CONFERENTIE GROTE DRIE OP BERMUDA In Juli of Augustus bespreking met Moskou mogelijk geacht Regering-Mayer afgetreden Het water was de mens bij Sir Jansland nog de baas Politiek is richting geven aan het staatsbeleid Eerste geladen goederentrein stoomde door Kruiningerpolder PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Waarschijnlijk in Juni Wederom levenslang geëist wegens drievoudige moord Langdurige crisis voorspeld De watersnood- commissie Prins bewees zijn vliegerscapaciteiten Vermiste Harvard stond in Frankrijk 1 SNIPPER NIEUWS Vanaf heden iedere dag één uur vervoer Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dqkstraat 26—28 Exploi tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 248S Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 22 MEI 1953, Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.36 u., onder 20.38. Maan op 16.20 u., onder 2.20 u. Hoogwater Vrijdag 23 Mei: Vlissingen: 10.22 u. 1.39 m., 22.40 u. 1.28 m. Terneuzen: 10.47 u. 1.61 m., 23.08 u. 1.50 m. Wemeldinge: 11.41 u. 1.36 m., u. m. Zierikzee: 11,27 u. 1.18 m., 23.47 u. 0.95 m. Voldoende hout voor woningbouw en herstel rampschade. AMSTERDAM, 20 Mei „Het wo ningbouwprogramma van 65.000 hulzen per jaar, waar thans naar wordt ge streefd, vormt voor de Nederlandse houtindustrie geen enkel probleem. Zjj is bovendien in staat het hout, nodig voor 't herstel van de door de waters nood veroorzaakte schade, te leveren", zo deelde de secretaris van het centraal Verbond Houtindustrie, mr W. A, J. Timmermans, ons mede. „Gezien de ruime capaciteit van de houtindustrie, of zij nu direct of indi rect verwantschap met de bouwnijver heid en de woninginrichting vertoont, wordt reikhalzend uitgezien naar de vaststelling van de nieuwe huurprijzen door de regering. Deze kunnen van gro te invloed zijn ook op het onderhouds werk en daardoor op de bezettingsraad der houtindustrieën", aldus mr Tim mermans. RAMPENFONDS 112.8 MILLIOEN 's-GRAVENHAGE, 21 Mei Tot hedenmiddag was bjj het Nationaal Rampenfonds een bedrag van f 112.8 millioen gulden binnengekomen, het geen f 200.000 meer is dan de vorige opgave van 19 Mei. ARNHEM, 21 Mei Hedenmorgen heeft de procureur-generaal van het Arnhemse Gerechtshof, mr N. S. Hoek stra, tegen de 53-jarige landbouwer D. 3. L. te Heel weg bij Varssveld wegens drievoudige moord op zijn buren, be vestiging gerequireerd van het vonnis van de Arnhemse rechtbank, n.l. le venslange gevangenisstraf. L. heeft op 29 Juli 1952 een zuster en twee broers van de familie Te Lin- dert om het leven gebracht door gif in hun stamppot te mengen, terwijl er niemand thuis was. WASHINGTON, 21 Mei Het Witte Huis heeft vandaag mee gedeeld, dat President Eisenhower, premier Mayer van Frankrijk, en Sir Winston Churchill waarschijnlijk in Juni een bijeenkomst zullen honden op de Bermuda-eilanden. Een conferentie met de Russen in Juli of Augustus wordt mogelijk geacht. Churchill heeft verklaard, dat men door deze bijeenkomst in staat zou zijn „een definitieve stap voorwaarts te doen naar een conferentie van veel groter belang". In Franse diplomatieke kringen Is verklaard, dat een van de belangrijke doelen van de driemogendhedenconfe- rentie op Bermuda het „bezegelen" van de eenheid der democratische lan den zal zijn tegenover wat het „Sow- jetrussische vredesoffensief" genoemd wordt. De Westelijke staatslieden zou den nagaan of er tekenen zijn dat de Sowjetrussische regering werkelijk een regeling met het Westen wil of slechts een .nieuwe episode" in de koude oor log heeft ingeluid. Van dit onderzoek zou het hoofdza kelijk afhangen of men het ogenblik voor een viermogendhedenconferentie in optima forma acht. In genoemde kringen wordt be treurd, dat de aankondiging van een conferentie van de „Grote Drie" moet samengaan met een regeringscrisis in Frankrijk. De nederlaag van premier Mayer houdt, zo zegt men, in, dat Pre sident Eisenhowers uitnodiging auto matisch voor de volgende Franse pre- miet zal gelden. In het Franse parlement is sterk ge ageerd voor een conferentie van de Grote Vier, waarbij de commissies van buitenlandse zaken van beide kamers resoluties van deze strekking hebben goedgekeurd. Lincoln White, een woordvoerder Gestruikeld over financiële i/erpormings p<trren PARIJS, 21 Mei De Franse regering-Mayer heeft Donderdag middag in de Nationale Vergadering bij de stemming over een van de voornaamste onderdelen van haar financiële hervormingsplannen, waaraan Mayer de vertrouwenskwestie had verbonden, de nederlaag geleden. De stemverhouding was 328 stemmen tegen en 244 stemmen voor. Zodra de uitslag bekend was, verlieten de ministers het parlementsgebouw om hun ontslag bjj president Auriol in te dienen. Aangezien het aantal stemmen, dat tegen de regering werd uitgebracht, de absolute meerderheid overschrijdt, is de president verplicht, bet ontslag van het kabinet te aan vaarden. van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat President Eisenhowers uitnodiging aan de premiers van Engeland en Frankrijk de Verenigde Staten niet verplichten bij voorbaat in te stemmen met het houden van een conferentie met de Sowjet-Unie. Bermuda is een groep van zeven kleine eilanden in de Atlantische Oceaan, ongeveer 1.000 km van New York. Het is een Britse kolonie met een bevolking van 38.000 blanken en kleurlingen. Als vacantieoord is het zeer in trek. De eilanden zjjn econo misch van de V.S. afhankelijk. De hoofdstad is Hamilton. Enkele punten uit het vierde verslag DEN HAAG, 21 Mei In het heden verschenen vierde verslag van de wa tersnoodcommissie uit de Tweede Ka mer lazen we het volgende: 1. Het bouwvolume in het rampgebied wordt niet aan beperkende bepalin gen gebonden; herbouwd zullen worden evenveel woningen als er verwoest zijn. 2. De minister is niet bereid de be slissing over de herbouwplannen geheel over te dragen aan de pro vinciale inspecties van de Weder opbouw in de getroffen gebieden; 3. Om bepaalde plaatsen te saneren, zal men er met het opkopen van krotten alléén niet komen. Te Zie rikzee bijvoorbeeld 'zullen onge twijfeld ook goede panden opge kocht moeten worden wil men tot een verantwoord saneringsplan ko men. 4. De woningen van landarbeiders zullen herbouwd worden in overleg met Landbouwherstel. 5. Herbouw van boerderijen en be drijfspanden zal geschieden ana loog met de wet op de materiële oorlogsschade. 6. Degenen, die niet van plan zijn te herbouwen, kunnen een bedrag in eens krijgen. KOPENHAGEN, 21 Mei Toen Prins Bernhard vanmorgen de S. A.S. bezocht kon men welhaast met zekerheid zeggen, dat hij in de linktrainer zou stappen die daar was opgesteld. Nauwelijks was de hoge gast er dan ook bij gekomen of hij klom er in en beproefde een. landingsmanoeuvre op het schema van een vliegveld in New York. De instructeur schakelde daarbij plotseling de snelheidsmeter uit onder voorwendsel dat deze be- vrorenwas. Niettemin maakte de Prins een uitstekende landing door gebruik te maken van twee andere instrumenten. De instructeur was glansrijk geslagen en hij kon slechts zeggen „dat is precies de methode, die ik mijn leerlingen onder dergelijke omstandigheden leer". DEN HAAG, 21 Mei Tientallen Pipercups hebben vandaag intensief gezocht naar een vermiste Harvard van de vliegbasis Deelen, die Woens dag van de basis was opgestegen met bestemming vliegveld Beek, doch die tot op heden daar nog niet was ge arriveerd. Later op de dag bleek ech ter, dat het vermiste toestel een ge slaagde landing had gemaakt in Noord- West-Frankrijk. De vlieger, de 39-ja- rige kapteinvliegerwaarnemer J. Brouwer, was ongedeerd. Blijft de vraag, waarom het bericht van de landing zo lang op zich heeft laten wachten - Bij Wilton-Feyenoord werd de 42- jarige J. A. Breukel uit Roozenburg, vader van vijf kinderen, door de knij per van een dragline geraakt. Hij over leed kort nadien aan de verwondingen. Gisterenmorgen heeft het Koninklijk paar een bezoek gebracht aan de Universiteit van Kopenhagen, waar H.M. Koningin Juliana zich In een toe spraak tot de studenten heeft gericht. Zij was de eerste vorstin, die tijden* een statiebezóek het woord richtte. Voor de rede van H.M. verwijzen wij naar pagina 3. Vandaag verwacht men dat het gat dicht komt SIRJANSLAND, 22 Mei Op het ogenblik concentreert zich aller aan dacht op Schouwen en Duivelanti op de Polder Ooster- en Sirjansland, waar vermoedelijk vandaag het gat in de zeedijk bij Sirjansland gedicht wordt. Vandaag by doodtij zal het er op of er onder gaan. Vanmiddag omstreeks vier uur m; ;t het gat dicht zijn, want anders zal het werk van vele weken weer ver„.e.,gd worden en krijgen de pessimisten gelijk, dat men het toch niet voor de Pinksteren klaar zal spelen. Dat zou erg zijn, want tachtig men sen, die op zolders van de verdronken huizen van Sirjansland leven hebben de laatste zeven weken niet minder dan 128 uren gewerkt. „De mannen zijn eood-op", vertelde ir Slotboom. „Ze lopen op hun tandvlees, maar ze bijten door". Het zou een morele klap betekenen, wanneer vandaag de dichting niet lukt. Gistermiddag leek het er veel op, dat het plannetje van de deskundigen, om het water nu eens met geweld een poets te bakken door zou gaan. Het tij was zo buitengewoon gunstig en de wind was zo krachtig Oost, dat men dacht deze middag het gat te dichten. Het oorspronkelijk 200 meter brede gat Onder hen, die tegenstemden, be vonden zich de communisten, de so cialisten, 73 van de 87 Gaullisten en 23 van de 40 dissidente Gaullisten. De re gering werd o.m. gesteund door de radicalen, de meeste conservatieven, het merendeel van de volksrepublikei nen, de radicaal-georiënteerden en door twee of drie Gaullisten. Ongeveer 40 afgevaardigden, onder wie enige Gaullisten, onthielden zich van stem ming. Het omstreden artikel voorzag in speciale volmachten voor de regering om administratieve hervormingen en bezuinigingen in te voeren. De Gaul listische woordvoerder vond de ver zochte volmachten „te vaag". Ook de socialisten kantten zich tegen het ver zoek. Mayer achtte zijn voorstellen es sentieel voor de strijd tegen inflatie. Volgens hem had niemand, behalve de communisten, een alternatief voor gesteld. Het communistische plan kwam neer op het in de steek laten van de verbonden staten van Indo- China en het verlies van de nationale veiligheid van Frankrijk, aldus de eer ste minister. Het coalitie-kabinet van René Mayer hoofdzakelijk bestaande uit radica len, volksrepublikeinen en gematigd conservatieven kwam op 8 Januari van dit jaar aan het bewind als de 18de Franse regering sinds de bevrij ding. Sedert het einde van de oorlog heeft nog nooit een regering een zo grote nederlaag geleden. Mocht binnen 18 maanden nog eens een regering met dergelijke cijfers verslagen worden, dan heeft deze, volgens een bepaling van de grondwet, het recht nieuwe verkiezingen te vragen, ook al zou de normale zittingsperiode, welke voor de huidige nationale vergadering tot 1956 loopt, nog niet verstreken zijn. In de wandelgangen van de natio nale vergadering zijn reeds enige par tijleiders genoemd als eventuele op volgers van Mayer, zoals de radicale minister van onderwijs, André Mar.'e, de conservatieve minister van de overzeese gebieden, Loui Jacquinof, en de radivaal-georiënteerde minister van defensie, René Pleven. Waarnemers voorspellen een lange crisis. Verschei dene factoren zullen het moeilijk ma ken, een program voor de nieuwe re gering te vinden, zoals het nieuwe feit, dat een meerderheid van de Gaullisten thans bereid is aan een coalitie-kabi net deel te nemen, zulks als resultaat van het besluit van generaal de Gaul le om zijn afgevaardigden de vrije hand te laten. Voorts bestaat er een sterke stroming in de publieke opinie, die de buitenlandse politiek in deze zin wil zien gewijzigd, dat de nadruk wordt gelegd op pogingen om tot een vergelijk met de Sowjet-Unie te ko men en dat men het denkbeeld om West-Duitsland in het raam van een Europees leger of anderzins te bewa penen laat varen of op de lange baan schuift. De nederlaag van de Franse regering heeft niets te maken met de aanstaan de conferentie op de Bermuda-eilau- den. Integendeel, de radicale oud-pre- miei Faure, vertolkte de algemene ge voelens van de nationale vergadering, toen hij zijn instemming met het plan betuigde. Hij betichtte premier Mayer er echter van, dat deze de mededeling over de aanstaande bijeenkomst ge bruikt had om de stemming over öe vertrouwenskwestie te beïnvloeden. Rotterdam telt binnenkort 700.000 inwoners. De vader van de 700.000ste telg als 't tenminste geen vestiging wordt staat heel wat te wachten. Hij krijgt o;m. van het gemeentebestuur een spaarbankboekje met een eerste inleg van f 700.-, onder bepaling, dat de uitbetaling eerst mag geschieden op 21-jarige leeftijd. Het bedrag zal dan zijn gegroeid onder de huidige rente stand tot f 1152.Op 18 Maart 1937 werd de 600.000 ste inwoner geboren. Omdat zij ruzie kreeg met haar man heeft een juffrouw in Den Haag een op zolder staand bed in brand gestoken waarna ze er vandoor liep. De brand weer bluste het vuur en de boze juf frouw is nu in verzekerde bewaring gesteld. Gistermiddag is de 5-jarige W. Breedveld uit Rotterdam aan de Linkerrotte overreden door 'n vracht auto met kisten en op slag gedood. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Weersverwachting tot hedenavond. Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. was tot 70 meter versmald door het leggen van een nooddijk over de schorren. Het water was zo laag, dat in het sluitgat haast geen stroming stond gedurende ongeveer vijf uur. Wat wilde men dus nog meer. Vijf uur lang kon de sterke zuiger „M. C. Vaarwater", die voor Stevenssluis lag, er 1400 kubieke meter zand per uur uitspuwen. Wat lag meer voor de hand om even alles op alles te zetten en een drempel te spuiten, die boven het water uit zou komen? De mannen, hoe moe ze ook waren, werkten als in een roes door, de ene zandzak na de andere naar het gat tor send. Andere laadden een kanteibak met stenen, die ze uit het twijghout van de nooddijk haalden. Dat moest wel. Juist deze dag waren twee bak ken met steen 500 meter voor het gat vastgelopen. Maar de stortsteen wal nodig. Dan moest het maar uit de nooddijk gehaald worden. Och, het dijklegertje daar bij Sirjansland weet wat Improviseren is. Aanvoer van goed materiaal is op dit punt van het eiland erg moeilijk. Om vier uur was het gat nog 40 meter breed en ongeveer een halve meter diep. Men won. Zou het planne tje lukken? Verder werd er gesloofd. Wie dacht er nog aan rusten? Uren aaneen ging het werk door. Acht uur 's avonds. Voor de zoveelste keer peil de men. Het water was hoog. Het gat was uitgeschuurd tot 150 cm diepte, maar de breedte was slechts nog 15 meter. Vannacht zjjn de mannen weer niet naar bed geweest. Bij de helle schijn werpers is er doorgewerkt. Het wa* een fascinerend schouwspel, dat zich afspeelde in de lichtbundels daar vlak bij het verdronken Sirjansland. Van morgen om tien uur zou men succes hebben; dan zou het gat eindelijk dicht zijn. Dan zullen de mannen hun hard* legers opzoeken op de zolderkamertjes. Een vergeten leger gaat dan rusten. Vergeten? Toch niet. Want daar op enkele kale kamers staan bloemen, dl* mevrouw Slotboom daar gistermiddag bracht. Is er stiller en ontroerender hulde mogelijk? Toen Woensdag de Poolse Mig-15 op Bornholm landde, werden journalisten verboden het toestel te fotograferen. Niemand had echter erg in een amateur-fotograaf, die, achter een paar auto's staande gauw even de lens liet knippen MIDDELBURG, 21 Mei „Bij iedere stap, die wij doen in ons leven, komen wij de Staat tegen. Politiek is richting geven aan het staatsbeleid, nationaal, provinciaal en gemeentelijk. Wij wor den verplicht daardoor belangstelling ie hebben en daarom is het dwaasheid te zeggen, dat politiek een vies zaakje is". Dit zei mr C. J. Verplanke uit Haar lem, vanavond in „De Vergenoeging" in een voor de A.R.-kiesvereniging en Arjos met het oog op de raadsverkie zingen belegde samenkomst. MET STUKGOEDEREN EN KOLEN DWARS DOOR HET WATER GOES, 21 Mei Machinist A. M. Hamers uit Goes kan zich erop be roemen voor het eerst in de geschiedenis van de N.S. met een geladen goederentrein te hebben gereden, over een traject, dat nog dagelijks door de zee wordt overspoeld. Terwijl men namelijk aan de zeedijk van de Kruinin gerpolder nog ploetert om de gaten dicht te krijgen, zijn de mensen van ir Den Hollander gekomen teneinde eens te zien of zij met een trein door het overstroomde gebied konden rijden. En dat is vandaag gelukt en wel zo goed, dat men nu iedere dag een keer een goederentrein van en naar Goes laat rijden. Ingezonden Mededeling (adv.) Mr S. van Houten, hoofdinspecteur van het vervoer te Breda, die de rit meemaakte, was best in zijn schik. Het is allemaal heel onofficieel gegaan. De enige getuigen waren wat mensen van aannemersmij Van Splunder uit Rid derkerk en arbeiders van Weg en Wer ken en terstond ook nog een Belgische auto te wachten voor de geïmprovi seerde overweg langs de Nieuwlandse binnendijk bij Oostdijk, waar de trein het overstroomde gebied binnenstoom- de. Geen vlaggen dus en geen bloemen. Alleen maar de heer J. Colijn, sectie chef Weg en Werken van de N.S. uit Goes, die in een bootje langs de lijn zat en scherp uitkeek of de zaak niet verzakte, toen de sleep van bijna 50 wagens met stukgoederen en kolen langs stoomde. Maar er verzakte niets, want, dat mag gerust gezegd worden, als de Spoorwegen iets doen, dan doen ze het goed. De lijn is aan weerszijden ge flankeerd door bekistingen, die de rails moeten beschermen tegen sterke golf slag. De heer Colijn was de man, die direct na de ramp, het initiatief nam om de baan te behouden. Een deel van de lijn was weggeslagen, en hij rede neerde, dat men moest trachten te hou den wat men nog bad. Dus kwam de bekisting, geheel van hout met om de meter een paal, die met de hand inge heid moest worden. De lijn door het water is vier kilometer lang; dat was dus 8000 mettr bekisting Maar toen de bekisting er lag en er af en toe aarzelend een zandtreintje over de gerepareerde en verhoogde lijn stoomde, dacht men in Utrecht al weer verder. De herstelde goederenverbin ding is daarvan het resultaat. Doordat men de lijn alleen bij laag water, dus slechts één uur per dag, kan gebruiken is het vervoer zeer be perkt en iedere verzending moet daar om in Utrecht aangevraagd worden. De trein vertrok gisteren om 17.25 uur uit Oostdijk en moest om 18.16 uur in Goes arriveren. Ze was er al om 18.06 uur. Machinist Hamers vond het zo'n stunt niet. Natuurlijk, het was mooi werk, maar in de oorlog heeft hij het nog wel slimmer, meegemaakt. Bij een beschieting is zelfs een stuk van zijn kuit weggeschoten en hier werden ze riog niet eens nat, zei hij. Mr Verplanke verklaarde, dat het gebod „Eert de Koning" ook betekent, dat wij als Christenen bewust hebben mee te leven met hetgeen de overheid doet en wil. Wij moeten heus niet den ken, dat wij klaar zijn met de Bijbei in de ene en het beginselprogram in de andere zak. Wij moeten weten, waarover het gaat en hebben daarvoor een vast uitgangspunt en een vast doel nodig. Nadat mr Verplanke het een en ander had gezegd over wat men onder beginselen dient te verstaan, sprak hq over de kwestie van de Zondagsrust. De taak der overheid in dit opzicht is niet de mensen te dwingen de Zondag naar christelijke opvattingen te heili gen, maar de Zondagsrust te handha ven, omdat heiliging van deze dag mo gelijk zij. Tenslotte zei de heer Ver planke, dat critiek op de A.R.-partij goed kan zijn en dat er ook een reden voor is, maar dat deze altijd door lief de gedragen moet worden. Ook de heer Kögeler iegde er de nadruk op, dat onverschilligheid in politiek opzicht ernstig te veroordelen is. Hij wees op de grote betekenis van de stembus voor het politieke beleid en noemde daarvan als voorbeelden de schoolstrijd en de Indonesische kwes tie, waarvan hij nader inging op meer practische zaken van gemeentelijk be leid. Ds Veldkamp waarschuwde ernstig tegen wat hij noemde, een „kranten- christendom", waarbij het leven in tal rijke rubrieken wordt verdeeld, waar mee het geloof niets te maken zou heb ben. Het christendom is totaal en het geloof legt beslag <6p de gehele mens, ook wanneer hij zijn politieke houding heeft te bepalen. Verder liet de pre dikant efcn waarschuwing horen tegen de lauwheid en lamlendigheid die al het werk aan bepaalde mensen en com missies overlaat. „Wij staan allen in het ambt der ge lovigen. Dat betekent, dat wij een ze gen hebben te zijn voor ons volk en dat wij mensen in de raad hebben te brengen, die ook een zegen willen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1