Recht op vergoeding van huisraadschade* Europa telt nog vier kleine zelf standige staatjes» Alle goede dingen bestaan in drieën Klimatologische veranderingen in de Atlantische Oceaan» Krijgt ook Den Haag een landingsterrein voor helicopters? Zo ook bij Castella 1 Getroffenen mogen niet verarmen. Herstel van eenheid der Geref. Kerken» Dinsdag 2 Juni 1953 0 ZEEUWSuH DAGBLAD Pagina Stipjes op de wereldkaart Geen leger, geen belasting, doch rijkdom en welvaart. Op de kaart van Europa staan vier namen, die eigenlijk herinneren aan vroegere eeuwen, toen men nog maar weinig grote, maar wel veel kleine staatjes kende. En het merkwaardige is, dat in alle vier de staatjes, Andorra, Liechtenstein, Monaco en San Marino het leven rus tig zijn gang gaat, dat er leger noch oorlog is en dat er rijkdom en wel vaart heerst, zelfs zonder dat er belasting wordt betaald. Andorra ligt hoog in de Pyreneën tussen Frankrijk en Spanje en is een staatje van 495 vierk. km en 6000 in woners. Het Franse staatshoofd en de bisschop van het Spaanse grensstadje Urgel zijn er de heersers, die voor hun diensten resp. f 10,en f 5,per jaar ontvangen. De republiek is een waar paradijs voor smokkelaars. De inwo ners hebben drie passen, nl. één van Andorra, een Franse en een Spaanse pas, doch er is over en weer vrije reisgelegenheid. Vele Franse auto's die in Frankrijk worden gekocht, worden in Andorra geregistreerd en naar Span je doorverkocht, zonder dat invoer rechten worden betaald. Daardoor komt het, dat zo goed als iedere in woner van dit smokkelstaatje één of meer auto's op zijn naam heeft staan. Ze zijn echter alleen maar op papier zijn eigendom, want de betrokkene heeft de auto meestal al met goede winst aan een Spanjaard doorver kocht. Het heet, dat landbouw het hoofdmiddel van bestaan is, doch in werkelijkheid zijn het de smokkel- transacties, die het meeste geld in het laatje brengen. Zoveel zelfs, dat men in Andorra de inkomstenbelasting heeft afgeschaft. Dienstplicht bestaat er niet; het land heeft in 700 jaar geen oorlog gekend en het aantal politie agenten is tot 2 beperkt gebleven, waarvan er één is gestationneerd in de 1200 inwoners tellende hoofdplaats Andorra la Vella.... Liechtenstein. Het Vorstendom Lichtenstein, dat tussen Oostenrijk en Zwitserland ligt, heeft een oppervlakte van 159 vierk. km en is de laatste monarchie, waar Duits wordt gesproken. Het heeft wel varende dorpen, prachtige gebouwen en het merendeel van de 12000 inwo ners woont in luxueuze villa's. Behal ve aan een goede industrie, verdient Lichtenstein veel aan de verkoop van postzegels enprentbriefkaarten. Eens had Lichtenstein een leger, dat welgeteld uit 39 man bestond. Het is echter thans uitgestorven, doch één soldaat heeft de 38 andere lange tijd overleefd. Men sprak toen- van een éénmansleger. Dat eenmansleger is op verschillende prentbriefkaarten en in het wassenbeeldenmuseum van Lich tenstein te bewonderen. Toen ook de laatste soldaat van Lichtenstein in 1939 op 95-jarige leeftijd overleed, nam de verkoop van ansichten enorm toe en ook thans nog vragen de vele toeristen naar deze kaarten. De hoofd stad Vaduz is een groot dorp, dat te midden van groene dalen en donkere bossen ligt. Ook wijnbouw is een in komstenbron van Lichtenstein, dat 'n lengte heeft van 28 en een gemiddelde breedte van slechts 5% km Monaco. Aan de Franse Rivièra, even ten Oosten van Nice en niet ver van de Italiaanse grens, ligt het zelfstandige vorstendommetje Monaco. Het heeft een oppervlakte van 154 vierk. km en telt 20.000 inwoners. Op dit kleine ge bied liggen drie stadjes, nl. Monaco, La Condamine en Monte Carlo. De eerste is de hoofdstad, doch laatstge noemde is verreweg de belangrijkste. Monte Carlo heeft 12008 inwoners en Is In het bezit van een speelbank, die zoveel geld oplevert, dat alle inwoners van Monaco er van kunnen leven en bovendien geen enkele belasting behoe ven te betalen. Het mondaine leven aan 's-GRAVENHAGE, 1 Juni. Naast een bestudering van de economische aspecten van het luchtverkeer per heli copter is thans een onderzoek gaande naar de stedebouwkundige mogelijkhe den voor de inrichting van een helicop- terhaven in het centrum van Den Haag en naar de uit verkeersoogpunt te stel len eisen aan een dergelijk landingster rein, aldus delen B. en W. van Den Haag in antwoord op vragen van het Haagse gemeenteraadslid, mr A. tl. Dankeiman mede. De heer Dankeiman had B. en W. ge vraagd of het hun bekend is, dat be halve Rotterdam ook andere gemeenten plannen hebben tot vestiging van een luchthaven voor helicopters. Het Haag se gemeenteraadslid achtte het voor Den Haag als regeringscentrum en ge- iet op zijn internationale karakter, me de op het gebied van het vreemdelingen verkeer van belang, wanneer Den Haag zou worden ingeschakeld in het lucht verkeer per helicopter. B. en W. heb ben het gemeenteraadslid geantwoord, dat het hun niet bekend ls welke ge meenten, evenals Rotterdam, voorne mens zijn binnen haar grenzen een sta tion voor luchtverkeer per helicopter te vestigen. Zij delen echter mede, dat zij reeds geruime tijd met belangstel ling aandacht besteden aan de vraag stukken, die met deze vorm van lucht verkeer verband houden. Nederlandse partituren voor Deense koning 's GRAVENHAGE, 1 Juni Naar het A.N.P. van de stichting „Documen tatie in Nederland voor muziek" ver neemt, heeft H.M. Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Denemarken aan koning Frederik een tiental par tituren van nog onuitgegeven orkest werken van hedendaagse Nederlandse componisten overhandigd. Onder deze partituren, in een fraaie leren map, bevond zich een facsimile van Mo- zarts „Galgimathias Musicum", waar van het manuscript zich in het ge meentemuseum in Den Haag bevindt. De Deense Koning, die, zoals be kend een enthousiast muziekliefheb ber is, wertl door dit geschenk aange naam verrast. de Franse Rivièra, waar een gemiddel de temperatuur van 16 graden C. heerst, maakt het bestaan van de speelbank mogelijk. Duizenden en nog eens dui zenden gaan alleen maar naar Monaco om te gokken. Slechts weinigen win nen; velen verliezen grote sommen. De winst van de speelbank bedraagt nl. 4 millioen Pond per jaar San Marino. De ondste en kleinste republiek ter wereld ls San Marino, dat een opper vlakte heeft van slechts 61 vierk. km en In MiddenItalië ter hoogte van de stad Florence niet ver van de Adriati- sche zee ligt. Het staatje werd in 800 na Christus door twee arbeiders, Ma rino en Leo gesticht en sindsdien heeft niemand zijn onafhankelijkheid aange tast. Niettegenstaande San Marino maar een kleine burgerwacht heeft. Douanebeambten kent de republiek niet en van slagbomen wil men ook al niets weten. Alleen een bord duidt aan, wanneer de kleinste republiek ter wereld wordt binnengetreden. Het prachtige natuurschoon San Marino ligt tegen de westelijke helling van de 750 meter hoge Monte Titano trekt jaarlijks talrijke toeristen. Toch heeft de gelijknamige hoofdstad met zijn 12000 inwoners maar één hotel. De handelaren in souvenirs maken echter uitstekende zaken. Het staatje voert wijn, vee, na tuursteen enpostzegels uit. Toen men had ontdekt, dat het uit geven van postzegelseries door het grote interesse, dat hiervoor bij de philatelisten bestaat, zeer lonend was, begon men met de uitgifte van luchtpostzegels, ondanks het feit, dat San Marino geen luchtverkeer en zelfs geen vliegveld heeft NAGUIB ONTMOETTE NEHROE. CAIRO, 29 Mei. De Indische eerste mi nister, Nehroe, heeft Donderdagavond met generaal Naguib, de Egyptische eer ste minister, geconfereerd, toen Nehroe op het vliegveld te Cairo aankwam op weg naar Londen, waar hij de kroning van Koningin Elisabeth zal bijwonen. De prinsessen Beatrix en Irene waren bruidsmeisjes bij het huwe lijk, dat Zaterdag in Den Haag werd voltrokken tussen de burge meester van Markelo, jhr mr A. J. de Beaufort en jkvr. C. J. L. M. Sickinghe, tot boor kort verzorg ster van de prinsessen. De burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, (rechts), die als ambtenaar van de burger lijke stand fungeerde, spreekt het bruidspaar toe. Links op de foto de prinsessen Beatrix en Irene. Beweging voor herbewapening in Japan. TOKIO, 1 Juni Een groep Japanse militaire leiders uit de afgelopen oor log, voormalige regeringsfunctionaris sen en financiers hebben Maandag de oprichting van een nieuwe beweging voor herbewapening van Japan bekend gemaakt. Men zal tevens het pacifisme onder de jeugd bestrijden. Tot de groep behoren o.a. admiraal Kitsjsaboero Nomoera, ambassadeur in de V.S. ten tijde van Pearl Harbour, en generaal Sjozo Kawade, die na de Ja panse overgave naar Manilla vloog voor het treffen van schikkingen met de V.S. Nu drie soorten! Wijd en zijd is nu het nieuws bekend: Castella brengt thans een voortreffe lijke, onverpakte Bloemenzeep in de handelvoor slechts 20 cent. Fris en mild schuimend, in vier zachte tin ten en geurend naar ontluikende rozen. Er is nu altijd een Castella zeep voor U. Castella Spécial met het wonder baarlijke schuim (32 cent) zal vooral worden gewaardeerd door de dames, wier huid extra-veel schuim nodig heeft. De klassieke Castella Schoon- heidszeep (32 cent) blijft voor ontel bare vrouwen en meisjes HET aange wezen middel voor het verzorgen van haar teint. Tijdelijk zijn twee ttukken Castella Schoonheidszeep verkrijgbaar voor samen 50 cent, een aanbod dat U niet moogt overslaan. En dan is er nu ook de Castella Bloemenzeepvoor slechts 20 cent heeft U toch een gegarandeerde merk- zeep op Uw toilettafel! Men zegt dan ook niet teveel, wanneer men vaststelt, dat er thans een Castella zeep is voor iedere vrouw, precies geschikt voor haar huid en voor de inhoud van haar beurs. Stichting v. d. Landbouw dringt aan op DEN HAAG, 1 Juni Hoewel het ontwerp van de wet op de Watersnood- schade 1953 een vrij aanvaardbare regeling bevat ten aanzien van de materi ele schade, acht de Stichting v. d. Landbouw het toch zeker noodzakelijk, dat in de wet een positief recht op vergoeding van huisraadschade wordt opgeno men. Aldus blijkt uit een schrijven, dat het dagelijks bestuur van üe Stich ting v. d. Landbouw op advies van de herstelcommissie heeft gezonden aau de Tweede Kamer. Deze vergoeding, aldus het schrijven, moet geregeld wor den naar objectieve maatstaven en moet een redelijk niveau bereiken. Boven dien moet de mogelijkheid van beroep voor de toepassing van deze regeling openstaan. De getroffenen, zo meent de Stich ting, mogen niet verarmen tengevolge van de kosten, die zij als gevolg van de ramp noodzakelijk vergeefs moeten maken; de Stichting denkt hier o.m. aan ondernemersloon en eveneens aan afschrijving en rente. De Stichting heeft hierbij in overweging genomen de zeer ernstige toestand, waarin de bedrijven verkeren. Op de akkerbouw bedrijven zal de eerste jaren slechts een zeer extensieve bedrijfsvoering mogelijk zijn. De weidebedrijven zul len vooral aangewezen zijn op jong vee, waardoor de melkopbrengst ont breekt. Op de fruitteeltbedrijven zal men enkele jaren met herinplanting moeten wachten en dan nog jaren zon der oogst zitten. RECHTSZEKERHEID. De Stichting legt ook met nadruk vast, dat de rechtszekerheid van de getroffenen dient te worden vergroot. Zo kan bv. de vergoeding van de ver- ke ^waarde van de grond bij onherstel bare schade leiden tot onbillijkheid te genover de gebruiker van de grond. Deze onbillijkheid zou moeten worden weggenomen, bv. door het beschikbaar stellen van grond elders. HERSTELBARE SCHADE. De Stichting acht het wenselijk, dat voor herstelbare schade boven f3000,- dezelfde vergoedingsmaatstaven gel den, welke in het wetsontwerp zijn op genomen voor de onherstelbare scha de, Bij de voorgestelde regeling kan iemand, wiens gebouwen onherstel baar verwoest zijn, er veel beter aan toe zijn dan iemand, wiens gebouwen nog wel hersteld kunnen worden. Principieel bezwaar wordt gemaakt tegen het invoeren van het beginsel der draagkracht n deze wet bij de regeling voor de onherstelbare bescha digde bedrijfspanden. Ten aanzien van pootgoed en con sumptieaardappelen vraagt de Stich ting eenzelfde regeling als ten aan zien van het handelsvee, nl. niet een vergoeding op basis van de kostprijs, maar- op basis van de handelswaarde. De Stichting wijst erop, dat de pach ter geen bedrijfsgebouwen krijgt, als de eigenaar niet binnen een bepaalde termijn tot herbouw overgaat. Dit kan voeren tot onbillijkheden en de Stich ting meent, dat in deze een voorzie ning dient te worden getroffen. WEER EEN SAMENZWERING IN BOLIVIA. LA PAZ, 30 Mei Boliviaanse auto riteiten hebben een samenzwering ont dekt, die gericht was op de val van de huidige Boliviaanse president, Estensero. Door middel van vernielingen van brug gen, spoorwegen, benzine-opslagplaatsen en buisleidingen wilde men de val van de President teweegbrengen en de nationa listische revolutionnaire beweging, die het heft in handen heeft, in discrediet brengen. De samenzwering werd geleid door oud-president Hertzog. Verder waren bij het complot de generaals Balivian, Ro driguez en Ortiz en kolonel Ichazo be trokken. De twee eerstgenoemden bevin den zich in Chili in ballingschap, de andere twee zijn naar Peru uitgeweken. Aanklacht tegen inspecteur van Volksgezondheid AMSTERDAM, 1 Juni Dr J. Sa muels (canceroloog te Amsterdam) heeft de inspecteur voor de Volksge zondheid voor Noord-Holland, dr A. P. N. de Groot, te Haarlem bij de Of ficier van Justitie te Amsterdam aan geklaagd wegens bedrog en verval sing van een ambtelijk stuk. De aan klager is van mening, dat deze hande lingen als zeer ernstig zijn te beschou wen, omdat zij zijn begaan ten einde een schorsing uit zijn (dr Samuels') beroep te bewerkstelligen. K.N.A.C. verzoekt beëindiging van de strijd om de bromfiets 's GRAVENHAGE, 1 Juni Naar aanleiding van de recente uitspraak van de Haagse kantonrechter, waarbij is bepaald dat de bromfietsen in 's Gra- venliage niet op de rijwielpaden mogen rijden zolang geen kentekenbewijs is afgegeven, heeft de K.N.A.C. de aan dacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gevestigd op de steeds toe nemende verwarring, die mede tenge volge hiervan bij de weggebruikers om trent de positie van de bromfiets ont staat. De bovengenoemde uitspraak is nl. geheel in strijd met een recente uit spraak van de Rotterdamse rechtbank, die de bromfiets als fiets aanmerkte, en dientengevolge tot consequenties heeft, dat de bromfiets wél op het rij wielpad moet rijden. Naar de mening van de K.N.A.C. kan aan de steeds groter wordende verwar ring alleen een einde komen door in voering van de wijziging van het we genverkeersreglement. De automobielclub heeft derhalve de minister verzocht deze invoering te doen plaats hebben, of, zo invoering van de gehele wijziging op korte ter mijn nog niet mogelijk is, tenminste dat gedeelte van de wijziging waarin de bromfiets-materie wordt geregeld, op korte termijn van kracht te doen wor den. Getuigenis- en gebedssamenkomst te Utrecht. „Naar menselijk inzicht gesproken ls hereniging na de laatste synodes van Rotterdam en Berkel vrijwel uitgesloten. Ik wek allen, die deze God-onterende ge scheidenheid betreuren op om niet in deze situatie te berusten, maar, optredend in het ambt der gelovigen, zo te handelen, dat de onderlinge band weer wordt ge zien, die broeders en zusters in Christus verbindt". Dit getuigenis gaf de heer j. A. Nap als voorzitter van de Vereni ging tot Herstel van de Eenheid der Geref. Kerken tijdens een getuigenis- en geb'dssamenkomst, die Zaterdagmiddag gehouden werd in de Geref. Westerkerk te Utrecht. Aan de bijeenkomst namen zowel leden van de Geref. Kerken als van de Geref. Kerken (onderh. art. 31 K.O.) deel. Op de bijeenkomst werd met bezorgd heid de toenemende verkilling geconsta teerd tussen de leden van de beide kerk- formaties. De voorzitter merkte op, dat niet alleen de grote rijkdom van het Ge reformeerd belijden geprezen moet wor den, maar dat deze belijdenis moet wor den beleefd en dat zeker niet in de laat ste plaats wat betreft de verhouding tot de mede-gevangenen. Zelfhandhaving en liefdeloosheid behoren in deze verhou ding niet voor te komen. Ter inleiding van het gebed om her eniging spraken nog dr E. Masselink, Geref. predikant te Rotterdam en ds K. Meima, Geref. predikant (art. 31 K.O.) te Enumatil. Dr Masselink merkte o.m. op, dat de kerk ook te veel kan uitspre ken. Zij dreigt dan te komen op een ter rein, waar God zelf een halt toeroept, om dat men het mysterie ook mysterie moet laten. Als de belijdenis geen ruimte meer laat voor het mysterie, koerst de kerk in de richting van het secretarisme. Ds Meima zei, dat het herstel dient te geschieden op de oude grondslag en dat dit niets_ te maken heeft met de gevaar lijke synthese- zucht van de laatste jaren. Spr. merkte op, dat het droevig is, dat Rotterdam niets wilde terugnemen en dat Berkel geen enkele toenadering wilde tonen. De gebeden om hereniging beslo ten de samenkomst. Bij Groenland wordt het warm. NEW HAVEN, 1 Juni. Deskundigen op het gebied van de visserij en de Oceanografie, die in de ïale-universiteit te New Haven in de Amerikaanse staat Con necticut een conferentie bijwonen, waaraan door vertegenwoordigers uit tien landen wordt deel genomen, zijn van oor deel dat het Noordelijke deel van de Atlantische Oceaan zich in zijn warmste periode sedert eenwen bevindt. Zij kannen echter niet met zekerheid verklaren, of deze periode, welke om streeks 1917 begon, zal aanhouden. Het hoofd van het Deense instituut van onderzoek op het gebied van de visserij verklaar de, dat de ijsmassa's op Groenland zo zeer ver minderd zijn, dat de toestand slechts te ver gelijken is met de pe riode tussen 1400 en 1600. De directeur van het instituut van onderzoek der Noorse marine te Bergen deelde mee, dat de vondst van oude ste- teien werktuigen in stre ken op Groenland, waar het ijs thans verdwenen is, de verwachting wet tigt, dat archeologen daar belangrijke ont dekkingen kunnen doen, als de warmteperiode nog vele jaren aan houdt. De meest opzienba rende gevolgen van deze gewijzigde klima tologische omstandighe den zijn waarschijnlijk de veranderingen in het leven van de vissen in dit gebied. Zo trekt de kabeljauw reeds naar Groenland en tot in de Barendtsz-Zee om kult te schieten. Deskundi gen voorspellen dat, in geval de warmteperiode nog lange tijd aanhoudt, de verschillende vis soorten verder in aantal zullen toenemen. De conferentie be sloot een program op te stellen voor een inter nationaal onderzoek naar de gedragingen van de vissoorten. Aan dit onderzoek zal wor den deelgenomen door de V.S. Groot-Brittan- nië, Canada, IJsland, Noorwegen, Denemar ken, Frankrijk, Spanje, Portugal en Italië.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4