Zwitsaletten De <jAote vekiu-acMUig,. Nico Broekhuijsen had succes* Predikanten en aalmoezeniers op studiereis langs Amerikaanse bases. BANDEN Uitstel van de Bermuda-conferentie Kon» Ned. Korf balbond viert gouden jubileum Thans 30.000 leden. Communistische vrijerij. SDe Radio* PIJN... ZENUWPIJN... Vi Jac. Meeuwissen een goed adres! Manifest van Ameri kaanse vakbonden. VAN MARKT KERK Woensdag 3 Juni 1953 2EEUWSCH DAGBLAD Pagina ROTTERDAM, Juni Het zal in de geschiedenis van de sport weinig zijn voorgekomen, dat na een halve eeuw de „uitvinder" van deze sport het ge noegen smaakt getuige te kunnen zijn van een bloeiende bond, die zijn spel organiseert en heeft geïnternationali seerd. Nico Broekhuysen is de geluk kige man, die op bijna 77 jarige leeftijd te midden van 30.000 korfballers op 6 Juni het jubileum van korfbal en de K.N.K.B. kan vieren. Hij zal, toen hij in 1902; na een reis in Zweden, waar hij in Naas kennis maakte met een simpel volksspelletje, dat spelletje met leerlingen van zijn klas te Amsterdam speelde ook niet het plan hebben gehad de sport met een nieuw spel te verrijken. Het was aardig de kinderen bezig te houden op de binnenplaats van zijn school en meer was zijn bedoeling niet.. Toen de Amsterdamse Bond voor Lichamelijke opvoeding echter om een spel vroeg, dat door jongens én meisjes gespeeld zou kunnen worden, bood hij zijn spel aan, dat zowel bij de jeugd als bij de ouderen succes had. Het Zweedse spel had geen regels, alleen werd in vak ken gespeeld door de beide sexen en in de eindvakken stonden palen met een ring er aan. En als eis werd ge steld, dat men niet met de bal mocht lopen. Aan deze principes hield Broekhuysen vast en aan de hand daarvan bedacht hij spelregels. Toen er bij ouderen zo'n belangstelling voor zijn spel beek te bestaan, stichtte hij in 1903 de Nederlandse Korf balbond. Deze bond telde na tien jaar reeds 1600 leden, weer tien jaar later 13000 en thans zijn meer dan 30.000 korfbal lers bij de bond aangesloten Het spel werd internationaal in 1920 toen België gewonnen werd. In 1946 konden de palen ook in Engeland worden geplant. Het vorig jaar slaag de een propaganda-tour door Dene marken en de Deense Korfbalbond is met genoemde organisaties bij de in ternationale organisatie aangesloten. Ook Indonesië heeft kortgeleden aan sluiting verzocht. Werd korfbal aanvankelijk gespeeld op een veldje van 45 x 25 meter, thans spelen eerste klassers op terreinen van 90 x 40 meter en is als minimum maat 75 x 30 gesteld. Dat met de grootte van het speelveld ook het spel een verandering moest ondergaan, laat zich begrijpen. Werd in de eerste ja ren in langzaam tempo moeizaam ge tracht de bal door de korf te werken, thans wordt in snelle vaart met wis selende combinaties op dikwijls feno menale wijze gemanoeuvreerd om zich vrij te spelen en zo kansen tot schieten te krijgen. Aan de organisatie van de sedert 1938 Koninklijke Nederlandsche Korf balbond is uiteraard ook heel wat ver' anderd en een Bondsbureau heeft de handen vol werk. Nico Broekhuysen is van 1903 tot 1934 voorzitter van de bond gebleven. Toen werd hij ere voorzitter en nam de heer S. A. Wil son zijn plaats in, tot 1946, toen de heer W. Chr. Schaap zijn taak over nam. LONDEN, 2 Juni Sentimen tele praat zoals ,Jk houd van je" of „Je bent mooi" is de commu nisten verboden in hun liefdes betrekkingen. In plaats daarvan moeten zij zich op een formelere manier uitdrukken, zoals: „Ik ben ten zeerste onder de indruk van Uw kwaliteiten als een trouw én energiek lid van de partij en ik wil tezamen met U de partijstrijd voeren". Deze nieuwe techniek wordt beschre ven in een bulletin, uitgegeven door de Internationale Federatie van Vrije Vakverenigingen, wel ke de regering van Birma aan trof toen zij een aantal commu nistische documenten in beslag nam. Het Partijbestuur heeft ook verordonneerd dat partijleden zich niet met trouwplannen mo gen bezighouden zonder vooraf gaande kennisgeving aan het par tijbestuur. Eerst moet het be stuur ervan worden verwittigd, dat het lid van plan is om een vrouw het hof te maken. Hij heeft dan ook de vrijheid haar ten huwelijk te vragen. Wanneer hij wordt afgewezen kan hij zijn verzoek nog twee keer herhalen. De vrouw kan het huwelijksaan zoek afwijzen, maar de derde keer moet zij een reden voor haar weigering geven. Elk nieuw aan zoek moet binnen de twee weken na het vorige worden gedaan en de vrouw moet binnen drie dagen antwoorden. Terwijl deze huwe lijksonderhandelingen tussen een man en een vrouw aan de gang zijn, mag geen andere huwelijks- candidaat tussen beide komen. Hierop staat zelfs dè doodstraf. faienqt onó vONDEKOAG 4 JUNI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. 9.45 Gram. 9.55 Waterst. NCRV; 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Mannen koor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Sopraan, klarinet en fagot. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Piano recital. 17.00 „Eben Haezer", hoorsp. voor de jeugd. 17.30 Pianospel. 17.40 Voordr 18.00 Tenor, hobo en orgel. 18.30 Gram. 18.35 „Op de Stelling". 18.45 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Vos senjacht. 21.30 Gram. 21.45 Metropole ork. 22.15 Pianorecital. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Religieuze liederen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 10.50 Voor de kin deren. 11.00 Gev. muz. 12.00 Zang en pia no. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Instr. kwartet. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven", caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Populaire muz. (In de pauze: Klankb. Rode Kruis). 13.40 „Désirée", hoorsp. 14.30 Sopraan en piano. 15.00 „Nieuwe Staatsmanswijsheid", toe spraak. 15.15 „Van hart tot hart", caus. 16.00 „Drie maal één", cult, progr. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Mil. caus. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitz.: R. Boissevain: „De Radio-Omroep te Paramaribo", caus. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Rep. of gram. 18.30 Lichte muz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Hammondorgel spel. 19.20 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Radio Philh. Ork. en solist. 21.20 „Een partij schaak", hoorsp. 22.30 Zang en pia no. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. voor millioenen.. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 en 15.15 Gram 16.15 Omr. Ork. en solist. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kin deren. 18.15 Jeugdkoren. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Letter... caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.30 Gram. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verz. progr. voor de vrouw. 22.00 Nws. 22.15 Nieuwe geluiden. 22.5523.00 Uw». Wat Koningin Elizabeth droeg. LONDEN, 2 Juni. Het zijden ge waad, dat Koningin Elizabeth droeg, was geborduurd met de emblemen van Groot-Brittarmië en de landen van het Gemenebest. Op de korte mouwen was de Engelse Tudorroos geborduurd. Rond het middel de Look van Wales, het Ierse klaverblad en de Schotse distel en in een brede band rond de rok het ahornblad van Canada, de acaciabloem van Australië, de Nieuw- Zeelanse varen, de protea-bloem van Zuid-Afrika, tarwe, katoen en jute voor Pakistan en de lotusbloem van India. Het gewaad had een nauwsluitend lijfje, dat vierkant was gesneden over de schouders met een hartvormige dé colleté, de uitstaande rok eindigde in een korte sleep. Er is ongeveer vijf maanden aan dit kroningskleed gewerkt. In Januari be gon de couturier Norman Hartnell aan het ontwerp en Vrijdag j.l. was het gewaad klaar. Er is 15 meter sa tijn in verwerkt en alleen aan de bor- during zijn 3000 arbeidsuren besteed. Bij dit gewaad droeg Koningin Eli zabeth hooggehakte goudleren schoen tjes met enkelbanden. Verzoek tot wijziging vonnis tegen Rosenbergs afgewezen NEW YORK, 2 Juni. De verdedi ger van het wegens spionnage ter dood veroordeelde echtpaar Rosenberg had bij het Amerikaanse federale hof van beroep een verzo-k ingediend om het tegen de Rosenbergs gewezen dood vonnis om te zetten in gevangenis straf van twintig jaar, daar hij de ken schetsing „verraad" voor het optreden zijner cliënten aanvechtbaar achtte. Het bof heeft zich zijn oordeel nog voorbehouden. Rechter' Kaufmann heeft, als ge meld, bepaald dat de terechtstelling van het echtpaar Rosenberg in de week na vijftien Juni zal worden vol trokken. Uan ï3uc&nqAam tot de Mkexj, LONDEN, 2 Juni Buckingham Palace, de woning van Koningin Eliza beth, is het enige openbare gebouw in Londen, dat niet is versierd. Wij vroegen een functionaris waarom; hij zei: „Men drinkt toch ook niet op zijn eigen gezondheid, wel?" De Koningin stond vanmorgen om 7 uur op. Een man met een Schots accent heeft een persbureau opgebeld en ge waarschuwd dat een Schots nationa list nabij Westminster Abbey zal pro testeren tegen het gebruik van „de steen van het lot" waarop vroeger Schotse Koningen werden gekroond. Een onderwijzeres, die moeilijkhe den had om 20 kinderen door de me nigte te leiden, loste dit probleem op door hen met een stuk touw aan i el kaar vast te binden eh hen zo achter zich aan mee te voeren. Een man van middelbare leeftijd, die elke ochtend langs de Regentstreet hardloopt in korte broek en vestals dagelijkse lichaamsoefening, deed dit ook vanochtend, tot groot vermaak van de talrijke toeschouwers langs de route, die hem hartelijk toejuichten. Koningin Elizabeth heeft heden ochtend een telegram naar Katman- doe, Napal, gezonden, waarin zij; de Britse expeditie, die de top van; de Mount Everest heeft bereikt, jgéluk wenst. De Hertogin van Sutherland ont dekte even voordat zij en haar echt genoot naar de Westminster Abbey zouden vertrekken, dat juwelenter waarde van drie honderd duizend gulden waren gestolen. In 1950 werden de Hertog en Her togin juwelen ter waarde van 500.000 gulden ontstolen. j I Een Indianenopperhoofd, Joe Jilat- hias, in kleurige kledij en met 6® ka rakteristieke hoofdtooi van zijn. stgm, bracht door middel van een gerpffel op zijn torn torn een groet, toénKo ningin Elizabeth voorbij de tribune kwam, waar hij stond opgesteld, j Hij is afkomstig uit het gebied van Vancouver, waar hij aan het hoofd staat van een stam van 650 leden. Hij heeft voor alle leden van het konink lijk gezin giften meegebracht. In de V.S. zagen de televisietoe- schouwers foto's op het scherm ver schijnen, daar een normale ontvangst niet mogelijk was. De langs radiogra fische weg overgebrachte foto's waren duidelijk, ondanks storingen boven de Atlantische Oceaan. Eén ervan toonde Koningin Elizabeth, terwijl de gouden koets onder de Admiralty Arch door reed. Volgens een lid van de B.B.C.-staf werden de uitzendingen van de Kro ning door de Russen nauwelijks ge stoord. „Het schijnt, dat zij zich in houden", zo zei hij. Philips voert onderhandelingen in Indonesië 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. Phi lips voert op het ogenblik in Indonesië besprekingen met verschillende Indo nesische ondernemingen over de op richting van nieuwe industriële bedrij ven. Deze zouden voor honderd pro cent met Indonesisch kapitaal werken. Philips zal deskundigen beschikbaar stellen en helpen bij de opleiding van Indonesische krachten. C.B.T.B. op 24 Juni naar Musselkanaal 's-GRAVENHAGE, 2 Juni. De Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond zal op Woensdag 24 Juni a.s. in Musselkanaal zijn jaarlijkse al gemene vergadering houden. De ope ningsrede zal worden uitgesproken door de voorzitter, de heer Chr. van den Heuvel. In de middagbijeenkomst zal prof. dr I. A. Diepenhorst uit Am sterdam een rede houden over: „Het jeugdprobleem in deze tijd". Het slot woord zal worden gesproken door ds J. W. Berekamp, Ned. Herv. predikant Groningen. Sir Winston Churchill heeft de Britse ambassadeur te Katmandoe, Nepal, 'n gelukstelegram gezonden, dat bestemd is voor kolonel Hunt, de leider van de Britse Everest-expeditie. „Mijn geluk wensen voor deze gedenkwaardige Brit se prestatie", zo luidt het telegram. Ingezonden Mededeling (adv.) Itortom alle pijnen bestrijd U met: 33>e anti-pijn tabletten PARIJS, 2 Juni De conferentie van de Westelijke „Grote drie", die half Juni op de Bermuda-eilanden zou beginnen, zal waarschijnlijk enige dagen, worden uitgesteld. In gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Parijs is vernomen, dat Sir Winston Churchill, Maandag de Franse ambassadeur in Londen, Massigli, meedeelde, dat Groot-Brittannië voor stander is van enige dagen uitstel en dat' hij hoopte, dat Frankrijk en de Ver. Staten hiertegen geen bezwaar zouden hebben. Dit zou betekenen, dat de conferen tie, die naar verwacht wordt vier of vijf dagen zal duren, in de laatste week-van Juni gehouden zal worden. Ingezonden Mededeling (Adv.) Geestelijke verzorging der Nato-luchtstrijdkrachten. «.Samenwerking zonder conpromis" tussen levensboschouwingen. f We 'NG-INRICHTING Zuivelstraat 15 - Bergen op Zoom Telefoon 765 Evangelisch Lutherse Synode vergadert te Amsterdam AMSTERDAM, 2 Juni Gister avond is in de Oude (Lutherse) kerk aan het Spui de Evangelisch Lutherse synode geopend. Deze synode zal op, 3 Juni haar laatste vergadering hou den. Zij werd voorafgegaan dooreen generale kerkelijke vergadering in de Maarten Lutherkerk, onder leiding van de president der synode, ds J. P. van Heest. In deze vergadering wer den o.a. reacties uit de gemeenten op de nieuwe kerkorde, die door de sy node in de volgende dagen zal wor den behandeld, besproken. De eerste vergadering werd voorna melijk besteed aan verkiezingen', be noemingen en verslagen. Tot president werd herkozen ds J. P. van Heest, tot leden van de synoda le commissie de heren L. F. Pont en dr W. F. Lichtenauer, tot curator van het Evang. Luth. Seminarium dr C. Riemers en tot lid van ae pensioen raad de heer J. C. van Dam. NEW YORK, 2 Juni De drie grootste vakbonden in de Ver. Staten, het „Congress of industrial organisa tions" (C.I.O.), de „American Federa tion of Labor" (A.F.L.) en de „United Mineworkers" (U.M.W.) hebben een gemeenschappelijke verklaring uitge geven waarin zij hun bezorgdheid uit spreken over de voortdurende bedrei- g fig van de wereldvrede als gevolg van het weloverwogen Russische vre desoffensief, over de gevaren voor de vrije vakbeweging in communistische landen en sommige delen van Cen traal en Zuid-Amerika en over de .„hardnekkige koloniale politiek van verscheidene democratische landen ten nadele van de vrije vakbeweging". De bonden wensen verbetering van de lonen en de levensstandaard van de arbeiders in landen, waar de vakbe weging nog in haar beginstadium is. Zij bieden het Internationaal verbond van Vrije Vakverenigingen, waarvan op 4 Juli te Stockholm het derde we reldcongres begint, steun en medewer king aan bij de oplossing van de ge noemde problemen. s-GRAVENHAGE, 2 Juni - Op uitnodiging van de Ajn. staats secretaris voor de luchtmacht heb ben in de afgelopen weken negen tien protestantse en rooms-katholie- ke geestelijke verzorgers der Euro pese N.A.T.O.-luchtstrijdkrachten een studie-reis gemaakt langs een aantal Amerikaanse vliegbases, ten einde een inzicht te krijgen in de wijze, waarop de Amerikaanse ker ken en geestelijke verzorgers hun taak ten opzichte van de vele hon derdduizenden jongemannen, die jaarlijks onder de wapenen komen, trachten te vervullen. De tocht, die vanuit Parijs over IJs land, Groenland en Labrador naar vliegbases in Virginia, New York, Florida en Mississippi voerde en ein digde met bezoeken aan Washington en New York, heeft de deelnemers een goede indruk gegeven van de wijze waarop de Amerikanen hun opzet van „samenwerking zonder compromis" tussen protestantse, rooms-katholieke en joods-geestelyke verzorging der strijdkrachten trachten te verwezen lijken. Tevens werd gezien over welke uit stekende hulpmiddelen het geestelijke werk in Amerika kan beschikken. In het programma was plaats voor een bezoek aan onderdelen der Amerikaan se luchtmacht, waar landgenoten van de bezoekende geestelijken waren ge- stationneerd. Deze studiereis is een vervolg ge weest op de verleden jaar gehouden „Spiritual Life Conference" te Zeist. Zij was een verdere stap naar nauwe re samenwerking tussen de geestelijken der N.A.T.O.-luchtstrijdkrachten. Ver tegenwoordigd waren de protestantse geestelijke verzorging der luchtmach ten van Noorwegen, Denemarken, Ca nada, Nederland, België; Frankrijk en Engeland, en de r.k.-geestelijke ver zorging van Engeland, België, Canada, Frankrijk, Nederland, Portugal en Italië. De Nederlandse delegatie bestond uit ds A. T. W. de Kluis, hfdlegerpre- dikant, ds A. C. J. van der Poel, staf predikant Koninklijke Luchtmacht; mgr van Straelen, hóofdlegeraalmoeze- nier en aalmoezenier Verhoeven, staf- aalmoezenier Kon. Landmacht. Aan boord van het in aanbouw zijnde tankschip „Pendrecht" bij "Wilton- Feijenoord" te Schiedam is gisteren de 41-jarige A. de Hoedt, Frederikstraat, Rotterdam, van een 8 meter hoge stel ling gevallen en gedood. Ingezonden Mededeling (adv.) RIJWIEL MOTOR FEUILLETON. Dc heer H. Gordeau, oud- sccr. overleden. BUSSUM, 2 Juni In het Diacones- senziekenhuis te Naarden ls vandaag na een kort ziekbed in de leeftijd van 76 jaar overleden de heer H. Gordeau, van 1919 tot 1940 algemeen secretaris van het C.J.M.V., dat op Hemelvaarts dag j.l. het eeuwfeest vierde. Na zijn pensionnering werd de heer Gordeau hoofdbestuurslid van het Verbond. Zijn laatste taak was het schrijven van het gedenkboek van het C.J.M.V. over de eerste vijftig jaren. Dit zal binnenkort verschijnen. De heer Gordeau, die aanvankelijk de on derwijzersloopbaan had gekozen en o.a. werkzaam was aan de Wezenin- richting „Neerbosch" is bijna tien jaar directeur geweest yan de Stich ting voor Kinderbescherming „Kin- derzorg" te Amersfoort. In Maart 1924 deed hij zijn intrede als lid van de Bussemse gemeenteraad, waarin hij onafgebroken zitting had tot 1943. De laatste acht jaar was hij wethouder van onderwijs. Ook in kerkelijke kringen was over ledene een bekende figuur. Gedurende 26 jaar was hij kerkvoogd en later president-kerkvoogd van de Ned Herv. gemeente. De Koningin benoemde hem op zijn 60ste verjaardag tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal Vrijdagmiddag geschieden op de Algemene Begraaf plaats te Bussum. De Noorse Tweede Kamer heeft met 53 tegen 39 stemmen een wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de regering vér strekkende bevoegdheid wordt gege ven met betrekking tot de regeling van prijzen en winsten. door J. BRANDENBURG. 75 Op een late middag, wanneer de zon reeds dicht de toppen der ber gen in het Westen genaderd is, en Jacob thuiskomt met Rachel, staaft hij het Zuiden in. In de verte komen twee personen. Een man en èen vrouw. De laatste is op een ezel gezeten. Ze zijn niet jong meer en ze naderen slechts langzaam. Terwijl Jacob nog twijfelt, roept Rachel met een blijde klank in haar stem: Dat is priester Zacharias en zijn huisvrouw. Ik zie het duidelijk. Mag ik hen tegemoet gaan, vader?' Jacob knikt en de kleine meid, alle moeheid vergetend, draaft op het tweetal toe. Jacob volgt haar met kalme stap. Wanneer hij het tweetal genaderd is, buigt hij het hoofd, grijpt de Priester bij de eerbiedwaardige, lange grijze baard en kust hem, en zegt: De Here zegene u, mijn vader. Dan legt hij de hand op. het hart, neigt nogmaals het hoofd en spreekt dezelfde groet tot Elizabeth. Vervolgens vraagt hij naar hun welstand en of hij de eer mag hebben hun deze nacht onderdak te verlenen in zijn nederige woning. Zacharias knikt en antwoordt: Het was onze bedoeling, deze nacht je gast te zijn, zoon van Isboseth. Ons aangezicht is gericht naar de heilige stad. waar ik de volgende week, naar de orde van Abia mijn priesterdienst in de Tempel Gods te vervullen zal hebben. Het is drie en twintig weken geleden, dat ik er de laatste keer dienst had. Rachel is het gezelschap weer vooruit gedraafd en wanneer zij bij de woning aankomen, heeft zij reeds een aarden schaal met water ge reed staan en ontschoeit de voeten van de Priester en diens vrouw, waarop zij deze in het frisse water wast en afdroogt. Jacob verzoekt de Priester zijn bestoven opperkleed af te doen, waar op hij hem een wisselkleed om de schouders legt en wanneer de ogen van zijn dochter vragend op hem gericht zijn, begrijpt hij, wat ze be doelt. Hij geeft haar opdracht een goed maal klaar te maken en terwijl gaat hij zijn gasten voor naar het dak, waar een rustbank is opgesteld, onder een tentzeil. Hier nemen zij plaats. Zij hebben een mooi uitzicht over Bethlehem en de bergen van Judea, waar de laatste zonnestralen nog juist over hen schieten, alles zet tend in een gouden gloed. Gezegend zij Bethlehem, de stad des groten Konings, fluistert Zacharias. Zijn oude ogen dwalen over de vruchtbare velden en vlak ten en blijven dan rusten op de gebouwen van de stad, wier witte ku- bieken in de avondzon rose getint zijn. Stille palmen staan jf&tatige wachters, stram tussen de huizen. Op de daken is het bont lü3J(P»van mensen, die rusten van hun dagtaak en genieten van de avondkoelte na de hete dag. Bethlehem, zijt niet klein om te wezen onder de vorsten van Juda Uit u zal Mij voortkomen. Die een Heerser zal zijn in Israël Zacharias citeert een der Profeten, terwijl zijn oog rust op de kleine stad, daar boven op de rug van twee heuvels. Mijn vader, wat bedoelen deze woorden? vraagt Jacob. -r Niets anders, mijn zoon, dan dat de Messias in Bethlehem geboren zal worden, of zo Hij er niet geboren wordt, doch als volwassen Heer ser uit de Hemel nederdaalt, toch in Bethlehem Zijn eerste residentie hebben zal. Bethlehëm is de door Jahwe uitverkoren plaats. Dat zeg gen de Schriften heel duidelijk en geen onzer Schriftgeleerden zal het tegen spreken, mijn zoon. David is hier geboren en zijn grote Zoon zal eveneens hier Zijn oorsprong hebben. O. gezegende stad, ge zegend boven alle plaatsen der aarde. Hoe lang zal het nog zijn eer de Verwachting komen zal? Hoe versmacht onze ziel van sterk ver langen, naar de grote Verlosser hoe lang nog, o, Verbonds-God, gedenkt Gij uw volk niet? In Jeruzalem zegt men algemeen, dat de Messias spoedig komen zal. mijn vader. Gij hebt wel gehoord de aanzegging, welke Simeon ontvangen heeft, nu reeds weer jaren geleden? Wat dunkt u van dit alles? Zacharias is een voorzichtig man. Ook hij heeft gehoofd, wat Simeon is overkomen en hij kent de oude Simeon als een rechtvaardig man. Een man die zijn woorden weegt, eer hij ze uitspreekt. Maar de Priester Zacharias moet toch zijn schouders optrekken over deze droom. Hij is niet licht gelovig en wil graag eerst iets zien, eer hij het als waar en zeker aanvaarden kan. Hij is dan ook van plan, tijdens zijn dienst in de Tempel deze zaak nog eens met de oude Simeon te bespreken en hem te polsen, of hij nog zo zeker van zijn zaak is, als jaren geleden, toen de openbaring hem gedaan is. Zacharias zet er een vraagteken achter. Jahwe doet geen rekenschap van zijn daden, mijn zoon. Wij kun nen niet anders doen dan volharden in het voortdurend gebed en de offers te brengen, die Hem welbehagelijk zijn. Alleen onze trouwe dienst kan de komst van Jahwe bespoedigen, mijn zoon, wij hebben hier al vroeger over gesproken. (Wordt vervolgd) Collega's helpen collega's, MELKHANDELAREN BRENGEN DIRECTE STEUN. GOES, 2 Juni. Onder het devies Collega's helpen collega's", hebben de Nederlandse melkhandelaren leden van de Prot. Chr. Bond, de R.K. Bond, de Centr. Besturenbond en de Ver. Melkhandelaren Organisaties besloten niet alleen gelden te verzamelen voor het Rampenfonds, maar daarnaast een actie te ontketenen om de getroffen collega's hulp in natura te verlenen. Nadat op het eiland Goeree en Over- flakkee een grote zending gloednieuw materiaal was uitgedeeld, zal thans Zeeland aan de beurt komen. Dege nen, die getroffen zijn doch inmid dels weer met venten zijn begonnen, zullen nu eerst geholpen worden; la ter komen de gebieden, zoals Kruinin- gen en Schouwen-Duiveland weer aan de beurt. Donderdag a.s. vindt te Goes de uitreiking van de eerste geschenk zending plaats en wel van 2.30 tot 4.30 uur in Melksalon „De Landbouw" aan de getroffen melkhandelaren van Zuid-Beveland, met uitzondering van Kruiningen. Vrijdag 5 Juni komt Sta- venisse aan de beurt, 's morgens om 9 uur in het gemeentehuis. Dezelfde dag om 13.15 vindt de uit deling plaats te St. Philipsland in het gemeentehuis en om 16 uur Bruinisse en Sirjansland op het gemeentehuis van Bruinisse. Op Maandag 8 Juni vindt te Zie- rikzee vanuit het magazijn van de Zuivelfabriek V.Z. Oude haven een uitdeling plaats om 13 uur. Canadese jeeps overgedragen ROTTERDAM, 1 Juni In aanwe zigheid van een aantal militaire auto riteiten heeft de Canadese ambassa deur in ons land, Th. A. S. Stone, van ochtend een vijftigtal jeeps overge dragen aan de staatssecretaris van oorlog, mr F. J. Kranenburg. en veiling MIDDELBURG, 1 Juni. Nieuwe aard appelen: Groten 4652; Drielingen 40— 49; Kriel 2643. Fruit: Aardbeien per d. 3570; Rode bes p. d. 61; Kas tomaten per kg. 1.45; Stoofperen fabriek 2628. Groenten: Bloemkool A 2534, B 1628, C 1120, D 915; Bospeen 2240; Bos- selderij 512; Boskroten 2053; Bosra- menas 34; Bosradijs 17; Komkommers krom p. kg. 30; Komkommers A 3137, B 33, C 1827; Sla per stuk 2.54; Ra barber 1827,; Postelein 3347; Andijvie 2236; Spinazie 3750; Sjalotten 2034; Sla per kg. 10. Heden werden de eerste rode bessen aangevoerd door: De heer J. L. Dop ,t Hiemke, Koudekerkseweg C 40, Koude- kerke. GOES, 2 Juni Bloemkool 3032; Komkommers 1931; Kropsla 2.506; Rabarber 1824; Spinazie 3841; Peulen 130; Sjalotten 1626; Aard beien 140240; Kruisbessen 44; Wor telen 3236; Kroten 32. Alles in gul dens per 100 stuks, kg of bos. EIERMARKT GOES, 2 Juni HandelsprijsKip eieren 10,5; Eendeneieren 8; Kalkoen eieren 19; Ganseieren 20. Prijs voor verse kippeneieren f 2.08 p. kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 ct. per stuk minder uitbetaald. VEEMARKT. ROTTERDAM, 2 Juni Aanvoer in totaal 4292. Vette koeien en ossen 650; Gebruiksvee 686-(296 tbc-vrij); Vette kalveren 150; Graskalveren 155 (35 tbc-vrij); Nuchtere kalveren 1329; Varkens 196; Biggen 376; Paarden 160; Veulens 11; Schapen of lamme ren 92; Weide/zuiglammeren 439; Bokken of geiten 48. Prijzen: Vette koeien 290305; 274 —282, 230—250; Vette kalveren 275— 285, 260270, 230240; Graskalveren 370, 300, 225; Nuchtere kalveren 50, 45, 40; Biggen 52, 44, 40; Slachtpaar- den 185, 180, 170; Schapen 130, 110, 100; Lammeren 110, 100, 80; Weide/ zuiglammeren 60, 50, 40; Kalfkoeien 1175, 975, 840; Melkkoeien 1175, 975, 840; Vare koeien 750, 680, 620; Vaar zen 850, 750, 650; Pinken 550, 500, 370. KAPELLE, 2 Juni 1953. Exportvei ling: Kruisbessen 41.9042.10 per 100 kg. VEERE. Vismijn van 2 Juni. 2067 kg exportgarnalen 1.20—1.88, 87 kg schar 3950, 164 kg bot 35—42, 38 kg tong 49—1.76, 312 kg rog 42—1.07, 14 kg ongèsorteerde vis 3238, 123 kg wijting 17—20. ^ending Geref. Kerken. Beroepen te Grootegast (2e pred. plaats), W. Stuursma te Midsland op Terschelling; te Halfweg, L. Berger te Dedemsvaart; te Hijum-Finkum, J. P. Dondorp, candidaat te Heemstede; te Kingston Robart (Tasmanie), Ref Church M. Hamming te Den Helder; te Vlaardingen, J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Biltzijl. Geref. Kerken onderh. art. 31. Aangenomen naar Bruchterveld, B. de Vos, cand. te Utrecht, die bedank te voor Grootegast-Gerkesklooster- Stroobos, Uithuizen, Zuidbroek en Zwagerveen-Zwaagwesteinde. Bedankt voor Rotterdam-Charlois, E. Teunis te Monster. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Haarlem-C., J. C. van Ravenswaay te Scheveningen. Bapt. Gemeente. Beroepen te Hoogeveen-Assen, B. 1 „brie te Werkum.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5