Staking bij „De Schelde" in Vlissingen. Van 25 Mei tot 2 October 1928 was er een AKKERTJE I Acht grote caissons komen naar Zeeland* Veekeuringen op Walcheren* SD-ê qAote. u-eMu-acMitig,. fie Radio* Na een zware strijd werd een eervolle vrede verkregen. Ds M. de Goede volgt C. Smeenk op. Plotseling hoofdpijn toenqt oni Dinsdag 26 Mei 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Vrijdagmorgen 25 Mei 1928. Het loopt tegen zevenen. Rond de fabrieks terreinen van „De Schelde" in Vlissingen heerst een gedrukte spanning. Honderden arbeiders staan in groepjes met elkaar te praten en honder den belangstellenden of nieuwsgierigen zien toe wat er zal gaan gebeuren. Er is veel politie op de been om rust en orde te handhaven. Vertrouwens mannen, hoofd- en afdelingsbestuurders van de vier vakbonden mengen zich onder arbeiders en publiek en dringen erop aan de kalmte te bewa ren. Dan begint plotseling de fabrieksfluit te gillen. Er komt wat deining in de massa. Ieder rekt de hals om te zien, wie door de poorten naar bin nen zal gaan. Wat invalide arbeiders en wat ouderen maken zich uit de massa los en verdwijnen achter de poorten. Ook enkele valide arbeiders zijn erbij. Er wordt niet geschreeuwd of gejoeld. Nog éénmaal gilt de fluit. Dan gaan de poorten dicht. De staking bij „De Schelde", de rechtsstrijd tussen arbeiders en directie, is een feit. De stakers gaan naar huis en later naar de stempellokalen om zich te laten inschrijven. Het zal duren tot Dinsdagmorgen 2 October 1928, voordat zij zich weer zullen melden in de fabriek Kalme vastberadenheid en grote eensgezindheid, riet deze woorden kan de houding der stakers nu 25 jaar geleden worden gekenschetst. Van het bijna 2000 man sterke personeel van „De Schelde" stonden maandenlang 1600 werklieden schouder aan schou der in de zware strijd. Een strijd, die door een oud-liberale directie wordt opgedrongen, omdat zij geen oog heeft voor de veranderende tijden en die de arbeiders wil ontzeggen hetgeen waarop zij recht hebben. Het boterde al jaren niet bij „De Schelde". In October f927 verzoeken de arbeidersbonden enige verhoging der lonen en volle doorbetaling van feest- en 'acantiedagen. De resul- ten zijn, ondanks mooie woorden, nihil.. Overwerkkwestie. Dan komt er een overwerkkwestie, die echter geheel losstaat van de loon regeling. „De Schelde" krijgt enkele belangrijke orders, waardoor er voor ongeveer negen millioen aan werk is. De directie wenst verlenging van de arbeidstijd, maar raadpleegt de arbei dersvertegenwoordiging niet. Op 23 Maart deelt zij mede, dat zij aan de Arbeidsinspectie zal verzoeken om voor 700 man in de scheepsbouw een vergunning af te geven om zes maan den 58 uur per week te mogen werken. Er wordt toestemming gegeven, zij het in iets beperkter vorm. De direc tie is goed voorbereid, maarzij rekent buiten de arbeiders, die perti nent weigeren. De directie durft het niet op een conflict te laten aanko men en het overwerk wordt afgelast. Zij vraagt een paar dagen later vrij willigers, maar het resultaat is nihil, de arbeiders wensen te worden er kend en passen er voor de 48-urige werkweek weer om hals te laten brengen. Een klachtenregen. Vlak daarop komt de loonkwestie op het tapijt. Al jarenlang regent het klachten over de lage lonen. Een reeds in 1920 dreigende staking na de in deling van Vlissingen in de derde ge meenteklasse wordt door arbiters voorkomen en een latere staking bij de klinkers is vlug opgeheven. Maar de grieven zijn niet verdwenen. De Ionen zijn een stuk lager dan het gemiddelde der lonen in de twee de gemeenteklasse. Het verzoek van 1927: verhoog, directie, de lonen met resp. 3, 5, 4 en 3 cent per uur; betaal de christelijke feestdagen door, geef drie /acantiedagen met behoud van loon en bespreek klachten van som mige arbeiders, die alleen uurloon zonder toeslag ontvangen. Tegenvoorstel. De directie doet een tegenvoorstel loonsverhoging van gemiddeld IVt cent, zonder meer. De arbeiders ver werpen het voorstel. De directie zegt, dat de lonen in 1927 al belangrijk hoger waren dan daarvoor, maar ver geet, dat dit slechts een compensatie is van de zware loonsverlagingen der na-oorlogse jaren. Wisseling van voorzitters bij „Patrimonium", De heer C. Smeenk, die ruim 25 jaar voorzitter is geweest van het verbond „Patrimonium", is gisteren als zodanig afgetreden. In zijn plaats werd met al gemene stemmen en bij acclamatie ds M. de Goede van Amsterdam tot voorzitter gekozen. De heer C. Smeenk werd tege lijkertijd benoemd tot ere voorzitter van het verbond. De scheidende verbondsvoorzitter werd op hartelijke wijze toegesproken door de heer R. Hagoort van Utrecht, die er aan herinnerde, dat de heer Smeenk ruim 40 jaar het verbondsorgaan heeft geredi geerd. Hij bracht de heer Smeenk namens het gehele verbond hartelijk dank voor de grote diensten die hij de Chr. Soc. Beweging heeft bewezen en daarin ons vaderland en volk. De heer Smeenk heeft daarna m ge voelvolle woorden dank gebracht voor zijn benoeming tot ere-voorzitter en de aanbieding van het geschenk. Patrimoni um moge in de toekomst nog tot rijke zegen gesteld worden voor ons volk. Naast de zich ontwikkelende vakbewe ging blijft er ook voor het verbond nog veel te doen. Tijdens de huishoudelijke vergadering, waarin dit afscheid plaats vond, werd in verband met een reorganisatie van het verbond, enkele statutenwijzigingen aan vaard. Een woord van hartelijke dank richtte de heer Smeenk tenslotte nog tot de aftredende bestuursleden, die niet te rugkeren, n.l. de heren R. Hagoort (Utr.) J. Feitsma (IJmuiden) en M. v. d. Burg, (Arnhem). SOCIALE DAG. Tijdens de sociale dag, waar prof. dr ir H. van Riessen gesproken heeft over: „De verantwoordelijkheid in verval" is diepgaand gediscussieerd over verschil lende onderdelen van het referaat, dat wij reeds in verkorte vorm in ons blad publiceerden. De vergadering aanvaardde een aantal conclusies, waarin o.a. het bestuur van „Patrmonium" wordt opgedragen de door prof. Van Riessen aangegeven gezichts punten practisch nader uit te werken. Voorts sprak de vergadering in het al gemeen de wenselijkheid uit voor een uitwerking der conclusies voor onder werpen als de gemeenschap der heiligen de Europese integratie, de gemeentelijke en provinciale autonomie, de plaats der wetenschap, de taak der techniek, de po litieke party en de overheidstaak. Op Dinsdag 22 Mei is er een con ferentie in Den Haag onder leiding van - de Rijksbemiddelaar, prof. Aal- berse. Zonder enig resultaat. Vak bondvertegenwoordigers vragen nog een laatste bespreking aan met de directie, maar deze ziet er geen heil in. Dan gaat de kc^el door de kerk: een oproep tot algemene staking. Het resultaat? Met uitzondering van ba zen en leerjongens gaan 200 werk lieden, onder wie Invaliden en ouden, de fabriek in. Week op week geeft „De Metaal bewerker", het orgaan van de Chr. Metaalbewerkersbond, nieuws en prin cipiële voorlichting aan stakers en publiek. Er wordt zelfs in duizenden exemplaren op Walcheren een extra „Seheldenummer" van dit blad ver- spreidl Algemene sympathie. De staking heeft de sympathie van het Zeeuwse volk. Winkeliers en coö peraties in Vlissingen, Souburg en Middelburg geven 10 tot 15 korting op vertoon van de stakerskaart. De georganiseerde arbeiders ontvangen uitkeringen, gebaseerd op de contri butie. Daarnaast komt de steun voor de kinderen, een gulden per week voor elk kind beneden de 14 jaar. Het C.N.V. organiseert een landelijke steunactie, die echter niet behoeft bij te springen, omdat de C.M.B. zelf fi nancieel in staat is te helpen. De be sturenbonden zetten een steunbewe ging voor de gehuwden op touw, die van grote betekenis is. Maar ondanks dat alles zijn de zor gen in de stakersgezinnen groot. Hele dagen nietsdoen, maar bovendien een aanmerkelijk kleiner inkomen. De zo mer van 1928 is bijzonder mooi. Iedere dag zon. De stakers genieten ervan met volle teugen. Zij gaan naar het strand, de bossen, fietstochten maken of vissen. Anderen zijn trouwe klan ten van het Mil. Tehuis bf oefenen zich in het damspel. De hulpverlening. De hulpverlening geschiedt op ori ginele wijze. Iedere Vrijdagmiddag komen de vrouwen van de stakende leden van de C.M.B. naar een ver gadering. Daar wordt flink gezongen en er wordt een toespraak gehouden. Dan komen de tassen, de manden en de koffers voor de dag en gevuld met alle mogelijke artikelen en producten gaan de vrouwen materieel en moreel gesterkt weer naar huis. In de loop van de zomermaanden vinden, nog enkele besprekingen plaats. Prof. Aalberse tracht te be middelen, maar heeft geen succes. Vele honderdduizenden arbeidsuren gaan verloren. Maar de directieblijft op haar standpunt staan. Zij heeft er nooit op gerekend, dat de stakings 'Ingezonden Mededeling (adv.) ,J behoeft Uw dag niet te bederven." 't Is altijd, makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! oproep zó'n algemene weerklank zou vinden. Arbitrage is niet mogelijk, omdat „De Schelde" en de Metaal- bond, waarby het bedrijf is aange sloten, boekenonderzoek niet toe staan. En zo gaat de strijd door. Het einde. Dan komt een klein comité, be staande uit de predikanten Hartjes en Kruijswijk met de pastoor Groen in actie. De stakingsleiding geeft geen inlichtingen, omdat zij het nut daar van niet inziet." De heer H. Wetselaar van de C.M.B. verstrekt die wel. Za terdag 24 September 1928 is er een bespreking onder leiding van prof. Aalberse. Donderdag daarop wordt zij voortgezet. Eindelijk met een goed resultaat. Het directievoorstel luidt als volgt: op de christelijke feestdagen wordt niet gewerkt, maar blijft het loon behouden. In de Pink- sterweek wordt ilh dag vacantie ge geven met behoud van loon. Over de hele linie wordt een cent loonsverho ging gegeven; de periodieke loons verhogingen gaan door. Ook over de werkweek en het overwerk wordt een voorstel geformuleerd. Enkele tegenvoorstellen worden ge daan, maar uiteindelijk wordt accoord gegaan met de voorstellen der direc tie. De afdelingen der vakbonden stemmen er mee in. En Dinsdag 2 October behoort de staking, die in het gehele land de aandacht trok, tot het verleden. „De Metaalbewerker" schreef: „Bovenal dank aan God, Die gegeven heeft waarom zo vurig was gevraagd: de eervolle vrede, na een zware strijd". SOCIALISTISCHE MINISTERS VAN BADEN TREDEN NIET AF. BONN, 23 Mei. Het bestuur van de Westduitse Sociaal-Democratische Party zal op 4 Juni de houding van vier soci alistische ministers van de coalitie-rege ring Baden-Wuerttenberg bespreken. De ze ministers, die opdracht hadden gekre gen van het federale partijbestuur, uit de regering van Baden-Wuerttemberg te treden, hebben na onderhandelingen met premier Reinhold Maier, Vrijdag beslo ten aan te blijven. Maier ,een vrije demo craat, stemde de vorige week in de West duitse bondsraad voor de verdragen van West-Duistland met het Westen, niette genstaande zijn Kabinet met vijf tegen vier stemmen besloten had tegen te stem men. Het bestuur van de Westduitse so cialistische partij had de socialistische ministers van Baden-Wuerttemberg op dracht gegeven af te treden als Maier voor de verdragen zou stemmen. Een van de vijf socialistische ministers in de re gering-Maler, trad ai WIJZIGINGEN IN DE FRANSE LEGERLEIDING IN INDO-CHINA. HANOI, 23 Mei. Generaal Gilles, die aan het hoofd stond van het garnizoen van het Franse bolwerk Nasam, heeft het bevel gekregen over alle uniestrijdkrach ten in Laos. Hij volgt als zodanig kolonel Guillard op, die in het begin van April de eerste verdedigingsacties van de troe pen op de vlakte der kruiken leidde. Voortaan zal de leiding over de opera ties in Laos geheel los staan van die in Vietnam. Volgens zekere kringen te Hanoi zijn de benoeming van generaal Gilles en de scheiding - althans op papier - van de fronten in Tonkin en Noord-Laos een gevolg van de aankomst van generaal Navarre, die generaal Salan als algemeen opperbevelhebber van de Franse-Unie- strijdkrachten in Indo-China is opge volgd. Men ziet in de maatregelen een streven om de drie staten - Vietnam, Laos en Cambodjo - op militair gebied zo veel mogelijk onafhankelijk te maken, zoals dit onlangs op burgeriyk terrein is geschied door de benoeming van een hoge commissaris voor elk der drie sta ten. Enorme sleep uit Portland Gemaakt voor oorlogsdoeleinden, zullen de kolossen nu het dichten van de dijken bespoedigen. DEN HAAG, 23 Mei. Acht grote caissons van 7700 ton gewicht elk zullen, naar reeds werd gemeld, van de Engelse marinehaven Port land (Z.W. kust) "naar Nederland worden gebracht. Zij zullen hier bij het dichten der dijken worden gebruikt. Deze caissons hebben een lengte van zestig bij negentien bij achttien meter en een diepgang van ongeveer zeven meter. Aan de internationale sleepdienst L. Smit en Co te Rotterdam is opdracht verleend deze cais sons naar Nederland te brengen. Hiermee zullen acht reizen van onge veer drie tot vier dagen gemoeid zijn. De eerste sleep zal op 28 of 29 Mei beginnen. Het werk zal waarschijnlijk door de sleepboten „Rode Zee" en „Oceaan" worden verricht, aan welke waar schijnlijk nog een derde zeesleper zal worden toegevoegd. Voor elk trans port zullen twee sleepboten nodig zijn. Te Portland is men thans bezig de caissons vaarklaar te maken. De kolossen, die thans voor de Zeeuw se dijken zullen worden gebruikt, wer den tijdens de oorlog gemaakt voor de buitenhaven aan de Normandische kust, die kort na de invasie van Juni 1944 door de geallieerden werd aangelegd, Deze „Mulberry"-haven maakte het mogelijk de verbonden troepen tydig te versterken en te ravitailleren. Vele der kleinere caissons, die daar zijn gebruikt, werden later elders voor alle mogelijke doeleinden toegepast. Ook bij het dichten van de Walcherse dijken in 1945 bleken deze oorlogsres tanten van bijzonder grote waarde. Van de gevaarten, die thans zullen worden overgesleept, werd nog nooit eerder een naar ons land gehaald. De fa. Smit heeft echter reeds ervaring met het hanteren van deze betonnen reuzen, omdat reeds eerder vier ervan naar IJsland en Noorwegen werden gesleept. De schepen van L. Smit en Co. zul len de twee eerste caissons naar Vlis singen brengen. Hieruit zou afgeleid knnnen worden, dat men ze bij het dich ten van de veerhaven bfl Kruiningen zon willen gebruiken. Ingezonden Mededeling (adv.) Voor de zes volgende caissons is voorlopig nog geen ankerplaats opge geven. Het Ugt echter in de ïy'n der verwachtingen, dat zij bij het dichten van het geweldige gat bij Schelphoek op Schouwen zullen worden gebruikt. Zoals men weet is men op het ogen blik achter dit gat, langs de provin ciale weg onder Serooskerke, doende een ringdyk aan te leggen. Hierbij zullen ook kleinere caissons van Ne derlandse makelij worden toegepast over plm. 1.5 kilometer. Het is bekend, dat de Nederlandse waterstaatkundigen, die belast zjjn met het dichten der grote stroomgaten in de djjken, de komst der reuzen-caissons met vreugde begroeten. Het dichten van de Schelphoek met zjjn honderden meters lengte en 30 meter diepte kan er aanzienlyk mee vereenvoudigd wor den. Ook Aziaten tegen de Mail Mau, NAIROBI, 23 Mei. Het bestuur van Kenia heeft medegedeeld een voorstel der Aziatische gemeenschap in de Britse ko lonie, dat ook Aziatische vrijwilligers aan de strijd tegen de Mau Mau zullen deel nemen, te hebben aanvaard. Tot nu toe zijn slechts blanke vrijwilligers in de burgerwachten opgenomen. In Kenia wonen 28.000 Aziatische man nen van achttien tot 45 jaar. Aziatische vrouwen zullen zich in kunnen laten schrijven by hulporganisaties voor niet- strijdenden. De premiekeuringen van stieren en vrouwelyk fokvee in Zeeland werden voortgezet te Gapinge, Nieuw- en St Joosland en Kleverskerke. Gapinge. Een grote aanvoer van zeer goede kwaliteit. Stieren: Ulker Adema 8 v. Stierenver. Gapinge, le pr. 83 p.; Adema van Gebr. Fraas, le prijsklasse; Frits v. Jac. Wattel, eervolle vermelding; Roza's Adema 2, v. J. Louwerse, eervolle vermelding. Eerste kalfskoeien: Dora 13 v. J. Aar- noutse, 80 p. (Medaille Kring Z.L.M.); Willie v. B. Arendse, 78.5 p.; Wietske 47 v. Aarnoutse, 78 p.; Treesje v. J. Joosse, 77 p.; Suze v. A. Wattel, 77 p.; De Goede 3 v. Arendse, 77 p.; Trineke v. S. de Vis ser, 77 p.; Grada v. A. Wattel, 76 p.; Bet- sie v. J. Francke, 75.5 p.; Nellie v. Wed. J. Looise, 74 p.; Tweede kalfskoeien: Ida 2 v. Wattel, 80 p.; Bertha v. J. Pouwer, 79 p.; Bontje v. M. Goedbloed, 73 p.; Juliana 17 v. W. Louwerse, 78 p.; Richtje 3 v. dezelfde, 77 p.; Elsje v. J. Laropert, 77 p.; Pietje 4 v. C. Wattel, 77 p.; Pietje 6 v. A. Wattel, 76 p. Derde kalfskoeien: Elza v. C. Lange- beeke, 81 p.; Margrier Franciseus v. gebr. Fraas, 81 p.; Puk 20 v. Louwerse, 79 p.; Renske v. Aarnoutse, 79 p.; Dania v. Louwerse, 78 p.; Moortje v. J. Francke, 78 p.; Vierde kalfskoeien: Lena 23 v. Lange- beeke, 84 p.; Antje 17 v. Arendse, 81 p.; Tensje Wassenaar 2 v. J. Joosse, 80 p.; Akke v. dezelfde, 80 p.; Grietje 291 v. Jac. Wattel, 80 p.; Alida v. Wed. J. Looi se, 79 p.; Piet 97 v. Gebr. Fraas, 79 p.; Emma v. J. Pouwer, 79 p.; Johanna 31 v. Aarnoutse, 78 p.; Jacoba 6 v. Wed. J. Looise, 78 p. Oudere koeien: Nellie v. Aarnoutse, 82 p. (prys Melkfabriek); Borrtje v. Jac. Wattel, 82 p. (prijs Eil. Walcheren); Jan- ke v. J. Lampert, 81.5 p.; Betje v. Jac. Wattel, 81.5 p.; De Goede v. Arendse, 80.5 p.; Zwartpoot v. K. Minderhoud, 80 p.; Hoekstra 7 v. dezelfde, 79 p.; Lutske 9 v. Lampert, 79 p.; Sul v. J. Francke, 78 p.; Jeltje v. C. Langebeeke, 78 p.; Pietje 2 v. C. Wattel, 78 p.; Dina v. Louwerse, 77.5 p.; Bontje v. J. Pouwer, 77 p. Kalfvaarzen: Janke 2 v. Lampert; Mat- tie v. S. de Visser; Jantje 2 v. Lampert; Lena 25 v. Langebeeke; Elza v. M. Goed bloed: Paula v. Francke; De Goede v. Arendse; Alida v. Jac. Wattel; Bontje v. dezelfde. Vaarzen: Jenny v. De Visser; Richtje v. Louwerse; Gretha v. De Visser; Lina v. Langebeeke; Irene v. Gebr. Fraas; Em ma 25 v. dezelfde; Bertha v. Wed. Looise; Emma 28 v. Gebr. Fraas; Juliana 20 v. Louwerse; Wietske 48 v. Aarnoutse; Richtje 6 v. Louwerse; Mina v. Francke; Kalveren: Willy 2 v. Arendse; Jantje 3 v. Lampert; Theta Julia v. Goedbloed; Juliana 2 v. Arendse; Richtje 7 v. Lou werse. Er werden tien afstammelingen van de vereningingsstier Ulker Adema 8 getoond. Deze dieren vertoonden veel adel. Kleverskerke. Stieren: Arnold v. J. Polderdijk, 76 p., eerste prys; Evert v. J. H. Janse, 2e prijsklasse. Eerste kalfskoeien: Gretha 7 v. Chr. Dekker, 79 p. (prys kring Z.L.M.); Eva v. Janse, 78.5 p.; Fie v. Gez. Kluijfhout, 78 p.; Mina 2 v. dezelfde, 78 p.; Bontje 3 v. Dekker, 77 p.; Juliana 2 v. Janse, FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 68 iuq De spionnen van Salome brengen haar alles, wat gedaan en gezegd wordt, over en wat zij er nog in te kort schieten, wordt aangevuld, door de vrouw van Aristobulus, de dochter van Salome zelve. Zo herleeft de oude strijd, tussen Mariamne en Salome begonnen, opnieuw in zijn felheid en hartstocht. Maar de sluwe Salome heeft nog voldoende energie om opnieuw haar strikken te spannen. Ze vertelt in haar omgeving, wat ze van de overmoedige prinsen te horen krijgt en ze zorgt wel, dat Herodes het langs omwegen ter ore komt. Wanneer ze vermoedt, dat de bodem in Herodes' ziel voldoende bereid is om haar venijn te ontvangen, zoekt ze hem op in zijn apartementen en zegt: Zijt gij ongelukkige dan totaal verblind? Herodes wordt ouder, hij kan, na zijn ziekte niet meer buiten zijn siësta. Hij is verstoord door het oponthoud, dat ze hem in de weg legt naar zijn middagrust, - Wat hebt ge weer? zegt hij wrevelig. Ik voel mij in 't geheel niet ongelukkig. Integendeel, mijn politiek met Rome draagt goede vruchten. Ik heb juist dezer dagen bewijzen gekregen van de grote vriendschap des keizers. Ik meen mijn ogen dus wel geopend te hebben. Inderdaad, voor alles, wat er in Rome plaats heeft, hebt gij een goed inzicht. Maar dat staat uw bijziendheid blijkbaar toch niet in de weg. Wat bedoelt gij? vraagt haar broer. Wel, dat gij totaal verblind zijt voor het feit, dat gij in uw onmiddellijke omgeving wordt ondergraven. Uw eigen vlees en bloed haken naar uw dood, om de troon te bezetten. Zijt gij daar blind voor? Moet dat maar doorgaan, tot het te laat is? De jongens zijn nog 'jong, zegt Herodes schouderophalend. Jawel, dat zijn ze, met al het onbekookte en hartstochtelijke en alles riskerende bloed van een trotse, onverschrokken jeugd. Zo'n jeugd, die in haar koning niet meer haar vader, maar de moordenaar van haar moeder ziet, kan héél gevaarlijk worden, koning Herodes! Ze staat vlak voor hem en zegt de laatste woorden met grote nadruk. Haar spitse wijsvinger houdt ze dicht voor zijn gelaat en haar ogen hebben de fascinerende en fixerende ban van een slang. Een moment houdt ze Herodes in die ban besloten en dan laat ze hem alleen. Ze weet: dit is voorlopig voldoende gif voor zijn, door wantrouwen verziekte, geest. „De moordenaar van haar moederDe woorden blijven in zijn ziel haken. Er komt niets meer van zijn rust deze middag. Toch wil hij niet aannemen, dat de situatie zo donker is als zijn zuster haar tekent. Hij wijt hun onverstandig gedrag aan hun jong, onstuimig bloed, dat in Rome, onder de keizerlijke vanen, wat over moedig geworden is en nu, in Jeruzalem wil tonen, dat het boven het Joodse provincialisme verheven is. De enige maatregel, welke hij treft is, dat hij zijn oudste zoon, die hij bij zijn eerste vrouw Doris gewonnen heeft, naar Jeruzalem laat terugkeren. Antipater is van een Idumese moeder en heeft dus enkel Idumees bloed. Hij heet dan ook naar het geslacht der Herodessen, terwijl de kinderen van Mariamne Makkabese namen hebben ontvangen. Maar met deze daad haalt Herodes eerst recht het ongeluk over zijn huis. Antipater zelf is al een grote sluweling en heeft bovendien de listige raad van zijn tante Salome tot zijn beschikking. Hij draagt een verraderlijk masker, houdt zich steeds op de achtergrond en laat andere figuren zijn intriges uitwerken. Alexander noch Aristobulus zijn tegen zijn geslepen valstrikken opgewassen. Bij al hun onverstand zijn ze te openhartig om het van deze intrigant te kunnen winnen. Hij maakt zich zeer bemind bij zijn vader, spreekt nooit kwaad van zijn beide half broeders. Integendeel: hij prijst, waar mogelijk hun gedrag en verdedigt hen tegen de praatjes, die hij langs andere wegen en kanalen ter ore van Herodes laat komen. Zo spant hij een net van intrige in het koninklijke paleis, waarin de koning zich al spoedig onontwarbaar verstrikt heeft. Antipater wordt zijn vertrouweling, begeleidt hem op zijn reizen en is zijn schaduw. Wanneer Agrippa naar Rome reist verzoekt Herodes hem Antipater in zijn gevolg mede te nemen en daar, voor deze zoon, de keizer gunstig te stemmen en als 't kan hem als de troonopvolger te benoemen. Maar ook van Rome uit weet Antipater, in zijn vele vriendelijke brieven het zaad van de achterdocht en de laster uit te zaaien rondom Herodes, die, nu uitlekt, dat hij Antipater tot zijn troonopvolger wenst te zien aangewezen, begrijpt, dat de beide prinsen inderdaad een gevaar voor hem kunnen worden. 77.5 p.; Mina 2 v. C. Cornelisse, 77 p.; Melis 3 v.: Gez. Kluyfhout, 74 p.; Melis v. dezelfde, 75 p. Tweede kalfskoeien: Fientje v. Jansa, 79 p.; Jantje 2 V. Dekker, 78 p.; Elza v. C. W. Corré, 78 p.; Bontje v. Gez. Kluif hout, 77 p.; Jetske 3 v. Corré, 77 p.; Ju liana 43 v. J. Baayens, 77 p.; Boukje v. Cornelisse, 75.5 p. Derde kalfskoeien: Wietske Janse, dezelfdeSO p. (beste productie koe; prijs Melkfabriek); Emma v. Corré, 80 p.; Jet v. P. Besuyen, 79 p.; Wilhelmina v. Baay ens, 77 p. Vierde kalfskoeien; Bertha 3 v. Dek ker, 79 p.; Emma v. dezelfde, 79 p.; Anna v. Gez. Kluijfhout, 77 p. (beste produc tiekoe):' Emma v. Baayens, 77 p.; Irene v. dezelfde, 77 p. Oudere koeien: Lena 5 v. Dekker, 80 p. (prys Eil. Walcheren); Jetske 2 V. C.orré, 80 p.; Bontje v. Dekker, 78 p. Nieuw- en St Joosland: Stieren: Adri v. Jac. Francke, le prijs, 78 p.; Herman v. Wed. Janse en Zn, 2e prys. Eerste kalfskoeien: Herda v. Francke, 77.5 p. (prys kring Z.L.M.); Dora v. P. de Visser Azn, 77 p.; Nylander 2 v. C. C. Brakman, 76 p.; Emma v. J. J. Mesu, 73 p.; Nora v. Wed. A. v. d. Bosse, 75 p.; Irene v. C. A. Polderdijk, 74 p. Tweede kalfskoeien: Bontje v. J. W. de Klerk, 79 p. (prys Melkfariek); Mina v. D. A. Nieuwenhuyze, 78 p.; Zwartje v. Francke, 77 p.; Nora v. Polderdyk, 77 p. (beste productiekoe); Marijke v. J, Poppe, 77 p.; Geertje 6 v. Wed. Janse, 76.8 p.; Gretha v. Francke, 76 p.; Nellie 5 v. Brakman, 75 p. Vierde kalfskoeien: Jetske v. De Visser, 79 p. (beste productiekoe); Moortje v. Francke, 77 p. Oudere koeien: Geertje 5 v. Wed. Jansa, 79 p.; Alida v. dezelfde 79 p. (beste pro ductiekoe); Emma v. Nieuwenhuyze, 78 p. (beste productiekoe; prys Eiland Wal cheren); Gretha v. E. Verlare, 77 p.; Nora v. Poppe, 77 p. Premiekeuring te Zoutelande, Stieren: Jack, eig. P. Dingemanse, 77 p.; Wilhelm, eig. L. Vos, 78 p.; le kalfskoeien: Dora, A. Mai j aars, 78 p.; Aafke, L. Vos, 77.5 p.; Elsje, P. de Visser, 75.5 p.; Marie, P. Dingemanse, 76.5 p.; Wilhelmina, J. v. Sluijs, 75 p.; Dora, A. Kleinepier, 75 p.; Nellie, P. de Visser, 74 p.; Juliana, P. Louwerse, 74 p. 2e kalfskoeien: Neeltje, A. Maljaars, 78 p.; Emma, C. de Visser, 77 p.; Aal-Betsie, J. v. Sluijs, 77 p.; Martha, L. Vos, 76 p.; Betsie, A. Maljaars, 76 p.; Bontje, C. de Visser, 76 p.; Ria, P. Dingemanse, 75 p.; Irene, A. Kleinepier, 74 p. 3e kalfskoeien: Jacoba, J. Maljaars, 79 P- 4e kalfskoeien: Bontje, A. Boogaard, 78 p.; Nellie, J. Maljaars, 77 p. Oudere koeien: Elsje, C. Kleinepier, 82 p.; Corrie, C. Kleinepier, 80 p.; Marijke. P. Dingemanse, 80 p.; Diamant, P. Dinge manse, 79 p.; Dietje, J. Maljaars, 78 p.; Moortje, P. de Visser, 77 p.; Nellie, J. de Witte ,78 p.; Starre, J. v. Sluys, 78 p.; Starre, E. Janse, 78 p. 2-jarige: Irene, C. Kleinepier, Greta, J. de Witte; Irma, E, Janse. 1-jarige vaarzen: Aaltje, J. v. Sluys. Kalveren: Irene I, A. Clarisse. WOENSDAG 27 MEI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewyde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10 30 Morgendienst. 11.00 Radio Philh. ork. 12.00 Zang en piano, 12.30 Land- en tuinb, med. 12.33 Amus. muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad 13 20 Gram. 13.35 en 13.50 Idem. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel spel. 17.50 Mil. vraaggespr. 18.00 Gram. 18.15 Geestelijk lied. 18.30 R.V.U.: Dr A. Polak: Nieuwe aspecten in de medische wetenschap". 19.00 Nws en weerber. 19 10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Verkiezingsuitsl, en gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Verkiezingsuitsl. en gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7 00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 V d. huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10 00 Boekbespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram 12 00 Aceordeonork. 12.30 Land- én tuinb med 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram 14 00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Omr. ork. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Hoorspel voor de jeugd. 16.00 Pianovoordr. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.30 Orgelspel. 17.50 Regerings- uitz.: H. M. Laupman: „Nieuw-Guinea in de zeevaarthistorie". 18.00 Nws en comm. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz. 19.00 Verkie zingsuitslagen. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Verkie zingsuitsl. en gram. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Esperanto. 23.20—24.00 Verkie zingsuitslagen. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.20 Strijktrio. 14.00 School radio. 15.40 Gram. 16.10 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Klankb. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.15 Caus. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Pol- caus. 20.00 Hoorsp. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22,15 Gev. prog. 22.5523.00 Nws. GEZ. TELEVISIE UITZENDING. ±19.30 Gemeenteraadsverkiezingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3