ONTWERP BURGERLIJK WETBOEK EIND DECEMBER GEREED De rijksdaalders en guldens worden kleiner Schouwen-Duiveland moet geen cultuur-steppe worden* Dijkherstel op Z*-Beveland voor op tijdschema Ar4 Rampschadewet is goedkoop rekensommetje geworden Onaangenaam treffen in de Tweede Kamer tussen prof. Gerbrandy en minister Donker PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Moment-opname van tegels Congres te Middelburg Randschriften blijven bestaan Marinierskapel te Middelburg Groothandelsgebouw geopend Bij reconstructieplan dient ook de natuur bescherming mee te spreken. Weg Renesse-Scharendijke volgende week gereed k SNIPPER NIEUWS Beschouwt Den Haag Zeeland als tweederangsgebied Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: yüssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2498 Abonnementsprijs 0.44 per weet, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 4 JUNI 1953, Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers- Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpj J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zulaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.34 u., onder 20.54 u. Maan op 1.07 u., onder 13.28 u. Hoogwater Vrijdag 5 Juni: Vlissingen: 7.48 u. 1.83 m., 20.10 u. 1.61 m. Terneuzen: 8.14 u. 2.06 m., 20.37 u. 1.83 m. Wemeldinge: 9.19 u. 1.69 m., 21.44 u. 1.39 m. Zierikzee: 9.04 u. 1.50 m., 21.21 u. 1.20 m. (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 3 Juni. Het nieuwe Burgerlijk Wetboek behoort een momentopname te zijn voor de regels, die nodig zijn voor de be hoefte van het heden, zo zeide minister Donker vandaag in de Twee de Kamer, die begonnen was aan de behandeling van het nieuwe bur gerlijk wetboek. Prof. Meijers is de aangewezen man, die dit werk kan doen, want hij heeft een visie op het totaal. Als de Kamer zich heeft uitgesproken over de vraagpunten kan hij de laatste hand aan het ontwerp leggen. Dan is eind December het ontwerp te verwachten. De tijdelijke raadsadviseur, Prof. Meijers, bracht dank aan de Kroon dat hij deze opdracht heeft gekregen. Hij vond het een eer iets te mogen bijdragen voor de Nederlandse rechtsvorming. Ik ben niet van plan een persoonlijk ideaal te verwezenlijken, zo zeide hij, maar een nationaal product te scheppen. Dit werk wordt niet in de eenzaamheid van de studeerkamer verricht, maar ik heb slechts de opperleiding. Tientallen vakgeleerden zijn hierbij ingeschakeld. Het is als een film stuk met een promotor en een operateur. Wij moeten een wetboek maken, zo vervolgde prof. Meijers, dat jong en krachtig is, maar dat tegelijk spreekt als een wijs man. Dat is noodzakelijk, omdat het recht onoverzichtelijk is geworden. Er is geen civilist meer, die zijn B.W. zorgvuldig kent. Men heeft nog slechts twee soorten: de een kan het vinden in handboeken, de ander kan het niet. In de practijk moet met 2000 ar resten rekening worden gehouden. Van deze onoverzichtelijkheid moeten we af en we moeten komen tot een geheel nieuw stelsel. De rede die prof. Gerbrandy (A.R.) gistermiddag in de Tweede Kamer heeft gehouden over de eerste reeks vraagpunten, die betrekking hebben op het nieuwe burgerlijk wetboek (zie pagina 3), was vanmiddag aan leiding tot een onaangenaam en on nodig fel debat. Minister Donker was yan mening, dat prof. Gerbrandy prof Meijers onjuist en onheus had be handeld. „Ik verzoek de bewindsman Van Justitie om deze kwalificatie openlijk in te trekken", zo repliceerde de oud-minister-president. Maar deze weigerde dat botweg. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen begon deze middag met een aanval op de rede van prof. Gerbrandy, die haaf bedroefd en verbaasd had. Hij KABINETSCRISIS IN INDONESIË. DEN HAAG, 3 Juni. President Soekarno zal Maandag beginnen met het raadplegen van politieke partijen voor het vormen van een nieuwe re- garing na de val van het kabinet- Wilopo. Premier Wilopo heeft een verklaring uitgegeven over de kabi netscrisis. Als rechtstreekse aanleiding voor de kabinetscrisis noemde Wilopo de kwestie van de grondenverdeling in Noord-Sumatra. Daarbij deden zich weer moeilijkheden voor met betrek king tot kwesties die aanvankelijk overwonnen bleken. MIDDELBURG, 4 Juni. Aan de vooravond van de 45ste algemene ver gadering van de Nederlandse Christe lijke Bouwarbeidersbond, die vandaag en morgen wordt gehouden in het „Schuttershof", is door de afdeling Middelburg een begroetingsavond aan geboden. De voorzitter der afdeling, de heer W. Boone, herinnerde in zijn ope ningswoord aan de geschiedenis van de Zee- wse hoofdstad en deelde mee, aat er thans 1200 leden van het C.N.V. ,ijn waaronder 170 bouwarbei ders. Met trots wees hij op hetgeen na de oorlog in de geschonden stad tot stand is gebracht. Hierna verwel komde hij het hoofdbestuur, oud hoofdbestuursleden en de buitenland se gasten uit België, Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk. De volkslie deren van deze landen werden ge speeld, waarbij de vlaggen werden binnengedragen. Het geheel werd besloten met het Wilhelmus. De oud-voorzitter van de N.C.B., de heer G. Moll, die de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, verving, hield een rede waarin hij een inte ressant overzicht gaf van de arbeid en de toestanden in Zeeland in de vorige eeuw. Aan het ontspanningsprogramma, dat werd geboden, werkten mee het muziekensemble van de Christelijke muziekvereniging „Onda" o.l.v. de heer J. C. F. van Kamer, dat voor de pauze speelde. Na de pauze tra den met groot succes op de volks dansgroep van Medioburgum en het gezelschap „Andre Karell. De Bondsvoorzitter, de heer J. van Eybergen, sloot de vergadering. doet alsof niet het recht, maar het onrecht in ons land hoogtij viert. In zijn betoog miste de freule de eerbied voor andermans overtuiging. Is een nieuw B.W. alleen aanvaardbaar als men uitgaat bij de conceptie van po sitief Chr. beginselen? Het speet minister Donker, dat dit element door prof. Gerbrandy in het debat werd gebracht. Het had hem onaangenaam getroffen, dat de man van de Londense besluiten het schen den van de grondwet, tijdens de In dische kwestie, op persoonlijke ver antwoordelijkheid schuift. Uitgaande van verschillende levens overtuigingen kan een groot deel van het recht, aldus de bewindsman, in onderlinge overeenstemming gefor muleerd worden. Bepaalde principiële punten zullen slechts te regelen zijn door een compromis, door te zoeken en te tasten wat ons volk nog net verdragen kan. Prof. Gerbrandy wees er nog op, dat hij prof. Meyers niet onheus had bejegend. Integendeel, hij had hem alle lof toegezwaaid. „Mijn waar dering voor de figuur van prof. Meijers is veel te groot", zo zeide hij nog ten overvloede. Het was een jammerlijk conflict in de Kamer, dat niet nodig was geweest. De minister draafde te ver door. Men moge het met Gerbran- dy's opvattingen eens zijn of niet, maar wie ontzegt hem het recht om principiële bedenkingen te uiten op de levensbeschouwelijke instel ling van prof. Meijers en minister Donker? Een beroep op het „natio nale" karakter van het ontwerp zal daarom bij prof. Gerbrandy weinig indruk maken. Twee lijken op Urk aangebracht. URK, 3 Juni. Door vissers op Urk zijn de lijken aangebracht van het echtpaar SpikerVan Werven uit Meppel. De heer Spiker was 54 jaar en oud en zijn echtgenote 43. Beiden waren voorzien van zwemvesten, zo dat men aanneemt, dat zij getracht hebben zich zwemmende te redden. Hun jacht is Zondag bij Flevostad ge zonken. <i VERDRAG TUSSEN DUITSLAND EN AMERIKA, BONN, 3 Juni. Bondskanselier dr Adenauer en de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, dr Conant, hebben vanavond een verdrag tussen beide landen ondertekend, dat de be palingen van het in 1923 gesloten vriendschap handels- en consulaire verdrag weer in werking stelt. Tot het herstel van dit verdrag was reeds besloten tijdens het verblijf van dr Adenauer in Washington. DEN HAAG, 3 Juni. In een ontwerp van wet tot wijziging van de muntwet 1948 stelt de minister van Financiën voor, ter vervan ging van de thans gangbare rijksdaalders en guldens, muntstukken van dezelfde nominale waarde en hetzelfde gehalte maar van kleine re afmetingen in te voeren. De middellijn van de rijksdaalder wordt van 38 op 33 mm en die van de gulden van 28 op 25 mm terugge bracht. De rijksdaalder wordt daardoor 40 lichter (25 op 15) gr. en de gulden 35 (10 op i>]/2 gr.). Mendes-France heeft het nog niet gehaald, PARIJS, 4 Juni. De Franse Na tionale Vergadering is vanmorgen vroeg uit elkaar gegaan zonder ge stemd te hebben over de ambtsbeves tiging van Mendes-France, de vierde Kabinetsformateur gedurende deze Kabinetscrisis. Mendes-France had 'n Sitvoerige indrukwekkende rede ge- ouden, maar bij de afgevaardigden waren nog te veel vragen blijven hangen. Reeds vóór de laatste oorlog werd tegen de rijksdaalder het bezwaar ge hoord, dat deze munt door haar af metingen en haar gewicht onhandig was. Aan dit bezwaar wordt thans tegemoet gekomen. Reductie van de middellijn van de rijksdaalder zou echter bij handhaving van de oor spronkelijke diameter van de gulden gaan ten koste van een duidelijk onderscheid tussen genoemde mun ten. Een en ander maakt het wense lijk om de middellijn van de gulden eveneens te herzien en wel zodanig, dat met de overige munten van het Nederlandse muntstelsel een harmo nisch geheel wordt verkregen. Bij het bepalen van de wijzigingen in de dia meters is ook aandacht geschonken aan de afmetingen van reeds bestaan de munten van die landen, waarmede Nederland een enigszins levendig con tact onderhoudt. De voorgestelde gewichtsverminde ringen moeten wel als uitersten wor den beschouwd, omdat men wat de dikte der munten betreft, aan be paalde minimumgrenzen is gebonden met het oog op het randschrift en op de technische eisen, welke de aan te brengen beeltenis stelt. IflIlIllilM WINTER IN EUROPA. LONDEN, 3 Mei. De Franse weerkundige dienst heeft Woensdag medegedeeld, dat Dinsdag de koud ste dag in Juni te Parijs sedert 1876 is geweest. De maximumtemperatuur bedroeg 12,8 graden Celsius. Aan de Franse Rivièra was het nog twee gra den kouder. De Grossglockner-pas in Oostenrijk en vele Alpenpassen, die naar Italië leiden, zijn door zware sneeuwval versperd. In België woedden hagel- en regen- stormen, in het bergachtige Oostelijke deel van het land viel sneeuw. In een nagenoeg geheel bezette Nieu- j we Kerk concerteerde gisteravond de; kapel van de Koninklijke Marine, o.l.v. de kapitein Gijsbert Nieuwland. Zelden hoorden we een harmonie- i orkest met zulk een bravoure en tege lijk ook met zulk een bijna geraffi neerde soepelheid spelen. Het programma, dat, zoals bekend was, geheel uit klassieke werken be stond, die bijna alle in transcriptie werden uitgevoerd, bleek letterlijk nergens in 'toog lopende moeilijk heden op te leveren. Hier werd als het ware in de verschillende werken het kunnen van de kapel vertoond. In Handels Vuurwerk-muziek was dat vooral het koper, dat zich daar deed horen met een bijzonder fraaie toon. In Haydn's Militaire Symphonie wa ren het vooral de klarinetten, die met verbluffend gemak en zeldzaam soe pele toon de oorspronkelijke viool partij speelden. Bij Sibelius' Finlandia weid het gehele orkest ten toon ge steld, waarbij de zware rhythmiek voortreffelijk door het slagwerk werd weergegeven. Daarbij kwam, dat dit orkest een eenheid vormde, die zelden bij een harmonie-orkest wordt be reikt. Vaak was het alsof men een symphonie-orkest hoorde, soms zelfs benaderde het een orgelklank. Over de ar-.oustiek in de kerk dur ven we niet te oordelen. Vanaf onze plaats recht tegenover de kansel was deze voortreffelijk. In de zijvleugels kan deze indruk evenwel anders zijn. B. Zo groot bleek ook de geestdrift van de toehoorders, dat na de laatste maat van Sibelius' Finlandia een staande ovatie werd gebracht. Het concert werd geopend met het Zeeuw se- en besloten met het nationale volkslied. ROTTERDAM, 3 Juni. Met een druk op een op een maquette aan gebrachte knop stelde H. M. Koningin Juliana vanmorgen de stoomfluit in werking van het in de Meidagen van 1940 uitgebrande stoomschip „Sta tendam", welke fluit is opgesteld op het Groothandelsgebouw te Rotter dam. Tevens gingen op het gebouw de Nederlandse en Rotterdamse vlag in top, geflankeerd door de vlaggen van de vele landen, waarmee de groot handel in dit gebouw betrekkingen onderhoudt en hoopt aan te knopen. Dit betekende dat het Groothandelsgebouw, het eerste Europese collectieve tehuis voor de groothandel, officieel was gc.pend. Koningin Juliana bezocht deze dag nog het St. Clara ziekenhuis en de blindeninrichting. Jaarverslag Het Zeeuwse Landschap" MIDDELBURG, 3 Juni. De Stichting „Het Zeeuwse Landschap" meent, dat een volledige herziening nodig is van de lijst van natuurgebieden, aan de vaststelling waarvan nog gewerkt werd in de winter 19521953. Nu Schouwen-Duiveland geheel onder do schop komt, dient de waarde der terreinen opnieuw te worden onderzocht. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan de Inlagen en karresporen, almede de lage gronden b(j Ellemeet en Oos- terland, over de betekenis waarvan ieder 't eens is, maar ook aan tal van klei nere vergeten hoekjes die thans wellicht belangrijk worden. Deze opmerkingen worden in ver band met de gevolgen van de waters noodramp gemaakt in het jaarverslag 1952 van de Stichting. Het bestuur heeft niet de indruk, zo wordt gezegd, dat bij het instellen van lichamen voor het reconstructie plan voor Schouwen-Duiveland vol doende rekening is gehouden met het bijzondere karakter van het eiland en dat de natuurbescherming onvol doende aan het woord komt. Tal van natuurwetenschappelijk belangrijke terreinen komen thans weer in ge vaar, ook die, welke tot dusver vei lig schenen. Met klem wordt dan ook gewezen op de belangrijkheid van deze terreinen, vooral voor de landbouw, alsmede voor de recreatie. Het is zonder meer dui delijk, zo vervolgt het verslag, dat het toeristisch belangrijke Schouwen-Dui- DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Weinig wind. DE BILT, 3 Juni. Perioden met zonneschijn en nog enkele verspreide buien. Zwakke tot matige verander lijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. veland niet in een cultuur-steppe mag worden veranderd. Daarvoor is de be langstelling voor planten, dieren en vogels bij het recreatiezoekend publiek tegenwoordig te groot. HET ZWIN. De toestand van de terreinen geeft geen reden tot bijzondere opmerkingen. Het Zwin blijft zich gunstig ontwikke len door de regelmatige zeewatertrans fusies. De afrastering van het Belgische deel deed het heen en weer trekken van wandelaars verminderen. Dit kwam de rust van het terrein en de vogel stand ten goede. Wel ls de lamsoor- vegetatie in de bloeitijd nogal geplun derd door vacantiegangers. Het aantal leden der Stichting bedroeg op 1 Januari j.l. 164. Uit het financieel verslag blijkt, dat een schenking van f 250 is ontvangen van mr dr P. J. van Tienhoven. De contributies beliepen f 857.50. Het totaal bezit van de Stichting be droeg op 31 December j.l. f 5523,48. GOES, 3 Juni. Maandag a.s. zal de „Deltacommissie" een bezoek brengen aan Schouwen-Duiveland en de dag daarop aan Noord-Beve land en Oost-Zuid-Beveland, ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de stand der herstel werkzaamheden. Deze ondervinden geen stagnatie en op Zuid-Beveland is men zelfs iets vooruitgelopen op het tijdschema. Werd korte tyd geleden het West- begin Juli het Oostgat gesloten zal kunnen worden. Van betonmanchetten gat bij Kruiningen afgesloten; men acht het thans niet onmogelijk dat VOORZITTER Z.L.M.; In een onbewoond gebied in Noord- Af rika zijn proeven genomen met een onbemand vliegtuig van beperkte om vang dat door middel van radio kan worden bestuurd. Dit vliegtuigtype, dat zal dienen als schietschijf voor de luchtdoelartillerie, zal binnenkort in serie worden vervaardigd. Een auto bus met personen, die de kronings- feestelijkheden te Londen hadden bij gewoond, is op de terugreis bij Staf ford gekanteld. Alle 31 inzittenden werden naar het ziekenhuis over gebracht. Zuidafrikaanse chirurgen werken aan een methode om een ge brekkig hart van nieuwe kleppen uit menselijk weefsel te voorzien. Bij een vuurwerk te Ottawa ter gelegen heid van de kroning van Koningin Elizabeth, is Dinsdagavond door het voortijdig ontploffen van een vuur pijl, een groot aantal personen ge wond. De „Weekly Saturday Eve ning Post" meldt, dat sedert 1945 tenminste 5600 officieren en man schappen van het Sowjet-leger naar het Westen zijn uitgeweken. Men schat dat er tenminste 1600 op valse papie ren in West-Europa verblijven. GOES, 3 Juni. „Een rekensommetje, waarvan men in Den Haag zo goedkoop mogelijk probeert af te komen". Zo noemde de algemeen voorzitter van de Z.L.M., ir M. A. Geuze de rampschadewet op een te Zierikzee gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Z.L.M. Hij deed dit in zijn openingsrede, waarin hij liet uitkomen, dat „Den Haag" Zeeland als tweede-rangsgebied beschouwt. Ir Geuze begon met te zeggen, dat het wetsontwerp nog teleurstellender uitvalt dan zijn aanvankelijke indruk was. Huisraadschade en gebouwen- schade worden grotendeels aan de getroffenen gelaten, maar vooral wordt de getroffenen nog eens een belangrijke achterstand bezorgd in het afgelopen boekjaar door artikel 17. Ir Geuze wees erop, dat gemiddeld per 1 Februari nog 40 van de han dels- en bedrijfsvoorraden aanwezig was en deze zai tegen de kostprijs en niet tegen de marktprijs per 31 Ja nuari 1953 vergoed worden, terwijl dat met vee wel gebeurt. Waarom dat verschil in behandeling tussen vee houders en akkerbouwers? Dr van Beekom heeft berekend, dat de her- stelbewerkingskosten het dubbele van het geraamde bedrag zullen vragen. Ook hier een klaarblijkelijke onder schatting van de nog te lijden schade. Niet menselijke bewogenheid met leed en ellende, niet barmhartigheid met de naaste, maar koud economi sche overwegingen hebben tezeer bij deze regering de overhand gehad, in tegenstelling tot het volk, dat in het Rampenfonds het goede hart heeft laten spreken, aldus ir Geuze. Hij vervolgde: „De montetaire ge volgen van de gevraagde hulp zijn voor Nederland niet onoverkoombaar. Het is niet dat men niet voldoende kan helpen; het gaat er om of men voldoende wil helpen. Thans krijgen wij nog een trap van onvolwaardig heid mee. Laten we stellig hopen dat de Volksvertegenwoordiging dit odium op zal heffen". Teleurgesteld bleek ir Geuze ook door het weinig krachtige geluid dat de Stichting voor de Landbouw over de Wet op de Rampschade aan de Kamers heeft doen horen. Zelden heb ben we een zo slap gestelde en vlak ke, weinig indrukmakende nota over een zo ernstige zaak geproduceerd ge zien. Zelden is de verwoestende wer king van gecentraliseerde behande ling van diepwortelende regionale belangen beter gebleken. Wij hebben nooit meegedaan, nooit mee willen doen aan het voeden van de gedachte dat Zeeland wel achter gesteld werd, doch nu beginnen wij tot de conclusie te komen, dat wij tevergeefs verwachtingen hebben ge- l:-esterd. Wanneer men ons tot tweede rangs- gebied wil declasseren, kan men van geen Zeeuw verwachten dat hij dat zal accepteren. Moeten we het accep teren, dan is er nog meer in Zeeland kapot gemaakt dan we in Februari dachten, zo besloot ir Geuze. In de vergadering was men het er over eens, dat op integrale vergoe ding aangedrongen moet worden voor degenen, die nu reeds voor de tweede of derde keer zijn getroffen. De her stelregeling voor gebouwen werd zeer onbillijk genoemd en ook de naschade zal beter geregeld dienen te worden. Men besloot, dat de algemene ver gadering der Z.L.M. op 22 Juni a.s. te Goes zal worden gehouden. Ir S. Herweyer, de directeur van de Dienst Landbouwherstel, zal hier het woord voeren. heeft men in de afgelopen week hier een gedeelte ringdijk gelegd van 250 m lengte, terwijl men van de andera zijde begon met de aanleg van een kleikade. De gehele ringdijk moet 650 m lang worden. In de Veerhaven heeft men de bezinking practisch vol tooid en men hoopt ook hier voor de gestelde datum half Augustus met de grote Phoenixpontons, die reeds vanuit Engeland onderweg zijn, het gat te blokkeren. Bij Bath, Waar de, Baarland en Ellewoutsdijk gaat het werk regelmatig voort, evenals ook op Tholen en St. Philipsland. Voor de liefhebbers wat cijfers: In de dijk van de oude polder op St. Philipsland werd niet minder dan 138.500 kub. m zand verwerkt. SCHOUWEN-DUIVELAND. De aanleg van startbanen op het vliegveld Haamstede loopt vlot. Deze week werd hier 1400 ton hoogoven slakken verwerkt. De weg Renesse- Scharendijke zal volgende week be rijdbaar zijn. De Schouwense Dijk is tot 3 m N.A.P. opgehoogd en wordt nog steeds verzwaard. Bij Dreischor is men voort gegaan met het verzwaren van de in de dijksgaten aangebrachte kaden. De werkhaven Stevensluis is uitgebag gerd. Niet minder dan 10.000 kub. m. grond werd hier weggehaald. Aan de Rampaartsedijk werkt men nog steeds met de zandzakken. Het Zuidelijk deel van de dijk werd hiermee opgehoogd tot 2.50 N.A.P. De drie meest Zui delijke gaten werden gedicht en de dijk tussen de gaten verhoogd en ver zwaard. In de Vierbannenpolder is men met het zinkwerk en baggerwerk gereed gekomen. Men is thans begonnen met de bouw van een perskade van 100 m en met het persen van zand. De pol ders Zuidhoek en Zuidernieuwland zijn nu geheel van het buitenwater afgesloten door een ringdijk, die ge legd is aan de Oostzijde van de haven- dam van Zierikzee. Nog deze week, waarschijnlijk Vrij dag, zal de operatie „Levensstrijd" worden voltooid. Men heeft reeds 600 m zandbcloop gemaakt en het Weste lijk landhoofd met stroomieidende bezinking beschermd. De sluiting zal plaats vinden met behulp van cais sons. Bij Schelphoek is thans 800.400 vierk. in bezinking aangebracht, waarvan 600.800 vierk. m in het Westelijk deel van de ringdijk. Van de ringdijk, die ongeveer 1800 m lang zal v.'orden, is thans 500 m gereed. Bij Serooskerxe is ongeveer 150 m ldeiperskaae gereed gnomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1