GEHEIM ONDERHOUD OP HOOG NIVEAU Naar een generatie lang vrede Bijna 1800 doden, Proefvaart van „De Ruyter" door het Poolgebied Verdediging van het Midden-Oosten met behulp van het Westen De gang naar de stembus is een kiezen van beginselen Amerika wil alleen maar zaken doen Bemiddelaar Dulles praat twee uur met Naguib PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND VOORSTEL VAN SIR WINSTON CHURCHILL Houdt Churchill er mee op? k SNIPPER u i NIEUWS'' Proefvordering van motorrijtuigen» Volwaardig schip De B»B» is de 120*000 gepasseerd» Sjah raakt zijn land kwijt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAAGANG No. 2476 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DINSDAG 12 MEI 195S Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 4.50 u., onder 20.23 u. Maan op 4.19 u., onder 21.31 u. Hoogwater Woensdag 13 Mei Vlissingen: 1.27 u. 2.20 m., 13.56 u. 2.30 m. Terneuzen: 1.58 u. 2.39 m. 14.26 u. 2.49 m. Wemeldinge: 3.19 u. 1.78 m., 15.50 u. 1.91 m. Zierikzee: 3.05 u. 1.53 m,, 15.37 u. 1.65 m. LONDEN, 11 Mei, De Britse eerste minister, Sir Winston Chur chill, heeft vandaag in het Lagerhuis het voorstel gedaan, dat ondanks alle onzekerheden en verwarringen in de wereldpolitiek, binnenkort een conferentie op hoog niveau moet worden gehouden. Op de confe rentie zullen zo weinig mogelijk landen vertegenwoordigd moeten zijn, door zo weinig mogelijk vertegenwoordigers. De conferentie, die spoe dig bijeen geroepen moet worden, zou op zijn minst een nauwer contact vestigen en op zijn best zou de mensheid een generatie lang vrede heb ben, aldus zei Churchill, De besprekingen dienen in sterke mate infor meel te zijn en in nog sterkere mate besloten, Churchill, die deze rede hield als in leiding op de debatten in het Lager huis over de buitenlandse politiek van Engeland, antwoordde tevens de agres sieve rede, die Naguib gisteren hield. Indien de Britse troepen doelwit zul len worden van hernieuwde aanvallen door saboteurs of zelfs door het Egyp tische leger, hebben wij geen andere keus dan ons te verdedigen. Hij sprak de hoop uit dat de onderhandelingen met Egypte zullen worden hervat. Churchill gaf verder het advies de voorstellen van de Noordelijken in Korea geduldig te behandelen. Rusland. Churchill waarschuwde er voor dat het verkeerd is te denken, dat niets met Rusland geregeld kan worden, tenzij of voordat men het over alle dingen eens is. Tot heden geregistreerd! DEN HAAG, 11 Mei Het Informa tiebureau van bet Nederlandse Roode Kruis heeft enkele statistieken samen gesteld betreffende personen, die bjj de watersnood het leven hebben verloren. Tenzij uit een of andere gemeente nog belangrijke nieuwe gegevens binnen komen, vermoedt de directeur van het informatiebureau dat het aantal slacht offers niet veel hoger zal bljjken dan 1794. Men gaat nog steeds voort met het Identificeren van de vermisten. Het aantal geregistreerde doden be draagt 1504 en het aantal vermisten 290. In Zuid-Holland worden tot heden vermist 62 personen en zijn geborgen 615 slachtoffers, totaal dus 677. Zeeland telt in totaal 861 slachtof fers, nl. 531 op Schouwen en Duive- land, waarvan 202 vermisten, 96 op Zuid-Beveland, waarvan 19 vermisten, 50 op N. Beveland, waarvan 2 vermis ten, 11 in Zeeuwsch-Vlaanderen, 5 op Walcheren, 158 op Tholen waarvan nog 3 vermisten en 10 op St. Philips- land. In Noord-Brabant zijn 249 slachtof fers te betreuren; er worden er nog twee vermist. Noord-Holland telt 7 doden. Van het aantal slachtoffers waren er 900 vrouwen. De meeste slachtof fers waren kinderen van 5 t/m 14 jaar, nl. 157 jongens en 129 meisjes. Er verdronken 37 kinderen van 01 jaar, 179 van 14 jaar, 286 van 514 jaar, 108 van 1519 jaar. Van 2029 jaar verdronken 162 personen, van 30 tot 39 verdronken er 200. Van 40 tot 49 jaar zijn 219 personen om het Je ven gekomen; 175 waren 50 tot 59 jaar oud, 192 waren 60 tot 69 jaar. In de leeftijd 70 tot 79 jaar kwamen 164 personen om het leven. Van 80 tot 89 jaar 78 en boven de 90 jaar 3 personen, Het sluiten van een wapenstilstands overeenkomst en overeenstemming over een Oostenrijks vredesverdrag zouden kunnen leiden tot een verbe tering van de betrekkingen in de ko mende jaren, die nieuwe vooruitzich ten zou kunnen openen voor de veilig heid en de welvaart van alle volken. Rusland heeft recht op de verzeke ring, voorzover dit menselijk mogelijk is, dat de verschrikkelijke gebeurtenis sen van de inval van Hitier nooit zui len worden herhaald. Engeland wenst niet deel uit te gaan maken van een federaal Europees stel sel, zo zei Churchill met nadruk. Wij hebben ons eigen Gemenebest. Enge land heeft wel belang bij het vergro ten van de kracht en de integriteit van de Europese verdedigingsgemeen schap. Als er oorlog zou komen zou de bevelhebber van de N.A.V.O.-strijd krachten, generaal Ridgway, met de Britse divisies kunnen opereren naar de strategische en tactische eisen. Reacties. Regeringsfunctionarissen te Was hington hebben verklaard van oordeel te zijn, dat het nauwelijks of niet waarschijnlijk is dat president Eisen hower zal instemmen met Churchills voorstel tot het houden van een con ferentie van de Sowjet-Unie op het hoogste niveau. Zij deelden mede dat dit hun persoonlijke mening was. De voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, Wiley, zeide dat hij in een conferentie zoals door Churchill voorgesteld geen kwaad zag, maar dat hij er evenmin veel goeds uit zag voortvloeien, tenzij er aanwijzingen konden zijn dat het Kremlin zaken wil doen. In diplomatieke kringen te Parijs verwekte het voorstel gemengde reac ties. Het departement van Buitenland se Zaken wilde geen commentaar ge ven, maar in politieke kringen vroeg men zich af of Churchill een terug keer voorstelde naar de methode van Jalta toen frankrijk werd uitgesloten van de besprekingen tussen de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië. NOG GEEN SUCCES AAN DE RAMPAARTSEDIJK. BRUINISSE, 11 Mei. De strijd die aan de Rarnpaartsedjjk op Schouwen- Duiveland tegen het water wordt ge voerd, is tot dusverre nog steeds door het water gewonnen. Zaterdagavond had men nog een gat van ongeveer twaalf meter, toen de verlichting uit viel zodat men toen niet verder kon werken. De Westlandse zolderschuit en de betonnen bakken bleken niet tegen de sterke stroom bestand en op het ogenblik is het gat weer tot twin tig meter verbreed. De bakken kwa men enige tientallen meters verder in de polder te liggen. Men wil nu trach ten met een grotere bak het gat te dichten. Op het ogenblik wordt dag en nacht gewerkt om een voorraad van zandzakken en stenen te vormen, zo dat men op een gunstig ogenblik op nieuw een poging kan wagen. Schoonmoeder het huis uitgesleurd, AXEL, 11 Mei. Mevr. de B. te Axel bracht dezer dagen een bezoek aan haar schoonzoon, de ongeveer 35-jarige fabrieksarbeider G. aan de Nieuwendijk te Axel. Na een korte twist werd zij door de schoonzoon aan handen en voeten naar buiten gesleurd, waardoor zij verwondingen aan schouders en knieën opliep. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. DE NIEUWE NEDERLANDSE KRUISER. India en Pakistan willen praten. NIEUW DELHI, 11 Mei. Twee hoge functionarissen van het Paki staanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Akhtar Hoesain, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken en diens plaatsvervanger, de onder-minis ter Agha Hilalyn, zijn vandaag te Nieuw Delhi aangekomen. Zij zullen besprekingen voeren, welke als inlei ding tot een bijeenkomst der Indische en Pakistaanse ministers-presidenten zijn bedoeld. NEW YORK, 11 Mei. - Vol gens de Amerikaanse journalist Drew Pearson doen berichten de rónde, volgens welke Sir Dinston Churchill zich spoedig terug zal trekken. Pearson haalt dit in zijn artikel „Rapporten van de Ameri kaanse ambassade te Londen" aan. Churchill zou niet opgevolgd worden door Eden doch door de minister van financiën, Richard A. Butler. DEN HAAG, 11 Mei. Het televi- sie-programjna, dat morgen van 20.15 tot 20.30 uur door de N.C.R.V. wordt verzorgd, zal gewijd zijn aan het hon derdjarig bestaan van de Christelijke Jongemannen Vereniging (C.J.M.V.). PLAN VAN DE ARABISCHE LIGA: Het fonds van de Ford-fabrieken heeft een millioen dollar aan de uni versiteit van Michigan geschonken voor de bouw van een kern-reactor voor onderzoekingen ten behoeve van het onderwijs. Het Amerikaanse tijdschrift „Colliers" zal van zeven Augustus af om de veertien dagen in plaats van wekelijks verschijnen, daar het blad meent, dat halfmaandelijkse tijdschriften minder lezers door de te levisie verliezen dan weekbladen. De toren van Pisa is in de afgelopen 34 jaar nog 2.9 cm. schever geworden De afwijking bedraagt thans in het ge heel 5.22 meter. Er is echter geen re den voor ongerustheid. De Britse autoriteiten in West-Duitsland hebben Zaterdag de vrijlating van de 48-jarige oorlogsmisdadiger Karl Gutenberg uit de gevangenis van Werl bekend ge maakt. In 1948 was Gutenberg tot 12 ]aar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld wegens het ge ven van. orders aan de Gestapo om ge allieerde onderdanen zonder vorm van proces neer te schieten. B. en W. van Rotterdam vragen de raad een be drag van f 449.000 beschikbaar te stel len, zijnde het geraamde bedrag, nodig voor het landingsterrein voor helicop ters aan de Hofdijk te Rotterdam. - De minister-president van Vietnam heeft gisteren verklaard, dat het be sluit van Frankrijk tot devaluatie van de Indo-Chinese piaster met ruim 40 procent in strijd is met de overeen komsten tussen Vietnam en Frankrijk. CAIRO, 11 Mei. Premier Na guib van Egypte heeft de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, tijdens een onderhoud, die ruim twee uur duurde, het Arabisch plan voor de verdediging van het Midden-Oosten met Westelijke bij stand, voorgelegd. Het plan, dat o.m. opgesteld is door Tsjamoen, de premier van Libanon, wordt wel ge noemd de „Tsjamoen-leer". Om in het Brits-Egyptisch geschil te bemiddelen heeft Dulles verklaard de terugtrekking in gedeelten van de Britse troepen uit de Suezkanaalzone voor te staan. Dulles zal Dinsdag zijn onderhoud met de Egyptische regering voortzetten en Woensdag naar Israël vertrekken. Dulles heeft premier Naguib een vriendschapsboodschap van generaal Eisenhower overhandigd en hem te vens een revolver gegeven, waarop de handtekening van Eisenhower stond. Dulles zei na zfjn onderhoud met Na guib tot de Egyptische verslaggevers, die hem vroegen of de V. S. iets zul- HERDENKING FRANSE BEGRAAFPLAATS. KAPELLE, 11 Mei. Niet op 16 Mei, zoals oorspronkelijk de bedoeling was, maar op 30 Mei zal er een her denkingsplechtigheid zjjn op de Fran se militaire begraafplaats. Er zullen dan kransleggingen plaats vinden in tegenwoordigheid van de leden van het comité le Souvenir Frangais en de Franse ambassade. Daarna zal er een samenkomst zijn in het gemeentehuis. Vergadering Cal, Willem Annapolder. KAPELLE, 11 Mei. In de verga dering van ingelanden van de cal. Wil lem Annapolder te Biezelinge, is het dijkgeschot voor het volgend jaar vast gesteld op f85 per H.A. Verder werd in de plaats van de aftredende dijk graaf, de heer N. de Regt, als dijk graaf gekozen dé heer P. Scheelede Putter. In plaats van de heer P. Schee- Iede Putter werd als gezworene ge kozen de heer Jos. de Regt. De heer J. L. de Jager werd herbenoemd als gezworene en de heer N. de Regt werd voor de W.A.-polder benoemd als lid van de Brede Watering bewesten Yer- seke. len willen doen om de Brits-Egypti sche betrekkingen te verbeteren: „Wij komen om te bestuderen en niet om te onderhandelen". Premier Naguib verklaarde na de conferentie, dat Dulles niet had voor gesteld, dat de V. S. partij zouden wor den in de onderhandelingen tussen Egypte en Engeland, die thans zijn opgeschort. Het te Cairo in de Engelse taal verschijnende Egyptische dagblad „The Egyptian Gazette" schreef van daag, dat Sir Winston Churchill er goed aan zou doen Egypte per vlieg tuig voor enkele dagen te bezoeken. Dat zou de verhoudingen goed doen. Het Hoge Commissariaat voor vluchtelingen. STRAATSBURG, 11 Mei. Een functionaris van de Raad van Europa heeft vandaag het bericht tegengespro ken, dat Prins Bernhard deze week zou worden aangezocht voor de functie van hoge commissaris voor vluchtelin gen van de Raad. 's GRAVENHAGE, 11 Mei Het is de bedoeling der regering de bepalin gen van de Inkwartieringswet, die de Staten-Generaai binnenkort zullen be handelen, ook van toepassing te doen zijn bjj de mobilisatie-oefening in Augustus a.s. Dit blijkt uit de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp. Do betrokken ministers achten een verdere strekking van de Inkwartieringswet dan alleen Uij oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden van zeer groot belang en stellen daartoe een wij ziging van enkele bepalingen voor. In het bijzonder vinden de ministers het gewenst, dat een proefvordering plaatsvindt van motorrijtuigen, waar toe het noodzakelijk is een bepaling in te voegen, waarbij aan het begrip „proef-mobilisatie" een uitgebreider betekenis wordt toegekend. - De woorden „bij wijze van proef" worden gekozen om daarmede buiten .elke twijfel te stellen, dat de strek king der vordering niet allereerst be tekent het voorzien in de behoeften aan inkwartiering, onderhoud, trans porten en leveranties, maar vooral om de militairen en andere daarbij be trokken personen vertrouwd te ma ken met het systeem, dat voor de praktijk ontworpen zal worden. In het algemeen staat de zaak naar het oordeel der regering zó, dat de bondgenootschappelijke militairen en legers in ons land moeten kunnen ver blijven, ook in vredestijd. Aangezien West-Duitsland niet behoort tot de on dertekenaren van de Westerse Unie of de Navo, kan dat land niet gerekend worden tot de bondgenoten van Ne derland. Zodra echter het verdrag tot oprichting van de Europese Defensie Gemeenschap geratificeerd zal zijn, zal West-Duitsland wel tot onze bond genoten gerekend moeten worden. Dan zal, wat deze wet betreft, tot wij ziging worden voorgesteld. In de toekomst de trots van de Koninklijke Marine, de nieuwe krui ser „De Ruyter", is vorige week in Den Helder teruggekeerd na een uitvoerige proefvaart. Op 7 April werd vertrokken. Een paar vaarproeven werden gedaan bij de Schotse kust en daarna werd over gestoken naar Bergen in Noorwegen. Vandaar ging de tocht om de Noord, onderwijl allerlei vaar- en gebruiks- proeven uitvoerend. Op 12 April, op een Zondagmorgen, verscheen het schip te Spitsbergen. Daar werd de eerste ijsberg waargenomen. Bij het prachtigste weer en weinig koude was de bemanning gestoken in grote poolpalcken met zware pet ten op. Een paar dagen is daar be steed aan het nemen van proeven. Er werden zogenaamd drie toch ten georganiseerd: een berenjacht, een bezichtiging van mijnen en een „autotocht over het eiland". De 18e om tien uur 's avonds werd de ijsbarriere bereikt. Op die dag zou er ook de middernachtzon zijn, maar die bleef achter de wolkenbanken schuil. Omdat de tijd drong, stoomde 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. Het gaat nog steeds crescendo met de B.B.; in het gehele land geven dagelijks be langrijke aantallen vrijwilligers zich op. Volgens de gegevens, die vanmorgen vroeg bij het bureau van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking waren binnengekomen, hebben zich tot nu toe 120.217 personen bereid ver klaard aan de B.B. mee te doen. DE HEER VAN EIJSDEN SPRAK TE GOES. MOEILIJKHEDEN VAN DE MIDDENSTANDERS DEELS TE WIJTEN AAN GEBREK AAN ORGANISATIE. GOES, 11 Mei. Degenen, die verwacht hadden dat de heer H. van Eijsden, nu hij vanavond sprak voor de A.R. Kiesvereniging, zich voorname lijk zou beperken tot middenstandsaangelegenheden, omdat hij nu eenmaal de middenstandsspecialist is der A.R. Tweede Kamerfractie, heeft zich wel in de capaciteiten van deze spreker vergist! Natuurlijk zijn ook de midden standsvraagstukken ter sprake gekomen, maar niet nadat in een zeer prin cipieel betoog was uiteengezet welke plichten de christen heeft nu hij over enkele weken naar de stembus wordt geroepen en weike de beginselen zijn die de anti-revolutionnair huldigt ten aanzien van de vragen van deze tijd en niet in de laatste plaats ten aanzien van de verhouding tussen overheid en bedrijfsleven of om met de heer Van Eijsden te spreken tussen gezag en vrijheid. „Waarom gaat het?" zo had de heer een taak op het maatschappelijk ter- Van Eijsden boven zijn rede gesteld en in het begin van zijn betoog heeft hij wel zeer duidelijk laten uitkomen dat het ook bij de stembusstrijd voor de gemeenteraad gaat om de verbrei ding van de christelijke beginselen op het politieke terrein. De gang naar de stembus is een keuze van beginselen. Volgens die beginselen dient er ook een juiste verhouding te zijn tussen gezag en vrijheid, wil men: tussen overheid en maatschappij. Uitvoerig schetste spreker het anti-revolution- naire standpunt: enerzijds tegen staats- absolutisme, anderzijds tegen het systeem van „alles overlaten aan het vrije spel der maatschappelijke krach ten". De overheid heeft wel degelijk rein: een stimulerende (het scheppen van het klimaat dus) en een corrige rende als het algemeen belang schade dreigt op te lopen door maatschappe lijk egoïsme, maatschappelijke onkun de, enzovoort. De anti-revolutionnair is in principe niet tegen de overheids bemoeiing van thans met de lonen en met de huren (om maar enkele voor beelden te noemen) al stelde de heer Van Eijsden zich niet geheel achter de huidige politiek. Kort gezegd bepleit de A.R.-partfj een ondernemingsge wijze productie waarvoor de overheid het juiste klimaat moet scheppen en waarop zij moet toezien als draagster der gerechtigheid. Tegen deze achtergrond nu plaat ste de spreker de vraagstukken van de middenstand, immers ook een groep van ondernemers, zij het klei ne ondernemers. Hij erkende dat de overheid niet voldoende rekening houdt met de bijzondere geaardheid van deze groep en vooral in haar fis cale politiek te weinig differentiatie toepast. De vraag echter is of de fout in deze wel bij de overheid moet worden gezocht: door gebrek aan organisatie heeft de middenstand nooit kans gezien aan overheid en parlement duidelijk te maken, welke nu eigenlijk concreet haar noden en moeilijkheden zijn. Werknemersor ganisaties, de boerenorganisaties en ga zo maar door zij kunnen hun wensen en verlangens nauwkeurig omschrijven en door hun organisa ties worden deze wensen naar voren gebracht. Nu pas voor het eerst is de middenstand erin geslaagd wen sen ten aanzien van de belastinghef fing te formuleren (men zie ons ver slag in de krant van gisteren). Het was niet te verwonderen, dat de heer Van Eijsden bij het beantwoorden der vragen, die grotendeels over mid denstandsproblemen gingen, telkens weer op dat aambeeld moest hameren: een hechte organisatie en voor de christen een christelijke organisatie is voor de middenstand een absolute eis. Voorzitter Knibbe deelde in zijn openingswoord mee, dat door al te gro te zuinigheid die aanplakbiljetten van de samenwerkende christelijke par- tjjen ter activering van de kiezers, niet zo bfjster geslaagd zijn ze zullen op zeer korte termijn door andere ver vangen worden. „Maar" zo merkte hij op „laat het voor niemand een beletsel zijn om op lijst 1 te stemmen!" Deze Juchtfoto van de kruiser „De Ruijter" toont het schip tijdens de proefvaart in de Schotse wateren. men terug. Toch bereikte men nog de poollucht, waar 15 graden onder nul werd bereikt. Daar heeft men kunnen testen wat men wilde. Via de Faroer ging het terug naar Greenock, waar de gemeten mijl werd gelopen. In drie dagen kon zonder enige stagnatie het gehele gamma van proeven worden afgewerkt. Tenslotte heeft men nog twee dagen gebruikt voor tochtjes door de Schotse hoog landen. Om de Zuid, door Het Kanaal, is men vervolgens weer naar Nieuwediep gestoomd, waar schietproeven werden gehouden, teneinde de uitwerking van de batterij in de meest ongunstige stan den te zien. De ervaring was, dat men met een geheel volwaardig schip te doen had en de snelheid bleek zelfs hoger te zijn, dan voor de oorlog als els waS gesteld. De bewapening bestaat o.a. uit de vierdubbeltoren van 15 cm geschut voor zeedoel en luchtdoel. De vuurlei dingen zijn dubbel uitgevoerd. Voorts zijn voorzieningen getroffen voor de tectie voor onderzeeboten en ook is er een grote apparatuur, bestemd voor de radar. Het schip heeft een zeer groot electrisch vermogen en dit laatste is een van de grote factoren geweest, waarom na de oorlog de kruiser om gebouwd moest worden. Afscheid aan Machinistenschool. Directeur, personeel, oud-leerlingen en leerlingen van de Machinisten- school te Middelburg hebben dezer da gen afscheid genomen van de leraar W. Heijt, die, na de school 15 jaar te hebben gediend, nu we-<is gezond heidsredenen ontslag heeft moeten ne- hten. PERZIE, 11 Mei. Vanmorgen is een edict uitgevaardigd, op grond, waarvan de Sjah al het van zijn vader geërfde grondbezit aan de regering af staat, die van haar kant jaarlijks 60 millioen rial zal schenken aan de kei zerlijke vereniging voor sociale wer ken, die de gelden zal gebruiken voor menslievend werk onder toezicht van de regering. In het edict wordt de wens uitge sproken, dat de regering de kroondo meinen onder de boeren verdeelt of ze voor 99 jaar aan hen verpacht. De Sjah heeft de laatste jaren reeds landerijen aan boeren afgestaan op voor hen gunstige voorwaarden. De onder regerings beheer gestelde krooneigendommen hebben een opper vlakte van ongeveer 30.000 ha. Er wo nen 45.000 gezinnen. De jaarlijkse in komsten van de eigendommen in Cho- rassan worden geschat op 50 millioen rial. Tot nog toe hebben 2935 gezinnen geprofiteerd van de landverdeling, waarmee de Sjah reeds drie jaar be zig is. DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond: Noordelijke wind. DE BILT, 11 Mei. Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide buitjes. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1