ENGELAND BEGROET ZIJN VORSTIN Daverend straten gejuich met de golfde door Londens kroningsstoet mee Geen medewerking aan het E.TJL te Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ongekend laaiend enthousiasme Nederland Commissaris der Koningin opent woningtentoonstelling te Goes Koningin Elizabeth: Ik weet mij gedragen door het gebed van allen Ovatie Buitenland Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2433. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie 2347; Ter- neuzen: Dljkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2492 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG S JUNI 1958 Directeur: JACQ DE SMIT M'idewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzèn; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.24 u., onder 20.53 u. Maan op 0.51 u., onder 12.04 u. Hoogwater Donderdag 4 Juni: Vlissingen: 6.48 u. 1.85 m., 19.06 u. 1.67 m. Terneuzen: 7.15 u. 2.08 m., 19.35 u. 1.91 m. Wemeldinge: 8.23 u. 1.69 m., 20.44 u.1.43 m. Zierikzee: 8.06 u. 1.49 m., 20.22 u. 1.24 m. In een ongekend laaiend enthousiasme heeft Londen in de stromende regen na de kroning, waarvan we een uitvoerig verslag op pagina drie publiceren, Koningin Elizabeth de tweede begroet. Overal langs de route, die de stoet volgde na het verlaten van de Westminster Abbey sloeg een golf van emotie hoog zodra de gouden koets in zicht kwam. Vrouwen weenden en kinderen begonnen van louter op winding te dansen op de tribunes. Op Trafalgar Square, waar de stoet driemaal voorbijkwam, was de menigte bijna niet te houden. De verkleumde en doorregende mensen, die uren en uren dicht opeen had den gestaan, vergaten al. hun ontberingen als de indrukwekkende stoet voorbijtrok en schreeuwden hun vreugde over de kroning en de aanhankelijkheid aan de vorstin uit. En Koningin Elizabeth, ofschoon zeer vermoeid, had voor elke uitbarsting van enthousiasme een glimlach van dankbaarheid over. Londen, Engeland, het gehele Britse Imperium vierde de kroning van de vorstin op een wijze die zelden is overtroffen. „HET WATER WEG, NU KOPEN MET OVERLEG" GOES, 2 Juni. „Het water weg, nu kopen met overleg". Onder dit motto wordt thans in „De Prins van Oranje" te Goes een woningtentoon stelling gehouden, teneinde de huisvrouwen in het rampgebied voorlichting te geven over de best mogelijke besteding van hun geld bij de aanschaf van nieuw meubilair. De tentoonstelling, georganiseerd door de samen werkende bonden van plattelandsvrouwen en de vrouwenarbeidersorganisa ties, is hedenavond door de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in tegenwoordigheid van tal van genodigden, ge opend. Ze zal ook in Zierikzee worden gehouden. De algemeen secretaresse van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, mej. Brink, heeft na het welkomst woord van Mevr. Huisman-Griep, de presidente van de afd. Zeeland dezer bond, een uiteenzetting gegeven over doel en opzet der expositie. Jhr mr A. F. C. de Casembroot noemde deze vorm van voorlichting zeer belangrijk. Ze zal er toe bijdra gen, dat de mensen er nog meer dan anders toe geleid zullen worden hun woning zelf in te richten. De algemeen secretaris van de Stichting voor de Landbouw, de heer Royackers, tevens secretaris der coör dinatiecommissie, vertelde over de wijze waarop deze expositie tot stand is gekomen. Namens de gemeente Goes heeft wethouder van Melle de dank overgebracht, dat de start van deze expositie in Goes mocht plaats vinden. Namens de Prov. Stichting voor de Landbouw heeft mr J. F. G. Schlingemann aan enkele dames, die aan deze expositie hebben meege werkt, bloemen uitgereikt, waarop mevr. Dorst zich niet onbetuigd liet en enkele andere medewerkers een kleine hulde bracht. Nadat de vice- presidente van de Bond van Platte lands-rouwen, mevr. Waiboer, het woord had gevoerd, betuigde de heer v. d. Weele uit Colijnsplaat namens de gezamenlijke middenstands vereni ging op Zuid- en Noord-Beveland, zijn instemming, dat ook de midden stand hier een kans heeft gekregen. Hij hoopte dat ook in de toekomst hier een hechte samenwerking tussen plattelandsvrouwen en middenstan ders zal mogen ontstaan. DE EXPOSITIE. Hierna volgde een rondgang over de expositie. Deze beantwoordt zeker aan haar doel. Men heeft enkele ka mers en keukens ingericht, verdeeld in een drietal prijsklassen. De ten toongestelde meubels en huishoude lijke apparaten zijn degelijk, prac- tich en gerhakkelijk te onderhouden en toch ook aesthetisch verantwoord. De vertrekken maken een rustige in druk en de toegepaste kleurencombi naties zijn fris en aantrekkelijk. En kele opgeleide krachten zijn aanwe zig om de bezoekers voor te lichten, terwijl er bovendien een klein advies bureau aanwezig is. Bovendien heeft men een kleine zaal ingericht als film zaaltje waar de aanwezigen met be hulp van lichtbeelden uitvoerig wor den voorgelicht. JAAP VAN ÏWAARDEN GAAT NAAR PARIJS EN STRAATSBURG. HILVERSUM, 2 Juni. De geza menlijke omroepverenigingen, AVRO, KRO, NCRV en VARA hebben enige tijd geleden in samenwerking met de departementen van Buitenlandse e van Economische Zaken een radiowedstrijd georganiseerd voor jongeren van 16 tot 21 jaar, onder de titel „Samen Europa". De jongeren werden uitgenodigd om naar aanlei ding van vijf beluisterde uitzendin gen een opstel te maken over de Europese samenwerking. Winnaar was o.m. Jaap C. van Iwaarden, Wilhelminastr. 24, Kapelle, student ChristelijkeKweekschool te Middelburg, 16 jaar. Hij haalde 30% punten. Jaap zal met de andere winnaars van 11 tot en met 17 Juni een reis maken naar Parijs en Straatsburg, waar hun verschillende officiële ont vangsten te beurt zullen vallen, o.a. bij de organen van de Europese samenwerking. AANHOUDEND KOUD. Veel bewolking met nu en dan buien. Overwegend matige wind uit uiteenlopende richtingen. Koud weer. VANDAAG KOUDSTE JUNI DAG SINDS 100 JAAR. DE BILT, 2 Juni. Te De Bilt was do hoogste temperatuur vandaag slechts 9,2 graden Celsius. Nog nooit was het gedurende de meer dan 100 jaar, dat er daar Waarnemingen wor den verricht, voorgekomen, dat de temperatuur een geheel etmaal in Juni onder de 10 graden bleef. Tot nu toe hield 12 Juni 1916 het record: toen werd 10,8 graden Celcius bereikt. Vandaag bleef de temperatuur daar dus 1,6 graden onder. Koningin Elizabeth de tweede heeft in een voor de radio gehouden toe spraak haar volk dank gezegd voor zijn loyaliteit en genegenheid. „Nu deze dag ten einde loopt, weet ik dat mijn blijvende herinnering daaraan verbonden zal zijn niet alleen aan de plechtigheid en de pracht van de ceremoniën, doch vooral aan uw bezielende loyaliteit en genegenheid", aldus zei de Vorstin. De Konigin beloofde er altjjd naar te zullen streven het vertrouwen van het volk waardig te zijn. Herinnerend aan het verzoek in haar laatste Kerst boodschap om het gebed van allen, zei de Koningin zich op haar kronings dag gesteund geweten te hebben door het gebed en het medeleven van al haar volkeren In de wereld. „Ik heb niet alleen de schitterende traditie en de annalen van meer dan duizend jaren achter mij, maar ook de levende kracht en majesteit van het Gemenebest en Imperium: van oude en nieuwe gemeenschappen, van landen en rassen, verschillend van geschiedenis en herkomst, maar allen, door Gods wil, verenigd in bezieling en doel. Daarom ben ik er zeker van dat mijn kroning niet het symbool is van een macht en een praal, die ver- Ie-' *!jd zijn, maar een uitdrukking van onze hoop voor de toekomst en V"»- -c jaren dat ik, bij de gratie Gods, u zal mogen regeren en dienen als uw Koningin." Op ons eiland is een manier van sociaal en politiek denken ontwikkeld welke onze boodschap aan de wereld inhoudt en door de geslachten heen zowel in als ver buiten ons rijk is aanvaard. En zij vroeg haar volk deze denkwijze te blijven koesteren en in prac- tijk te brengen. „Dan kunnen wij tezamen voorwaarts gaan in vrede en streven naar rechtvaardigheid en vrijheid voor alle mensen." De stem van de Koningin was krachtig, hoewel enigszins bevend van aandoening, en toch fris en zonder haperen, toen ze sprak vanuit haar rustige zitkamer. Een duidelijke trilling was hoorbaar, toen zij haar redevoering besloot met „God zegene u allen". Na de zegetocht door de stad ver scheen om ongeveer kwart voor zes de Koningin op het balkon van het paleis. Zij was vergezeld van haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, prins Charles en prinses Anne. De Koningin scheen nu niet in het minst vermoeid te zijn. Zij maakte een zeer levendige en vrolijke in druk toen zij met een gracieus gebaar de menigte voor het paleis groette, die het politiecordon verbrak en de hekken van het Buckingham Palace vernielde om de Koningin op het bal kon te kunnen zien. Later verschenen ook de Koning- Moeder en de Hertog van Glouches- ter op het balkon. Toen begon de luchtparade. Anders dan bij vorige gelegenheden was nu besloten dat de voorbijvliegende vliegtuigen voor het balkon langs zouden vliegen. Aan de luchtparade namen zes es cadrilles „Meteors" van de Britse luchtmacht en een escadrille „Sa- bres" van de Canadese luchtmacht deel. De Koningin trok zich terug, maar de menigte was niet tevreden. Kort na zeven uur gaf Koningin Elizabeth gehoor aan het aanhoudend gejuich voor het paleis, en zij verscheen nog- Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, een rede uitge sproken, waarin hij o.m. zei: Welk ander volk is beter in staat om zich te verplaatsen in de gevoe lens, welke het Britse op deze dag bezielen, dan het onze? Nog vers ligt de inhuldigingsplechtigheid van onze eigen Koningin in onze herinnering en wij kennen daarom de geestelijke betekenis van het ceremonieel, waar mede de kroning gepaard is gegaan. Al werden door de protocolaire er kenning, de eedsaflegging, de zalving en de huldiging van de jonge Konin gin geen staatsrechtelijke bevoegd heden aan de reeds bestaande toe gevoegd, dat neemt niet weg, dat de zorgvuldig voorbereide en onberispe lijk uitgevoerde plechtigheden met haar sacraal-godsdienstig en haar staat kundig zinvol karakter, gesproken hebben tot geest en hart tezamen van de ruim 600 millioen inwoners van het Britse Gemenebest, die op deze dag zich in trouw en liefde hebben ge schaard rondom de troon van een koningskind, stammend uit een dy nastie ouder dan de historici met nauwkeurigheid weten vast te stellen. Wij gevoelen op deze historische dag behoefte vanuit de verte te delen in de vreugde en het geluk van de vol ken, waarover Elizabeth de Tweede als Koningin de scepter voert. De Britse kroon is de centrale kracht, die dit wereldrijk tezamen bindt en zich bij voortduring haar verantwoordelijkheid tegenover God en de mensheid bewust is. Wij Nederlanders, die het ongeme- Ook elders ter wereld is aan de kroning grote aandacht besteed. De Amerikanen konden op hun tele visieschermen het gebeuren volgen. In Korea verlieten Britse troepen op het tijdstip van de kroning, hun loopgraven en juichten driemaal voor de Koningin. Hun Chinese tegenstanders waren zo verbaasd, dat de Britten in staat waren hun loopgraven weer te bereiken, zon der dat op hen was geschoten. Britse, Canadese en Nieuwzeeland- se kanonniers van frontlinie-een heden losten 21 saluutschoten. In Melbourne, in Australië, verdron gen zich 600.000 mensen in feeststem ming in de straten. Ook Sydney liet zich niet onbetuigd. In Canada, Nieuw-Zeeland, Zuid- Afrika en de Britse koloniën in Afri ka is de kroningsdag opgewekt ge vierd. Ook in Pakistan en Ceylon werd er aandacht aan geschonken. De premier van het communistisch China, Tsjoe en-Lai, heeft premier Churchill, ter gelegenheid van de kroning der Britse vorstin, zijn ge lukwensen aangeboden. Het Sowjetrussische persbureau „Tass" heeft gisteravond voor het eerst m 'ding gemaakt van de Britse kroningsplechtigheden. In een uit 58 woorden bestaande en voor de Sow jetrussische pers bestemde mede deling wordt gezegd: „De Koningin van Groot-Brittannië is gekroond, de Sowjet-Unie was vertegenwoordigd door haar ambassadeur te Londen, Jacob Malik". BRESKENS, 2 Juni. De Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen, die vandaag te Breskens bijeen kwam, heeft enkele belangrlj ke zaken besproken. In de eerste plaats heeft de Kamer zich uitgesproken voor de aanleg van een veerhaven ten Oosten van de aanlegplaats van de veerboten. Telegrafisch heeft men dit besluit meegedeeld aan G.S., die in vergadering bijeen waren. Aan het E.T;I. heeft men bericht, dat men het nut van deze instelling wel inziet, maar dat de Kamer gezien de orga nisatie van het E.TJ. aan de instelling geen medewerking kan verlenen. Verder heeft men nog gesproken over de verbindingen met overig Neder land. Unaniem was men het erover eens, dat de bestaande autobusverbin ding via Antwerpen met Brabant de vlugste en efficiëntste verbinding is, en dat alles in het werk moet worden gesteld, om deze verbinding te behouden. diende te worden. Ir Horstman ver klaarde, dat hij dit als zijn persoon lijke mening had uitgesproken. In zjjn openingsrede heeft de voor zitter, ir C. A. L. Horstman, een en kel woord gesproken over de waters nood en de gevolgen met name over het uitvallen van de belangrijke ver binding KruiningenPerkpolder. Een uitvoerige discussie ontspon zich over de plannen voor de aanleg van een veerhaven bij Breskens. Voor al de middenstand was gekant tegen de aanleg van de Westelijke haven. De aanleg van deze haven zou de aanleg van een weg rond Breskens noodzakelijk maken. Dit houdt in, dat al het verkeer rond Breskens zal worden geleid. Unaniem sprak men zich uit voor de aanleg van de Ooste lijke haven. Er was binnen gekomen een schrij ven uit Oostburg waarin werd critiek geleverd op het feit, dat de Kamer had uitgesproken, dat eerst het tele foonnet van Hulst geautomatiseerd De Kamer sprak uit, dat met ge noegen geconstateerd is, dat het tele foonnet van Oostburg wordt geauto matiseerd en dat deze automatisering versneld dient te worden. Meegedeeld werd dat het net van Hulst eerst in 1956 geautomatiseerd zal zijn. Verder deelde men mee, dat de Kamer aan alle instanties en lichamen die er mee te maken hadden, een schrijven was gestuurd om een inpol dering van het land van Saeftinge te bevorderen. Sommige leden waren van oordeel, dat de Overheid deze kwestie met opzet in de ambtelijke sfeer houdt. Vele reacties op dit schrijven waren teleurstellend. Van G.S. was bericht ontvangen, dat men over deze kwestie contact had opge nomen met de minister van Verkeer en Waterstaat. maals op het balkon. Gekleed in het wit stond de Ko ningin, tezamen met de Hertog Edinburgh, in de vroeg schemering en wuifde en de geestdriftige menigte. Tegen twaalf uur verscheen de Vorstin voor de laatste keer op het balkon om afscheid te nemen van de opgetogen menigte. Van Noord tot Zuid. Het feest deinde voort in Londen, zonder ophouden. Er werd gedanst, gesprongen en gek gedaan. Engeland leefde zich uit op dit eerste enorme feest na de oorlog. Ook in de provincies vierde de be volking op geestdriftige wijze de kro ning. Van het uiterste Noorden van Schotland tot aan het Zuidelijkste punt van Engeland waren overal vreugdevuren te zien op de toppen van de heuvels. In iedere stad en in ieder dorp werd gedronken op „Ko ningin Elizabeth en vrolijk Engeland", en in vele plaatsen werden gehele ossen boven open vuren geroosterd. In St. Keverne, in Cornwall, werd een geweldige os aan het spit geroos terd midden in de hoofdstraat van het dorpje en daarna in 2000 plakken ge sneden voor de inwoners. Tevens wer den 200 broden uitgedeeld. In andere plaatsen werden fakkeloptochten ge houden. Ondanks het plan om in Ierland de kroning geheel te boycotten, waren er in Dublin weinig radio's en tele visie-apparaten, die niet waren afge stemd op de uitzendingen uit Lon den. Een extra politiemacht was op de been voor het geval dat er anti- Britse demonstraties zouden worden gehouden. Er werden echter geen ern stige incidenten gemeld. Het uithoudingsvermogen van de mensen scheen haast onuitputtelijk. Niettemin werden in de morgenuren 3C32 personen gemeld, die aan uit putting waren bezweken. 's Avonds laat. 's Avonds laat begonnen straatvegers de platgetrapte, modderige kranten en verdere rommel van de straten langs route op te ruimen. Zij moes ten hun werk doen temidden van feestvierende mensen, waarvan ver- scheidenen kennelijk meer dan één glaasje hadden gedronken op de ge zondheid van de Koningin. Maar al len waren goed geluimd. Op vele plaatsen in het centrum van Londen werd op straat gedanst en ondanks de koude wind sleepte men piano's naar buiten, evenals tafels, die waren volgeladen met belegde broodjes en koek. Maar de straatvegers deden hun werk, als een waarschuwing, dat na deze feestroes het normale da gelijkse leven weer zal beginnen... Glimlachend neemt Koningin Elizabeth met haar gemaal, de Hertog van Edinburgh, gezeten in de gouden koets, de ovaties van het publiek in ontvangst. ten voorrecht bezitten geregeerd te worden met eenzelfde koninklijke waardigheid, wij sluiten ons met volle overgave aan bij de groet en de bede, die vandaag uit millioenen harten elt: God save the Queen. De kroningsplechtigheid in de Westminster Abbey. In het midden Koningin Elizabeth. Rechts op de foto de eredames, die de sleep van de Vorstin droegen. K. V. K. VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1