0 De „dodenmars" kostte bijna 100 krijgs gevangenen het leven. Grflother volgt Ridgway op als chef Atlantische strijdkrachten. Attlce wil China toe laten tot Veiligheidsraad fietsen Zeven Amerikaanse Korea-gevangenen waren op Schiphol. Verhalen die herinneren aan de gruwelen van de jongste wereldoorlog. Velen verhongerden. WiÊi Admiraal Radford wordt Amerika's hoogste militaire autoriteit. Castella verhoogt Uw charme! Nü ook heerlijk frisse Bloemenzeep £te Radio- Ramp bracht geen daling in de geldomzetten# qAote iWvuu-cucMüvq,. RUTRANEX helpt! 60 Adenaur wil spoed met politieke gemeenschap* Vrijdag 15 Mei 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina SCHIPHOL, 13 Mei. Vermoeid en enigszins apathisch zijn gister avond zeven Amerikaanse burgers, onder wie drie vrouwen, op Schip hol aangekomen, op weg naar New York, Na een gevangenschap van bijna 3 jaren in Korea en na een treinreis van 7 dagen dwars door Siberië, waren zij gistermorgen per vliegtuig uit Moskou naar Berlijn en vandaar naar Amsterdam gevlogen. Alle zeven waren zij in of dichtbij Seoel gevangen genomen in de zomer van 1950, toen de Noord-Koreanen Zuid-Korea binnenvielen en de stad veroverden. Vijf van hen waren zendelingen. De zesde een pater en de zevende een zakenman, die zijdelings verbonden was aan de Amerikaanse ambassade in Seoel. „Ik ben in 1947 als secretaris van bissctiop Patrick J. Byme uit New York naar Seoel gegaan", vertelde pa ter Booth. „Wij werden op 11 Juli 1950 gevangen genomen. De bisschop is op 25 November van dat zelfde jaar over leden". De priester zweeg, doch een der zen delingen, Lawrence Zeiler, die in 1948 naar Korea was gegaan, vulde zijn korte woorden aan: „De oorzaak van dat overlijden was een wandeling van 8 dagen, die men ons dwong te maken". „Bedoelt V de dodenmars soms?" „Zo kunt U het noemen. In October naderden de Amerikaanse legers Seoel en op 1 November werd ons meege deeld, dat we geëvacueerd werden naar Chung Gang Gin. Dat ligt zo ongeveer 170 km noordelijker, dicht bij de Chi nese grens". „Met hoeveel burgers was U?" „Aanvankelijk met 57; mannen, vrouwen en 7 kinderen van diverse nationaliteiten. Bijna 20 zijn er ech'-er van gestorven. We moesten mee mar cheren met circa 750 soldaten van de Ver. Naties, die krijgsgevangen toaren gemaakt. Wij protesteerden er tegen, maar men zei ons, dat we maar moes ten lopen tot we er bij neervielen. Er ger nog, dat men dreigde onze leider dood te zullen schieten, indien een van ons weigerde verder te lopen". „Hoeveel van U zijn er onderweg ge storven 7" „Van de 750 soldaten kwamen tijdens die tocht bijna 100 om het leven; van ons burgers maar twee. De soldaten hadden het bijzonder zwaar. Velen van hen liepen zonder schoenen. Bij ons burgers was een Franse priester van 82 jaar oud, die de hele mars heeft door staan. Hij is pas in gevangenschap overleden. Maar al stierven er dan tij dens de tocht van onze burgergroep maar twee, minstens 15 waren er zo ziek door geworden, dat zij kort na hun aankomst in Chung Gang Gin over leden. Onder hen was ook de bisschop" Van gerst geleefd. „Hebben de Noord-Koreanen U in kampen gevangen gehouden?" „Neen", antwoordde de zakenman Louis Dans. „Wij werden in particuliere In ^vonden Mededeling (adv LONDEN, 18 Mei De leider van de Britse Labour-party, Attlee, heeft In het debat dat gevolgd is op de rede van Churchill, erop aangedrongen, dat China spoedig na een wapenstilstand moet worden toegelaten tot de Veilig heidsraad als een der vijf grote mogend heden. Hjj was van mening dat de Chi nezen aan de Westelijke voorstellen voor een vrede In Korea zeer ver te gemoet zjjn gekomen en dat de punten waarover thans nog verschil van me ning bestaat de onderhandelingen niet behoeven te doen mislukken. Wat de politiek ten opzichte van Rusland betreft was hij het in grote trekken eens met de opvattingen van sir Winston Churchill: meer persoon lijk contact tussen de leiders en op lossingen bij stukjes en beetjes. Hij bleek wel vertrouwen te hebben in de nieuwe Russische politiek. De labourdeskundige in buitenland se kwesties, Richard Crossman, ver klaarde over de Suez-affaire, dat En geland geen terugtrekking uit de ka naalzone mag toelaten zonder voor zorgsmaatregelen te nemen tegen een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten. De Britse troepen moeten worden te ruggetrokken op voorwaarde dat eco nomische huip aan Egypte dit land niet zal toestaan zich in avonturen te storten in het buitenland. woningen ondergebracht. De bewoners werden er eenvoudig uitgejaagd en dan werden wij erin geperst onder strenge bewaking. We hebben drie jaar lang op de grond geslapen. Ik ben nog nooit zo van de wereld afgezonderd geweest, De kranten, die we af en toe zagen, waren waardeloze Koreaanse prullen. Radio's bestaan er bijna niet, althans zeker niet in particuliere woningen. We zijn op 29 April plotseling in vrijheid gesteld en onderweg hier naar toe hebben we pas gehoord, dat de Britse koning was gestorven. Het heeft weken geduurd voor we wisten, dat Stalin dood was. Dat hoorden we van de Ko- reanen". „Hoe was het eten?" „Zeer slecht. Dat Is er de reden van ge weest, dat 20 van ons gestorven zjjn. We leefden bjjna uitsluitend van gerste korrels, die we zelf kookten. Maar we kregen veel te weinig. Onze bewakers aten eveneens gerst voor zover we dat hebben kunnen controleren, maar ver moedelijk hebben ze grotere porties gehad". Desgevraagd gaf de heer Zeilers als zijn algemene indruk het volgende weer: „Ja, wjj hebben het niet prettig ge had. Er is wel eens geslagen door be wakers, maar mij persoonlijk hebben ze nooit aangeraakt. We hadden te weinig te eten. Waren er zieken, dan kwam er wel een Koreaan, die zich voor dokter uitgaf en dat misschien ook wel was, maar hij had geen medicijnen en kon dus weinig of niets doen. Des winters hebben we veel kou geleden. Het kan er tientallen graden onder nul vriezen. De huizen, waarin we ondergebracht waren, zijn naar onze begrippen zeer primitief. De vloeren bestaan uit modderige leem, waaronder men verwarming heeft aangebracht. Op zich zelf een vrij vernuftig en efficient systeem. Men leidt de afvoer van de keuken onder die vloeren door. De leem wordt warm, en blijft heel lang warm. Daar hebben we op geslapen". Op 29 April werden zij in vrachtwa gens naar China gereden en daar door twee Russische gidsen verder gebracht naar Mantsjoerije. Na een comforta bele treinreis dwars door Siberië van 7 dagen, kwamen ze Maandagavond in Moskou aan, waar ze in een hotel over nachtten. Gisteren maakten ze de reis naar Amsterdam en te middernacht vlogen ze verder naar New York. Ingezonden Mededeling (adv.) Nederlandse invoer-liberalisatie van 82 tot 92 procent. DEN HAAG, 12 Mei De Neder landse regering heeft besloten om de liberalisatie van de invoer uit de O.E. E.S.-landen uit te breiden van 82 tot 92 pot. Met deze maatregel heeft Neder land gevolg gegeven aan een aanbeve ling van 24 Maart j.I. yan de Raad van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking. Nederland volgt hiermede het voorbeeld van de andere O.E.E.S.-landen. RAAD VAN EUROPA EN DE WATERSNOOD. STRAATSBURG, 12 Mei De raad gevende vergadering van de Raad van Europa heeft een van haar commissies opdracht gegeven om te onderzoeken of hulp kan worden verleend aan de slachtoffers van de natuurrampen In Nederland, Engeland, België en Tur kije. Namens de Nederlandse delegatie heeft de heer Wendelaar zijn dank voor dit initiatief uitgesproken. Ingezonden Mededeling (adv.) stellen alles in de schaduw De RS lentecollectie biedt U een uitgebreide serie, van 't traditionele, eenvoudige model tot de meest exclusieve sportfiets In prachtige kleu ren. Vraag Uw rijwielhandelaar naar de sierlijke, llchtfopende RS fietsen! Prijzen van I 144.- af. R. S. STOKVIS a ZONEN" N.V.' ÉS® DE NA TUUR IS JONG De oudste eo de modernste verkwikking ia Bet originele natuurproduct, waaruit KING pepermunt ia bereid. Vroeger op primitieve wijze, thans in de edele vorm van de natuurzuivere KING pepermunt. de natuurzuivere KI De natuur is niet te verbeteren Amerikaanse legerleiding radicaal gewijzigd. WASHINGTON, 13 Mei. President Eisenhower heeft een gron dige wijziging gebracht in het opperbevel der Amerikaanse strijdkrach ten. De vier mensen, die tot dusverre als de „joint chiefs of staff" de hoogste militaire zeggenschap hadden zijn allen vervangen. De ver anderingen bestaan o.a, hierin, dat generaal Ridgway aftreden zal als opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa. Met goedvinden van de Noord-Atlantische Raad is luitenant- generaal Grünther, thans stafchef aan het hoofdkwartier van de Navo, als opvolger benoemd. Grünther zit al in Parijs sedert de dagen dat Eisenhower zelf nog opperbevelhebber der Navo-strijdkrachten was. De commissie van Amerikaanse staf- op te bouwen met vijf millioen dollars chefs bestond tot dusverre uit generaal Bradley (voorzitter), generaal Collins (leger), admiraal Fechteler (vloot) en generaal Vandenberg (luchtmacht). De nieuwe samenstelling zal zijn: admiraal Arthur Radford (voorzitter), generaal Ridgway (leger), admiraal Carney (vloot) en generaal Twining (lucht macht). Radford is specialist op het gebied van de marineluchtvaart. Hij is thans opperbevelhebber in de Stille Oceaan. Zjjn mening is, dat het gebruik van de atoombom geen beslissende factor is in een eventueel toekomstige oorlog; ook wenst hij niet teveel waarde gehecht te zien aan bommenwerpers. Admiraal Carney is opperbevelheb ber van de Amerikaanse vlootstrijd- krachten in het gebied van; de Middel landse Zee. Hij zal Fechteler, die over twee jaar met pensioen gaat, op een nog nader vast te stellen tijdstip op volgen. NIEUWE POLITIEK. Zoals bekend voert Eisenhower op het ogenblik een politiek van „meer defensie voor minder dollars". De nieuwe commissie zal dan ook de op- 'dracht krijgen een behoorlijke defensie TEGENVOORSTELLEN VAN DE GEALLIEERDEN. SEOEL, 12 Mei De opperbevelheb ber der Verbonden strijdkrachten lil Korea, de Amerikaanse generaal Mark Clark, heeft vandaag te Seoel verklaard dat de Verenigde Naties binnenkort te genvoorstellen zullen Indienen op het jongste, alt acht punten bestaande Chi nese voorstel inzake de terugzending der krijgsgevangenen. Generaal Mark Clark, die dit op het vliegveld van Seoel, na aankomst uit Tokio, mededeelde, verklaarde voorts, dat hiertoe Is besloten na ruggespraak met de regering te Washington. De te genvoorstellen zullen rusten op het be ginsel, dat slechts sprake kan zjjn van vrijwillige terugzending. De earl marshal heeft medegedeeld, dat het zoontje van Koningin Elizabeth een bepaalde fase van de kroningsplech tigheid zal aanschouwen. Men neeriit aan, dat het ogenblik gekozen zal wór den, waarop de Koningin de kroon op het hoofd geplaatst krijgt en de edel lieden voor haar knielen. Ingezonden Mededeling (adv.) IEDERE vrouw kan mooi zijn! Castella brengt een nieuw, fijn stukje zeep in de handel: onverpakte Bloemen zeep, geurend naar prille rozen en in de zachte tinten van de ontluikende lente. De prijs is zeer bescheiden, slechts 20 cent. 'Nu kan met recht IEDERE vrouw mooi zp'nnu vallen Castella's zepen binnen het bereik van IEDERE beurs. U heeft maar voor het kiezen. Als Uw huid erg ontvankelijk is voor donzig overvloedig schuim, dan neemt U Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van Castella's klassieke Schoon- heidszeep, ook deze kost 32 cent. Tijdelijk echter levert Uw winkelier U twee stukken voor 50 cent. Profi teer van dat aanbod. En tot slot: wilt U voor een lage prijs toch een echte merkzeep kopen, dan is er nu Castella Bloemenzeep voor U, fris en schuimend, voor slechts 20 cent. minder dan het bedrag dat Truman destijds nodig had geoordeeld. Vooral door senator Taft was er op aange drongen de oude commissie, die door Truman was ingesteld, geheel te ver vangen, opdat een nieuw team de ge hele militaire planning opnieuw kan be zien. Ook wil men meer controle van de burgerlijke overheid op het militaire beleid. Waarschijnlijk zal Radford daar om grotere bevoegdheden en meer ver antwoordelijkheid krijgen dan zijn voor ganger Bradley, fa&nqt oni ZATERDAG 16 MEI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang. 7.45 Mor gengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9:35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. (Ca. 10.30 Rep.) 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Lichte muz. 12.50 Ont vangst Kardinaal-Legaat te Utrecht. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 13.40 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Pianorecit. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.55 Promenade ork. en soliste. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de' jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Joum. weekoverz. 18.25 Dansork. 18.40 Regeringsuitz.; „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Symphonette ork. en solist. 19.50 Liturg, ontvangst v. d. Kar dinaal-Legaat i. d. Kathedraal te Utrecht. 20.30 Kamerork. 21.00 Plechtigheden in Stadion te Utrecht. 22.30 Gram. 23.00 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws en comm. 13.20 Orgelspel. 13.50 Act. 14.20 Instr. kwart. 14.45 Boekbespr. 15.00 Gram. 15.30 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.45 Gram. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Ork. conc. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Dansmuz. 18.50 Rep. 19.10 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gev. prog. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Lich te muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Verz. prog. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws, 13.15 Balletmuz. 14.00 Symph. conc. 15.00 De wereld der muziek. 16.00 Zigeuner- muz. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Gev. prog. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Symph. ork. 20.55 Gram. 21.15 Symph. ork. 22.00 Nws. 22.15 Accordeonmuz. 22.30 Gram. 22.40 Accordeonmuz. 22.55 Gram. 23.00 Nws. 23.0524.00 Dansmuz. SCHEIDENDE TEVREDEN. RIDGWAY „De sterkte der Navo-strijdkrachten is thans zodanig, dat een verrassings aanval niet meer mogelijk is", ver klaarde de scheidende opperbevelheb ber Ridgway op een persconferentie te Parijs. „De voorbereidingen voor een groots opgezette aanval zouden niet aan onze aandacht kunnen ontsnappen Ingezonden Mededeling (adv Fabrikant#: Fa. Gabr. Tjallama, Sneek en dergelijke aanwijzingen zijn er thans niet". In antwoord op een vraag over de huidige sterkte der Navo-strijdkrach ten, verklaarde generaal Ridgway: „Indien zij zouden worden aangeval len, zouden zij elke aanvaller een ver schrikkelijke prijs doen betalen. De huidige Navo-weermacht zou in dat geval op schitterende wijze van zich af bijten". Maart was geen slechte maand voor de middenstand. 's-GRAVENHAGE, 13 Mei. Na de relatief ongunstige omzetont wikkeling in Februari trad in vele takken van detailhandel en am bacht in de daaropvolgende maand omzetherstel op. Zulks blijkt uit het cijfermateriaal, dat door het economisch instituut voor de Midden stand is gepubliceerd met betrekking tot het omzetverloop in het mid den- en kleinbedrijf gedurende Maart 1953, Vooral rijwielbcdrijf boerde goed. Hoewel ook thans de invloed van de watersnood op het omzetverloop in de vermelde bedrijfsvormen nog niet in zjjn volle omvang kan worden onder kend welke invloed in bepaalde ge bieden zeker niet onbelangrijk kan wor den genoemd schijnt toch over het geheel genomen geen sprake te zjjn van een sterke teruggang van de geld- omzetten. In tai van branches in duur zame consumptiegoederen werden in Maart j.I. geljjke dan wel hogere geld- omzetten behaald dan in de overeen komstige maand in 1952. Een uitzonde ring wordt slechts gevormd door de detailhandel in glas, aardewerk, porse lein en huishoudeljjke artikelen. FEUILLETON. Amerika houdt „detinerings- kampen" gereed. WASHINGTON, 13 Mei In de V. S. worden thans tenminste vijf de- tineringskampen ingericht voor per sonen, die in tijd van oorlog als ge vaarlijk voor de veiligheid van het land worden beschouwd. Een dergelijk iemand zal, op grond van de wet op de binnenlandse veiligheid van 1950, krachtens welke ook de kampen wor den aangelegd, voor onbepaalde tijd vastgezet kunnen worden zonder dat de gebruikelijke gerechtelijke proce dure in acht genomen wordt. Ingezonden Mededeling (Adv TRANSPIRERENDE VOETEN? fr^s 2,25. Vraagt Uw drogist door BRANDENBURG. Het is hem vreemd te moede. Met zijn vader bespreekt hij thans de zaak en vertelt hem openhartig, wat zijn innerlijke gedachten zijn. Het is een openbaring voor Isbosth. Zo zal dan tóch zijn diepste begeerte nog vervuld worden en zijn zoon de priesterrok dragen. Van geslacht op geslacht zijn de voorouders Priesters geweest. Het is na te gaan tot aan de terugkeer uit de Babylonische ballingschap. De registers, die zeer nauwkeurig worden bij gehouden in de Tempel, wij zen het uit. Alleen het kleine gebrek, het ontbreken van een teen aan zijn voet, sloot Isboseth uit van zijn ambt. Reeds, toen Jacob nog nauwe lijks lopen kon, heeft Isboseth geïnformeerd of dit een verhindering kon zijn voor zijn zoon en niemand meende dat de voorschriften der Wet zo moesten worden uitgelegd, dat om die ontbrekende teen in het vervolg zijn gehele geslacht uitgeschakeld zou moeten blijven van het Priester schap. Mijn zoon, je weet, het is de begeerte van je vader geweest, dat de zalving tot Priester ook jou deelachtig zou worden. Kom laat ons naar de Tempel gaan en de zaak bespreken Jacob is thans over het dode punt. Wat moet, dat moet dan maar. Hij zal eerstgekeurd moeten worden en valt deze keuring goed uit, dan krijgt hij eerst nog zijn opleiding tot het vele dienstwerk. Dan pas komt de zalving, die hem tot Priester verheffen zal. Ze gaan het dal dwars door, de stad in en beklimmen de Tempelberg. De zon staat hoog aan de hemel. Op het Tempelplein is het druk met het verhandelen van offervee. Goede inkomsten voor de priester aristocratie, die de opbrengst van de verhuurde plaatsen van de veemarkt geniet. De gewone Priesters ontvangen daar niets van. Die moeten zien rond te komen met de verkoop der dierenhuiden, de eerstelingen, de tienden en de vrijwillige gaven. En aangezien het aantal der Priesters naar de twintig duizend loopt, zijn hun inkomsten maar gering, te meer, daar zij vaak nog niet eens ontvangen, waar zij volgens de Wet recht op hebben. Isboseth loopt met zijn zoon het Tempelplein over en gaat de Voorhof binnen. Aan een Leviet geeft hij het doel van hun komst te kennen en zij worden ontvangen door een Overpriester, die een beetje uit de hoogte het tweetal opneemt. Wanneer hij de gegevens ontvangen heeft, keurt hij hen verder geen woord waardig. De tempeldienst is bij deze kaste tot een blote formaliteit geworden. Enige geestelijke betekenis heeft het ambt niet meer. Hij stelt de dag vast, waarop Jacob kan terugkomen. Inmiddels zal in de tempelregisters het geslacht van Isboseth gecontroleerd worden en dan kan de keuring plaats hebben. Vader en zoon kunnen weer vertrekken. Wel een beetje ontnuchterd loopt Jacob met zijn vader huiswaarts. Er was geen vraag van belangstelling, geen informatie naar de reden van de late komst, of van de intentie, die naar het ambt begeren deed. Ondei de duizenden priesters zal Jacob er één worden. Immers de tempeldienst moet in stand worden gehouden. Dat was eeuwen zo ge weest en behoorde zo te blijven. Ik herinner me nog, dat je grootvader ons vertelde, hoe het in zijn dagen ging. Dat was toch anders. Maar misschien, dat bij je keuring het ook anders zal zijn, zegt Isboseth, zachtmoedig als altijd. Maar het is bij de keuring niet anders. Aan de eisen in de voorschriften in Leviticus genoemd, zijn na de ballingschap er tientallen toegevoegd. Wanneer het onderzoek grondig plaats heeft, moet gelet worden op honderd één en twintig gebreken, acht die tot de hoofdschedel behoren; negentien ooggebreken; vijf ge breken van de oogleden: zeven van de wenkbrauwen: negen van de oren; negen van de neus; zes van de mond; drie van de lippen; twee van de hals en de rest van het overige deel van het lichaam. Maar de twee Priesters, die Jacob keuren hebben het spoedig gezien, en zijn met het resultaat tevreden, De keuring levert geen hinderpalen op. Ook het ge slachtsregister is in orde en Jacob kan ingewijd worden in het vele werk van de tempeldienst. Hij zal onderricht krijgen in de ceremoniële hande lingen, het reinigen van een huis, waarin een melaatse gewoond heeft; het kunnen beslissen of een spijs in een bepaald geval rein of onrein is: het nazien van genezen melaatsheid, het ritueel slachten van offer dieren: het lossen der eerstgeborenen en honderd andere ceremonieën, welke de Wet voorschrijft of de schier onbegrensde traditie eist. Zonder zijn hart er in te leggen, doet hij het voorbereidend werk, soms mechanisch en met afwezigheid van geest. Zijn weerzin tegen de stromen bloeds, die elke dag vloeien, kan hij niet overwinnen. De zin van dit alles ontgaat hem. Zijn wandeltocht de Tempelberg af naar zijn woning is hem altijd weer een bevrijding en wanneer hij met zijn vader spreekt, brengt hij het gesprek steeds op zijn vee en het landwerk en tracht te verhinderen dat zijn vader over de tempeldienst begint. Met betrekking tot het omzetverloop in duurzame consumptiegoederen kan met name in het rijwielbcdrijf een aan zienlijke omzetstijging worden waarge nomen t.w. van 35 pet. Dit houdt ver band met de toegenomen verkoop van rijwielen met hulpmotoren. Toenemende activiteit in de bouwnij verheid bewerkstelligde in de handel in ijzerwaren en gereedschappen een omzetvermeerderng van 16 pet. Ook in de boekhandel (boekenweek) en in de detailhandel in sportartikelen (grotere verkoop van artikelen voor de zomer sporten) was de omzetstijging van be tekenis. In de detailhandel in schoeisel en in textiel bedroeg de omzetvermeerdering resp. 9 en 3 pet. In alle branches in genotmiddelen waren de geldomzetten in Maart j.I, lager dan die in de gelijknamige maand van 1952. De omzetdaling was van de grootste betekenis in de detailhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken (16 pet.), in het chocoladebe- drijf (7 pet.) en in de detailhandel in tabaksfabrikaten (9 pet.). Verschil van mening, PARIJS, 13 Mei Op de vergade ring van de zes ministers van Buiten landse Zaken van het „Klein Europa" is een diepgaand verschil van mening ontstaan tussen Frankrijk en de Bene- luxlanden enerzijds en Italië en Duits land anderzijds over de vraag met welke snelheid de oprichting van een politiek gezagsorgaan voor de zes landen moet worden verwezenlijkt. Bondskanselier Adenauer wilde de „grondwet" zo spoe dig mogelijk aanvaard zien, maar de tegenpartij maakte duidelijk dat men niet van plan is zonder diepgaande be studering tot zaken te komen. Men heeft nu besloten de bestudering uit te stellen tot de intergouvernementele conferentie te Rome van 12 Juni tot 1 Juli. NIEUWE BRITSE AMBASSA DEUR IN MOSKOU. LONDEN, 13 Mei William Hayter thans Brits buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Parijs, is benoemd tot ambassadeur in Moskou als opvolger van sir Alvary Gascoigne, die spoedig de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Hayter zal in Parijs opgevolgd worden door P. D. Reily, thans werkend op het Foreign Office. De benoeming van een jonge am bassadeur in Moskou, Hayter is 47, be tekent een verandering der Britse ge woonte: tot nu toe betekende de be noeming steeds het hoogtepunt in de loopbaan van een Brits diplomaat. Na deze post werd hy doorgaans gepen- sionneerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7