Hogere schadeuitkeringen plus renteloze voorschotten r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeelands Provinciale Staten vragen in een motie Het Rijk vergoede de huisraad- schade, Rampenfonds heeft afin- vullende taak Felle critiek van alle fracties Mendes- France in formateur Volledig offensief tegen Mau-Mau De tekst van de motie v SNIPPER NIEUWS Directieketen zijn doorgangshuizen Leden van stembureaux klaagden hun nood V*S«. waarschuwen Z*~Korea Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Viissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—26 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2489 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 80 Mei 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDK Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinbigen; A, I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Viissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 4.26 u., onder 20. 49 u. Maan op onder 7.49 u. Hoogwater Maandag 1 Juni: Viissingen: 4.15 u. 2.01 m., 16.33 u. 1.93 m. Terneuzen: 4.44 u. 2.18 m., 17.04 u. 2.11 m. Wemeldinge: 5.59 u. 1.76 m„ 18.22 u. 1.61 m. Zierikzee: 5.45 u. 1.50 m., 18.03 u. 1.37 m. MIDDELBURG, 29 Mei. —Met een motie, getekend door de zes fractie-voorzitters en zonder hoofdelijke stemming aanvaard, hebben de Provinciale Staten zich hedenmiddag tot de Tweede Kamer der Staten Generaal gewend en verzocht het ontwerp van wet op de watersnood- schade 1953 dusdanig te wijzigen dat meer rekening zal worden ge houden met de werkelijke schade. Men wenst èf een integrale schade vergoeding of als dit niet mogelijk is, een geringere aftrek wegens af schrijving, terwijl voor dit afschrijvingspercentage renteloze voorschot ten beschikbaar zullen moeten worden gesteld. Ook wordt in de motie aan de Tweede Kamer verzocht het zo te willen regelen, dat de Staat ook de huisraadschade voor zijn rekening neemt, zodat het Nationaal Kampenfonds aanvullend zal kunnen optreden. De eerste spreker over dit onder werp was mr W. F. E. baron van der Feltz (C.H.) en uiteraard had men voor zijn rede de grootste belang stelling, omdat hij tevens het enige Zeeuwse lid is van de Tweede Ka mer. Hij Het zijn hoorders niet lang in spaiming want met een voorbeeld maakte hij onmiddellijk duidelijk, dat luj de overwegingen waarop dé regering deze wet heeft gebaseerd, niet deelt. „Wanneer een vader zijn zoon ten onrechte een pak slaag geeft zo zei hij moet hij dan zjjn tweede zoon ook maar een on rechtvaardig pak slaag toedienen, omdat ze beiden gelijk behandeld moeten worden? Dat is dwaasheid. Welnu, de behandeling der oorlogs slachtoffers was onrechtvaardig. Waarom nu niet liever teruggekeerd van deze dwaling in plaats van dat men als beginsel stelt, dat de ramp slachtoffers nu ook op dezelfde wijze behandeld moeten worden. Men maakt het immers niet beter door de onrechtvaardigheid nog eens te her halen!" Bezwaren had hij tegen de splitsing van immateriële en materiële schade, omdat deze splitsing niet te maken is en bezwaren had hij ook tegen het so berheidsbeginsel. De regering houdt alleen rekening met het algemeen be lang en laat het persoonlijk belang der slachtoffers buiten beschouwing, zo was zijn mening. En aan de hand van voorbeelden maakte hy tenslotte dui delijk dat ook deze materiële schade vergoeding, die dan wel in de wet is geregeld onvoldoende is. „Als dit door gaat", zo besloot de C.H.-afgevaardig- de, „dan zullen de getroffen gebieden lange tijd ten achter blijven bij de rest van Nederland!" Om dat te voorkomen kondigde hij een motie aan. P.v.dJV. MINDER CRITISCH, De woordvoerder van de P.v.d.A., jhr mr T. A. J. W. Schorer, liet een wel wat minder critisch geluid horen. Hij stelde het aldus, dat schadevergoe ding bij een ramp afhankelijk is van de situatie van het ogenblik. In dat licht bezien was de oorlogsschaderege ling billijk. Sindsdien is echter de si tuatie in Nederland aanzienlijk verbe terd en daarom is de thans ontworpen regeling voor rampslachtoffers niet rechtvaardig. Dat de oorlogsslachtof fers ontevreden zouden zijn wanneer de ilachtoffers van thans een hogere ver goeding zouden krijgen dan aan hen was toegekend, trok hij ernstig in twij fel. Dok de beslissing om de vergoeding voor huisraadschade aan het Rampen fonds op te dragen achtte hfj minder gelukkig. De gevers hadden dit anders verwacht, zo was zijn mening. Het aftrekken van een afschrijvings percentage achtte hij billijk: men mag pleiten voor een integrale schadever goeding, maar men mag de redelijk heid niet uit het oog verliezen. Dit ver schil moet echter overbrugd worden door het royaal verstrekken van rente loze voorschotten opdat niemand in moeilijkheden kome. De V.V.D.-afgevaardigde J. L. Ver hagen was van mening dat deze wet ge tuigde van een volkomen negatieve in stelling. Hij vroeg zich af waarom de regering zich niet enthousiast had ge steld op het standpunt dat integrale vergoeding nodig is. Scherpe critiek had hij op het artikel, waarin het recht van vererving alleen maar wordt toe gekend aan bloedverwanten in rechte lijn; hij noemde dit in strijd met het Nederlandse recht. Ook meende hij een verschil in op vattingen te zien tussen de verschil lende provinciale diensten van we deropbouw en volkshuisvesting: vol gens de verstrekte cijfers zijn in Zee land 1300 woningen totaal verwoest en in Zuid-Holland 2080, terwijl daarentegen in Zeeland 3960 wonin gen als zwaar beschadigd te boek staan tegen slechts 750 in Zuid-Hol land. Dit leek de heer Verhagen al leen mogelijk als men van verschil lende maatstaven uitgaat en hij waarschuwde daartegen. STEM UIT DE PRACTIJK. De heer Kodde (S.G.P.) deelde vrij wel alle door de heer Van der Feltz ontwikkelde bezwaren en ging boven dien dieper op tal van details in, daar bij steunend op zijn ervaringen als burgemeester van een Walcherse ge meente, waar men al eerder gemerkt heeft wat schade en vergoeding bete kenen! Hij achtte vrijwel alle vergoe dingen te laag, waarbij hij bovendien de vraag opwierp waarom de schade beneden de f 1000 wèl geheel wordt vergoed en die daarboven niet. En wat de boerderijbouw betreft, hij wilde we ten waarom er geen regeling is getrof fen, wanneer men voor zijn bedrijf een grotere boerderij nodig heeft dan de verwoeste. De heer J. Hommes (A.R.) vond dat de wet op het eerste gezicht wel was meegevallen, maar bij nadere beschou wing had zijn fractie toch een viertal bezwaren geformuleerd. Allereerst tegen het feit, dat de scha de niet integraal wordt vergoed. Dan tegen inschakeling van het Rampen fonds voor de huisraadschade. Het Rijk moet deze schade van het Rampen fonds overnemen, zo was zijn gevoelen. Zjjn derde bezwaar was dat geen ver goeding wordt gegeven voor de na- schade, juist voor een provincie die van land- en tuinbouw leeft van zo groot belang. En tenslotte achtte hij de ver goeding van de schade aan gebouwen te gering, vooral omdat de meeste ge dupeerden daarnaast ook nog huis raadschade en bedrijfsschade zullen hebben. SARCASME. Bepaald sarcastisch was de woord voerder van de K.V.P., de heer J. M. A. C. van Dongen. „Het valt nog mee zo zei hij dat men ook niet de prijzen van 10 Mei 1940 als basis voor vergoeding genomen heeft, zoals bij de wet op de materiële oorlogsschade!" En de rest van zijn betoog was in dezelf de trant. Hij hekelde het ontbreken van een regeling voor de immateriële schade, waarvan juist de kleine man, die vroe ger een lapje grond had en een varken en die dat nu verloren heeft, de dupe is. Zijn loon gaat niet omhoog, maar nu hij niet meer verbouwen kan stij gen wel de kosten van zijn levenson derhoud. Ook het ontbreken van een regeling voor de naschade achtte hij zeer ernstig, daar deze schade in Zee land grote vormen kan aannemen. Zekerheid wilde hij over de vraag wat nu eigenlijk „goedgekeurde bouw kosten" zijn, waarover de wet spreekt en hjj bepleitte bij het vaststellen hier van en van de schade inschakeling van provinciale en plaatselijke deskundi gen en autoriteiten. De heer C. Philipse (C.H.-Gedepu- teerde) brak tenslotte een lans voor de landbouwers. Hij constateerde dat bij de vergoedingsregeling de factor „ondernemersloon voor de boer" vol komen achterwege is gebleven en hij voorzag dat onder deze regeling de landbouwers practisch drie jaar van inkomsten beroofd zullen zijn. „Waartoe moet dit alles leiden?" zo vroeg hij. Deze regeling is volkomen in strijd met de opvatting van de regering, dat een ernstige economi sche ontwrichting en sociale reper cussies in de geteisterde gebieden moeten worden voorkomen. Hierna werd de motie opgesteld en zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De Franse Kabinetscrisis. PARIJS, 29 Mei. De leider der Franse radicale, partij, Mendes-France, heeft president Auriol geantwoord te zullen pogen een nieuwe Franse rege ring samen te stellen. In een verklaring aan de pers be loofde Mendes-France meer tranen dan vrolijkheid, als hij premier zou wor den. Er zou harder moeten worden ge werkt en meer belasting moeten wor den betaald. NIEUWE MAATREGEL IN KENIA Afzonderlijke legerleiding ingesteld SEOEL, 29 Mei. De Ver. Staten hebben in de meest ondubbelzinnige bewoordingen laten weten, dat aUe hulpverlening aan Zuid-Korea zal wor den stopgezet, Indien dit land zijn dreigementen poogt uit te voeren, om, ingeval een wapenstilstand wordt gesloten, de strijd alleen voort te zetten. Volgens gezaghebbende kringen aan president Syngman Rhee medege deeld, dat in geval zijn leger na dat van communistisch China het grootste in het Verre Oosten niet langer dan twee weken zal kunnen blijven be staan. RAAD VOOR DE BURGER LIJKE RIJKSDIENST. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Naar het A.N.P. verneemt is- de instelling te verwachten van een vast college uit de raad van ministers, genaamd Raad voor de Burgerlijke Rijksdienst. Dit college zal speciaal werkzaam zijn in zaken betreffende de rechtstoestand van het overheidspersoneel, het perso neelsbeleid en de personeelszorg, als mede de algemene vraagstukken van organisatie en efficiëncy de burgerlijke Rijksdienst betreffende. De letterlijke tekst van de motie luidt als volgt: De vergadering van Provinciale Staten van Zeeland, op 29 Mei 1953 overwegende, dat de wet op de Watersnoodschade 1953 tot doel heeft bijdragen te doen verlenen door de staat in de materiële schade, die is geleden ais gevolg van de op 1 Februari 1953 ingetreden watersnood; dat deze wet niet de immateriële schade wil vergoeden, die geleden is en niet de gehele materiële schade; dat toch ingevolge hoofdstuk 2 der wet de materiële schade niet volledig zal worden vergoed, doordat de vervangingswaarde der ver loren of beschadigde goederen slechts ten dele wordt uitgekeerd; dat door het niet vergoeden der immateriële schade de vrees be staat, dat de getroffen gebieden gedurende lange tijd lasten te dragen zullen krijgen, die op de economische ontwikkeling van ons gewest remmend zullen werken, omdat bovendien een deel van' de getroffen gebieden door de oorlog meerdere malen is getroffen en daardoor reeds "en verarming is ontstaan; doen daarom een beroep op de Tweede Kamer der Staten-Generaal om dit wetsontwerp, dat in niet voldoende mate tegemoet komt aan de grote noden in de door de watersnood getroffen gebieden, zodanig te wijzigen, dat meer rekening zal worden gehouden met de werkelijk geleden schade, daardoor tegemoet komend aan een algemeen verlangen naar een integrale schadevergoeding, eventueel bestaande uit vervan gingswaarde min afschrijving, aan te vullen voor dit laatste door rente loze credieten, zulks temeer omdat een regeling, in gunstiger zin af wijkend van de oorlogsschadevergoedingen, in Zeeland niet als onbillijk wordt gtyoeld. Vertolken voorts hun gevoelens, dat mede de huisraadschade moet worden betrokken in de wettelijke regeling der schadevergoeding, opdat het Rampenfonds aanvullend zal kunnen optreden. President Syngman Rhee heeft twee van zijn nauwste medewerkers in het Zuid-Koreaanse leger sleutelposities gegeven. Volgens politieke waarnemers is de bedoeling hiervan zijn macht over het leger te vergroten en in een betere onderhandelingspositie te komen met het V.N.-opperbevel. „COMET" VESTIGT RECORD. OTTAWA, 29 Mei. Een transport vliegtuig van het type „Cornet", met straalaandrijving, bestemd voor de Ca nadese luchtmacht, is vandaag in Ca nada geland na een vlucht uit Londen, die de snelste transatlantische vlucht is welke een transportvliegtuig ooit heeft gemaakt. Het toestel deed er ongeveer 10 uur over. Het was voorzien van extra brandstoftanks. Steeds meer vluchtelingen uit het Oosten. MUNCHEN, 29 Mei. Het afgelopen etmaal- is het recordaantal van 3793 Oostduitsers naar West-Berlijn uitge weken. Een West-Berlijns functionaris schrijft de groeiende stroom toe aan voedselgebrek. „Velen vragen eerst om brood en dan om inschrijving als poli tiek vluchteling", zei hij. 1f Ik l A De Britse minister van Buitenlandse Zaken Eden gaat naar Amerika voor een derde operatie wegens een galaan- doening. Wysjinsky, die de U.S. in de Ver. Naties vertegenwoordigt, gaat Woensdag naar Moskou „voor een be zoek aan zijn moeder". Verscheidene Amerikaanse bataljons artillerie, inge deeld bij de Navo-strijdkrachten in Europa, zullen tegen het eind van 1953 met atoom-kanonnen worden uitgerust. Ruim vier millioen boeren in Zuid- West-China hebben te lijden van een hongersnood. De Egyptische politie heeft te Ismalia dertien personen aan gehouden, die als „gevaarlijk voor het openbaar welzijn" worden beschouwd. Bij een overval bij Martapoera in Zuid-Oost-Borneo op de landsonderne- ming „Zeeland" zijn 15 personen ge dood. Koningin Juliana zal Dinsdag aanzitten aan het diner, dat de verte- g nwoordigers van Koningin Elizabeth in Den Haag geven t-g.v. de kroning. RAMPENFONDS: 114,6 MILLIOEN. 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Sinds eergisteren is f 300.000.binnengeko men bij het Nationale Rampenfonds. Het totaal-bedrag is nu f 114,6 millioen Behalve het hierboven beschrevene en hetgeen we reeds over deze buiten gewone zitting der Provinciale Staten op pagina 2 hebben neergeschreven, heelt men ook nog gesproken over het verstrekken van woningen aan de ge troffen gemeenten. Gedeputeerde mr van der Weel vertelde hierover, dat men oorspronkelijk de gedachte aan noodwoningen had verworpen, omdat niets zo blijvend blijkt te zijn als tijde lijke onderkomens. Door verscheidene burgemeesters werd echter om nood woningen gevraagd en zo is men op de gedachte van de directieketen geko men. Door het Rijk zijn voor Zeeland 250 van dergelijke keten beschikbaar gesteld. De bedoeling is dat terugke rende gezinnen hierin zeer tijdelijk on dergebracht kunnen worden tot zij een huis gevonden hebben; daarna kan de keet weer voor een volgend gezin dienst doen. Ze zijn zeer primitief en de kans dat een gezin er langer in zal willen blijven dan strikt nodig is, is uiterst gering. De houten huizen die verder door Scandinavië en Zwitser land ter beschikking gesteld worden hebben een veel minder tijdelijk ka rakter. Mr van der Weel deelde mee, dat voor Kruiningen geen noodwoningen ter beschikking zullen worden gesteld, omdat de toestand daar meer perspec tief biedt dan aanvankelijk werd ver wacht. Men hoopt door woningsplitsing en een snel herstel der beschadigde huizen de terugkeer der bevolking te kunnen opvragen. Wat de herbouw betreft zei hij, dat voor de bouw van complexen nieuwe woningen grote firma's zullen worden aangetrokken, daar deze sneller en goedkoper kunnen werken, terwijl de plaatselijke aannemers het herstel van beschadigingen voor hun rekening zul len nemen. Een opmerking van de heer Verha gen, dat de kleine gemeenten in Zeeland een grotere bijdrage nodig hebben wil len ze de woningwetbouw kunnen fi nancieren (het geringe aantal en de hogere kosten van vervoer maken in deze plaatsen de bouw duurder) zal ter kennis van de minister van Wederop bouw gebracht worden. DE KAMPEERUITRUSTINGEN. Enige discussie ontstond nog over de kampeeruitrustingen, die verstrekt worden aan die mensen, die wel in hun huis terugkeren (of een eigen huishou ding opzetten in een evaeuatiegemeen- te), maar die nog niet tot stoffering en meubilering overgaan. Deze uitrusting wordt, blijkens een mededeling van Gedeputeerde A. Schout, niet van de toe te kennen vergoeding afgetrokken. Dat de organisatie echter niet hele maal klopt bleek wel hieruit dat de gemeente Dreischor al een maand ge leden dergelijke uitrustingen heeft aangevraagd, maar ze nog niet heeft ontvangen. De zaak zal nader worden bekeken. Tijdens de rondvraag deelde de Com missaris mede, dat binnenkort een ex cursie zal worden uitgestippeld voor de leden der Prov .Staten naar Schou wen en Duiveland. De tocht zal ge maakt worden met de „Emma". Dit is één der geschenken van de Middelburgse bevolking aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente: een fraai gebrandschilderd raam, vervaardigd door het glazeniers-echtpaar Johan en Femmy SchiltGeesink te Overveen. Het krijgt een plaats in de Nieuwe Kerk* en het beeldt door de figuur van Job symbolisch uit wat het voor stad en kerk betekende in de Meidagen van 1940 het prachtige Abdijcomplex in vlammen te zien opgaan. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN Koude koffie, oude broodjes en zoute croquetten VLISSINGEN, 29 Mei. „Heeft iemand soms iets gunstigs te zeggen?" Met deze woorden onderbrak mr B. Koiff, burgemeester van Viis singen, vanmiddag in de gemeenteraad de klachtenreeks van de raadsleden over ue „spijziging" van de leden der stembureaux bij de verkiezingen van Woensdag. Het regende klachten uit alle fraciies! De heer M. J. van Poelje (Arb.) drukte het kernachtig uit, toen hij zei: „De koffie was koud, de brood jes waren oud en de croquetten te zout!" De heer van Rooyen (C.H.) bond de kat de bel aan. „We kregen 's morgens om kwart over negen lauwe koifie", zo vertelde hij, waarop een ander in terrumpeerde: „Was het wel koffie?" De broodjes mochten de naam „vers kadetje" niet dragen. Er was ook ver schil gemaakt bij het beschikbaar stel len van een rokertje. Sigaren waren niet te roken, zó slecht, en het éne bu reau had meer sigaretten gekregen dan het andere, 's Middags kwam er thee met „gebak". „Dit moet toch anders kunnen", zo meende het raadslid. „Geef ons dan liever het presentiegeld van f 6.per dag per persoon, dan kunnen we tenminste voor onszelf zor gen". REKENMEESTER. Ir Krietemeyer (AJEt.) ontpopte zich als de rekenmeester. „Ik heb uitgere kend", zo "zei hjj, „dat alles ruim ge rekend per stembureau f 17.heeft gekost. De leden krijgen zonder ver zorging f24.per stembureau. Waar is de f7.gebleven? Misschien in de zak van de restaurateur, die er dan wel een behoorlijk slaatje uit heeft gesla gen. Overigens hadden wij beter een slaatje kunnen hebben". Bovendien klaagde dit raadslid over de hygiëne, vooral ten opzichte van de suikerklont jes. Onder grote hilariteit deelde hij nog mede een stukje verband in een krentebol te hebben gevonden. De heer J. P. Ventevogel (C.H.) opperde ten slotte de gedachte voortaan de leden van de stembureaux maar hun. presen tiegeld te geven en zelf voor koffie en thee te laten zorgen. De burgemeester vond, dat het ditmaal de spuigaten wel uitliep en beloofde, dat er een volgend maal goede aandacht zal worden be steed. Prins Bernhards werkbezoek aan Gelderland. ARNHEM, 29 Mei. Op de tweede dag van zijn werkbezoek aan Gelder land heeft Prins Bernhard kennis ge nomen van de vraagstukken, die leven in de gemeenten Heusden, Tiel en Zalt- bommel. In laatstgenoemde plaats kreeg de Prins enkele manden aard beien, die hem o.m. werden aangebo den door een evacueetje uit Kruinin gen, Jannie van Iwaarden, met wie hij enkele ogenblikken sprak. ZAL SYNGMAN RHEE ALLEEN VERDER STRIJDEN? Gedreigd wordt met stopzetting van alle hulpverlening NAIROBI, 29. Mei. De gouverneur van Kenia heeft een nieuwe maat regel genomen, die een volledig offensief tegen de Mau Mau inluidt, nl. het verklaren tot verboden gebied van grote delen van het land. Alle militaire eenheden hebben in de afgelopen veertien dagen nieuwe posities ingenomen in het thans afgezette gebied. Compositie-opdracht voor de heer A. Kousemaker. GOES, 29 Mei. De uitgeverij J. Brandt Zn te Amsterdam heeft een opdracht gegeven aan de heer Adriaan Kousemaker te Goes tot het compone ren van voorspelen en het harmonise ren van de gezangen van de Ned. Herv. Kerk ten gebruike door organisten. Het nieuwe koraalboek zal binnen de tijd van twee jaar gereed moeten zijn. Er worden drie speciale reservaten ingesteld. De veiligheidstroepen in deze reservaten zijn gemachtigd op iedereen te schieten, die geen gehoor geeft aan een bevel om stil te blijven staan. LONDEN, 29 Mei. De Britse rege ring heeft besloten een afzonderlijke Oostafrikaanse legerleiding in te stel len, die rechtstreeks onder het ministe' DULLES (OPTIMISTISCH) WEER THUIS. WASHINGTON, 29 Mei. John Foster Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, is te Washington teruggekeerd van zijn reis door twaalf landen van het Nabije en het Midden-Oosten. Hij verklaarde, dat Amerika een nieuwe grondslag had gelegd voor vriendschap. Aan de bezochte landen kon nieuwe hoop worden gegeven, dat de Ver. Staten, standvastig gekant te gen elke breuk in de rijen van de Wes telijke mogendheden en zonder op enige manier Israël te ondermijnen, vastbesloten zijn een weg naar bredere eenheid te vinden. rie van Defensie zal komen te staan. Luitenant-generaal Sir George Ers- kine is tot opperbevelhebber van het nieuwe commando benoemd. Hij gaat 4 Juni a.s. naar Kenia. De generaal wordt belast met het nemen van alle militaire maatregelen, die nodig zijn om orde en rust in Ke nia te herstellen. Daartoe zal hij alle koloniale hulppolitie en de veiligheids troepen in Kenia onder zijn bevel krijgen. De ter dood veroordeelde atoomspi- onnen Julius en Ethel Rosenberg zul len volgens de jongste beslissing van rechter Kaufmann in de week van 15 Juni op de electrische stoel in de Sing- Sing worden terechtgesteld. AARDOLIEVONDST TE RIJSWIJK (Z.H.). 's-GRAVENHAGE, 29 Mei. Een voorlopige productieproef in de boring bjj Rijswijk (Z.H.) heeft uitgewezen, dat uit een olievoerende laag op ruim 1500 meter diepte een economisch ex ploitabele productie kan worden ver wacht. Over de omvang is nog niets te zeggen, aangezien daartoe meer borin gen moeten worden gedaan. De heer C. K. Maartense nam afscheid. GOES, 30 Mei. Gisteravond kwam de Districts-Opleidingscommissie voor het boekdrukkers- en rasterdiepdruk- bedrijf in vergadering bijeen om af scheid te nemen van de heer C. K. Maartense, die meer dan 36 jaren lid van de D.O.C. voor Zeeland is geweest. Een uniek feit in de geschiedenis de zer commissie, daar de heer Maartense van de oprichting af de vakopleiding voor de jeugdige typografen heeft ge stimuleerd, o.a. door het opstellen en afnemen van examens. De dank voor het vele werk werd vertolkt door de heer F. v. d. Peijl, voorzitter der D.O.C. Namens de Cen trale Opleidingscommissie sprak de hoofdcontroleur, de heev R. J. Kok. Enkele stoffelijke blijken van waar dering werden aangeboden. De Ned. Chr. Grafische Bond, waar voor de heer Maartense zitting in de commissie had, was vertegenwoordigd door zijn secretars, de heer G. Jens. De heer Maartense sprak tenslotte een woord van dan!;, en noemde o.m. de goede samenwerking tussen werk gevers en werknemers, ook al waren de moeilijkheden vaak groot. Tot opvolger van de heer Maartense is benoemd de heer L. A. Willeboordse te Goes. DE BILT ZEGT: Koud weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Veel bewolking en tijdelijk enige re gen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noordwest. Weinig verande ring in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1