•BOVM Eén mislukking Onvergetelijk ziekenbezoek SOUBURG Vrijdag 29 Met 1953 T ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 2 Ingezonden Mededeling (adv.) maar toen werd ze ivijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maarzij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doen: toezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor het binden van groenten, soepen en sausen. rechtstreekse moord op de kerke des Heren. Noe kennen de ouwers twee dingen doeë, ze kennen één van beije thuuswachten, of ze kennen as 't even tjes ken allebei nae de kerke kommen en het jonge grut, as ze zo ten naeste bie drie jaer bin meebringen. Noe dan kies ik vo 't leste. En gelokkig dinke de meesten bie ons in 't durp er net zo over. En dan magge ons meschien is een keertje ofgeleid worden, as ter zo'n ummel te gelieke met d'n doomnie is een keer „aeAen" roept, nae 't ge bed, omdat ie dat thuus ook gewend is of ie mag, as z'n vaeder ouwerling is en die achter de doomnie de kerke binnen komt as de dienst anvangt, is deur de kerke roepen: Kiek, daer gaet pappie! en ze magge is zitte draeien, ik geloof dat dat allegaer best wend. 't Is mae net hoe dat je de zaek opzet. M'n zeun uut Amerika eit mien wel is geschreven asdat ze daer gewend bin de zugelingen en al mee te nemen nae de kerke. Dat ken noe nie aeres, vanwege de groate afstanden, mae ze ebben der niks geen last an, schrieft 'ie. Ons mot an sommigte dingen ge wend raeken. En as je der an gewend bin, dan vind je 't mooi. Want, eerlik gezeid, ik ken geen mooier gezicht dan zo'n kerke vol met dat jonge grut. Ik geloof, dat de Here daer ook zo over dinkt. In Psalm acht kennen we lezen asdat de Here uut de mond der kinder- kens en der zugelingen sterkte ge grondvest heeft. Kinderen bin het erf deel des Heren, en Christus bestraft de discipels wanneer ze de kinderen bie Hem vandaen willen ouwen. Der ruiken is het Koninkrijk der hemelen, zegt de Heiland. En dat argument: de kinderen begriepen 't toch nie, gaet m.i. nie op. Hoeveul groate mensen begriepen somtieds nie wat de doomnie stoet te vertellen? En dan, ons komt nie in de eerste plekke nae de kerke om nae de doomnie te luusteren, mae om daer de Here te ontmoeten. De Here is daer te midden van z'n volk, en bie dat volk oren de kinders ook. De gemeente bestaet nie allenig uut volwassenen, mae daer oren de kleine kinders ook bie. En as dan de Here op Zondag in Z'n gemeente komt en daer dat volk zegent, ambtelik deur Z'n dienstknecht, dan wil De Here daer Z'n kleine kinders ook bie zien, of die schepseltjes er noe wat van be griepen of nie, dat doet er niks toe. Van de doop begriepen ze ook niks, en toch wachten we nie, totdat ze het be griepen kennen. En dan komt er nog wat bie. Hoe jonger we de kinders er an wennen nae de kerke te gaen, oe beter asdat 't is. As je wacht met een bloembol in een flesse met een nauwe alze te doeë, tot ie te groot is, gaet 't nie meer, mae dat bolletje mot je der in doeë as 't nog klein is, assie dan in de flesse groeit, dan ken ie der laeter nie weer uut. En daerom vind ik 't ook altied mooi as de doomnie daer een beetje rekening mee oudt en som tieds in z'n preek is ietwat zeit, dat speciaal ook vo de kleine kinders ge schikt is. Dan luusteren ze en oren 't trek en thuus weten ze er vaeder en moeder met een blied gezichtje van te vertellen. Wat dat zaed, zo in de jonge artjes gestrooid, laeter nog vrucht vo de eeuwigheid zal opbringen, zal eerst in 't iernaemaels geopenbaerd worden. Mae ons eit de beloften, dat die vrucht c.er wezen zal. En dat mot vo ons ge- nogt wezen. En noe mae weer tot de volgende weke, julder Flip Bramse. 2Kil§2Swï ,JdARIA, de Moeder des He ren", door Dr W, Lodder. Uit gave van Bosch Keuning N.V. te Baarn. De auteur van dit bijzonder mooie boek, die in 1952 is overleden, schreef in zijn inleidend woord op dit werk, dat men zich vergissen zou, als men meende, dat dit boek zijn ontstaan te danken had aan de Pauselijke afkon diging van Maria's ten hemel opne ming als officieel R.K.-kerkelijk dog ma. Want dat is niet het geval. Het had de schrijver echter reeds jaren lang gehinderd, dat er in Nederland eigenlijk nog nooit iemand van Pro- testantsen huize een populair histo risch verantwoord boek over de moeder des lieren geschreven heeft. Behalve professor Greijdanus, die in het, bij Oosterbaan Le Cointre N.V. te Goes in 1939 uitgekomen werk: ,,'t Hoogfeest naar de Schriften", een bijdrage over de „Moeder des Heren" gaf en Dr A. Kuyper, die in zijn „Vrouwen uit de H. Schrift", over Maria schreef is er niet veel meer, dan zo terloops in de commentaren of in dogmatische geschriften over deze vrouwenfiguur uit de H. Schrift te vinden is. Althans niet in de Ned. taal. Gelukkig is dit werk volstrekt geen biographie geworden. We hebben op dit gebied in het verleden, zowel als in het heden, genoeg zien experimen teren met „Levens van Jezus", om te weten, dat wie zich daaraan waagt, grote ongelukken begaat. Dr Lodder is dan ook die kant niet opgegaan. Wat hij gedaan heeft is al leen dit, dat hij alle gegevens uit de H. Schrift heeft verzameld, onderling vergeleken en daaruit heeft opge bouwd, wat wij op grond van de H. Schrift zeer positief van de Moeder des Heren kunnen en daarom ook be horen te weten. Wanneer we ons deze kennis hebben eigen gemaakt, is het ons meteen ook duidelijk, waarom Dr Lo'dder van de ze studie volstrekt geen strijdschrift tegen Rome heeft behoeven te maken. Rome veroordeelt zichzelf, zo gauw we slechts de volle H. Schrift laten spreken. Dat blijkt genoegzaam uit de bladzijden welke Dr Lodder ons heeft voorgelegd. Overigens rijzen er uit de spaarzame gegevens, welke de H. Schrift ons verschaft zóveel exege tische vragen op, dat alleen daarom al het een genot is om kennis van dit boek te nemen. We leren er uit hoe de beschrijving door keizer Augustus ge last, heeft plaats gehad, wat we te denken hebben van Bornhauser's op vatting betreffende het „geen plaats in de herberg" en de „kribbe" en hoe Dr Lodder vasthoudt, en o.i. op zeer rijk geargumenteerde gronden, aan de traditionele opvatting, dat de ge boorte inderdaad in een stal, waar schijnlijk een grot, heeft plaats gehad en het Kindeke in een voederbak werd neergelegd. We worden geconfronteerd met het: „de herders verkondigden alom hetgeen zij gezien en gehoord hadden". Later zien we Maria optre den tegen de twaalfjarige Jezus in de tempel, nog later op de bruiloft te Ka- na. We zien Maria te Kapernaüm, in Jeruzalem, terwijl tenslotte zuiver Schriftuurlijk, dat is dus grondig, wordt afgerekend met wat de „tradi tie" van Rome van de Moeder des He ren gemaakt heeft. Met volle instem ming citeert Dr Lodder Dr Kuyper, wanneer deze beweert, dat de cultus rondom Maria in diepste wezen haar grond vindt in de begeerte van het menselijke hart om nog iets te willen doen aan de zaliging van de mens. Men weigert eenvoudig van genade alleen te willen leven. De verdienste van de mens moet er bijkomen en de ze begeerte vond een oplossing in de verering van de maagd Maria. Dr Lod der ziet, als hij aan het slot van zijn 1 boek de conclusie trekt, in het aller nieuwste dogma van Rome een pro duct van de geest des tijds, „die door gaans onheilig en ongoddelijk" is. In de Openbaring Gods in Christus, waarvan de Heilige Geest in de Schrif ten getuigt, vindt men geen enkel ge geven, dat in die richting ook maar wijzen zou. En daarom zo zegt Dr Lodder plaatsen wij tegenover dit leerstuk, evenals trouwens tegenover heel de R.K.-Mariaverering als voort brengsel van de geest die van beneden is, ons „neen", ons onwrikbaar en hals starrig „neen". Wij achten dit een boek van beteke nis en de lezing en herlezing alleszins de moeite waard. Dit werk, gaat op tal van exegetische kwesties diep in en Dr Lodder verstaat de kunst, dat, bij alle grondigheid, toch boeiend en meeslepend te doen, zodat men deze lectuur gespannen doorleest. Het ver heldert ons inzicht in de Schriften en we kunnen ons vol vertrouwen aan zijn leiding en inzicht overgeven, want Dr Lodder buigt zich in dit werk diep voor de autoriteit van Gods Woord en waagt zich nergens aan speculaties. Het boek is smaakvol uitgevoerd in fraaie linnen band en sober stofomslag en voorzien van een breedvoerig tekst- register en litteratuurlijst. Van harte aanbevolen. „Handboek voor de Aquarium liefhebber". Uitgave van Uit geverij en Drukkerij „Hollan- dia" te Baarn. Gaarne vestigen wij de aandacht van onze aquariumliefhebbers op de ze, voor hen hoogst belangrijke uit gave. Dit werk verschijnt in 15 delen, per deel is de prijs slechts 4.90, wan neer men zich n.l. op de hele serie abonneert. Het werk wordt rijk geïllu streerd, heeft een inhoud, die practisch alle vragen voor de aquariumhouder oplost. Men lette slechts op het vol gende: 1. In en om het aquarium; 2. Aquariumbiologie (lichaamsbouw en levensverrichtingen van de bewoners van het aquarium, biologisch even wicht); 3. Aquariumtechniek I (bo dem, opbouw, rotsen, glas, ombouw, verwarming, pompen, filters); 4. Aquariumtechniek II (water, belich ting, aquariumarchitectuur); 5. Aqua- riumplanten I; 6. Aquariumplanten II; 7. Aquariumvissen uit Amerika I; 8. Aquariumplanten uit Amerika H; 9. Aquariumvissen uit Azië en Austra lië I; 10. Aquariumvissen uit Azië en Australi II; 11. Aquariumvissen uit Afrika; 12. Vissen in hun natuurlijke ONS KORT VERHAAL Wat waren ze gelukkig, jaren gele den, toen ze pas getrouwd waren en ook hun trouwdag was een echt fa miliefeestdag geweest. De ouders van beiden waren ook zeer met hun schoonzoon en schoondochter ingeno men en ook de broers en zusters, maar het grootste geluk was toch hun bei der hartelijke liefde voor elkaar. Annie was een echte lieve vrouw en haar huisje, wat al spoedig hun eigen dom was en er overal gezellig en keu rig uitzag, was haar lust en haar le ven en Jaap had een beste zaak, veel klanten en hij dreef ook handel met het buitenland. Wat woonden ze daar lief op hun dorp. Jaap ging vaak voor zaken naar de dichtbij gelegen grote stad en als de zaken waren afgehandeld keerde hij 's avonds weer met verlangen in zijn hart naar z'n Annie die dan alles weer keurig voor elkaar had en haar Jaap wachtte. Zo lc .fden ze gelukkig en de Zon dagen waren hun hoogtijdagen, dan gingen ze samen tweemaal naai* de kerk waar ze genoten van de predi king des Woords, want zij hadden beiden de Heere lief en wilden niets liever doen dan samen leven tot Gods eer. Eén wens bleef echter onvervuld, ze kregen geen kinderen, maar ze wis ten, dat hun leven door God werd ge leid en wisten dus dat dit Gods wil was en daarom konden ze hierin dan ook berusten. Jaap kon zijn zaken niet meer be hartigen. Hij was onder het uitoefe nen van zijn werk, toen hij naar de kelder ging, van het keldertrapje ge vallen en daarna was het begonnen. Het lopen ging steeds moeilijker zodat hij de zaken buitenshuis aan anderen moest overlaten, alleen de zaken in huis, waarbij hij niet veel behoefde te lopen, kon hij nog zo'n beetje zelf doen ook al moest Annie hem hier al meer bij helpen. Ze hoopten beiden van harte, en dit was hun dagelijks gebed, dat de Heere alle medicijnen wilde zegenen en Jaap wou doen her stellen zodat hü weer zou kunnen lo pen. Maar het werd steeds erger, het lo pen werd al minder en al zagen ze dit beiden, ze durfden hun gedachten die ze hierover hadden eigenlijk voor elkaar niet uitspreken. Jaap wilde zich flink houden voor Annie en An nie voor Jaap. Maar die gedachten werden steeds meer werkelijkheid, hij de grote, ster ke, gezonde man verlamde al meer en al verder en de zaken die hij een tijd tevoren thuis nog kon doen, moest hij al meer loslaten en zich daar als 't ware van losscheuren. Welk een ontzettende strijd werd dit voor deze twee jonge mensen. Wat heeft ook Annie toen haar flinke Jaap daarin gesterkt. Ze werden er steeds meer van doordrongen, dat God Zich niet vergist en dat deze ontzaglijke beproe ving hen door God werd opgelegd en dus door hen in eenswillendheid aan Gods wil maar ook alleen tot Zijn eer en ter verheerlijking van Zijn Naam moest worden gedragen, wat dan ook hun dagelijks gebed werd. Toen kwam de tijd dat Jaap, nadat hij door verschillende doktoren en specialisten behandeld was geworden, niet meer op kon staan, lopen kon hij al lang niet meer en het zitten was ook steeds moeilijker geworden, zodat hij toen niet anders meer kon als lig gen. De verlamming werd al erger, ook zijn armen en benen kon hij al niet meer bewegen. Wel was de innerlijke strijd groot, telkens wanneer er weer een andere dokter was geweest of een andere be handeling was toegepast, wat later bleek een teleurstelling te zijn, moes ten ze zich opnieuw instellen op de werkelijkheid, het dragen van het kruis dat al zwaarder werd daar de verlamming al verder het slopend werk in dit jonge leven verrichtte. Maar alhoewel de uitwendige mens verdorven wordt, zo wordt nochthans onze inwendige mens vernieuwd van d,ag tot dag! Deze rijkdom werd in Jaap zijn le ven al meer bewaarheid. God Zélf schonk hen beiden, maar Jaap in het bijzonder, deze geloofsgroei voortdu rend te ervaren, al ging dit ziektepro ces langzaam maar zeker verder en werd dit aardse huis afgebroken, zijn ziel werd hoe langer hoe meer bereid gemaakt straks zijn God te ontmoeten. Jaren verliepen in vreselijk lijden. Daar de omstandigheden dit geschik ter maakten, verhuisden zij naar een andere plaats. Niets kon hij meer. Hij de flinke Jaap lag daar als een totaal hulpbehoevende. Als een vlieg hem stak moest Annie komen om die weg te doen en ook de stem werd al zwak ker. Hun vrienden hoorden, dat hij zoveel erger werd, maar door de ver re afstand werd het bezoek minder. Speciaal één van hun trouwe vrien dinnen, die zelf ook kruisdraagster was naar het lichaam, kon hen moei lijk meer bezoeken. Echter de harte lijke liefde voor deze vriend in zijn zwaar lijden deed haar alles op zij zetten om deze jeugdvrienden nog Vrijdag 29 Mei 1953 T ZEEUWSCH WEEKEND Pagina 3 omgeving; 13. Kweken en voederen (gids voor de amateurkweker); 14. Visziekten (de voornaamste ziekten, herkenning en behandeling); 15. Re gister. (Register op de 14 voorafgaan de delen, tevens uitleg van de ge bruikte Iatijnse namen en termen, lijst van aquariumliteratuur). Onder de staf van medewerkers en -werksters zijn bekenden van goede reputatie op het gebied van het aqua rium. Wij noemen slechts Dr J. M. Lodewijks, Dr A. F. J. Portielje, ir F. C. W. Slooff enz. Wij hopen later op dit werk terug te komen, doch willen er reeds nu graag even de aandacht op vestigen. Wij weten, dat er heel wat Zeeuwen zijn, die hun liefhebberij gevonden hebben in hun aquarium, en hier hebben zij de bron waaruit zij kunnen putten om hun kennis op dit interessante gebied te vermeerderen. WN, flmeRimnnse brigugr Het is altijd een lust om een Cali- fornische fruitfarm te bezoeken, óf beter: fruit-ranch, zoals die hier ge noemd worden. In de buurt van San José, een mooie stad, in het hart van de Sunny-vallei, een stad van onge veer de grootte van Utrecht, ligt een farm, waar een Nederlander jaren lang op gewoond heeft. Een brede op rijlaan geeft toegang tot het geriefe lijke woonhuis. Voor aan, tegen de hoofdverkeersweg aan ligt de woning van een getrouwde zoon, die ook op deze farm werkt. Nog weer meer naar achteren tussen de bomen staat nog een huis waar een andere zoon woont. Er is een flink machinepark aan ver bonden. Ook is er een grote droogin- richting bij. Geheel deze farm wordt kunstmatig bewaterd. Deze plaats heeft een omvang van 72 acres en is enkele jaren geleden verkocht voor een bedrag van 135 duizend dollar. Er is veertig acre pruimen bij en deze hebben de laatste jaren een goede prijs opgebracht. Deze pruimen wor den niet geplukt Zij vallen rijp van de bomen en worden dan van de grond geraapt Dit geschiedt door de fruitplukkers, die daar speciaal hun beroep van maken en waarover ik reeds eer geschreven heb. Deze men sen leven in tenten of in hun auto en trekken van ranch tot ranch. Ze heb ben een onbezorgd bestaan en ver dienen goed geld. Is de pluk van de sinaasappelen in het Zuiden voorbij dan trekken ze het Noorden in voor de kersen- en pruimen- en abrikozen- pluk en is dat over dan kunnen ze weer in het Zuiden beginnen. De prui men worden, nadat zij van de grond geraapt zijn, zeer zorgvuldig gewas sen en gaan dan de drogerij in. Ze worden ongeveer tot de helft ge droogd. Wanneer ze worden afgele verd mogen zij niet meer dan 18 pCt water bevatten. De Santa Clara prui men hebben een zeer goede naam over de gehele wereld. Wanneer we de Santa Clara vallei Noordelijk verlaten komen wij in het gebied van de grote wereldstad San Fransisco. Oostelijk ligt de stad Oak land en gescheiden hiervan door een brede baai ligt San Fransisco. Deze stad is op hoge heuvelen gebouwd. eens te bezoeken. Met een overvol hart was zij op weg gegaan, hoe zou zij hem vinden, zou hij de strijd nog niet moe geworden zijn, hoe zou ze hem terugzien? Eindelijk stond ze voor hun huis en had gebeld. Annie deed open en vond het fijn nog eens een oude vriendin te kunnen verwelkomen. Toen de ka merdeur openging zag de vriendin hem liggen, de grote, eens zo sterke Jaap, die een totaal verlamde was gewor den, niets kon hij meer bewegen, zelfs zijn hoofd kon hij niet meer oprichten, maar zijn ogen straalden haar tegen, zij ging naar hem toe, pakte zijn hand en zei: „Jaap ik hoef niet te vragen hoe het met je gaat, want je ogen zeg gen mij alles, ze zeggen mij, dat je rijk bent, niet naar het lichaam, maar naar de ziel en dat gaat ver boven ons lichaam uit Jaap, je ogen zeggen mij, dat je door genade in de strijd niet bent onder gegaan maar dat je leven mag in de rijke zekerheid, dat je in leven en sterven Gods eigendom bent en dat is toch zeer verre het beste". En toen vroeg hij blij met zachte stem: „kun je dat aan mij zien?" „Ja", zei ze, „je ogen stralen van innerlijk geluk en dat is alleen maar mogelijk als God ons in Zijn kracht de over winning geeft over ons zieke lichaam, als we als Job onder het dragen van zoveel lichamelijk lijden nog kunnen jubelen: ik wéét dat mijn Verlosser lééft en dat ik uit mijn vlees God zal aanschouwen, dat is geloofsrealiteit Jaap! Wat zijn we dan rijk, trots alles, want dan heeft de Heere ons eeuwig heidsperspectief gegeven en kunnen we de verdrukking hier, die haasx voorbijgaat, dragen, blijmoedig- dra gen in de kracht van die rijkdom". Jaap, die zelf niet veel meer spre ken kon, glimlachte. Het werd een on vergetelijk ziekenbezoek waar Jaap, zonder dat hij zelf veel meer kon zeg gen, ook hun vriendin, die haar strijd nog langer zou moeten strijden, tot zegen was. Hij heeft daarna niet zo lang meer geleefd. De laatste tijd van zijn leven heeft hij in een ziekenhuis moeten door brengen daar de verpleging thuis voor Annie veel te zwaar was en werden dus deze twee mensen, die zo één wa ren in geloof en liefde reeds in dit leven van elkaar gescheiden en moest Jaap de laatste en moeilijkste ogen blikken nog veel alleen zijn zonaer Annie en familie, maar de Heer liet hem niet alleen en sprak vol liefde tot Jaap: Kom in gij gezegende des Vaders en beërf het goed dat U is weggelegd, gij hebt Uw strijd vol- streden! En Jaap mocht, verlost van alle pijn en smart ingaan in de eeuwige heer lijkheid. A. JAMOEL—HORJUS. Niet ieder is in staat de steile straten met de auto te bereiden. De streetcar of -tram, heeft er tandradbanen voor nodig. Maar de stad ligt mooi, aan de kust van de Stille Oceaan. Deze om geving breidt zich verbazend snel uit. Ik weet grote oppervlakten waar ik vijftien jaar geleden nog de koeien zag grazen waar nu huizenmassa's zonder eind verrezen zijn. California is een Staat dat zeer veel volk aantrekt. Twintig jaar geleden had het nog slechts een zes millioen inwoners, thans ongeveer twaalf millioen. Nu be tekent dit niet dat er van overbevol king sprake is. California is twaalf keer zo groot als Nederland. Er kun nen dus nog wel wat mensen bij, eer we, net als bij jullie in Nederland, zo ongeveer op elkanders schoot komen te zitten. Natuurlijk zijn er grote ge deelten bij die onbewoonbaar zijn, want bergstreken en woestijnen zijn er ook. In de stad Alameda, die tussen Oakland en San Fransisco in ligt woont een Nederlandse kolonie. Daar kerkten wij vroeger steeds ,toen ik nog in California woonde. Er staat een Hollandse kerk en deze gemeente heeft een eigen christelijke school. Het is er gezond wonen. Bijna geen winter en veel warm zonnig weer. De verbin ding tussen San Fransisco en Oakland wordt gevormd door een brug van on geveer 15 km lengte, met twee dek ken, het onderste voor de treinen en het bovenste voor het autoverkeer. Een mooie brug met grote gedeelten er tussen dat aan kabels hangt Ook loopt er nog een stuk over een rots eiland, door een tunneL Een prachtig stuk techniek. Er zijn vier rijbanen over de brug, bovendien is zij zó hoog gebouwd, dat de hoogste schepen er royaal onderdoor kunnen varen. Men begrijpt niet, dat dit gevaarte eenvou dig door stalen kabels kan worden op gehouden. Wanneer men bedenkt dat het verkeer over deze brug dag en nacht doorgaat en drukker is dan het drukste verkeer door de straten van San Fransisco, dan staat men verbaasd over de draagkracht dezer kabels. Het is hier een mooi stukje Ameri kaanse wereld, dat een bezoek alles zins waard is! Oom Cees. Het Oranjeplein ligt zonovergoten te wachten op de Lente, als we Sou burg binnen komen. De grasperken zijn al fris groen, en het lijkt of Piet Louwerse met zijn toch al vriendelijk gezicht, vanaf zijn stenen voetstuk nóg zonniger het gejoel van de door hem geliefde jeugd gadeslaat. De massieve kerk met de vierkante toren staat als een wachter bij de in gang van het plein, en er verklinken drie rustige slagen die de stilte op aangename wijze breken. Ver achter de kerk, die al heel oud is, ligt het lage land, en het is goed te zien dat het dorp hier hoger ligt. We gaan ook even naar West- Souburg, zeiden we tegen de tekenaar, die in de Paspoortstraat een goed plaatsje gevonden had om kerk en to ren op papier te zetten. Kom óók maar als je klaar bent. We wandelen door de Kanaalstraat, koffie, goeien aeven saemenj Ook wij vonden het tijd worden om naar huis te gaan. Toen we weer bij de kanaalbrug kwamen, naderden juist over het jaag pad vijf grijsaards, allen behorend tot de oudste en meest krasse inwoners van Souburg. Men vertelde ons van dit merkwaardige stel dat ze iedere dag een wandeling maken van een paar uur om fit te blijven. Ze worden dan ook door hun dorpsgenoten niet zonder reden „de Wandelclub" ge noemd. Ditmaal waren ze maar even voorbij het gemeentehuis en de mo len, dan de brug over, en toen ver der het ruime „West" op, met de keu rig aangelegde grasperken. Bij het oude kerkhof waar de ge denksteen voor Marnix van St. Alde- gonde domineert, stonden we een poos te mijmeren over het verleden. Eertijds stond hier een kerk, en een eindje verderop een kasteel. Ridders en jonkvrouwen kwamen hier logeren, tot zelfs Keizer Karei V en Prins Wil lem van Oranje toe. Er was weelde en rijkdom. Daarna heeft Marnix van St. Aldegonde er stil geleefd en. gewerkt. Niets is er meer over van het kas teel, zelfs de grachten die er nog lang zijn geweest, zijn nu gedempt. Alleen is er nog een plekje dat de West-Sou burgers „de Wal" noemen, en het boer derijtje dat daar ligt heet nog: „Alde gonde". We werden in onze overpeinzingen gestoord door de komst van onze te kenaar, die in gezelschap van een oud boertje kwam aanstappen. Hij leverde het mannetje dat krom liep van ouder dom, en een houweel over zijn schou der droeg, bij ons af. Hier is de kampioen-ringrijder van Oost- en West-Souburg, stelde hij hem aan ons voor. Jae meneer, rienkriëe eb ik van joengs af aoltied gedae, as ik julder daer van gae vertelle En hij vertelde van zijn joenge jae- ren, en zijn ringrijderskunst. Ik denk dat jullie wel eens een beetje spekvet aan de punt van de lans smeerden, dan gleed die gemak kelijk in de ring, opperde onze teke naar. Maar het mannetje verstond geen scherts, en zijn staalblauwe oogjes flikkerden verontwaardigd toen hij uitviel: Noe moe je nie smoeze oor, vroeger wier d'r nie zó geknoeit. Noe knoeie ze mee aoles, maer vroeger wier d'r nie over gedocht! En toen: Kwa, Tt gae Is om tjes naar de haven van Vlissingen ge weest. Vol bewondering keken we de ouden na zoals ze druk pratend en gebarend, vief en monter de brug over stapten. Nog vele reisjes, mannen! De dalende zon verspreidde nu een gouden schijnsel over het vochtige gras, en de jong-groene boompjes. In de verte waasden de blauwe duinen. De Noordenwind werd nu bepaald koud, en we huiverden bij de bus halte. Maar spoedig kwam de groene bus van de Stoomtram Walcheren, die ons snel over de pas vernieuwde Vlis- singseweg huiswaarts reed 9xlea£en Zinkende wolken, vlokken van dons Welke verwachtingen spiegelt gij ons? 'k Wilde zo graag met omhelzende druk. Vatten en houden mijn ganse geluk! Zinkende wolken van purper en goud. Bergen des hemels, zo wild en zo stout. Ach, gij verdwijnt in een enkele stond: Blauw wordt de hemel, als lood, in het rond. IJdele schimmen, ik Had niet gedacht, Dat het zou worden zo somber een nacht, Nachtlyker nacht, na het schone verschiets Ach, wat wy hopen, vernevelt tot niet! 'k Zal 't van 't vergank'lijke wachten niet meer: Ziel, blik daarachter! daar is toch, hoezeer 't Alles doe wyf'len, de stad van robijn! Keer tot uw ruste: daarachter zal t' zijnl STEKETEE.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4