tlorlam Elizabeth, Koningin van „rechtvaardigheid en barmhartigheid". Prauw met uitgeputte man schappen zou beschoten zijn. Drukke weken wachten Koningin Elizabeth. Voor uitgaven waters nood: 400 millioen. Eindpunt van land- bouwmotorisering in zicht» Chr. Onderofficieren bijeen. Donderdag 4 Juni 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 nf i«S"pro^ ZEER OUDE GENEVER ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' LEVERT CC AMSTERDAM LONDEN, 3 Juni. Ook al is de kro ningsplechtigheid thans achter de rug, toch staat Koningin Elizabeth van Enge land de komende dagen nog een drukke taak te wachten. Haar eerste oificiële plicht was het uit reiken van de kroningsmedailles aan de contingenten uit het gemenebest, welke aan de kroningsplechtigheid hebben deel genomen. Dit geschiedde hedenochtend in de tuin van het Buckingham-paleis. 's- Middags maakt zij een rondrit door Oost- Londen. Voor de komende dagen staan dergelijke rijtoeren, waarbij zij wordt vergezeld door de Hertog van Edinburgh, door de andere delen van de hoofdstad op het programma. Hedenavond bood de Koningin een aan tal van de meest vooraanstaande gasten, die haar kroning hebben bijgewoond, op het Buckingham-paleis een banket aan. Zaterdag gaat het koninklijk paar naar Epsom voor het bijwonen van de beroem de Derby. Op dezelfde dag eindigt het staatsiebezoek van de koninklijke en an dere officiële gasten. Op Woensdag daaraanvolgende viert de Hertog van Edinburgh zijn 32ste verjaar dag. De volgende dag wordt de verjaar dag v. d. Koningin officieel gevierd.(Haar verjaardag valt eigenlijk op de 21ste April). Op 15 Juni zal Koningin Elizabeth te Spithead aan de Engelse Zuidkust de grote vlootrevue gadeslaan, waaraan be halve schepen van de Britse marine ook oorlogsbodems van buitenlandse mogend heden zullen deelnemen. Op 23 Juni begint vervolgens het offi ciële bezoek van een week, dat Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh aan Schotland zullen brengen. Microfilms van de tien millioen wer ken, die zich in de bibliotheek van het Vaticaan bevinden, zullen in de V.S. in een atoombomvrije schuilplaats wor den opgeborgen. Het maken van de films zal naar schatting drie-en-een- half jaar in beslag nemen. In Dublin i» voor een menigte van 250 personen de Britse vlag verbrand uit protest tegen het voeren van een Ierse titel door Koningin Elizabeth. Bestemming tegenwaardegelden: 's GRAVENHAGE, 3 Juni Met de regering der Ver. Staten is principiële overeenstemming bereikt met betrek king tot de besteding van de nog ter beschikking staande gelden op de te genwaarderekening bij de Nederland- sche Bank. Van de ruim 900 millioen gulden, waaraan tot dusver nog geen bestem ming was gegeven, zal 400 millioen worden gebruikt voor dekking van Rijksuitgaven in verband met de wa tersnood, met name voor het herstel van dijken, wegen en landbouwgron den. Een bedrag van circa 200 millioen gulden wordt bestemd voor dekking van reeds in de Rijksbegroting opge nomen posten voorzover daaruit nog geen uitgaven zijn verricht. Tenslotte zal 300 millioen gulden worden aangewezen voor de financie ring van militaire projecten. Deze be steding dient te worden gezien als een deel van de financiering van de Ne derlandse defensieopbouw in het ka der van het Navo-verdrag. Geneeskundige hulp mogelijk buiten de woonplaats AMSTERDAM, 2 Juni De Zie kenfondsraad heeft voor verplicht- verzekerden van Algemene Zieken fondsen een nieuwe regeling vastge steld met betrekking tot geneeskun dige hulp buiten de woonplaats. Deze is 1 Juni in werking getreden. Zij is op dit ogenblik vooral voor verplicht verzekerden, die met vacantie gaan, van belang. De raad heeft op de fond sen een beroep gedaan de regeling ook op vrijwillig-verzekerden toe te passen. Verzekerden, die mét vacantie gaan, wordt aangeraden eerst inlichtingen aan hun fonds te vragen. Indonesische verklaring over infiltraties. DJAKARTA, 3 Juni. Majoor Saleh Lahade heeft namens het stadscommando van het zevende territorium (Oost-Indonesië) de Nederlandse beschuldiging inzake infiltratie van Indonesiërs in West-Irian, officieel tegengesproken. Volgens het commando op de Moluk- ken was op 3 Mei een prauw met elf le den van de T.N.I., behorende tot het 25ste regiment, onder leiding van een sergeant van het ten Zuiden van Ceram gelegen eiland Geser vertrokken voor een patrouille naar de eilanden ten Zuidoos ten van Geser. Op 7 Mei werd de prauw, die toen op weg was naar Watubela ten Oosten van Geser door een zuidequatori- ale stroom meegevoerd, waardoor het vaartuig uit de koers geraakte. Op 11 Mei, aldus majoor Saleh, spoelde de prauw aan op de kust van Nieuw- Guinea, op ongeveer 20 kilometer ten Westen van Fak. De uit drie man be staande bemanning en de elf T.N.I.-leden waren inmiddels uitgeput van vermoeie nis en honger en hadden op dat ogenblik dringend hulp nodig. Een eenheid van het Nederlandse leger, die in hqt ge noemde gebied was gestationneerd, gaf deze hulp echter niet, doch viel daaren tegen de Indonesiërs aan, die deze aan val beantwoordden, aldus de lezing van majoor Saleh. Naar zijn mening waren er waarschijnlijk doden gevallen onder de T.N.I.-groep, terwijl vermoedelijk ook enkele Indonesiërs waren gevangen ge nomen en andere misschien in de bossen gevlucht. „Dit is de ware toedracht van de zaak", zo zeide majoor Saleh die hieraan toe voegde, dat via de centrale regering bij de Nederlandse regering scherp zal wor den geprotesteerd tegen de aanval op de T.N.I.-groep. Voorts zal geëist worden dat zowel de overlevenden als de doden zullen worden uitgeleverd en hun wapens en de prauw zullen worden teruggege ven. Majoor Pietersz zal dezer dagen naar Djakarta gaan om rapport uit te brengen aan de centrale regering. Majoor Saleh verklaarde voorts, dat in April van dit jaar 46 Indonesiërs, afkom stig van het eiland Gede dat deel uit maakt van het Indonesische grondgebied, die naar het tot Nederlandse gebied be horende eiland Gao gingen om hun tui-. nen te bewerken, door Nederlanders ge vangen werden genomen. Drie hunner werden ter plaatse doodgeschoten, ter wijl drie werden vrijgelaten en de overi ge veertig naar Hollandia werden over gebracht op beschuldiging van infiltratie in westelijk Nieuw-Guinea, aldus de ver klaring van majoor Saleh. Ir P. W. Bakker Arkema 'B GRAVENHAGE, Juni In Neder land worden op het ogenblik 30.000 landbouwtractoren gebruikt. Aan dit aantal zullen nog ongeveer 10.000 st. kunnen worden toegevoegd en dan zal, globaal gesproken, het verzadigings punt voor landbouwtractoren hoven 8 p.k. z(jn bereikt. Dit verklaarde Ir P. W. Bakker Arkema, Rijkslandbouwcon- sulent voor landbouwwerktuigen te Wageningen, in de jaarvergadering van de .Bovag. Hij zei ook, dat het aanbod van landbouwtrekkers, gerekend naar mer ken en typen, zijns inziens veel te groot is. Tjjdens de laatste landbouw- beurs waren 41 merken met 116 ver schillende typen rupstrekkers aanwezig. Deze sortering is te groot. Beperking hiervan door overheidsmaatregelen is echter onaanvaardbaar, zodat de prac- tijk, in deze vooral de gebruiker, zelf voor vermindering van het aantal merken moet zorgen. Wellicht, dat door het stellen van voorwaarden ten aan zien van in voorraad te houden onder- (Van één onzer verslaggevers.) UTRECHT, 3 Juni. De Chr. onderoffi cieren waren gisteren weer te Utrecht bijeen op de algemene vergadering van hun organisaties, die veel gelijkenis ver- vertonen met een één-elïge tweeling. Het zijn de Nationale Christen Onderofficie ren Vereniging en de Chr. Sociale Onder officieren Vereniging, die hetzelfde be stuur en dezelfde leden hebben, doch waarbij de eerste zich ten doel stelt de Chr. beginselen in de strijdkrachten te verspreiden, terwijl de tweede zich meer met de belangen-behartiging van de le den bezig hondt. Maandagmiddag waren reeds huishoudelijke zaken behandeld en 's avonds was er een begroetingssamen komst voor de leden. v De voorzitter, de heer H. J. V/indgassen, gewaagde in zijn openingswoord van licht en schaduw in het leven van bond en leden. Tot die schaduwplekken rekende hij, dat het woord „beroepsonderofficier" tegenwoordig niet meer betekent, wat het vroeger deed, n.l. dat de drager in de militaire dienst zijn levensroeping ge vonden heeft. Vele jonge collega's moe ten een periode van onzekerheid door maken, waarin zij de kans lopen dat zij de dienst zullen moeten verlaten. Spr. noemde dit hoogst onbevredigend. Ook het hu is vestigingsprobleem voor de beroepsmilitair is nog lang niet opge lost. GASTEN. Een vijf personen tellende delegatie van de Belgische Chr. onderofficieren- bond woonde de vergadering bij en twee leden daarvan spraken woorden van har telijk meeleven en vriendschap. Verder spraken de kolonel b.d. G. Wielenga na mens de Ned. Militaire Bond Pro Rege, een vertegenwoordiger van de hoofd- vlootpredikant, de heer O. de Moor na mens het Prot, Interkerkelijk Thuisfront en de heer B. Roolvink als vertegenwoor diger van het Chr. Nationaal Vakverbond. In een snel tempo werden een aantal afdelingsvoorstellen over dienstaangele- delen en van dienst- en reparatiever lening op den duur een zekere stabli- lisatie wellicht op een derde zal intre den. genheden afgewerkt. In de middagverga dering sprak prof. dr I. A. Diepenhorst over: „Om het behoud der beschaving". Op de hem eigen flitsende, soms sarcasti sche en vaak humoristische wijze tekende spr. het eigene van de Nederlandse cul tuur in heden en verleden. Deze bescha ving is ondanks al haar zwakke punten ons lief, want zij is de achtergrond van ons leven en werken. Zij wordt bedreigd van alle kanten en tot haar redding kun nen wé slechts bijdragen als we begin nen bij ons-zelf, als we weten dat het „Ja" vanuit de Hoge ons „nee" vermag op te heffen en als we vertrouwen dat ook dit erfgoed behoort tot de heerlijk heid van alle koninkrijken, die eenmaal zal worden gebracht in de Stad Gods, aldus prof. Diepenhorst. Goedkope benzine voor toeristen in Italië DEN HAAG, 3 Juni Er bestaat voor toeristen, die Italië bezoeken, de mogelijkheid een niet onbelangrijke reductie te verkrijgen op de prijs van benzine. Coupons hiervoor zijn aan de grens te koop terwijl deze ook in tal van plaatsen in het binnenland ver krijgbaar zijn. Om deze coupons të kunnen verkrijgen is het noodzakelijk, dat het carnet, waarop de auto in Ita lië wordt ingevoerd, is uitgeschreven op een persoonsnaam en niet op een firma. President Eisenhower en vier van zijn ministers zullen morgen voor de Ame rikaanse radio- en televisiestations in ternationale en binnenlandse vraag stukken bespreken. Links boven: Koningin Elizabeth, gezeten op de Troon, zo juist gekroond met de Sint Edwards Kroon, houdt in haar handen de Scepter, teken van koninklijke macht en rechtvaardigheid, en de Roede met de Duif, teken van barmhartigheid. Hierboven: In het hartje van Londen, op de achtergrond de Big Ben. De Koningin arriveert in de Gouden Koets bij de Westminster Abbey, luide toegejuicht door de grote menigte op de trottoirs en de tribunes. Links beneden: Koningin Elizabeth de Tweede temidden van haar Eerste Ministers, gefotografeerd na een lunch voor de vertegenwoordigers van de overzeese Rijksdelen op Buckingham Palace. Links van de Koningin: Sir Winston Churchill en rechts premier Menzies van Australië. Naast deze staat premier St. Laurent van Canada en achter Sir Winston ziet men mr. Bustamente van India met voor zich Pandit Nehroe. Links van Nehroe: premier Holland van Nieuw Zeeland. Tweede van rechts: premier Malan van Zuid-Afrika. Hieronder: De Gouden Koets passeert Trafalgar Square op weg naar de Abbey. Ingezonden Mededeling (Adv.)

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4