PRIJS VAN EGYPTE'S VRIJHEID IS WARM VLOEIEND BLOED Prins Bernhard H.C. voor de vluchtelingen? Belangrijk vragenuurtje van gedeputeerde C. Philipse Eerste gat bij Kruiningen toch nog geblokkeerd Bijna twee en een half millioen voor de zeeweringen van Walcheren Arabische Liga kant zich tegen Engeland Polderbesturen maakten een trip over het eiland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Agressieve taal van Naguib Van enige officiële vraag nog geen sprake Geteisterd Pont l'Eveque hielp Brouwershaven Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2474 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 11 MEI 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMI1 Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.52 "i., onder 20.22 u. Maan op 3.5J j., onder 20.06 u. Hoogwater Dinsdag 12 Mei 1053 Vlissingen: 0.44 u. 2.05 m., 13.12 2.26 m. Terneuzen: 1.15 u. 2.25 m., 13.42 u. 2.46 m. Wemelainge: 2.32 u. 1.68 m., 1-5.01 u. 1.93 m. Zierikzee: 2.16 u. 1.44 m. 14.49 u. 1.68 m. CAIRO, 10 Mei. - Generaal Naguib heeft Zondag te Cairo ver klaard: „Wij naderen een grote strijd en iedere Egyptenaar moet be reid zijn het hoogste offer te brengen. Wij hebben onze handen van de Brits-Egyptische onderhandelingen over het Suezkanaal afgetrokken. Vrijheid is niet een geschenk op papier. De Britten gaven ons in 1922 en 1936 een onafhankelijkheid op papier. Wij wensen geen derde vrij heid van deze soort. De werkelijke prijs voor de vrijheid is warm vloeiend bloed." De premier sprak ter gelegenheid van de overbrenging van de stoffelijke resten van Egypte's onbekende soldaat, gesneuveld in de-Palestijnse oorlog in 1948, naar de hoofdstad. De kist, 'ge plaatst op een affuit, werd door de koninklijke poort, die vroeger slechts door koning Faroek mocht worden ge- DRIE BELGISCHE VLIEG TUIGEN NEERGESTORT. BRUSSEL, 10 Mei. Een formatie van zes Meteors, welke de basis van Kok- sijde had verlaten om zich naar Chie- vres te begeven, maakte Zaterdagoch tend om streeks 9.50 uur boven de luchthaven van die plaats aanstalten om te landen. Op het ogenblik dat de f "matie uiteenging deed zich in een groep van drie toestellen een botsing voor. Deze drie stortten neer aan de rand van het vliegveld. SOCIALISTEN DIENEN KLACHT IN TE KARLSRUHE. FRANKFORT, 10 Mei. Het partij bestuur van de Westduitse socialisti sche partij heeft vandaag na de partij bijeenkomst te Frankfort besloten, Maandag bij het Constitutionele Ge rechtshof te Karlsruhe een klacht in te dienen met betrekking tot de verdra gen tussen de Bondsrepubliek en het Westen. Dit houdt in, dat het Hof ge vraagd zal worden, deze verdragen on grondwettig te verklaren, hetgeen zou betekenen, dat eerst de constitutie moet worden gewijzigd, alvorens de verdragen kunnen worden bekrach tigd. bruikt, de stad binnengebracht. In zijn rede noemde Naguib Enge land „de vijand". De premier, die in de Palestijnse oorlog driemaal werd gewond, zeide dat Egypte deze strijd onvoorbereid was begonnen. „Thans is het Egyptische volk echter gereed zijn heilige rechten te verdedigen". Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons geduld en onze moed niet verlie zen, Omdat de overwinning is ver traagd. Wij moeten ons voorbereiden op de grote strijd, die voor ons ligt". Te Londen merkt men naar aanlei ding van de rede van Naguib op, dat hieruit voor het eerst blijkt, dat Egyp te de onderhandelingen met Engeland als vastgelopen beschouwd, niettegen staande het schrijven van de Britse re gering, dat twee dagen na het afbre ken der besprekingen aan de Egypti sche premier werd overhandigd. Waar nemers zijn van mening, dat de rede gedeeltelijk bedoeld is om de welwil lende tussenkomst van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dulles, te verkrijgen, die dezer dagen een bezoek aan Cairo brengt. Het feit, dat Naguib te kennen gaf dat Egypte wellicht zijn toevlucht tot geweld zal nemen, wordt te Londen zeer betreurd. Steun, De politieke commissie der Arabi sche Liga, die thans te Cairo bijeen is, heeft Zaterdagavond besloten Egyp te te steunen in zijn eis, dat Groot- Brittannië zijn troepen in de Suez-ka- naalzone onvoorwaardelijk moet terug trekken. De Brits-Egyptische besprekingen over dit vraagstuk zijn Woensdag j.l. voor onbepaalde tijd verdaagd, daar geen overeenstemming kon worden bereikt over de ontruiming en het in stand houden van de basis hierna. Aan de besprekingen der Liga commissie wordt deelgenomen door de ministers van Buitenlandze Za ken van Egypte, Irak, Jordanië, Sy rië, Libanon, Saoedi-Arabië en Libyë. VERZOEK VAN COMITÉ VAN MINISTERS. STRAATSBURG, 10 Mei. Aan Prins Bernhard zal Woensdag door de Raad van Europa worden gevraagd, de post van Hoge Com missaris voor de vluchtelingen te aanvaarden, zo vernam Reuter Zon dagavond in Straatsburg. Zoals we reeds berichtten, besloot het comité van ministers van Bui tenlandse Zaken de afgelopen week een bekende persoonlijkheid aan te wijzen om de hulp aan Duitse vluchtelingen uit de Russische zone, de Turkse vluchtelingen uit Bulgarije en de na-oorlogse displaced persons in Triest te coördineren. TIJDENS VERGADERING C.H. STATENKRING LIJST C.H.-A.R. BIJ VERKIEZINGEN VOOR PROV. STATEN plannen voor inpoldering van gebied aan de Westerschelde -(bet land van Saef- tinge b.v.) voorlopig wel van de baan zjjn. Het drle-eilandenplan wacht op het advies van de Delta-commissie. KRUININGEN HALF AUGUSTUS DROOG? Bij een vraag van de heer van Melle kwamen de veren over de Westerschelde ter sprake. In verband met de toestand van de havens Hoedekenskerke en Ter neuzen is er geen sprake van dat de dienst daar met andere boten zal kun nen worden gvaren, hoe graag men het ook zou willen. Een regelmatige vaart HansweertFerkpolder is eveneens on mogelijk. De toestand zal pas weer verbeteren als KruiningenPerkpolder weer mo gelijk is. Dit zal vermoedelijk aan het einde van het jaar het geval zijn, nadat omstreeks half Augustus de dijken bij Kruiningen zullen zijn gedicht. Zo gauw als dit laatste het geval is, zal men be ginnen met de aanleg van dubbele fui ken, zowel bij Kruiningen als in Perk polder. De desbetreffende plannen zijn al door de Rijkswaterstaat goedge keurd. GOES, 9 Mei Om twee redenen was vanmiddag de Statenkringvereni- glng Goes der Chr. Historische Unie bij een gekomen in „De Prins van Oranje" Allereerst om zich te bezinnen op de komende gemeenteraadsverkiezingen: daarover sprak voorzitter C. Philipse ln zjjn openingswoord en daarover refe reerde het lid der Tweede Kamer, de heer F. H. van de Wetering. Op deze rede (door de heer van de Wetering Vrijdag al uitgesproken in Middelburg en weergegeven in ons blad van Zater dag) volgde een geannimeerde bespre king, waarbij ook de verklaring van mi nister van de Kieft tegenover de Zeeuwse journalisten ter sprake kwam. Als de andere Kamerleden er zo over denken als de heer van de Wetering, dan zal het spannen by de behandeling van de rampschadewet in ons parle ment. Na de pauze werd een huishoudelijke vergadering gehouden: secretaris de Ruiter las de notulen en penningmeester van Oosten bracht verslag uit. Een niet zo optimistisch vnrslag want er bleek een tekort te dreigen. Desondanks zul len verschillende kiesverenigingen in door de ramp getroffen plaatsen, vrij gesteld worden van het btalen van con tributie over 1953. De heren M. van Oosten, 's-Heer Arendskerke en J. Du- vekot, Goes werden bij acclamatie als bestuurslid herkozen in de plaats van de heer Dominicus uit Borssele werd gekozen de heer D. Meeuwse te Yer- seke. Door het toetreden van Noord- Beveland tot de Statenkring Goes werd het bestuur met twee leden uitgebreid n.l. de heren M. v. d. Weele en de Lange, BELANGRIJKE RONDVRAAG. De rondvraag was weinig anders dan een vragenuurtje van gedupeerde. Phi lipse een zeer nuttig en instructief uurtje overigens! Burgemeester D. Thomassen a Thues- sink van der Hoop van Slochteren van Driewegen en Ellewoutsdijk informeer de welke normen nu eigenlijk moesten worden aangelegd bij het bij de ver kiezingen samengaan met andere par uien .iet antwoord van de heer Philipse ..s zeer verheugend: hjj noemde het samengaan met de andere chr. partyen een verbiydend teken, dat zyn volle sympathie en steun had en dat hy zo veel als maar mogeiyk was wilde be vorderen. Hy iiet zelfs doorschemeren dat het niet uitgesloten was dat A.R. a C.H. samen zullen kunnen gaan by de verkiezingen voor de Prov. Staten. Bij 'n bespreking hierover was de A.R. bereid gebleken de eerste twee zetels van een eventuele gezamenlijke lyst af te staan aan de C.H., nummer drie een A JR. en vier en vyf weer een C.H. Uit de vergadering werd nog opge merkt, dat er wel gerekend moet wor den alvorens tot samengaan te beslui ten, dit in verband met restzetels. Daarna kwamen het veer Wolfaartsdijk Kortgene, het drie-eilandenplan en andere inpolderingen ter sprake. De heer Philipse deelde mede, dat de Volgens Reuter zou Prins Bernhard informeel bereid zijn de post te aan vaarden, mits het speciale fonds tot hulp aan de vluchtelingen, dat het vorige jaar door de raadgevende ver gadering van de Raad was aanbevo len, werd gesticht. De ministers heb ben destjjds een beslissing over dit fonds uitgesteld tot hun gedetailleerde plannen zouden worden voorgelegd. Bij informatie verneemt het A.N.P. dat er van enige officiële vraag die aan de Prins zou zijn gericht, nog geen sprake is geweest. Het spreekt vanzelf, dat de Prins, indien een zodanig verzoek hem zou bereiken, pas een beslissing zou nemen na overleg met de regering en bespre king van bepaalde te stellen voorwaar den. Schade aan motorrijtuigen door de watersnood, 's GRAVENHAGE, 8 Mei Na de watersnoodramp heeft de algemene ver laders- en eigen vervoerders organisa tie E.V.O. zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat en van Finan ciën gewend, met het verzoek in de te treffen watersnood- schaderegeling een bepaling te doen opnemen ter voorzie ning in de kosten, welke ter voorkoming van verdere schade, in het bijzonder aan motoren e.d. gemaakt zijn. Na de wa tersnood zijn door vele bezitters vein auto's maatregelen getroffen om, in afwachting van de eigenlijke reparatie, verdere schade aan motoren en voer tuigen te voorkomen. Chauffeur Jan Verwey reed weer in Nederland. (Van onze correspondent.) BROUWERSHAVEN, 9 Mei. De chauffeur Jan Verwey heeft nog nooit met zoveel plezier een vrachtauto ge reden als vandaag. Hij woont in Pont l'Evèque in Normandië, waar hij bij een landbouwer werkt, maar is oor spronkelijk een echte Amsterdammer. Vandaag was hij terugwin Nederland, in Brouwershaven op het geteisterde Schouwen-Duiveland en in zijn vracht auto vervoerde hij niet alleen vele voor de Brouwenaren begeerlijke goe deren, maar ook monsieur Aveline, het hoofd van de openbare school in Pont l'Eveque met vijf leerlingen. Want die leerlingen hebben in het 1800 zielen tellende stadje met een kin derwagen rondgetippeld om geld en goederen voor Brouwershaven te ver zamelen. Waarom ze dit deden? Wel eenvoudig omdat hun stadje destijds in de tweede wereldbrand ook voor de helft werd verwoest. Na hun aankomst 's morgens maak ten ze een tocht met een boot door het ondergelopen gebied en 's middags gingen ze naar de kleuterschool in de Nieuwstraat waar de leerlingen van de O.L. school samen met het hoofd de heer Vooren en burgemeester Van Leeuwen nieuwsgierig stonden te wachten op de dingen die komen zou den. En die. dingen zijn gekomen, ge loof dat maar. Chocolade en conserven, kleding het meeste hiervan wordt eerstdaags uitgedeeld en natuurlijk ook vele toespraken, in rad Frans door het Franse schoolhoofd en in minder rad Frans door twee leerlingen van de school in Brouwershaven. Het wordt een blijvende vriendschap tussen dit Franse plaatsje en Brouwershaven. De heer Vooren deelde tenminste al mee, dat hij deze zomer met zijn vrouw en tien leerlingen enige weken vacantie mag komen genieten in Pont l'Evèque. NA SPANNENDE, GEVAARLIJKE OGENBLIKKEN KRUININGEN, 9 Mei. - Van morgen om tien voor half twaalf is de Rijkswaterstaat in samenwerking met de aannemers-combinatie Ver stoep door het invaren van een cais son erin geslaagd het eerste gat in de zeedijk bij Kruiningen te blokke ren, „Het was op het nippertje". Daar was ieder het over eens. Nie mand had durven hopen, dat het toch nog zou lukken, want tien mi nuten tevoren, was de enorme cais son van 720 ton door de vrij sterke stroom meegesleurd en dwars door het gat geslagen. En bij de tweede poging was de caisson juist voor het gat doormidden gebroken. Weer scheen de zaak reddelos verloren. Maar toen zagen we de Hollandse waterbouwkundigen en dijkwerkers op hun best. Er ontstond een team geest in het dijkleger, die alleen in de nood geboren kan worden. Iedereen greep in, iedereen improviseerde. Er was geen sprake meer van geplanned werk. Sleepboten stormden aan om de breuk in de caisson weer recht te du wen, om de brokken caissons toch weer op de juiste plaats te varen. Mannen sprongen over de gapende kloof, waardoor het water bruiste, om staaldraad over te brengen en daarmee de stukken weer aan elkaar te snoe ren. In dit wild, verbeten gevecht be greep ieder intuitief zjjn taak. In die enkele ogenblikken, daar aan de zee dijk by Kruiningen zyn staaltjes van heldendom verricht, die moeilijk zijn na te vertellen. Het was een gevecht, dat tot een wonderlijke overwinning leidde. Een gevecht, dat als zovele veldslagen, waard is in een geschiede nisboek opgetekend te worden. En dan In de in de Philips Schouwburg te Eindhoven gehouden bijeenkomst ter viering van het 25jarig bestaan van de bedrijfsgeneeskunde bij de N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken, alsmede ter viering van de officiële opening van de nieuwe polikliniek Philips Gezondheidscentrum, heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff, meegedeeld, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd dr C. G. E. Burger, het hoofd van de Medische afdeling van Philips, te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Minister Suuriiojj (rechts) overhandigde persoonlijk dr Burger de versierselen. MIDDELBURG, 9 Mei. Voor de bestuurderen van de Folder Walcheren was het vandaag een zware dag. Vanmorgen even half negen vertrokken zij al in een grote bus van de Stoomtram Walcheren voor een trip over Walcheren, waarbij de zeeweringen en de oeververdedigingen al hun aan dacht hadden. De ingenieur van de Polder, ir. A. G. Wiersma, verstrekte alle gewenste inlichtingen en zo was het voor de Commissarissen en de Raden mogelijk vanmiddag in de vergadering in het Polderhuis een juiste beslissing te nemen omtrent de maatregelen, die noodzakelijk zijn voor de veiligheid van Walcheren. Zonder dat daarover gestemd behoefde te worden verleende de vergadering het dagelijks bestuur een crediet van f2.475.000. Een beslissing, die door de nood was opgelegd en waarvan niemand nog weet te zeggen, of zij de Polder zelf voor bijna onoverkomelijke financiële moeilijkheden zal stellen, omdat het nog niemand bekend is, welk bedrag het Rijk voor zijn rekening zal nemen. Want die 2.5 millioen is niet alleen bestemd voor herstel, maar voor een niet onbelangrijk gedeelte ook voor verbetering der zeeweringen. Vanmorgen werd eerst naar Vrou wenpolder gereden, waar bij de maal derij ernstige duinafslag in ogen schouw werd genomen. Hier zal de aanwezige landrug over 550 meter lengte worden verhoogd, evenals een aansluitende inlaagdijk over 400 me ter, beide tot een hoogte van 5 meter boven N.A.P. - Er is een bedrag van f45.000 mee gemoeid. Het volgende punt van onderbreking waren de duinen by Oostkapelle, die ernstig werden afgeslagen en waar het overstromende water het waterwinge bied aantastte. Er zyn enkele zand- dykjes opgeworpen en rijsschermen geplaatst om enige bescherming tegen herhaling te voorkomen. Tegen de krammat van de voorlopi ge dijk, die in het gat bij Westkapelle is gelegd, vlijden de Polderbestuurders zich neer om zich te laten vertellen, wat er hier verder gaat gebeuren. Een onherstelbaar gedeelte der glooiing zal vervangen worden door met asfalt be dekte basaltglooiing. Dit kost twee ton. Dit zelfde zal ook even verder gebeu-1 ren. De brede berm boven de nieuwe) glooiing zal een bekleding krijgen en het duinrestant wordt tot een hoogte van 11.50 meter boven N.A.P. met be- tontegels bekleed. Meer Noordelijk, waar het toch al zeer magere duin op 1 Februari sterk werd aangetast, zal de Westkappelse zeedijk worden uitge breid. Het werk gaat een millioen kos ten. Na de smakelijke koffiemaaltijd in Café „De Valk" in Westkapelle werd doorgereden naar Vlissingen. Daar waren de oude en de nieuwe Nolledyk (waarover in Februari het water was gestroomd) punten van bezichtiging. De dijken zullen hoger worden opge trokken, dit grapje kost f 250.000. „De Schone Waardin" was de laatste pleis terplaats. De oude zeedijk van Ram- mekens tot bij Vlissingen wordt aan merkelijk verbreed en verhoogd. NOG MEER CREDIETEN. Er was vandaag geen tyd om alle objecten, waarvoor credieten werden gevraagd, te bekijken. Dan hadden de Polderbestuurders ook nog naar Zou- telande gemoeten, waar de afgekalfde duinen van een bekleding tot een hoogte van 7.60 meter boven N.A.P. zullen worden voorzien (kosten: 3 ton), naar Domburg (waar de herstel de steenglooiing voor het afgeslagen duin tot 5.70 meter boven N.A.P. zal worden opgetrokken en daarboven een kleiberm zal worden gemaakt, hetgeen 80 mille vraagt, en naar een tweetal punten in de Westwatering, waar her stel van duinverdediging en steen glooiing by elkaar nog eens f 600.000 zal vergen. ln de vergadering bleken allen er wel van overtuigd te zijn, dat de uit-l gave niet alleen verantwoord, maar niet erg optimistisch wat de vergoe- noodzakeljjk is. Mr J. H. C. Heyse was dingen van het Rijk voor het aanbren gen van verbeteringen aan de zeewe ringen betreft. Op één van zijn vragen antwoordde de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, dat, wanneer één millioen voor rekening van de Polder zou blijven, het geschot op het ge bouw met f 3 per ha. zou moeten wor den verhoogd. Overigens was de voor zitter omtrent Rijksvergoedingen voor verbeteringen veel optimistischer ge stemd. „Men zal Walcheren zeker niet meer in de put duwen", zo meende hij. OOSTKAPELLE. Zeer teleurgesteld bleek de heer Z. Maljaars te zijn, n.l. over het feit, dat geen plan met begroting voor het duin- herstel bij Oostkapelle was ingediend. „Als wij met een rond plan waren ge komen, had dat in Den Haag veel meer indruk gemaakt", vond hij. Graaf van Lynden vertelde hem, dat het plan tot herstel strandhoofden, in totaal 2.8 millioen gulden kostend al lang voor 1 Februari is ingediend, omdat het afnameproces hier al jaren reden tot zorg geeft. Binnenkort zal met de hoofding.-directeur van de Rijkswater staat in Zeeland een bespreking vol gen. Is er overeenstemming over het plan, dan gaat het naar Den Haag (dat ook in eerste instantie een plan toe zond). De mededeling, die minister Al- gera in de Eerste Kamer deed, n.l. dat hij wacht op een plan van de Polder, moet op een misverstand berusten: niet de Polder, maar de R.W.S. in Zee land zal het plan in Den Haag moe ten indienen. Daarna werden de voor stellen van het dagelyks bestuur goed gekeurd. met deze, zoals altyd, nuchtere woor den: „Bij Kruiningen slaagde men er in het gat in de zeedijk te dichten, na dat men de in het gat gebroken cais son, waarmee de dichting moest ge schieden, in het stromende water had weten te herstellen." De dijkhoofden van het gapende gat, waar recht achter het verdron ken Kruiningen ligt het was hoog water bestonden uit een caisson van 120 ton. Hiertegen moest de grote caisson gevaren worden, die op de rede lag, gekabeld aan acht sleepboten. De caisson bestónd uit 6 afzonderlyke stukken van 120 ton, die met bouten aan elkaar gekoppeld waren. Talrijk publiek. Een talryk publiek had zich op het linker dykhoofd, aan de kant van Hansweert verzameld, toen de laatste voorbereidingen voor de grote operatie werden getroffen. Nieuwsgierigen uit binnen- en buitenland 'wachtten in spanning op de komende dingen. Voor lopig moest men zich tevreden stellen met de houtjes, die in het stroomgat werden geworpen om de stroomsnel heid van het water te bepalen. „Nog te snel", was steeds het advies van de tijdopnemer. Goed elf uur kwam beweging in de caisson. Nog hielden de sleepboten het gevaarte in de stroom naar het dijk- gat in bedwong. Langzaam liet men de kabels vieren. De caisson zakte af naar het gat om het voor goed te dichten. Tot op een afstand van vijf meter was men de gapende wond in de dijk ge naderd. Mislukt. Toen kreeg het stromende water het betonnen monster in zijn macht. De sleepboten draaiden op volle toeren, maar konden het niet meer houden. „Trekken", schreeuwde men. Maar het hielp niet meer. Het gevaarte van 720 ton was een prooi van het water ge worden. Dat water stuwde de caisson enkele meters in verkeerde richting. Dan, met donderend geraas botste de massa van 720 ton tegen het linker dijkhoofd, waar ongeveer 30 mannen opstonden, in levensgevaar verkerend. Aan vluchten viel niet meer te den ken. Zij doken weg om geen dodelijke klap te krijgen van de zwiepende af gebroken stalen kabels. De caisson sloeg dwars in het stroomgat, losge slagen. Verbijsterd keek ieder toe, ademloos, afwachtendDe minuten leken uren. Langzaam kwam er beweging in de tegengestelde richting in de cais son. De kabels van twee sleepboten waren nog niet gebroken en deze boten trokken de caisson langzaam maar zeker uit de stroming de Wes terschelde op Even was er tijd cm het slagveld te overzien. Iedereen was er goed afge komen en zo waar, daar op de rede lag de caisson weer, gereed om weer ingevaren te worden. Waarom zou men het niet doen. Het kon immers nog. En men begon weer opnieuw. De tweede keer werd het gevaarte in de juiste positie gevaren. Reeds juichte men op de dijk. Toen brak de caisson in het midden. De bouten hadden los gelaten. Steeds verder weken de stuk ken uit elkaar. De tweede stagnatie scheen erger te zijn dan de eerste. Maar wat er ook gebeurde er ontstond geen paniekstemming. Men hield het hoofd koel. Commando's klonken. Nu was het werken zonder overleg van tevoren, handelen volgens eigen inzicht. Wonderlyk is het tot welke prestaties men in noodsituaties kan komen, wat men kan bereiken, als een ieder bezield is met een en dezelfde wil, dat het niet meer mag mislukken, dat de dijk dicht moét. En de dijk kwam dicht. Waren bet de sleepbootkapiteins geweest, die de stukken weer tegen elkaar wisten te varen of misschien die werkers uit Werkendam en omgeving, die met gevaar van eigen leven de brokken beton met staaldraad aan el kaar hadden gesnoerd, of de inge nieurs,, die nu alle, behalve academi sche kennis paraat moesten hebben, en paTaat hadden? Nee, allen waren het, die bet haast onmogelijke presteerden en de gebroken caisson in het stroom gat wisten te redden. Het eerste gat in de dijk bij Krui ningen was gedicht. De caisson had men toch kunnen laten zinken. Een ieder, die deze dichting heeft aan schouwd zal het heugen. Hij zal vol respect spreken over het, kunnen van de dijkherstellers en verder vertellen hoe onnoemelijk veel risi co's aan het dijkherstel zijn verbon den. Na dit schouwspel gezien te hebben zal hij veel ongeduldigen te vreden kunnen stellen en bovenal zal hij met het koene leger- en met de vele getroffen blij zijn, dat het eerste gat bij Kruiningen gedicht is, dat de bevrijding van Kruiningen van het water in het verschiet iigt. Sprak men niet van begin Augustus, dat ook de andere twee gaten ge dicht zullen zijn? DE BILT ZEGT Weersverwachting, geldig tot van avond: Aanhoudend koud. DE BILT, 10 Mei.' Aanvankelijk weinig, later toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. Koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1