r QMci JJm,eAiccm Ggaieltes Nederlands Kabinet is het met afscheiding van Suriname eens* Hoogtijdagen in het leven der Chr* Geref* Kerken* Duitsers zijn boos over uitlevering van Breda-vluchteling* ©e gbote ULeAu Amerika kan de V*N* wel vergeten". Verlaging van Amerikaanse hulp* Kerkstrijd in Oost- Duitsland* Stuntviiegen was onverantwoordelijk* Vrijdag 29 Mei 1953 2.EEUWSCH DAGBLAD Pagina S Blad te Willemstad meldt. Den Haag spreekt gedeeltelijk tegen. DEN HAAG, 27 Mei. Het te Willemstad verschijnende ochtendblad „To Day" berichtte gisteren, dat de kleine commissie, bestaande uit de ministers Kernkamp, Beel en Donker (welke commissie aan het Neder landse Kabinet een oplossing zou voorleggen over de vorm waarin het af- scheidingsrecht van de rijksdelen eventueel In het nieuwe koninkrijks-sta- tuut zal worden vastgelegd), hierover een rapport heeft ingediend bij de Ministerraad. Dit rapport zou de instemming van het Kabinet hebben ver worven. Nederland, aldus „To day", zou zich niet verzetten tegen de op vatting, die men in Suriname heeft over het recht van afscheiding, waar tegen in het Nederlandse Parlement bezwaren waren gerezen. Thans kan, aldus het blad, worden verwacht, dat de rondetafel-conferen tie NederlandSurinameNed. Antil len in Augustus of September a.s. zal worden voortgezet. Naar aanleiding van het voorgaan de wordt van officiële zijde mede gedeeld, dat het bricht in „To Day" in hoofdzaak onjuist is. Wel is juist, dat de commissie van drie ministers een oplossing aan het Kabinet heeft voorgelegd, waarin wordt aangegeven op welke wijze het verschil van op vatting over de kwestie van het recht van zelfbeschikking zou kunnen wor- Verklaring van Senator Tafts Hij wenst bondgenoten bij onder handelingen over Korea uit te schakelen. CINCINNATI, 27 MeL Senator Robert Taft, de leider der Amerikaanse republikeinse Senaatsfractie die mo menteel voor een heupziekte in een ziekenhuis ligt heeft door zjjn zoon een verklaring laten afleggen, waarin hü zegt, dat Amerika de Ver Naties eigenljjk wel kan vergeten en zelf maar door onderhandelingen tot een wapen stilstand in Korea moet komen. „Indien wij daarin niet slagen, laat dan Enge land en onze andere bondgenoten we-, ten, dat wij niets te maken willen heb ben met verdere vredesonderhandelin gen", aldus de Senator. „Wjj kunnen even goed elke gedachte aan samenwer king met de Ver. Naties in het Oosten opgeven en ons volledige vrijheid van handelen voorbehouden", zo voegt hij daaraan toe. Taft vindt, dat zelfs de beste wapen stilstand in Korea onder de huidige om standigheden buitengewoon onbevredi gend zal zijn. Deze zal leiden tot een onevenwichtige toestand en bovendien zullen een millioen Chinese communis tische militairen vrijkomen voor een eventuele strijd tegen de Chinese natio nalisten en de Fransen in Indo-China Wat Europa betreft is de Senator van mening, dat de Ver. Staten in feite al geheel met de Ver. Naties hebben afge daan. „Ik ben altijd van gevoelen ge weest, dat West-Europa moet worden verdedigd door strijdkrachten uit West- Europa zelf. Tenslotte zjjn er minstens 255 millioen West-Europeanen of ander half maal zoveel als het aantal inwo ners van Amerika", zo luidt zjjn ver klaring. De reactie van de democratische Se nator Sparkman laat aan duidelijkheid niets te wensen over: „De Sow jet-Unie heeft getracht een wig te drijven tussen de geallieerden en nu schijnt Tafts ver klaring dit voor haar te hebben ge daan!" Nederlandse industrie neemt deel aan het atoom onderzoek. UTRECHT, 27 Mei. In een vorige week gehouden bespreking te Utrecht, waaraan werd deelgenomen door ver tegenwoordigers van een aantal groe pen uit het Nederlandse bedrijfsleven en van de stichting voor fundamenteel onderzoek der materie (F.O.M.) is in principe overeenstemming bereikt in zake de deelneming van het Neder landse bedrijfsleven aan het zuivere toegepaste kernpsysisch onderzoek van genoemde stichting. Een concept overeenkomst werd op- Sesteld, welke ter goedkeuring aan de esbetreffende directies, aan de raad van bestuur van de stichting F.O.M. en aan de hierbij betrokken regerings instanties zal worden voorgelegd. Om en om bij „De Ommelanden"! GRONINGEN, 28 Mei. Ondanks de uit spraken in kort geding door de president van de arrondissementsrechtbank te Gro ningen inzake het Ommelandenconflict, wenst de oppositie onder de Ommelande- boeren haar standpunt niet te wijzigen. Zij heeft thans handtekeningen verza meld van vele leden en wil zo trachten het bestuur te dwingen een algemene le denvergadering uit te schrijven. Op deze ledenvergadering zal dan aan de orde komen het ontslag van de twee oude be stuursleden, de heren J. Akkerman en J. T. Wieringa, alsmede de vier oud commissarissen. den overbrugd. Het Kabinet heeft zich met deze oplossing in beginsel verenigd. Dit voorstel vormt thans onder werp van bespreking in de Neder landse delegatie van de rondetafel conferentie. In verband hiermede kunnen over de inhoud daarvan nog geen nadere mededelingen worden gedaan, terwijl hetgeen „To Day" hierover opmerkt, praematuur geacht moet worden. Uiteraard kan, aldus vervolgt de officiële mededeling gezien hetgeen bekend is geworden omtrent de op vattingen in Nederland ten aanzien van de Surinaamse desiderata, zoals deze zijn gebleken bij de hierover ge voerde debatten in de beide Kamers, alsmede gelet op het standpunt van de Nederlandse Antillen, worden aan genomen, dat de oplossing niet zal neerkomen op een volledig toegeven aan de wensen van Suriname. Mocht het of mocht het nlet7 GRONINGEN, 28 Mei Een tien-jarige jongeman, Rembertvs Krol uit Groningen, heeft op de normale wijze en volgent de re gelt van de kunst een oproep voor de gemeenteraadsverkiezing van Groningen ontvangen. Giste ren begaf hij zich met zijn vader naar het op de kaart vermelde stembureau waar zijn naam door de voorzitter werd afgeroepen. De assistent van de voorzitter zocht de zg. tegenkaart van de jongen op, die zich eveneens op de normale wijze in de kaarten bak bevond. Eerst toen de jongen een stembiljet was overhandigd, kwam men tot de ontdekking, dat hij te jong was om aan de verkie zing deel te nemen. Van dit voorval, dat veroorzaakt is door 'n jout in het cithograaf-systeem, dat de gemeente Groningen sinds vorig jaar in gebruik heeft, is proces-verbaal opgemaakt. Duitsers in de noodgebieden BONN, 28 Mei. Het Westduitse mini sterie van Economische Zaken heelt mee gedeeld, dat nog 50 specialisten zijn aan geworven voor herstelwerkzaamheden in de Nederlandse noodgebieden. Dit was geschied op verzoek van de Nederlandse regering. In totaal werken nu 160 Duitse vaklieden, onder wie ingenieurs en steen zetters, in Nederland, aldus 't ministerie. Een Japanse duiker heeft in de Baai van Tokio een wrak ontdekt. Hij gelooft dat het van een Nederlandse kanonneer boot is, die daar in 1857 is gezonken. Theologische Schooldag te Apeldoorn. Predikanten bezonnen zich op het interne kerkelijke leven* APELDOORN, 28 Mei. Bij honderden waren ze naar Apeldoorn gekomen uit alle delen des lands en met allerlei middelen van vervoer, de leden der Chr. Geref. kerken om hun jaarlijkse Schooldag mee te maken, die elk jaar weer een evenement is. De grote toeloop is oorzaak dat men in eigen kerkgebouw niet allen bergen kan, waarom de kerk voogdij der Ned. Herv. gemeente elk jaar de Grote kerk beschikbaar pleegt te stellen. Ook nu was het ruime bedehuis met een compacte schare gevuld. Oudergewoonte ging gisteren aan de Schooldag de Chr. Geref. predikanten- conferentie vooraf die stond onder pre sidium van prof. J. J. v. d. Schuit, die de conferentie met een enkel woord open de en allen hartelijk welkom heette. Als eerste referent trad op ds W. Kremer van Apeldoorn, met het onderwerp: „Het leven van de Chr. Geref. kerken nu". Ds Kremer ving zijn betoog aan met de opmerking dat zelfbezinning en zelf- critiek vanuit het N. Testamentisch kerk beeld voor de kerken telkens nodig is. Vooral de Afgescheiden kerken dienen op haar hoede te zijn tegen onvruchtbaar isolement, negativisme en het zich be wegen op de grens van kerk en secte. De Chr. Geref. Kerken willen alleen maar Christelijke en Gerei kerken zijn. Dat zij dit zijn met een eigen accent vloeit voort uit de positie waarin zij in Nederland historisch zijn komen te ver keren. Daardoor hebben verschillen om trent het verbond der genade en de toe- eigening des heils een sterke klemtoon gekregen. Dit brengt voor het leven der kerken en voor de verhouding tot andere Geref. kerkengroepen gevaren en be zwaren mede. Noodzakelijk is een sterk confessioneel gebouwde dogmatische be zinning waarbij de Chr. Geref. kerken tussen Kuyper en Barth met het oog op de situatie in ons land een eigen geluid geven. Spr. toonde dit op concrete pun ten aan. Hij zag daarbij overeenkomst tussen de bezinning in de Chr. Gerei kerken en die in de kringen van de Geref. bond in de Ned. Herv. kerk. Hij pleitte voor een Reformatorische bezinning aan gevuld met accenten van de Nadere Re formatie en de goede elementen uit het latere Piëtisme. Ook dienen de Chr. Ge ref. kerken zich er op te bezinnen in hoeverre de eigen kerkelijke positie en dogmatische visie consequenties mee brengen voor heel het leven. Tenslotte wees spr. er op dat de „stro mingen" die er in de Chr. Geref. kerken schijnen te zijn, samenhangen met de ge schetste situatie en het zoeken van een uitweg daarin. In zijn conclusies wees spr. op de noodzaak van een gezond be vindelijke prediking gedragen door een pneumatische exegese en een tenvolle verdisconteren van de Canones in de geestelijke leiding die de kerk dient te goven. De Ned. situatie waarin de Chr. Geref. kerken verkeren kan niet het doel van het bestaan dier kerken zijn. Zij is slechts mogelijkheid en middel om te meer Chr. en Geref. te zijn. Als tweede referent trad op ds J. C. Maris van Haarlem-N., die sprak over het kerkelijk leven in Z. Afrika waarheen hij verleden jaar met dr L. Fraamsma, Geref. predikant te Groningen een reis maakte in opdracht van de Int. Raad van Chr. kerken. DE SCHOOLDAG. De schooldag ving vanmorgen om half elf aan. Prol J. Hovius, sprak over de wondere goedheid Gods over de Theol. School waar sedert de vorige Schooldag vier studenten tot candidaat bevorderd werden. De rector stond nader stil bij het nade rend afscheid van zijn collega's v. d. Schuit en v. d. Meiden en bij de vervul ling van deze vacaturen. Referent in da morgenvergadering was ds W. F. Daman van Delfshaven die re fereerde over: „Het werk van den Heili gen geest in ons". Daar zijn spanningen in het Chr. Gerei kerkelijk leven. Ze zijn terug te bren gen tot één zaak, n.L hoe staat het met de functionering van de H. Geest in het hart der gelovigen. Afgewezen moeten worden de uitersten van; suprematie van het intellectualisme enerzijds, maar ook die van het subjectivisme anderzijds. De H. Geest werkt nooit anders dan door het Woord. Met bewijzen uit de H. Schrift en de Confessie toonde spr. dit nader aan. De H. Geest die ook zelf door Christus is terugverdiend, dringt in tot de binnenste delen van een mens; ont dekt hem God en eigen schuld; maakt plaats voor de Christus der Schriften en rust niet voor de verzoening die door Christus voor de zondaar tot stand werd gebracht, ook in de zondaar wordt toe past. Het heil voor de kerk in haar ge heel maar ook voor ieder persoonlijk zo besloot spr., is gelegen in het werk van de H. Geest. De opleiding aan de Theol. School mag in geen ander teken staan. In de middagvergadering voerden het woord ds W. Heerma van Groningen en ds L. S. den Boer van 's-Gravenhage-W. Ingezonden Mededeling (Adv.) VERKOOP VOOR NEDERLAND N.V. ALVANA-DEN HAAO WASHINGTON. 28 Mei. Het bureau voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland (M.S.A.) heeft het Con gres meegedeeld, dat de regering het voorgestelde nieuwe program voor hulp aan bet buitenland met tenminste 354 millioen dollar zou verminderen. Senator Wiley, voorzitter van de se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, deelde mede, dat de M.S.A. had verklaard, dat later wellicht nog een be knotting van 50 millioen dollar zou kun nen worden toegepast. De bezuiniging van 354 millioen was mogelijk door besparing op de werking van het program en doordat bepaalde militaire goederen goedkoper dan aan vankelijk werd verwacht konden worden geproduceerd, aldus verklaarde Wiley. Zo was b.v. de prijs van een tank lager en het verbruik van onderdelen minder dan verwacht werd. KRASSE MAATREGELEN! WASHINGTON, 28 MeL De Amerikaan se senaatscommissie voor toewijzing van fondsen heeft besloten alle Amerikaanse bijdragen aan de Ver. Naties voor het komende belastingjaar te verbieden, in dien communistisch-China zou worden toegelaten tot de veiligheidsraad. Als het verbod de volgende week door de senaat zal worden goedgekeurd, zal over een uiteindelijke beslissing worden beraadslaagd op een conferentie tussen de heide huizen van het Congres Gingen de Britten hun boekje te buiten „Deze daad van minachting is verre van bemoedigend 1° BONN, 28 Mei De terugvoering van de Bredase vluchteling de Jonge naar Nederland door de Britse bezettingspoli tie zal mogelijk tot 'n Duits pro test bjj de Britse Hoge Commissaris leiden. De Duitse Bondsregering onder zoekt thans de vraag of zulk een stap gewenst zou zijn met het oog op de juridische consequenties, die het ingrijpen van de Britse bezetting zou kunnen hebben, zo wordt van bevoegde zijde m edegedeeld. Het gaat de Duitse rege-, ring daarbij minder om de persoon in kwestie dan wel om de rechtsvraag of een uitspraak van een Duits gerecht, die gebasseerd is op de grondwettelijke verzekering van het asylreeht, door een geallieerd ingrijpen practisch ongedaan kan worden gemaakt. In de Duitse pers is de rechtsbasis voor het Britse ingrijpen betwist. Van een bedreiging der veiligheid der be zettingstroepen door de vluchtelingen, die naar Duitse mening de enige steek houdende rechtsgrond voor een uitwij zing zou vormen, kan volgens de Duit sers geen sprake zijn. De geallieerde uitwijzingscommissie heeft zich bij haar besluit om de Bredase vluchtelingen over de grens te zetten gebaseerd op de geallieerde wet, die haar het recht van uitwijzing geeft voor personen, die veiligheid of aanzien der bezetting in gevaar zou kunnen brengen. Ook het bezettingsstatuut spreekt uitdrukkelijk van „aanzien en veiligheid" der bezet FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. I"T"-poling (adv Om Zuurbranden op de maag te blussen: Eén of twee Bennies nemen. En zo kunt U dan weer zonder zorgen alles eten wat U graag lust; zonder vrees voor die brandende pijn. Kijk eens om U heen hoe tientallen mannen en vrouwen het gebruik van Rennies tot een vaste gewoonte maken. En met succes. Zij weten niet meer wat bran dend maagzuur is! BERLIJN, 28 Mei. De Oostduitse pre mier Otto Grotewohl, heeft Woensdag met een groot aantal protestantse predi kanten kerkelijke aangelegenheden be sproken en hun medegedeeld, dat er geen sprake kan zijn van een tegen de kerk gerichte campagne, aldus het Oostduitse persbureau A.D.N. Een woordvoerder van de Evangelische kerk in West-Berlijn zeide, dat geen der leidende kerkelijke functionarissen bij de besprekingen te genwoordig was geweest. Hij verklaarde dat Grotewohl pro-communistische pre dikanten had uitgenodigd. Bisschop Otto Dibelius, hoofd "van de Evangelische Kerk in geheel Duitsland, verklaarde voor de Westfaalse synode: „Wij staan aan het begin van een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van onze kerk; in Oost-Duitsland is de werkelijke strijd begonnen, waarbij men er naar streeft de kerk uiteindelijk te vernieti gen". 70 Door zijn hartstochtelijk betoog, met veel tranen gemengd, komen velen onder de indruk. Maar de nuchtere en bezadigde Romein begint een beroep te doen op het vaderhart. Zijn zonen zullen wel kwaad gedaan hebben, zegt hij, maar toch niet zo, dat zij de doodstraf verdiend hebben. Herodes kent echter iets van de Wet van Mozes en daarmede staat hij in de hand en leest voor: „wanneer iemand een moedwillige en wederspannige zoon heeft, die de stem zijns vaders en zijner moeder niet gehoorzaam is, hij zal voor de oudsten der stad gebracht worden en deze zullen hem met stenen stenigen. En zo zult gij het boze uit uw midden weg doen. Dat gans Israël hore en vreze!" Tegenover dit citaat der heilige Wet, verdedigt thans een heiden het recht van een paar kinderen tegen hun eigen vader. Deze Romein heeft zijn eigen drie zoons als rechters in deze raad zitten en wanneer de hele vergadering zich vóór de doodstraf verklaart, stemt hij en zijn zoons tegen en voegt Herodes toe: Ik kan mij zo iets niet voorstellen. Gij zijt immers óók vader, evengoed als ik? Zo is dan het doodvonnis uitgesproken over de beide zonen van Mariamne. De weg schijnt vrij voor Antipater en Salome krijgt haar zint allen, die Makkabeën-bloed in de aderen hebben, zijn van de aardbodem verdelgd. Maar vóór Herodes het vonnis laat voltrekken, wil hij toch nog weer de wijze raad horen van Nicolaüs. Deze begrijpt, dat hij in de huidige situatie niet veel kan doen. Hij doorziet het gehele net van intrige en verraad, maar de koning is niet in de conditie nog een nuchter woord in overweging te nemen. Daarom tracht Nicolaüs uitstel van de voltrekking van het vonnis te krijgen. De tijd kan nog veel recht zetten. Wanneer u mijn raad vraagt, o koning, dan zou ik u adviseren, nu gij de rechterlijke uitspraak hebt, wacht met de voltrekking van het vonnis. Welke reden voert gij daartoe aan7 vraagt Herodes, Hij ligt, met de hand onder het hoofd rustend, op een divan. Hij ziet er oud en vermoeid uit. Zijn donkere ogen zijn geen ogenblik in rust. Ze bewegen zich nerveus in de kassen en richten zich, op alles in het vertrek, als zoeken ze achterdochtig naar verraad. Zijn hand, die het gouden gevest van zijn dolk omvat, beeft. Het zal een goede indruk op het volk maken, wanneer het ziet, dat de koning door de rechtbank in het gelijk gesteld is, maar dat zijn vaderhart aarzelt met de volvoering van het vonnis. In de gevangenis zijn uw zonen in elk geval onschadelijk. Wacht enige tijd met de vol trekking ervan. Herodes knikt. Inderdaad spreekt zijn vaderhart nog en hij denkt aan wat hen overkwam, toen hij Mariamne had laten vermoorden. De hel, die hij in zijn burcht in Samaria heeft doorworsteld is hij niet vergeten. Wroeging en spijt over wat onherroepelijk is, zijn verschrikkelijke din gen, kunnen erger zijn, dan zijn slachtoffers op de pijnbank beneden in de gewelven van de gevangenis kunnen meemaken. r— Je raad zal opgevolgd worden, Nicolaüs, zegt Herodes. En als tot zichzelf voegt hij er aan toe: Het is altijd raadzaam genade voor recht te laten gaan, maar Nicolaüs weet heel goed, dat deze overweging slechts de waarde van een edelmoedige opwelling heeft. Het is de angst, welke hem tegenhoudt, angst voor de wroegende smart na de daad. Maar dit uitstel is in strijd met de wensen van Antipater. En de enige oplossing is verder te intrigeren. Tero, een zeer gezien krijgsoverste, uit de officieren van Herodes, die de hele intrige van het hof doorzien heeft en medelijden heeft, zowel met zijn koning als met de slachtoffers, zegt eerlijk en open, op krijgs mansmanier aan de koning hoe hij de zaken ziet liggen. Tenslotte voegt hij er aan toe: O, koning, velen van uw eigen officieren en hoogwaardigheids bekleders denken er over gelijk ik, en verbazen zich over uw verblind heid in de gevallen, welke uw eigen vlees en bloed betreffen, terwijl u overigens zo scherp ziet, waar het de politiek van het internationale leven betreft. Er is ontevredenheid over uw houding ten aanzien van wat er zich in het paleis afspeelt. Herodes springt bij het horen van deze woorden driftig overeind. Daar geloof ik niets van. Noem mij de namen dier ontevredenen, gebiedt hij. Tero doet het in zijn onschuld en terstond worden alle genoemde gevangen genomen en de pijnbank in de folterkamer staat weer gereed. Maar wanneer er openbaar recht zal worden gesproken, worden de aangeklaagden op straat bij een groot tumult vermoord. Het is Antipater, die weer zijn rol speelt. Hij doet het voorkomen, alsof het volk, dat Herodes lief heeft, deze publieke moord gepleegd heeft, uit liefde tot de vorst, waaruit de koning weer eens zien kan hoe hij bedrogen werd, toen Tero hem zeide, dat hij bezig was de liefde van zijn volk te verspelen. tingstroepen. In één artikel wordt de mening geuit, dat de geallieerden in deze hun rechten te ver hebben uitge strekt. Dit moet volgens het blad de Duit sers voor de toekomst bezorgd maken, aangezien ook in de conventie van Bonn dezelfde rechten aan de gealli eerden zijn voorbehouden. „Het uit zicht, dat de bezettende mogendheden op deze wijze ook verder maatregelen der Duitse justitie kunnen minachten is verre van bemoedigend. Het zou daarom wenselijk zijn dat Bondsdag en Bondsregering zich de zaak-de Jonge aantrekken", aldus dit blad. De uitwijzing van de Jonge door de Britse bezetting is geschied nadat het Duitse gerecht in Oldenburg had be slist, dat hij moest worden beschouwd als politiek delinquent en daarom recht op asyl kon doen gelden. Britse politie was in de gevangenis aanwezig om terstond na deze uit spraak de hand op de vluchteling te leggen teneinde te voorkomen dat deze op vrije voeten zou worden gesteld. De „Deutsche Zeitung" vraagt zich af, waarom van Duitse zijde niet maatre gelen getroffen waren om zulk ingrij pen te voorkomen. De verdediger van de Jonge heeft een onderzoek hiernaar verlangd en in de pers wordt erop ge wezen, dat het resultaat van zulk een onderzoek van belang zou kunnen zijn voor de drie andere gevangen vluch telingen, die voor de gerechten in Hamm, Düsseldorf en Hannover zullen moeten verschijnen. Piloot gestraft 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. De Raad van Luchtvaart heeft de piloot H. K. uit 's-Gravenhage, die op 25 Februari j.l. met een ïïavilland toestel van de Rijks luchtvaartschool nabij Beekbergen is neergestort, de bevoegdheid om een vliegtuig te besturen voor een tijd van drie 'maanden ontnomen, aangezien het ongeval volgens de Raad te wijten is aan roekeloosheid en ernstig plichtsverzuim. Op 25 Februari was het toestel van Ypenburg opgestegen voor het maken van een oefenvlucht naar het vliegveld Teüge. Behalve de instructeur K, was de leerling-vlieger J. H. v. d. V. aan boord. In de omgeving van Beekbergen had de Instructeur de besturing overgenomen; op geringe hoogte heeft hij enige kunst- vluchten uitgevoerd om in de omgeving wonende kennissen te groeten. Na een van deze kunststukken bleek het niet mogelijk het vliegtuig weer in normale stand te brengen, voordat het met de boomtoppen in aanraking kwam. Het toe stel stortte neer, waarbij de instructeur zwaar lichaamlijk letsel heeft opgelopen, terwijl de leerling-vlieger met de schrik is vrijgekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5