Eisenhower neemt stelling tegen Taft Sowjets benoemen Hoge Comm* voor Oost-Duitsland Brand verwoest bakkerij te 's~Heer Arendskerke PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Solidariteit met het rampgebied. Geen enkel vrij land kan alleen leven" Uitstel conferentie der „grote drie" door Franse Kabinetscrisis Fries vee bij Kruinin gen overgedragen Zuid-Korea zal onderhandelingen te Panmoendjon boycotten 'SNIPPJtft A'j t i i NIEUWS Schade ongeveer een ton Ir W* van Soest nam afscheid van Zeeland Wolfederatie verga- derde te Goes Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2488 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE VRIJDAG 29 MEI 1953. Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.28 u., onder 20.47 u. Maan op 23.11 u., onder 5.16 u. Hoogwater Zaterdag 80 Mei: Vlissingen: 2.46 u. 2.00 m., 15.13 u. 2.00 m. Terneuzen: 3.12 u. 2.19 m„ 15.43 u. 2.17 m. Wemeldinge: 4.34 u. 1.71 m., 17.04 u. 1.70 m. Zierikzee: 4.22 u. 1.44 m., 16.50 u. 1.44 m. U"\e rampnacht op 1 Februari ligt al weer geruime tijd achter ons. Het leven heeft z'n normale gang hervat en behalve zij, die uit hun woonplaatsen moesten weggaan, zijn er niet velen meer voor wie deze ramp nog een le vende werkelijkheid is. Want om te weten hoe vreselijk de toestand nog steeds is, moet men niet per auto, fiets of bootje langs een ver dronken dorp rijden of er bij hoog wa ter doorheen varen, maar moet men bij eb zo'n dorp binnengaan. Om dan met hoge laarzen aan door 't overblijfsel der straten in de modder te baggeren, die zich daar decimeters dik heeft vastgezet. Dan moet men een huis binnengaan, waar eens gelach weerklonk, om daar door de kleffe blubber te waden en de vuile ammoniakdampen te ruiken, die zich losmaken zodra het slijk door de naar steun zoekende'bezoekers in be- wegpig wordt gebracht. Dan moet men, uitglijdend en naar een steunpunt zoekend, langs de huizen gaan, waar de muren en deuren uitge slagen werden en de daken, dwaas overhellend, hun steunpunt vinden in op elkaar gestapelde veilingkisten. Wat weet men, buiten Schouwen en Kruiningen, nu eigenlijk af van de wan hopige ellende, waarin straks mensen moeten terugkeren om er te gaan wonen? Ais men het niet met eigen oog aan schouwde, weet men daar niets van af. Want geen mens hoe welsprekend ook is in staat het met woorden te vertolken. Geen film of foto kan zelfs maar bij benadering vastleggen hoe vreselijk en ontzaglijk het is. Een zeer bekend pre dikant, die enige dagen geleden in Krui ningen was, schreef mij: „Toen ik Maandag in Kruiningen was, verbaasde bet mij in mijzelf te ontdekken, dat de ramp voor mij alweer voor een groot •tuk verleden tijd was. Dat zit 'm na tuurlijk in de berichten die je in de courant leest: er wordt hard gewerkt aan de dijken, die voor een deel weer dicht zijn; het rampenfonds heeft mil lioenen bü elkaar gebracht. Natuurlijk weet je wel, dat de zaak bier en daar nog onder water staat. Maar onwillekeurig ga je toch beheerst worden door de gedachte: dat loopt nu wel weer; daar wordt immers met man •n macht gewerkt! Ik was mij werke lijk niet bewust hoe gek het ook klinken mag dat U nog precies zo in de rotzooi zat als op 1 Februari en ik vermoed, dat ik daarin niet de enige ben. De Hagenaars moeten dit weten en vandaar mijn verzoek om het in Den Haag te komen zeggen J" Zoals deze predikant het mij schreef, is het inderdaad. Neen, het is nog er ger, want niemand, behalve hij die het zelfde leed en dezelfde zorg deelt, is in staat de droefheid en jammer te peilen van hen, die thans nog geëvacueerd straks terug zullen gaan naar hun vroegere woonplaats. Alleen hij, die evenals de anderen alle aardse ze kerheden verloor en voor wie de toe komst even donker en somber is. Waarom het te ontkennen? Er be staat een kloof tussen hen, die niets be hoefden los te laten, die een gezellig thuis hebben en tussen hen, wier dagen geregeld worden door de getijden van eb en vloed. Een kloof, die net zo scherp insnijdt als de overgang op de Zanddijk van het lachend groene land schap naar de schorren en slikken van het verdronken land van Kruiningen, waar alle leven en vruchtbaarheid on derging in een modder-, zand- en zout- woestijn. Soms wordt de kloof over brugd. Dat gebeurt echter niet in Goes of in Den Haag of Apeldoorn of welke plaats dan ook. Neen, dat gebeurt op Schouwen en in Kruiningen zelf, wan neer bezoekers uit de vreemde in je huis staan en daar je hand grijpen en in tranen uitbarsten. Dat gebeurt wan neer men de ellende van anderen zelf doorvoelt en zelf gaat dragen. En dit is het, wat Schouwen en Krui ningen thans nodig hebben. Dit is het wat de reeds droog gevallen dorpen en polders behoeven. Want wij kunnen slechts verder, wanneer God de harten der mensen beweegt tot een waarach tig mede-Ijjden, dat niet slechts bestaat in een traan of meewarige blik, maar dat zich openbaart in de daad van doorvoelde solidariteit. Onze veer kracht is ongebroken en wij weten dat de toekomst nog oneindig veel meer moeilijkheden brengen zal dan wij zelf thans kunnen beseffen. Wij hebben van Godswege een les te leren gekregen en ik wens dat ieder uit die les hoewel op minder bittere wijze le ren zal, nl. dat er maar één zekerheid is, die altijd stand houdt: het weten dat wij in leven en sterven het eigendom van Jezus Christus zijn en dat alles uit Gods hand ons toekomt, en ik hoop dat de kerk, regering en volk van Neder land ons ook een les zullen leren: de les dat de kerk, de regering en het volk van Nederland solidair met ons zullen zijn in onze rampspoed en nood. Kruiiunoen W. C. v. Burgeler. WASHINGTON, 28 Mei. President Eisenhower heeft op een wijze, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar is, stelling genomen tegen zijn partijgenoot en leider van de republikeinse Senaatsfractie Taft naar aanleiding van diens verklaring, dat Amerika de Ver. Naties maar moest vergeten voorzover het Korea betreft. De president verklaarde met nadruk, dat geen enkel vrlï land alleen kan leven. De Ver. Staten kunnen niet kiezen, aldus Eisenhower, op welke plaatsen in de wereld zij alleen willen optreden en waar zij samen met bondgenoten en vrienden wensen te handelen. Wanneer een land zou besluiten iets alleen te doen in een bepaald gebied, dan zou het overal alles alleen moeten doen, zo was het standpunt van de president, dat hij ont vouwde op zijn wekelijkse persconferentie. Geduld, vastbeslotenheid, opti misme en een vast vertrouwen kunnen slechts helpen. Eisenhower deelde de journalisten mede, dat de conferentie op de Bermu da's waarschijnlijk zal worden uitge steld tengevolge van de Franse Kabi netscrisis. De president achtte het ze ker niet vanzelfsprekend, dat deze conferentie van de „Grote Drie" tot een samenkomst van de „Grote Vier' GOES, 28 Mei. Hedenmorgen zijn op de hoeve van de heer L. Boot aan de Zanddijk bij Kruiningen bijna ze ventig stuks vee, geschonken door landbouwers uit Leeuwarden en Leeu- warderadeei, overgedragen aan gedu peerde landbouwers uit de gemeenten Kruiningen, Waarde, Krabbendijke en Rilland-Bath. De heer v. d. Werf uit Leeuwarden droeg namens de Friese boeren de zen ding symbolisch over aan de heer M. Kostense, die haar namens de herstel commissie van de Stichting voor de Landbouw in Zeeland in ontvangst heeft genomen. In de dankwoorden, die werden gesproken door de heer Kostense en door de wnd burgemeester van Kruiningen, de heer P. H. A. Pol derman, kwam tot uiting, dat deze gif ten niet alleen een financiële, doch vooral een morele steun voor de ge troffenen betekenen. De heer Kosten se heeft de hokkelingen, kalveren en melkkoeien, allen dieren van een uit nemende kwaliteit, vervolgens overge dragen aan de werkcommissie, die ze weer in handen stelde van de plaatse lijke adviescommissie. Vol vreugde hebben de Kruiningse landbouwers hun beestje meegenomen; de dieren bestemd voor de andere gemeenten zijn vervolgens daarheen vervoerd en verdeeld. De president van Frankrijk, Auriol, heeft de radicale leider Pierre Mendes- France verzocht te pogen een Kabinet te vormen. Deze zal vandaag mede delen, of hij aan het verzoek kan vol doen. zou leiden. Dit zal volledig afhangen van de vraag, hoe de internationale toestand zich zal ontwikkelen. Overi gens is de Bermuda-conferentie naar Eisenhowers mening op zichzelf al be langrijk: de „Grote Drie" zullen kun nen komen tot een openhartige uit wisseling van de gedachten en een diepgaande bespreking van de wereld problemen. Tenslotte gaf de president van Amerika als zijn oordeel te ken nen, dat communistisch China onder de huidige omstandigheden niet tot de Ver. Naties behoort te worden toege laten. Uit Bonn wordt gemeld, dat de West- Duitse regering zal trachten toestem ming te verkrijgen voor 't zenden van een Westduitse waarnemer naar de Bermuda's. ONWETTIGE WAPEN PRODUCTIE IN WEST- DUITSLAND. MUNCHEN, 28 Mei. Een gerechts hof van de Amerikaanse Hoge Com missie heeft zeven Duitsers, onder wie twee, die voor het Dominicaanse mini sterie van Oorlog zouden zijn opgetre den, op borgtocht vrijgelaten, hangen de een nader onderzoek naar beschul digingen, dat zij oorlogsmateriaal voor een ander land hebben geproduceerd. De wapenonderdelen, die in beslag zijn genomen, werden gemaakt in op dracht van de Dominicaanse republiek. Enkele weken geleden had men reeds getracht een zending onderdelen on der valse declaratie naar Santo Domin go te exporteren. Deze werd echter in beslag genomen. De opdracht was door een in Liechtenstein gevestigde han delsonderneming aan een firma in München gegeven. Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van mr C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg tot voorzitter van de vaste commissie van de Rijks dienst voor het Nationale Plan. Hij volgt in deze functie mr J. Linthorst Homan op, die onlangs benoemd is tot directeur van de buitenlandse econo mische betrekkingen van het departe ment van Economische Zaken. FELLE BESCHULDIGINGEN AAN ADRES DER V.S. Het blijft strijden voor hereniging van het land SEOEL, 28 Mei. Zuid-Korea zal de bestandsonderhandelingen boycotten. Dit is vandaag medegedeeld door de Zuid-Koreaanse minister Yoen, die ver klaarde, dat de Zuid-Koreaanse troepen de Indische troepen zullen bestrij den, indien India militairen stuurt om krijgsgevangenen, die niet naar huis willen, onder hun hoede te nemen. De minister beschuldigde de V.S. ervan, dat zij een hoogst belangrijk besluit inzake het lot van Korea hebben ge nomen zonder de Koreanen zelf te raadplegen. „Als een overeenkomst om het vuren te staken wordt getekend, zal Zuid- Korea alleen en zo nodig met blote handen blijven strijden voor de her eniging van het land", zo voegde hij hieraan toe. Vanmorgen is weer een korte bijeen komst van verbindingsofficieren te Panmoendjon gehouden ter bespreking van een „administratieve kwestie". Men neemt aan, dat het liep over twee Zuid-Koreaanse militairen in Noord-Koreaanse uniform achter het neutrale gebied van Panmoendjon, die door de communisten gevangen zijn ge nomen. Nu de Vietminh-troepen, die de hoofdstad van Laos, Loeang Frabang, be dreigden, zich hebben teruggetrokken naar het Noorden, heeft de Koning van Laos, Sisavang Vong, erin toegestemd zijn hoofdstad te verlaten. Voor zijn vertrek inspecteerde hij de wacht. CONTROLECOMMISSIE WORDT OPGEHEVEN Wladimir Semjonof wordt beschouwd als een gematigd politicus PARIJS, 28 Mei. Radio-Moskou heeft medegedeeld, dat in Oost-Duits- land de post van Hoge Commissaris is ingesteld. Deze zal worden bekleed door Wladimir Semjonof, die tot voor enige weken politiek adviseur was van de Russische controlecommissie, welke zal worden opgeheven. Voorts is be paald, dat de opperbevelhebber der Russische troepen in Oost-Duitsland zich zal beperken tot militaire aangelegenheden. Het Hoge Commissariaat zal in Ber lijn gevestigd worden en het zal de be langen van de Sowjet-Unie in Duits land behartigen, alsmede het toezicht uitoefenen op de Oostduitse autoritei ten. Britse schepen vervoerden communistische troepen. WASHINGTON, 28 Mei. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een verklaring uit gegeven, volgens welke twee Britse schepen Chinese communistische troe pen langs de Chinese kust hebben ver voerd na het uitbreken van de oorlog in Korea. De „Perico" bracht in Juni 1951 Chi nese communisten van een haven aan de Gele Zee naar de Paarlrivier en vervoerde in Juli van hetzelfde jaar troepen van Hainan naar de Paarlri vier. De „Miramar" arriveerde in Juni 1952 met communistische troepen in Sjanghai. Generaal Réné Cogny, de nieuwe bevelhebber van de Fransen in Tonkin, heeft verklaard, dat de opstandelingen van de Vietminh thans in groten ge tale in de Tonkinese delta zijn binnen gedrongen. Volgens Radio Peking hebben de Amerikaanse troepen op 25 Mei aan het Koreaanse front „opnieuw gifgasgranaten gebruikt". De Oos tenrijkse regering zal er bij de Weste lijke geallieerden op aandringen te voldoen aan het voorstel der Sowjet- Unie om de onderhandelingen over een Oostenrijks vredesverdrag langs diplo matieke weg te voeren. De Franse Nat. Vergadering heeft het demission- naire Kabinet Mayer gemachtigd tot verlenging tot 16 Juni a.s. van een le ning, ontvangen van de Banque de France groot 80 milliard francs. Ko ning Paul en Koningin Frederika van Griekenland zijn uitgenodigd voor een bezoek aan de V.S. in de herfst van dit jaar. Gistermorgen is op de onbe waakte overgang van de Loolaan te 's-Gravenhage de 12-jarige F. van der W. gegrepen door een electrische trein van de lijn Scheveningen—Hofplein en gedood. Het H.C. zal ook de betrekkingen moeten onderhouden met de vertegen woordigers van de bezettingsautoritei ten van de V.S., Engeland en Frank rijk. Semjonof wordt algemeen als de leidende deskundige in Duitse aange legenheden beschouwd. Hij wórdt be schouwd als een gematigd politicus, die vertrouwen heeft in een „plan-op-de- lange-duur", n.l. de Duitsers door tact en vriendelijkheid te winnen. Semjonof, groot en elegant, spreekt vloeiend Engels en Duits. Hij was één van de weinige Sowjet-vertegen- woordigers, die in Berlijn zich vrij on der Westelijke diplomaten mengde bij officiële ontvangsten. VOOR BESTEDING IN BUITENLAND ƒ50.- VRIJ. 's-GRAVENHAGE, 28 Mei. Sedert Dinsdag mag elke Nederlandse inge zetene, die een pas bezit voor Bel gië is een bewijs van Nederlanderschap voldoende f 50.mee op reis nemen en dit bedrag daar besteden voor reis- en verblijfkosten. Dit geldt ook voor degenen, die een pas voor grensver keer bezitten. Voorts mogen door omwisseling van guldens in het buitenland verkregen buitenlandse betaalmiddelen voortaan tot het maximum van de tegenwaarde van f 50.vrij worden in- en uitge voerd. Blijkens een algemene vergunning van de Ned. Bank mag in- en uitvoer van het bedrag tot f 50.ook buiten de doorlaatposten geschieden. In- en uitvoer van deviezen, die verkregen zijn op een toeristendeviezenboekje, zal steeds via een doorlaatpost moeten ge schieden. Ds Scott uit Nyassaland gewezen. BLANTYRE (Nyassaland), 28 Mei. Ds Michael Scott, die indertijd de zaak van de Hererostammen in Zuid- west-Afrika verdedigde in de Ver. Na ties, is Donderdag als ongewenste im migrant uit Nyassaland gewezen en per vliegtuig op transport naar Enge land gezet. Ds Scott was door de Portugese auto riteiten aangetroffen in Portugees Oost-Afrika, dat aan Nyassaland grenst, en overgedragen aan de Brit se districtscommissaris in Nyassaland. GOESE BRANDWEER TER ASSISTENTIE GEROEPEN GOES, 29 Mei. Hedenmorgen in alle vroegte heeft een uitslaande brand de stoombakkerjj van de heer J. v. d. Maale aan de Kerkring te 's-Heer Arendskerke één van de grootste bakkerijen in Zeeland volkomen ver nield. De bakkerij, die twee jaar geleden bij een verbouwing geheel was vernieuwd, alsmede het aangrenzende woonhuis, werd geheel een prooi der vlammen. De bewoners de bakkex-, zijn echtgenote en drie kinderen konden zich op het nippertje redden. De verzekering dekt de schade, die op ongeveer een ton wordt geschat. De echtgenote van de heer v. d. Maa le heeft de brand ontdekt. Het gezin slaapt op de bovenverdieping en mevr. v. d. Maale werd omstreeks half één wakker door het geknetter en de rook lucht. Ze waarschuwde haar man, die onmiddellijk naar beneden rende en daar tot de ontdekking kwam, dat de bakkerij reeds een laaiende vuurzee was. Hij rende daarop weer de woning binnen, waar hij zijn geld en enkele waardepapieren nog wist te redden, Doch toen werd het ook tijd voor hem om het veld te ruimen; kleren kon hij niet meer meenemen. Zijn vrouw was inmiddels met de kinderen naar bene den gegaan en had de buurman J. Meulbroek, een manufacturier, gewekt en ook wachtmeester Witte gealar meerd, die onmiddellijk de brandweer waarschuwde. De brandweer, onder leiding van commandant G. van Dam me, was snel ter plaatse en greep het vuur aan met twee stralen. Daar het gevaar voor de omliggende panden niet denkbeeldig was, werd ook de Goese brandweer gealarmeerd. Een ploeg onder leiding van de heer D, Teakema en met bevelvoerder De Boer was eveneens snel ter plaatse, nl. om tien over één. Men heeft toen het zgn. aanjaagsysteem toegepast om uit de 150 m. verder liggende brandput in de Deeweide het water te halen. Met in totaal vijf stralen werd toen een watergordijn gelegd om de omringende panden te behouden, hetgeen gelukte. De Britse poging om de 8840 meter hoge Mount Everest, de hoogste berg top ter wereld, te beklimmen, is mis lukt door het slechte weer, nadat een hoogte van 8250 meter was bereikt. NIEUWE HARING OP KOMST. IJMUIDEN, 29 Mei. - Naar het A.N.P. om tien minuten over vier heeft vernomen wordt de „Zui- derkruis" Scheveningen 2 binnen zeer korte tijd met jie eerste nieu we haring in IJmuiden verwacht. Het schip behoort tot de haringja gers, die Woensdagavond laat zijn gaan jagen. Dopr insiders werd het schip als een „kanspaard" be schouwd, aangezien de logger be kend staat om zijn krachtige motor. MILLIONNAIR WORDT MULTI-MILLIONNAIR Men ziet hem zeer ongaarne vertrekken GOES, 29 Mei. In tegenwoordigheid van talrijke officiële personen en vertegenwoordigers van land- en tuinbouw heeft gisteren ir W. van Soest, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Brabant, die is benoemd als opvolger van ir J. M. Riemens tot directeur van het Proefstation voor groenten- en fruitteelt onder glas te Naaldwijk en Rijkstuinbouwconsulent voor Zuid-Holland, afscheid genomen van Zeeland. In alle toespraken kwam naar voren hoe ongaarne men hem mist, maar, zoals de directeur van de tuinbouw, ir F. W. Honing, deed uitkomen: „Den Haag" had geen andere keus. Het bleek bovendien, dat Zeeland in de figuur van ir J. J. van Hennik, tot heden Rijkstuinbouwconsulent voor de IJsselstreek, een waardig opvolger krijgt, aangezien deze voor zijn benoeming in Zutfen op de economisch- statistische afdeling van het ministerie van Landbouw vele Zeeuwse pro blemen heeft bestudeerd. Er is een tijd geweest, zo vertelde ir van Soest geestig ais altijd in zijn afscheidswoord, dat een fruitkwe ker de eerste tuinbouwconsulent in Zeeland ontbood en hem vroeg even tjes een pauwenfiguur in zijn haag te knippen. Nu is dat allemaal anders ge worden. De hechte samenwerking en vriendschap, die hij in Zeeland heeft ondervonden, schiepen een vruchtbare bodem voor goede resultaten. De heer J. Q. C. Lenshoek, voorzit ter van het huldigingscomité, opende de rij van sprekers. Hij vergeleek na zijn welkomstwoord, o.m. tot wet houder J. J. van Melle van Goes het werkgebied Zeeland met dat van het Westland. Van een veiling- omzet van rond 20 millioen gaat ir van Soest naar een gebied waar de omzet meer is dan 100 millioen. Hij wordt van millionnair multi-millionnair. Na mens de Kring Zeeland der N.F.O., de tuinbouwcommissie van de Stichting voor de Landbouw, de prov. commissie der veilingen en de Proeftuin Zeeland, bood hij de heer Van Soest tenslotte gelukwensen aan met zijn benoeming. Als blijvende herinnering overhan digde de heer I. Ph. F. v. d. Plassche, de secretaris van de N.F.O. Kring Zee land, een schilderstuk van de Zeeuwse schorren in het Noordersloe. Mevr. van Soest kreeg bloemen. VELE TOESPRAKEN. Namens G.S. heeft vervolgens de heer C. Philipse de scheidende func- tionnaris dank gebracht. Na hem spra ken de hèer P. Scheele de Putter na mens de gezamenlijke landbouworga nisaties, dr ir C. W. C. van Beekom namens de consulenten, de heer C. Nijsse uit Heinkenszand met een speciaal woordje voor mevr. van Soest de heer de Koning uit Hulst, na mens de Zeeuwsvlaamse fruittelers, de heer S. K. Phaff van de P.D. te Goes, de heer Rammeloo van Philippine na mens het Zeeuwsvlaamse fruitteelt proefbedrijf en de veiling Terneuzen (hij bood een fraaie kaart van oud- Zeeland aan), de heer Nefs te Goes namens de Stichting voor de Land bouw, de heer Bakker te Goes namens de Zeeuwse boomkwekers en de N.A.K. -B, de heer Sanderse te Lewedorp na mens het tuinbouwonderwijs, de oud leerlingen en de leerlingen van de tuinbouwschool, de heer J. Hertgers namens de P.D. Wageningen, de heer Barendse namens het C.B. v. d. tuin bouwveilingen, de heer J. Middelburg, voorzitter van de Proeftuin te Naald wijk, die ir Van Soest een hartelijk welkom toeriep, dr Ten Houten, direc teur van het Inst. voor Plantenziekte- kundig Onderzoek te Wageningen en tenslotte ir Honing. Nadat ir Van Soest zijn dank voor deze huldiging had betuigd, „het is me een eer mijzelf oud-Rijkstuinbouw- consulent voor Zeeland te kunnen noe men", heeft ir Van Hennik zich aan de Zeeuwse fruittelers kunnen voor stellen. En hij deed dit op wel zeer sympathieke wijze. Vandaag zal ir Van Soest afscheid nemen van zijn naaste medewerkers en het personeel van de dienst. Om vijf minuten over 2 was het erg ste gevaar geweken en kon men met de nablussing beginnen. Over de oorzaak tast men volkomen in het duister. De bakker is 's avonds nog in de bakkerij geweest en heeft niets bijzonders gemerkt. Burgemeester A. A. Elenbaas en de secretaris, de heer G. M. de Schipper waren op het terrein van de brand aanwezig. De brandweer van Nieuw dorp, die eveneens ter assistentie was geroepen, behoefde geen dienst meer te doen. Geen hoge wolprijzen te verwachten. GOES, 28 Mei. Vandaag heeft de afdeling Zeeland der Nederlandse Wol federatie haar algemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer N. A. Deïst, memoreerde in zijn openingswoord de gebeurtenissen van 1 Februari, waarbij de afdeling ook enkele leden heeft ver loren. Vele leden o.w. een aantal kud de-houders, zagen hun gehele schapen stapel verloren gaan. De afdeling heeft in de eerste dagen een partij dekens ten behoeve van de rampslachtoffers beschikbaar gesteld. De heer Deïst be groette voorts de heer E. D. Govers als vertegenwoordiger van de N.W.F. Uit het jaarverslag van de secreta ris-penningmeester, de heer W. C. Sin- ke, bleek, dat de afzet van wollen goederen in totaal ruim f 32.000. heeft belopen. Aan ruwe wol werd in 1952 ruim 29.500 kg. ingenomen, waar voor inclusief de nabetaling plm. f91.000.— werd uitbetaald. Ongeveer alle schapenhouders zijn thans in Zeeland bij de Wolfederatie aangesloten. De heer Govers heeft vervolgens een overzicht gegeven van de financiële positie der coöperatie. Hij noemde deze zeer gezond. DE WOLPRIJZEN. Ten aanzien van de dit jaar uit te betalen wolprijzen dienen de verwach tingen niet te hoog gespannen te wor den. De leden, welke hun wol in voor verkoop hebben aangeboden, kunnen deze voor 100 pCt tegen de opgegeven prijs leveren. Deze prijzen liggen 10 pCt boven de voorschotprijs van 1952. De situatie in Nederland is thans zo, dat 92 pCt van alle Nederlandse wol door de N.W.F. wordt ingenomen en wat de afzet betreft is de Ned. Wol federatie thans de grootste breigaren leverancier in Nederland geworden. De heer Govers stelde de getroffen kuddehouders de diensten der N.W.F. - deskundigen ter beschikking bij de aankoop van nieuwe schapen, waarbij vooral op kwaliteit en geschiktheid voor de Zeeuwse gronden zal worden gelet. De kosten dezer aankoop wor den door de vereniging gedragen. De secretaris bracht nog ter kennis, dat de wolinname in de eerste helft van Augustus zal plaatsvinden. De voorzitter wekte de leden ten slotte op bij de aankoop van schapen van de diensten der N.W.F. gebruik te maken en sloot daarna de vergadering. Ingezonden Mededeling (Adv 1 DE BILT ZEGT: Koud weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen of mot regen. Overwegend matige wind krim pend naar West. Aanhoudend koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1