NAASTENLIEFDE Z 50e gAote. ueUuae&Utig.. is eerste en laatste eis! H1 „Zuiderkruis" brengt de eerste haring aan wak Zware strijd in Korea* Gouden jubileum van de P*C*B* Zoekend naar een christelijke samenleving. Vakcentrale protes teert bij de S,E»R, Zaterdag 30 Mei 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina i OEKEND NAAR EEN CHRIS TELIJKE SAMENLEVING dat is het thema geweest, waar over ik in de afgelopen maanden op Zaterdag een aantal artikelen heb ge publiceerd. Het is duidelyk, dat het onderwerp daarmee op geen stukken na is uitgeput; honderd Zaterdagen zouden hiervoor nog niet voldoende zijn. Tot dusverre heb ik alles uit één gezichtshoek bekeken: ik heb mijzelf en U geplaatst in het leven van alle dag zoals we allen dat dagelijks mee maken. Ik heb getracht een antwoord te geven op allerlei vragen die opdoe men voor ieder van ons. „Hoe ge dragen wij ons in ons dagelijks léven ten opzichte van onze medemens?" is de eerste vraag en mijn antwoord heeft slechts mogen zijn: „Heb Uw naaste lief als Uzelve!". Dat is immers de opdracht die de christen van zijn Schepper heeft ontvangen. Daarna heb ik U in enkele levens kringen geplaatst: in het gezin en in Uw werk en ik heb naar beste ver mogen antwoorden gezocht op al die vragen die zich ook aan een christen in dit verband opdringen, omdat hij immers zijn gezin de erenaaj* van een „christelijk gezin" wil doen dragen en omdat hij als christen recht wil staan tegenover zijn werk, tegenover zijn werkgever en tegenover zijn werknemers. OVER HET LAATSTE dient nog een opmerking gemaakt te wor den, omdat ik van de heer A. Maas uit Middelburg een schrijven ont ving, waarin hij nogmaals inging op mijn opvattingen ten aanzien van de ondernemingsraad. Ik had de eis der vakbeweging (nl. dat slechts georga niseerde leden in de ondernemings raad zitting zouden mogen nemen) destijds onrechtvaardig en hoovaardig genoemd. De heer Maas bleek het hiermee niet eens te zijn en ook thans, na een poging tot verduidelijking mij nerzijds, heeft hij nog bezwaren. Hij schrijft o.m.: Wanneer de heer Troostheide be weert: „De vakbeweging heeft met de ondernemingsraden niets te maken" en hy bedoelt hiermede dat geen in breuk mag worden gemaakt op de ge heimhoudingsplicht, die voor de leden der ondernemingsraden bestaat, dan zijn wij het beiden eens. Het zou wer kelijk te dwaas zijn, indien de vakor ganisaties zich zouden bi ^—zien met de intieme aangelegenheden der onder nemingsraden. Er is ook geen enkel geschoold lid der vakbeweging, die een dergelijke eis zou stellen. Dat wil echter niet zeggen, dat de vakbeweging geen enkele invloed mag hebben op de samenstelling der on dernemingsraden. Met name de chr. vakbeweging heeft reeds vroegtijdig in haar ont wikkelingsgeschiedenis aandacht ge schonken aan de medezeggenschap in de onderneming en deze bepleit. Zij heeft deze medezeggenschap echter én terwille van het bedrijfsleven én om het belang van de arbeiders zelve, steeds geplaatst in het kader van de bedrijfsorganisatie. Reeds in 1921 wees de toenmalige secretaris van het C.N. V. op het waarschuwende voorbeeld van de Duitse „Betriebsrüte". Deze medezeggenschap zal evenzeer als in de bedrijfstak sterk gedragen moeten worden door de georganiseerde arbei ders, wil' zij werkelijk een bijdrage tot de vrijmaking van de arbeidende stand en tot inschakeling van het ver antwoordelijkheidsbesef der arbeiders als één der fundamenten waarop het bedrijfsleven rust. En anders komt er van heel de medezeggenschap geen fluit terecht en is het gevaar van handjeplak spelen met de ondernemer verre van denkbeeldig. Dit gevaar be staat inderdaad, wanneer taken en be voegdheden der ondernemingsraden gelegd worden in handen van hen, die nimmer enig besef van gemeenschaps gevoel hebben getoond en alle be- drijfstakgewijze regelingen (passief) hebben tegengewerkt. Trouwens de wetgever geeft als regel dat de vakorganisaties de can- diau.enlijsten opstellen. Dit wordt door de heer Troostheide wel betwist, doch dit is een gevolg hiervan dat hij lid 1 art. 11 van de desbetreffende wet onjuist interpreteert. Ik wil trachten te bewijzen dat mijn interpretatie juist is. In de Memorie van Toelichting wordt hiervan het volgende gezegd: „De ondergetekenden zijn er zich van bewust, dat de organisatorische ervaring en het vertrouwen, dat de vakverenigingen bezitten van grote waarde moeten worden geacht voor het welslagen van de ondernemings raden" En even verder: „Zonder de organisatie en de scholing der werk nemers, die zich in de vakvereni gingen voltrekken, zou een doel treffende medewerking hunnerzijds in het bedrijfsleven nauwelijks tot uitdrukking komen". Artikel 11 gaat daarom uit van de r ndidaatstelling door de vakvereni- ngen. In de Memorie van Toelich ting wordt op duidelijke wijze aange geven het verband tussen vakorgani saties en ondernemingsraden. Als alternatief naast art. 11 is mede een artikel 11a opgenomen en dit al leen schept de mogelijkheid, dat onge organiseerden candidatenlijsten kun nen indienen. Afgewacht zal worden of en zo ja, in hoeverre bedrijfscom- missies zullen toestaan, dat deze mo gelijkheid in de practijk toepassing zal vinden. De chr. vakbeweging gaat niet tegen de wet in een standpunt huldigen. Zij staat met de wetgever op 't standpunt dat regel is dat door de vakorganisaties de candidatenlijsten worden opgemaakt. Indien in een bepaald bedrijf de on georganiseerden de meerderheid vor men, is dan t personeel wel rijp voor medezeggenschap? Kunnen aan hen dan zuü.e belangrijke sociale en eco nomische taken worden toevertrouwd? De Memorie van Toelichting zegt, dat zonder de organisatie en scholing in de vakorganisaties een doeltreffen de medewerking der werknemers nau welijks tot ontwikkeling kan komen. Is daarom het verwijt hoovaardig en onrechtvaardig werkelijk vol te hou den? Ik mag met een antwoord van een paar regels volstaan. Stel eens, dat de Technische Hogeschool en alle middel- xn. baar technische scholen gingen zeg gen: „Wij leiden de mensen op en wij doen dat uitstekend nu hebben wij ook het recht van alle onderne mingen te eisen, dat zy alleen mensen van ons aanstellen in de bedrijfslei ding!" Dat zou toch ook dwaasheid zyn! Natuurlyk zal het als regel zo zijn in de Nederlandse bedreven, maar iedere ondernemer is vrij hetzy een buitenlands deskundige, hetzij iemand die zichzelf naar boven heeft gewerkt in de leiding op te nemen. Van de regel een wettelijke verplichting te maken zou volkomen fout zijn. Is het anders met de bedrijfsraden, immers ook een onderdeel van de on derneming? Het is verheugend, dat vooral het C.N.V. zyn mensen zeer deugdelyk op hun taak in deze raden voorbereidt en aldus bekwaam maakt tot het dragen van medeverantwoor- delykheid. Maar waarom moet nu te gen de bedryven gezegd worden: „En nu stellen we als eis dat alleen geor- ganiseerden, door ons geschoolde mén sen, worden opgenomen.'" En er dan, zoals de heer Maas doet, aan toe te voegen dat ongeorganiseerden niet ca pabel zijn! Het spijt me, ik blijf dit vinden onrechtvaardig en hoovaardigt IERMEE is de discussie over dit onderdeel gesloten. En hiermee is voorlopig ook deze serie „Zoekend naar een christelyke samenleving", af gesloten. De vacanties van my en van U staan voor de deur en dan zal er dikwijls geen gelegenheid zyn rustig te schrijven en rustig te lezen. In het najaar hoop ik een nieuwe serie te kunnen publiceren, waarvan niet meer de onderlinge verhoudingen der mensen, maar de organisatie van ons maatschappelijk bestel en de bin dingen tussen kerk en maatschappij en staat en maatschappij onderwerp zullen zyn. Waarbij ik één stelling nu al wil poneren: dat de beste organisa tievorm waardeloos is als de mens niet met alle kracht strijdt tegen het boze, dat altyd weer bezit van hem tracht te nemen. Een christelijke sa menleving is niet mogelijk zonder christenen. Dit is de opdracht voor mij en voor U, ieder op de plaats waar God ons heeft gesteld. Tr. De Hollandse nieuwe is er weer. Spannende race in de nacht op de Noordzee met de „Sigurda", IJMUIDEN, 29 Mei. De Scheveningen II „Zuiderkruis" heelt vanmorgen om tien minuten voor vijf als eerste haringjager te IJmuiden gemeerd. Het vaartuig voer omstreeks half vijf met het rood-wit-blauw fier in top en met de zoutvlag met het oranje herkenningsteken ten teken dat de logger niet in het buitenland is geweest, trots tussen de pieren van IJmuiden door met de eerste Hollandse nieuwe in de ruimen. De wachtende auto's reden aan om de haring zo gauw mogelijk naar Scheveningen te brengen. ïiïLïïf'i cyr Gedurende vele jaren hodden de onherberg- zame wouden in Alleghany de pioniers, die naar hei Westen door wilden dringen, een halt toe geroepen. Overal waren er de zgn. „trails", door het wild gebaande wegen, die door de Indianen waren gemaakt. Zij vormden echter een ingewikkeld net, waaruit alleen ingewijden wijs konden worden. mÊÊÊÊmÊÊÊÊÊtÊtK*KÊÊÊÈÊËÊÊÊÊÊÊamÊÊÊÊmmÊÊÊÊm rjQ Op de duur waren deze onherbergzame isou- den, die als het ware een „dam" vormden, niet bestand tegen de aanhoudende druk. De zgn. „long hunters", jagers, die maandenlange tochten door de wildernis maakten, waren de eersten die er doorheen drongen. De beroemdste van hen was Da niël Boone. wniBiiiwiiiiaitfl TOKIO, 29 Mei. De Chinezen heb ben vannacht over een frontbreedte van zes kilometer een aanval onder nomen op geallieerde stellingen aan het Westelijke front in Korea. De aan val, die naar schatting werd uitge voerd door twee regimenten werd de zwaarste sedert October 1952 genoemd. De aangevallen stellingen waren be zet door Britse en Turkse troepen. De aanval op de door de Britten be zette „Haakbergrug" werd met zware verliezen voor de aanvallers afgesla gen. De 2000 aanvallende Chinezen leden zware verliezen. De Turken moesten de stelling Car son ontruimen. Zij schatten dat zy door ruim 2000 Chinezen zijn aange vallen. De Britse poging om de 8.840 meter hoge Mount Everest, de hoogste berg top ter wereld, te beklimmen, is mis lukt door het slechte weer, nadat een hoogte van 8.250 meter was bereikt. Van de vijf loggers die huistoe jaag den stak de Sch. 2 „Zuiderkruis" van de 'rederij J. J. van der Toom te Sche veningen, vanochtend om kwart .over vijf de neus tussen de pieren van IJmuiden. Schipper Abraham Rog voer met zijn 240 pk hronsmotor op volle kracht op de vissérshaven aan, waar hij om tien minuten voor vijf te gen de kant stootte. Het was de eerste logger die dit jaar de Hollandse nieu we op Nederlandse bodem zette. Twee vrachtwagens, een voor de Sch. 201 „Sigurda" en een voor de Sch. 2 „Zuiderkruis" stonden van nacht al om drie uur gereed. De twee schepen hadden gelijke kansen, maar men gaf de vorige jaar gebouwde „Zuiderkruis" de beste kans. Met de minuut kwam de „Zuiderkruis" om kwart voor vijf naderbij. Alsof de dui vel hem achterop zat rondde het schip de kop van de haven en alles wat op de kant stond slechts een dertigtal personen stond te zwaaien en te schreeuwen. Om tien minuten voor vrff vlogen de eerste lijnen van het voor schip door de lucht en kon schipper Rog vertellen, dat hij zestig kantjes met duizend haringen in elk kantje aan boord had. Deze waren van. de Sch. 250: 26 kantjes, Sch. 236: 20 kant jes, Sch. 45: 15 kantjes en de „Zuider kruis" 3 kantjes. De „Sigurda" was onderweg een ge dachte concurrent geweest, maar de „Zniderkrnis'' wist toch een half uur nit te lopen. 35 minuten na de „Zuider kruis'' viel de „Sigurda" de haven bin nen. De eerste twee kantjes van de „Zniderkrnis"werden om vyf minuten voor v(jf naar de wal getrokken en om tien over vijf was de vrachtwagen ge laden en vertrokken naar Schevenin gen. Ook de „Zuiderkruis" verliet IJmuiden en zette koers naar de thuis haven. DEN HAAG, 29 Mei. Het bestuur van de Nederlandse Vakcentrale heeft gemeend een zeer ernstig protest aan de Sociaal-Economische Raad te moe ten zenden. Dit protest betreft een be sluit, dat genomen is door de „com missie ondernemingsraden", die ge vormd is uit de Raad en dat betrek king heeft op de representativiteit van de vakorganisaties der werknemers in de bedryfscommissies. Wanneer by de beoordeling dezer representativiteit de aansluiting van een vakorganisatie of bij het N.V„ of K.A.B., of het C.N.V. een beslisscende rol speelt en met het hoogste aantal leden, dan acht het be stuur dit besluit een duidelijke poging om de gehele P.B.O. en alle onderne mingsraden onder de macht van deze drie vakcentralen te brengen. Deze drie vakcentralen vertegenwoordigen on geveer 34 pet. der Nederlandse werk nemers. Alle andere Nederlandse werknemers ondergeschikt te maken aan de zienswijze van deze drie vak centralen acht het bestuur een grote beperking van het recht van vereni ging, zoals dit in ons land tot ontwik keling is gekomen. boom, werd gehuldigd voor de uitne mende wijze, waarop hy het gedenkboek „Een halve eeuw van stryd" samen stelde en hem werd een in leer gebon den exemplaar van zijn eigen werk overhandigd. Vele gasten complimen teerden de P.C.B., terwijl de sprekers werden afgewisseld door het orkest o.l.v. Plet van den Hurk, zang van Dlna Otten en Roma Kalma en pianospel van Marinus Voorberg. Donderdagavond werd de leden een feestavond aangebo den. Daarmee eindigde de jubileumviering, want vandaag was het weer werken geblazen. Tijdens de algemene verga dering werden een lange ry huishoude lijke zaken behandeld, waaronder een groot aantal afdelingsvoorsteUen. Commodore J. J. Mol, is gehuldigd, om dat hij 25 jaar in dienst van de K.L.M. was. De heer Mol deed o.a. mee aan de Melbourne race. Tenminste acht personen zyn om het leven gekomen door een zware storm, die Donderdag Zuid- en Midden-Chili teis terde. Acht bruggen werden vernield en er deden zich uitgebreide overstromin gen voor. Wat brengt de radio? De Hertog van Norfolk, de „ceremonie meester" by de Kroningsplechtigheden en de Earl Marshal van Engeland, zorgen, dat Koningin Elisabeth geen" last heeft van de regen. Op haar tocht naar de Westminster Abbey, waar zij een kronmgsrepetitie gaat bij wonen. De Koningin draagt een plastic mantel en zij toont, dat zij zich door een buitje niet laat ontmoedigen. Acht pioniers gehuldigd. Ir. den Hollanden „Groot respect voor de Chr. Bond"» (Van een onzer verslaggevers). Op waardige wijze heeft de Prot. Chr. Bond van Vervoers- personeel gisteren te Utrecht zijn gouden jubileum gevierd. Een groot moment was het, toen op het po dium de oud-strijders stonden aan getreden. Acht mannen, die hebben medegewerkt bij de oprichting van de P.CJ3. en die een halve eeuw lang hun organisatie hebben ge diend. Een hartelijke en spontane huldiging viel hen ten deel en van de bond ontvingen allen een blijven de herinnering aan dit ogenblik. In de ry der gehuldigden stonden de heer J. Augusteyn, oud-bondsvoorzit ter, en de oud-bondssecretaris J. Schipp Voorts de heren K. G. Dijkstra, P. var. Gent, H. v. d. Bor, H. J. van Ameron- gen, L. Koopman en H. Toby. De feestelijke samenkomst werd ge opend met een rede van de heer M. .tuppert, voorzitter van het C.N.V. leze wees er op, dat by het Kerstfeest, ij Pasen en Hemelvaart engelen de ijde boodschap brengen, doch dat op inksteren de taak der engelen door ensen wordt overgenomen. „Wij allen ebben de boodschap door te geven, ok de boodschap van het Evangelie p maatschappelijk terrein. Wee ons, -ls we het niet doen", aldus de heer luppert. De bondsvoorzitter, de heer A. Mei nes, deed een greep in de geschiedenis an de bond. „Christelyke vakbeweging j een zaak van het geloof, in 1903, laar ook nu. Wij kunnen dankbaar jn voor wat )n dat geloof, zij het In .vakheid, werd gebouwd", zo besloot -3- Twee topfiguren van werkgeverszij- ie in het vervoer waren aanwezig om bond te feliciteren. De eerste was r F. Q. den Hollander, presldent-direc- 3ur der Ned. Spoorwegen, die hulde racht aan de pioniers van de P.C.B., ie zich ondanks persoonlijke risico's aven voor de bond. „Na 50 jaar weet r.S. wat zij aan de P.C.B. heeft. Wij ebben groot respect voor uw organl- atie", zo besloot ir De Hollander, die lamena N.S. een klok voor het bonds- ;antoor aanbood. Het wegvervoer werd vertegenwoor digd door dr ir G. J. C. Nieuwenhuis, voorzitter van de Contactcommissie van Werkgeversorganisaties op dit terrein. Tenslotte kreeg de jubilerende orga nisatie een geschenk van haar eigen leden. Namens de leden bood de heer H. Katoen een fonds „Eigen Gebouw" aan, groot ongeveer f12.000 en ver pakt in een houten huls met gleuf in het dak, zodat er nog meer bij kan komen. Mevr. Feenstra te Alkmaar vergrootte het fonds namens 'n dames comité met f 300. De oud-bondssecretaris Jan Eykei- FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 72 En meteen wordt deze scène aanleiding de heide prinsen te doen vermoorden. Op bevel van hun vader worden zij in de burcht te Samaria geworgd. Hun lijken worden in het donker van de nacht naar de graven der Makkabeën vervoerd, daar bijgezet en gebalsemd. De weg naar de troon staat thans voor Antipater open. Zo althans denkt deze sluweling. Maar al spoedig blijkt hem, dat het nog lang kan duren, eer zijn wens in vervulling kan gaan. Herodes wordt oud, maar is nog sterk. HOOFDSTUK 8. Jacob-ben-Isboseth heeft zijn weinige bezittingen laten overbrengen naar een kleine woning aan de Oostkant van Bethlehem. Aan de vroege morgen vÓQr zijn vertrek, brengt hij een laatst bezoek aan het graf van Rachel. Er is in de heilige stad niets meer, dat hem gebonden houdt, dan dit éne, stille graf. De rotssteen, een uitstekende punt van de rotswand, heeft hem al vele uren tot zitplaats gediend en hij kent er de omgeving als bij zijn huis in de stad. De cypressen en oleanderbomen, welke de graven om geven, de steile rotswanden met hun scherpe punten langs de berg helling, het smalle, doornige pad tussen de graven, de door zonnehitte verschroeide graspollen, die slechts door hun meterlange wortels in het leven kunnen blijven, het treurt alles mee in dit dodenrijk, vol trooste loosheid. Och, vader Isboseth had wel gelijk, toen hij sprak: we kunnen niet leven met onze doden. We geloven in de opstanding en dan zullen we hen wederzien. Jacob gelooft dat ook allemaal wel, maar het zegt hem niets in zijn verlies, nu Rachel er niet meer is. Laat de toekomst voor de toekomst zorgen, hij wil leven in het heden en hij heeft slechts de dood gevonden. Daarom is het beter, dat hij 'weggaat. Jeruzalem heeft vóór hem geen andere betekenis meer, dan het graf van Rachel. Er zijn verder geen banden meer, die hem er binden, Jeruzalem heeft alles van hem af genomen en hem niets gegeven. Jeruzalem is voor hem een begrip, dat slechts van nemen weet. „Geef, geef". Offers, bloed en dienst en geld en leven. En verder niets dan koud egoïsme, eigendienst, zelf handhaving, eigen-gerechtigheid. De stad staat voor Jacob in de reuk van het: wijk van mij, want ik ben heiliger dan gij zijt. O, zeker er zijn enkele anderen: Anna, de profetes, zijn ouders, Ozias en zijn zuster Judith, Benaja, die weer uit de gevangenis is vrij gelaten op het voort durend verzoek van Anna, Simeon, die een droomgezicht gehad heeff en nog een paar. Wat zegt dat tegenover de duizenden, die zo geheel anders zijn? En nu moge Anna zeggen, dat wij met die anderen niet te maken hebben, dat we met Jahwe te doen hebben en dat Hij de tempeldienst heeft ingesteld, en wij dus slechts te gehoorzamen hebben en af te wachten, wat Jahwe gaat doen. Maar Jacob kan zich daarin niet meer schikken, sinds Jahwe hem zijn Rachel ontnam. Hij kan geen blijmoedig heid meer vinden om Jahwe te dienen. Integendeel, hij is bang; een beklemmende angst benauwt zijn hart telkens, wanneer hij aan Jahwe denkt. Hij ziet Hem alléén nog maar als een toornend en wrekend God, Die Zijn strenge eisen gesteld heeft en wraak doet aan ieder, die deze strenge Wetseisen niet nakomt. Hij is verschrikkelijk bang geworden voor de Tempel, waar iedere dag stromen bloed vloeien, maar nooit genoeg om een toornend God te verzoenen. Daarom is zijn weggaan van deze stad een vluchteen vlucht. Hij kan dat allemaal niet zo precies onder woorden brengen en tegen de argumenten van zijn vader heeft hij geen tegenweer, maar in de eenzaamheid, bij Rachels graf, weet hij het zich te realiseren, dat de diepste drijfveer van zijn weggaan de angst is, de angst voor Jahgj|fc Die zó verpletterend slaan kan, dat je als een worm kronkelt over de aarde. Jacob steunt met de hand het hoofd en zijn ooq rust op de steen voor het graf. Dan, plots, hoort hij het zachtmoedige gekoer van een jonge duif, boven in één der cypressen, direct daarop beantwoord door een andere 'duif. Jacob richt de blik op de beide beesten en dan ziet hij de schitte ring van de zonnestralen over de vederdos dezer diertjes, als lichtgeel goud, blinkende. Een mooi en fascinerend gezicht. Het leidt zijn sombere gedachten een ogenblik af en dan denkt hij aan een woord uit de psalmen, dat de Rabbijnen hem uit het hoofd hebben doen leren: „Al laagt gij tussen twee rijen van stenen, zo zult gij toch worden als vleugelen van een duif, overdekt met zilver en welker vederen zijn met uitgegraven goud Hoe komen zo opeens deze woorden in zijn geest? ZONDAG 31 MEI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 8.00 Nws en weerber.. 8.15 Gram. 8.30 Mor genwijding. 9.15 Gram. KRO: 9.30 Nws en waterst. 9.45 Gram. 9.55 Plechtige Hoog mis. 11.30 Gram. 11.45 Cembalo-gezel schap en sol. 12.15 Apologie. 12.35 Gram. 12.40 Matrozenkoor. 12.55 Katholiek Thuisfront Overal. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.10 Lunchconc. 13.30 „Madame Butterfly", opera. (1ste bedrijf). 14.25 Boekbespr. 14.40 Residentie ork. en sol. 15.30 Olympische Dag. 16.30 Vespers. IK OR: 17.00 Namiddagdienst. 18.00 Voor de jeugd. 18.45 „De Kerk luistert naar Uw vragen", caus. NCRV: 19.00 Samenzang. 19.30 „Gelooft U dat?", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man zegt er 't zyne van. 20.30 „Alles of niks". 20.45 Promenade ork. 21.20 Act. 21.30 Mu sette ork. en solist. 21.45 „Proeftijd 1 jr", hoorspel. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. HILVERSUM H. (293 m.) VARA: 8.00 Nws. weerber. en postduivenber. 3.20 Gram. 8.30 Voor 't platteland. 8.40 Gram. 8.55 Sportmed. en postduivenber. 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus. 9.10 Gram. 9.45 „Geestelijk leven", caus. VPR O: 10.00 Voor de jeugd. IKOR: 10.30 Re monstrantse kerkdienst. AVRO: 12.00 „Even afrekenen, Heren". 12.45 Oosterse muz. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Ork. conc. 15.20 Toneelbeschouwing. 15,35 Ita liaanse muz. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 „Gesprekken met luisteraars", caus. 17.20 „Van het kerke lijk erf", caus. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Hammondorgelspel. 18.45 Spontane reacties. 19.15 Weense muz. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gev. muz. 21.05 Cabaret. (In de pauze: interview). 21.35 Strykork. 22.05 Voordf. 22.20 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.15 Reportages of gram. 23.25 24.00 Gram. MAANDAG 1 JUNI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber-, 8.10 Sportuitsl. 8.20 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 Gram. 11.15 Gev. prog. 12.25 Voor boer en tuin der. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Or gelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Pianotrio. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. v. d. jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Prof. dr K. A. H. Hidding: „Godsdienstig leven in Zuid-Oost Azië". 18.00 Gemengd koor. 18.20 Sport. 18.30 Zigeunerkwint. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Lichte muz. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 21.00 „Intern, samenwerking", discussie. 21.15 Kamerork. en soliste. 22.05 Speur tocht door Z. Afrika. 22.15 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.- berichten. 23.15 Gram. 23.2524.00 Idem. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Act. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Religieuze lie deren. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Kamerork. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.20 Lichte muz. 14.00 „Wat gaat er om in de wereld?", caus. 14.20 Gram. 14.30 Voordr. 14.45 Pianore cital 15.15 Voor de vrouw. 16.15 Gram. 17.30 Voor de padvinders. 17.45 Gram. 17.50 Mil. caus. 18.00 Nws. 18.15 „Met de AVRO uit vissen". 18.30 Amus, muz. 19.00 Muzikale caus. 19.15 Regeringsuitz.: Landbouwrubriek: Dr ir P. H. Boekei: „Het 13e Xnternation. Zuivelcongres" en de Zuiveltentoonstelling „De Melkweg". 19.30 „Elisabetta d'Inghilterra", opera. 20.50 Nws. 20.55 Gram. 21.05 Inleiding tot het 3e bedr. v. „Elisabetta d'Inghilterra". 21.10 „Elisabetta d'Inghilterra", opera. 22.15 „Een Engels Vorstenkind", klankb. 23.00 Nws. 23.15 Filmprogr. 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 12.00 Ork.conc. 12.30 Weer ber. 12.34 V. d. Landbouwers. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 13.45 en 15.00 Gram. 15.10 Ork. conc. 16.00 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les, 18.15 Gram. 18.25 Fin. kron. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Strykkwar- tet. 21.00 Verz. progr. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.55-23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3