K.L.M.-toestel bij Schiphol veron gelukt De „Prawda" steunt Chur- chills denkbeeld Geslaagd muziekconcours te Westkapelle Prov. Staten houden Vrijdag a.s. buitengewone zitting Mislukte aanval der Chinezen, PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Donkere schaduw op stralende tweede Pinksterdag Twee kinderen werden gedood en negen* tien personen ernstig gewond Oud-directeur mag niet op terrein komen Pleegkinderen moeten worden aangegeven* Eerste atoomgranaat afgevuurd Nederlands kustvaar tuig kapseisde, 5 doden Militaire hulp voor Ethiopië. Vele duizenden zochten verkoeling aan de stranden kSNIPPER A', i Vj NIEUWS'' Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vüssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2485 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DINSDAG 26 MEI 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Woensdag: Zon op 4.31 u., onder 20.43 u. Maan op 20.05 u., onder з.11 u. Hoogwater op Woensdag 27 Mei: Vlissingen 0.49 u. 1.67 m., 13.14 1,86 m. Terneuzen: 1. 14 u. 1.87 m., 13.38 u. 2.06 m. Wemeldinge: 2.28 u. 1.44 m., 14.54 u. 1.67 m. Zierikzee: 2.12 u. 1.20 m., 14.42 u. 1.42 m. en bereikte een hoogte van ongeveer 3 meter. Nog boven het vliegveld verloor het al hoogte, naderde de startbaan opnieuw en aan de rand van het vliegveld, nadat het reeds een hon derdtal meters vlak boven de start baan in de lucht was geweest, baan de het zich met groot geweld en met AMSTERDAM, 25 Mei. Een vliegtuig-ongeluk bij Schiphol, dat een meisje van 16 jaar en een kleuter van omstreeks 4 het leven kostte en waardoor 19 andere slachtoffers met min of meer zware verwondigen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam opgenomen moesten worden, heeft een donkere schaduw geworpen op deze stralende Tweede Pinksterdag. Om vijf minuten over half vier schoot daar aan het einde van de startbaan en aan de rand van het vliegveld het K.L.M.-lijntoestel voor Parijs, de Convair Ph—Tei „Paulus Potter", met reeds ingetrokken landingsgestel na een mislukte start met grote kracht en met krakend geweld door de dich- waarna het midden in een groepje naar alle kanten dekking zoekende voorbijgangers terecht kwam. Het toestel botste met zijn volle gewicht op de berm en wipte daarna dwars over de weg. Daarbij sleurde het een vierjarig meisje en enkele meters verder de 16-jarige Annie Holshuysen uit Amsterdam, die op de fiets voorbij reed, mee. Uiteindelijk gleed het toestel met de buik vlak over de sloot aan de andere kant van de weg en kwam zwaar ge havend voorbij de sloot op het bouw land tot stilstand. De twee vleugels vond men, geheel van de romp afge rukt, bij de staart terug. De romp was op de helft tussen staart en het mid den van het toestel in tweeën gebro ken en meernaar de neus toe ver toonde zich nog een flinke scheur. Wonder boven wonder vloog het niet in brand. Dat heeft de 6 leden van de bemanning, alsmede de 28 passagiers het leven gered. Zestien der passagiers konden vrij wel ongedeerd door de breuk in de romp en door een gebroken raampje het toestel verlaten, waarna personeel van onmiddellijk toegesnelde ambu lancewagens van het vliegveld de 12 gewonde passagiers en de twee ge wonde leden van de bemanning uit hun netelige positie bevrijdde. PRACHTIG WERK VAN STEWARDESSEN. Met grote koelbloedigheid wisten de twee stewardessen, de 23-jarige Ti neke Citroen, ondanks een lichte ver wonding aan haar voet, en de 25-ja- rige mej. M. Z. Cohen, de kalmte onder de passagiers te bewaren en een paniek te voorkomen. DE TOEDRACHT. De „Paulus Potter" was niet het volgens het schema opgestelde lijn- toestel voor Parijs. Het was ingevallen voor een andere Convair. Ooggetui gen, die zich op het terras van het Aviorama-restaurant bevonden, ver telden, dat zij het toestel zijn aanloop zagen nemen om in Oostelijke richting tegen de Oostenwind in op te stijgen. Het verhief zich aanvankelijk normaal Kort geding „De Ommelanden" GRONINGEN, 23 Mei. - De oud directeur van „De Ommelanden", de heer F. de Boer, mag niet meer op het fabrieksterrein komen en heeft zich ie onthouden van elk contact met het be drijf, zijn personeel en zijn leiding. Iedere overtreding zal hem f 1000.— kosten. Bovendien loopt hij het risico, dat hij dan voor vier weken de ge vangenis ingaat. Dit alles besliste de president van de Rechtbank te Gro ningen, jhr mr W. W. Feith, in kort geding op de eisen, gesteld door de waarnemende beheerder, de heer J. Th. Wierenga. In de tweede zaak stelde de presi dent het besluit van de drie nieuwe bestuursleden om aan de heer Wieren- ga de kern van zijn bevoegdheden als waarnemend beheerder te ontnemen, buite werking. Gaan zij er toch mee door, dan kost dit „De Ommelanden" f 10.000.voor elke overtreding. Voor elk persoonlijk komt er dan nog eens f 10.000.bij en bovendien het risico, dat zij maximaal voor vier weken de bak indraaien. NAAR EEN VIERMOGENDHEDENCONFERENTIE? Felle critiek op voorgenomen driemogendhedenbespreking. MOSKOU, 24 Mei. De „Prawda", het orgaan van de Russische commu nistische partij, heeft vandaag in een hoofdartikel Churchills denkbeeld voor een bijeenkomst van de grote mogendheden op hoog niveau ge steund. De „Prawda" acht het voor de hand liggend, dat er, ondanks ver schillende sociale stelsels in de landen, enige uiterst belangrijke punten zijn, waarop de belangen samenvloeien, zoals op het punt van vrede, ont wikkeling van handel en economische en culturele samenwerking. „De Sowjet-Unie is altijd bereid in alle ernst en goed vertrouwen elk voorstel te bespreken, dat gericht is op verzekering van de vrede en mo gelijke uitgebreidere economische en culturele banden tussen de staten", zo schrijft het blad. Het noemt Churchills voorstel con structief en zegt, dat de Britse pre mier niet, zoals bepaalde andere wes telijke staatslieden, aan zijn voorstel vooraf verplichtingen voor één der partijen verbond. Het meent echter, dat, als de voor genomen drie-mogendhedenconferen- tie op de Bermuda-eilanden is belegd om een algemene lijn of zelfs een overeengekomen positie uit te wer ken voor het geval van mogelijke be sprekingen tussen de grote mogend heden, de westelijke staten ook in de toekomst van plan zijn hun onderlinge samenzwering ten koste van de Sow- jes-Unie voort te zetten. Dit beteken- een snelheid van 200 km per uur een weg dwars door een hoge dichte haag. DE GEWONDEN. Behalve de twee jeugdige landgeno ten, die op de weg om het leven kwa men, en vijf voorbijgangers, die ge wond werden, heeft het ongeluk tot gevolg gehad, dat nog 5 Nederlanders met verwondingen in het Wilhelmina- Gasthuis moesten worden opgenomen, n.l. twee leden van de bemanning en drie Nederlandse passagiers. Ook 9 buitenlandse passagiers werden daar heen vervoerd. DEN HAAG, 23 Mei. Met ingang van 1 Juni zal de pleegkinderenwet in werking treden. Pleegouders of het hoofd van de inrichting, waarin een pleegkind wordt verzorgd en opge voed, zijn verplicht van de opneming van het kind binnen een week schrif telijk kennis te geven aan het gemeen tebestuur van de gemeente waar het kind verblijft. Voor kinderen die op 1 Juni reeds in een pleeggezin of inrichting ver blijven, behoeft de aanmelding pas binnen drie maanden na 1 Juni te ge schieden. Het niet aanmelden van een pleeg kind wordt gestraft. LAS VEGAS, 25 Mei. - „Ato mic Annie", het atoomkanon, waar mede bij Las Vegas proeven wor den genomen, heeft zijn eerste atoomgranaat afgevuurd. Het ka non werd van een afstand van 16 mijl op electrische wijze bediend. Vijf minuten na het schot kon men de wolk waarnemen. Deze had niet de paddestoelvorm. De granaat werd door negen man nen in het kanon gebracht. Zij trok ken zich daarna terug. Als doel had men een bosje van on geveer 50 bomen uitgezocht. Daarin bevonden zich een diesellocomotief, tanks, vliegtuigen en allerlei militaire goederen, met inbegrip van kleding en tenten. Ook muizen, konijnen en var kens waren aan de proef onderworpen. OSLO—KOREA OVER DE NOORDPOOL. TOKIO, 25 Mei. Een lijnvliegtuig van de Scandinavische luchtvaart maatschappij, de „Hjalmar Viking", is met ongeveer 40 personen vervan- gingspersoneel voor een Noors veld hospitaal in Korea, in Japan aange komen. Het toestel landde precies vol gens het reisschema. Het vertrok Za terdag om 13.35 uur uit Oslo. De route ging over de Noordpool. Dit is de eer ste practische vlucht over de Noord pool. VIER ISRAËLISCHE MINISTERS AFGETREDEN TEL AVIV, 25 Mei. Vier Israëli sche minister van de „algemene Zion isten" hebben hun ontslag aangebo den. Zij maakten deel uit van de coa litieregering van David Ben Goerion. Aanleiding tot het aftreden is een vlaggeschil. De socialisten wilden op de socialistische scholen de rode vlag handhaven. De algemene Zionisten, die staande houden, dat er slechts één of ficiële Israëlische vlag, n.l. de blauw en witte nationale vlag, is, waren hier tegen. De eigenlijke oorzaak van de crisis is echter gelegen in meningsverschillen tussen de twee coalitiegenoten over economische aangelegenheden. de dan ook, aldus de „Prawda", dat Churchill, zoal niet in feite dan toch in de geest reeds op zijn voorstel teruggekomen was. COMMENTAAR. In Londen meent men, dat de hef tige Russische aanval op de voorge nomen Brits-Frans-Amerikaanse be sprekingen, met de toevoeging, dat deze een nadelige uitwerking zullen hebben op vier-mogendhedenbespre- kingen, een poging is om de open bare mening in Frankrijk en Enge land tegen haar regeringen op te zetten. KRISTIANSUND, 24 Mei. Toen in de afgelopen nacht het Nederland se 500 ton metende kustvaartuig „Toos" (afkomstig uit Rotterdam), kapseisde, zijn vijf van de negen le den der bemanning, o.w. kapitein B. Houwen, verdronken. Het schip verliét gisteren met ecu lading cellulose de haven van Trond- heim, voor Rochester. Vier zeemijlen buiten de vuurtoren van het eiland Grip aan de Noorse Westkunst ging de loods van boord. Enige minuten nadien zag de bemanning van de loodsboot het schip draaien en kapsei zen. Zes van de negen leden van de bemanning konden door de loodsboot worden opgepikt. Twee hunner wa ren echter reeds dood. Naar de mening van Noorse deskun digen is de lading van de „Toos" gaan werken. Het scheepje is naar Kristi- ansund gesleept en daar met de kiel naar boven binnengebracht. BUSONGELUK IN FRANKRIJK LYON, 25 Mei. Zondag is een bus met 35 personen in een riviertje ge stort. Tenminste 10 personen zijn om het leven gekomen, de rest werd ge wond. De bus maakte een val van 30 meter. De Franse Kabinetscrisis. PARIJS, 25 Mei. Zowel de socia list Mollet als de gaullist Diethelm hebben president Auriol medegedeeld niet in staat te zijn een nieuwe Fran se regering te vormen. De president zal dit verzoek waarschijnlijk richten tot de 75-jarige oud-premier Reynaud, een gematigd conservatief. WASHINGTON, 23 Mei. De Ver enigde Staten hebben gisteren beslo ten militaire hulp aan Ethiopië te ver lenen. Dit is vastgelegd in een over eenkomst voor wederzijdse verdedi ging, welke op het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken door de onder-minister Walter Bedell Smith en door de Ethiopische minister voor Buitenlandse Aangelegenheden, Ato Akliloe Abte Wold, werd getekend. President Eisenhower heeft bij het nemen van deze beslissing rekening gehouden met de strategische ligging van Ethiopië in de nabijheid van het Nabije Oosten en het belang der de fensieve kracht van dit land voor de veiligheid in genoemd gebied, waarbij ook de Verenigde Staten belang heb ben. Het feit, dat Eritrea in September j.l. bij Ethiopië is gevoegd, waardoor dit land een uitweg naar de Rode Zee heeft gekregen, heeft zijn strategische betekenis nog doen toenemen. ONDANKS MENIGE ZWEETDROPPEL.., „O.K.K." had voor prima organisatie gezorgd WESTKAPELLE, 25 Mei. De Zeeuwse Bond van Harmonie en Fanfare verenigingen heeft tijdens de lange reeks van Pinksterconcoursen meer last gehad van minder fraai weer dan van prachtig zomerweer, waardoor het 31ste concours, dat Tweede Pinksterdag in Westkapelle werd gehouden, werd begunstigd. De honderden muzikanten, die hun uiterste best deden met hun corps een zo goed mogelijk figuur te slaan tegenover de jury, hebben menige druppel zweet van het- voorhoofd moeten vegen. Dank zij de goede organisatie van de Westkapeise muziekvereniging „O.K.K." slaagde dit concours, dat midden in het dorp werd gehouden, uitstekend. In de morgenuren vond in hotel „De Valk" een officiële ontvangst plaats door het gemeentebestuur. De burge meester, mr M.. Tydeman, heette al len hartelijk welkom en zei trots te zijn, dat de herbouw van Westkapelle het toelaat het concours midden in het dorp te houden. Hij zwaaide het bestuur van „O.K.K." lof toe voor de organisatie en wenste allen een goed concours toe. De voorzitter van „O.K. K.", de heer P. Minderhoud, sprak een woord van dank voor alle ondervon den medewerking. De voorzitter van de Zeeuwse Bond, de heer J. C. Maas, feliciteerde „O.K.K." met het 45-jarig bestaan, hetgeen voor de Bond aan leiding was het concours in Westka pelle te houden. Hij herinnerde aan :1e ramp, waarbij een aantal corpsen alle of een deel der instrumenten verloren zag gaan. Hij sprak de hoop uit, dat de getroffenen schadeloos zullen wor den gesteld door overheid en particu lier initiatief. Namens de jury be staande uit de heren Marinus Adam, Haarlem, Harry van Mechelen, Den Haag en Joh. F. Pala uit Rotterdam, sprak laatstgenoemde een woord van dank voor de ontvangst. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat de Zeeuwse Bond burgemeester Tydeman ENORME PINKSTERDRUKTE IN ZEELAND Verkeerspolitie moest bij Oostdijk 4000 auto's verwerken GOES, Tweede Pinksterdag. Wanneer we vandaag in een helicoptère een rondvlucht beven de Zeeuwse stranden hadden kunnen maken, dan zouden wij vrijwel overal hetzelfde beeld hebben aangetroffen: een opeen gepakte menigte, die deed denken aan de stranden van Zandvoort of Sche- veningen. Reeds in de vroege morgenuren trokken duizenden er in zomer- tenue en voorzien van een zonnebril, op uit om verkoeling te zoeken aan het strand. Voorspelde de Bilt: „warm tot zeer warm", aan het strand was het „druk tot zeer druk, of beter drukkend". De Pinksterdagen hebben in ruime mate aan zonneschijn en zomerwarmte vergoed wat op Hemelvaartsdag in Zeeland maar al te zeer werd gemist. De wegen waren bevolkt met einde loze rijen fietsers en over de hoofdwe gen snorden de auto's bij hondertal len. Of men nu in Cadzand, Vlissingen, Zoutelande of Domburg kwam, het was er eivol en de caféhouders en ijs venters beleefden reeds vroeg in de zomer hun grote dag. Het waren niet alleen Zeeuwen, die verkoeling zoch ten aan het strand, ook honderden buitenlanders streken neer aan onze kust en het waren Belgen die opnieuw hun voorliefde voor de Zeeuwse stran den lieten blijken. Ook Fransen, En gelsen en hier en daar zelfs Duitsers werden gesignaleerd. MAAR TOEN.... Was de heenreis in alle opgewekt heid aanvaard, waarbij de Oostenwind nog voor een beetje koelte zorgde, de terugreis van het leger dagjesmensen was de moeite van het aankijken wel waard. Duizenden zullen vandaag in fabriek of kantoor allerminst plezierig zijn met roodverbrande gezichten en ruggen. Menigeen zal een slapeloze nacht beleven, ontelbare blaren zullen het lopen bemoeilijken. Maar al dit leed zal wel spoedig vergeten zijn, want Pinksteren bracht ons zomer weer in ongekende mate en men kon er naar hartelust op uit trekken. ZUID-BEVELAND. Ook op Zuid-Beveland is het enorm druk geweest. Honderden Belgische auto's trokken in lange files over de wegen en speciaal het onder water staande gebied bij Oostdijk trok dui zenden nieuwsgierigen. De verkeers politie moest ervoor zorgen, dat zo'n slordige 4000 auto's op één dag zonder al te veel stagnatie werden verwerkt. De Prov. Stoombootdiensten hebben eveneens onder hoogspanning gewerkt. Duizenden en nog eens duizenden maakten tochtjes naar en van Z. Vlaanderen. CAMBODJA VRAAGT ONAFHANKELIJKHEID. PARIJS, 24 Mei. De koning van Cambodja heeft Frankrijk verzocht om verdere onderhandelingen ter verkrij ging van volledige onafhankelijkheid van zijn land. Besprekingen, die onlangs zijn ge voerd leidden tot grotere militaire en juridische autonomie van Cambodja. Verscheidene economische en finan ciële problemen bleven onopgelost. De Poolse vlieger Zdzislaw Jazwinski, die verleden week met zijn Mig straaljager op het Deense eiland Born- holm is geland, wordt in Engeland asylrecht verleend. Tenminste 58 personen zijn omgekomen als gevolg van een cholera-epidemie, die thans in delen van Noord-India heerst. Een „DC-3"-passagiersvliegtuig, dat van het vliegveld van Teteboro, in de Amerikaanse staat New Jersey naar New York City was vertrokken, is bij een landingspoging in de buur van St. Louis verongelukt. Vijf derzeven in zittenden zijn om het leven gekomen. Zaterdagavond is onder de gemeen te Blokker (N.-H.) tussen Hoorn en Enkhuizen de 33-jarige motorrijder J. de Groot uit Medemblik op een drie wielige bakfiets gereden. Hij liep een schedelbasisfractuur op en is Zon dag overleden. Donderdag is de 11- jarige Jan v. Dijk door een val van 11 meter hoogte van het dak van de Van Alphenschool in Utrecht om het leven gekomen. Zondagmiddag is de 20- jarige J. Klink uit Rotterdam in de tweede insteekhaven in de Spaanse- polder verdronken. Hij kon niet zwem men. In een stille zijarm van de Maas onder Lithoijen is Maandagmid dag tijdens het baden de 16-jarige Van den Oever uit Oss verdronken. Twee spelende jongelui in het natuur bad Velserend in Santpoort hebben het stoffelijk overschot van een naar schattinge 20 jaar oude bader, die ln het diepe basin was vedronken, opge doken. Voornaamste agendapunt: de gevolgen van de watersnood UITVOERIGE NOTA VAN GED. STATEN VERSCHENEN MIDDELBURG, 23 Mei. De Commissaris der Koningin heeft de Prov. Staten bijeengeroepen voor een buitengewone zitting op Vrijdag a.s., des morgen om 9 uur, in de Statenzaal. Het voornaamste agendapunt is een nota van Ged. Staten met betrekking tot de watersnood, die Zeeland trof. Daarin komen nadere mededelingen voor omtrent de gevolgen van de ramp, de getroffen voorzieningen en het in voorbereiding zijnde herstel. Boven dien hebben de Staten een exemplaar ontvangen van het wetsontwerp Rampschadewet, waarover gelegenheid tot bespreking zal worden gegeven. De Prov. Stoombootdiensten vormen één der belangrijkste onderwerpen van de nota. Ged. Staten delen mede, dat de plannen 'tot bouw van een nieuwe veerhaven bij Kruiningen hun reeds zijn voorgelegd en dat het her stel daarvan dienstbaar zal worden gemaakt aan het inrichten van twee aanlegplaatsen voor koplading. Ge hoopt wordt, dat de nieuwe haven om streeks de jaarwisseling in gebruik zal kunnen worden genomen. Zeer illustratief zijn de cijfers met betrekking tot hetgeen na de ramp tussen VlissingenBreskens en Ter neuzenHoedekenskerke is vervoerd, speciaal auto's. Tussen Vlissingen Breskens waren de cijfers voor Fe bruari j.l. 22.028 auto's (v.j. 11.907), Maart 23.818 (13.315) en April 25.543 (19.136). Op TerneuzenHoedekens kerke werden in Februari 1953 over gezet 2164 auto's (v.i. 1128), Maart 5791 (1146) en April 7141 (1232). DE ANDERE VEREN. Van 1 April tot en met 5 Mei zijn tussen Perkpolder en Hoedekens kerke 130 vaarten heen en weer ge maakt. Er werden maar 1259 personen, dat is nog niet eens 5 per reis, ver voerd. Deze dienst zal per 1 Juni worden gestaakt. Verder zeggen Ged. Staten, dat de kosten van berging en verder herstel van de Moerdijkpont „Willemsdorp" voor rekening van assuradeuren ko men en dat vanaf 11 Februari tot en met 20 April van Katse Veer naar Dordrecht ruim 9700 passagiers zijn vervoerd. Voor de noordelijke veren (Veere Kamperland, KortgeneWolphaarts- dijk en ZierikzeeKatse Veer) wordt een vermeerdering van het exploita tietekort over 1953 verwacht van rond f 100.000.—. DE FINANCIËN. Ter verlichting van de financiële moeilijkheden bij de polders en wa terschappen voor maatregelen tot her stel en behoud heeft de Provincie f710.000.verstrekt. Het betrof 12 polders en waterschappen. Het Rijk heeft dit geld reeds aan de Provincie teruggegeven. Tot en met 13 Mei j.l. zijn wegens materiële en immateriële rampschade uit de provinciale kas be talingen gedaan tot een bedrag van ruim f63.000.Voor herstel der pro vinciale wegen zal dit jaar naar schat ting 3 ton worden verwerkt. Hoe groot de schade is, kan pas worden vastge steld wanneer alle geïnundeerde gron den droog z(jn. De schade aan het wordt geschat op Prov. Gasbedrijf rond f 40.000. GEEN VERTEGENWOORDIGING. In de nota wordt ook een uittreksel gegeven van de Noodwet Dijkherstel en wordt gememoreerd het instellen van de Deltacommissie. Ged. Staten zijn van mening hoewel de aanwe zigheid van vertegenwoordigers der Prov. Waterstaatsdiensten in deze commissie voor de algemene taak niet noodzakelijk, maar wel gewenst is dat het niet vrij van bedenking is, dat met het uitbrengen van incidentele adviezen inzake verbetering van be paalde waterkeringen deze diensten geen rechtstreekse bemoeienis kunnen hebben. Tijdens een bespreking met minis ter Algera is gebleken, dat deze be windsman de kwestie der delegatie van herstelwerken in nauw overleg met Ged. Staten wenst op te lossen, terwijl hij medewerking vroeg om de Prov. Griffie zoveel mogelijk in te schakelen bij de administratieve werkzaamheden, die uit zijn toezicht voortvloeien. Zo spoedig mogelijk na het gereedkomen van enig herstelwerk wil de minister het toezicht aan de Provincie overdragen. Tenslotte delen Ged. Staten mede, dat tot 15 Mei j.l. bij de Rampschade- bureaux 15.238 schadegevallen zijn aangemeld, gesplitst als volgt: 7514 wegens schade aan onroerend goed, 5004 idem aan bedrijfsuitrusting en voorraden, 150 idem aan schepen, 5239 wegens agrarische schade en 11.339 wegens schade aan huisraad. Aan voorschotten werd uitbetaald: f56.096,75 in 126 gevallen schade on roerend goed, f2.076.770,54 in 1058 ge vallen schade bedrijfsuitrusting en voorraden, f905.829,95 in 290 gevallen agrarische schade, f 3.239.083.in 5430 gevallen huisraaaschade. Er werden ;)Ö59 textielpakketen uitgereikt en 1)416 rampschadeboekjes, met 30.670 inlegvellen. het erelidmaatschap aanbood, hetgeen deze gaarne aanvaardde. Ondanks de hitte bestond er voor het concours grote belangstelling. Te gen elf uur maakten de toen reeds aanwezige corpsen een mars naar het concoursterrein. Een twintigtal ver enigingen nam deel. Die uit Kats, Borssele en Arnemuiden konden niet komen. In de avonduren concerteerde in de muziektent de Souburgse Mu ziekvereniging „Vlijt en Volharding" 0.1.v. de heer A. L. van Wallenburg. Het populaire programma viel bij het talrijke publiek zeer in de smaak. DE UITSLAGEN. De uitslagen van het concours luid den: Derde afdeling Fanfare: 1. „Adven- do" Wolphaartsdijk 170 p., le pr., med. 2. E.M.M. Serooskerke (W.) 168 p., le pr., muz. werk. 3. „Willen is kunnen" Biggekerke 145 p., 3e pr. 2e 'deling Fanfare: 1. „Onda" Rit- them 150 p., 2e pr. 2. „Ons Genoegen" Nisse 159 p., 2e pr. le afdeling Fanfare: 1. „Excelsior" Middelburg 168 p., le pr., muz. werk. 2. „Luctor et Eniergo" Zoutelande 147 p., 2e pr. 3. „O.K.K." Westkapelle 159 p., 2e pr. 4. „Onda" Middelburg 172 p., le pr., lauwertak. 5. „Ons Genoegen" Kamperland 171 p., le pr., med. le afdeling Harmonie: „Mozart" Yerseke 158 p., 2e pr. 2. „Voorwaarts" Koudekerke 171 p., le pr., lauwertak. Afdeling uitmuntendheid Fanfare: 1. „Crescendo", Oostkapelle 155 p., 2e pr. „Euterpe" Heinkenszand 182 p., le pr., lauwertak. „Excelsior" Kloetinge 195 p., le pr. m. lof, beker. „Oefening en Uitspanning" Kattendijke 168 p., le pr., med. „Vlijt en Volharding" O.- en W.-Souburg 168 p., le pr., med. Afdeling uitmuntendheid. Harmonie: „Wilhelmina" Colijnsplaat 170 p., le pr., med. Ere afdeling Fanfare: Apollo" Domburg 205 p., le pr., wisselbeker med. Hoogste afdeling Fanfare „Ons Ge noegen" Kapelle 157 p. 2e pr. WERVELWIND TEISTERDE TURIJN. TURIJN, 24 Mei. De Italiaanse stad Turijn is Zaterdagavond door een he vige storm geteisterd. Zes personeij kwamen om het leven en tweehonderd werden gewond. De top van de 168 meter hoge toren van Antonelli is omlaag gestort. Som mige wijken zien eruit, alsof zij zijn gebombardeerd. FABRIEK TE PUTTEN DOOR BRAND VERWOEST. BERGEN OP ZOOM, 22 Mei. Vermoe delijk door het ontstaan van kortsluiting is vannacht omstreeks drie uur brand uitgebroken in de Breigoederenfabriek van de N.V. Bradford in de gemeente Putte, waardoor het gehele complex in de as werd gelegd. De brand werd ontdekt door een pa trouillerende wachtmeester van de Kon. Marechaussee, die direct de directeur van de fabriek, de brandweer en de politie waarschuwde. Daar er in de fabriek ont zettend veel brandbaar materiaal lag, greep het vuur zo snel om zich heen, dat de brandweer, die snel ter plaatse was, voor een hopeloze taak stond. Ook het aangrenzende woonhuis vatte vlam. De brandweer bestrijdde het vuur met 5 stra len, maar kon niet voorkomen, dat het gebouw verloren ging. De brand in het aangrenzende woonhuis beperkte zich tot het bovenste gedeelte. De schade wordt geraamd op 100 a 150.000 gulden. Door de brand komen een veertigtal arbeiders en meisjes zonder werk. SEOEL, 23 Mei. Door dikke modder wadende Chinese communistische troepen hebben gisteravond twee door Zuidkoreanen verdedigde geallieerde stellingen in de centrale Koreaanse frontsector aangevallen. De aanvallen werden respectievelijk door 400 en 250 man uitgevoerd. De aanvallers wer den, na een strijd van twee uur in stromende regen, teruggesla gen. Zij moesten terugtrekken als ge volg van het door de Zuidkoreaanse verdedigers afgegeven machinege weer- en granaatvuur. Als gevolg van de regen waren er Vrijdag geen Geallieerde vliegtuigen boven Korea in de lucht. Vanmorgen was het weer beter. Hiervan hebben negentien, van Ame rikaanse bases op het eiland Okinawa en de Japanse eilanden afkomstige vliegende reuzenforten, gebruik ge maakt om doelen in de Oostelijke en Westelijke Koreaanse frontsectoren aan te vallen, aldus luidde een mede deling der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten. DE BILT ZEGT: Koeler later op de dag. Warm en vooral aanvankelijk vrij veel zon, later op de dag een flinke Weersverwachting geldig tot vanavond afkoeling bij naar West tot Noordwest draaiende winden, plaatselijk verge zeld van onweer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1