WEER EEN POOLSE MIG GELAND OP VLIEGVELD BORNHOLM Vervoerden Britse schepen communistische troepen? Britse burgers in Egypte aangeraden te vertrekken Zeeuwse verkeers- en vervoerscommissie ingesteld Koninklijk paar bezocht kasteel Kronborg Nw* Zcclandsc ministers bezochten Kruiningen en Kortgene PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ging piloot zijn vriend achterna m Toestel wordt naar Kopenhagen overgebracht Militaire plechtigheid te Middelburg Geen evacuatie Britse troepen Vandaag eerste goederentrein naar Zeeland Uitgavet Stichting „Seeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, T?l. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2070, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUsslngen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCK DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2482 DONDERDAG 21 MEI 1953 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man, Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A, Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpj J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op van Vrijdag-: Bon op 4.37 u., owjgr 20.37 u. Maan op i4,ondéf 1.57 u. Hoogwater Vrijdag 22 Mei: Vlissingen: 9.15 u. 1.33 m., 21.38 u. 1.15 m. Terneuzen: 9.39 u. 1.54 m., 22.04 u. 1.37 m. Wemeldinge: 10.34 u. 1.29 m., 23.00 u. 1.02 m Zierikzee: 10.18 u. 1.12 m., 22.39 0,84 m. KOPENHAGEN, 20 Mei Vanochtend is voor de tweede keer op het eiland Bornholm een straaljager van het type Mig-15 geland. Het toestel kwam uit Polen. De piloot, een 21-jarige ongehuwde Poolse of ficier, en naar men vertelde, een vriend van Garocki, de piloot die op 5 Maart met een Mig-15 in Denemarken een toevlucht zocht, is aan de politie overgeleverd en naar Kopenhagen overgebracht. Het thans gelande toestel nam deel aan een oefenvlucht met vijf an dere vliegtuigen. Enkele minuten over acht maakte de piloot plotseling een duik, liet zijn extra benzinetanks val len. en koerste op Bornholm aan. Bij de landing werden het landingsgestel en de rechtervleugel zwaar beschadigd. Met de handen omhoog liep de pi loot op een jeep van de nabijgelegen vliegbasis toe, die ijlings kwam aan gereden. Enkele Deense militairen wilden naar de Mig toegaan, maar de Pool gaf met gebaren te kennen, dat zij het toestel niet moesten aan- Grote dag voor Nederlands verpleegster KOPENHAGEN, 20 Mei Het was vandaag voor zuster Kliphuis uit Sint Anna Parochie een grote dag. Enige weken werkt zij nu op het instituut voor nabehandeling van slachtoffers van kinderverlamming in Hornbaeck, een dorpje op 50 km afstand van Ko penhagen. Ze ontmoette hier de Ko ningin en de Prins, die in gezelschap van het Deense Koningspaar, een be zoek brachten. Het instituut, dat tot de modernste op dit gebied behoort, is vorig jaar in gebruik genomen. De Ko ningin toonde grote belangstelling voor de behandelingswijze en bekeek vol in teresse het zwembad, waar de patiën ten, als onderdeel van hun kuur, in rondzwommen. Het bezoek vond 's middags plaats, 's Morgens hebben Koningin en Prins een boottocht gemaakt naar het slot Kronborg te Elseneur, aan het begin van de Sont. Dit slot heeft een toren waarvan de spits ontbreekt. Dit is het werk van een Nederlands admiraal ge weest, naar men zegt Wassenaar van Obdam, die het enige eeuwen geleden nodig achtte de Denen een lesje te le zen en daarom maar direct met zwaar geschut begon. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren dus niet de eer ste Nederlanders, die officiële belang stelling voor het kasteel toonden, al had hun bezoek dan een ietwat ander karakter dan dat van de Nederlandse vlootvoogd destijds. Dat de betrekkin gen tussen beide landen van zeer lange tijd her dateren bewezen de prachtige Nederlandse gobelins, die de concert zaal van het slot verfraaien. Koningin en Prins hebben in het gastenboek hun namen toegevoegd aan de lange lijst van illustere persoonlijkheden, die hierin staan vermeld. Des avonds heeft men een gala-voorstelling in de ko ninklijke Schouwburg bijgewoond. Kort geding over „De Ommelanden" GRONINGEN, 20 Mei Het oude bestuur vau „De Ommelanden" be staande uit de beren J. T. Wierlnga en J. Akkerman zal in kort geding door de president van de arrondissements rechtbank te Groningen laten uitmaken welk bestuur thans rechtsgeldige be sluiten kan nemen. Tevens wenst het een uitspraak van de rechtbank, waar bij het de oude-directeur van „De Om melanden" de heer F. de Boer, verbo den zou worden het terrein van „De o.amelanden" te betreden. Op een persconferentie van het nieuwe bestuur werd medegedeeld, dat men het kort geding hoopvol te gemoet ziet, daar men verwacht dat het nieuwe bestuur door de president van de rechtbank in zijn uitspraak als rechtmatig zal worden beschouwd. In de statuten namelijk staat niets over een procedure ten aanzien van het bij eenroepen van een bestuursvergade ring door een voorzitter of ander lid. MIDDELBURG, 20 Mei Onder grote belangstelling zijn vanmiddag op het gemeentelijk sportterrein 14 onder officieren door de brigade-generaal G. J. de Leur beëdigd als eerste luitenant van speciale diensten. Dit geschiedde voor het front van de troepen mi litairen van de C.O.A.K. die in carré waren opgesteld. Het corps van de Limburgse Jagers was speciaal naar Middelburg gekomen om de beëdiging luister bij te zetten. De commandant van de C.O.A.K., majoor J. Potteboom, had de leiding over de troep en trad daarna op ais commandant van de pa rade, die door de brigade-generaal op het Molenwater werd afgenomen. De namen der beëdigde officieren zijn: J. C. Hollander, D. C. Leenders, G. A. H. M. Terwisscha van Scheltinga (zij waren onder-luitenant), L. D. Wondergem, H. N. de Bree, K. H. van Antwerpen (adjudant-onderofficier der Mil. Administratie), P. J, Bouman, J. Bulsma, P. C. Adamse (adjudant-on derofficier administrateur),A. H. Meijer, F. W. Suk, E. J. J0y (adjudant onderofficier schrijver), en J. Guriun (adjudant-onderofficier luchtmacht). raken omdat de boordwapens nog niet op veilig stonden. Dit werd daarna onder toezicht van de piloot gedaan. Vorige maand stelden, zoals bekend, de Amerikaanse militaire autoriteiten in het Verre Oosten 50.000 dollar als beloning bescbikbaar aan elke commu nistische piloot die een Mig-15 naar Zuid-Korea zou vliegen. Kolonel Rasmussen, die belast was met het onderzoek van de twee maan den geleden op Bornholm gelande straaljager, is naar Bornholm vertrok ken. Hij wordt vergezeld door techni- chi en leden van de speciale afdeling der Deense politie. Naar verluidt zal de Mig, evenals de vorige maal onder strenge bewaking per schip worden overgebracht naar Kopenhagen voor technisch onderzoek. Een Deense regeringswoordvoerder heeft later meegedeeld, dat de landing van de Mig zal worden behandeld als een normaal geval van ongeoorloofde binnenkomst in Denemarken. De zaak van de piloot zal, aangezien deze een officier is, worden verwezen naar ho gere autoriteiten. De Poolse gezant in Kopenhagen, Kelles-Krauz, heeft gisteren nog een bezoek aan het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken gebracht. NIEUWE GOLF VAN ARBEIDS ONRUST IN FRANKRIJK PARIJS, 20 Mei Een nieuwe golf van arbeidsonrust heeft Frankrijk ge troffen. Vakbondsleiders verklaren, dat de regering niet voldoende aandacht aan de omstandigheden van de arbei ders schenkt, daar er in het program van premier Meyer voor financiële her vormingen in .het geheel niet gerept wordt aan loonaanpassingen. De jongste „waarschuwingsstaking' van 24 uur was die van vandaag. 110.000 arbeiders in de gas- en electri- teitsbedrijven legden het werk neer. In Parijs en vele plaatsen in de pro vincie hadden de huisvrouwen twee uur nodig om het middagmaal te be reiden als gevolg van de lage druk op het gas. De minister van Arbeid heeft thans bekend gemaakt, dat de werkloosheids uitkering binnenkort verhoogd zal worden. BRITS DEMENTI. LONDEN, 20 Mei Een woordvoer der van het Britse ministerie van Bui- tenlandse Zaken heeft categorisch een persbericht tegengesproken, dat Chur chill in verbinding met Rusland zou zqn over de mogelijkheid van een bijeen komst der grote drie. „Ik ben gemachtigd te verklaren, dat geen stappen bij de Sowjet-Unie zijn gedaan", zei hij. Sinds het uitbreken van een cholera epidemie, tien weken geleden, zijn te Calcutta bijna 700 mensen aan de ziek te gestorven. Amerikaanse beschuldiging LONDEN, 20 Mei De Britse rege ring heeft een onderzoek gelast naar de juistheid van een verklaring in Washington, dat Britse schepen het vo rig jaar Chinese communistische troe pen hebben vervoerd langs de Chinese kust. De verklaring werd gedaan door Ro bert Kennedy, lid van de subcommissie voor onderzoek van de Amerikaanse Senaat, welke onder leiding staat van senator McCarthy. Kennedy zeide, dat in de eerste drie en een halve maand van dit jaar 162 schepen onder Westelijke vlag op Com munistisch China hadden gevaren. Dit was door de inlichtingendienst van de Amerikaanse Marine vastgesteld. On der deze schepen waren 100 Engelse, 12 Noorse, 12 Griekse, 8 Finse, 6 Ita liaanse, 4 Franse en verscheidene van andere landen. McCarthy voegde er aan toe, dat zijn commissie drie maan den lang een onderzoek heeft ingesteld naar de handel van bondgenoten der V.S. met communistische landen sinds het begin van de Koreaanse oorlog ten einde een methode te vinden om hier aan een einde te maken. Volgens Kennedy heeft elk van de bondgenoten der V.S. ten minste een lading naar de communisten ver scheept, die goederen bevatte welke door Washington als „strategisch" van aard werden beschouwd. Op Schouwen-Duiveland staat een strook land grotendeels de pol der Oosterland tussen de slechte Rampaartsedijk en de Oude Dijk nog geheel onder water. Met man en macht is men bezig met het dichten van het gat in de Rampaartsedijk, dat echter met vele moeilijkheden gepaard gaat. Men heeft in de haven van Zijpe een zanddepot opgespoten, waar men zandzakken vult, die moeten dienen ter versterking van de dij ken. De zandzakken worden per platte wagen, getrokken door een dukw over de ondergelopen wegen naar de punten gebracht, waar ze nódig zijn. Het ongeluk van de M.L.D. in Engeland DEN HAAG, 20 Mei Naar de Ma rinevoorlichtingsdienst mededeelde, zijn gisteravond bij de botsing tussen twee toestellen van de M.L.D. in de omgeving van Rhydwen in Noord-Wa- les om het leven gekomen de 26-jarige gehuwde luitenant t.z. tweede klasse H. Statius Mulder uit Rotterdam en de 25-jarige ongehuwde luitenant t.z, der de klasse J. P. van der Oort uit Wie- ringerwaard. CAIRO, 20 Mei De Britse burgers in Egypte is officieel de raad gegeven het land te verlaten als hun aanwezig heid niet „noodzakelijk" is. Aan eva cuatie van de Britse troepen wordt niet gedacht. Men verwacht, dat in de nabije toekomst een aantal vrouwen en kinderen per schip of vliegtuig Egypte zullen verlaten. Er zijn ongeveer 30.000 houders van Britse paspoorten, voor het merendeel personen van Malta en Cyprus, in Egypte. Britten van het Verenigd Ko ninkrijk bevinden zich ten getale van ongeveer 4.000 in land. Van hen zijn er 2.000 in Cairo. Het merendeel van de rest verblijft in Alexandrië en Port Said. Brigade-generaal Goldsmith, staf chef van de Britse troepen in Egypte, verklaarde Woensdag, dat de Britten „niet verlangend zijn om moeilijkhe den uit te lokken, doch als deze zou den worden opgedrongen, zou men ge reed staan om er het hoofd aan te bieden". „Wij hebben volledig vertrou wen in ons vermogen daartoe", zo zei hij. CALEFORNISCHE DAME SCHONK 1000 KG KLEREN Minister Sullivan: „De gift van Nw-Zeeland 1.000.000,—) speciaal bestemd voor herstel boerderijen in Zeeland". (Van één onzer verslaggevers). GOES, 20 Mei De Nieuwzeelandse minister van Arbeid, Mijnbouw en Immigratie, de heer W. Sulluivan, heeft vandaag met zijn collega, de minister van Land- en Bosbonw, de heer Corbett, een bezoek gebracht aan Noord- Beveland en Kruiningen. In een ongedwongen onderhoud, dat we in „De Korenbeurs" te Kruiningen met minister Sullivan mochten hebben, verklaar de ïdj, dat de ruim één millioen gulden, die Nieuw-Zeeland heeft geschonken en die speciaal bestemd zijn voor Zeeland, bestemd zal worden als aan vulling van het bedrag, dat krachtens de Rampschadewet wordt uitgekeerd voor het herstel van de boerderijen. Minister Sullivan, die met minister Corbett naar Europa is gekomen om de kroningsfeesten in Engeland bij te wonen maakte gaarne van de gelegen heid gebruik om de rampgebieden in Holland te bezoeken. „Ik ben ook mi nister van Immigratie", zo zei hij, „en daarom interesseer ik me bijzonder voor de emigratie-problemen met be trekking tot de ramp". Minister Sullivan die de noodzaak van de emigratie in Nederland inzag, verklaarde met nadruk dat de Neder landse immigranten in Nieuw-Zeeland een goede indruk op hem hadden ge maakt. Zij verstaan hun plicht, zo zei de minister, en ik ben büj, dat zij bij ons niet in kampen moeten leven zoals in Australië. Minister Sullivan bleek zeer onder de indruk te zijn van hetgeen hij tijdens de tocht door Zeeland heeft gezien. „Het Nederlandse consulaat in Nieuw-Zeeland heeft een film la ten draaien, maar je moet het eerst zelf alles zien, om te begrijpen wat er werkelijk gebeurd is, zo verklaar de hij. DE TOCHT De ministers, die in gezelschap wa ren van de heer F. B. Connet, consul van Nieuw-Zeeland in Den Haag en de heren Shapcott, Mac Intyre en H. Personage, hooggeplaatste Nieuw-Zee- landse functionarissen, bezochten in de morgenuren Kortgene. Hier waren o.m. aanwezig de Commissaris der Ko- VER KEERSCONFERENTIE TE MIDDELBURG MIDDELBURG, 20 Mei Alle denkbare vraagstukken op het gebied van verkeer en vervoer in Zeeland zijn vanmiddag aan de orde gekomen in een op initiatief van E.V.O. en N.O.B. in Zeeland belegde samenkomst in het Schuttershof. Daar waren vertegenwoordigers van vervoerders- en landbouw organisaties, Rijks- en Prov. Waterstaat, Rijksverkeersinspectie, A.N.W.B. en K.N.A.C., busondernemingen, veilingverenigingen, Kamers van Koophandel in Zeeland, Plan. Dienst, E.T.I., gemeentebesturen en Nijverheid en Handel Departem. Zeeland. De bedoeling was het gehele verkeers- en vervoers probleem in onze provincie te hespreken en mogelijkheden te onderzoeken tot verbetering. Tal van zaken, die ter tafel kwamen, zullen aan de betrokken autoriteiten worden voorgelegd. Aan het einde der samenkomst werd een permanente commissie ingesteld, waarvan de leden woonachtig in de di verse delen van Zeeland zich zullen belasten met de bestudering der pro blemen en het trachten op te lossen van hun voorgelegde moeilijkheden. Deze commissie is als volgt samengesteld: mr G. F. Lunsingh Tonckens, burge meester van Renesse; K. van Everdingen, directeur N.V. Haven van Vlissin gen; J. Duvekot te Goes, voorzitter District Zeeland van de E.V.O.; J. A. Eekhout, burgemeester van Breskens; drs R. H. V. Verschaffel te Sas van Gent. Als secretaris treedt op de heer A. Drost, E.V.O.-secretaris te Middel burg. Na een kort inleidend woord van de heer J. Duvekot werd de leiding over gedragen aan ir C. A. L. Horstman te Sas van Gent, voorzitter der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch-Vlaan- deren. Burgemeester C. J. van Hoote- gem van Hontenisse was de eerset spreker. Op door hem gestelde vragen ant woordde ir Th. Heijblom, hoofding.-di- recteur van de Rijkswaterstaat in Zee land, dat men dit jaar het veer Krui ningenPerkpolder weer in bedrijf hoopt te kunnen nemen, al kan dit niet worden gegaraneerd. Ir Horstman deelde mede, dat de Z.V.T.M. zo lang mogelijk de bussen naar Breda wil la ten rijden, zeker tot bedoeld veer weer kan functionneren. De directie van de douane in Gent is bereid de huidige vervoersfaciliteiten te handhaven tot 30 September. Tegen opening van meer grenskan- toren des nacht bestaan bezwaren, om dat het bedrijfsleven er geen gebruik van maakt, zoals is gebleken. De ver binding PerkpolderHoedekenskerke zal moeilijk verbeterd kunnen worden. Er zou (voor intensiever vrachtver voer) een nieuwe haven met fuik moe ten worden gemaakt, maar dat is voor zes tot zeven maanden niet te verant woorden. De zaak van de middenweg door de Braakman, waarnaar ook werd gevraagd, is nog in onderzoek in Mid delburg en Den Haag, zo deelde ir H. D. J. Swaters, hoofding.-directeur van de Prov. Waterstaat, mede. HET FRUITVERVOER De moeilijkheden met het vervoer van fruit werden door de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge aan de orde gesteld. Hij wenste een uitgebreide outillage van het station Krabbendijke en goede los- en laadplaatsen bij Oost- dijk, terwijl de mogelijkheid van vrachtvervoer op het veer Terneuzen Hoedekenskerke (met voorrang voor fruit, belangrijk nu tussen de veiling verenigingen Terneuzen en Goes een nieuwe vorm van samenwerking is ontstaan) ook op zijn verlanglijstje stond. Tenslotte zou de heer Dekker graag zien, dat het grenskantoor Putte Stabroek meer open zou zijn voor afvoer van Zuidbevelands fruit naar België. Dit laatste zal met de Belgische instanties worden opgenomen.' Namens de N.S. deelde de heer De Jonge Lugten mede, dat bij wijze van proef m.i.v. Donderdag eenmaal per dag een goederentrein uit Holland door het nog onder water staande ge bied in Zuid-Beveland zai rijden. Aan gezien deze trein ook dagelijks met goederen kan terugrijden, kunnen aan de Zeeuwse stations weer goederen worden aangeboden, welke naar even redigheid zullen kunnen worden ge transporteerd. Wellicht kan binnenkort een tweede trein gaan rijden. Wat het vrachtvervoer Terneuzen Hoedekenskerke aangaat werd mede gedeeld, dat Ged. Staten voor geen enkel product voorrang kunnen geven. Uitbreiding van het vervoer is niet mogelijk door de zwakke ponton in Terneuzen. Er komt hier wei een nieu we, maar dat zal nog enige maanden duren. HET HOEFIJZERVERKEER De frequentie van de veerverbin- dingen welke naar een verzekering van ir Heijblom de volle aandacht heeft betere aansluitingen boot trein-bus die niet altijd mogelijk zijn en het hoefijzerverkeer Z. VlaanderenBelgiëHolland, waren onderwerpen, die drs Verschaffel in bespreking bracht. De moeizame onderhandelingen met de Belgische Spoorwegen uitzonde ringstarieven te krijgen voor vracht vervoer door België hebben niets op geleverd. Als de Cokes te Sluiskil een wagon benzol naar Holland wil hebben, kost dat aan transportkosten niet minder dan f 350.België vraagt voor een traject, dat maar 30 pCt van het ge heel uitmaakt, niet minder dan rond f 200.Een oplossing van dit pro bleem kon niemand geven, ondanks de Benelux Evenmin wist de vergadering, wie wanneer ooit de verbreding van het kanaal TerneuzenGent doorgaat de kosten van de nieuwe bruggen op Nederlands gebied zal moeten betalen. De Belgen schijnen pontjes voldoende te vinden, maar zelf wensen zij prach tige bruggen, zo werd opgemerkt. SCHOUWEN-DUIVELAND Burgemeester Lunsingh Tonckens sneed het verkeersvraagstuk van Schouwen-Duiveland aan. Op één van zijn vragen antwoordde ir Heijblom, dat nog dit jaar een Moerdijkpont met koplading tussen Zijpe en Anna Jaco- bapolder gaat varen. Ir Swaters ver telde, dat er plannen bestaan om voor de dienst Katse VeerZierikzee een nieuwe aanlegplaats op Schouwen te maken, waardoor de vaartijd wordt bekort. Dat straks de tram op het eiland moet verdwijnen, daarover wa ren allen het eens. De directeur van de Prov. V.V.V., de heer E. Smit, brak de lans voor een vliegveld voor kleinere typen vliegtui gen in Midden-Zeeland en de heer J. Moll, directeur gemeentewerken van Vlissingen, legde de nadruk óp de noodzaak van een tweede fuik voor de veerboot. Aan zijn verzoek om de spoorbussën vanuit de stad en dan rechtstreeks naar Krabbendijke te la ten rijden kan geen gevolg worden ge geven: tussen Goes en Krabbendijke kunnen alleen kleinere bussen worden ingezet. DE HAVEN VAN BRESKENS Zowel de heer W. ten Haaf, secreta ris van Bedrijfshoreca, ais ir J. Bes, adj.-secretaris van de Z.L.M., drongen erop aan, dat de nieuwe haven te Bres kens aan de Oostzijde van de gemeente wordt aangelegd. Gebeurt dit aan de Westzijde, dan worden de bedrijven aan de Scheldekade ernstig gedupeerd en gaat er bovendien cultuurgrond verloren. De heer Duvekot sprak zich tenslotte uit voor speciale (gunstiger) vracht tarieven voor Zeeuwse bedrijven op de veerdiensten, evenals dat voor 1940 het geval was. Ir Heijblom wees er echter op, dat men van het Rijk, dat voor de Wester-Schelde de tekorten voor zijn rekening neemt, moeilijk kan verwachten, dat het voor Zeeland uit zonderingen gaat maken. ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zijn echtgenote, mevrouw de Casem- broot-Baronnesse v. d. Feltz, ir P. D. Krijger van de dienst landbouwherstel,. ir J. Post, de rijkscultuurconsulent, Ir J. D. Dorst, de prov. voedselcommissa- ris, de heer C. de Putter, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, en ir S. Herweyer. In Kortgene had men een onderhoud met de burgemees ter van Kortgene, de heer A. A. Schuit en diens collega van Wissekerke, de heer J. J. van de Maas. Tijdens het diner, dat in „De Koren beurs" te Goes werd gehouden, heeft ir P. D. Krijger een lezing gehouden over de toestand in Kruiningen en om geving. Ir Krijger vertelde, dat in de Kruiningerpolder ongeveer 200 ha grond bedekt was met een zandlaag van gemiddeld een halve meter. 45 ha was in de polder kreek geworden. Zo als de toestand zich thans laat aanzien, zullen niet alle kreken gedicht worden bij het herstel. Tenslotte wees de heer Krijger nog op de noodzakelijkheid van de herverkaveling. Aan tafel werden over en wter nog vriendelijke woorden gesproken door de Commissaris der Koningin, jhr A. F. C. de Casembroot en mi nister Sullivan. In de middaguren volgde de tocht rond Kruiningen. Eerst bezocht men per vrachtauto de veerhaven, waarna een bezoek volgde aan de Baileybrug, waarover de waterleidingbuis ligt en het dorp Kruiningen zelf. INTERMEZZO Tijdens het oponthoud in „De Ko renbeurs" in Kruiningen had nog een aardige intermezzo plaats. Mej. Krejj- ren uit Californië, die in Amerika 1000 kg kleding had ingezameld, droe" deze kieden nu symbolisch over me vrouw Polderman, de echtgenote van de waarnemend burgemeester, in te genwoordigheid o.m. van mevrouw de Casembroot. Uit mededelingen, die voorts nog werden gedaan bleek, dat men ver wachtte, dat ongeveer half lull de ga ten in de zeedijk bij Kruiningen ge dicht zullen zijn. Het werk aan het Oostelijk gat vlot bijzonder. Er wordt een ringdijk gelegd, die binnen afzien bare tijd gesloten zal zijn. De sluiting van het laatste gat bij de veerhaven geschiedt half Juli door middel van een caisson van ruim 60 meter lengte Huizen voor slachtoffers van de watersnoodramp DEN HAAG, 20 Mei In aansluiting op hetgeen vermeld staat op pag. 5, vernemen we van het Nederlandse Koode Kruis, dat het hulpprogram van de Liga van Roode Kruis-verenigingen een gift ter waarde van zes millioen dollar, (eerst werd gemeld 4,5 mil lioen) n.l. twee en een half millioen voor pasklare huizen, twee mil lioen voor landbouwbenodigdheden en anderhalf millioen voor textielgoede- ren. Uit Finland komen 15 één-familie huizen voor zeven personen, uit Noor wegen 200 één-familiehuizen voor ze ven personen, uit Zweden 97 één-fami liehuizen voor vijf personen en 25 twee-familiehuizen voor elk negen personen. DE BILT ZEGT: DE BILT, 21 Mei Weersverwach ting tot hedenavond: Geleidelijk toe nemende bewolking met later op de dag kans op enkele buien m de Zuid- Westelijke helft van het land- Matige en tijdelijk vrij krachtige Oosetlijke tot Zuid-Uosteiijke wind. H igere mid- dagtempera turen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1