadering worden gehouden, op verzoek van de oppositie. Op de agenda staat het ontslag van de twee oude bestuursleden, alsmede de vier oude commissarissen. Productie van atoomwapens in de V. S. WASHINGTON, 7 Juni. Ameri kaanse functionarissen op het gebied van de atoomenergie, die het jaar 1954 als belangrijk beschouwen, hebben het congres meegedeeld, dat zjj van plan zjjn de productie van wapens van „nieuwe en grotere uitwerking" te verhogen. Voor het komende jaar wordt een productieverhoging van 25 procent beoogd wat atoomgrondstoffen en -wapens betreft. Moeilijkheden in Zwedens voedselindustrie opgelost. STOCKHOLM, 7 Juni. De stakin gen en uitsluitingen, die vijf weken geleden in de Zweedse voedselindustrie begonnen, zijn nu afgelopen. De ver tegenwoordigers van arbeiders en on dernemers zijn tot een vergelijk ge komen. De lonen worden met gemid deld vier kronen per week verhoogd. De vakverenigingen wilden aanvanke lijk een verhoging van zeven kronen, terwijl de ondernemers de lonen had den willen verlagen. -'ussische bestuurswijziging in Oostenrijk. MOSKOU, 7 Juni. De minister raad van de Sowjet-Unie heeft beslo ten de functies van bevelhebber der Russische troepen en van hoge com missaris in Oostenrijk voortaan te scheiden. Er is een hoge commissaris benoemd namelijk de ambassadeur Ilichev. Vo rige maand is een dergelijke maatre gel genomen voor het Russische be stuur over Oost-Duitsland. Men ver wacht van deze wijziging geen ver andering in de Sowjet-politiek ten op zichte van Oostenrijk. Spoedige beslissing in zake het bromfiets-vraagstuk UTRECHT, 7 Juni Bij de viering van het achtjarig bestaan van het con tact centrum op voorlichtingsgebied heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat medegedeeld, dat een ontwerp met betrekking tot op status van de bromfiets thans gedrukt is en gereed ligt om naar de Raad van State te worden gezonden. Het betreft hier een ontwerp van algemene maatregel van bestuur, dat na goedkeuring door de Raad van Sta te in werking zal kunnen treden. Over de inhoud van het ontwerp kon de mi nister geen mededelingen doen. AMERIKAANSE SENAATSCOMMISSIE DEELT MEE: Verdere beperkingen op de handel aangekondigd. WASHINGTON, 7 Juni. Een subcommissie van onderzoek van de Ame rikaanse Senaat heeft Zaterdag een lijst met 162 schepen gepubliceerd die in het tijdvak van 29 December 1952 tot 30 April 1953 bandel met communistisch China zouden hebben gedreven. Op de lijst komen de namen van twee Nederlandse schepen voor, namelijk de „Meerkerk" en „Hoogkerk". Beide schepen zouden in genoemd tijdvak vier reizen naar communistische havens hebben ondernomen. Verder komen op de lijst 100 Britse, 16 Griekse, 12 Noorse, 6 Deense, 6 Finse, 5 Zweedse, 4 Franse, 4 Italiaanse, 4 Japanse en 1 Pakistaans, 1 Pana- mees en 1 Indisch schip voor. Deze buitenlandse schepen zouden in het geheel 260 reizen naar communistische havens hebben gemaakt. De Ver. Staten hebben ingaande 6 Juli a.s. nieuwe maatregelen afgekon digd om de handel op communistisch China te belemmeren. In de toekomst zal buitenlandse schepen en vliegtui gen, die Chinese havens of vliegvel den aandoen, in feite worden verbon den in de Ver. Staten of de Ameri kaanse bezittingen brandstof of voor raden in te nemen. De onder-minister van handel An derson verklaarde, dat buitenlandse schepen en vliegtuigen voor het in nemen van brandstof en voorraden 'n individuele vergunning van het Ame rikaanse bureau voor internationale handel zullen moeten hebben. Deze vergunningen zullen in het algemeen niet worden verleend, wanneer de schepen of vliegtuigen sedert 1 Jan. 1953 de Portugese kolonie in Zuid- China, Macao, of een haven in het Verre Oosten onder communistische controle hebben aangedaan, of de eige naar, gezagvoerder, huurder of agent weet, dat het schip of het vliegtuig goederen vervoerde direct of indirect bestemd voor deze havens, tenzij met C.B.T.B. BEHANDELT RAMPSCHADEWET. MIDDELBURG, 6 Juni. De Zeeuwse C.B.T.B. is voornemens op Vrijdag a.s. des middags om één uur in het Schuttershof te Goes in een samenkomst, waartoe alle gedupeerde leden en belangstellenden zijn uitge nodigd, het ontwerp rampschadewet aan een beschouwing te onderwerpen. De voorzitter van de landelijke C.B. T.B., tevens voorzitter van de Waters noodcommissie uit de Tweede Kamer, de heer Chr. v. d. Heuvel, zal het ont werp komen toelichten. Goes vijfde in landelijke E.H.B.O.-wedstrijd. AMSTERDAM, 6 Juni. Op de jaarlijkse wedstrijd tussen de beste E.H.B.O.-ploegen uit de 10 districten is Zaterdag de ploeg uit Goes vijfde ge worden. Nationaal kampioen werd Eindhoven, gevolgd door Zuilen, Zaandam en Zwolle. De Goesenaren, die de Zeeuwse kleu ren te verdedigen.hadden, hebben be paald een goed figuur geslagen. vergunning van het Amerikaanse bu reau voor buitenlandse handel. Functionarissen van het ministerie van handel verklaarden, dat kolen niet onder dit vergunningsstelsel vallen. Er zijn maar weinig op China varende schepen, die in de V. S. kolen bunke ren. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het docto raal examen Geschiedenis de heer J. Kegge, geboren te Goes. Ir HEYBLOM VERLAAT ZEELAND. MIDDELBURG, 6 Juni Naar wij vernemen is met ingang van 1 Septem ber. a.s. de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, ir Th. Heyblom, overgeplaatst naar Haar lem. Hij wordt belast met de dienst in de directie Noord-Holland. Met ingang van dezelfde datum is als opvolger van ir Heyblom in Zee land benoemd ir J. H. v. d. Burgt, thans hoofdingenieur-directeur te Den Haag. GOES, 5 Juni De Zeeuwse fruitkwekers mogen dit jaar weer hopen op een goede oogst. De vruchtjes van de fruitbomen hebben zich gezet en men kan nu een idee krijgen van wat de oogst belooft te worden. Een groot voorrecht is dat er practisch geen nachtvorstschade is ontstaan, in tegenstelling tot an dere fruitcentra, waar vaak aanzien lijke schade werd geleden. Dat laatste geldt vooral de aardbeien en de bessen, waarvan, landelijk gezien, een veel geringere oogst wordt verwacht dan het vorig jaar. In Zeeland echter staan vooral de aardbeien er heel goed voor. De meeste appelrassen bloeiden voldoende en de vruchtzetting geeft re den tot grote tevredenheid. Wat de peren betreft mag niet op een topoogst worden gerekend. Er was te weinig bloemknop, maar de vruchtzetting was goed. De kersen laten het in sommige geval len' zitten. De bloei was overdadig tUK, maar verschillende percelen zijn slechts matig met vruchten bezet. De laatste ja ren was de kersenoogst toch al gering, omdat vele percelen zijn gerooid en ook dit jaar moet weer gerekend worden op minderende kersenaanvoeren. De stand van de pruimen is verschil lend. Sommige fruitkwekers klagen over een slechte aanslag, maar bij anderen zitten de pruimen zó dik, dat ze nodig gedund moeten worden. In het algemeen zullen er heel wat minder pruimen zijn dan het vorige jaar, maar toch wel zo veel, dat van een goede oogst gesproken kan worden. De frambozen doen het heel wat .min der goed dan de aardbeien. Dikwijls is er sprake van een slechte stand. De Mal ling Promise, een framboos, waarover men tot het vorig jaar nog zo enthousiast was, valt dit jaar ook tegen. Hetzelfde geldt voor de kruisbessen. De rode en zwarte bessen hebben veel geruid. Toch zijn er percelen, die er be slist goed voor staan. Onbeschutte per celen zijn meestal veel minder dan be schutte. Ds K. FERNHOUT OVERLEDEN. BAARN, 7 Juni Zaterdagmorgen is te Baarn in de ouderdom van ruim 95 jaar overleden de nestor van de Gereformeerde predikanten in ons land, ds K. Fernhout. In vroeger jaren nam de overledene een vooraanstaande plaats in in het kerkelijk leven. Met hem is een der laatste zo niet de allerlaatste figuur uit de tijd van de Doleantie heenge gaan. Als zeer jeugdig predikant maakte hü deze bewogen dagen mee. Ds Fernhout, die 3 September 1883 als Hervormd predikant te Buitenpost was beroepen, en drie jaar later een be roep aannam naar Tzurn, is in deze plaats met de Dolerenden meegegaan. In Tzum kon geen Geref. Kerk ge ïnstitueerd worden en de eerste Gere formeerde standplaats van de overle dene was Zwartsluis. Daarna stond hü te Dordrecht, Utrecht en Amsterdam. In 1924 verhuisde wijlen ds Fernhout naar Vreeland. 15 October 1933 ging de overledene met emeritaat. Bekend is de rubriek „Geestelijke Adviezen", die ds Fernhout in „De Re formatie" verzorgde. In deze rubriek beantwoordde hü vele vragen van le zers, die met moeihjkheden zaten. Het door de Oostduitse volkspolitie in beslag genomen recreatiehuis van de Evangelische kerk te Huettengrund in Saksen is Zaterdag aan de kerk te ruggegeven. Het gebouw werd in Maart door de volkspolitie bezet. De Nederlandse bloemenkwekers nemen met een bloemententoonstelling deel aan de feestelijkheden van de kroning van Koningin Elizabeth H van Engeland. Deze tentoonstelling, waar meer dan 12.000 Nederlmdse bloemen zfjn te zien, wordt gehouden in het Victoria en Albert Museum te Londen. In vijf zalen van dit museum, zijn de bloemen, voornamelijk rozen, anjers en irissen, opgesteld. De tentoonstelling werd voorbereid door de Vereniging in samenwerking met de culturele afdeling van de Nederlandse Ambassade in Engeland. De Nederlandse ambassadeur in Londen, mr D. U. Stikker, heeft de expositie, die tot 15 Juni zal zijn geopend, officieel opengesteld voor het publiek. Van links naar rechts: mr Stikker, zijn echtgenote, en Sir I.eigli Ashton, de directeur van het museum. GASCELLEN WORDEN BELANGRIJK UITGEBREID Vergadering veiling „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". KAPELLE, 6 Juni Vanmiddag werd in café „De Veiling" een leden vergadering gehouden van de veilingvereniging „Kapelle-Biezelinge" en Om geving. op deze vergadering werd met algemene stemmen besloten de ruimte voor gasbewaring in het koelhuis uit te breiden. De bestaande ruimte voor gasbewaring in het koelhuis zal worden omgebouwd tot gascellen en er zal 'n nieuwe gasruimte zijn voor plm. 180 ton appels. Met de bestaande gascellen zal er dan plm. 350 ton in gas bewaard kunnen worden. In zijn openingsrede stond de voor zitter, de heer P. J. J. Dekker te We meldinge, uitvoerig stil bij de inge diende rampschade-wet. Voor de fruit kwekers is het een lichtpunt, dat de vergoeding voor verloren gegane boomgaarden zal worden gebaseerd op de waarde van 31 Januari 1953. De heer Dekker sprak de hoop uit dat er in de Tweede Kamer nog zoveel aan deze wet geschaafd zal worden dat de getroffenen ook schadeloos gesteld zul len worden voor de schade die ze heb ben omdat ze in de eerstkomende ja ren geen oogst hebben en verder hoopte hü op een integrale schadever goeding voor hen die meer dan een maal zijn getroffen. Het jaar 1952 is voor de fruitkwe kers minder gunstig geweest. De prü- zen stelden dikwijls teleur. De uit komsten van de veiling waren gunstig. Stilstaande bij de verwachtingen voer de komende oogst zei de heer Dekker dat de boomgaarden over het alge meen voldoende gebloeid hebben, maar Duits protest tegen uitlevering van De Jonge. Bonn, 6 Juni. Prof. Hallstein, hoofd van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft schrif telijk bij de Britse hoge commissie ge protesteerd tegen de uitlevering op Brits bevel van de Nederlandse oor logsmisdadiger De Jonge. De Britse woordvoerder, die dit mee deelde, verklaarde, dat het schrijven wordt bestudeerd en dat Sir Ivone Kirckpatrick, de Britse hoge commis saris binnenkort erop zal antwoorden. DE HEER H. J. J. DERCKX AANVAARDT ZIJN AMBT Negen vliegtuigen van Woensdrecht brachten oud-commandant een groet. HEINKENSZAND, 6 Juni. Het moet enig in de geschiedenis van ons land zijn, dat bij de installatie van een burgemeester een formatie vliegtuigen hem een groet vanuit de lucht brengt. Zaterdagmiddag beleefde men dit zeld zame feit in Heinkenszand bij de installatie van de heer II. J. J. Derekx, die de stuurknuppel vaarwel heeft gezegd en zich de ambtsketen heeft laten omhangen, na een hartelijke ontvangst hem door de bevolking bereid. Negen machines van Woensdrecht vlogen boven het zonovergoten en versierde dorp en brachten op deze wijze de oud-commandant, die zeer populair was, een afscheidsgroet. Om kwart voor één arriveerde de nieuwe burgemeester uit Bergen op Zoom met zijn echtgenote aan de grens van de gemeente. De voorzitter van de ontvangstcommissie, dokter P. Staver- man, heette hen welkom, waarna aan mevrouw Dèrckx door Adje Spelier en Eelma Staverman bloemen werden aangeboden. Onder gejuich van de be volking en vooraf gegaan door een rui terstoet en de muziekvereniging „Euterpe" ging het in optocht naar het gemeentehuis, waar de wrid burge meester, de heer C. Nüsse, de heer Derekx verwelkomde en de school jeugd een zanghulde bracht. DE INSTALLATIE. Tijdens de raadsvergadering, die on der leiding stond van de heer Nijsse, vond de installatie plaats. „U hebt waarschijnlijk dikwijls boven onze ge meente gevlogen, zo zei hij, maar van daag staat U op de begane grond en is de gemeente gereed U te ontvan gen". Hij wees op de sociale toestand in de gemeente, het huizentekort en zei, dat zuinigheid een gebiedende eis is. Hierna overhandigde de heer Nijsse de oud-kapitein-vlieger de voorzitters hamer en hing hem de ambtsketen om. Namens de raad sprak de nestor, de heer A. Simonse Bzn., die de nieuwe burgemeester namens allen steun toe zegde bü het vervullen van zün mooie, doch zware taak. Hü sprak de hoop uit, dat de burgemeester de rechten van de gemeente zo goed zal verdedi gen, zoals hü menigmaal de Neder landse kleuren op het hockeyveld heeft verdedigd. Namens het gemeenteper- soneel sprak de heer J. J. Meulendük, gemeente-secretaris, die hoopte op een goede samenwerking. In zün dankwoord prees de heer Derekx vooral het werk van de heer Nüsse, als waarnemend burgemeester. Hü verzekerde allen op de bres te zul len staan voor de belangen van Hein kenszand en besloot met te zeggen, dat hü hoopte, die burgemeester te wor den, die men graag wilde hebben. TOESPRAKEN. De lange rü sprekers werd geopend door pastoor Witkamp, waarna dr A. F. J. Klijn, Herv. predikant pleitte voor een gelijke behandeling van alle gezindten. „Dat Uw liefde voor de sport een list zal mogen vinden voor een sportveld, waarmee de jeugd is gediend", zo besloot de predikant. Ds J. Koolstra, Geref. predikant van Krui ningen, thans in Heinkenszand, sprak hierna. Mr dr A. J. J. M. Mes sprak als voorzitter van de Ver. van Burge meesters en Secretarissen op Noord en Zuid-Beveland. Vervolgens spraken de heren B. Funk, oud-burgemeester, thans te Oudenbosch, Van Alphen na mens de Venlose Hockeyclub, die me vrouw Derekx bloemen aanbod, dokter P. Staverman namens de plaatselüke verenigingen, maj. W. H. van Balle- goyen de Jong, commandant der Rijks politie in Zeeland, en de heer Wirtz, commandant van de Marine Lucht vaartdienst van de vliegbasis Woens drecht. Evacueetjes uit Kruiningen boden tenslotte bloemen aan en maakten door middel van een gedicht de gevoelens van de evacué's uit Kruiningen ken baar. Hierna vond een défilé plaats, waaraan door alle plaatselijke vereni gingen werd deelgenomen. De feeste lijkheden, die ter gelegenheid van dit burgemeesterfeest werden georgani seerd, duurden tot laat In de avond. dat de vruchtzetting in sommige ge vallen minder gunstig is. De kersen staan er matig Voor. Voor de pruimen is de stand matig tot vrij goed. Appels zün er over het alge meen voldoende, al laten sommige jongere percelen het er bij zitten. De peren zijn matig tot vrij goed. Over het algemeen zün de vooruitzichten voor de oogst van hard fruit niet on gunstig, al moet er niet gerekend wor den op een top-oogst. De aardbeien staan er in Zeeland zeer gunstig voor, de frambozen matig en de bramen zeer goed. De bessen vertonen een wissel vallig beeld. Elders in het land is grote schade aangericht door de nachtvorst van 10 op 11 Mei j.l. Men spreekt van 40 pet. schade aan het harde fruit en 30 pet. aan de aardbeien. Meegedeeld werd dat in het komen de seizoen het fruit per trein vanaf Krabbendijke zal worden verladen, zo lang de spoorverbinding nog niet is hersteld. De fruittrein zal dan steeds om 4 uur vanaf Krabbendijke vertrek ken. Door de directeur, de heer A. D. Snoep, werd een toelichting gegeven op de balans en exploitatierekening over 1952. Er resteerde een netto ba tig saldo van f 58.477.52. De contributie over 1953 werd vast gesteld op f 1. De veilingprovisie zal in het komende jaar bedragen voor de leden: grote veiling 3 pet.; kleine vei ling 5 pet.; boomgaarden 3 pet. Voor gastveilers is de provisie 2 pet. hoger. De koeltarieven voor hard fruit be dragen voor de leden 1 cent per kg. per maand gedurende de eerste 3 maanden. Hierna is het tarief 'i cent per kg. per week. Niet-leden betalen 1.3 cent per kg. per maand. Voor gasbewaring moet betaald wor den 1.2 cent per kg. per maand. Aan het eind van deze geanimeerde vergadering herinnerde de voorzitter er aan dat het dezer dagen juist dertig jaar geleden was dat de heer A. C. de Klerk in dienst der veiling kwam en hiermede bood hü de heer de Klerk zün hartelijke gelukwensen aan. WOLFAARTSDIJK, 6 Juni. Zel den hebben we zoveel blijde kinderge zichtjes gezien als vanmiddag op het gazon van het gemeentehuis in Wol- faartsdijk. Het was er een drukte van belang en de enthousiaste kreten wa ren niet van de lucht. Wat was er aan de hand? Iedere leerling van de lagere school uit het in Februari getroffen Wolfaartsdijk had een pakje met ge schenken gekregen uit de Verenigde Staten, dat door het Nederlandse Jeugd Rode Kruis op Zuid-Beveland onder leiding van mej. Jansen uit Goes was uitgedeeld. De inhoud van de pakjes was werkelijk verrassend, want be halve veel leuke dingen kwamen er ook nuttige voorwerpen uit te voor- schün. DE BILT ZEGT Minder zon. Half tot zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden en het Oosten van het land enkele verspreide re gen- of onweersbuien. Overwegend matige Noordoostelijke tot Noordelij ke wind. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1