de loupe Akkert] e L Loonvorming hoort thuis bij het bedrijfsleven* Wij leven in een rijke tijd voor het Calvinisme*' Verblijdend succes* nE ELKE SCHENKTU Meer televisie-uitzen dingen gewenst door kwart van het publiek* Hertog v* Edinburgh mag niet in straaljager vliegen* Want.... in iedere RICHMOND zijn verwerkt de edele 'SIOW-SMOKE"VIRGINIA tabakken, afkomstig van de beroemde WINSTON-SALEM FIELDS USA &t dut Penningmeester van de C* M* B* werd geridderd» iheumatiek-scheuteii feuilleton. qAote. iWiW Kleine oorzaken grote gevolgen! AZda-stift ZJ f Vrijdag 5 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Onder HET BESEF, dat uitbreiding van bestaande en vestiging van nieu we industrieën in Nederland een ab solute voorwaarde is om ons zich nog altijd sterk uitbreidende volk arbeid en dus brood te geven, is de laatste jaren gemeengoed geworden in alle lag-n der bevolking. Wat er op dit punt sedert 1948 zoal is gebeurd geelt reden tot grote voldoening. De kort geleden door minister Zijlstra gepubli ceerde Industrialisatienota toont over duidelijk. aan, dat het er hopeloos zou hebben voorgestaan, indien de pogin gen tot verdere industrialisering zou den zijn mislukt. Van 1948 tot 1953 is om enkele cijfers te noemen weiugeiege, meid in de industrie ge schapen voor rond 135000 personen tervvijl voor e-n bedrag van ongeveer 7 milliard gulden werd geïnvesteerd. 1de industrialisatie, dr A. Winse- mius, heeft in een rede op de bereik te resultaten uitvoerig commentaar geleverd. Hij heeft daarbij opmerkin gen gemaakt, die alle aandacht ver- die n. Zonuer enige restrictie heeft deze overheidsdienaar toegegeven, dat het succes te danken is aan de grote inspanning van het Nederlandse volk, dat niet door speculatiezucht of gok- zin was bezield, maar hard en ver standig heeft gewerkt aan zijn eigen toekomst. Er is en er wordt door lei ders van ondernemingen hard geklaagd over de hoge belastingen, die het ini tiatief doden en de ondernemingslust doven. Jat het Nederlandse bedrijfs leven, onuanks deze belemmering, tot prestaties van een dergelijke omvang in staat is gebleken, pleit .voor het doo- „tings vermogen en de geest kracht ran deze bevolkingsgroep! Zij hadden in veie gevallen de marktver- hou >ngen mee, maar wisten van de daardoor ontstane mogelijkheden ook een goed gebruik te maken. En zij houden daarbij rekening met de Ne derlandse arbeider, die getoond heeft voor de beste arbeider in andere lan den niet onder te doen! EEN ZEER BELANGRIJK AbrECT, waarop dr Winsemius heeft ge wezen, is de vordering van kwalita tieve aard, die over de hele linie is ge maakt. Het is thans zo, dat de voor ziening met zeer vele artikelen, waar voor Nederland voor de oorlog volledig van invoer uit het buitenland afhan kelijk was, voor een groot gedeelte door eigen productie kan worden ge dekt. Dit heeft o.m. tot gevolg gehad, dat een hele reeks van artikelen zich volledig kan meten met wat de beste buitenlandse fabrikanten produceren. Nu doet zich echter het betreurens waardige feit voor, dat er nog heel wat Nederlanders zijn, die desondanks de voorkeur blijven geven aan artike len uit het buitenland en de producten van eigen bodem niet aankijken! Dit is één der teleurstellende ervaringen ven de industrialisatie der laatste ja ren. Men kan toch moeilijk aannemen, dat bij velen de vrees bestaat, dat Ne derlandse producten eigenlijk maar een- soort van surrogaat zijn. Of staat het misschien deftig gebruiksgoederen met een buitenlandse naam te bezit ten? DAT HET VOOR EEN ZICH ONT WIKKELENDE INDUSTRIE van bijzonder grote betekenis is niet al leen een buitenlandse, maar ook een goede binnenlandse markt te hebben, zal niemand kunnen ontkennen. En daarom is het wel erg te betreuren, dat Nederlandse ondernemingen, die ten koste van een enorme krachtsin spanning „verwende" markten in Amerika en Zwitserland b.v. hebben weten te veroveren, in het eigen land geen voet aan de grond weten te krij gen, omdat de mensen liever „import" hebben. Wij kunnen niet beoordelen, of dit in alle gevallen de fout is van het publiek of dat er misschien iets ontbreektaan de publiciteit, die de betrokken onderneming aan haar pro ducten geeft. Onbekend maakt onbe mind, ook op dit gebied! Nederland staat opnieuw VOOR een zeer uitgebreid indus- satieprogramma. De krachtsin spanning mag niet verslappen, maar zal nog groter moeten worden, omdat ir. sommige branches welhaast een ver zadigingspunt is bereikt en buiten landse markten tengevolge van groei ende concurrentie steeds moeilijker ontgonnen kunnen worden. Er zijn ge- lu.udg enkele belangrijke winstpunten. In de eerste plaats is het gehele Ne der. ,ndse Volk, van hoog tot laag, er van oVértulgd, dat het moet en de be- ...ie resultaten in de afgelopen ja ren hebben het bewijs geleverd, dat ii. n. Vervolgens beschikt ons land over technische en commerciëlé des- kun. gen, die ue vergelijking met col- Ie^- - ,a anuere landen met glans kun- n-.i ejorsijan. En tenslotte blijkt de - -.an_,se regering een open oog te ,ic—- n voor de moeilijkheden, die het oc.jiS—v"en zal hebben te overwin nen. Eén daarvan (en ze"ker niet de mir i belangrijke) is de belastingpoli- tiek, die soepeler zal moeten worden, ten bate van het gehele volk. T. Chr. Bedrijfsgroepen-Centrale in Nederland. O Consumptiebeperking kan per 1 Januari a,s. worden opgeheven* (Van een speciale verslaggever). SCHEVENINGEN, 4 Juni In hetKurhaus wordt thans de tweejaarlijk se algemene vergadering gehouden van de Chr. Bedrijfsgroepen-Centrale ta Nederland. In een uitvoerge openingsrede heeft de voorzitter, de heer C. van Baren, met dankbaarhed gememoreerd, dat de Centrale, welke thans 20335 leden telt, geen enkel lid heeft verloren tengevolge van de ramp. De heer van Baren stond daarna stil bij de gecompliceerdheid van het maatschappelijk probleem, waarmede ook de leden der Centrale dag aan dag worden gecon fronteerd. De voorzitter dacht daarbij aan de vraagstukken van cultuur-tech nische aard, w.o. dat van de toenemende automatisering van het productie proces, aan de werkclassificatie en aan het waardeverlies van de arbeid. Ingezonden Mededeling (adv.) De voorzitter noemde de structuur omwenteling der maatschappij voor de arbeiders van vérstrekkende betekenis. Bij dat alles is de mens in het geding. Hij beslist uiteindelijk over de toekomst onzer beschaving. Het nihilisme dreigt duizenden te verslaan. Daarom heeft de christelijke vakbeweging weten schappelijke mannen nodig en in dit verband sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat prof. dr ir H. van Riessen als advieur aan de organisatie verbonden kon worden. Nadat de heer van Baren enkele op merkingen had gemaakt over de actu aliteit der kadervorming en de instel ling van de bedrijfsgroepenbesturen sprak hij over de geleide loonpolitiek. LOONVORMING. De voorzitter wilde niet pleiten voor een algehele vrije loonvorming, maar wel achtte h\j het noodzakelijk, dat zjj berust waar zjj thuishoort, nl. in de sfeer van het bedrijfsleven. Hier is van grote betekenis, welke maatschappjj- idealen men voorstaat. De vakbeweging moet ervoor bewaard blijven een werk tuig te worden van een economische orde, welke uitmondt in een systeem, waarvan de beloning een „gepland" on derdeel is. De heer van Baren was van mening, dat, als per 1 Januari a.s. de huren verhoogd worden, de tjjd voor de opheffing der uit 1951 daterende con sumptiebeperking is aangebroken. Natuurlijk sprak de voorzitter ook over de P.B.O. Hij riep op tot principi ële en practische bezinning en noemde het effectief maken van het meespre ken der arbeiders één der belangrijkste vragen. Ondernemersraden en bedrjjfs- commissies hebben een voorname taak. Na het openingswoord van de heer van Baren kwamen de verslagen van secretaris en penningsmeester aan de orde. Het aantal afdelingen en corres pondentschappen steeg van 327 tot 367, terwijl het financieel verslag over 1952 sloot op een eindcijfer van f839. 364,80. Volgens N.LP.O.t DEN HAAG, 4 Juni. Het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie, komt tot de slotsom - na weer vele vragen te hebben gesteld - dat ruim een kwart, n.l. 26 procent van het publiek vindt dat er meer dan twee televisie-uitzendingen per dag moeten komen. Op Nipo's tweede vraag: „Als er elke avond goede televisieuitzendingen waren, zoudt u dan een televisietoestel kopen of niet?" Antwoord 26 pet: Als er dagelijks televisie-programma's waren zou ik een toestel kopen. Het zijn niet alleen rijke mensen die dat zeggen. Van degenen, die een be vestigend antwoord gaven, behoorde 24 procent tot de inwoners met de laagste inkomens en 20 procent tot die met lage inkomens. Van de middenklasse 33 pro cent en *Van de welgestelden 42 procent. '•12 (Adv i Rheumatische Pijnen slopen Uw krachten- Maar ze vreten ook in op Uw humeur en gestel. L..„.-uat toch m-t zo uoorgaan. Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuive rende Kruschen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever; nieren en inge wanden trager werken. De zes mi nerale zouten van Kruschen bren gen ze weer op gang. Als dat ge beurt, geen opeenhoping van onzui verheden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. LONDEN, 4 Juni. Volgens de „News Chronicle" heeft het Britse ministerie van luchtvaart een strikte order aan alle posten van de luchtmacht uitgevaardigd om de Hertog van Edinburgh te ontra den in straalvliegtuigen te vliegen, hetzij als piloot, hetzij als passagier. „De raad voor de luchtvaart is van opvatting dat, zolang de kwestie van het vliegen van de Hertog niet geheel - ver moedelijk met de Koningin zelf - is ge regeld, de verleiding tot het maken van een vlucht, zonder dat hierover van te voren overleg is gepleegd, dient te wor den vermeden". „Het wordt niet raadzaam geacht voor de echtgenoot van de Koningin om zelfs maar korte vluchten te maken, zonder dat het paleis hiervan weet", aldus het blad. Deze zomer zal de Hertog een groot aantal posten van de R.A.F. bezoeken. Hjj behaalde onlangs zijn brevet om so lovluchten te maken in een oefentoestel. Tot dusver maakte hij twintig vlieguren. Voor het besturen van een militair vlieg tuig zijn echter normaal 200 vlieguren vereist. twi UTRECHT, 4 Juni. De eerste dag van de alg. vergadering van de Chr. Metaal- bewerkersbond in Nederland, die te Hil versum wordt gehouden, werd besloten met een gezellige avond die echter ook iets droefs had. Hier toch moest afscheid worden genomen van de bondspenning- meester, de heer A. Kooij, die de C.M.B. jarenlang met zijn beste krachten heeft gediend en die nu weldra met pensioen gaat Namens de minister van Socilae Zaken was daarbij aanwezig de chef van zijn kabinet, de heer P. J. L. M. Voestermans. Deze deelde mee, dat het H.M. de Konin gin had behaagd de heer Kooij te benoe men tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De bondsvoorzitter, de heer H. Peters bracht de scheidende penningmeester dank voor het vele en belangrijke werk, dat hij voor de C.M.B. verrichtte. Na mens de bond overhandigde hij de heer Kooij de versierselen, die behoren bij de aan hem verleende onderscheiding. Op de alg. vergadering werd tot bonds- secretaris gekozen de heer J. de Graaf, vroeger documentalist van de bond en sedert het overlijden van dhr J. v. d. Burg wnd secretaris. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen de heren C. Jaarsma en L. v. d. Velden, tot dusver districtsbestuurder resp. te Den Haag en te Arnhem. Bondsdag Geref. Mannenbond. tt Referaten van de heer Algra en prof* Dijk* (Van één onzer verslaggevers.) ZEIST, 4 Juni. „Al zal ik misschien zelf een eenzijdig beeld geven, toch wil ik protest aantekenen tegen het vaak gehoorde schema dat vroeger de tjjd van bloei was en dat we nu in de periode van verval leven. Een gedachte, die ook wordt ge hoord als het gaat over het calvinisme". Dit zei de heer H. Algra te Leeuwarden, lid van de Eerste Hamer, ter inleiding van zijn referaat over: „Het heden gezien tegen de achtergrond van de goede oude tijd", dat hij hield op de bondsdag van de Geref. Mannenbond. Deze bondsdag werd Woensdag gehouden in de goed gevulde Oos- terkerk te Zeist onder leiding van de voorzitter, ds IJ. van der Zee te Nw Vennep. De heer Algra tekende de zegenrijke gevolgen, die de opkomst van het calvi nisme in de 16e eeuw voor ons volk heeft gehad. In het materiële vlak leidde het een halve eeuw later tot een geweldige expansie op allerlei gebied. In de tijd van Cromwell werd door Engeland het voorstel gedaan, dat de Republiek en de Britten de wereld moesten delen. Eén ding ontbrak echter in deze bloeitijd, n.L het besef, dat de reformatie heel het le ven moet omvatten. De reformatie is sterk, maar beperkt zich tot een sector van het leven. In die z.g.n. bloeitijd van het calvi nisme was overigens een groot deel van het volk bijgelovig, ruwheid en bande loosheid heersten en in een bepaalde classis weigerden de gelovigen om 's Zon dagsmiddags naar de kerk te gaan. De doperse invloed was in vele streken sterk. Het is juist in die steeds als star en ra tionalistisch veroordeelde 18e eeuw, dat de krachten der reformatie doordringen tot de lagere regionen van ons volksleven en dat ruwheid en verwildering wijken voor een puriteinse tucht. Deze schare is het, die een eeuw later naar voren komt in de Afscheiding en de strijd voor kerkherstel. Dr Kuyper maakt slechts wakker, wat bij hen in de kern aanwezig was en in zijn tijd komt in deze „kleine luyden" naar voren wat de reformatie slechts vermoedde: het in zicht dat alle levensterreinen voor Chris tus moeten worden opgeëist. Het is in de huizen van keuterboeren en dagloners, dat deze universele visie en deze totale aanpak gevonden wordt. RIJKE TIJD. We leven nu niet in een tijd van verval, maar in een rijke tijd voor het calvinis me. Er wordt veel gestudeerd en er is voor het eerst een bewuste en moedige confrontatie met de vragen van het ge hele leven. Dit biedt ons ongekende mo gelijkheden op dit beslissende tijdstip in de wereldhistorie, aldus spr. Kunnen we die verantwoording aan, ondanks de di vergentie van het Geref. leven en de wereldgelijkvormigheid? Het komt aan op elk van ons. Op ons gebed en ons le ven bij de Schrift. Op ons vertrouwen, dat God machtig is ons als instrument te gebruiken om als Gereformeerd volk de wereld te dienen, zo besloot de heer Algra. In zijn openingswoord had ds Van der Zee er reeds op gewezen, dat uit veler levenshouding blijkt, dat de band aan Gods Woord losraakt en het gevolg is, dat ook de band met elkander losrafelt. In dit verband wees de voorzitter op het feit, dat niet minder dan 250 mannenbon den los staan van de bond. De burgemeester van Zeist, mr A. P. Korthals Altes, riep de aanwezigen een welkom in zijn gemeente toe. Het bonds- bestuur en de regelingscommissie waren 's-morgens reeds ten gemeentenhuize ontvangen. Ds Rehmann bracht de groe ten over van de Evangelische Manner- Ingezonden Mededeling (Adv.) kunnen U opeens beletten te werken. )1„ 't Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! arbeit in Duitsland en ds A. Vroeginde- wey van Veenendaal sprak namens het Contact en de Ned. Herv. Mannenbond op G.G. AMBT EN PERSOON, In de middagvergadering sprak prof. dr K. Dijk te Amsterdam over: „Persoon en Ambt". Spr. waarschuwde tegen over schatting van de persoonlijkheid zowel als van het „objectieve ambt". Het komt aan op de rechte levensharmonie en het evenwichtig verband tussen die beide. Deze wederkerigheid eist, dat het ambt recht verstaan worde als opdracht van Christus en dat het Woord Gods in deze bediening superieur blijft en niet behoeft te wijken voor de private mening van een ambtsdrager, terwijl ambt en dienst de gehele persoon vorderen. Dit alles geldt ook voor het ambt der gelovigen, in welks uitoefening in heel ons leven de schoonheid van de variaties der per soonlijkheid niet alleen mag, maar ook moet uitkomen. Een samenstemming tus sen het objectieve en het subjectieve die in de eeuwigheid haar volkomen open baring bereiken zal. Op beide referaten volgde een geani meerde bespreking n.a.v. schriftelijk in gediende vragen. De bondsdag werd be sloten met een opwekkend woord van ds P. Kuyper Jr te Zeist. TWEE VOORBURGSE WET HOUDERS AFGETREDEN VOORBURG, 5 Juni. De twee K.V.P.- wethouders in Voorburg zijn gisteravond afgetreden nadat de gemeenteraad een voorstel van B. en W. tot bouw van een Rooms-Katholieke school had verworpen. Het voorstel was te voren in de com missie voor openbare werken en de Com missie voor financiën in meerderheid goedgekeurd, zodat algemeen werd ver wacht, dat ook de niet-R.K. raadsleden met het voorstel zouden instemmen. Op de vergadering werd het voorstel echter na uitvoerige beraadslagingen verworpen. Aan het einde van de vergadering, na dat de gehele agenda was afgewerkt, leg den de beide K.V.P.-wethouders, mr L. A. J. M. Jonkergouw en drs J. K, A. van Nooy, resp. wethouder van openbare wer ken en sociale zaken, de verklaring af, dat zij aftraden daar zij het verwerpen van het voorstel als een motie van wan trouwen beschouwden. De stad Havanna is getroffen door een zware regenval, die vier dagen onafge broken aanhield. Acht personen kwamen door verdrinking om het leven en er werd omvangrijke schade aan eigendom men aangericht. ■Bllliiiiiliiiiiiiiiiiiaiiiiiiiiiii door BRANDENBURG. ,77 Het is weer stil en dan maakt het gezelschap zich gereed om te gaan rusten. Elizabeth slaapt bij Rachal in het bijvertrekje en de oude Priester strekt zich uit op de vloer naast Jacob. Dan daalt de nacht over Bethlehem Reeds vroeg gaan de beide gasten de volgende dag wederom op weg. Rachel heeft het brood gereed gemaakt en Zacharias legt op beiden zijn Priesterlijke zegen. Wanneer Jacob die dag in het veld is met de kudde, komt de rijke eigenaar, Jochanan. van Bethlehem op een inspectietocht hem bezoeken. Jochanan heeft zijn rijkdommen verdiend met zijn vlees-leveranties aan de Tempel. Hij kweekt hoofdzakelijk slachtvee en in Jeruzalem heeft hij zijn commissionnairs, die zijn vee verhandelen aan de Joden, die offer vee nodig hebben. Er worden altijd goede prijzen bedongen, want offervee moet zonder gebrek zijn. Jochanan heeft een rijk familieleven, vele kinderen, zoons en dochters, en bewoont in Bethlehem een der rijkste paleizen. Hij heeft een stoet van bedienden, slaven en slavinnen en bovendien is hij de „archoon", magistraatspersoon, synagogepresident, een man dus van grote invloed. Vrede zij u, zegt hij kort afgemeten tot Jacob en deze maakt een lichte buiging, terwijl hij zijn wedergroet geeft: De Here zegene ul Jochanan kijkt naar de kudde en informeert naar de welstand van het vee. Van de kleine Rachel neemt hij geen notitie en het meisje is bang voor deze machtige man, die altijd boos kijkt. Wat een verschil met de oude Zacharias. Volgende week, na de Sabbat is er het feest der scheerders, zorg met het vee bij de stad te zijn en geef mij dan meteen de opgave van het aantal, dat mij toebehoort en wat uw eigendom geworden is. De wil mijns heren zal geschieden, zegt Jacob. En zorg er voor, dat de overige herders in mijn dienst dezelfde boodschap ontvangen, zo mogelijk nog deze dag. Dan vertrekt hij. Zijn wit satijnen overkleed blinkt in de ochtendzon. Zijn gang is die van een vorst en zijn staf hanteert hij als een scepter. Wanneer hij bij de Noorderpoort van Bethlehem komt, strompelt een half lamme, uitgeteerde man, de arme Ochanja met zijn krukken langs hem heen. Jochanan spuwt verachtelijk op de grond en zegt luide: „Geloofd zij God, Die rechtvaardig is!" Ongelukkigen, armen en stakkers, hebben hun zondepak te dragen. Wie goed oppast in het leven gaat het wel, naar de Wet zegt. En Jochanan is uitermate zeer van deze waarheid overtuigd. Vandaar dat hij ook geen medelijden kan hebben met de stakkers, die hun eigen pak te dragen hebben. Wanneer hij door de straten van Bethlehem voortschrijdt, neemt hij de beleefde groetingen genadig in ontvangst en reeds in de verte opent een slaaf, wanneer deze hem ziet naderen, de poort van zijn woning. Zijn huis heeft hij doen optrekken van gehouwen stenen, het hout werk is afkomstig van de Libanon, cederhout en cypressen, het mooiste en duurste timmerhout, dat er in het Joodse land te vinden is. Aan de binnenzijde van de poort, bij de ingang van de binnenhof groet een slavin, die als poortwachtster fungeert, hem en dan schrijdt hij toe op zijn oudste dochter. Deze is gehuwd met een Griekse Jood, die haar naam verander heeft in het Griekse Selene, waar ze niet weinig trots op is. Haar man is veel afwezig, op zakenreizen naar het buitenland. Maar in het aristocratische sociëty-leven van Bethlehem mist ze hem niet zo erg. Er zijn Griekse en Romeinse jongelui genoeg in de omgeving, die voor verstrooiing zorgen. Ze wenkt haar vader tot zich, onder de schaduw van een sterk geurende Oleanderboom, vlak bij de hoog opspuitende fontein. De vloer is van ingelegd marmer, een mozaïek met Romeinse ^motieven. Een weelde aan bloemen in rijk geschakeerde pracht maken de binnenhof tot een lust voor het oog. Een grote verscheidenheid van kamers en waranda's zien op deze binnenhof uit. Iedere dochter en zoon heeft een eigen apartement. De deuren naar deze apartementen zijn belegd met elpenbeen en kunstig snijwerk. De kamers zelve zijn behangen met kostbare tapijten in de helle kleuren van rood, geel en blauw. De zware pilaren, welke het dak schragen, zijn, gedeeltelijk marmer en hout, in Dorische stijl opge trokken, zonder voetstuk en met loodrechte groeven voorzien. Deze zuilenrij draagt een gebeeldhouwde fries, vol beeldhouwwerk, geïnspi reerd op Griekse motieven. Tegen de wanden, onder de waranda's, liggen bedden op banken van cederhout en elpenbeen en kussens van damast, gevuld met wol en bestikt met goud-, zilver- en purperdraad, versleren deze aanligplaatsen. Enkele gouden lampen, aan zilveren ket tingen hangen aan d« zware plafondbalken. „CHICAGO TRIBUNE" WAS ER VLUG BIJ CHICAGO, 4 Juni. De „Chicago Tribu ne" heeft Donderdag op de voorpagina een grote foto in kleuren van de Britse kroning afgedrukt, die de eerste zou zijn, welke in een courant is verschenen. Op de foto ziet men het staatsierijtuig, dat de Mail in draait. De foto werd per vliegtuig van Londen naar Chicago gebracht, waar lithografen van het blad er in zes uur een cliché van maakten, een werk dat normaal ongeveer twee weken vergt. NEDERLANDSE VERENIGING VOOR LANDAANWINNING 's-GRAVENHAGE, 4 Juni. De algeme ne vergadering van de Nederlandse Ver eniging voor Landaanwinning wordt Vrijdagmiddag 19 Juni in het groothan delsgebouw te Rotterdam gehouden. Het onderwerp „afsluiting van de zeegaten" zal worden ingeleid door ir A. G. Brug- geman, hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat Zuid-Holland, voor wat be treft de waterstaatkundige aspecten en door dr ir F. P. Mesu, directeur van de cultuurtechnische aienst, voor wat de landbouwkundige facetten aangaat. Amerikaanse "B-47"-bommen- werpers naar Groot-Brittannië LIMESTONE, 5 Juni. Vijf en veertig Amerikaanse „B-47"-bommenwerpers, reusachtige door straalmotoren voortge dreven bombardementstoestellen, die te gen de 1000 km. per uur snelheid hebben en voor hun vluchten van de stratosfeer gebruik maken, zullen in drie groepen van vijftien toestellen zonder tussenlan ding uit Limestone, in de Amerikaanse staat Maine, n. Groot-Brittannië vliegen, waar zij drie maanden zullen blijven. De eerste groep vertrekt Donderdagochtend. Het is de eerste maal, dat deze vliegtui gen de Atlantische Oceaan in formatie verband overvpegen. De „B-47" is in staat de atoomhom te vervoeren en af te werpen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Dezer dagen heeft iemand zjn Likdoorns met een mes trachten te verwijderen: het gevolg was bloedvergiftiging. Gebruikt nim mer meer een mes of andere mslachtige niet hatende midde len, als pleisters, zalfjes of tinctuur. U kunt thans op ge makkelijke en ongevaarlijke wijze Uw likdoorns, wratten, enz. verwijderen met de S0 ets. Verkrijgb. bij Uw apoth. of drog. ïladia foenql o-tió ZATERDAG 6 JUNI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.09 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30—12.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Promenade-ork. 15.05 Kron. v. let teren en kunsten. 15.45 Ork. conc. 16.05 Gram. 16.10 Maastrichts Sted. ork. en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lim burgs progr. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Dansmuz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Bin nenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gev. progr. 21.50 Act. 22.00 Amus. muz. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Omr. ork. en solist. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Or gelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO; 10.00 „Tijdelijk uit geschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de con tinubedrijven. 11.35 Pianokwintet. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Omr. ork. 13.50 Weekjourn. 14.20 Dansmuz. 14.45 Muz. caus. 15.05 Fries progr. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Lichte muz. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerork. en sol. 17.15 V. d. jeugd. 18.00 Nws en comm. 18.20 Har- monie-ork. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VA RA: 20.00 Nws. 20.05 Act, 20.15 „Conster natie in Kwekkeldam", muz. comedie. 21.15 Soc. comm. 21.30 Accordeonork. en solist. 22.00 „Dodenhuis", hoorsp. 22.30 Weense muz. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Strijk kwartet. 12.17 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Liederen .13.30 Gram, 14.15 Idem. 15.15 Ethnische muz. 16.00, 16.20 en 16.30 Gram. 16.45 Engelse 1(^_ 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Orgel- conc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gev. prog. 21.00 „King Arthur", opera. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Accordeon- muz. 22.30 Gram. 22.45 Accordeonmuz. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5