Mayer stelt het vertrouwen Twee Nederlandse vliegtuigen in Engeland neergestort Koninklijk paar enthousiast in Kopenhagen ontvangen iiaatste nieuws Ruimere toewijzing studie beurzen gevraagd Kinderzorg" rekent op steun van geheel Hervormd Zeeland Belgische loodsen dreigen met staking Wij weten dat wij op elkaar kunnen rekenen Nieuwe ambachtsschool te Goes wordt binnenkort aanbesteed* Jacob de Jonge werd uitgeleverd* Het bevalt de Zeeuwse kinderen best in Zwitserland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Denen kwamen uit de plooi Beide piloten gedood Geestelijke gezondheidszorg niet alleen een medische zaak Uitgave: Stichting „Zeeuwsen Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSGH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2481 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 eent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 20 MEI 1953 Hootdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kru|ningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J, S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Donderdag: Zon op 4.38 u., onder 20.35 u. Maan op 12.50 u., onder 1.44 u. Hoogwater Donderdag 21 Mei: Vlissingen: 8.04 u. 1.42 m., 20.26 u. 1.14 m. Terneuzen: 8.29 u. 1.65 m., 20.54 u. 1.36 m. Wemeldinge: 9.27 u. 1.36 m., 21.53 u. 1.02 m. Zierikzee: 9.11 u. 1.18 m., 21.31 u. 0.84 m. KONINGIN JULIANA: KOPENHAGEN, 19 Mei - Het was alsof een toverstaf de Deense hoofdstad had aangeraakt, toen van ochtend Koningin Juliana en Prins Bernhard met hun gevolg hier ar riveerden voor hun bezoek aan Denemarken. Op pleinen, gebouwen en van de huizen der inwoners wapperden de vlaggen en hier en daar zag men ook het rood-wit- blauw er tussendoor. De Denen zijn van nature een wat gereserveerd volk maar velen kwamen uit de plooi en juichten en riepen net zo hard als de duizenden kinderen, die langs de straten stonden geschaard. De Dakoto, door de Prins zelf bestuurd, landde precies op tijd en taxiede naar het platform waar de Koninklijke gasten begroet werden door Koning Frederik en Koningin Ingrid. Koning Frederik bood Koningin Juliana een boeket lila orchideëen aan en na een zeer hartelijke en ongedwongen be groeting inspecteerden de gasten de erewacht om zich vervolgens te laten voorstellen aan leden van de regering, de burgemeester van Kopenhagen en de leden van de Nederlandse legatie. Hierna vertrok men naar het paleis. Op het grote plein gelegen binnen slot Amaliënborg gaf de politie al gauw vrijheid aan de duizenden die naar voren stormden toen de Koninklijke gasten binnengetreden waren. Zij rie pen: „Koning, koning, kom naar bui ten, anders gaan we niet naar huisl". Velen bleven wachten tot na twaal ven, toen het Deense en Nederlandse Koningspaar zich per auto begaf naar het paleis Christiansborg, waar de lunch werd gebruikt. Na de lunch hebben Koningin en Prins een krans gelegd op het gedenk teken voor Deense verzetsstrijders op het kerkhof Mindelunden. De plechtig heid werd bijgewoond door nabestaan den en honderden belangstellenden. PARIJS, 20 Mei Premier Mayer heeft in de Franse nationale vergade- ing de vertrouwenskwestie verbonden an een van de voornaamste onderde in van zijn finaneiële hervormings mannen, namelijk aan de clausule in iet wetsontwerp, die aan de regering speciale volmachten geeft om admini stratieve hervormingen en bezuinigin gen in te voeren. Het debat zal Donderdag drie uur 'es namiddags beginnen. TAGUIB KONDIGT „ONAFHANKE- LIJKHEISSLAG" AAN CAIRO, 20 Mei Generaal Naguib, e Egyptische minister-president, heeft t een radio-uitzending verklaard, dat jn regering de Brits-Egyptische be- /rekingen over een ontruiming der lez-Kanaalzone door de Britse troe- •n, heeft opgeschort en dat zij thans orbereidingen treft voor een „onaf- nkelij kheidsslag". De Generaal zei: Wij zijn thans istbesloten onze rechten te doen gel- m. Op het door ons en niet door de jand te bepalen tijdstip en onder ons -wenste omstandigheden zullen' wij ag leveren. BOTSING IN DE WOLKEN RHYDWEN, 19 Mei - Van avond zijn in de omgeving van Rhydwen (Noord Wales) twee Seafury-jagers van de Nederlandse Marineluchtvaa.tdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten kwamen om het leven. De botsing vond plaats toen de toestellen in een wolkendek vlogen. De toestellen, die tezamen met een derde vliegtuig van de Marinelucht vaartdienst in formatie vlogen, waren op weg naar hun basis te Anthorn (Cumberland, Noord-West Engeland). Zij hadden op een Brits vliegdekschip in de Ierse zee geoefend in het maken van deklandingen. Het derde vliegtuig landde onbeschadigd. De piloten, beiden officieren, zijn ge ïdentificeerd. Hun naaste familieleden zijn op de hoogte gesteld. De drie toestellen maakten deel uit van Squadron ni van de M.L.D. die in Gropt-Brittannië oefent. Commandant van dit squadron is de luitenant t.z. vlieger eerste klasse K. L. Labree. Het squadron is uitgerust met Hawker „Seafury" een-persoons, eenmotorige schroef jachtvliegtuigen. De „Seafury" is de snelste schroef jager ter wereld (max. snelheid circa 727 km per uur). Het huldeblijk bestond uit een krans van witte anjers waaraan twee rood- wit-blauwe linten met een gekroonde J en B bevestigd waren. Toen de krans gelegd was en Konin gin en Prins teruggekeerd waren bü hun Koninklijke gastheer en gastvrou- we, liepen plotseling twee jongetjes van een jaar of vier argeloos het pad op, elk met bloemen in de hand. Ze raakten tussen de Koninklijke gasten en keken verwonderd om zich heen naar het geschitter van uniformen en goud der onderscheidingstekenen. Tot Slotseling een der ventjes, niet weten- e wat te doen, gul zijn bloemetjes in de hand van Koningin Ingrid druk te, die deze spontane hulde met een glimlach In ontvangst nam. TOESPRAKEN Tijdens het avondmaal in het paleis tt MOTIE-FORTANIER DE WIT IN DE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). BINNENHOF, 19 Mei De Tweede Kamer Is bijeengekomen om de motie Fortanierde Wit (V.V.D.) over de verruiming van het beurzenstelsel te behandelen. Zij wenst het stelsel van de renteloze voorschotten vervangen te zien düor de verstrekking van Rijksbeurzen. Een kleine staatscommissie van deskundigen zou dit probleem moeten bekijken. In afwachting van de resultaten van dit onderzoek acht zij het verantwoord om reeds voor de cursus 19531954 het aantal Rijksbeurzen te verhogen tot ongeveer 1.000 en het bedrag per persoon per jaar op zodanige hoogte te brengen, dat het volgen van de studie en het deelnemen aan het daarbij behorende, algemeen opvoedende gemeenschapsleven mogelijk is. Per jaar zal de student, die een beurs ontvangt, f 2.000 moeten hebben, alsmede vrijdom van collegegelden. De beide afgevaardigden, pater Stok- man (K.V.P.) en Roosjen (A.R.) wa ren niet erg enthousiast over de motie. De heer Roosjen zag het gevaar van al te grote Overheidsbemoeiing. Pater Stokman uitte bezwaren tegen de selectie van de studenten, die voor een beurs in aanmerking kunnen ko men. Hij bepleitte de aftrek van de studiekosten van het belastbaar inko men en vroeg aandacht voor de kin deren uit arbeidersgezinnen. De posi tie der „middengroepers" zal men niet voorbij kunnen gaan. Het verschil in prestatie moet tot uitdrukking komen in het verschil van beloning. De heer Roosjen wenste evenals de minister, te beginnen met een rente loos voorschot gedurende twee jaar. Daarna kan dan de omzetting in een beurs plaatsvinden. STUDIELOON De heer v. Sleen (P.v.d.A.) die ern stige bezwaren had tegen het systeem van renteloze voorschotten had een ander plan. Hij wenste iedereen die studeert een toelage te geven. „Studieloon", noemde hij dat. Dat loon, dat ook gegeven moet worden aan de leerlinge# van het mid delbaar- en kweekschoolonderwijs, zal uit de belastingen moeten komen en de heer van Sleen zag er geen been in, om ook de ouders, die geen kinderen hebben, daaraan mee te laten betalen. De heer Tilanus zag liever beurzen dan renteloze voorschotten. Evenals de heer Roosjen was zijn overwegend bezwaar tegen de motie-Fortanier dat er vooruit wordt gelopen op de be groting en dat is de taak van de Ka mer niet. Op de C.H.-steun kan mevr. Na hun aankomst op het vlieg veld inspecteerde het Koninklijk paar de erewacht. Links Koning Frederik Christiansborg hebben, de Deense Ko ning en Koningin Juliana toespraken gehouden waarin zij getuigden van de warme vriendschapsbanden tussen De nemarken en Nederland. Koning Fre derik herdacht de verzetsstrijd en de les die zowel Nederland als zijn land hebben geleerd. Hij sprak zijn bewon dering uit voor de onverzettelijke wil waarmede het Nederlandse volk het herstel heeft aangepakt en betuigde zijn deelneming met de zware slag die Nederland thans heeft getroffen bij de ramp. Koningin Juliana heeft het Deense volk gedankt voor de hulp, geboden om de verwoestingen en hongersnood, waardoor ons land geteisterd werd in de oorlog te boven te komen en voor de overvloed na de rampdagen. H.M. zei ondermeer: „Daar wij weten dat wij op elkaar kunnen rekenen in dingen die de meeste waarde hebben, zoals prac- tische vriendschap, is er ook alle re den en een grondslag voor een reëele hoop dat wij in de toekomst schouder aan schouder gezien zullen worden bij het vestigen van een vei lige en verenigde vrije wereld. De kleinzieligheid van nationale of particuliere concurrentie zal opzij moeten gaan voor de doeltreffend heid van ons gemeenschappelijk en algemeen belang noodzakelijk voor het voortbestaan van ons werelddeel. In welke situatie we ook geplaast worden, dit zal de eis blijken te zijn voor onze gemeenschappelijke toe komst en een zegen voor de wereld". De enige school mei 3 kopklassen. Directeur Buurman t „De 2-jarige cursus is onvoldoende"* GOES, 19 Mei. De Goese ambachtsschool is de enige ambachts school in ons land, die een opleiding heeft met drie kopklassen. Deze mededeling deed, niet zonder trots, de directeur, de heer C. J. Buurman, tijdens de openbare les van de Ambachtsschool. De tweede belangrijke mededeling deze middag deed de waarnemend voorzitter van het bestuur, de heer W. J. J. M. Vroome over de voorbereidingen tot de bouw van de nieuwe ambachtsschool. De aanbesteding zal over enkele weken plaats hebben, zodat men spoedig kan beginnen. Zoals steeds bestond er vanmiddag ook weer grote belangstelling voor deze openbare les. In het korte ope ningswoord kon de heer Vroome weer vele belangstellende ouders welkom heten. De nieuwe school Over de nieuwe school vertelde de heer Buurman dat de hoofdin gang aan de Bergweg komt. De ne veningang voor de leerlingen is aan de Vogelzangsweg geprojecteerd. Het gebouw wordt ruim opgezet en zal vele werklokalen omvatten. Een wel zeer bijzondere aanwinst zal de kantine worden van 23 bij 11 meter. Ook is in het bouwplan een gymnastieklokaal opgenomen even eens van 11 bij 23 meter. Vermel denswaard is verder de grote „in dustriehal" beneden in het school gebouw. Hier in deze grote hal zal het lied van de arbeid voor de toe komstige ambachtslieden eerst recht kunnen klinken. De openbare les De gehele middag was het echt ge zellig in de oude ambachtsschool. Het geluid van de kloppende hamers en het gezoem van de machines ver mengde zich met de muziek uit de luidsprekers, die in de werklokalen waren aangebracht. Door de gangen en de werkplaatsen bewogen zich de vele ouders, die de prestaties van zoonlief wilden bewonderen. Nu, zoon lief zette deze middag zijn beste been tje voor en wierp zo af en toe eens een blozende blik op, als pa of ma over z(jn prestaties bij de leraar infor meerde. Zoals steeds trok de bakkerij- afdeling weer het meest en voor het loket, waar de lekkernijen werden verkocht was, het een enorme drukte. Britten hakten de knoop door. (met Kerstnjjs uit Breda ontsnapt) 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. - Hedenochtend is de op 26 Decem ber 1952 uit de strafgevangenis te Breda ontvluchte politieke delin quent Jacob de Jonge wederom in een strafgevangenis hier te lande, n.l, in Scheveningen, ingesloten. Nadat hij enige tijd geleden in Duitsland was aangetroffen en aldaar in verzekerde bewaring was gesteld, heeft de bevoegde Duitse rechter op 16 Mei 1.1. beslist, dat het Neder landse uitleveringsverzoek niet kon worden ingewilligd, waarop hij werd overgegeven aan de Britse bezettings autoriteiten, die hem als ongewenste vreemdeling op 18 Mei 1.1. hebben overgegeven aan de Nederlandse grensautoriteiten, waarna zijn over brenging naar en insluiting in een strafgevangenis hier te lande is ge volgd. FABER EN BIKKER BLIJVEN IN ARREST DUSSELDORP, 19 Mei Klaas Faber en Hubertus Bikker zullen voor lopig in Duitsland in arrest worden gehouden, zo verneemt D.A.P. van be voegde zijde. Officieel is verklaard dat geen besluit genomen is omtrent de vraag of uitlevering van Bikker toe laatbaar is. Het „Oberlandesgericht" van Dusseldorp heeft ook nog geen be sluit genomen t.a.v. Faber. DE BILT ZEGT; Lagere temperaturen. DE BILT, 20 Mei Wisselend be wolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Lagere temperaturen, vooral in het binnenland. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. AANTAL PUPILLEN NAM TOE IN 1952 Naar anleiding van de 139e Psalm sprak ds van Willenswaard des mor gens een openingswoord. Hij deelde mede, dat het bestuur van „Kinder- zorg" zich de gehele winter heeft be ziggehouden met het-probleem van de geestelijke gezondheidszorg in Zee land. Men kon het niet eens zjjn met de zienswijze van het Groene Kruis, dat het hier uitsluitend om een medische Fortanier-de" Wit dan ook niet rekenen. aangelegenheid gaat. Integendeel: het Evenmin op de steun van de A.R., ter- gaat allereerst om de gestoorde ver- .1 rii /rr TT n L Lilinir iron iln mone fnf rind om nm wijl de heer Stokman (K.V.P.) zich wel zo sceptisch uitliet, dat men kan veronderstellen, dat er nog heel wat veranderd moet worden wil de motie direct worden aangenomen. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei Tot hedenmiddag was bij het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 112.6 millioen gulden binnengekomen. Sinds de vorige opgave van gisteren is er dus een bedrag van f 200.000 bijgeko men. TERNEUZEN, 19 Mei De hond van de landbouwer H. P. Wolfert in de Nieuwe Neuzenpolder heeft een bisamrat gevangen. MIDDELBURG, 19 Mei De Ver. „Kinderzorg" heeft vandaag haar 46e jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van ds G. H. van Willens- waard van Domburg. In de morgensamenkomst werd o.m. het vertrek van de oud-directeur, de heer J. v. d. Windt ,aan de orde gesteld. Medegedeeld werd, dat tot directeur is benoemd de heer T. J. Kolk te Appelsga. Uitvoerig werd gesproken over de noodzaak van ruimere financiële baten, teneinde de on gedekte tekorten der laatste jaren zo klein mogelijk te houden. Op de afge vaardigden van de Hervormde gemeenten in Zeeland werd een dringend beroep gedaan hun medewerking te geven. In de middagbijeenkomst heeft dr N. Beets, arts paedagoog-psycholoog, hoofdassistent van prof. dr M. 3. Langeveld te Utrecht, een lezing gehouden over het onderwerp: „De ver houding tussen paedagogie en psychiatrie bij de opvoeding der kinderen". actieve mevrouw P. v. d. Berg-Wandel uit Nieuwerkerk zijn verdronken. JAARVERSLAG De secretaris, ds F. H. A. v. d. Wind te^ Serooskerke (W.), gaf een breed voerig overzicht. Het vertrek van de directeur noemde hij een groot verlies, ondanks de tegenstellingen, welke wel eens tussen directie en bestuur beston den. De waarnemend directeur, de heer Schlüter, werd helaas door een onge val enkele maanden uitgeschakeld. Eind 1952 had „Kinderzorg" 249 pu pillen te verzorgen, n.l. 138 jongens en 111 meisjes en 18 meer dan een jaar daarvoor. Er waren 219 eigen pupillen, 3 voogdij- en 17 vrije pupillen, alsmede 9 door de Voogdijraad toevertrouwde en 1 door de Kinderrechter toegewe zen kinderen. Het aantal verpleegda- gen steeg van 74.106 in 1951 tot 88.557 in 1952. DE FINANCIën Uit het financieel verslag over 1952, uitgebracht door de penningmeester, de heer C. C. Mantz te Middel burg, bleek dat het exploitatietekort f 52.730,12 bedraagt en het voor de ver eniging overblijvende ongedekte tekort f 10.133,60. Het Rijkssubsidie bedroeg f 190.277.— en de opbrengst der col houding van de mens tot God en om de diepe vreugde van het leven, ook voor de kinderen, te staan voor God en door Hem te worden doorgrond zo als dat In Fsalm 139 tot uiting komt. De samenhang tussen de moderne wetenschappen als psychologie en psychiatrie en deze Bijbelse kijk op het leven is bijzonder ingewikkeld. „Kinderzorg" wil in het gesprek het zijne bijdragen. Vergeten mag niet worden, dat het gehele diaconale en pastorale front in beweging is geko men. De voorzitter kon mededelen, dat al le kinderen veilig uit de watersnood zijn gekomen, maar dat vier collec- tantjes en de voor „Kinderzorg" zeer lecten, contributies, giften en bussen was f 38.763,79. In de bespreking kwam zeer duide lijk naar voren, dat „Kinderzorg" steeds minder zonder hulp van buiten kan. Alle gemeenten in Zeeland zul len moreel en financieel moeten steu nen. Momenteel blijken er van de 100 Hervormde gemeenten slechts 30 voor „Kinderzorg" te collecteren. HET VERTREK VAN DE DIRECTEUR. De rondvraag leverde een brede dis cussie op over al hetgeen aan het ver trek van de heer v. d. Windt is voor afgegaan. Ds Aalders te Middelburg verzocht het bestuur te overwegen een nieuwe structuur van „Kinder zorg", waarbij deze instelling meer kerkelijk gaat functionneren en ook meer verband krijgt met bestaande kerkelijke commissies en secties, o.a. de sectie voor kinderbescherming en reclassering. Hij verzocht bovendien het zo te leiden, dat de verhouding tussen bestuur en directie wordt ver beterd, zodat geen spanningen en con flicten meer zullen voordoen. Ds van Willenswaard gaf daarna opening van zaken. Hij deelde mede, dat de oud directeur elke moderamenvergadering bijwoonde. Deze had grote paedagogi- sche kwaliteiten, maar was zwak naar de bestuurlijke kant. Vanuit de prak tijk is toen een scheiding aangebracht. Hoe de verhouding in de toekomst zal liggen zal afhangen van de persoon van de nieuwe directeur. De vergadering herkoos als bestuurs leden mevrouw G. van Doorninck Bartling te Middelburg, ds W. J. Four- nier te Oostburg, de heer J. Germing te Middelburg, ds H. M. Strating te Goes, de heer H. Uyl te Zierikzee en ds F, H. A. v. d. Wind te Serooskerke (W.). In de vacatures mevrouw M. T. JacobsJansen en ds M. H. F. Witte- veen werden resp. gekozen mevrouw L. HornstraTichelman te Souburg en ds W. Ch. F. Metz te Middelburg. LEZING VAN Dr BEETS Dr Beets heeft des middags een plei dooi geleverd voor een wetenschappe- Hotetelier Crans goed gastheer CRANS SUR SIERRE, 19 Mei. De zes en twintig kinderen, af komstig van Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland, die, begeleid door twee kinderverzorgsters, een week geleden naar Crans Sur Sierre in Zwitserland vertrok ken om daar eens een beetje op hun verhaal te komen, hebben het best naar hun zin daar in de Zwitserse bergen. Men had oor spronkelijk het plan, de kinderen wier leeftijd varieert van 612 jaar, in militaire barakken onder te brengen, doch de hoteleigenaar Charles Turini, die als lid van de Rotaryclub de organisatie op zich lijk gefundeerde paedagogiek, die het stadium van „huis-, tuin- en keuken werk" allang achter zich heeft. Zeker in het belangrijke werk van de kinder bescherming wordt een opvoedkundige deskundigheid gevraagd. Hier ligt niet primair een terrein voor psycholoog en psychiater hoe belangrijk hun werk ook is maar voor de paedagoog, die, de leiding van een inrichting als „Kin derzorg" in handen hebbend, de taal dient te verstaan èn van de psycho loog èn van de psychiater. Hij mag niet van de kaart geraken tegenover de deskundigheid van deze weten schappelijk gevormde mensen, maar dient in een wederzijdse persoonlijke relatie, zijn eigen verantwoordelijk heid te blijven dragen. had genomen, besloot een étage van zijn hotel geschikt te maken om de kinderen te ontvangen. In kamers van het elegante Golf- hotel, waar zelfs koningen en koninginnen hebben gewoond, huizen thans deze Zeeuwse kin deren, die de gehele dag omringd worden met de goede zorgen van de heer Turini. Vaak gaat de heer Turini zelf mee op wandelingetjes met de kinderen. Hier ziet U hem met aan iedere kant een kleine Zeeuw. VLISSINGEN, 20 Mei Gisteren hebben de Belgische zee- en rivier- loodsen het werk neergelegd uit onte vredenheid over hun loonregeling. Het gevolg was, dat de beloodsing in de Wielingen stil lag evenals de belood sing van de uitgaande schepen in het Oostgat. Nadat echter gistermiddag in Ant werpen en Oostende vergaderingen waren gehouden werd besloten het werk te hervatten, en "intussen met de regering de looneisen door te nemen. Het Nederlandse loodswezen hield zich in deze kwestie geheel onpartijdig.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1