Het water had 1 Februari nog veel hoaer kunnen worden. Speurend in Zeelands natuur. Voor de weersvoorspelling is de Noordzee 'n blinde vlek. L De Koninginnepage AKKERTJE Het verval der verantwoordelijkheid. Een kiespijn-aanva Bond tegen het vloeken hield jaarvergadering» Deskundigen bespraken de vamp Twcede N» C» R.V»~ „Jubo" in 1954 in Arnhem» vorstelijk wezentje met een korte levensduur. Blijf niet doorlopen met die Rheumatische Fijnen. Vrijdag 22 Mei 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 DEN HAAG, 20 Mei, Op een bijzondere algemene vergadering van het Kon. Instituut van ingenieurs hebben verscheidene deskundigen hun gedachten laten gaan over de stormvloed van 1 Februari. Ministers en Kamerleden hebben deze vergadering bijgewoond waarin achtereen volgens werd gesproken over „storm en stuwing, storm- en stormvloed prognose, waterstanden, dijkbreuken en dijkherstel". Ir A. G. Maris, dir.-generaal van rijkswaterstaat sprak een inleiding. Een der deskundigen vertelde, dat van bijzondere verschijnselen geen sprake is geweest, dus geen zeebeving of wat dan ook. Drie maal uit zonderlijk hoog water bleek voor de voltooiing van vele doorbraken voldoende. Er zijn zelfs nog hogere stormvloedstanden mogelijk. Een andere deskundige besprak de oorzaken van de dijk doorbraken. De onderhoudstoestand was geen oorzaak. De schuldvraag besprekend zei ir Maris, dat er geen sprake is van zwart en wit, maar van grijs en diverse nuan ces. Ir Maris, besloot zijn inleiding met de opmerking, dat ten aanzien van het dijkherstel het moeilijkste deel nog moet volgen. Het Nederlandse volk heeft de ramp manmoedig geïncasseerd. Met grote voortvarendheid is er ge werkt. Storm er stuwing. Prof. dr P. Groen van de V.U. sprak over „Storm en stuwing". Het water oppervlak in het zeebassin, zo zei de hoogleraar, ligt scheef. Maar steeds streeft de zee naar een evenwichtstoe stand. Bij een storm wordt deze even wichtstoestand verstoord. Een plaatse lijke storing van het zeeoppervlak kari zich al met een lopende vloedgolf ver plaatsen. Bij verschillende stormvloe den en gedeeltelijk ook bij die van Fe bruari van dit jaar is de vloedgolf min of meer met de snelheid van de ge wone getijgolf langs de kusten van de Zuidelijke Noordzee verlopen. Dr K. R. Postma, directeur van de afdeling weerdienst en luchtvaartmete- reologie van het K.N.M.I. sprak over „Storm en stormvloedprognose". Dr Postma merkte op, dat wanneer de windsituatie bekend is, direct hier aan aansluitend een berekening kan worden uitgevoerd omtrent de opstu wing. Zoals de vorige spreker reeds meedeelde, blijkt, dat bij een toeneming van de wind, bijv. met slecht 5 knopen, bij richting N.N.W., de opstuwing toe neemt met ongeveer 50 cm., dus 10 cm. per knoop. Volgens spreker is onder geen enkele omstandigheid de ge middelde wind tot 1 knoop nauwkeurig van te voren te schatten, zelfs niet achteraf te berekenen uit weerkaarten. Bij extreme toestanden komen altijd naast de reeds aanwezige onzekerheden in de waterbeweging, nog onzekerheden uit de windverwachting. Een zo nauwkeurig mogelijke bepa ling van de wind op de Noordzee is noodzakelijk. Dr Postma noemde nu dit verhouding staat tot het aantal waar nemingen op de Noordzee zelf in geen vehouding staat tot het aantal waar nemingen te land er om heen. De Noordzee is als een blinde vlek, waarboven zich bovendien nog com plicaties voordoen. Om die reden, zo zei hü, werd beslo ten direct na de ramp een weerschip op de Noordzee uit te leggen, teneinde be ter in staat te zijn de berekeningen van de afwijkingen van standen van de ge tijtafels uit te voeren, welke nu twee maal per dag aan de radio worden ge geven ten behoeve van het dijkherstel. Geconstateerd moet worden, dat de waarnemingen van dit schip van groot nut zijn geweest. Aan de hand van plaatjes behandelde hij dan de weertoestand in de periode van 29* Januari tot I Februari. Deze leidde er toe, dat op 31 Januari om 6 uur des morgens men moest komen tot waarschuwing voor storm en tevens voor flink hoog water op de dag tot waarschuwing voor zware storm en gevaarlijk hoog water. Ingezonden Mededeling (Adv.) J kon Uw plannen in dulgw» gooien. V Is altijd makkelijk bij U te hebben, die helpen direct! (Van onze Utrechtse redacteur.) UTRECHT, 21 Mei. De Bond tegen het Vloeken door het Schenden van Gods Heiligen Naam hield te Utrecht zijn jaarvergadering onder leiding van de voorzitter, de heer K. Kruithof. De secretaris-propagandist, de heer N. M, Laarman te Den Haag, vermeldde in het jaarverslag dat weer duizenden „stille getuigen" in de vorm van wand kaarten en transparanten in 1952 wa ren geplaatst. Ook verschillende ge meentelijke Instanties vroegen mate riaal aan, nu door de subsidie-aanvra gen contact werd belegd met gemeen tebesturen. Alle provinciale besturen en 534 gemeentebesturen geven thans subsidie voor het werk van de Bond. Niet minder dan 30.000 betuigingen van instemming werden ontvangen op het plan van het bestuur om een actie te ontketenen tegen bet gebruik van vuils taal en vloeken in boeken. Helaas weigerde het hoofdbestuur van de P.T.T. nog steeds de plaatsing van wandborden in de postkantoren. De Bond heeft in 1952 een mobiele ge luidsinstallatie aangebracht, die het mogelijk maakt op straat kortetoe spraken te houden. De installatie is in middels reeds In gebruik genomen Da penningmeester, de heer G. Bra- mer te Den Ham, moest mededelen dat 1952 een nadelig saldo had opge leverd van f 2388,64, dat echter uit de reserves kon worden gedekt. Dit tekort is niet het gevolg van een daling van de inkomsten, want die stegen met bijna f2000.—, doch wordt alleen ver oorzaakt door het toenemen van de activiteit. De aftredende bestuursleden dr J. H. Schreurer en H. van Leeuwen werden herkozen. Ds K. G. van Smeden, Chr. Geref. predikant te Utrecht, sprak een opwekkend woord onder de titel: „Ere zij God". Spr. wees er op, dat geen enkele Christen, al komt geen onvertogen woord over zijn lippen, be hoeft neer te zien op de vloeker, doch integendeel naast hem moet gaan staan. Ook het in opstand komen tegen Gods leiding in ong leven - zij het zon der woorden - en ieder zonder aan dacht uitgesproken gebed is een vloek in Gods oog. Zowel in het eigen hart als tegenover de vloekers in de buiten wereld heeft de Christen dus steeds te strijden voor de eer en de hoogheid van de naam zjjn* Koning», W aterstanden" In de laatste voordacht voor de lunchpauze sprak ir P. J. Wemelsfelder, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat, over „Waterstanden". Aan de hand van een aantal grafie ken besprak hij uitvoerig hiervoor ge noemde vier aspecten, om tenslotte een algemeen beeld van de stormvloed te geven. Deze kenmerkte zich door de volgen de punten: L Het ramphoogwater zelf is extreem hoog geweest, over grote uitgestrekt heid 50 tot 70 cm hoger dan wat ooit eerder door meting werd vastgesteld. 2. De uitgestrektheid van het maxi mum was bijzonder groot. 3. De duur van het fatale hoogwater was ongewoon lang. 4. Het derde stormvloedhoogwater is voor de voltooiing van vele doorbraken noodlottig geworden. Daartegenover onderscheidt deze stormvloed zich niet van andere in zQn algemeen karakter, noch in de tijdsduur. Van bijzondere verschijnselen als een vloedgolf of zeebeving is geen sprake geweest. Verder ia wel gebleken, zo merkte spreker op, dat deze stormvloed zich nog niet in zijn uiterste kracht heeft getoond. Ongunstiger combina ties van reële mogelijkheden kunnen oorzaak zijn van nog hogere storm vloedstanden. De stormvloed 1953 heeft zich, bjj Wijze van spreken, nog wat in gehouden. Maar bij volkomen dezelfde meteorologische omstandigheden kun nen zich hogere vloeden voordoen. Hij merkte op, dat dit aspect van de stormvloed op dit ogenblik alle aan dacht heeft, daar het voor de vormge ving van verdere plannen van bijzon dere betekenis is. De dijkbreuken. In de middagvergadering sprak ir J. L. Klein, dir.-hoofdingenieur van de provinciale waterstaatsdienst van Z.- Holland, over „Dijkbreuken". Hij zei, dat de onderhondstoestand van de dijken zulks in tegenstelling tot vroegere overstromingsrampen niet als oorzaak van deze ramp is aan te merken, met dien verstande dan, dat deze niet op deze uitzonderlijke hoge waterstanden waren berekend. In het algemeen kan worden gezegd, dat de constructie van de buitenbelo pen geen oorzaak voor dijkdoorbraken is geweest, al zijn wel enkele ernstige beschadigingen van deze belopen aan te wijzen: a. Grasmat, mits goed dicht, op niet te ernstig aangevallen plaatsen vol doende gebleken. b. Steenglooiingen hebben zich in het algemeen uitstekend gehouden, basalt het best, met asfaltvulling nog heter, c. Andere bekledingen: asfaltbeton prima, betontegels ë.d. beter dan ver wacht, grote eenheden minder goed. d. De gebruikelijke hellingen van de taluds hebben voldaan. e. Hoog voorland of voorliggende be zandingen hebben weinig invloed gehad op het al dan niet doorbreken van de dijken. Zij begunstigen echter In zeer veel gevallen het dijkherstel in grote mate. De constructie van de dijkskruin heeft in het algemeen niet tot door braak geleid. De aanwezigheid van een gesloten wegdek op de kruin heeft dik wijls dijkdoorbraak voorkomen. Ir Klein merkte vervolgens op, dat keermuurtjes op de dijkskruin in meerdere opzichten ongunstig afste ken tegen een normale dijkskruin. In verreweg de meeste gevallen ls 't binnenbeloop het eerst bezweken: a. tengevolge van uitspoeling door het over de te laag liggende kruin stromende water; b. tengevolge van uitspoeling door over de kruin slaande golven; c. tengevolge van verweking en/of af schuiving. Bebouwing langs de dijk is, waar zij ais een gesloten lintbebouwing voor komt, minder ongunstig dan men wel denkt. Alleenstaande bebouwingen zijn gevaarlijker. Elke onregelmatigheid in het dijkstrace (en in het profiel) 1» on gunstig. Hier »n daar is sulks dan ook als oorzaak van de dijkdoorbraak aan te wijzen. Uiterste zorg is te besteden aan de goede aansluiting van kunst werken aan het dijkslichaam. Leidingen (buizen en kabels) in dijken zijn op zichzelf misschien niet zo erg, al levert vooral een waterleidingbuis gevaar op lekkage) De stabiliteit van de dijk in zijn ge heel is, voorzover spreker bekend, ner gens ontoereikend gebleken. Oorzaken. De dijkdoorbraken ontstonden dus hoofdzakelijk doordat de hoge water standen de dijken overspoelden, waar door het binnenbeloop werd aangetast en zodoende de dijk ondermijnd. Uiter aard trad dit in hoofdzaak op aan de op het Zuiden en Oosten gelegen djjken, omdat deze de minste overhoogte heb ben. Behalve door overlopen werden de binnenlopen ook veelal ondermijnd door golfoverslag of bezweken deze door af schuiving. In enkele gevallen zijn on regelmatigheden in het dijkstrace (aan sluiting havendijken e.d.) als oorzaak van de doorbraak aan te wijzen. Soms ook de omstandigheid, dat in vooraf gaande jaren voor het uitvoeren van werken in de dijken was geroerd, al dus ir Klein. Ten aanzien van de binnendijken vol stond hjj met de opmerking, dat deze veei hogere standen kregen te keren en dat gedurende veei langere tijd dan waarop was gerekend, hetgeen deze dij ken in grote getale deed bezwijken. De binnendijken moesten op een ogenblik keren waarvoor anders de buitendijken staan. De vraag zou zich kunnen voordoen, waarom, als het binnenbeloop de zwak ste stee vormt, dit niet zo wordt voor zien, dat het stand kan houden. Ir Klein zei, dat dit onmogelijk zou zijn, maar slechts effectief als het gehele binnenbeloop een bekleding van een zodanige constructie krijgt, als de er varing heeft geleerd. De economische gevolgen moet men echter niet onder schatten. De binnenbekleding zou enige millioenen kosten. Hij merkte op, dat het een zegen zou zijn als de zorg voor die dijken minder zwaar zou worden. Een zegen voor Zeeland en Znid-Holland ais deze dijken door afdamming der zeegaten tot sla perdijken zouden worden gedegradeerd. De laatste voordracht in deze mid dagvergadering werd gehouden door prof. ir P. Ph. Jansen, hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft en adviseur van de Rijkswaterstaat. Aan de hand van vele lichtbeelden en teke- DEN HAAG, 29 Mei. De Ned. Chr. Radio Vereniging, die in 1954 haar der tig jarig bestaan hoopt te herdenken, heeft het plan opgevat op tweede Pinksterdag van het volgende jaar, evenals in 1949 bij het vijf en twintig ;arig bestaan een massale bijeenkomst a park Sonsbeek in Arnhem, onder de naam „Jubo" te organiseren. Des morgens is er een massa-verga dering, waarna des middags een open luchtspel wordt opgevoerd. Aan deze tweede „Jubo" zal ook een massale gymnastiekdemonstratie en een zang festival worden verbonden. Voorts zijn besprekingen gaande over wedstrijden en attracties, die eveneens een onder deel van het programma van de „Jubo' zullen uitmaken. De opzet van de tweede „Jubo" zal groter zijn dan van de eerste aangezien in 1949 de N.C.R.V. 175.000 leden had en thans 320.000 leden telt. Sociale dag van „Patrimonium", Gedegen referaat van prof. dr ir H. -vanRiessen. (Van onze Utrechtse redacteur). UTRECHT, 31 Mei Het ruim 75-jarige Chr. Werkliedenverbond „Patri monium" onderging de laatste tjjd een verjongingskuur, zoals o.m. bleek uit de gewijzigde vorm waarin het blad van dezelfde naam ging Verschijnen. Van daag organiseerde het Verbond een „sociale dag" in Krasnapolsky te Amster dam e.i.v. de heer C. Smeenk, waarop gesproken werd over hetgeen de Chris ten thans met zorg moet vervullen in de ontwikkeling van het wereidgebeu-, ren. Over het meest kenmerkend verschijnsel hierbij, nl. „Het verval der ver antwoordelijkheid" was door prof. dr ir H. van Riessen een zeer uitvoerig referaat geleverd, dat aan de deelnemers in de vorm van een vrij lijvige brochure toegezonden werd. NED. BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. JAARVERGADERING TE UTRECHT. UTRECHT, 21 Mei. Te Utrecht heeft de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen vergaderd onder voorzitter schap van de vice-presidente, mevr. M. Waiboer-van Elteren te Anna Paulow- na. Deze heeft in haar openingswoord vooral de nationafe ramp in herinne ring geroepen en erop geattendeerd, wat de bond in deze voor werk ver richtte. Men heeft o.a. een badhand doek laten maken met Ingeweven em bleem van de bond en deze wordt ver kocht ten bate van de getroffenen. Aan het jaarverslag van de secreta resse, mej. J. Brink te 's-Gravenhage, wordt ontleend dat in het jaar 1952 het aantal afdelingen steeg van 488 tot 503 en dat het aantal leden met onge veer 3000 vermeerderde tot 37.680. In het hoofdbestuur werd mevr. F. Kostense-Kraak te Kruiningen her kozen. ningen gaf hij een overzicht van dfe. tegenover gestelde strekking, zo zei vele vraagstukken, die zich voordeden en nog voordoen bij het dichten van de stroomgaten. Twee Amerikaanse soldaten na vijf maanden in Berlijn terug. BERLIJN, 21 Mei Twee Ameri kaanse soldaten, die na een gevangen schap van vijf maanden in Oost-Duits- land Dinsdag in West-Berlijn zijn te ruggekeerd, hebben Woensdag op een persconferentie verklaard, dat zij op 26 November in Oost-Duitsland terecht waren gekomen, doordat zij in een verkeerde trein waren gestapt. Zij wa ren in Oost-Berlijn aangehouden en overgedragen aan de Russische auto riteiten, die, zo verklaarden zij, had den getracht hen over te halen Oost-Duitsland asyl te vragen. Zij hadden dit geweigerd en op 12 December een schriftelijk verzoek in gediend om aan de Amerikaanse auto riteiten in Berlijn te worden uitgele verd. Deze brief werd op 18 December door het öostduitse persbureau A.D. N. gepubliceerd, doch met een zuiver den zij. Volgens A.D.N. vroegen zij in dit schrijven politiek asyl in Oost- Duitsland., Prof. van Riessen beziet hiervan eerst, wat verantwoordelijkheid eigen lijk is en hij beschreef deze als het geven van een antwoord en het af leggen van rekenschap. De verant woordelijkheid moet altijd zijn ge richt op God, die het gezag instelt en schraagt en op Christus, die Zijn vol strekt gezag aan de aardse gezagdra gers delegeert. Juist de gezagsdragers moeten deze religieuze achtergrond van de verantwoordelijkheid zien, want anders wordt hun gezag zelfge noegzaam en steunt het alleen op macht. Bij zijn beschouwing van het verval der verantwoordelijkheid tekent de referent twee aspecten, het menselijke en het maatschappelijke, die zich resp. openbaren als een niet meer willen en een niet meer kunnen dragen van verantwoordelijkheid. Dit verval is het beste af te meten aan het verlies van de religieuze relatie, die voor een wa re verantwoording onontbeerlijk is. Dit verlies manifesteert zich in een af wijzen van de door Christus geopende weg, waarin na de zondeval de relatie met en de verantwoording jegens God weer mogelijk is geworden. Een af- wijziging, die resulteert in de schijn van een zelfgenoegzame wereld, waarin de mens zijn zelfstandigheid denkt te kunnen cultiveren. Het uiterste van deze zelfstandig heid, het zonder enige verantwoor delijkheid zijn, leidt onafwendbaar tot de vernietiging van het leven en tot een tuimeling in het niets. Tussen die twee punten, het afbreken van de re ligieuze relatie en het volstrekte niets, bevindt zich de mens, die het nieuwe verbond met God en Christus afwijst. HUMANISME, Prof. van Riessen toont aan, hoe in de geschiedenis het humanisme het verval der verantwoordelijkheid in leidde door de mens in het middelpunt te plaatsen en tot richtpunt der ver antwoordelijkheid te maken, waardoor deze tot het gebied van deze wereld werd begrensd. Bij Nietsche wordt de kring der verantwoordelijkheid be perkt tot de individuele mens, hoewel hü nog een zekere verantwoordelijk heid voor de cultuur gevoelde, maar met Sartre zijn we gekomen tot een tot de mens beperkt en volstrekt ge- isoleerd gebied der verantwoordelijk heid. Zo staat het humanisme aan het be gin van de weg, die leidt tot het nihi lisme, dat in onze cultuur reeds 'n grote plaats heelt veroverd. Terwijl God en de naaste voor velen in nevelen ver dwenen zjjn, wordt de egocentrische f ik 4» mens geheel beheerst door zjjn lusten en bestaansangst. De crisis van onze cultuur is ten diepste een crisis van de verantwoordelijkheid. Na aldus de onwil tot het dragen van verantwoordelijkheid te hebben getekend, betoogt prof. van Riessen dat deze ontwikkeling voor velen heeft gevoerd tot de onmogelijkheid om dit te doen omdat zij heeft geleid tot een maatschappelijk keurslijf, waarin de individuele mens gedrongen wordt. Met het voorbeeld van de fabrieks arbeider in de grootindustrie wordt dit aangetoond. Dit voorbeeld noemt de referent slecht een illustratie van een verschijnsel van veel algemenere aard, nl. de omwenteling van de indi- vidualitische maatschappij der 19e eeuw in de collectivistische van onze tijd. Bij het schetsen van deze omwen teling en zijn gevolgen volgt prof. van Riessen de gedachtengang van het In deze kolommen reeds weergegeven re feraat, dat hij dezer dagen hield voor het Verbond van Prof. Chr. Werkge vers. HERSTEL. De Christen mag deze ontwikkeling niet passief aanvaarden, maar moet streven naar een herstel der verant woordelijkheid in die zin, dat zij weer uit haar religieuze strekking zal wor den verstaan. Nodig is de vorming van een Chr. maatschappij. De Chr. sociale beweging heeft in haar streven naar herstel van het overleg tussen werk gevers en werknemers, medezeggen schap e.d. correcties geleverd op de individualistische maatschappij, die wezenlijk, kunnen bijdragen tot de vormgeving van een Chr. samenleving. Een eerste vereiste is echter het her stel van de Chr. gemeenschap, van de gemeenschap der heiligen in eigen kring. Voorts moeten de geestelijke brand punten van de samenleving, mens en gemeenschap, weer in Christelijke zin worden gecultiveerd. Dat betekent, dat de maatschappelijke evenwichten, die van gezag en vrijheid en die van de souvereiniteit in eigen kring, her steld moeten worden. Tenslotte vraagt prof. van Riessen, hoe in de verschillende levenskringen de verhouding tussen het gezag en ae vrije verantwoordelijkheid dient te zijn en hij stelde, dat een maximale vrije verantwoordelijkheid verschaft dient te worden. Het gezag verschaft en handhaaft de fundamenten van de gemeenschap en beschermt die vrij heid tegen haar bedreiging door de zonde. De situatie in staat, kerk en politieke partijen kenmerkt zich maar al te veel door een verstoord even wicht. Hetzelfde geldt voor de verhou ding tussen de levenskringen onder ling. Naast het herstellen van de ruimt» voor het dragen van verantwoordelijk heid moet natuurlijk de gezindheid daartoe hersteld worden, maar ook hiervoor is de maatschappelijke vrij making van groot belang. Nadat prof. van Riessen nog een korte toelichting op zijn referaat had gegeven, nam de discussie een aan vang, die het overige van de dag in beslag nam. Hierop komen wij nog nader terug. VLINDERS nemen in de harten van veel mensen en speciaal in vele kinderharten een bijzondere plaats in door hun vrolijke, uitgela ten bewegingen en hun vaak zeer fraaie kleuren. We kijken in be wondering toe, hoe zon sierlijk klein schepseltje zich neerzet op een bloem, daar met z'n lange rol- tong de nector uithaalt en even later weer weg fladdert met allerlei fraaie en onberekenbare zwenkin gen. Zo'n vlinder it ook de koninginne page. Een edele naaml Een naamdie hem echter volkomen toekomt, want het diertje heeft iets vorstelijks. Om ntt precies te vertellen, waaraan dat ligt, is erg moeilijk. Maar een ieder, die wel eens kennis gemaakt heeft met deze ridder, zal het beamen. De hoofdkleur is geel. De voorvleu gels vertonen daarbij een aantal gro tere en kleinere bruine vlekken en twee bruine strepen, de achtervleu gels zijn voorzien van een donker blauwe streep en op de hoek van de binnenrand een rode vlek In een lichtblauwe omlijsting, de zg. oogvlek. Verder zit er aan elke achtervleugel een lijnvormig uitsteeksel. IN VOORJAAR EN HOOGZOMER. Tweemaal per Jaar kun Je de ko ninginnepage zien rondfladderen, de eerst# keer ia het voorjaar (AprU, Mei), de tweede keer in Augustus. De wijfjes van de voorjaar-generatie leg gen de eitjes op verschillende Schermbloemigen (de vertegenwoor digers van deze plantenfamUie, zoals het alom bekende pijpkruid of fluïte- kruid, dat overal langs de wegen is te vinden en de peen, hebben een groot aantal kleine bloempjes, die in een scherm bij elkaar staan. Dat scherm lijkt wel op een paraplu). Na tien tot 14 dagen komen de rupsjes uit de eitjes te voorschijn en beginnen on middellijk aan hun overvloedige maal tijd. Ze groeien daardoor hard en ver vellen verschillende malen, tot ze vol groeid zijn. Deze rupsen zijn groen met zwarte strepen en rode vlekjes. EEN GORDELPOP. Nu gaan ze zich verpoppen. Ze spinnen zich helemaal ln, zodat er van hun lichaamsvormen niet veel meer is te zien. De pop van de konin ginnepage is een gordelpop, d.w.z., de pop zit met een draad om het midden (de gordel) recht aan de stengel van de plant bevestigd. In Augustus komt daaruit de vlin der. De pop wordt verbroken en een bijna vleugelloos en onooglijk diertje kruipt naar buiten. Maar die on ooglijkheid duurt niet lang. De oor zaak er van is, dat de vleu gels nog geheel in elkaar ge vouwen liggen. De vlinder heeft een paar minuten nodig om zijn toilet in orde te maken en i'n vleu gels uit te slaan. Hij pompt bloed- vloeistof in d# aders, deze zwellen op en dan worden de vleugel# ln Ingezonden Mededeling (adv.) Roei ze uit met wortel en tak. Neem Kruschen Salts. De zes minerale zouten, die Kruschen bevat, wekken lever, nieren en inge wanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd èn zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stramheid, scheuten, steken en pijn Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur. Wat brengt de radio? al hun prille schoonheid zichtbaar: de Augustus-generatie is gereed om de wijde wereld in te trekken. Nu gaat zich hetzelfde herhalen, met dit verschil, dat de poppen, die nu komen, moeten overwinteren en der halve een langere bestaansperiode zul len hebben. In April komt daaruit dan weer de voorjaarsgeneratie. Wie in het najaar wat rnpsen ver zamelt en ze in een glazen bakje doet, zal het genoegen kunnen beleven, de gehele gedaanteverwisseling van nabij te kunnen aanschouwen en onder de indruk komen van het grote wonder, dat zich voor z'n ogen voltrekt. Ik kan het U aanbevelen De vlinder hoort thuis in het Oosten van ons land. Maar in Zeeland kwam ik, zowel de rups als de vlinder, meer malen op m'n tochten tegen, de rups soms zelfs in massa's op de peen. Hier door is hij dus schadelijk te noemen (al blijkt die schade hard mee te val len). In elk geval is deze vlinder een nadere kennismaking ten volle waard. Joseph A. Brusse. Giuliano's medewerkers veroordeeld. PALERMO, 21 Mei De 34 laatste medewerkers van de Siclliaanse ban dietenkoning Salvatore Gluliano zijn Woensdag veroordeeld tot totaal 627 jaar gevangenisstraf. Twee bandieten kregen levenslang. Zij worden verant woordelijk gehouden voor het doden van ruim 100 politiemannen en hon derden ander» misdaden. ZATERDAG 23 MEI 1953. HILVERSUM L (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Lunchconc. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Da meskoor 15.00 Kron. v. letteren en kun sten. 15.35 Fanfare-ork. 15.55 Gram. 16.00 Zang en orgel. 16.30 De schoonheid van 't Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Amus. muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Gev. prog. 21.50 Act. 22.00 Amus. muz. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de arb. in de continubedrijven. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws en comm. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 Weekjourn. 14.30 Hawaiian-ensemble. 14.46 Filmprog. 15.05 Limburgs prog. 15.30 „Van de wieg tot het graf'. 15.45 Gram. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerork. en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Accordeon-ork. 18.40 Rege- ringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse De fensie. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het O. Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. 20.00 Nws. 20.05 Gev. prog. 22.00 Soc. comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Verz. prog. BRUSSEL. Vlaams (324 nl.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 14.00 Idem. 14.30 Gram. 15.15 Ethnische muz. 16.00 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Orgelrecital. 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nws en persoverz. 19.40 Gram. 19.45 Gev, prog. 21.15 Accordeonmuz. 21.30 Gram. 21.45 Accordeonmuz. 22.00 Nws. 22.15 Gram, 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5