Geref* Kerk van Wemeldinge kan schipperspredikant beroepen* Geref* Kerken in Zeeland werden zo goed mogelijk geholpen* Jmildu ZS±T. Herstel van badstrand te Vlissingen. Amerikaanse gift voor ge troffen kerken. Automobiliste tot drie weken veroordeeld. Nieuws uit de Provincie. Middelburg. 7 holen. Zierikzee. Donderdag 4 Juni 1953 fcEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Part. Synode vergaderde in Middelburg. Mandaat der watersnoodcommissie met een jaar verlengd» MIDDELBURG, 3 Juni. De Particuliere Synode der Geref. Kerken in Zeeland heeft tijdens de middagvergadering gisteren een zeer belangrijk en voor de kerk van Wemeldinge verheugend besluit genomen. Reeds enige tijd was in onderzoek de vraag omtrent het beroepen van een predikant door deze kerk, die niet alleen de kerkelijke gemeente zal hebben te dienen, maar ook de arbeid onder de aohippers ter hand zal moeten nemen. Welnu, de Synode nam thans eenstemmig het besluit, dat de kerk van Wemeldinge het beroepingswerk kan aanvatten. De Ïeestelijke verzorging van de schippers zal zich dienen uit te strekken tot Wemel- inge, Hansweert en Xerneuzen. Bij het begin van de zitting kwam een brief ter tafel, waarin werd gevraagd te te bevorderen, nu ds Veldkamp Zeeland gaat verlaten en daardoor niet langer eindredacteur zal zijn van de Zeeuwse Kerkbode, hem te verzoeken medewer ker te blijven. Uit de vergadering werd dit zeer toegejuicht; de redactie zal de predikant vragen dit verzoek in te wil ligen. Ds H. Pestman rapporteerde na mens de deputaten art. 13 K.O. en her innerde daarbij aan het werk van wijlen de heer Koppe, die zeer veel heeft ge daan en bovendien provinciaal vertegen woordiger is geweest in de landelijke samenwerking. Ds Veldkamp sprak hier- Sp woorden ter nagedachtenis van de leer Koppe, die door de aanwezigen staande werden aangehoord. EVANGELISATIE. Ds J. C. Streefkerk te Veere bracht rapport uit over de stand van zaken in het Evangelisatiewerk in Zeeland. Hij wees op de goede berichten, die de de putaten bereikt hebben uit W.-Schouwen, Aardenburg en Bergen op Zoom. Overal heeft men altijd nog te kampen met een tekort aan medewerkers. Het nadelig sal do van de rekening van dit werk ad. f 2062,31 kon worden gedekt door nage komen en extra collecten. Het saldo in kas bedroeg f 4700.De begroting voor 1953 sloot met een totaal van f 6000. waarbij aan de kerken de door haar aan- Sevraagde bedragen zullen kunnen wor- en uitgekeerd. Er werden twee collec tes gevraagd. KERKBODE. Uitvoerig is ook aandacht geschonken aan de bijzondere positie van de Zeeuw se Kerkbode. Het blad is zoals bekend belangrijk uitgebreid na de watersnood en wordt aan geëvacueerde gemeentele den gratis toegezonden. Dit bracht finan ciële offers met zich. De oplaag werd daardoor gebracht van 2400 op 3200 ex. Van de commissie van administratie was een gunstig rapport ontvangen over de stand van zaken, voordat de ramp de uitbreiding nodig maakte. Er bleek maar een zeer gering tekort te zijn over het afgelopen jaar. De Synode besloot op de thans ingeslagen weg voort te gaan. De commissie uit de Synode voor dit or gaan zal met de commissie van redactie en administratie contact houden en vol- §end jaar aan de Synode rapport uit rengen. Ds P. van Til tenslotte bracht rapport uit over de geestelijke verzorging van de militairen. Hij deelde mede, dat ds H. M. Dercksen uit Oostkapelle zich voor een jaar beschikbaar heeft gesteld als leger- predikant. Jaarlijks zal, zo is besloten door deputaten, één recrutendag worden gehouden. SCHIPPERSPREDIKANT. Het bleek, dat over de benoeming van een schipperspredikant met standplaats ■Wemeldinge grote eenstemmigheid be stond. Ds Pestman hield een warm plei dooi, waarna de beslissing viel. Aangezien geen pastorie beschikbaar is, zal een nieuwe ambtswoning dienen te worden gebouwd. De Zeeuwse kerken zullen 7 ct per ziel moeten bijdragen voor rente en aflossing lening, die voor deze bouw zal moeten worden gesloten. Een vijftal de putaten, die de zaak verder zullen behar tigen, werd benoemd. Namens de kerk van Wemeldinge sprak ouderling Flo- russe woorden van hartelijke dank voor dit besluit. Aan het eind van de vergadering werd een groot aantal deputaten en leden van commissies benoemd en herbenoemd. On der meer werd het mandaat van de wa tersnoodcommissie met een jaar verlengd, In de plaats van ds Veldkamp werd voor de classis Middelburg benoemd in de commissie van redactie van de Zeeuw se Kerkbode ds A. Verschoor te Vlissin- gen met als secundus ds W. J. Meister te Middelburg. De volgende Synode zal worden gehouden op 16 Juni 1954 te Goes. AFSCHEID. Aan het slot van de vergadering werd afscheid genomen van ds Veldkamp. De assessor, dr C. Stam, sprak een dank woord voor het vele," dat de scheidende voorzitter voor de kerken van Zeeland heeft gedaan. Het spijt ons, zo zei hij, dat we Uw gewaardeerde leiding zullen moeten missen. Hij sprak namens de Sy node zijn warme erkentelijkheid uit voor het werk van ds Veldkamp en bad hem de kracht Gods toe. Ds Veldkamp dankte voor deze woorden en zei vooral de sa menwerking in het moderamen zeer te hebben gewaardeerd. Hij sprak de hoop uit, dat God de Zeeuwse kerken zal wil len zegenen. Daarna sloot ds Veldkamp de Synode met dankgebed. (Op het ter Synode uitgebrachte ver slag der watersnoodcommissie komen wij nader terug.) Ingezonden Mededeling (Adv Technische wijzigingen noodzakelijk Kosten voor de gemeente: f 170.000 VLISSINGEN, 3 Juni B. en W. hebben de raad, die Vrijdagmiddag half vijf bijeenkomt, voorgesteld een crediet te verlenen van f 160.000,voor het herstel van het badbedrijf. Op 24 April werd al een crediet van f 10.000,ver strekt. Het college deelde mede, dat in de plannen enige wijzigingen zjjn ge komen. Deze betreffen voornamelijk de betonconstructie der zeewering. Tegen de oorspronkelijke opzet, nl. achter een vrijwel gesloten keermuur een stijve be tonnen constructie aan te brengen, be stond geen bezwaar. Wel zijn bedenkin gen geopperd tegen de naar de zijde van het strand geprojecteerde uitbou wen, omdat gevreesd werd, dat de daar door gevormde hoeken aangrijpings punten voor zware golfslag zullen vor men, waardoor de zeewering wordt ver zwakt. Er is overeenstemming bereikt over het maken van kleinere uitbouwen, die dan bovendien met een vloeiend beloop in de muur worden opgenomen. De aan vankelijk in deze uitbouwen geprojec teerde kasten kunnen op eenvoudige wijze op een andere plaats in de kleed ruimte worden ondergebracht, zij het ook, dat 't dan wellicht nodig is, enke le cabines op te offeren. Meer ingrij pend zijn de wijzigingen, die moeten worden aangebracht in de fundering van het bouwwerk, waardoor een vol doende bescherming tegen de zee moet worden verkregen. Van vier oplossin gen, die alle een voldoende beveiliging geven, werd de goedkoopste gekozen. Daardoor vervalt het in het oorspron kelijke plan opgenomen betonnen terras voor de badcabines. Dit geeft een be sparing van f49.000. Voor de bad cabines komt nu een enkelvoudige stalen damwand van 5 meter leng te, voorzien van een dusdanig brede betonnen kop, dat deze toch nog vol doende kan worden geacht om als loop- pad langs de cabines dienst te doen. Fundering van winkelgalerij en badpa viljoen moeten grondig beschermd wor den tegen ontzanding. Een deel van de totale kosten zal als stormschade door het Rjjk worden ver goed en de Rijkswaterstaat heeft toege zegd te zullen vergoeden de kosten, die anders moesten worden gemaakt om een bazaltglooiing aan te leggen. Voor herstel van het volksbad, dat door de eorlog werd vernield, kan bjj het Rijk nog als oorlogsschade worden gedecla reerd. De totale kosten, die voor reke ning van de gemeente blijven, worden ge roamd op f 170.000, NIEMAND THUIS Meneer Schimmel, die in geen jaren zo hard had ge lopen, geleek een stoom machine. De snelheid waar mee hij zich vooruit be woog was groot. Zó groot dat hij zich onmogelijk vóór de liftdeuren tot stil stand kon brengen. Tot grote verbazing van Pieter en Karolus stormde de man, waarvan ze in de verste verten niet vermoedden dat dit nu meneer Schimmel was, de liftkooi in en botste met een krakende slag tegen het achterwandje. Onmiddellijk sloot de bediende de deurtjes en met een schok zakte de lift weer naar omlaag. Meneer Schimmel was reeds tien etages gezakt toen hij zich enigszins van de onzachte aanraking met de liftkooi had hersteld. Hij zwaaide met zijn armen in het rond en naar adem happend probeerde hij de liftboy aan zijn verstand te brengen dat hij hele maal niet naar beneden moest: „Ikgfffhikikgrrrrrik moet sprak hij „Dertigste etage" antwoordde de liftboy. „Ik moetikpffff prrrr hik....!" ging meneer Schimmel verder. „Twintigste etage!" zei de lift boy die er niets van snapte. Ondertussen wandelde Pieter in 'gezelschap van Karolus langs alle deuren van de 82ste etage en zag tenslotte „Prof. Mr K. Schimmel-Museumdirecteur" op een naambordje staan. Pieter klopte, klopte nog eens, rammelde aan de deurknop en klopte toen nog eens. Eindelijk tuurde Karo lus zeven minuten door het sleutelgat, keek Pieter teleurgesteld aan en sprak „Niemand thuis!" Ingezonden Mededeling (adv 1. Belangrijk werk der Zeeuwse watersnoodcommissie. Voor de geestelijke verzorging werden ruimschoots gelden beschikbaar gesteld» MIDDELBURG, 3 Juni. De Zeeuwse watersnoodcommissie, die 26 Februari j.l. door de buitengewone Prov. Synode der Geref. Kerken in Zeeland werd ingesteld, heeft, blijkens haar uitvoerig rapport - dat ter Synode gisteren werd uitgebracht - zeer veel en belangrijk werk verzet. Zij kon het de kerkeraden van de getroffen kerken mogelijk maken de aan hun zorg toevertrouwde leden zo goed mogelijk geestelijk te verzorgen. Bovendien kwamen er door haar bemiddeling gelden be schikbaar, welke voor deze geestelijke verzorging niet konden worden gemist. Ook voor de geestelijke verzorging van de arbeiders, die aan het herstel der dijken werken, kon het één en ander worden gedaan, terwijl de zorgen der commissie zich ook uitstrekten tot de toewijzing van kleding aan leden der ge troffen gemeenten en tot bet behartigen der belangen van kinderen, die door de watersnood bun ouders verloren. Men volgde de gedragslijn, dat de pre dikanten der getroffen kerken voor hun eigen gemeenten behouden moesten blij ven. Dit was mogelijk, omdat de com missie hun traktement kon garanderen en uitkeren en vooral, omdat allen, zon der enige uitzondering, met een geest van medewerking bezield waren. Reiskosten konden de predikanten bü de commissie declareren, wanneer zij hun geëvacueerde leden gingen bezoeken, hetgeen ook gold voor de consulenten en de ouderlingen. BEZOEKEN GEWAARDEERD. De bezoeken werden zeer gewaardeerd. Hoe gesloten sommigen anders konden zijn, hoe moeilijk aan het spreken te krij gen, nu was dat wel anders: men sprak van hart tot hart, vooral met hen, die dierbaren verloren hadden. Velen ston den nog onwezenlijk tegenover het ver lies. Het ergste verdriet zal pas komen, als zij zijn teruggekeerd. „Wanneer dat ogenblik aanbreekt, speciaal op Schouwen en Duiveland, zal men de broeders en zusters bij zonder dienen op te vangen en te steu nen", zo merkt de commissie op. Verder wijst zij op de uitnemende dien sten die de Zeeuwse Kerkbode als con tactorgaan de geëvacueerden nog altijd bewijst. Alle getroffen kerken zijn ter plaatse bezocht door de leden der com missie, terwijl reeds kort na de vorige Synode een herderlijk schrijven uitging. WAT REEDS WERD UITGEKEERD. Generale Deputaten voor de Evacuatie, met wie in Bergen op Zoom een bespre king werd gehouden, aanvaardden de commissie gaarne als contactorgaan voor de getroffen Zeeuwse kerken. Zij namen op zich voor de noodzakelijke gelden te zorgen, teneinde de geestelijke verzor ging der rampgemeenten voortgang te doen vinden. Er is voor dit doel bijna f 8500.uit gekeerd, hetgeen ten goede kwam aan 14 gemeenten. Zes gemeenten werden In staat gesteld het predikantstraktement geheel uit te betalen. Aan reiskosten werd bijna f 400.— vergoed. Bovendien moest de watersnoodcom missie trachten te steunen door de onder water gestaan hebbende gebouwen weer bruikbaar te maken. Een vragenlijst werd ontworpen en het is nu zo, dat de betrok ken kerken waarschijnlijk reeds deze maand een voorschot zullen ontvangen, zij het nog alleen voor de inventaris. DE ARBEIDERS. Over de geestelijke verzorging der dijk werkers kon nog weinig positiefs worden gezegd, omdat - aangezien het kamp te Rilland-Bath is opgebroken - de benoe ming van ds A. G. Baayen is opgeschort. Van een benoeming van ds H. M. Kuitert van Scharendijke voor het werk onder de arbeiders op Schouwen en Duiveland is nog niets bekend. Er blijken vier kinderen van Gere formeerde ouders wees te zijn gewor den, nl. twee kinderen Sandee Uil Baarland en twee kinderen Bloois uit Nieuwerkerk. Reeds kwamen verschil lende aanvragen binnen van broeders en zusters één der kinderen te mogen aannemen. Door de classis Leiden werd enige ma len op Schouwen en Duiveland voorzien in de Dienst des Woords, hetgeen door de commissie zeer werd gewaardeerd. SCHADE NIET TE SCHATTEN. In haar conclusie zegt de commissie, dat de totale schade nog niet bij benade ring kan worden geschat. De door de kerken opgegeven bedrijfsschade beloopt bijna f 23.000.maar daar zal nog heel wat bijkomen, terwijl een bedrag van ge- bouwenschade nog niet genoemd kan worden. Voorzover tot heden bekend zijn tengevolge van de ramp in Zeeland 87 leden der Geref. Kerken om het leven gekomen. EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen tandheelkunde: J. van Gastel, Noord- gouwe (Z.). MIDDELBURG, 3 Juni Naar wy vernemen is in Zeeland een gift ont vangen van 2240 dollars, dat is f 8500,-. Het geld is gezonden door de First Protestant Reformed Church. In ver schillende kerken Is door collectes dit geld ingezameld. Het "geld zou volgens de brief, die van deze gift melding maakte, bestemd zijn voor de Geref. kerken en de Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.) in de ge troffen gebieden. De Part. Synode van de Geref. kerken in Zeeland heeft deze aangelegenheid overgedragen aan de uit haar midden gevormde waters noodcommissie om in overleg met de kerken vair Brabant en Zuid-Holland het geld te verdelen. POSTCHEQUE VALSELIJK ONDERTEKEND GOES, 3.Juni J. R., los-arbeider te Goes, had een postcheque van f 157,59, welke cheque voor zijn broer bestemd was, valselijk met de hand tekening van zijn broer ondertekend en zodoende het geld in ontvangst ge nomen. De broer, waarvoor dit geld bestemd was, had gevaren en zodoen de had hij nog een afrekening te goed over de oorlogstijd. In 1948 overleed deze broer en in 1951 kwam deze af rekening, op het adres waar verd. woonde en waar ook diens broer in de kost was geweest. Zijn broer was ge huwd, zodat het geld de weduwe toe kwam. Ze heeft echter geen cent in haar handen gekregen, want beide af rekeningen heeft verd. met zijn over leden broer's naam getekend en daar na èn postwissel èn cheque geïnd. Hij besteedde het geld in zijn gezin, dat het door verd's werkloosheid niet breed had. Echter de weduwe was van dit alles totaal onkundig. Ter zitting verklaarde hij, dat, nu hij er eenmaal mee begonnen was, hij het de tweede maal ook moest doen. Overeenkomstig de eis van de Offi cier van Justitie werd hij veroordeeld tot 3 maanden gev. straf voorwaarde lijk, 3 jaar proeftijd en onder toezicht stelling van het Leger des Heils. Groot-chauffeursdiploma voor politiemannen MIDDELBURG, 3 Juni. Te Utrecht slaagden voor het groot-chauffeurs-diplo- ma de wachtmeester le klasse E. J. Gle- rum en de wachtmeester B. van de Lage- maat te Middelburg. Het examen werd afgenomen vanwege de Centrale Com missie voor de uitreiking van het diploma voor Autobusbestuurder. Waar zijn E H onze schepen O ^BS3*35i' --- GROTE VAART. APPINGEDIJK 3 te Mobile. DUIVENDIJK 2 Cartagena/Cristobal. RIJNKERK 2 te Aden. WILLEM RUYS 2 Minikoy gepas./Suez LAURENSKERK 2 te Bombay. ORANJEFONTEIN 2 te Durban. SLOTERDIJK 3 v. H. v. Holland/R'dam. VEENDAM 3 te Hoek van Holland. WONOSARI 6 Archangel verw. DE HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 2 Juni: MARIE v. Ant werpen; ZWAANTIENA v. Antwerpen. 3 Juni: FEN v. Antwerpen. Vertrokken 2 Juni: VIRGO n. Antwer pen. 3 Juni: MARIE n. Cork. Gepasseerd van Antwerpen. 2 Juni. ARKELDIJK n. New York; ALBLAS- SERDIJK n. Rotterdam; SPARTA n. Pees v. Gent; BETTY ANNE S n. Bil- lyingham. 3 Juni: PHOENIX n. Hull; JA- COBA CATHARINA n. Casablanca. AMSTERDAM, 3 Juni Het Am sterdamse Gerechtshof heeft het von nis (drie weken hechtenis met ont zegging van rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar) van de Utrechtse rechtbank bevestigd tegen de 36-jari- ge automobiliste mevr. J. S. uit Goes, die de dood van een zesjarige jongen had veroorzaakt toen zij van de be tonnen rijksweg in de gemeente Ha- melen bij Utrecht het grintpad voor rijwielen opreed waar het slachtof fertje bij zijn vader op de bagagedra ger zat. Mevr. S. was, doordat zij een van haar eigen kinderen in de auto berispte, van de aandacht voor haar stuur afgeleid. Nieuw kantoorgebouw Walchers Ziekenfonds VLISSINGEN, 3 Juni Het bestuur van het Algemeen Ziekenfonds „Wal cheren" heeft zich tot B. en W. ge richt met het verzoek een perceel grond te kopen voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw. Het nieuwe gebouw zal verrijzen aan de Antony v. d. Woórdt- straat, grenzend aan het kantoor van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond. In verband met het maatschappe lijk karakter van het fonds hebben B. en W. gehoor gegeven aan de vraag of de grond tegen de kostende prijs van de gemeente kan worden gekocht. De gebruikelijke prijs zou bedragen f 6115, doch B. en W. stellen de raad voor de grond te verkopen voor f 4610. Standplaats voor woonwagens te Vlissingen VLISSINGEN, 3 Juni B. en W. van Vlissingen hebben bij dé raad een voorstel ingediend om een standplaats voor woonwagens aan te wijzen. Tot heden was dit niet gebeurd. Daardoor kunnen overal woonwagens worden neergezet. Momenteel blijken er steeds meer standplaats in Vlissingen te kie zen. B. en W. willen aan het verspreid plaatsen een einde maken. Voorgesteld wordt een terrein, dat wordt begrensd door de Oost-Souburgseweg, het spoor wegemplacement en de spoorwegover gang bij Wachtpost 66. Een bedrag van f 3000,Wordt gevraagd voor het ega liseren van het terrein, voor het ma ken van een toiletruimte en voor aan sluiting op de waterleiding. Nutsspaarbank Middelburg over Mei MIDDELBURG, 3 Juni. Het te goed bij het begin van de Nutsspaar bank te Middelburg (f 8.904.552) werd gedurende de maand Mei vermeerderd met f 74.342. De inleg bedroeg f 342.146. Er werd f 267.803 terugbetaald. Het bijkantoor te Oqgtburg noteerde een vermeerderde inleg van f 37.054, zodat het tegoed op het einde werd f 1.214.552. Er werd ingelegd f71.074 c:i terugbetaald f 34.019. Op de zitdag te Oostkapelle werd in gelegd f 2.679 en terugbetaald f 1.985. Het tegoed op het einde van het schoolsparen werd f 38.021. Er werd voor f 195 meer terugbetaald dan in gelegd. Te Middelburg werden 15 en te Oost burg 5 baby-boekjes afgegeven. De eerste bijstorting bedroeg in totaal f 23,50. Er werden voor f 49.561 aan effec ten aangekocht en verkocht/afgelost voor f 18.366. Het saldo op het einde bedroeg f 5.972.622. Per 30 Mei bedroeg het totaal der saldi met inbegrip van kasgeld en bankrekeningen f 910.312. BURGERLIJKE STAND Benoeming Tot controleur van het leerlingstelsel v. h. Bouwbedrijf is benoemd de heer J. Provoost te Oost-Souburg (Voor het rayon Zeeland), in plaats van de heer Th. de Waal te Middelburg, die met ingang van 1 April j.l. is benoemd tot hoofd controleur. Films voor de schooljeugd Woensdag 10 en Donderdag 11 Juni zullen in de Schouwburg voor de schooljeugd weer een aantal films wor den vertoond. De voorstellingen wor den georganiseerd door het Aardrijks kundig Jeugdcentrum. Niet minder dan 1500 tot 1600 leerlingen van scholen zullen de filmvoorstellingen bezoeken. Vertoond worden o.m. „Schot is te boord", „Bevervallei" en „Het dak van Europa". Ontvanger-griffier benoemd In de vergadering van het waterschap „De vrije polders onder Tholen" werd in de vacature D. H. v. d. Velde benoemd tot ontvanger-griffier, de heer J. Melse, kassier der Boerenleenbank. Benoeming Bij besluit van de Minister van Finan ciën is met ingang van 1 Juni j.l. bevor derd tot schipper bij de Visserij politie op de Zeeuwse Stromen de heer L. P. Duinkerke ter standplaats Tholen. De heer Duinkerke was mot or drijver-dek- knecht bij deze dienst te Yerseke. Chauffeur wegens dronkenschap veroordeeld J. M. P., chauffeur, alhier, werd de zer dagen door de Politierechter te Middelburg veroordeeld tot f 75 boete of 30 dagen hechtenis, alsmede ontzeg ging van de bevoegheid om motorrij tuigen te besturen voor de tijd van negen maanden, wegens het feit, dat hij in beschonken toestand met de auto van z'n baas tegen een telefoon paal was gereden en vervolgens met de auto in de sloot terecht was geko men. Hierdoor had verdachte twee maanden in het ziejieshuis moeten vertoeven. In het hol van de leeuw Half Februari had L. P. v. d. Z, al hier een fiets, die tegen een lantaarn paal stond mee naar huis genomen en daar enkele weken verborgen. Daarna was hij ermee naar z'n werk gegaan. Nu trof deze man het niet, want het bleek dat de fiets waarop hij het fa brieksterrein op kwam fietsen van de directeur van de fabriek was. Deze had het rijwiel in bruikleen aan een arbei der gegeven. Drie weken gevangenis straf voorw. met drie jaar proeftijd en onder toezichtstelling luidde het vonnis van de Politierechter te Mid delburg. BRUINISSE Internationale reizen. Bruinisse staat thans in het teken van de internationale reizen. Zondag keerden 5 jeugdige dorps genoten uit Zwitserland terug, die de gasten waren geweest van de Rotary club meer speciaal van de heer Turini, eigenaar van het hotel du Golf in Crans sur Sierre en Maandag vertrok een 7-tal leden van de meisjes vereniging „Wees een Zegen", om onder auspiciën van de Y.W.C.A., (de wereldorganisatie van Jonge Vrouwenbonden) een week te gaan doorbrengen in Oldenburg (Duits land.) De kinderen die drie weken in Crans logeerden, een plaats in Zwitserland, dicht bij de Italiaanse grens, maakten drie weken lang diverse alpentochten te voet, per kabeüpoor of per trein, naar de Simplontunnel, de warme bronnen van Leukerbad en tal van andere be zienswaardigheden. ELLEWOUTSDIJK Kerkelijke verkiezing. Tot Notabelen bij de Ned. Herv. Gemeente werden ge kozen de heren J. Rooze, J. Remijnse, N. Priester. GRIJPSKERKE De verleiding was te groot. I. K. verte genwoordiger, alhier, werd door de Po litierechter te Middelburg veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf voorw. met drie jaar proeftijd en onder toezicht stelling omdat hij toen een bevriende caféhouder te Groede hem had gevraagd even op de zaak te passen, zijn portemon- naie gevuld had en enkele geldbiljetten had weggenomen. K. had niets meer en toen hij het geld voor het grijpen zag liggen had hij de verleiding niet kunnen weerstaan. KAPELLE Benoeming. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. Kleuterschool „Samuël", al hier, is benoemd mej. N. Oele te Baar land. KOJDEKERKE Geslaagd. Voor het examen Adspirant- V.E.V.-cursist B van de Vereniging Elec- trotechnisch Vakonderwijs in Nederland slaagde de heer W. D. Roelse, alhier. KRUIN INGEN N.C.V.B.-vergadering. In de in het C.J. M.V.-gebouw te Goes gehouden vergade ring van de afdeling Kruiningen van de N.C.V.B. heeft drs O. Jager van Vrouwen polder gesproken over „Lectuur en litte ratuur in het Chr. gezin". De presidente, mevr. Lighart-Schenk wekte de leden op de a.s. Landdag in Walcheren te bezoeken. O.- EN W.-SOUBURG C.J.B.T.B. vergaderde. In de vergade ring van de C.J.T.B.T., afdeling Souburg, heeft de heer S. de Visser het onderwerp „Stad en Platteland" behandeld. Hierop volgde een drukke bespreking. De vol gende vergadering zal in September a.s. plaats vinden. Jubilea. Maandag j.l. herdacht de heer J. Deij, alhier, het feit, dat hij 25 jaar geleden ais hoofd van de Marnix- school werd benoemd. Hoewel de jubi laris verzocht had aan dit jubileum geen ruchtbaarheid te geven kwamen bestuur en leden van de contactcommissie en het personeel bijeen om hun gelukwensen aan te bieden. Door de voorzitter, de heer M. J. Hollestelle werd de heer Deij, die sedert 1 April 1940 ook hoofd van de Ju- lianaschool is, dank gebracht voor alles- wat hij in deze 25 jaar voor beide scholen heeft gedaan. Als blijk van waardering werd hem een cadeau overhandigd. leden, dat mej. C. v. d. Harst onderwijze res werd. Van deze 40 jaar heeft ze 38 jaar haar krachten aan de Julianaschool gegeven. Deze jubilaresse werd eveneens dank gebracht voor haar werk in het be lang van de school. OUDELANDE Minder drinken. A. de J„ los-werkman, alhier, werd door de Politierechter te Middelburg veroordeeld tot een week ge vangenisstraf, omdat hij de waarschuwin gen van de politie om minder te drinken in de wind had geslagen, door zich weer 'dronken op straat te vertonen. SCHERPENISSE Clovenlersgilde. Onder veel vlagver toon en tromgeroffel werden dezer dagen 5 nieuwe leden toegelaten tot het Clove- niersgilde te Scherpenisse. Deze gilde is een der oudste schuttersgilde van Neder land. ST. MAARTENSDIJK Jute zakken meegenomen. M.L., landar beider, alhier, had een aantal jute zak ken, bestemd voor het dichten van de dijken meegenomen, f 30.of 15 dagen hechtenis luidde het vonnis van de Poli tierechter te Middelburg. ST. ANN ALAND Zangavond. In de vergadering van de Ring Tholen van Christelijke Zangver enigingen op Tholen, besloot men een zangavond te organiseren op Zaterdag 18 Juli a.s. ten bate van de getroffen Zangvereniging van Stavenisse. „Elck wat wils". In de jaarvergadering van het leesgezelschap annex bibliotheek „Elck wat wils", die slecht bezocht was, werd wegens het bedanken van de heer A. Bergers, die vanaf 12 Februari 1926 bestuurslid is geweest, als bestuurslid ge kozen de heer D. Dormaar. Door de ramp gingen er enkele leesportefeuilles en een 50-tal boeken verloren, terwijl het uit- reiklokaal niet meer ter beschikking is. De uitreiking van boeken vindt thans plaats in de O.L.-school. De eerste uit reiking zal plaats vinden op 12 Juni a.s. Het ledental over 1952 bedroeg 73. Er zijn vorig winterseizoen 9008 boeken uit geleend, in het zomerseizoen 2493 boeken. De contributie ward gehandhaafd. Wat de jeugdbibliotheek betreft stelde het be stuur voor, hiermee nog een jaar te wachten in verband met de omstandig heden. YERSEKE Oorzaak en gevolg. De prijs van de Op deze dag was het ook 40 jaar ge- kleine oesters van de pannen was in 1952 GOES. Geboren: Margaretha A. M„ d.v. W. G. M. de Valk en E. Vermeulen; Maria W„ d.v. A. J. de Beste en G. M. M. Zan- dee; Joanna M. M., d.v. N. L. Krakeel en A. Aantjes; Corinna M. L„ d.v. K. Pik en H. Visser; Marcel J„ z.v. A. M. L. Mohr en E. M. van den Hout; Anthonius A. F„ z.v. A. Mijnsbergen en J. C. Voois. Ondertrouwd: A. de Visser, 59 j. en C. J. Corstanje, 47 j.; W. F. Bezemer, 26 en C. M. Gooijen, 23 j. Gehuwd: C. B. Jansen, 27 j. en M. E. G. Koevoets, 19 j. Overleden: J. Baert, 68 j., te Kruinin gen, echtg. v. J. Stevense; F. J. Versluis, 85 j. te 's-Heer Arendskerke, wed. v. T. Bedet. AAGTEKERKE. Geboren: Willem, z.v. J. Simonse en E. Maljaars. Ondertrouwd: C. M. M. de Jonge, 26 j. te Vlissingen en L. J. A. Böttcher, 24 j. KRABBENDIJKE. Geboren: Adriana S„ d.v. H. A. Guiran en N. J. Slabbe- koorn, Pieter, z.v. J. C. Cok en A. van Leeuwen; Jacob Q. C. P., z.v. W. W. Ka- kebeeke en L. C. Waghto; Boudewijn P., z.v. J. Nieuwenhuijse en M. Lobbezoo; Francina K., d.v. J. C. Hoogesteger en A. C. Steutel. Ondertrouwd: J. P. Allewijn, 24 j. en J. Jansens, 23 j. te Goes. Gehuwd: W. Goedbloed, 24 j. te Mid delburg en J. C. Bergs, 25 j.; J. van de Vreede, 21 j. en M. J. Kaan, 23 j.; J. M. Westdorp, 25 j. te Rilland-Bath en F. L. Tolhoek, 22 j.; J. Kaan, 26 j. en N. Tram per, 25 j.; W. J. Boei, 25 j. te Kapelle en P. Huissen, 20 j. Overleden: M. Tramper, 76 j„ echtg. v. P. Huissen; J. Kriekaard, 81 j. .echtg. v. J. van den Dorpel; G. Koster, 18 j„ z.v. P. Koster en A, Schrier; J. C. Krijger, 74 j„ wed. v. J. Frelier; J. Koster, 77 j.; M. de Boe, 86 j., echtg. v. K. van de Vreede. Officiële Publication Het Hoofd van het Gemeentebestuur van Goes brengt ingevolge art. 10 van de Wederopbouwwet ter openbare kennis dat vanaf heden gedurende 3 weken ter gemeentesecretarie, le afd. van des voor middags 9-12 uur voor een ieder ter inza ge ligt een plan tot onteigening van gron den in bouwplan Oost teneinde te komen tot gedeeltelijke uitvoering van de bij raadsbesluiten van 17 Maart 1948 no 12 en 3 Februari 1950 no 16, resp. goedge keurd bij besluit van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland d.d. 6 Augustus 1943, no 1063/231, 3e afd en 12 Januari 1951 no 680/223, 3e afd. vastgestelde herzie ningen van het „Uitbreidingsplan 1942." Goes, 4 Juni 1953. zeer slecht en voor de mensen niet lo nend. Toen na de stormramp van 1 Febr. veel arbeiders gevraagd werden voor het herstel van de dijken, gingen de kleine oesterkwekers inplaats van hun pannen af te steken aan het werk aan de dijken. Maar het gevolg zal zijn dat dit jaar niet meer dan 1 Vi millioen pannen zullen worden uitgelegd, de helft van verleden jaar. Dit is voor de stand van de pan-oesters zeer jammer. Pan-oesters zijn in de regel van beter kwaliteit dan natuuroesters. Dat de prijs der oesters niet beter is, is een gevolg van onvoldoende organi satie bij de kleine kwekers.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2