MED. DETACHEMENT VERENIGDE NATIES I Dulles (in Caïro) zoekt grotere toenadering Sneek opende het zeilseizoen* Radio* ©-e qAote, iWuuucMma. Nederland zet grote lijnen voor de tariefsgemeenschap uiteen. EUW3CH DAGBLAD Protestants-Christelijk Streekziekenhuis* Nieuwe Westduitse partij* 27*000 dollar voor Rampenfonds* T eeftijdsgrenzen van 19 tot 30 jaar (voor Adres: Arts in het water ge reden en verdronken* Gemeenschappelijke hulp bij individuele moeilijkheden. Doden en gewonden bij Tornado's in de V* S* Dinsdag 12 Mel 1953 Pagina 9 T~\ E PLANNEN voor de stichting i-J van een Protestants-Christelijk Streekziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland, beginnen vastere vormen aan te nemen. Na jarenlange voorbereiding is men thans zover gevorderd, dat een stich ting „Protestants-Christelijk Streek ziekenhuis te Goes" tot stand is geko men en dat met de kerken en burger lijke gemeenten op Zuid- en Noord- Beveland overeenstemming is bereikt over de betaling van de stichtingskos- ten en het dekken van eventuele tekor ten van het ziekenhuis. Ingevolge deze overeenkomsten be staat het bestuur uit 15 leden, waar van 9 zijn aangewezen door de kerken en 6 door de bargerlijke gemeenten. De vrees dat door samenwerking met de gemeenten, gevaar zou kunnen ont staan voor de handhaving van doel en grondslag der Stichting is door een wijziging van de statuten weggenomen. Aanvankelijk was bepaald, dat de le den van het dagelijks bestuur moesten instemmen met grondslag en doel der Stichting. Daarnaast was echter vast gelegd, dat de door de burgerlijke ge meenten aan te wijzen bestuursleden, moesten gekozen worden uit een door de Raad van Commissarissen opge maakte voordracht. Tegen deze be knotting van het recht der gemeenten rezen bezwaren. Immers op deze wijze zouden de gemeenten aan handen en voeten gebonden zijn. Het voorlopig bestuur is aan dit bezwaar tegemoet gekomen, door bedoelde bepaling te schrappen. Maar in de plaats daarvan is nu in de statuten vastgelegd, dat alle bestuursleden met grondslag en doel moeten instemmen.* Daarmee is zowel het Protestants als het Christelijk karakter van het te stichten giekenhuis veilig gesteld. Eventuele tekorten op de exploitatie komen evenals de oprichtingskosten voor 60 pCt voor rekening van de ker ken in dit ressort en voor 40 pCt voor rekening van de burgerlijke gemeen ten. In verband hiermede is door de ge meenten een „Financiële Commissie" in 't leven geroepen, die tot taak heeft bij alles wat de financiële kant van de zaak betreft, een oogje in het zeil te houden. Tot de taak van deze Commissie be hoort o.m. te bepalen welke oprich tingskosten voor vergoeding in aan merking komen, terwijl de jaarlijkse begroting en rekening van het zieken huis, de voorgestelde verpleeggelden, de tarieven, enz. aan haar goedkeuring zijn onderworpen. TlffET HET TOTSTANDKOMEN van deze maatregelen en overeen komsten is een zeer belangrijke phase van de ziekenhuishistorie achter de rug. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat nu alle moeilijkheden uit de weg zijn geruimd. Integendeel. Het zal ook als'de tegenwind niet al te sterk blijkt te zijn, zoals het in andere streken van ons land het geval is nog veel ar beid en moeite kosten eer het beoogde doel zal zijn bereikt. Er zal nog heel wat water door de Schelde vloeien, eer het ziekenhuis kan worden geopend. Het bestuur staat voor een ver van gemakkelijke taak. Bekende en onbe kende moelijkheden zullen overwon nen moeten worden. Maar dit is dan toch bereikt, dat nu het" eigenlijke werk kan beginnen en dat doelbewust op de stichting van een modern Prot. Chr. ziekenhuis dat aan alle eisen van deze tijd voldoet, kan worden aangestuurd. Over de dringende behoefte aan een dergelijke inrichting bestaat geen ver schil van mening. Er is hier een schrijnend tekort. Maar met vereen de krachten, zal onder de zegen des Heren, het gestelde ideaal bereikt kunnen worden. Onder de zegen des Heren. Want ook hier geldt: Als God de Heer het huis niet houwt, dan zwoegt de houwer vruchteloos; vergeefs ook waakt de wacht altoos, als God niet zelf de stad behoudt. Wat ook de mens om handen heeft: 't mislukt, als God geen zegen geeft. Grondslag der Stichting is, het Evangelie van Jezus Christus in de zin van de belijdenisschriften der re formatie; het doel: het verplegen van zieken vnl. op Zuid- en Noord-Beve land, in de geest van genoemde grond slag. „Naquib, een moedig man" »A1 Misri" t de Arabische volken haten de Amerikanen CAIRO, 11 Mei. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, Is Maandag, vergezeld door de directeur van het bureau voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland, Harold Stassen, per vlieg tuig te Cairo aangekomen voor een bezoek aan de staten van het Midden- Oosten. Bij zjjn^aankomst verklaarde Foster tair bondgenootschap te slepen en hen 'er toe aan te zetten vrede te sluiten met Israël". Duller onder meer Wij hopen een methode te vinden om tot grote Amerikaans-Egyptische sa menwerking te komen. Dit Is niet slechts een gebiedende noodzaak voor onze landen, doch het is een onafwend bare eis om in de gehele vrije wereld vrede en veiligheid te verzekeren. Foster Dulles wees erop, dat de regering-Eisenhower generaal Na- gulb beschouwt als „één van de voor aanstaande leiders der vrije staten ln de na-oorlogse periode". „Wü bewonderen de moedige manier waarop hij de vele vraagstukken waar Egypte zich tegenover ziet gesteld, heeft aangevat. Wij waarderen vooral de werkelijkheidszin, waarmede hij zijn programma voor hervormingen uitvoert. Ik ben verheugd van deze gelegen heid gebruik te kunen maken om per soonlijk uiting te geven aan de ge voelens van vriendschap, welke rege ring en volk der Verenigde Staten je gens Egypte en zijn bewoners koeste ren", aldus Foster Dulles. EGYPTISCH PERSCOMMENTAAR. Mr Mahmoed Aboel Fath, eigenaar van twee Egyptische dagbladen, de „Al Misri" en „Le Progres Egyptien", pu bliceerde hierin, voor de aankomst van Foster Dules en Stassen een open brief aan de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, waaraan het volgen de is ontleend: „Indien één van uw eigen politici, of een staatsman van ons land of van één der andere Arabische staten u soms zou vertellen, dat er ook maar één Arabisch volk is, dat de Amerikanen graag mag, geloof hem dan niet. De Arabische volken Jiaten de Amerika nen en zij stellen geen vertrouwen in hen. De regering-Truman heeft geen en kele gelegenheid voorbij laten gaan om de Arabische zaak te schaden of de Arabieren te vernederen. Zij vond het z.g. „punt vier"-pro- gramma uit, denkende de Arabieren met enkele armzalige millioenen dol lars te kunen kopen. Doch, mjjnheer de minister, het zou van groter ernst hebben getuigd en nuttiger zijn geweest, indien de V.S. het aanzijn hadden gegeven aan een „moreel punt vier"-programma, dat er toe zou hebben bijgedragen tot slaver nij gebrachte of voor de belangen van andere opgeofferde volken te helpen hun onafhankelijkheid te herwinnen en herstel te verkrijgen van htm rechten". Mr Fath maakt dan melding van „de Amerikaanse politiek om te pogen het communistische gevaar te bezwe ren door er naar te streven Egypte en andere Arabische landen in een mili- DüSSELDORF, 11 Mei Te Düssel- dorf ls een nieuwe oppositiepartij op gericht, waarvan dr Josef Wirth, de Duitse kanselier ten tijde van de repu bliek van Weimar, een der voorzitters is. De groep noemt zich „Liga van Duitsers voor eenheid, vrede en vrij heid". Deze partfl, die gevormd is op initia tief van de „Duitse Unie", die onder communistische leiding heet te staan, staat neutralisering van Duitsland voor. Zij wil voor de komende verkie zingen candidaten stellen. Het doel der Liga is „een verenigd, onafhankelijk en democratisch Duits land, vrij van eenzijdige, slaafse ban den, die de vrede in gevaar brengen". Wilhelm Elfes, een voormalige bur gemeester van Düsseldorf, is de twee de voorzitter. Wirth en hij zijn voor zitter van de „Duitse Unie", die in het begin van dit jaar een beroep op de grote vier" heeft gedaan om een con ferentie te beleggen voor het sluiten van een Duits vredesverdrag. Hij maakt vervolgens gewag van in de Arabische staten genomen maatre gelen om het communisme tegen te gaan, communisten te arresteren en de levensstandaard te verhogen en be sluit daarna met „Doch in Israël kimt u een communistische partij aantref fen, waarvan het bestaan officieel door de Israëlische regering is erkend. Denkt u niet, mijnheer de minister, dat Israël in een verdedigingsstelsel voor het Midden-Oosten de rol zal spelen van een communistische vijfde colon ne?" Koninklijke onderscheiding voor verzetsstrijders. Ede, 11 Mei*.Door H.M. de Konin gin is aan een tweetal Edenaren, die gedurende de bezettingstijd belangrij ke diensten hebben bewezen aan de ge allieerde oorlogvoering, een hoge on derscheiding toegekend. De res. kapi tein der infanterie van de Nationale Reserve, D. Wildeboer, ontving de Bronzen Leeuw, de res. eerste luitenant voor algemene diensten, M. A. de Nooij, werd onderscheiden met het Kruis van Verdienste. Kapitein Wildeboer stond als dis trictscommandant der binnenlandse strijdkrachten te Ede tijdens en na de luchtlandingen bij Arnhem in Septem ber 1944 in rechtstreekse verbinding met de geallieerde legerleiding. Daar door was het hem ook mogelijk belang rijke diensten te bewijzen aan en lei ding te geven bij de afvoer van resten der Airborne divisie over de Rijn. Reeds in de eerste oorlogsjaren was deze ver zetsstrijder begonnen met de opbouw van een uitgebreid spionnage- en inlich tingensysteem op de Zuidwest Veluwe. De heer M. A. de Nooij was daarbij een zijner voornaamste en koelbloe- digste medewerkers. SOESTDIJK, 11 Mei. Hedenmor gen heeft de heer Erwin D. Canham, hoofdredacteur van de „Christian Science Monitor" te Boston, op het Pa leis Soestdijk aan H.M. Koningin Juli ana een chèque van 27.000 dollar aan geboden voor het Nationaal Rampen fonds. Dit ls de tweede maal, dat het Rampenfonds zulk een gift heeft ont vangen uit een fonds dat de „Christian Science board of directors of the Motherchurch" In Boston, heeft ge sticht om Christian Scientists in staat te stellen op tastbare wijze blijk te ge ven van hun verlangen degenen, die door de stormramp zijn getroffen, te helpen. Tevens heeft de heer Canham aan Hare Majesteit zijn dank betuigd vodr de hem verleden jaar verleende onder scheiding van Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. AUTO MET ARBEIDERS VERONGELUKT. NEEDE, 11 Mei Zaterdagmiddag is een luxe auto op de weg tussen Nee- de en Borculo verongelukt waarbij tot nu toe één dode valt te betreuren. De bestuurder van de auto, de aannemer H. van der Tuuk jr uit Rheden, kwam met grote snelheid van de zijweg van Geesteren af en draaide de weg Neede- Borculo op. Bij deze manoeuvre vloog de wagen tegen twee bomen op. De auto, die daarbij geheel vernield werd, vloog bovendien in brand. Dat de vijf Inzittenden niet allen in de vlammen omkwamen, is te danken aan het snel le en kordate optreden van twee chauf feurs van de Gelderse Tramwegmaat schappij. Deze passeerden namelijk met hun dienstbussen juist op het ogenblik van het ongeval de plaats waar de auto stond te branden. Zij snelden toe en wisten met zand de vlammen te blus sen en de inzittenden uit het wrak te halen. Ingezonden Mededeling (Adv.) In verband met de aflossing van Korea- A II Q A k| Verzoeke mij de brochure „MAN- vrijwilligere, die een jaar in Korea hebben l IJ II YII N nEN VAN STAVAST" te sturen: gediend, bestaat bü het wii opnieuw gelegenheid tot dienstneming. yf///^bvsAU onder-officieren tot 35 jaar). Ook zij, die nimmer in militaire dienst zijn geweest, komen plaats: Vl\4Ér)owg i.lMfi voor uitzending in aanmerking. Aanmelding J /Xf dient mondeling of schriftelijk te geschieden bij a Aanvraag richten tot Aanmeldingsbureau het Aanmeldingsbureau Korea, Nieuwe Frede- Korea, Nieuwe Frederikkazerne, van rikkazerne, Van Alkemadelaan, geb. E 5, kamer 5 Alkemadelaan, 's-Gravenhage. S v 9a, 's-Gravenhage, Tel. 185070, toestel 1589. a S.S. 72 mmmiiaanB—l-uiia—aw.audniJian.a Het aantal „koningin nen" wordt steeds gro ter in Nederland: de „hloemenkoningin"de „kaaskoningin", enz. hebben er een collega bijgekregen n.l. de „zeil- Jconingm" van Sneek. Zaterdag heeft de 21-ja rige Mike Verwers in Frieslands waterspor t- centrum nummer 1 haar intrede gedaan en het dient gezegd: haar viel een buitengewoon en thousiaste ontvangst ten deel. Zij kwam de stad binnen op een van Sneeks mooiste motor kruisers en eenmaal aan wal werd ze door een stoet van praalwagens naar het stadhuis ge bracht, waar wethouder Boeijenga vriendelijke woorden tot haar sprak en waar ze zelf ook een ■woordje sprak. Gelukkig kijken ze daar in Sneek bij het kiezen van hun konin gin niet naar het uiter lijk schoon: de zeilko- ningin dient ook inder daad een goede zeilster te zijn, want hoe zal ze anders reclame kunnen maken voor deze schone sport? Maarhet moet gezegd, Mike Ver wers en haar gevolg hebben heel wat man nenharten sneller doen kloppen en dat heus niet alleen omdat ze zo goed kan zeilen! ffJienqt o-tii WOENSDAG 13 MEI 1953. HILVERSUM I. <402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde mui. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.13 Idem. 10.30 Herdenkingsd. 11.30 Gram. 11.55 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Lichte muz. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Protestants Interkerke lijk Thuisfront. 13.20 Mariniers-kapel. 14.00 Gram, 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel. 17.50 Mil. caus. 18.00 Accordeonmuz. 18.15 Geeste lijke liederen. 18.30 R.V.U.: Dr W. H. C. Tenhaeff: „Rond het probleem der voor- schouw: Experimentele voorschouw. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Interkerkelijke Getuigenissensamenkomst. 21.30 Gram. 21.40- Radio Philh. ork. en soliste. 22.30 Reisbeschrijv. 22.40 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. 9.40 Orgelconc. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Roe meens ork. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram, 13.00 Nws en comm. 13.20 Dansmuz. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.13 Jeugdconc. 15.00 Voor de jeugd. 16.45 V. d. zieken. 17.15 Gram. 17.50 Regerings- uitz.: J. de Palm: „Onderwijs in de Ne derlandse Antillen. 18.00 Nws. 18.15 VA RA-Varia. 18.20 Act. 18.30 Lichte muz, 19.00 Joods Pinksterfeest. 19.15 Gram. VP RO: 19.3Q Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Pari. overz. 20,15 Lichte muz. 20.45 „Mont- Pelé", hoorsp. 21.55 Saxofoonkwart. 22.15 „De uitbarsting van de Mont Pelé", caus. 22.30 Sext. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws in Esperanto. 23.20 Rep. 23.3024.09 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram, 12.15 Sopr. en piano. 12.50 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram. 15.45 Omr. koor en ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Klankb. 17.40 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Pianomuz. 18:30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Kinderlied jes. 20.00 Hoorsp. 20.50 Gram. 21.10 Ope- ramuz. 21.35 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Voordr. 22.5523.00 Nws. Te Johannesburg is Zondag de op richting van een „federale uniepartij" bekend gemaakt, die zich als eerste doel stelt „het scheppen van gelegen heid voor ihensen van alle rassen om onder bescherming van de wet volledi ge levensvrijheid te genieten". 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. De arts A. F. A. uit Wassenaar is Zater dagmiddag met zijn auto op de Jan Thijssenweg te Rijswijk ter hoogte van de speeltuin Drievliet geslipt, over de kop geslagen en in het water gereden. Twee personen die het ongeluk zagen gebeuren, hebben zich onmiddellijk te water begeven, doch zijn er als gevolg van het feit, dat de carrosserie ernstig was gehavend, niet ln geslaagd de arts te redden. Toen de auto door een kraan wagen op het droge was gebracht, bleek de arts reeds te zijn overleden. Het centraal comité van het Zwit serse Kode Kruis heeft besloten de gelden beschikbaar te stellen die nodig zijn om duizend gezinnen in het Ne derlandse rampgebied van nieuwe kleding te voorzien. FEUILLETON. ■llBieillliEEl**!® ■IlilliilIililIBII door J. BRANDENBURG. 58 Ik begrijp alles niet, o, mijn, moeder, maar ik voel mij wonderlijk getroost, Ik voel, dat Jahwe niet toornt op mij. Ik hoef niet bang te zijn voor Hem. Het is niet om mijn zonden, dat Hij mij niet verhoort. God heeft mij lief, o. Hij heeft mij lief. Ik voel het nu, moeder en ik kan verder gaan, de weg, die Hij mij aanwijst. Ik voel mij zo wonderlijk getroost. Anna kust haar en streelt haar wang. Dan trekt de jonge vrouw de sluier weer over het gezicht en verlaat het vertrek en Anna gaat even eens naar buiten naar de Voorhof der vrouwen, om te bidden bij het avondoffer. Jacob-ben-Isboseth komt diezelfde namiddag thuis en vindt zijn vrouw bezig aan de molen, de gerst te malen. Wanneer hij het vertrek binnen komt, staat ze op en hij ziet de verandering. Ze heeft haar gelaat ge zalfd. een blijde glimlach speelt om haar lippen en de begroeting is hartelijk en warm, zoals in de eerste dagen van hun huwelijk. Ik heb zulk blij nieuws, zegt Rachel. Wat? vraagt hij. Simeon, de rechtvaardige heeft een Goddelijke openbaring gehad, dat hij niet sterven zal, eer hij de Christus des Heren gezien zal hebben. De Messias komt! O, de Messias komt! Laat ons blij zijn, Jacob, het kan niet lang meer duren Vcd verbazing en enigszins verontrust ziet Jacob zijn vrouw aan. Hij bemerkt een gehele verandering in haar wezen. Ze is van een grote last bevrijd. H°e k°m )e aan dit bericht? vraagt hij. Moeder Anna, de profetes heeft het mij verteld, zegt ze. tiet is de eerste keer, dat zij van „moeder" Anna spreekt en het valt Jacob op. denudes Here1 Ze®f' 9e'°°^ 'k het, 2e9t hij, zij spreekt de woor- Maar hij vermag niet de diepte te peilen van de grote blijdschap, die over Rachel gekomen is. Het bericht treft hem en hij is vol verwachting, wat zal gaan komen en welke verandering dit in het volk Israël geven zal en op welke manier koning Herodes van de troon gestoten zal worden, wanneer de Messias gekomen zal zijn. Maar hij ervaart het niet als een persoonlijk geschenk, zoals blijkbaar Rachel het aanvaard heeft. Het blijft buiten zijn leven staan, zijn leven, dat versomberd is en waarin de vraagtekens vermenigvuldigen. Zou het waar kunnen zijn, wat zijn vader Isboseth hem gezegd heeft, dat Jahwe bezoeking doet over zijn huwelijksleven en het straft met kinderloosheid, omdat hij geweigerd heeft het Priesterambt te aan vaarden? Wanneer het waar is, brengt het hem niet tot zijn roeping, maar verwijdert het hem er van. Want hij ziet zo'n zware straf niet als billijk, als rechtvaardig. Wanneer het hem alleen kon treffen, zou hij er iets van verstaan. Maar wat heeft zijn lieve vrouw, zijn Rachel er voor schuld aan? Hij weet het heel goed, dat Jahwe Zijn straffen oplegt aan het gehele familie-leven, ja naar de Wet zegt, zelfs straft tot in het derde en vierde gelid der nakomelingen, maar iets anders is het voor het besef van Jacob, Gods rechtvaardigheid in déze straf te zien. Staat er ook niet ergens in de Profeten, dat de kinderen niet gestraft zullen worden om de zonden der ouders en dat ieder zijn eigen straf zal ondergaan? Waarom dan Rachel in deze straf betrokken? Jacob begrijpt er niet veel van. Ook niet waarom de één zo rijk ge zegend wordt en een ander zo zwaar gekastijd. Heeft Ozias geen zonden? Waarom gaat het hem in elk opzicht wel? God geeft kind op kind. Zijn zaken bloeien en wat hij wenst, heeft hij. Waarom zulk een verschil? Jacob spreekt met niemand over deze dingen, maar ze verontrusten zijn hart, ze maken hem stil en in zichzelf gekeerd. En niemand kan zeggen, dat Jacob onverschillig is. Hij houdt streng vast aan de Sabbatswet, bezoekt getrouw de Synagoge, brengt de ver plichte offers in de Tempel en is eerlijk in de opbrengst van de tienden en de tempelschatting. Maar hij billijkt Gods weg niet in zijn huwelijks leven. En nu begint juist dezer dagen in hem het plan te rijpen, zich te voegen naar de wens van zijn vader en priester te worden. Maar het .zal een priesterschap worden, dat veel lijkt op een koophandel. Hij heeft tot God gezegd, ik zal mij buigen onder Uw wil, maar geef mij dan kinderen en wat hem doet aarzelen om de stap te doen, is eigenlijk niet anders dan een afwachten tot Jahwe hem antwoord geeft. Hij wil eerst zekerheid hebben, dat Jahwe zijn gehoorzaamheid belonen zal, want hij deinst terug voor een leven als dat van Zacharias in Jutta. Veronderstel, dat hij Priester wordt ter wille van God, omdat Die hem de kinderzegen onthoudt, en dat hij, Priester zijnde nog geen kinderen zou krijgen van Jahwe, Hij moet er niet aan denken. Geen politieke zonder economische eenheid, DEN HAAG, 11 Mei. Nu men op het ogenblik in Straatsburg beraad slaagt over de „Europese grondwet", of officieel: het ontwerp-verdrag voor het statuut van de Europese gemeenschap, heeft de Nederlandse regering het nuttig geoordeeld de tekst van het memorandum, dat zj) op 5 Mei aan de regeringen van Frankrijk, Duitsland, Italië, België en Luxemburg heeft doen toekomen, voor publicatie vrij te geven. Zoals bekend staat de Neder landse regering op het standpunt, dat een politieke eenwording niet goed mogelijk is zonder een economische eenwording. Reeds enige maanden ge leden heeft Nederland op deze economisch^ integratie aangedrongen thans worden opnieuw de grote economische lijnen getrokken zonder dat men ingaat op vraagstukken van institutionele of constitutionele aard. Het vormen van een tariefsgemeen schap wordt door Nederland gezien als de eerste duidelijke stap op de weg naar een gemeenschappelijke markt. Dit moet met zich brengen de geleide lijke opheffing der invoerrechten en een gemeenschappelijk systeem ten aanzien van contingenteringen tegen over derde landen. Deze tariefsgemeen schap en het gemeenschappelijk sy steem moeten echter zo weinig moge lijk belemmeringen opwerpen in het verkeer der gemenschap met de bui tenwereld. In het memorandum wordt thans, in tegenstelling tot de vofige, dieper in gegaan op enkele bezwaren. Stel dat door deze eenheid in een bepaald land ernstige en duurzame verstoringen in het bedrijfsleven of het sociale leven dreigen. Naar Nederlands mening moet zulk een land dan een plan tot moder nisering of overbrugging indienen, dat door de gemeenschap dient te worden beoordeeld en dat ook tot maximaal 50 pet door de gemeenschap moet worden gefinancierd, eventueel in de vorm van leningen. NOG TWEE JAAR AMERIKAANSE HULP. WASHINGTON, 10 Mei. De directeur van het Bureau Wederzijdse Beveiliging (MSA), Harold Stassen, heeft ln een radiotoespraak gezegd dat Amerika voor nemens is de economische hulp aan Eu ropa binnen twee jaar te beëindigen, maar dat de militaire hulpverlening zal worden voortgezet zolang de ernstige be dreiging van de zijde van Rusland blijft bestaan. Amerika hoopte dat, afgezien van bui tengewone omstandigheden zoals grote droogte, de Europese landen over twee jaar geen economische steun meer nodig zouden hebben. Volgens het buitenlandse-hulpprogram ten bedrage van 5.8 milliard dollar voor het komende belastingjaar zou Europa 53 procent van de toewijzingen ontvan gen, hetgeen neerkwam op een vermin dering met 20 procent. De hulp aan Azië en het Verre Oosten zou daarentegen ver groot worden. De Amerikaanse minister van Finan ciën heeft bekend gemaakt, dat de V.S. Ook wordt in het memorandum aan dacht besteed aan de plaats der z.g. sectoren, de bedrijfstakken dus. Opge merkt wordt dat men bij sectorsgewij- ze opzet vaak de neiging heeft tot lou ter commerciële regelingen op basis van een vaak verouderde status quo, soms zelfs ten nadele van andere eco nomische belangen. Desondanks meent de Nederlandse regering dat men herhaaldelijk met een indeling in bedrijfsgroepen in aan raking zal komen de gemeenschap moet echter aan de algemene benade ring der problemen vasthouden en het bespreken der sectoren in technische problemen moet niet uitgroeien tot re gelingen per sector en zeker niet onder eigen „hoge autoriteiten". (In dit ver band laat het memorandum uitkomen dat men wel waardering heeft voor wat de gemeenschap voor kolen en staal beoogt en verricht, maar dat er aan deze weg toch gevaren verbonden zijn). NEW YORK, 11 Mei. Zes Ameri kaanse staten zqn in het weekeinde door tornado's getroffen; er zijn negen doden en meer dan 100 gewonden. De eerste en ergste tornado trof Za terdag Hebron in Zuid-Oost-Nebraska. Een groot deel van deze plaats (2000 inwoners) werd vernield. Meer dan 100 auto's lagen vernield ln de straten. Achttien personen werden hier ern stig gewond en vijftig anderen liepen lichtere verwondingen op. In Minneso ta kwamen zes leden van een gezin om, toen hun huis verwoest werd. Op een andere plaats kwam een boer tezamen met een baby om, doordat de auto waarin z(j zich bevonden, van de weg geslingerd werd. Twee tornado's troffen Iowa, waar enige boerderijen beschadigd werden. Wisconsin, Arkansas en Kansas wer den door lichte tornado's bezocht. Van dit Jaar geen sluitende begroting kunnen hier zijn echter geen persoonlijke on- hebben. gevallen gemeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3