Koppensnellers en menseneters worden volgelingen van Christus. Filippus" bestaat 25 jaar. De fronten zijn in beweging, velen worden gewonnen maar er dreigen grote gevaren door het neo-Hindoeïsme en het communisme. r Ver. voor Chr* Gezondheids- en Vacantiekoloniën vergaderde* Dulles in India* PINKS7 ERWERKELIJKHEID 1953: Door ds A. Pos. Gevraagd Uw gave en gebed. Ds A. POS. Het Julianahuis wordt herbouwd. Tito laat het Westen niet in de steek* tt Ds J. J. Berends Ridder in de Orde van Oranje Nassau* Minister Luns naar Azië en Australië* FEUILLETON. gAote. {WuwicMinq,. Jaarvergadering Chr* Kleuteronderwijs* Zaterdag 23 Mei 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Telkens hoor ik de vraag: Is er onder deze Indonesische regering, temidden van een overweldigende Islamietische meerderheid, en by de onrust, die benden in allerlei gebieden brengen, nog wel enige kans voor de zending? Nooit genoeg kan tegenover veel hardnekkig misverstand het ant woord herhaald worden: De zending heeft op Pinksteren 1953 nog een grote kans in Indonesië. De Indonesische regering houdt zich strikt aan artikel achttien van de grondwet over de godsdienstvrijheid, hoe kort en onvolledig dat straks helaas ook geformuleerd is. De regering legt aan de zending geen enkele moeilijkheid in de weg, al gaat de toelating van zendings mensen niet altijd soepel, door gebrek aan nauwkeurige en voort varende administratie. Vele christelijke scholen ontvangen subsidie, het godsdienstonderwijs wordt er niet gehinderd. Geleidelijk aan wor den zendingsziekenhuizen weer teruggegeven met de financiële moge lijkheid om ze voort te zetten. De houding van de regering tegenover de kerk en de christelijke godsdienst blijkt ook hieruit, dat er een aantal pre dikanten in dienst van het Indonesische leger gesteld is. Dat is toch wel bijzonder in deze wereld. Het aantal christenen in het leger groeit, doordat er telkens sol daten gedoopt worden. Met uitzondering van Z. W. Celebes, waar nog martelaren vallen door de terreur van de guerilla's, en van Ball, waar nog geen Nederlandse' zendingsmensen teruggekeerd zijn, kan ook de Nederlandse zending er rustig werken. Ook de verhoudiiig tussen de Indone sische en de Nederlandse kerken is zo funstig, dat buitenlandse bezoekers tel- ens hun verwondering uitspreken over de harmonische samenwerking in Indone sië. Bewegelijk front. De deuren staan wijd open. De kerken groeien. In het Westen hebben wij soms het gevoel, dat we met kerk en wereld, aan de 38ste breedtegraad zitten. De po sities zijn bepaald. De fronten verschui ven weinig, als bij een verkiezing volgens evenredige vertegenwoordiging. In de zending echter hebben we met een be wegingsoorlog te doen. We zien Christus zelf bezig op dat wereldwijde front in zijn strijd tegen de demonen. Hij schuift het front vooruit. Bataks, Dajaks, Torad- ja's en Papoea's worden van koppensnel lers en menseneters tot volgelingen van de Here Jezus gemaakt. Javanen zet Hij over uit de sfeer van de halve maan in het volle licht van de zon der gerechtig heid. Soms schijnt het front naar de an dere zijde door te breken. De Islam heeft de kerken in het nabije Oosten onder de voet gelopen. China leeft onder de don kere wolk van het communisme. De stra tegie der zending berust bij Christus. Schijnbare nederlagen zijn soms Zijn grootste overwinningen. Dit is de zendingswerkelijkheid Pinkster 1953: De Here voegt nog dagelijks toe aan de kring, die behouden worden. Grote gevaren. Dat is de werkelijkheid van vandaag. Hoe het morgen zal zyn, kan niemand zeggen. Indonesië staat niet alleen, maar leeft in de wereld van het verre en nabije Oosten, waarop 't zich oriën teert en waardoor het beïnvloed wordt. Het staat, zoals het nu in de roes van zijn onafhankelijkheid en souvereiniteit leeft, aan het begin van een weg. Wat het einde van die weg zal zijn, is even min te bepalen als bij een schip, dat op drift is. Ik wijs op enkele factoren. Indonesië is een land met een Isla mietische meerderheid. 50 millioen van de 70 millioen inwoners zijn op de een of andere manier Moslems. Wanneer door bepaalde ontwikkelingen in de verhou ding van de Moslemse wereld in Perzië Egypte, Tunis, enz. met Engeland, Frank rijk en Amerika, het Islamietische sen timent belangrijk versterkt en geprik keld zou worden, dan kan niemand voor spellen, hoe de houding van regering en volk ten opzichte van de zending zal worden. Een opleving van Hindoeïsme en Boed dhisme zal Indonesië niet rechtstreeks beïnvloeden, maar de houding, die India en andere landen in het Oosten tegen over de zending gaan innemen, zal zeker gevolgen met zich brengen voor Indo nesië. In India groeit een soort neo-Hin doeïsme. De korte formule daarvan is: Alle godsdiensten zijn in wezen gelijk. Ieder volk dient God op zijn eigen wijze. Er is nu een voorstel bjj de regering aanhangig, dat op ëe scholen geen gods dienstonderwijs mag worden gegeven, waarbij één godsdienst als de ware wordt aange ezen. In dit neo-Hindoeïsme is de godsdienst genationaliseerd, zoals men dat ook met de economie doet. In diezelfde lijn ligt het, dat de Indiase minister van Binnenlandse Zaken onlangs verklaarde, dat zj. alle buitenlandse zendelingen In-' dia moeten verlaten. Indien men in India Inderdaad stappen in die richting zou gaan nemen, zou dat waarschijnlijk ook in Indonesië doorwerken. Op' een andere dreiging uit de omge geving van Indonesië moet nog gewezen worden. Als in een korte nachtmerrie hebben we even in Indochina gezien, hoe de schaduw van het communisme zich verder over Azië kan uitstrekken. In donesië zal uit zichzelf niet voor het com munisme kiezen. Veranderen echter de militaire en politieke verhoudingen in Z. O. Azië, dan is het onzeker wat Indo nesië doen zal. Wel staat de Islam radi caal tegenover het atheïtisch communis me, doch het communisme verbergt vaak zijn ware gelaat, en de Moslemse massa is niet overal even bewust religieus. Ve len onder de jonge mensen in Indonesië, zowel uit een heidense als uit een Isla mietische omgeving, zinken bij het ge brek aan geestelijke leiding in het moeras van het nihilisme en vormen dan een gemakkelijke prooi voor het commu nisme. Geestelijk weerbaar. Als wij al deze elementen In het oog vatten dan is het wel duidelijk, dat thans terwijl de kans er nog is, en anderzijds de gevaren dreigen, het de roeping der zending is om samen met de Indonesische kerken op alle wijzen en met alle mid delen het evangelie te verkondigen. De volken zijn op drift en staan voor grote beslissingen om hun koers te bepalen Het aantal lezenden groeit snel. Hier is de grote kans voor lectuurdienst en col- portage-arbeid. Er is de roeping om het christelijk onderwijs met alle kracht te bevorderen. Er kan nu nog wat gedaan worden voor het snel groeiende aantal studenten aan de verschillende hogescho len in Djakarta, Bogor, Bandoeng, Djok- ja, Soerabaya en Makassar. Naast deze directe taak is er de zijde lingse taak om de Indonesische kerken geestelijk weerbaar te maken. Theolo gisch onderwijs is van primair belang met het oog op het aantal predikanten, dat de Indonesische kerken nodig hebben, en an derzijds met het oog op de geestelijke ontmoeting en strijd met de verschillende stromingen in de Indonesische wereld. Ook is bezinning nodig op de taak, die de Indonesische christenen hebben te vervullen op maatschappelijk en staat kundig terrein. Alleen het evangelie kan de rechte in houd geven aan de vijf grondzuilen van de Indonesische staat, de zgn. pantjasila, vervat in de grondwet: het geloof in de éne God, humaniteit, nationaal besef, de mocratie en sociale gerechtigheid. De In donesische christenen hebben de roeping in de prediking van het evangelie en in alle staatkundige en maatschappelijke actie getuigen te zijn van Jezus Christus, ook en vooral, als er geen Nederlandse zendingsmensen meer zouden zijn, en de omstandigheden moeilijk zouden worden. Dat is een zaak van leven of dood. Ver Hezen ze deze missionaire drang, dan sterven ze, al zouden ze ook, ingekapseld in een onchristelijke omgeving, als in an dere Islamietische landen, blijven voort bestaan. Pinksterroeping. Deze roeping stelt het Pinksterfeest weer duidelijk voor ons. Er zijn mensen, voor wie het Pinksterfeest als zendings- feest iets is als de Oudejaarsavond, om daarmee voor een jaar zijn roeping te genover de kerk af te kopen. Zo kan liet ook met Pinksteren ten opzichte van de zending gaan. Wü houden of horen een preek over de zending, bidden voor de zending, geven een gave voor de zending, en dan hebben we voor een jaar onze taak in de zending weer vervuld. Maar het is het hele jaar door Pinksterfeest. De Heilige Geest is ons gegeven om bij ons te blijven. En daarom moeten we alle dagen bij de zending betrokken zijn met ons meeleven en meewerken, gebed en gave. Het Pinksterfeest leert ons dage lijks meeworstelen door ons gebed in de grote strijd, die de zending op het Indonesisch front en heel het wereldfront voor het koninkrijk van Jezus Christus voert. Ds A. Pos, die dit artikel voor ons blad schreef, werd op 2k Augustus 1888 geboren. Op 30 Juni 1920 werd hij als predikant verbonden aan de Geref. kerk van Amsterdam voor de missionnaire dienst te Djokjakarta, waarheen hij kort daarop vertrok. Op 1 Februari 1932 werd ds Pos do cent aan de Opleidingsschool voor inlandse predikanten al daar. In 1950 ging hij met emeri taat en thans woont ds Pos te Haarlem. Hij publiceert nog re gelmatig artikelen over de zen ding, die de liefde van zijn hart heeft en hü kan als een bij uit stek deskundige op dit terrein worden beschouwd. 1831 kinderen konden naar bos en strand' (Van onze Utrechtse redacteur.) BELGRADO, 22 Mei. Maarschalk Tito is niet van plan zijn Westelijke geallieerden in de steek te laten en de zijde van de Sowjet-Unie te kie zen. In een toespraak op het militaire vliegveld Batajnica bij Belgrado sprak de Maarschalk geruchten tegen, vol gens welke Zuid-Slavië onderhandelde over terugkeer in het Sowjet-blok, „Wij zullen onze Geallieerden nooit in de steek laten, zolang deze correct zijn in him betrekkingen", aldus verklaar de hij. Tito zei voorts, dat sedert Stalins overlijden het aantal incidenten aan de Zuidslavische grenzen met staten van het communistische blok was ver dubbeld, doch hij zou blijven streven naar normale, draaglijke betrekkingen met alle buurstaten. In kringen van eierhanilelaren op de Veluwe met name te Barneveld leeft de verwachting, dat over onge veer een half jaar de prijs van eieren wel eens belangrijk zou kunnen dalen. (Van een onzer verslaggevers). Onder presidium van prof. dr G. M. den Hartogh van Kampen kwam het Geref. tractaatgenootschap „Filippus" gisteren te Arnhem in algemene verga dering bijeen om zijn 75-jarig bestaan te herdenken. „Nog te weinig wordt het evangelie verbreid terwijl de nood nog even groot is als in Paulus' dagen. De massajeugd en de massamens kan het evangelie niet missen. Paulus had de goede tijding van het behoud en die tijding predikt ook „Filippus". Daarom houden wij met de apostel moed, want wij zijn geen kunstig verdichte fabelen nagevolgd. Het zal gaan zoals God in Zijn onfeilbaar woord heeft gezegd en daarom mag „Filippus" bemoedigd ver der gaan", zo zei de voorzitter in zjjn openingswoord. Hierna bracht de secretaris, ds E. I. F. Nawijn van 's Gravenhage, zijn jaarverslag uit. Het bestuur besloot ds J. J. Berends, het hoogbejaarde afge treden bestuurslid, het erelidmaat schap aan te bieden, waartoe hem een fraaie oorkonde geoffreerd werd. De penningmeester, ds J. Mulder te Heemstede, mocht in het goud jubile ren, Met het Verband van Geref. Evangelisatiecommissies en de Geref. Zondagsschoolver. „Jachin" werd een uitstekend contact onderhouden. Aan het verslag van de penning meester ontlenen we, dat 1951 een te kort opleverde van ruim f 8000,en 1952 ruim f7000,Daar staat tegen over de erflating in 1951 van f5637,08 en in 1952 van f 4045,64. Met name de uitgave van de kalender leverde ver lies op. Het ledental steeg nu tot 9345 en het aantal aangesloten corporaties tot 215. De ontvangsten en uitgaven bedroegen totaal f76.658,40 in 1951 en f 60.665,32 in 1952. De aftredende bestuursleden, ds Na- wijn en notaris van Halsema werden herkozen. Namens de Geref. Zondags schoolver. „Jachin" sprak ds J. Dou- ma, em. predikant te Arnhem en na mens het Verband van Geref. Evan gelisatiecommissies ds J. R. Goris van Apeldoorn woorden van gelukwens. De voorzitter dankte voor deze goede woorden en sprak een speciaal woord tot de aanwezige ds J. J. Berends, die daarop de vergadering met dankgebed sloot. Gisteravond werd in de Westerkerk met de Arnhemse gemeente een dank stond gehouden. Prof. den Hartogh sprak een openingswoord getiteld „Niet tevergeefs" en deelde mede, dat het H.M. de Koningin behaagd had ds Be rends tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau te benoemen. Hjj richtte een woord van gelukwens tot ds Berends en deed hem staande toezingen Ps. 84 6. Ds Berends dankte met een enkel woord. Voorts heeft ds J. Overduin van Amsterdam (voorheen te Arnhem) een propaganda-toespraak gehouden geti teld: „Goedkoop of duur getuigen 7" Mej. Nel Benschop van Arnhem decla meerde en het koor „Ecce Venema' zong enkele liederen. Het tractaatgenootschap „Filippus" is indertijd opgericht door wijlen prof. L. Lindeboom en heeft in de loop der jaren bekendheid gekregen in de Ge reformeerde kerken. Verscheidene nieuwe uitgaven, waaronder vele trac- taten, kalenders en een Bijbelcursus, hebben de laatste tijd het licht gezien. Het genootschap heeft in de afgelopen driekwart eeuw slechts drie voorzit ters gehad, nl. prof. L. Lindeboom, prof. T. Hoekstra en thans prof. dr G. M. den Hartogh. DEN HAAG, 22 Mei. De minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns zal gedurende 5 weken, in de maanden Juni en Juli, een algemene oriëntatie reis maken naar Azië en Australië. De minister zal o.m. een bezoek bren gen aan Pakistan, India, Thailand, Bir ma, Malakka, Indonesië, Nieuw-Guinea, Australië en de Philippijnen. Minister Luns, die vergezeld zal wor den door mr J. Rookmaaker, directeur Oosten van het ministerie van Buiten landse Zaken, hoopt b(j zjjn eerste be zoek aan Azië o.m. de ministers van Buitenlandse Zaken van genoemde lan den te ontmoeten. HILVERSUM, 22 Mei. De Ver eniging voor Christ. Gezondheids- en Vacantiekoloniën hield gisteren te Hil versum haar jaarvergadering o.Lv. de voorzitter, ds C. J. van Paassen te Zut- phen. De vereniging leed in de oorlogs jaren zware verliezen, want het Julia nahuis en het Prinses Beatrixhuis te Noordwjjk a. Zee werden beide door de bezetter afgebroken ten behoeve van de beruchte verdedigingslinie door de duinen. Het laatste Is Inmiddels her bouwd maar ook het Julianahuis zal weer verrijzen. Dit is dringend noodza kelijk, want in de zomermaanden is er te weinig plaats in de overige tehuizen voor de veie kinderen, die om gezond heidsredenen een poos aan zee moeten verblijven. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. W. H. Swellengrebelvan Rossum, bleek dat de vereniging in 1952 met 10 nieuwe afdelingen werd verrijkt, zodat er thans 89 zjjn. Het aantal aangesloten organisaties steeg tot 15. In het verslagjaar werden 1831 kinderen gedurende in totaal 79.113 dagen in de verschillende tehuizen van de vereniging opgenomen. De penningmeester onderstreepte ter vergadering nog eens de in het verslag gemaakte opmerking over de noodzakelijkheid van herfst- en win- teruitzendingen. De ouders voelen er vaak weinig voor om hun kinderen in deze periode af te staan, maar uit zending in deze periode werpt volgens medische verklaringen de beste resul taten af. Bovendien is de exploitatie der tehuizen alleen sluitend te krij gen, als ze vrijwel het gehele jaar door zijn bezet. De financiële resultaten waren in 1952 gunstig. Uit het batig saldo kon f 30.000 worden gestort in de reserve voor wederopbouw en nieuwbouw, terwijl f22.100 voor schulddelging bij het Rijk werd gereserveerd. Uitvoerig werd gediscussieerd over de plaatselijke samenwerking met' het fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. In vele plaatsen en ook in grote als Rotterdam, Amsterdam en Eindhoven laat deze veel te wensen over, waardoor een sfeer van verbit tering dreigt te ontstaan. Van be stuurszijde werd echter verklaard, dat verschillende malen was ge poogd tot een vergelijk te komen op landelijk niveau, maar D.E.L. toonde zich weinig toeschietelijk. Verschil lende afgevaardigden lieten zich in weinig vleiende termen over dit fonds uit De heren G. M. de Langen Wendels te Amsterdam, mr W. baron RoëlI te Huis ter Heide en J. M. Wansink te Zwolle werden herkozen als leden van het hoofdbestuur. BLOEM ONTVING P. C. HOOFTPRIJS 1952. MUTDEN, 22 Mei. In de Ridder zaal van het Muiderslot heeft gister middag de secretaris-generaal van het ministerie van O., K. en W„ mr H. J. Reinink, aan de 66-jarige letterkundige mr J. C. Bloem uit Amsterdam de P. C. Hooftprijs de staatsprijs voor let terkunde 1952 poëzie uitgereikt. Mr Bloem verwierf deze prijs voor zijn in 1951 verschenen dichtbundel „Avond". De jury bestond uit prof. dr W. As- selbergs, voorzitter, mevr. Clara Eg- ging, Ad den Besten, D. A. M. Binnen dijk en Y. Foppema. 600.400 GULDEN VOOR OP VOERING LANDBOUW- PRODUCTIVITEIT. DEN HAAG, 22 Mei. Opnieuw heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening een aantal stappen ondernomen om tot een verdere opvoering van de Nederlandse landbouwproductiviteit te geraken. Gedurende een periode van voorlopig twee jaar zullen drie projecten op het gebied van de practische landbouw voorlichting door middel van demon straties in verschillende delen van het land tot uitvoering worden gebracht. Tussen de Nederlandse en de Ameri kaanse regering is overeenstemming bereikt over de besteding van 600.400 gulden uit de zogenaamde „tien pro- cent"-tegenwaarde-rekening. INTERNATIONALE TELEVISIEPROGRAMMA'S. DEN HAAG, 21 Mei. Het bestuur van de Ned. Televisiestichting is be zig te trachten de televisieverbinding tussen Londen en het continent in verband met de uitzending van de kroningsfeesten uit te buiten voor het geven van enkele internationale pro gramma's. De bedoeling is op 29, 30 en 31 Mei a.s. extra televisieprogramma's te ge ven, die verzorgd worden door de B.B.C. Na de kroningsdag wil men nog twee extra programma's van de B.B.C. uitzenden op 3 en 4 Juni, terwijl ten slotte op 5 en Juni in Nederland twee Franse programma's te zien zullen zijn. !«!H door J. BRANDENBURG. ,67 De zonen van de Hogepriester en van de Overpriesters, van de Sad- dueeërs en van de verdere aristocratie van Jeruzalem oefenen zich in de Olympiade-sport, in gezelschap van de Romeinse en Griekse Jonge lingschap, waarmede zij zich fraterniseren. Griekse kappers friseren en snijden hun haardos en baard naar de mode van Athene en hun kleding heeft de snit van de Romeinse tunica's. Herodes is met de Oversten van Jeruzalem overeen gekomen op welke wijze de Tempel zal worden hernieuwd. Zijn voorstel, de oude Tempel van Zerubbabel geheel af te breken en dan een nieuwe te bouwen, stuitte op grote tegenstand. Geen ogenblik mocht Jahwe zonder Tempel zijn. Hoe kon Israël ook maar één dag zonder Tempel? Het zou een terging des Allerhoogsten wezen! Besloten wordt de bouwstoffen voor de nieuwe Tempel bijeen te brengen en bij gedeelten de Tempel te vernieuwen. Tienduizend arbei ders zullen bij dit werk worden ingeschakeld en duizend Priesters zullen een speciale opleiding krijgen, om dat gedeelte van de Tempel te verbouwen, waar de gewone jood geen voet mag zetten. Het kostelijk materiaal wordt met duizend vrachtwagens aangevoerd en de Tempelberg opgebracht. Marmerblokken van duizenden kilo's gewicht worden in vernuftige takelages opgehesen en de stapels ceder hout van de Libanon groeien dagelijks aan. De gehele stad staat in het teken van de tempelbouw. De Priester-aristocratie, die haar rijkdommen uit de tempelinkomsten ontvangt, wrijft zich vergenoegd de handen. Zij zijn tevreden met het regime van deze Idumeër, die zijn tijd schijnt te begrijpen. Maar de Farizeërs en de Schriftgeleerden en vele Rabbijnen ergeren zich aan de toestand. Want ten Noorden van de Tempel blijft de beruchte Antonia-burcht zijn trotse torens uitdagend en zelfbewust verheffen over alles wat de Jood heilig is. De Romeinse bezetting beheerst van daar het gehele tempelcomplex. Niets van wat in en NIEUW DELHI, 22 Mei. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Foster Dulles, heeft gisteren met premier Nehroe van gedachten gewis seld over verscheidene onderwerpen, waaronder Korea, Indo-China en de be trekkingen tussen India en Pakistan. De rol, welke India gespeeld heeft als indiener van het vredesplan voor Ko rea, dat eind vorig jaar door de alge* mene vergadering der V. N. met grote meerderheid werd aanvaard, geeft aan het bezoek van drie dagen dat Dulles aan India brengt een bijzondere beteke nis. Inmiddels zien Arabieren en Israë liërs er met spanning naar uit welke invloed de rondreis van Dulles door het Midden-Oosten zal hebben op de Amerikaanse politiek ten aanzien van het Egyptisch-Britse geschil over de Suez-kanaalzóne en de Arabisch-Israe- lische controverse. In Cairo is men van mening', dat het bezoek van de Amerikaanse minister er niets toe heeft bijgedragen om de kloof tussen Engeland en Egypte te overbruggen. Functionarissen te Tel Aviv tonen een voorzichtig optimisme over het bezoek in het algemeen, doch zij zijn van oordeel dat er weinig hoop bestaat, dat Israël en de Arabische landen vreedzaam zullen gaan samen werken in een stelsel voor collectieve veiligheid in het Midden-Oosten. rondom de Tempel plaats grijpt, ontgaat het spiedend oog van de wachters in hun glinsterende kurassen en bliksemende helmen. Elk beginsel van oproer kan onmiddellijk in bloed gesmoord worden. Een onderaardse gang geeft van de burcht rechtstreekse toegang tot het hart van de Tempel. De Sadduceërs en Herodianen letten op het goud, waarmede Herodes hun boeien maakt, maar de Farizeërs zien de boeien en verachten het goud, dat er omheen geslagen is. Maar ook onder de bedrijvigheid van de Tempel-herbouw blijft het visioen van Mariamne Herodes voor de geest staan en op advies van Nicolaüs ziet hij uit naar een andere vrouw, die hij vindt in de hoogste kringen der Priester-aristocratie, en die toevallig ook Mariamne heet. Naar haar zal hij de nieuwe toren van zijn paleis noemen. Om in deze familie meer invloed te krijgen, zet hij de heersende Hogepriester Jezus af, en maakt zijn nieuwe schoonvader Hogepriester in diens plaats. Hij vult zijn harem, naar gebruik van Oosterse vorsten, verder aan met andere vrouwen en de band met de Sadduceërs wordt op deze wijze al steviger gelegd. Toch wil hij de herinnering aan zijn eerste Mariamne niet verliezen en hij laat daarom haar beide zonen, Alexander en Aristobulus uit Rome terugroepen en zijn plan is de oudste tot zijn troonopvolger op te leiden. De inkomst der beide jongelieden verwekt een laaiend enthousiasme in de stad. Zijn deze zonen niet de laatste telgen uit het roemrijke Makkabeën-geslacht? Heel de stad viert feest en daverend gejuich ver vult de straten, overal waar zij verschijnen. Maar Salome juicht niet mee. In de ontvangst van beide prinsen ziet deze vrouw een posthume overwinning van haar vijandin Mariamne. Haar woede kent geen grenzen meer, wanneer Herodes bovendien de oudste zoon van Mariamne, Alexander tot vrouw geeft, de dochter van de koning van Capadocië en haar dwingt haar eigen dochter uit te huwelijken aan de jongste zoon, Aristobulus. Wanneer zij tijdens deze huwelijksfeesten haar venster uitziet over de stad en het telkens oplaaiend gejubel van de menigte moet aanhoren, weet ze, dat ze met de dood van haar vijandin nog niets gewonnen heeft. De beide jonge prinsen tonen zich rasechte zonen van hun moeder. Wanneer de liefde van het volk hen naar het hoofd stijgt, als koppige wijn, worden ze al gauw verwaten en beroepen zich op hun trotse Makkabeën-bloed, tegenover het geslacht der Idumeën, dat zij, evenals hun moeder, Verachten. Zij geven zich over aan de Romeinse uitspat tingen in Jeruzalem en in drinkgelagen geven zij openlijk hun diepe verachting voor het Idumeërsgeslacht te kennen. UTRECHT, 22 Mei. De Bond van Verenigingen voor Christelijk Kleuter onderwijs heeft gisteren de 33ste jaar vergadering gehouden onder presidium van ds M. tï. Blauw uit Overveen. Deze 85-jarige tweede secretaris van de bond verving daarbij de voorzitter B. Mastenbroek, die verhinderd was. In zijn openingswoord sprak ds Blauw van de verheugende groei van de bond. De exploitatiekosten van de bij zondere onderwjjs-scholen worden in tussen steeds groter en alleen spoedige en algehele financiële gelijkstelling met het openbaar kleuteronderwijs, waarop wordt aangedrongen, kan uitkomst brengen. Ds Blauw zei voorts, dat in het rampgebied 24 christelijke kleuterscho len in totaal meer dan een ton schade hebben geleden. Hierbij is Noord-Bra bant niet inbegrepen. Ds Blauw achtte het aantal kleuterscholen, vooral op het platteland, te gering en de inrich ting daarvan onvoldoende. Tot de wen sen van de bond behoort verder de stichting van een goed ingericht lan delijk bureau voor de organisaties, die op het terrein van het kleuteronderwijs werken. Aan het einde van de vergadering hield de hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de heer E. H. Bos uit Den Haag, een referaat over de betekenis van het Christelijk kleuteronderwijs. Sultan Hamid II keurt ingediende gratieverzoeken goed. DJAKARTA, 22 Mei. Sultan Ha mid II heeft zijn goedkeuring gehecht aan de twee gratie-verzoeken, welke onlangs voor hem zijn ingediend, aldus heeft P. I. Aneta van de zijde van het Hooggerechtshof vernomen. Zij kun nen' derhalve thans in overweging ge nomen worden. De voorzitter van het Hooggerechtshof is echter op het ogenblik op reis naar Djogja. Men hoopt in de loop van de volgende week de overwegingen van de procureur- generaal in deze te ontvangen. Teza men met die van het Hooggerechtshof zullen zij dan via het ministerie van Justitie aan president Soekarno wor den overgebracht. DE INFILTRATIE OP NIEUW-GUINEA De Nederlandse regering beschikt over gedetailleerde gegevens over de Indonesische infiltranten in Nieuw- Guinea, aldus verklaarde men gisteren op het ministerie van Buitenlandse Za ken. Men wees er voorts op, dat uit de aard van het optreden van deze groep (de goed bewapende militairen wier pen onmiddellijk na de landing een stelling op, üie zij betrokken), blijkt, dat men hier niet te maken had met een bende, die slechts op roof uit was. S.A.S, vliegt over Noordpool naar Tokio. AMSTERDAM, 22 Mei. Morgen zal van het vliegveld bij Oslo een Douglas DC-6B van de Scandinavian Airlines System vertrekken om via het Poolgebied, Groenland en Alaska naar Tokio te vliegen. Passagiers zul len zijn 40 leden van het aflossings- personeel voor het Noorse veldhospi taal in Korea. Deze vlucht zal de eerste stap zijn voor een commerciële luchtlijn via het Poolgebied. De afstand Oslo-Tokio is 12.386 km. en het aantal vlieguren zal ongeveer 33 zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3