INTEGRALE SCHADEVERGOEDING Rampschadewet gaat uit van het beginsel: Echteraftrek wegens afschrijving en waardevermeerdering bij verbetering oud-nieuw! Nuchter maar rechtvaardig GEEN VERGOEDING IMMATERIËLE SCHADE Koninklijk Paar vandaag naar Denemarken* Kerkstrijd te Barneveld ontbrand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Smokkelaar aan grens verongelukt Koningin zal de studenten toespreken. Over klacht tegen predikant kSNIPPER i\r Vj NIEUWS1 Amerikanen veroorzaken Opstootje in Middelburg pitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1)435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explohante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2480 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 eent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 19 MEI 1958 Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.40 u., onder 20.34 u. Maan op 11.41 u., onder 1.32 u. Hoogwater Woensdag 20 Mei: Vlissingen: 7.02 u. 1.56 m., 19.20 u. 1.29 m. Terneuzen: 7.30 u. 1.78 m„ 19.49 u. 1.52 m. Wemeldinge: 8.33 u. 1.44 m., 20.53 u. 1.13 m. Zierikzee: 8.16 u. 1.24 m., 20.31 u. 0.94 m. lllllllllllllllllllll[lillll!l!lllllllllllllllllllllllllllllll[[lllllllllllllllllllllllllllHlllllll]lilllll[lllilllllll!llllllilllllllllllllllllllll Toen na die verschrikke lijke NACHT van de le Fe bruari het licht doorbrak, toen de radio de eerste onheilsberichten in de huizen bracht en toen men zich in de loop van die Zondag ging realise ren welk een ramp zich aan ons land en volk voltrok, toen kwam met de zelfde kracht als het vernielende wa ter, het Nederlandse volk in het ge weer. Hier moest geholpen worden, di rect en afdoende. Toen in de daarop volgende week de Tweede Kamer der Staten Generaal .bijeen kwam, leefde datzelfde verlan gen nog even sterk in de harten der volksvertegenwoordigers als in dat volk zelf: men wilde als het ware de regering de belofte afdwingen, dat zij althans in de materiële nood van de zo zwaar getroffenen volledig zou voorzien. Volledig! Men eiste van de regering dezelfde spontaniteit en gul heid, die het Nederlandse volk en gans de wereld aan de dag legden bij het inzamelen van giften voor Roode Kruis en Nationaal Rampenfonds. Toen al heeft de regering zich de toorn van velen op de hals gehaald toen zjj liet doorschemeren dat het on juist zou zijn de slachtoffers van de ramp te bevoordelen boven de oorlogs slachtoffers. En toen al begon menig een te vrezen: de wet op de materiële oorlogsschade was immers in 1953 nog niet ten volle afgewikkeld! Daarop is een lange tijd van stilte gevolgd. Of stilte tal van geruchten hebben de ronde gedaan en naarmate de tijd vorderde werden de verwach tingen somberder. Ongeduldige tele grammen werden aan de ministers verzondenmaar de regering heeft gezwegen, tot nu toe. En nu, drie en een halve maand na de ramp, is dan eindelijk de wet op de watersnood- schade bij de Kamer aanhangig ge maakt. Het alles overheersende KENMERK van deze wet is naar ons gevoelen de nuchterheid! Zonder dat dat met zoveel woorden gezegd wordt leest men er de wil uit om te doen wat in het vermogen der regering lag. Kan een overheid het leed van hen verzachten die treuren omdat zij geliefden verloren hebben? Kan een overheid het gemis vergoeden van een huis, waaraan men zo gehecht was omdat het een vaderlijk erfdeel was, dat nu is weggespoeld. Dat van de overheid te eisen ware onrecht vaardig! Neen, een overheid kan weinig meer doen dan de materiële schade vergoe den en dat is wat dit wetsontwerp beoogt. Het wil de getroffenen weer in een soortgelijke positie brengen als waarin zij voor de ramp verkeerden, op economisch, op sociaal en op cultu reel gebied. Het wil de boer weer zijn land teruggeven in de oude staat; het wil de bakker weer in de gelegenheid stellen om zijn beroep als voorheen uit te oefenen; het wil de rentenier weer zijn eigen l.uisje teruggeven. Dat alles in de eerste plaats omdat het rechtvaardigheidsbesef van geheel ons volk dat vraagt en daarnaast omdat het in het belang is van geheel ons volk; met een spoedig en volledig her stel wordt het algemeen belang in niet geringe mate gediend. ALS TWEEDE TREK constateert dan het streven naar rechtvaar digheid. In de eerste plaats wil men niet dat de rampslachtoffers bevoor deeld worden boven de slachtoffers van de oorlog (en het is een argument dat men moet billijken!), maar men wil ook niet dat die slachtoffers ma teriële voordelen van de ramp zouden hebben, of zoals men het meestal pleegt uit te drukken: er beter van zouden worden! Nu kan men herhaaldelijk stemmen horen die zeggen: „Och, die mensen hebben zoveel geleden. Ze zouden ook best eens een extra voordeeltje mogen hebben!" Let wel: deze redenering hoort men maar zelden van de slacht offers zelf! En waarschijnlijk omdat deze redenering onjuist is. Want het gaat er niet om wat men deze mensen graag zou toewensen teneinde het doorstane leed zoveel als doenlijk is te verzachten het gaat er om wat men voor hen naar rechtvaardige maatsta ven gemeten, kan doen. En als men- dan gaat proberen met een extraatje de doorstane ellende te vergoeden, dan komt men weer in flagrante strijd met de hierboven geconstateerde nuchter heid. Dat kan de overheid niet en het is niet haar taak! Haar taak is het al leen maar de rechtvaardigheid te be trachten, los van sentimenten. jpn in dit licht nu bezien kan men inderdaad spreken van een integrale, een algehele schadevergoeding. Niet dat de overheid zo maar alle kosten op zich neemt: voor de bouw van een nieuw huis is de rijksbijdrage kleiner dan de bouwsom. Al naar gelang het verwoeste huis oud was, wordt er een bepaald bedrag afgetrokken. En zo is het ook bij de vervanging of het her stel van een bedrijfsuitrusting: er wordt een afschrijvingspercentage in acht genomen of de waardevermeerde ring bjj herstel wordt afgetrokken. DEN HAAG, 18 Mei De lang verwachte rampschadewet, offi- cieel: het ontwerp van wet op de Watersnoodschade 1953, Is heden bij de Tweede Kamer ingediend. Hierin is geregeld welke schade wel en welke niet door het Rijk wordt vergoed, hoe de schade wordt vast gesteld en hoe hoog de vergoedingen zullen zijn. In een apart wets ontwerp heeft de Regering een berekening gegeven van de te ver wachten totale schade, gesplitst naar de diverse departementen, en van de wijze waarop zij dit alles denkt te financieren. De vergoedingen die de regering zich voorstelt te verstrekken, kun nen als volgt kort worden samengevat: GROND EN GEWASSEN. De schade aan landbouw-, tuinbouw- en bosbouwgronden alsmede aan woes te gronden wordt zoveel mogelijk van overheidswege In natura hersteld. Voor beschadigde of verloren gegane gewassen te velde wordt een bijdrage verstrekt ter grootte van de oogstwaarde, die ervan verwacht kon worden, verminderd met de niet gemaakte kosten en eventueel met de waarde van restanten. Voor een beschadigde of verloren gegane boomgaard wordt de bijdrage gesteld op de waarde vóór de. beschadiging, eventueel verminderd met de waarde van restanten. Voor beschadigde of verloren gegane gewassen in voorraad wordt de kost prijs vergoed, waaronder ook het arbeidsloon. VEE. Voor het verlies van vee worden de heraanschaffingskosten vergoed; voor marktvee de gemiddelde marktprijs in Januari 1953. GEBOUWEN. a. Voor een herstelbaar beschadigd pand onderscheidt men drie ge vallen. Zijn de herstelkosten niet hoger dan f1000.dan krijgt men het gehele bedrag uitgekeerd. Hoger dan f 1000.doch lager dan f 3000.een bedrag van f 1000.plus 75 pet van het resterende deel der kosten. Hoger dan f 3000.f 2500.plus 60 pet van de kosten boven f3000. b. Voor een onherstelbaar beschadigd pand worden de bouwkosten van een nieuw pand vergoed, echter verminderd met 1 pet voor ieder jaar, dat het oorspronkelijk pand oud was en verminderd met de waarde der restanten. De aftrek zal echter nooit meer dan 40 pet mogen be dragen. Hierbij is bepaald dat de vergoeding voor huizen groter dan 750 kub. meter gesteld wordt op de vergoeding voor een huis van 750 kub. Wil men dus een groter huis bouwen, dan zijn de kosten voor eigen rekening. c. Voor de vergoeding van bedrijfspanden onderscheidt men twee gevallen. Zouden de bouwkosten op 31 Januari 1953 meer dan f 30.000. doch minder dan f 60.000.hebben bedragen, dan krijgt men de bouw kosten vergoed verminderd met 10 pet. Wordt het bedrag van f 60.000. overschreden dan bedraagt de vermindering 15 pet. d. Voor boerderijen worden de kosten van herstel of vervanging ver goed, verminderd met een aftrek naar gelang van de ouderdom en de staat van onderhoud van de beschadigde boerderij en van de aard en de grootte waartoe het bedrijf behoorde. Op verzoek kan een boerderij ook beschouwd worden als een bedrijfspand. Een belangrijke bepaling in deze sector is, dat de rechthebbende voor één woning en één bedrijfspand naar zijn eigen keuze de aftrek wegens ouderdom mag halveren. SCHEPEN. Voor schepen, woonschepen en scheepstoebehoren gelden dezelfde bepalin gen als voor gebouwen. BEDRIJFSUITRUSTING. Voor het verlies van en onherstelbare schade aan de bedrijfsuitrus ting worden de kosten van heraanschaffing vergoed, verminderd met een redelijk bedrag voor afschrijving (maximaal 60 pet). Voor herstelbare schade aan bedrijfsuitrusting worden de werkelijke herstelkosten vergoed, verminderd met een percentage van ten hoogste 25 als het betreffende uitrustingsstuk door verbetering van oud tot nieuw in waarde zou stijgen. VOORRADEN. Onherstelbare schade wordt vergoed op basis van de inkoopprijs op 31 Januari 1953 of op basis van de kostprijs als het zelf geproduceerde goederen zijn. Herstelbare schade wordt op dezelfde wijze vergoed als geldt voor be drijfsuitrusting. EERSTE UITGAVEN. Uitgaven gedaan om schade, die volgens deze wet vergoed zal worden, te voorkomen of te beperken, worden, voorzover zij redelijk en verant woord kunnen worden geacht, volledig vergoed. SCHADE LAGER DAN f Schade tot en met een bedrag van f50.— komt niet voor vergoeding in aanmerking. Ook wordt op elke schadebijdrage een bedrag van f50— in mindering gebracht. HUISRAADSCHADE. Met het Nationaal Rampenfonds is de regering tot overeenstemming gekomen, dat dit fonds de z.g. huisraadschade zal vergoeden. Het is nog niet bekend tot welk percentage het Rampenfonds zal gaan. Het vermoeden is gerechtvaardigd dat dit 100 pet zal zijn, aan gezien de regering een pro memorie-post heeft opgenomen onder het opschrift: bijdrage aan het Natioijaal Rampenfonds. IMMATERIËLE SCHADE. Voorzieningen met betrekking tot de immateriële schade zoals winst- of inkomstenderving zo wordt in de memorie van toelichting opgemerkt behoren binnen het raam van dit wetsontwerp niet thuis, daar deze in de persoonlijke sfeer van de getroffene ligt. Voor een uitvoeriger overzicht van deze zo uiterst belangrijke wet en voor de raming van schade en kosten zie men pagina 5. THANS 112.4 MIILIOEN IN RAMPENFONDS DEN HAAG, 18 Mei Tot heden is in het Nationaal Rampenfonds een •bedrag van 112.4 mülioen gulden. Dit betekent sedert de laatste opga ve van 16 Mei een vooruitgang van zes ton. Het dierenrampenfonds ontving tot heden f 65.000 en er komen nog steeds giften binnen. Naar ons gevoelen volkomen recht vaardig als men uitgaat van het prin cipe dat niemand van de ramp „beter mag worden". Nuchter en rechtvaardig zo voelen wij dit wetsontwerp aan. Maar en dat moet er onmid dellijk bijgevoegd worden deze hele regeling wordt een gruwel als zij niet zeer snel en zeer soepel wordt toege past. Snel omdat bij een lange duur het moreel van de gedupeerde onder nemer hetzij boer of winkelier of industrieel een dusdanige knauw krijgt door de gedwongen werkloos heid, dat hij niet meer in staat is de moeilijkheden van een nieuw begin het hoofd te bieden. Snel, omdat hij an ders, wegens het ontbreken van een inmateriële schadevergoeding, teveel inteert en het crediet dat hij moet op nemen, eigenlijk zijn draagkracht te boven zou gaan. En soepel omdat eigenlijk geen twee gevallen gelijk zijn. De minister van Financiën heeft de bevoegdheid om uitzonderingen te maken een taak waarvoor veel wijsheid nodig zal zijn, maar waardoor veel onrechtvaardig heid vermeden zal kunnen worden. De geest van het ontwerp is goed (op details hopen we morgen terug te komen), men mag hopen aat de rege ring ook de kracht zal opbrengen om de uitvoering in diezelfde geest te doen geschieden. ROOFMOORDENAAR MELDT ZICH BIJ DE POLITIE. IJMUIDEN, 18 Mei. Bij de poli tie te Leeuwarden heeft zich Zater dagmiddag gemeld de invalide IJmui- dense technische beambte S„ die wordt verdacht een moordaanslag te hebben gepleegd op de 63-jarige weduwe T. D. Hij bekende mevrouw T. Vrijdagoch tend met een mes naar het leven te hebben gestaan en na de aanslag te zijn gevlucht. De man is op transport ge steld naar Velsen om aan een nader verhoor te worden onderworpen. KORT GEDING OVER „DE OMMELANDEN"? GRONINGEN, 18 Mei Het oude bestuur van „De Ommelanden", be staande uit de heren J. T. Wieringa en J, Akkerman zou overwegen In kort geding door de president van de Ar rondissementsrechtbank te Groningen te laten uitmaken welk bestuur thans rechtsgeldige besluiten kan nemen. Tevens zou het een uitspraak van de rechtbank wensen, waarbij het de oud- directeur, de heer F. de Boer, verbo den zou worden het terrein van „De Ommelanden" te betreden. WILLEM POLAK GEARRESTEERD HANNOVER, 19 Mei Het Neder- saksische ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat Willem Polak, één der zeven ontsnapten uit de gevangenis van Breda, in het afge lopen weekeinde te Hannover gearres teerd is. Polak, aldus het ministerie, was in het bezit van valse papieren. METEOR NEERGESTORT, PILOOT GEDOOD DEN HAAG, 18 Mei Hedenmid dag omstreeks drie uur is een Gloster „Meteor"-straaljager van de jacht- vliegschool Twenthe bij een start- en landingsoefening even buiten de vlieg basis neergekomen en verongelukt. De piloot, de 23-jarige sergeant-vlieger S. I. J. M. Abel uit Rotterdam kwam hierbij om het leven. (Van onze correspondent) HOEK, 18 Mei Een smokkelaars drama heeft zich Zondagmiddag in de zgn. Karnemelkspolder bij Koewacht afgespeeld. In volle vaart naderde een nieuwe Ford personenauto de grens kennelijk met de bedoeling een door braak te forceren. Een dienstdoend douanebeambte loste een waarschu wingsschot, waarop de wagen met een scherpe bocht trachtte te keren doch tegen een boom vloog en daarbij werd vernield. De chauffeur wist te ontko men en verdween over de grens, maar een medepassagier werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Hulst vervoerd waar hij gisteravond is overleden. In de wagen vond men 300 kg roomboter. Aangezien de wagen een buitenlands nummer had, dat bovendien vals bleek te zijn en de verongelukte passagier geen enkel identiteitsbewijs bij zich bleek te hebben, tast men in het duis ter over de herkomst en nationaliteit van de verongelukte. William Oatis, de Amerikaanse journalist, die in Juli 1951 op beschuldiging van spionnage en andere tegen de veiligheid van Tsjecho-Slowakije gerichte activiteiten te Praag tot 10 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft gratie fekregen. Zondagavond iaat arriveerde William Oatis per stratokruiser van de A. A. op Schiphol. Na zijn aankomst stond hij de verzamelde journalisten te woord Pannekoeken in stadhuis van Kopenhagen KOPENHAGEN, 19 Mei. Hedenmorgen om acht uur vertrekken H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Eerniiartl van het vliegveld Soester- berg naar Kopenhagen voor hun officieel bezoek aan Denemarken. Tij dens dit verblijf zal de koninklijke familie logeren in het slot Amalien- borg, dat gedurende de laatste anderhalve eeuw de Kopenhaagse residentie is geweest van de Deense koningen. Het is een complex van vier palei zen, in rococostijl opgetrokken, rondom een groot plein. Deze paleizen da teren alle uit het midden van de 18e eeuw. Oorspronkelijk waren ze niet bestemd om te dienen als behuizing der koninklijke familie, doch de bouw is wel aan een koninklijk initiatief te danken. Het was koning Frederik, die destijds de plannen voor de bouw der vier paleisachtige woningen liet ontwerpen. Ze waren bestemd voor vooraan staande leden van adelijke geslachten. De grond werd door de koning ten geschenke gegeven, terwijl om de animo tot bouwen op te wekken, hen voor 40 jaar vrijdom van belastingen werd verleend. De bouwers moesten zich echter verplichten niet van de plannen af te wijken en volgens de ontworpen tekeningen de bouw uit te voeren. Op deze wijze werd een harmonisch geheel verkregen. Konin gin en Prins zullen verblijf houden in het paleis Christiaan VII. DE BEZOEKEN. Morgen zal het koninklijk paar een bezoek brengen aan het staatszielcen- huis te Hornbaek, waar patiënten, die lijden aan kinderverlamming, worden behandeld. Dit ziekenhuis is het vroegere zo- merhotel Hornbaek Kurbad, destijds een geliefde zomerresidentie. Op 25 October 1952 werd het aan gekocht door het genootschap en te huis voor lichamelijk gebrekkigen. De ernstige kinderverlammingepide mie in het najaar van 1952 maakte snel handelen noodzakelijk en reeds op 5 November 1952 waren de restau ratiewerkzaamheden zover gevorderd, dat de eerste patiënten konden wor den ontvangen. Toen Hornbaek Kur bad op 20 November 1952 officieel werd geopend waren reeds 76 patiën ten opgenomen. Thans verblijven hier 175 patiënten, welk getal, na de vol tooiing der herstellingswerkzaam heden op 200 zal worden gebracht. Met de Denen en de Nederlanders vlot het dus wel. Rondom de verhou ding met de Zweden hangt nog steeds een min of meer leutige animositeit, die de iets vlottere Denen geregeld uitbuiten. Zo is Nyhavn een buurt bij de haven van Kopenhagen, een gelief koosd uitgangsoord voor de Zweden (zeggen de Denen en ze voegen er meteen aan toe, dat dit het enige Zweedse gebied is in NAVO-verband. BARNEVELD, 18 Mei In de Ge reformeerde Gemeente te Barneveld is een twist ontstaan rond de figuur van ds Chr. v. d. Woestijne, de plaatselijke predikant. Tegen ds v. d. Woestijne waren door enkele gemeenteraadsleden bezwaren ingebracht betreffende de levenswan del van de predikant. In een gecom bineerde vergadering van de kerke- raad en de genabuurde kerkeraden zijn deze bezwaren onderzocht en on gegrond verklaard. Een groot aantal gemeenteleden was het met deze uitspraak niet eens. en diende opnieuw een klacht in. Vori- ge week vergaderde de classis over de ze aanklacht. Voor het kerkgebouw, waar de vergadering van de classis werd gehouden, had zich een honderd tal gemeenteleden verzameld om aan de bezwaren meer kracht bij te zet ten. Tot een betoging is het met geko men, daar de politie was gewaar- schuw. Ook de classis verklaarde de aanklacht ongegrond wegens gebrek aan bewijs. De voorlezing van dit classisbesluit tijdens de gewone kerkdienst te Bar neveld is niet ordelijk verlopen. Een zoon van de voormalig predikant, ds J. Fraanje, stond op en protesteerde tegen dit besluit, toen ds v. d. Woestij ne het voorlas. De heer Fraanje moest uit het kerkgebouw verwijderd wor den. In de gemeente houdt men ernstig rekening met een komende scheuring. Verwacht wordt dat een gedeelte van de gemeente zich achter de heer A. Schreuder, de oudste ouderling zal scharen en het andere gedeelte ds v. d. Woestijne trouw zal blijven. i t De Nederlandse regering heeft bij de Indonesische regering krachtig ge protesteerd tegen de Indonesische in filtratie op Nieuw-Guinea. Een Deense fabriek zal in Emmen een fa briek voor nylonkousen vestigen. Een honderdtal arbeidskrachten zal hier werk vinden. Doordat gister ochtend in een bouwput van de tunnel bouw te Velzen een zandtrein ont spoorde, kantelden zes zware kipwa gens. Een 24-jarige arbeider uit Heiloo werd op slag gedood en een andere ar beider brak beide benen. De wet gevingscommissie van de Stichting v. d. Landbouw heeft ingestemd met het ontwerp-besluit tot instelling van een landbouwschap. Men verwacht dat de Sociaal-Economische Raad het ontwerp spoedig naar de regering zal zenden. De moestuin van Kopenhagen is het dorpje Amager en het merkwaardige feit doet zich hier voor, dat men er een groot aantal Nederlandse namen vindt en dat oude vrouwtjes op hoog tijdagen hier soms nog kleding dragen, die sterk herinnert aan Nederland: nationale costuums. Tussen 1520 ei 1523 liet koning Christiaan n n, Nederlandse groentenkwekers met hun familie naar het eiland Amager over komen en gaf hun daar grond, be noemde hen tot hofleveranciers en schonk hun diverse privileges. Sinds die tijd is Amager het tuinbouw gebied bij uitstek in Denemarken ge bleven en komen de Jansens en Krehssens m Kopenhagen met huft groenten ter markt. Veel stellen de Deense studenten zich voor van het koninklijk bezoek aan de Deense universiteit en vooral van de woorden die de hoge gast zal spreken. Want haar redevoeringen in de Verenigde Staten destijds hebben hier veel indruk gemaakt door hun warmte en persoonlijke ideeën. Bin speciaal zal dit bezoek iets feestelijks hebben omdat Koningin Juliana dó eerste vorstin zal zijn, die hier tijdens een staatsiebezoek het woord voert. Pannekoeken en bier. En dan was er tenslotte een punt, waar enkele Denen zich zorgen over maakten en dat was de ont vangst op het stadhuis in Kopen hagen. Dit huis der vroede vade ren is n.l. bekend om het feit, dat er vrijwel elk bezoek pannekoeken en bier als „specialité de la mai- son" geserveerd worden. Dit kregen ook het vorig jaar Franse wijnbou wers toen zij er ontvangen werden. Maar de burgemeester heeft de goegemeente reeds gerust gesteld. Het koninklijk paar zal champagne krijgen en geen bier. En wat be treft de pannekoeken, dat hopen we zelf Donderdag om vier uur te zien. MIDDELBURG, 18 Mei Een tien tal Amerikaanse matrozen afkomstig van een te Vlissingen liggende Ameri kaans Marinevaartuig was vanavond oorzaak van een opstootje in Middel burg. Zij waren de hele avond aan het passagieren en bezochten café's in da binnenstad. Omstreeks half elf kwa men ze op de Markt waar het gehele stel slaags raakte. De politie, die eerst toekeek hoe de zaak zou aflopen, moest op een gegeven moment ingrijpen en er vielen rake klappen. Daarop kwam een Marinepatrouille uit Vlissingen op dagen- met een jeep, waarin enkele raddraaiers werden meegenomen. Nog was de rust niet weergekeerd want bij een kwade dronk te hebbenXwboéT hen die overbleven bleek er één een kwade dronk te hebben. Hij vocht en sloeg en was niet te bewegen mee naar Vlissingen te gaan. Bij het opstootje heeft een burger een klap opgelopen en daarover bij de politie een klacht ingediend. Een drietal matrozen, on der, wien de dronkeman is daarna op gepikt en in een taxi naar het politie bureau overgebracht waar de zaak in onderzoek ging. DE BILT ZEGT: Vrij warm. DE BILT, 19 Mei Half tot zwaar bewolkt met enkele regen- of onweers buien. Over het algemeen vrij warm. Zwakke tot matige wind, draaiend naar Zuid of Zuid-West.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1