Prof* dr G* Brillenburg Wurth sprak overt „Geloofsgenezing"* Wijkverpleegstersdag te Kapelle* Komt er eindelijk een nieuw tehuis voor ouden van dagen 7 ZBBUWSCH DAGBLAD Pagina X Oneeriijke evacué ver oordeeld. Zeeuwse C.B.T.B. op 16 juni naar Oostburg. Landdag N. C.V. B. gewest Zeeland. Schapenstamboek voor Zeeland vergaderde. Middelburger stal dekens en laarzen. Rampschadewet in Vlissingse raad ter sprake. GEMEENTERADEN Uil Zee£ondó ifitdexi. Middelburg. Dinsdag 2 Juni 1953 Zeeuwse Gereformeerde predikanten bijeen. Bijeenkomst in de Middelburgse Hofpleinkerk. MIDDELBURG, 1 Juni In de vergadering van de Zeeuwse Predikanten- conferentie, die onder voorzitterschap van ds H. Veldkamp ln de Hofpleinkerk werd gehouden, heeft prof. dr G. Brillenburg Wurth vanmorgen een zeer be langrijke rede gehouden over het onderwerp: „Geloofsgenezing", welke werd gevolgd door een brede discussie. Prof. Wurth gaf aan het eind van zijn rede als zijn mening te kennen, dat God ook nu nog vrijmachtig is genezingswon deren te verrichten, welke medisch niet te constateren zjjn, maar altijd een zaak van geloof blijven. De hoogleraar gaf in het begin van zijn betoog een overzicht van de op vattingen, die met name in de vorige eeuw bestonden over de mens. Er was een grotere tegenstelling tussen theo logen en medici, gevolg van de schei ding, die werd gemaakt tussen het psychische en het somatische in de mens. Dit is anders geworden: ook de n,edict is ziet de mens nu veel meer als een totaliteit en bij hem ontstaat steeds meer de overtuiging, dat het psychische gebeuren in de mens in verband moet worden gebracht met de totale mens. GEESTELIJKE ACHTERGROND. De opvatting, dat elke ziekte het gevolg is van een bepaalde zonde, wordt nu verworpen, maar wel is steeds duidelijker geworden, dat ach ter vele ziekte-verschijnselen 'n gees telijke achtergrond aanwezig is: een onbevredigend levensgevoel, een in nerlijke tweespalt, ten diepste een ge mis aan waarachtige vrede met God. In de Bijbel zijn ziekte en zonde niet hetzelfde. Maar de Bijbel legt er wel sterk de nadruk op, dat er een inner lijke samenhang is. Ziekte en zonde worden gebracht onder één noemer, nl. die van het isolement, de afzonde ring, het gemis aan gemeenschap met God en ook met de sam cnleving. Zon de is in wezen desintegratie van ons mens-zijn, die tal van consequenties meebrengt voor de totale mens, in psychisch en in somatisch opzicht. Zó gezien is, in het generaal gesproken, ziekte dus te herleiden tot de ont wrichting van de mens. GEEN MIRAKEL. Sprekend over geloofsgenezing zei prof. Wurth het opvallendte achten, dat in Rooms-Katholieke en ook in sectarische kringen het miraculeuze zo'n belangrijke plaats inneemt. In de Bijbel is het wonder geen mirakel, een doorbreking van de natuurwetten, maar het herstel van het oorspronke lijke goed geschapen maar door de zonde gedesintegreerde leven van mens en schepping. De Bijbel wijst ons al tijd weer op Christus, Die het grote Wonder is en in Wie God het door de zonde ontwrichte mensenleven res taureert. EEN ESCHATOLOGISCHE GROOTHEID. Naar de mening van prof. Wurth moet hierbij echter wel duidelijk in het oog worden gehouden, dat het hier om een eschatolgische grootheid gaat en dat pas bij de wederkomst van Christus de mens radicaal en integraal, óók somatisch, tot een nieuwe mens zal worden. Christus' eerste komst in deze wereld legde het fundament voor het herstel: de wedergeboorte van de mens. Deze eerste komst betekende echter niet, dat nu alle ziekten zouden verdwijnen. De Bijbel leert dat ook nergens. Opvallend is, dat Christus vele zieken heeft genezen, maar lang niet allen en dat de door Hem gene- zenen na korter of langer tijd toch zijn gestorven. Deze werkelijkheid moeten wij aanvaarden. De genezin gen, die Christus bewerkte, moeten wij zien als tekenen van Zijn macht en barmhartigheid, als demonstraties van het grote levensherstel, dat besloten ligt in het geloof in Hem. Van zeer groot belang is het, aldus de hoog- MIDDELBURG, 1 Juni. Door do Politierechter te Middelburg werd L. T., landarbeider te Zierikzee, thans ver blijvende in het Huis van Bewaring, veroordeeld tot 6 maanden gevangenis straf, met aftrek van voorarrest, waar van 3 maanden voorwaardelijk en drie jaar proeftijd. Op 18 Februari 1953 had T. van een rijwielhandelaar te Goes, waar hij na de stormramp vertoefde, een rijwiel ge huurd. De rijwielhandelaar had slechts een damesrjjwiel in voorraad en T. nam daar genoegen mee. Hij betaalde een halve week huur vooruit en liet nadien niets meer van zich horen. Nadat dit enkele weken geduurd had, ging de rij wielhandelaar eens naar het opgegeven aares, doch er bleek niemand aanwezig te zijn. AUes bij elkaar duurde dit spel letje een week of zes en toen had de man er genoeg van. Hij toog naar de politie en deed aangifte van de ver missing. Juist de dag daarvoor was T. naar een bakker gestapt. Hij vertelde de bakker een verhaaltje. Hij zou uit Baarland komen en had zijn portemon- naie vergeten. Hij verzocht de bakker een tientje te geven en als onderpand zou hij hem het damesrijwiel geven. De bakker vertrouwde de man, gaf het tientje en kreeg de fiets. T. beloofde enkele dagen later het tientje te ko men brengen en de fiets weer terug te r.emen. Dit vliegertje ging niet op want de volgende dag werd hij in Goes gearresteerd. GOES, 2 Juni. De jaarvergadering van de Zeeuwse C.B.T.B. zal, zoals ge meld, dit jaar op Dinsdag 16 Juni a.s. in Oostburg in het Ledeltheater wor den gehouden. In de morgenvergade- ring zullen de huishoudelijke zaken - worden afgedaan en in de middagsa- schiktheid volgt zijn aanstelling. De heer menkomst hoopt te spreken de heer l' vau de Velde werd als voorzitter leraar, dat én theologen én medici zich meer gaan bezighouden met wat speciaal het Nieuwe Testament zegt over de wondergenezing en dus ook over het wonder als zodanig. DE MEDISCHE WETENSCHAP. Prof. Wurth verklaarde, dat er geen tegenstelling bestaat tussen het won der en de medische wetenschap. Wij moeten de resultaten van de steeds voortschrijdende wetenschap dank baar aanvaarden en die zien als een demonstratie van de verlossende en de herstellende kracht van Jezus Christus. GOES, 1 Juni. De landdag van de Nad. Chr. Vrouwenbond, gewest Zee land, zal gehouden worden op Woens dag 17 Juni a.s. in de gerestaureerde Nieuwe Kerk te Middelburg. Aanvang 10 uur. Na het openingswoord door de gewestelijke presidente, mevr. de Jong- Blkker, zal ds O. Jager, Geref. predi kant te Vrouwenpolder, spreken over het onderwerp: „Het gesprek over het geloofsleven in het gezin", 'e Middags wordt er een rijtoer gemaakt, via Vlis- singen naar Domburg, waar de bijeen komst voortgezet wordt op de „Hoge Hil". Daar zal de bondspresidente, mevr. dr M. H. Albronda-v. d. Nagel, een toespraak houden, waarna mevr. L. A. LeverBrouwer het onderwerp „Levensverantwoordelijkheid" zal be handelen. Geslaagd. Geslaagd voor scheepswerRtuigkun- dige, diploma C I, de heer J. J. van Luyck, leerling der „De Ruyterschool" te Vlissingen. Voor scheepswerktuigkundige diplo ma BII, slaagden de heren J. L. Klei- nepier en P. J. Dingemanse. Zusters van het Groene Kruis bijeen. Lezingen van dr F. J. Visser en Zuster A. Vooren. KAPELLE, 1 Juni. Alhier werd door de Prov. Zeeuwse Ver. „Het Groene Kruis" een wijkverpleegstersdag gehouden, die zeer druk door wijk- en districtsverpleegsters uit Zeeland, in dienst bij het Groene Kruis, was bezocht. De morgenvergadering, die in het lokaal „Obadja" werd gehouden, werd geopend door de voorzitter, Jhr. R. Röell te Haamstede, die, behalve de Zeeuwse zusters ook zuster Van Scheers, de vertegenwoordigster van de A.N.V. en de Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid in Zeeland verwelkomde. Deze dag, aldus spr., dient om de vriendschapsbanden tussen de zusters onderling, maar ook tussen hen en het Groene Kruis te verstevi gen. Spr. bracht de wijk- en districtsverpleegsters dank voor de in het af gelopen jaar betoonde toewijding en wel zeer In het bijzonder de zusters in het rampgebied, die onder de allermoeilijkste omstandigheden hun werk voor de bevolking en bet Groene Kruis hebben gedaan. Vervolgens hield dr F. J. Visser te Terneuzen een lezing over de Dienst van de Zedelijke Volksgezondheid, speciaal over de bestrijding van de ge slachtsziekten. Na eerst de verschil lende geslachtsziekten te hebben ge noemd, besprak hij de vreselijke ge volgen van de ziekte voor de persoon in kwestie en voor de omgeving als mede voor de kinderen. Het is daar om van groot belang, dat alle lues- patienten worden opgespoord en be handeld en onder controle blijven. Zó verraderlijk is deze ziekte, dat de ge volgen soms na 10 tot 30 jaar aan het licht komen. Na de medische behan deling te hebben geschetst, wees dr Visser ook op de indirecte bestrijding. Hierbij moet vooral aan de jeugd ge dacht worden. De moraal, die in brede kringen achteruit is gegaan, moet an ders en beter worden. Er dient sexuele voorlichting te worden gegeven, maar ook moet krachtig tegen de geslachts ziekten worden gewaarschuwd. Al het mogelijke moet worden gedaan om de eerbied voor het meisje te herstellen. GOES, 1 Juni. In hotel „Centraal' is een vergadering gehouden van het Schapenstamboek voor Zeeland. Voor Schouwen-Duiveland was de heer N. A. Deïst te Zonnemaire als bestuurs lid gekozen met de heer W. A. v. Nieu- wenhuyzen te Brouwershaven als zijn plaatsvervanger. Voor Tholen wérd de heer M. A. Geuze te Oud-Vossemeer be stuurslid met als plaatsvervanger de heer C. Bierens te Tholen gekozen. Voor Noord-Beveland hieven beide plaatsen vacant omdat er geen leden op dit eiland aanwezig waren. De rekening over 1952 sloot met een nadelig saldo van f 13.45. Contributie en inschrijfgelden werden onveranderd vast gesteld, met de bepaling, dat de getrof fen leden over dit jaar geen contributie behoeven te betalen. Eén en ander kwam o.a. tot uitdrukking bi) het vaststellen van de begroting voor 1953. Hierbij moest tevens nog rekening worden ge houden met de minder te ontvangen in schrijfgelden wegens het ontbreken van schapen op Schouwen-Duiveland. Uit het jaarverslag bleek, dat het le dental stijgende is. De export van leven de schapen is in 1952 zeer gering geweest tengevolge van het heersen van mond en klauwzeer, voornamelijk in de maan den, waarin de meeste export plaats vindt. Ook schapenvlees werd wat min der uitgevoerd dan in 1951. In 1952 werden in totaal 291 wolvach ten van stamboekschapen gekeurd. Het gem. vliesgewicht van alle ooien bedroeg 4.74 kg, hetgeen boven het landgemid- delde ligt. Het vliesgewicht van de een jarige ooien was zeer goed, nl. 5.40 kg. Het gem. vliesgewicht van de rammen bedroeg 6.30 kg. Wat de kwaliteit van de wol betreft is er de laatste jaren verschuiving naar de middengroep te constateren. Besloten werd een circulaire uit te ge ven in samenwerking met het Veeteelt- consulentschap en de afd. Zeeland van de Ned. Wolfederatie voor propaganda van de schapenfokkerij en -houderij. Medegedeeld werd, dat er tijdens de ramp ongeveer 125 stamboekschapen zijn verdronken, voornamelijk op Schouwen- Duiveland. Het stamboek zal zoveel mo gelijk zijn medewerking verlenen bij het weder aanschaffen van fokschapen. Ook wees hij op het belang van sport, jeugdorganisaties, bestrijding van al coholmisbruik, op het belang van een goede samenwerking tussen kerken, Kruisverenigingen en sociale organisa ties, op de betekenis van de praenatale zorg, enz. Nadat hierover nog een belangrijke bespreking was gevoerd, hield zuster A. Vooren te Middelburg, een causerie over de Dienst van de Geestelijke Volksgezondheid. Het Zeeuwse Groe ne Kruis is hiermee in 1950 begonnen, Achtereenvolgens besprak zij de na zorg over de uit de Inrichtingen ont slagen patiënten waarbij zij opmerkte, dat een werkplaats voor geestelijk ge stoorden van groot belang is, de voor zorg, het werk onder de alcoholisten, verder de arbeid voor de zwakzinni ge kinderen en voor de kinderen die opvoedingsmoeilijkheden geven, om ten slotte te wijzen op het belang van contact met artsen en wijkverpleeg sters. Bij de rondvraag kwamen nog en kele belangrijke punten ter sprake, zoals de afbakening van het werkter rein tussen de wijkverpleegsters en de maatschappelijke werkster en de po sitie van de wijkverpleegster bij di Dients Bescherming Burgerbevolking. Hierover werden verschillende opmer kingen gemaakt en zal in de kring van het Groene Kruis nog verder worden gesproken. Nadat gezamenlijk in Hotel „De Zwaan" de lunch was gebruikt, voer den des middags Cia van Boort en Trudy de Ruyter aldaar het poppen spel: „Zo of Zo?" uit. Het spel bleek uitstekend verzorgd en vormde een mooi slot van deze geslaagde dag. De Middelburgse politie Is op bet spoor gekomen van een diefstal van goederen, die toebehoren aan de stichting Watersnood Zeeland" en bestemd waren voor slachtoffers van de ramp van 1 Februari. Gearresteerd werden de Middel burgers M. J. J, D. en F. van O. D, zou 5 dekens hebben ontvreemd. Hij zou deze hebben verkocht aan van O. Voorts zou hij tweehonderd paar knielaarzen hebben gestolen, die door bemiddeling van v. O. aan de man gebracht zouden worden. De auto, waarmee de laarzen naar Goes werden vervoerd, kon echter worden aangehouden. Gemeenteraad Vlissingen. VLISSINGEN, 29 Mei In sneltreinvaart (nauwelijks 20 minuten waren nodig voor een agenda van 37 punten) heeft de Vlissingse gemeenteraad een aantal besluiten genomen. Vier raadsleden waren afwezig, t.w. wethouder L. P. van Oorschot, mej. T, M. van Heulen, J. v. d. Woestjjne (aUen Arb.) en drs p] Thenna (V.V.D.) HAVENDAMMEN BIJ ZIERIKZEE BROKKELEN STEEDS MEER AF ZIERIKZEE, 30 Mei. In de ge meenteraad van Zierikzee, die van middag is gehouden, is meegedeeld, dat volgens de Dienst Dijkherstel het zeer moeilijk is om de afbrokkeling van de havendammen tegen te gaan. Nadat eerst de dijk rond het Weste lijk gat gereed is, zo werd meegedeeld, zal men trachten de afbrokkeling van de havenhoofden tegen te gaan door het neerlaten van zinkstukken. Aan ir. F. H. Klokke uit Middel burg is opdracht gegeven de plannen voor de wederopbouw van Zierikzee, Duivendijke en Ouwerkerk op te stel len. Ir Klokke zal hierbij rekening houden met het plan Argelo. De voorzitter, wethouder Gerritsen, deelde verder nog mee dat van de oorlogsschade van de Waterleiding Maatschappij Schouwen Duiveland groot f3.335.000 nog maar f400.000 is uitgekeerd. Tijdens de rondvraag werd sterk ge klaagd over de pompen, die bij de nooddam rond de stad staan opgesteld. Het is niet mogelijk deze pompen electrisch aan te drijven. Ze zullen niet eerder in werk worden gesteld of de nooddam moet geheel gereed zijn. Dit zal over 6 weken het geval zijn. Ook over de slechte verbindingen werd een hartig woordje gesproken. Zo merkte een van de raadsleden op, dat het bootje naar Burghsluis absoluut niet zeewaardig is en er geen red dingsmateriaal aan boord is. Tenslotte werd nog meegedeeld dat Zierikzee 660 gezinsbarakken had aan gevraagd en dat er slechts 40 waren toegewezen. Als reden is opgegeven dat de barakken vrij duur zijn. Spoe dig herbouw van Brittannië. Aan de heer C. Ouwehand werd per 1 Augustus wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd eervol ontslag ver leend als directeur van Gemeentewer ken en reinigingsdienst. De afd. Vlissingen van de Ned. Bond „Maarten Luther" kreeg f 50,subsidie voor de bibliotheek. Bij het voorstel de ge meente-secretaris af te vaardigen naar de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Haven van Vlissingen vroeg de heer Knoop (V.V.D.) om, nu het personeel in de winst gaat delen, geen geldelijke uitkering te doen, doch het bedrag op andere wij ze ter beschikking te stellen. De bur gemeester kon meedelen, dat reeds over het afgelopen boekjaar het per soneel een deel van de winst zal wor den uitgekeerd. De bedoeling is het bedrag jaarlijks op een spaarbank boekje te zetten, zodat men bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd over een behoorlijk bedrag kan beschikken. Het crediet van f 135.000,voor de bouw van de Ge ref. lagere school met vier lokalen aan de Pres. Rooseveltlaan werd eveneens verleend. Hetzelfde was het geval met een aanvullend crediet voor de brug over de watergang bij de Pres. Rooseveltlaan. BOUW GASTHUIS. De heer J. Marijs (A.K.) informeerde bjj de rondvraag naar het resultaat van VEEVERZEKERING MIJ WALCHEREN VERGADERDE. MIDDELBURG, 1 Juni. In de jaar vergadering van de Onderlinge Vee Ver zekeringsmaatschappij „Walcheren" ge waagde de voorzitter, de heer L. J. Lorier van een gestadige groei van de vereni ging. Uit het verslag van de secretaris, de heer Joh. Marïnussen bleek, dat er een batig saldo in kas was van f785,66, en dat er 42 ongevallen hadden plaats gehad. 1758 stuks vee en vier stamboek stieren waren verzekerd. Door de waters nood werd geen vee verloren, 21 leden traden toe, 5 leden vertrokken naar de N.OJ?., terwijl één lid zijn bedrijf be ëindigde. De maximumprijs voor kalfvee werd verhoogd voor de allerbeste exem plaren tot f1200.- Voor jongvee en stie ren bleven de prijzen gehandhaafd. Be sloten werd 1 pet te heffen voor kalfvee en een Vt pet voor jongvee. Dit jaar werd 2 pet betaald voor kalfvee en VA pet voor jongvee. Bij de bestuursverkiezing werden de heren L. J. Lorier en P. de Buck her kozen. De heer P. de Visser te Nieuw en St. Joosland werd ais schatter herbe noemd. Nota toegezegd. Zijn de taxaties van de rainpschadebureaux te laag? VLISSINGEN, 1 Juni. De heer J. P. Ventevogel heeft Vrijdagmiddag ln de ge meenteraad scherpe critiek geleverd op de taxaties van de rampschadebureaux. Hij wees erop, dat de huiseigenaren en vooral de oude mensen, die van hun spaarduitjes een liuisj'e hebben kunnen kopen, de dupe dreigen te worden van deze handelingen. Hij vroeg B. en W. naar hun mening over het ontwerp-Rampschadewet. De burgemeester heeft een nota hierover toegezegd voor de raadszitting van Vrij dag a.s. waarin enkele spoedvoorstel- len behandeld moeten worden. De cijfers van de heer Ventevogel wa ren sprekend. Hij noemde een geval, waarbij de taxateur tot een schadebedrag kwam van f455,-. De verzekering echter taxeerde de schade op f 1290,-. Een ander zag het schadebedrag vastgesteld op f 239, maar de verzekering kwam op f353,-. Weer een ander had volgens het ramp schadebureau f87,- schadevergoeding te vorderen, maar de verzekering bereken de f250,-. Tenslotte kwam een gedupeer de volgens het schadebureau voor geen vergoeding in aanmerking; de verzeke ring keerde f60,- uit. De burgemeester antwoordde, dat het college alle aspecten nog niet had bezien. Aangezien Woensdag echter de waters noodcommissie van de Ver. van Ned. Ge meenten bijeenkomt, zal hij de opmer kingen daar ter tafel brengen. Hij voor zag ook, dat door de aftrek van 10 of 15 procent heel wat Vlissingse winkeliers, die bedrijfsschade hebben, in moeilijk heden komen. Zo zal het ook zijn met de St. Jacobskerk en de Lutherse kerk, waarvoor men grote bedragen van de ver goeding zal aftrekken. BAARLAND Uitbetaling evacuatiegelden en VERGADERING BEDRIJFSVOORLICHTING NOORD-BEVELAND. KORTGENE, 1 Juni. In de verga dering van de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Noord-Beveland, gehouden te Kortgene, werd het bestuursvoorstel om de contributie voor leden uit het ge ïnundeerde gebied vast te stellen op fl.- per ha en voor de andere leden op f2.50 per ha, aangenomen. Tot landbouwkundige bij de vereniging werd aangesteld de heer A Glas, die per 1 Juni a.s. als zodanig zal beginnen. De heer Glas wordt voorlopig voor de tijd van een jaar benoemd. Na gebleken ge- T. Cnossen, directeur van de Chr. Emi gratie Centrale, over het onderwerp: „Plattelandscultuur". Ds C. B. Boere, Ned. Herv. predikant te Groede, zal een slotwoord spreken. Na afloop der vergadering zal een excursie worden gemaakt door een ge deelte van West Zeeuwsch-Vlaanderen, tijdens welke een bezoek zal worden gebracht aan de Coöp. Vlasfabriek van de Ver. „Vlasserswelzijn" te Eede. Voor de dames is er des morgens een vergadering in „Pro Rege", waar de Bondssecretaresse, mej. M. Lugtig- heid, hoopt te spreken over het onder werp; „De taak der plattelandsvrouw ta en buiten het gezin". herkozen. De rijkslandbouwconsulent, dr ir W. C. van Beekom gaf aan de hand van een door hem samengesteld rapport een toe lichting op de bedrijfseconomische as pecten van de landbouw in de door zee water overstroomde gebieden. „Talrijke instanties en autoriteiten realiseren zich niet voldoende de gevolgen van de over stroming", aldus de heer van Beekom. Een groot landbouwbedrijf van ongeveer 38 ha en meer zal omstreeks 1957 her steld zijn. Ook besprak spreker de ramp schadewet. Hij betr eurde het dat een na- schade-voorziening ontbrak. Voor bewer- kingskosten van de tachtigduizend ha overstroomd land is 50 iniliioen gulden uitgetrokken, d.i. £625 per ha. Dit bedrag ligt veei te laag, omdat het over ver schillende jaren verdeeld moet worden. arbeidslonen kwamen ter sprake In de raadsvergadering van Baarland bood de voorzitter, burgemeester W. N. van Here, de raadsleden zijn gelukwen sen aan met hun verkiezing ln de raau. Naar aanleiding van de in de vorige raadsvergadering gestelde vragen ten aanzien van de uitbetaling van evacua tiegelden en lonen over de eerste week van Februari werd medegedeeld, dat reeds 30 gevallen zijn afgewerkt en dat de arbeidslonen nu betaalbaar zijn ge steld. De heer Van Damme vroeg waarom vorige week toch een dertigtal arbei ders zonder geld huiswaarts moest ke ren, daar er geen staten bij de ontvan ger waren. De secretarie had de oproe- pingskaarten wat voorbarig weggezon den, was het antwoord. Wat betreft de schade aan de straatverlichtig deelde B. en W. mee, dat arbitrage aanhangig is. De heer de Vriend wijst er op eersi het contract met de P.Z.E.M. te bestu deren alvorens een beslissing te nemen. Aan de heer Kambeel, kapper te Hoedekenskerke, zal een gedeelte van de woning B 7 worden verhuurd om zijn beroep alhier uit te oefenen. Bij de rondvraag wees de heer de Bruyne op het onderhouden van de be graafplaats. woningverbetering kunnen worden ge financierd. Dit als gevolg van een wij ziging in de begroting 1952. OUDELANDE. Ontstemd over uitblijven beslissing uitbreidingsplan. In de raadsvergadering van Oude- lande werd besloten een aantal nieu we slangen, jassen, alsmede enig an der materiaal aan te schaffen. De brandweer had belangrijke schade ge leden aan kleding en uitrusting. De aankoop van een sirene werd bespro ken. Gebleken is dat de secretarie n.a.v. het uitbetalen van lonen geen blaam treft. Dit werd medegedeeld naar aan leiding van vragen, die in de vorige raadsvergadering betreffende de ge beurtenissen in de rampmaand waren gesteld. Aan mej. Allewijn zal m.i.v. 5 Juni a.s. eervol ontslag worden verleend als onderwijzeres aan de openbare lagere school. Mocht op die datum nog niet in de vacature zijn voorzien, dan zal mej. Allewijn deze functie nog blijven waarnemen. De heer Buteijn was zeer ontstemd over het lange uitblijven van een be slissing op het uitbreidingsplan. De an dere raadsleden sloten zich hier bij aan. Nog steeds wacht men op de Plandienst. Waarschijnlijk zal nog een geval van RONDVRAAG. In de rondvraag vestigde de heer Remijnse er de aandacht op dat het aanbeveling verdient de sloot bij de uitmonding van de riolering uit te bag geren. De heer Rijk pleitte voor ver betering van de Drieweegse weg tus sen de percelen B 20 en 22; met het oog op de herverkaveling worden ech ter kostbare voorzieningen aan dit weggedeelte niet wenselijk geacht. De heer Buteijn bracht nog ter sprake de schade aan de beplanting van plant soenen en begraafplaats; tevens vestig de hy de aandacht op de beschadigin gen in de Doelstraat vermoedelijk als gevolg van werkzaamheden aan de telefoonkabels. Hierover is reeds aan de P.T.T. geschreven. De heer Kloos terman zag gaarne een straatlantaarn bijgeplaatst aan de Olivierse Zandweg. WAARDE Uitbreidingsplan aangenomen In de in het gemeentehuis te Krab- bendijke gehouden raadsvergadering van Waarde werd besloten aan het ge- meentepersoneel een ramptoelage toe te kennen. Na een uitvoerige bespre king door de gemeente-opzichter, de heer de Jong, werd het uitbreidings plan, waarmee 3 a 4 ha bouwgrond ge moeid is, aangenomen. In beginsel werd voorts besloten tot het maken van c plan voor een nieuw school gebouw, v aarin beide scholen kunnen worden ondergebracht. In een volgen de vergadering zullen hierover ver dere mededelingen gedaan worden. In de plaats van een aantal krotwoningen, die worden opgeruimd, zullen wonin gen moeten verrijzen. SCHERPENISSE De heer L. Polderman benoemd tot raadslid In de raadsvergadering van Scher- penisse herdacht de voorzitter, de heer D. C. Bouwense, de overleden wethouder P. M. v. d. Werf. Ter nage dachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. In de vacature werd tot raadslid benoemd de heer L. Polder man. Op advies van het Prov. bestuur zal aan het gemeentepersoneel met uit zondering van de burgemeester en de secretaris een ramptoelage van 20 pCt der jaarwedde worden toegekend. Omtrent de uitvoering van de schoolbouw stelden B. en W. voor af te zien van het destijds goedgekeurde plan. Het voorstel werd aangenomen. De salarissen van de havenmeester en Duitse landbouwjournalisten naar Zeeland. Middelburg, 1 Juni. Naar wij vernemen zal een groep Westduitse landbouwjournalisten binnenkort een studiereis door ons land maken op uit nodiging van het ministerie van Land bouw. De journalisten zullen ook Zee land bezoeken. Chr. Plattelandsvrouwenbond afd. Zuid- en Noord-Beveland. GOES, 30 Mei. In een goedbezochte en gezellige vergadering gaf mej. E. de Groot te Goes aanschouwelijk onderwijs over het schikken van bloemen. Een keur van prachtige bloemen was door de leden meegebracht en de vaardige vin gers van de bloemiste toverde menig fraai bouquet daaruit. Ook het vullen van kleine vaasjes, schaaltjes enz. werd gedemonstreerd. Vele vragen zowel over de behandeling van snijbloemen als over diverse kamerplanten werden gesteld en uitvoerig beantwoord. Busconducteurs gaan spoorkaartjes verkopen. GOES, 1 Juni Naar de N.S. mede deelt, zullen vanaf 15 Juni a.s. in de autobussen der N.V. Stoomtram Wal cheren N.S.-plaatsbewijzen 3e klasse van Middelburg naar Goes, Rotterdam DP en Blaak, Den Haag HS, Utrecht CS en Amsterdam CS verkrijgbaar zijn Geref. jeugdsamenkomst te St. Laurens. ST LAURENS, 1 Juni Zondag avond sprak in de Geref. Kerk Drs O. Jager van Vrouwenpolder voor de Geref. Jeugdverenigingen over het on derwerp „Christus roept de jeugd". Spr. wees aan de hand van verschil lende voorbeelden uit de Bijbel breed voerig op de roeping van de jongeren om Christus te volgen. Tenslotte wees Drs Jager er op dat de op de verenigingen verkregen ken nis door de jongeren moet worden uit gedragen?. De bijeenkomst welke geopend werd door de voorzitter van de J.V. de heer A. C. Simonse, wés druk bezocht. schoonhoudster van het gemeentehuis werden herzien en resp. op f 400 en 250 gebracht. Tot havenmeester werd gekozen de heeer L. J. de Graaf; tot schoonhoudster mej. Deurloo Quack. Bij de rondvraag sprak wethouder Kleppe de wens uit in evt. moeilijke omstandigheden, zoals bij de ramp, meer belangstelling van de raadsleden te mogen ontvangen. Ook de voorzit ter sprak zich in dergelijke bewoor dingen uit. Allen betuigden hun best gedaan te hebber, al was het dan niet in hun kwaliteit van raadslid. de bespreking met minister Algera over de terugkeer van de Mij „Zeeland". De burgemeester kon slechts meede len, dat alleen de partijen werden ge hoord, zodat de minister op de hoogte kon worden gebracht van de standpun ten. Ir Krietemeijer (A.R.) vroeg naar de nieuwe plannen voor de bouw van het gasthuis. Volgens mr Kolff hebben B. en W. kennis genomen van het door de heer Stortenbeker van de Dienst van Gemeentewerken gemaakte schetsplan. Zowel het college van re genten als B. en W. gaan accoord met het plan. Het zal nu besteksklaar wor den gemaakt. De bedoeling is dat het tehuis voor ouden van dagen ruimte biedt aan 166 personen. Er komen 12 kleine woningen h®, waarin evenzoveie echtparen hun intrek kunnen nemen. Op het terrein bij het Ambonezenkamp, waar het te huis zal verrijzen, is nog ruimte voor 12 van zulke woningen. Deze opzet maakt het plan financieel gemakkelij ker uit te voeren. Hopelijk zal volgend jaar met de bouw kunnen worden be gonnen. De heer J. Post (Arb.) vroeg naar de herbouw van „Brittarmla". Mr Kolff zei, dat het plan bestedings- klaar is. Er zijn nog onderhandelin gen over de financiering gaande en voor gebouwd zal worden, moeten deze eerst tot een goed einde zijn gebracht. Gehoopt wordt, dat spoe dig met de bouw kan worden be gonnen. Op een vraag van de heer Gillisse Verschage (Arb.) antwoordde de voor zitter, dat het plan voor het maken van oversteekplaatsen op de hoek Singel—Paul Krugerstraat nog bij B. en W. berust in verband met een ad vies van de A.N.W.B. Er zal echter spoedig een beslissing worden geno men. De burgemeester zal verder met de commissaris van politie bespreken of het mogelijk is, dat de verkeerslich ten van de Bailleybrug ook 's avonds blijven werken. De Nederlandse-Turkse vereniging heeft f 12.600.bijeengebracht voor steun aan de slachtoffers van de aard bevingsramp in Turkije. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het candidaatsexa- meu civiel-ingenieur, de heer L. de Rijk, alhier. Geslaagden. Voor de alhier afgenomen aanvullende examens Psychologie en Sociale- en Geestelijke stromingen slaagden mej. M. J. Dootjes, de heer M. C. Schoenmakers, mevr. A. Schreuder-Ruitenbeek, de heer P. J. Sitton, de heer G. Visser, allen te Middelburg en de heer A. J. Schermer te Vlissingen. Geslaagden Middelbare Handels avondschool. Voor het einddiploma der Middelbare Handelsavondschool (3-jarige cursus) slaagden J. Bostelaar, J. F. Heeren, M. Jobse, S. Jongepier, P. L. Steutel, C. Zuidweg en W. Hubrechtsen te Middel burg; J. J. Jobse te Oostkapelle, K. Zand- burg te St Laurens en L Moens te Nieuw en St Joosland. Het einddiploma 5-jarige cursus werd behaald door J. v. d. Broeke, W. v. d. Broeke en J. Koole te St Laurens; H. F. Geervliet, K. H. Maljers te Middelburg; J. Poppe te Grijpskerke; H. J. van Raal- ten te Oost-Souburg en M. P. Annot te Oostkapelle. Gemeentebestuur ontvangt congressisten. Ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond zal het gemeentebe stuur Donderdagmorgen om half elf de congressisten die deze dag en de volgende in de Zeeuwse hoofdstad ver gaderen, officieel in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen. Centrale A.R. Kiesvereniging. In de vergadering van de Centrale A.R. kiesvereniging „Middelburg" heeft de voorzitter, de heer J. de Wolf van Serooskerlce, de uitslagen van de gehoudeh raadsverkiezingen bespro ken. Hoewel niet geheel voldaan mag de A.R. Partij toch dankbaar zijn voor de uitslag. Er was verlies aan het G. P.V., doch verder bleef de A.R. vrij wel stabiel. Vrouwenpolder moest 1 zetel afstaan aan de G.P.V. De heer J. K. Voogd van Middel burg hield een referaat over de voor stellen tot wijziging van de eerste zes artikelen van het Program van Be ginselen. De heer Jac. Wattel van Gapinge bracht verslag uit van een gehouden vergadering van het Prov. Comité. De vergadering sprak zijn bevreemding uit over een volgens een verslag in het Zeeuwsch Dagblad gedane mede deling door de heer Philipse in een vergadering van de C.H. Unie, betref fende een gehouden bespreking tussen A.R. en C.H. in Zeeland inzake sa menwerking bij de Statenverkiezing 1954 en de daarbij reeds vastgestelde volgorde van de alsdan in te dienen gezamenlijke candidatenlijst. De heer de Wolf, welke modera- menlid is van het A.R. Prov. Comité deelde mede, dat zowel in het mode- ramen als in het bestuur tot heden nimmer een dergelijk besluit genomen en er zelfs niet over gesproken is. Lezing P.T.T.- ontspanningsvereniging De P.T.T.-ontspanningsvereniging or ganiseerde een lezing met lichtbeel den voor haar leden in het Nederlands koffiehuis, die werd gehouden door de heer B. van de Weij, directeur van het Postkantoor te Bergen op Zoom en werd geïllustreerd door fraai gekleur de, door hem zelf vervaardigde plaat jes. Voor de pauze gaf hy een beeld van de watersnood. Na de pauze ver telde hij over een door hom in Frank rijk gemaakte reis.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2