BRITSE MILITAIREN IN EGYPTE ZIJN OP HUN HOEDE C. J. M.V.-eeuwfeest trekt morgen meer dan 10.000 bezoekers Raad van Zierikzee neemt het opbouwplan van de heer Argelo aan Stoomtram Walcheren derde in klassementsproef Naguib noemt Engeland een aanvaller van de vrije wereld Hemelvaart Onder veilige bewaking door Nederland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gespannen sfeer in Kanaalzone min:ster algera ontving gasten uit schouwen en duiveland. bidstond te den HAAG. Twintig jaar wegens vergiftiging* „kinderzorg" heeft een nieuwe directeur. n. v.t.o.-t ourwagenrallye. Programma van 3000 woningen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2476 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 18 MEI 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorpj 3. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; B. Zuluema, Goes. Op- «n ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.48 u., onder 20.25 u. Maan op 4.56 u., onder 22.45 u. Hoogwater Donderdag 14 Mei Vlissingen: 2.13 u. 2.22 m., 14.43 u. 2.21 m. Terneuzen: 2.44 u. 2.41 m. 15.14 u. 2.40 m. Wemeldinge: 4.06 u. 1.79 m„ 16.39 u. 1.81 m. Zierikzee: 3.54 u. 1.52 m., 16.26 u. 1.54 m. ■B—lü MIPHMiaiHi Hemelvaartsdag is dat wei een christelijke feestdag? Misschien vindt U die vraag vreemd, ja zelfs een beetje ongepast! Want na tuurlek is de hemelvaartsdag een christelijke feestdag. Daar kan geen twijfel over bestaan. Gedenkt op die dag niet de gehele christenheid en ge denkt niet iedere christen het blijde heilsfeit dat onze Heiland ten hemel is gevaren? Wij hebben een Heer in de hemel, die als Koning het gans heelal bestuurt. Heel die angstige chaos waarin de wereld van vandaag ver keert, al die vreesaanjagende verwik kelingen de christen weet dat zijn Koning de touwtjes van dat alles in handen heeft. Dat Hij het is, die de wereld regeert en bestuurt en dat er niets gebeurt tegen Zijn wil. En ook voor zijn persoonlijk leven put de christen daaruit kracht: hij weet im mers dat zonder de wil van zijn He melse Vader geen haar van zijn hoofd gekrenkt kan worden. En.... dat zijn Heiland ten hemel is gevaren om ook voor hem een woning te bereiden in da stad die fundamenten heeft, welker kunstenaar en bouwmeester God is. Dat alles is de sprake die uitgaat van Hemelvaartsdag zou deze dag dan geen christelijke feestdag zijn? NOG OP EEN ANDERE WIJZE is die dag een were christelijke feestdag. Sla, om dat te ervaren, de krant van Vrijdag maar open: daarin vindt U immers de verslagen van al lerlei christelijke feestbij eenkomsten! Der traditie getrouw komen op die dag uit alle delen van het land de Gere formeerde jongelingen en de Hervorm de jongemannen samen een grootse betoging van de bloem onzer protes tants-christelijke jeugd. Vooral voor dit jaar staan er grote dingen op het programma: morgen viert in Den Haag het C.J.M.V. zijn honderdjarig bestaan. Een groots feest dat zelfs Koninklijke belangstelling ge niet en dat niet zal nalaten de aan dacht van de buitenkerkelijke wereld te vestigen op de springlevende acti viteit onzer christelijke organisaties. En met deze jeugdbijeenkomsten is de christelijke activiteit nog niet uit geput: christelijke sportorganisaties houden op deze hemelvaartsdag hun tournooien, de Zaterdagmiddag-voet balclubs komen in het veld alles het feest van een gezonde ontspanning in een goede christelijke harmonie. Nog maals, is de hemelvaartsdag niet een christelijke feestdag bij uitstek? HELAAS, toch meen ik dat er reden is om de hierboven geformuleerde vraag aan de orde te stellen. En ik wil daarvoor Uw aandacht vestigen op die vraag uit het verhaal van hemelvaart, die mij zo dikwijls gefascineerd heeft: „Gü Galileese mannen, wat staat gij daar en ziet op naar de hemel?" Ligt er een verwijt in die vraag? Dat kan het toch nauwelijks zijn: het kijken naar de hemel, het in de geest bij de ten hemel gevaren Christus vertoeven kan nooit verkeerd zijn. Maartoch ligt er ook wel een aansporing in die vraag: laat het niet bij dat opkijken er moet ook gewerkt worden. De discipelen moeten terug naar Jeruza lem, waar zij de Heilige Geest zullen ontvangen en van waar uit zij de we reld in moeten. Zowel het een als het ander geldt ook voor ons allen. Soms ben ik wel eens bang, dat we teveel naar de hemel blijven kijken. Dat we van onze godsdienst een „innig, per soonlijk contact" maken met onze Va der in de Hemelen, zonder te beseffen dat we als kinderen van die Vader ook Zijn wil op aarde hebben te volbren gen. Dat wij zijn naam hebben groot te maken in kerk, staat en maat schappij. Dat „personalistische" idee noem het de doorbraak-idee ligt in de geest van onze tijd. Maar het is vol komen in strijd met de hemelvaart-ge- dachte. De verhoogde Heiland is een werkende Heiland, een bruidegom die met haast de toebereidselen treft voor de dag dat Hü Zijn bruid zal kunnen ontvangen. Zal die bruid dan in stil mediteren terneer mogen zitten? vt aarook voor iets anders ben iVA ik wel eens bang: dat we door al dat energieke werken voor onze chris telijke beginselen geen tijd overhouden voor dat opzien naar de hemelen, dat persoonlijke, innige contact met de Va der. En nu denk ik weer aan al die toogdagen en die sporttournooien. Ik denk aan die gehele viering van he melvaartsdag. Gaat U morgen naar de kerk? Gaat U samen met de gemeente God danken juist voor dit heilsfeit? Och, we weten het allen wel. De een slaapt op die dag eens heerlijk uit en de ander trekt die dag de vrije natuur in of gaat eens familie of kennissen bezoeken. Natuurlijk slaat vader wel bij het Bijbellezen het eerste hoofd stuk der Handelingen open en dan be seft men even waarom men op deze dag vrij heeft van school en "'kantoor of werkplaats maar daarmee is het dan ook wel gebeurd. Nu kunnen we het er allen over eens zijn dat deze dag op een andere wijze gevierd kan en mag worden dan de Zondag, de dag waarop wij rusten naar het Goddelijk gebod. Op deze dag is er inderdaad plaats voor toogdagen en voor sport en spel in christelijke geest. Op deze dag mogen we genieten van Gods schone natuur als we maar niet vergeten om op die dag in de eer ste plaats God onze dank en onze aan- ÏSMAILIA, 12 Mei. De Britten hebben in de Suez-kanaalzone voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op de huidige Brits-Egyp- tische verhouding. De kampwachten zijn versterkt en de militairen moeten in de kampen blijven. De controle is verscherpt. Verscheidene strategische plaatsen zijn versterkt, In de gehele kanaalzone is de sfeer gespannen. De wegen, die van Cairo naar de kanaalzone leidden, wor den bewaakt. Er heeft zich geen incident voorgedaan. Naguib verklaarde, dat de militaire bases in de Kanaalzone met haar be zetting van 80.000 man Britse troepen nu belegerd werden. De verdediging van het Midden- Oosten was in hoofdzaak een Arabische aangelegenheid, zo zei hij. De bases in de Kanaalzone waren volgens hem waardeloos. Te Valetta (Malta) scheepten lange rijen Britse mariniers zich in. Hun be stemming werd niet bekend gemaakt. Later voer een groep tanklandings- schepen met militairen met volledige uitrusting de haven uit. Men denkt, dat het vertrek verband houdt met de toestand in de Suez-kanaalzone. Voorts wordt gemeld, dat de Britse torpedobootjagers „Chequers", „Chief tain", „Chevron" en „Cheviot", die op weg waren naar de Zuid-Dalmatische kust, hun route hebben gewijzigd. Men gelooft, dat zij zich naar de Kanaal zone begeven. Een woordvoerder van de Britse admiraliteit te Londen be vestigde later, dat bepaalde bewegin gen van mariniers als voorzorgsmaat regel waren goedgekeurd. Hjj wilde hun bestemming niet bekend maken. Naguib. Generaal Naguib, de Egyptische pre mier, heeft vanmorgen vroeg naar aan leiding van Churchills^ verklaringen in het Britse Lagerhuis een verklaring uitgegeven, waarin hij Engeland een aanvaller en niet een verdediger van de vrije wereld noemde. DEN HAAG, 12 Mei. Vanmorgen heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat ten departemente een gezel schap van een veertigtal burgemees ters, dijkgraven en andere polderbe stuurders. van het eiland Schouwen en Duiveland ontvangen in de Trevèszaal. Ket gezelschap heeft daarna enkele films gezien, onder meer betrekking hebbende op de noodgebieden en op de Zuiderzeewerkzaamheden. Daarna werd een bezoek gebracht aan het wa terbouwkundig laboratorium te Delft. Een uitvoerig verslag van één onzer verslaggevers publiceren we Vrijdag. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG, 13 Mei. Gisteravond zijn in de Julianakerk te Den Haag vele honderden jongeren, waaronder ook vele Zeeuwen, op de eerste dag van de grote Bonsdag van het C.J.M.V. bijeen geweest. Allereerst werd een bidstond gehouden, waarin God werd dank gebracht voor hetgeen Hij in de afgelopen eeuw voor het C.J.M.V. heeft gedaan, terwijl zijn zegen werd afge smeekt over de eeuwfeesten. Machtig klonken de dankliederen door het rui me kerkgebouw. Vervolgens werd de huishoudelijke vergadering gehouden, waarin de voor zitter, dr C. P. van Itterson, de tal rijken heeft verwelkomd. Als buiten landse gasten waren aanwezig dr Pra- py Strong van de Wereldbond en de heer Rosseels van het Belgische C.J. M.V. Besloten werd een telegram te zen den aan H. K. H. Prinses Wilhelmina. Van dr Drees was bericht binnengeko men dat hij was verhinderd. De heren P. Leunis uit Terneuzen en Wijsman uit Middelburg werden in het Bondsbestuur herkozen. In Oc tober zal de N.C.R.V. een klankbeeld uitzenden over de C.J.M.V. Namens de zendingscommissie werd een cheque van duizend gulden aangeboden aan 't Bondsbestuur. De heer H. Verhaar heeft dank gebracht namens alle zie ken voor wat het C.J.M.V. heeft ge daan. De erevoorzitter, ds P. Veen, heeft namens enkele vrienden een be drag van f 1320 aangeboden. De Ned. Militaire Bond Pro Rege schonk een electrische klok voor het bondsbureau. Er is een voorstel aangenomen dat slechts om de vier jaar een grote Bondsdag zal worden gehouden in een der grote steden. De andere jaren zul- Toogdagen C.B.P.B. en C.J.B.T.B. DEN HAAG, 12 Mei. De C.B.P.B. en de C. J. B.T.B. zullen dit jaar hun bonds dag houden op 20 Mei a.s. te Ommen. Op 19 Mei wordt een begroetingssamen komst gehouden op 20 Mei vergaderen beide organisaties afzonderlijk in de mor genuren. 's-Middags zal men in een grote tent een gemeenschappelijke meeting houden waarin zullen optreden als spre kers mr B. W. Bieshetvel en J. B. Oos- terweller. Op 21 Mei vindt een excursie plaats. UTRECHT, 12 Mei De Utrechtse rechtbank heeft vandaag de 26-jarige repetitor mr W. K. F. uit Bilthoven veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf met aftrek. Twee weken geleden stond mr F. terecht, beschuldigd van vergiftiging van zijn vader, oud-secretaris der ge meente Amsterdam, en poging tot ver giftiging van z(jn broer met behulp van van arsenicum en ciaankalium. Des wege was door de officier van justitie tegen hem twintig jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest geëist. len kleinere worden gehouden in de verschillende provincies. Zeeland krijgt dan ook de beurt. Tijdens de bijeenkomst heeft dr Strong een uit'4 eenzetting gegeven over het werk van de Wereldbond. Hij vertelde dat deze organisatie in 1955 in Parijs eveneens het 100-jarig bestaan hoopt te vieren. Tenslotte is nog meegedeeld, dat morgen op de grote dag inderdaad 10.000 jongeren aanwezig zullen zijn. Commissaris der Koningin naar Ouwerkerk. MIDDELBURG, 13 Mei. De Com missaris der. Koningin, jhr mr A. f. C. de Casembroot, hoopt met zijn echtge note vandaag en morgen een bezoek te brengen aan Ouwerkerk. In één der weinige bewoonbare huizen hopen zij de nacht door te brengen. In Ouwer kerk wonen momenteel ongeveer 10 mensen. Wiily Schootemeyer overleden, ROTTERDAM, 12 Mei. Na een lang durige ziekte is op 56-jarige leeftijd te Rotterdam overleden de componist Willy Schootemeyer. Hij componeerde ondermeer de „K.L.M.-mars" en „Ko ning Voetbal". Ook componeerde hij reeds voor de oorlog het tangolied „Ik hou van Holland", dat ook thans nog bekendheid geniet. Vergiftigingszaak in hoger beroep. ARNHEM, 13 Mei. Op 21 Mei zal in hoger beroep te Arnhem voor het Gerechtshof terecht staan de 53-jarige landbouwer D. J. L., afkomstig uit de buurtschap Heelweg, gemeente Wis bij Vaarsseveld. Verdachte heeft op 29 Juli van het vorige jaar vergif ge strooid in het eten van zijn buren, hierdoor zijn drie mensen uit een ge zin Lindert om het leven gekomen. Het historische Koninklijke Paleis op de Dam te Amsterdam zal dit jaar van 15 Mei tot 15 September voor het eerst sinds 1939 weer gedeeltelijk voor het publiek toegankelijk zijn. (Men zie ons verslag op pag. 3). De foto toont de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis. MIDDELBURG, 12 Mei, Het be stuur der Ver. „Kinderzorg" heeft be noemd tot directeur ais opvolger van de heer J. van de Windt de heer T. J. Kolk, die sedert 1946 de functie vervult van commandant der Rijksinrichting voor Sociale Jeugdzorg te Appelsga. Voordat de heer Kolk, die thans 39 jaar is, in 1939 werd benoemd tot op voedkundig ambtenaar van het Opvoe dingsgesticht „Valkenheide", was hij onderwijzer. In 1942 volgde zijn benoe ming tot adjunct-directeur van de „Wilhelminahoeve" van de Vereniging „Het Hoogeland", waarna in 1943 de heer Kolk een benoeming ontving tot ambtenaar van de kinderwetten te Arnhem en vervolgens tot leraar-Op voedkundig ambtenaar aan het Opvoe dingsgesticht „De Kruisberg". Wanneer de heer Kolk zich aan „Kinderzorg" zal verbinden is nog niet precies bekend, omdat hij zich eerst uit zijn huidige functie moet losma ken. Eind Juni of begin Juli zal dat waarschijnlijk het geval zijn. Weer veevervoei' op dienst T erneuzen—Hoedekenskerke. GOES, 13 Mei. Blijkens een mede deling van de Prov. Stoombootdiensten kan vanaf heden op de dienst Terneu zenHoedekenskerke weer los vee worden vervoerd. Men moet aanslui ten op de boot van Terneuzen en van Hoedekenskerke van 10.50 uur. Het vee dient 20 minuten voor de afvaart op de plaats aanwezig te zijn. Overstromingen ln Brazilië. In het ge bied van Oidos in Brazilië is het water van de Amazone zo hoog gestegen, dat men in kano's boven de daken der huizen vaart. De rivier is nog hoger gestegen dan in 1922, toen een record-hoogte werd bereikt. 70% van de oogst is vernield. Paniek ontstond in een restaurant op een eiland in het centrum van Stockholm, toen brand ontstond door het ontploffen van een spiritusbrander. De bezoekers sprongen door de ramen van het restau rant het water in. Twee personen werden gewond. Honderd Zuid Afrikaanse Volksspelers hebben een bezoek gebracht aan Fries land waar ze ln de hoofdstad werden ont vangen op het stadhuis en waar ze-na af loop voor het stadhuis een demonstratie hebben gegeven. (Van één onzer verslaggevers.) HILVERSUM, 12 Mei. Het is de Zeeuwse deelnemer van dit jaar, de N.V. Stroomtram „Walcheren", aan de Tourwagenrallye 1953 van de Ned, Ver. voor Transport Ondernemingen, niet gelukt geplaatst te worden in het algemeen klassement. Wel zijn de chauffeurs van deze onderneming, do heren G. Houthuyzen en J. Parent, er in geslaagd de derde prijs te ver overen in de zeer moeilijke klassementsproef. De klassementsproef, die in het Sportpark te Hilversum werd verreden, vormde het besluit van deze ln alle opzichten geslaagde rallye, waar evenals verleden jaar autobusvervoer, toerisme, rijvaardigheid en andere sportieve evenementen werden gecom bineerd. kenbaar waren aan gekleurde vlaggen, opgenomen. De opzet was zoveel con troleposten aan te doen, binnen de af gemeten tijd, dat de controlekaart de letters en cijfers NVTO-53 vertoonde. Reeds na vijf minuten kwam de eerste controlepost in zicht. Met een gemiddelde snelheid van 45 km. ging het van hier via Vlijmen, Den Bosch, Zaltbommel, Geldermalsen naar de eerste tjjdeontrole te Tiel. Hier arri veerde de Stoomtram op tijd. In Arnhem aangekomen, ontdekten chauffeurs en inzittenden, leden der Rijkspolitie en van de gemeentepolitie van Middelburg, Vlissingen en Goes, die voor deze gelegenheid een gedaan teverwisseling hadden ondergaan, dat er een controlepost vergeten was. Hier door ontbrak de „T" aan het geheel en waren de eerste strafpunten geïncas seerd. Van Arnhem liep de rallye via Beek bergen, Ugchelen naar „Berg en Bos" te Apeldoorn, waar een uur verplichte rust was voorgeschreven en waar in die korte tjjd maar eventjes 1800 dorstige mensen gelaafd werden. Het tweede gedeelte ging de tocht via Gar deren, Hoevelaken naar Lage Vuur- sche, waar de finish van deze kaart- leesrit was en van waaruit de regel- matigheidsproef moest worden gere den. Tot hiertoe verliep alles zonder strubbelingen. De snelheid van de re- gelmatigheidsproef werd pas aan de start hekend gemaakt en het parcours op de Hoge Vuursche weg moest met afgedekte snelheidsmeter worden ge reden. De slipper, die hierbij gemaakt werd, de snelheid was te gering ge weest, kostte de Zeeuwse deelnemers veel strafpunten. Van hieruit liep de rallye naar het sportpark te Hilversum, waar de veel bekwaamheid eisende klassements proef werd verreden. Hier was het een drukte van belang. Het muziekcorps van de Gelderse Tramwegen, het zang koor „Fryske Stimme" luisterden het autobusfeest op. De ereprijs, een door Z. K. H. Prins Bernhard beschikbaar gestelde zilve ren medaille, de wisselprijs, de dr ir Nieuwenhuis-beker en de eerste prijs kwamen dit jaar in het Noorden te recht en werden gewonnen door het Leeuwarder Auto Bedrijf. Dr ir J. G. J. C. Nieuwenhuis, die o.m. de direc teur-generaal van Verkeer, de heer v. Galen Last kon verwelkomen, over handigde de naar hem genoemde wis selbeker. MOEILIJKER DAN VORIG JAAR. Hoewel het wedstrijdelement in de N.V.T.O.-rallye niet de boventoon voert, was het parcours dit jaar ver zwaard. De snelheid was opgevoerd en de afstand was verdubbeld. Dit was waarschijnlijk ook de reden waarom er niet een deelnemer zonder strafpunten te Hilversum arriveerde. Na vanmorgen voor-dag en dauw 'n sluimerend Zeeland en West-Brabant achter zich gelaten te hebben, arri veerde de 100 pk. diesel Crossley van de Stoomtram Walcheren om acht uur bij „De IJzeren Man" te Vught, waar de startplaats was voor de Zuidelijk ste deelnemers. De overige startplaat sen, in totaal startten er 42 autobus sen, waren te Deurne, Arnhem, Mep- pel en Laren. Om 9.11 uur begon chauffeur Houthuyzen, die bij aan komst te Vught chauffeur Parent, die het kaartlezen voor zijn rekening nam, had vervangen, aan de 192 km. lange tocht. Het eerste gedeelte van deze kaartleesrit liep door de Betuwe, via Arnhem naar „Berg en Bos" te Apel doorn. In de route waren verscheidene tijdcontroles en geheime controles, die bidding te brengen in de samenkomst van Zijn gemeente. Anders is het toch immers geen echt christelijke feestdag. Wat ons betreft mag men op al die toogdagen gerust wat minder praten. Door een redevoering minder aan te horen zal het idealisme van de jeugd niet minder worden laat men op het ochtendprogramma maar liever 'n kerkdienst, een hemelvaartsdienst, een feestdienst plaatsen. Ik geloof stellig dat het het christelijk karakter van deze hemelvaartsdag ten goede zou komen! Tr. ZIERIKZEE, 13 Mei. - De heer M, Glerum, hoofdingenieur-direc teur van de provinciale directie voor Wederopbouw en Volkshuis vesting, heeft gisteravond in de ge meenteraad van Zierikzee het we- deropbouwplan voor de gemeente besproken. De heer Glerum sprak liever over een structuurplan in plaats van over een wederop bouwplan, Hjj onderscheidde: 1. Het gedeeltelijk plan, waarin de totaal vernielde en onherstelbaar ver nielde woningen moeten worden opge nomen. Daarvoor is nodig een schade- kaart van de gemeenten, waarop de verschillende panden worden aange geven, waardoor men een overzicht krijgt van wat er precies gebeurd is. Men zal registreren welke panden niet op dezelfde plaats zullen kunnen te rugkomen en waar deze elders worden gebouwd. 2. Een gedeeltelijk uitbreidingsplan, waaruit blijkt wat nodig is aan arbei ders een middenstandswoningen. 3. Een saneringsplan. Afgewacht zal moeten worden of de wederopbouw- wet van toepassing zal worden ver klaard op watersnoodschade. Bij het wederopbouwplan participeert het Rijk in de kosten. Het bedrag hiervan is nog onbekend. Wat het saneringsplan betreft is z.g. een saneringsregeling in de maak, die later van toepassing zal worden op opruiming van krotten. Hierna komt een nadere regeling voor een aantal krotten, die waterschade hebben. Als de gemeente deze laatste op basis van vrijwilligheid wil aankopen, dan is dat mogelijk en neemt het Rijk de helft van de aankoopkosten voor zijn reke ning. Bekeken zal moeten worden wel ke krotten daarvoor in aanmerking komen. Onteigening zal vermoedelijk moge lijk zijn. De gemeente heeft het recht op evenveel woningen als voor de ramp. DE HEER ARGELO. Hierna kwam de heer A. J. Argelo, directeur van de Centrale Dienst voor Wederopbouw Noord Zeeland, aan het woord. Aan de hand van enige kaar ten besprak hij de huidige toestand van de woningen in de gemeente. Hjj ging eerst in op de sanering en op de aankoop van krotwoningen. Hg wees er op dat de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting voorne mens is tot sanering in het land over te gaan, wanneer in bepaalde gebieden in gevorderde mate voorzien is in het woningtekort. Spr. meent echter dat voor Noord-Zeeland andere normen moeten gelden en andere maatregelen moeten worden genomen dan voor Spr. vreest, dat de aankoop van be schadigde onvolwaardige woningen niet vlot zal gaan, tenzij andere maat regelen worden genomen. Hij acht aan vullende maatregelen beslist nodig, o.a. een herstelverbod van alle dooi water beschadigde woningen, die op 31 Januari 1953 als onvolwaardig dien de te worden beschouwd. Daarbij ver dient het aanbeveling ook de onvol waardige woningen die niet bescha digd zijn te onteigenen en de finan- riering hiervan op te nemen in het wederopbouwplan. Voorts beveelt spreker een woningbouwprogramma aan van 2500 tot 3000 woningen, andere gebieden. De heer Argelo gaf hierop nog een uitvoerige uiteenzetting van een door hem opgesteld reconstructie of structuurplan voor Zierikzee. Ten slotte nam de Raad dit plan in prin cipe aan en de heer Argelo werd opgedragen het nader uit te werken in overleg met de verschillende in stanties van Rijk en Provincie, Overslag behoeft niet te stemmen. OVERSLAG, 13 Mei In de ge meente Overslag behoeven de kiezers zich voor de komende gemeenteraads verkiezingen niet druk te maken. Er is slechts één lijst ingediend zodat de thans zittende raadsleden blijven. Het zijn de heren P. van Hermon (CH) en J. F. de Cock, A. A. J. de Clerck, P. A. C. d'Hondt, P. J. de Clerck, G. de la Ruelle en A. A. de Meij (allen KVP) Negentien Duitse douanebeambten heb ben te Aken terechtgestaan voor het smokkelen van koffie in diensttijd. De hoofdverdachte bekende 350 kilo over de grens gebracht te hebben. Tegen hem is een half jaar gevangenisstraf plus een boete van 300 mark geëist en een scha devergoeding van 5800 mark. Over het herstel in de overstroomde gebieden zal op Donderdag 28 Mei dr ir F. P. Mesu, directeur van de Cultuurtech nische Dienst het woord voeren in een bijeenkomst van het Ned. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, welke gehouden wordt in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht. DE BILT ZEGT Vrij veel bewolking. DE bilt, 12 Mei. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte re gen, voornamelijk in het Oosten van het land. Overwegend matige wind tussen Noord-West en Noord-Oost. De zelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1