Minister van de Kieft* ,tVan integrale vergoeding kan geen sprake zijn" r Wederopbouwplannen moeten sober worden opgezet Juist in de gemeenten branden principiële vragen MOEILIJKHEDEN IN DE M. U. Z. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ontwerp Ramp schade wet wordt volgende week ingediend Voorgesteld systeem: Vervangingswaarde met afschrijvingspercentages Dr M. v. d. Beek Geneesheer- Directeur van Vrederust /J k SNIPPER i i i NIEUWSv Beruchte veesmokke laars gegrepen Weer een atoombom ontploft Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2473 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 9 MEI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulnlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Maandag: Zon op 4.53 u., onder 20.20 u. Maan op 3.31 u., onder 18.39 u. Hoogwater Maandag 11 Mei 1953 Vlissingen: 12.27 u. 2.13 m., u. m. Terneuzen: 0.25 u. 2.06 m., 1255 u. 2.33 m. Wemeldinge: 1.38 u. 1.54 m„ 14.10 u. 1.86 m. Zierikzee: 1.20 u. 1.32 m., 1357 u. 1.62 m. (Van één onzer redacteuren.) KRTJININGEN, Zanddijk, 8 Mei 1953. De minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, heeft na zijn tweedaags bezoek aan de getroffen delen der provincie Zeeland verklaard, dat het ontwerp der Rampschadewet vol gende week bjj de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal worden inge diend. Omtrent de inhoud daarvan kon de minister nog geen nadere mede delingen verstrekken, aangezien dit tegenover de volksvertegenwoordiging niet elegant zou zijn. Wel deelde de minister mede, dat er van een integrale vergoeding der geleden rampschade geen sprake kan zijn, omdat de regering geen al te groot onderscheid kan maken tussen de door de oorlog getroffe nenen en de slachtoffers van de watersnood. De heer van de Kieft legde er echter de nadruk op, dat de vergoedingen behoorlijk geregeld zullen worden op basis van de wet op de materiële oorlogsschade. Zeer belangrijk daarbq is, dat de regering het beginsel der draagkracht in het in te dienen ontwerp heeft laten vervallen. De minister van Financiën ver klaarde voorts, dat volgens het ont werp als basis voor de vergoedingen door het Rijk de vervangingswaarde wordt aangenomen. Daarbij zullen voor de uiteindelijke vaststelling der vergoedingen afschrijvingspercentages worden opgenomen. In dit verband gaf de minister als zijn mening te kennen, dat degenen, die reeds twee of drie maal werden getroffen, zul len kunnen spreken van een inte grale vergoeding. „Tijdens mijn be sprekingen heb ik bemerkt, dat velen, die reeds enkele keren getroffen wer den, het gevoel hebben, dat zij zul len verpauperen", zo merkte de heer van de Kieft op. Hij stelde daartegenover, dat deze mensen nog maar zeer weinige jaren geleden over nieuwe goederen de be schikking kregen en dat nu dus het afschrijvingspercentage zeer gering zal zijn, zodat zij practisch hun oude waarde zullen terugontvangen. DE HUISRAADSCHADE. „Het Rijk heeft niets te maken met de vergoeding van de huisraadschade. Deze is voor rekening van het Ram penfonds. De vraag, of het z.g. for faitaire stelsel (met eenheidsprijzen en standaardinboedels) zal worden gehandhaafd, is een zaak, waarover het Rampenfonds beslist. Ik acht handhaving van dit stelsel waarschijn lijk. Ik ontken niet, dat zich daarbij grote moeilijkheden voordoen door et milieuverschil. Het stelsel als zo danig werkt echter snel, uniform en soepel". „Naar mijn mening is een stelsel, waarbij de differentiatie tot uitdruk king komt, niet uit te denken. De getroffenen behoeven zich echter geen enkele zorg te maken over de ver goeding van de huisraadschade, dus over de vraag, of de andere vijftig procent nog komt. Blijken straks de middelen van het Rampenfonds niet voldoende te zijn voor een volledige vergoeding, dan zal het Rijk voor de aanvulling zorgen", aldus zei de be windsman op vragen, die hem door de journalisten werden gesteld. BEDRIJFSSCHADE. Ook de bedrijfsschade en de ver goeding daarvan kwam even ter spra ken. Hieromtrent verklaarde de mi nister, dat ook thans deze immateriële schade niet voor vergoeding in aan merking komt, evenmin als dit bij de oorlogsschadewet het geval was. Een winkelier, die zijn omzet tengevolge van de ramp zag verminderen of een dokter, die zijn praktijk zag terug lopen dan wel een fruitteler, die na jaren nog een geringe oogst zal heb ben, al deze mensen kunnen dus niet op vergoeding der geleden schade rekenen. In dit verband werd de minister gevraagd wat hij dacht van de sug gesties, die dr W. L. Groeneveld Meijer, directeur-generaal van de middenstand, destijds in Zierikzee zou hebben gedaan, n.l. vergoeding tot 80 der bedrijfsschade, berekend naar de inkomsten van 1952. Zijn antwoord was: „Het spijt mij, maar daarvoor ben ik niet verant woordelijk". De heer v. d. Kieft wilde zich evenmin uitlaten over de kwes tie van de pachtvergoeding aan grond eigenaren, wier landerijen onder wa ter staan en nu geen pacht ontvangen. HET TEMPO. Het tempo van de afwikkeling der vergoeding van de rampschade was een onderwerp, waarover de minis ter zich zeer positief uitliet. „De regering is voornemens te zor gen, dat dit in twee jaar afloopt", al dus de bewindsman, die er aan toe voegde, dat hij voornemens is de helft der schadeuitkeringen te ver werken in een aan de Staten-Generaal voor te leggen gewijzigde begroting voor 1953 en de andere helft te plaat sen op de Rijksbegioting voor het volgend jaar. GOES, 8 Mei. In de vacature van Dr P. de Jonge tot geneesheer-directeur van Vrederust is benoemd Dr M. van der Beek, thans waarnemend Geneesheer directeur van de Psychiatrische Inrich ting „Zon en Schild, te Amersfoort. De nieuw benoemde directeur werd ge boren op 22 November 1904 te Genderen (Noord Brabant). Hij studeerde aan de Universiteit te Utrecht, terwijl hij zijn specialistische opleiding tot psychiater- neuroloog ontving in de Valeriuskliniek te Amsterdam bij Prof. Dr v. d. Horst. Daarna was hij veertien jaar werkzaam op de psychiatrische inrichting,,Wolfheze" te Wolfheze, terwül hij nu sedert 1946 verbonden is aan de Psychiatrische In richting „Zon en Schild" te Amersfoort waar hij sedert jaren ook de functie van waarnemend Geneesheer-directeur uit oefent en de hoofdleiding heeft van de „actieve" therapie. Dr van der Beek noopt dit najaar te promoveren. Uiteraard zal ook daarna nog wel wat moeten worden aangevraagd voor vergoeding schade, die pas later de finitief kan worden vastgesteld. Over het langzame tempo van schadetaxa- tie hadden de minister tijdens zijn tournée geen klachten bereikt. DE GEMEENTEN. De financiële positie, nu en in de toekomst, van de getroffen gemeenten had eveneens 's ministers volle aan dacht gehad. Hij deelde mede, dat de in de maak zijnde wet op de schade vergoeding aan de lagere publiek rechtelijke lichamen (gemeenten en waterschappen) zeer ver gaat en dat ook schadebeperkende maatregelen (aanleg van een nooddijk b.v.) voor vergoeding in aanmerking komen. De adoptie kan in sommige geval len voor de uitkeringen aan de ge meenten financiële consequenties mee brengen. Geschenken zullen n.l. in rekening worden gebracht, wanneer zij, mèt de Rijksvergoedingen, de in tegrale schadevergoeding teboven zouden gaan. De gemeenten mogen dus van adop tie niet „beter" worden. Bijzondere geschenken vallen er niet onder, zodat zij ook niet in rekening zullen wor den gebracht. Als b.v. een adopteren de gemeente een muziektent geeft, dan zal de geadopteerde plaats dat niet merken in het bedrag der ver goeding. GEEN ANDERE OPVATTINGEN. Tenslotte werd de minister de vraag gesteld, of hij na zijn bezoek aan de getroffen gebieden nog op be paalde punten tot een ander inzicht was gekomen. De heer v. d. Kieft antwoordde: „Nee, ik heb door dit be zoek geen andere opvattingen gekre gen. Wel heb ik vele belangrijke dingen gehoord, maar zo heel veel WINDERIG INTERVIEW. de Kieft heeft, Minister van vlak voor zijn vertrek naar Hol land, de Zeeuwse journalisten bovenop de Zanddijk te woord gestaan. Eerst geschiedde dat in de beschutting van een grote meubelwagen, maar toen deze wegreed, had de wind vrij spel op het gezelschap. De minister liet zich daardoor echter niet in het minst afleiden. De journalis ten moesten wel heel dicht bij Neêrlands schatkistbewaarder s'. :tan om geen woord te missen! Maar geduldig werden alle vra gen aangehoord en bedachtzaam kwamen de zorgvuldig geformu leerde antwoorden, die ijverig werden genoteerd óp de bloc notevelletjes, die onophoudelijk dreigden weg te waaien nieuws was er niet. Ik kwam ook wel op een ongelegen moment, nu men de inhoud der wet nog niet kent. En het was bijzonder onprettig op de vele wensen en de vele noden, die mij werden voorgelegd, zo vaak nee te moeten zeggen. Maar de bespre kingen zijn overal op een redelijke en een plezierige toon gevoerd". De minister had Donderdagavond een bespreking in Hotel „De Koren beurs" te Goes. Vandaag bezocht hij Ouwerkerk en Nieuwerkerk, waarna in Hotel „Van Oppen" te Zierikzee besprekingen werden gevoerd. Daarna werd Kruiningen bezocht. De namen van degenen, die hem vergezelden publiceerden wij Donderdag reeds. Nog geen overeenstemming over ambentarensalarissen. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. Naar wij vernemen zou tussen dé regering en de organisaties van overheidsper soneel nog steeds geen overeenstm- ming zijn bereikt inzake de salaris verhoging voor de zogenaamde mid dengroepen, ten aanzien waarvan van de zijde der regering voorstellen zijn ingediend. De organisaties zouden de redelijk heid erkennen van een salariscorrectie voor de middelbare en hogere amb tenaren, die in salarisverhogingen in 1945 belangrijk zijn achtergebleven bij de anderen, doch zij zouden te vens van oordeel zijn, dat nu ver beteringen mogelijk zijn, ook andere oneffenheden behoren te worden weggenomen. In het bijzonder heeft dit waarschijnlijk betrekking op de beloning der vaklieden. WETSONTWERP INGEDIEND Minister Witte wil geen versnelling van de procedure 's-GRAVENHAGE, 8 Mei, De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting zal de gemeente besturen van getroffen plaatsen in het rampgebied, die een weder- opbouwplan laten ontwerpen, wij zen op de eis, dat deze plannen sober van opzet dienen te zijn. De minister zal bovendien bij zijn pre ventief toezicht aan dit punt bij zondere aandacht schenken. De minister deelt dit mee in de memorie van toelichting op het wets ontwerp „Regelen met betrekking tot de wederopbouw van het watersnood- gebied". Dit wetsontwerp is thans door minister Witte bij de Tweede Kamer ingediend. De minister is van mening, dat 'n snelle wederopbouw, behalve te ruim De stafchef van maarschalk Juin, generaal H. C. Navarre, is door de Franse ministerraad benoemd tot opperbevelhebber van de Franse en Vietnamese strijdkrachten in Indo- China. Hij vervangt generaal Salan. De Renaultfabrieken, die wegens een staking, enkele dagen gesloten zijn geweest, zijn gisteren weer door de werklieden bevolkt. De productie is echter nog niet volledig op gang gebracht. Garry Davis, die zich de naam „wereldburger nummer één" heeft aangemeten, is door de Britse politie opgepakt. Hij was namelijk in de tuin van Buckingham Palace door gedrongen bij een poging de Koningin te spreken te krijgen. -■ In India is een passagiersvliegtuig van de „Air India" neergestort. De dertien passa giers en vijf bemanningsleden kwa men om het leven. In Kenia zijn de afgelopen twee dagen meer dan 60 leden van de Mau Mau gedood of gewond bij een aantal gevechten in reservaten. De minister van Sociale Zaken, in het Indonesische kabinet, de heer Tjokroaminoto, heeft ontslag genomen. De minister van personeels zaken zal hem opvolgen. De Oost- duitse president Pieck heeft samen met zijn communistische handlangers Grotewohl en Ulbricht, resp. premier en vice-premier van Oost-Duitsland, de hoogsteonderscheiding, die in de Oost-zone geldt, ontvangen. Het is de Karl Marx-orde", een haam. die voor zichzelf spreekt. opgezette plannen, ook door gebrek aan voortvarendheid kan worden be lemmerd. Aanvankelijk heeft minister Witte overwogen de procedure, die noodzakelijk is voor het tot stand komen van een wederopbouwplan te versnellen, maar hij is hierop terug gekomen. Dit komt omdat voorname lijk in de gedeelten van het getroffen gebied, waar reeds wederopbouw plannen bestaan, het verschil in pro cedure voor de herziening van oude en nieuwe plannen complicaties kan geven. De wederopbouwwet, die mede van toepassing wordt verklaard, biedt volgens de minister een voldoende basis voor eventuele onteigeningen. Een hunner was een ontsnapte gevangene. UZENDIJKE, 8 Mei. Douane beambten van de post IJzendijke heb ben vanochtend een goede slag ge slagen. Zfj hebben twee veesmokke laars gearresteerd, waarvan er één een uit de Nederlandse gevangenis ontsnapte en sedertdien gezochte in woner van IJzendijke bleek te zijn. Deze man, J. L. A. C. genaamd, kwam samen met een bij de douane zeer berucht bekend staande Belgische smokkelaar O. M. uit Watervliet in een grote luxe slee aangereden en gaf aan het bevel om te stoppen, geen gehoor. Enkele honderden meters ver derop werden zij door andere dou anebeambten met een karabijn ge dwongen te stoppen. De wagen rem de, schoot gierend een stuk door en stopte. Een der kerels wist er nog uit te komen en rende het veld in, doch werd na een wilde jacht gegre pen. Achterin de auto zaten negen kalveren opeen gepakt. De plaats van de bestuurder was met ijzeren platen afgeschermd, doch tegen karabijn- vuur zag hij blijkbaar toch op. Beide 'heren zijn naar het huis van bewa ring te Middelburg overgebracht. Het volkshulpcomité wil Rilland helpen. ZAANDAM, 8 Mei. Twee Zaan- damse communistische raadsleden heb ben namens het volkshulpcomité van Zaandam aan de burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, medegedeeld, dat het comité via de E.V.C. en de W.V.V. een bedrag van f 5000.ter beschikking was gesteld voor de slachtoffers van de overstro mingsramp te Rilland-Batb, dat door Zaandam is geadopteerd. Voorts deelden zij mede, dat dit comité plannen had werkkleding bij de Zaandamse middenstand te kopen en de goederen naar. Rilland-Bath te zenden, en verzochten de burgemees ter zijn medewerking aan dit plan te geven. De heer Thomassen zette uiteen, dat de verstrekking van goederen een taak was van het Rampenfonds en niet tot de adoptietaak van de ge meente gerekend kon worden. Het volkscomité zal nu stappen overwegen de f5000.toch nog voor de getrof fenen te besteden. f 111,1 MILLIOEN IN HET NATIONALE RAMPENFONDS. 's-GRAVENHAGE, 8 Mei. Sinds gisteren is bij het Nationale Rampen fonds een bedrag van tweehonderd duizend gulden ontvangen.' In totaal is tot nu toe f 111,1 miilioen binnen gekomen. Socialistische winst bij Britse gemeeAteraadsverkiezingen, LONDEN, 8 Mei. Nu alle uitsla gen van de Britse gemeenteraadsver kiezingen op één na bekend zijn, heb ben de socialisten een nettowinst van 234 zetels, de conservatieven een nettoverlies van 130, de onafhanke- lijken een verlies van 100 en de liberalen van 4 zetels. LAS VEGAS, 8 Mei. Vanmiddag om half vijf is op het proefterreiu in Nevada weer een atoombom ontploft. De lichtflits, die op 120 km afstand duidelijk kon worden waargenomen, was feller dan het daglicht. Onmid dellijk vormde zich een paddestoel- vormige wolk. De ontploffing is teweeg gebracht door een krachtige atoombom, die door een B. 50 bommenwerper op 800 m. hoogte werd uitgeworpen. Frankrijk heeft de regering van Vietnam verzekerd, dat de drie ver bonden staten in Indo-China zullen worden geraadpleegd alvorens stap pen worden gedaan om de invasie van Laos aan de Verenigde Naties voor te leggen. net koninklijk bezoek aan Noorwegen is weer ten einde. Per vliegtuig zijn H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard gistermiddag uit Oslo vertrokken en gisteravond om half acht landde het toestel op Soesterberg, De Prins bestuurde zelf het vliegtuig. In Oslo werden zij uitgeleide gedaan door de bijna voltallige koninklijke familie. In de morgenuren had de Koningin vertegenwoordigers van de Noorse jeugdbeweging in de Nederlandse legatie ontvangen. Daarna werd een bezoek gebracht aan een grote chocoladefabriek. De lunch werd ditmaal gebruikt in het paleis van kroonprins Olav en kroonprinses Martha te Skaugum. Het koninklijk gezelschap, waarvan bovenstaande foto een beeld geeft, bezocht Donderdagavond een voorstelling in de nationale schouwburg. Op de voorste rij: H. M. de Koningin en Koning Haakon. Op de tweede rijt Prins Bernhard en Prinses Martha. GEMEENTEPOLITIEK IS BEGINSELPOLITIEK Belangwekkend -.referaat van de heer v. d. Wetering voor de C.H.U. te Middelburg - MIDDELBURG, 8 Mei. Voor de Statenkringen der C.H.U. van Mid delburg en Vlissingen heeft vanavond in de Bogardzaal te Middelburg ge sproken de heer van de Wetering, lid van de Tweede Kamer. Met nadruk heeft de heer van de Wetering betoogd, dat de gemeentepolitiek in dej eerste plaats beginselpolitiekis. Vooral bij de gemeenteraadsverkiezingen kan het om personen gaan, mensen van beginsel, die beginnen bij Goda Woord. In onze samenleving, zo zei de heer van de Wetering verder, be staan geen neutrale onderwerpen. Alle onderwerpen, die de gemeenteraad behandelt, staan in relatie tot het gezag. En al het gezag is van God gegeven. Zo ligt de gemeentepolitiek in het vlak van de gehoorzaamheid. De ge hoorzaamheid, die inhoudt het dienen van God en de naaste. De heer van de Wetering werd in geleid door mr W. F. E. Baron van der Feltz, die een kart en krachtig openingswoord sprak. Wil de politiek internationaal wat betekenen, zo begon de heer van de Wetering, dan moet de politiek na tionaal goed zijn. Zo moet de gemeen tepolitiek goed zijn, wil de nationale politiek wat betekenen. Nergens staat de mens immers dichter bij het be stuur dan in de gemeenten. Juist in de gemeenten spelen zich dikwijls felle principiële gevechten af. Er bestaat nog geen gelijkstelling voor het kleuteronderwijs, voor het ambachtsonderwijs, het landbouw onderwijs en andere takken van onder wijs. In vele gevallen hebben de rode burgemeesters het maar voor het zeggen en wimpelen alle aanvragen om subsidie af. Juist in de gemeen ten branden de principiële vragen. Er dreigen gevaren. De doorbraak gedachte viert nog hoogtij. Zich kerend tegen de doorbraakgedachte legde de heer van de Wetering zijn gehoor deze vraag voor: Kunt U het hier mee eens zijn, dat het in onze Aandeelhouder eist staking van herstelwerk MAAR HET WERK OP SCHOUWEN-DUIVELAND GAAT GEWOON DOOR GOES, 9 Mei. Gisteren deden op Schouwen-Duiveland geruchten de ronde, dat de M.U.Z. (Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken) haar materiaal en werkkrachten, die onmiddellijk na de ramp zijn ingezet, zou moeten terugtrekkden. Een der aandeelhouders, de heer Looyen uit Gorkum, zou namelijk geëist hebben, dat een bepaling uit de statuten, waarin gezegd wordt dat de maatschappij geen ander arbeidsterrein zou mogen hebben dan de Zuiderzee, ook thans zou worden toegepast. Aan deze bepaling was toegevoegd, dat men zich slechts naar een ander arbeids terrein zou mogen begeven, als alle aandeelhouders hiermee instemden. Daar de heer Looyen het met de gang van zaken op Schouwen-Duiveland niet eens was, zou hij formeel terugtrekking geëist hebben. We hebben ons licht over deze kwestie opgestoken bij het departe ment van Verkeer en Waterstaat en daar deelde men ons het volgende mede: Inderdaad bevatten de statuten van de M.U.Z. de hierboven genoemde bepaling. In 1951 echter zijn er in deze maatschappij moeilijkheden ontstaan, waarvan het gevolg is geweest, dat een aantal deelnemers zich terugtrok en dat de staat een kapitaal van vijf miilioen op tafel legde met de werk tuigen als onderpand. Hoe op het ogenblik de situatie ligt ten aanzien van het eigendomsrecht op dit materiaal is moeilijk te zeg gen; de rechter zou dit in een civiele procedure moeten uitmaken. Van een terugtrekken van het materiaal van Schouwen-Duiveland kan echter geen sprake zijn, omdat niet de M.U.Z., maar de zogenaamde combinatie Schouwen-Duiveland hier opereert. Vele grote aannemers van de M.U.Z. maken hiervan deel uit, maar ook tal van anderen zitten in deze combina tie. Men kan het zo stellen, dat de M.U.Z. als maatschappij hier formeel buiten staat. In de komende dagen kan ver moedelijk een communiqué tegemoet worden gezien, waarin de aandeel houders van de M.U.Z. hun stand punt ten aanzien van de eis van de heer Looyen uiteen zullen zetten. Op dit ogenblik js nog niet te zeg gen of het tot een gerechtelijke procedure zal komen. De bewoners van Schouwen en Duiveland be hoeven zich echter in geen enkel opzicht ongerust te maken: De droogmakingswerkzaamheden gaan ongestoord verder. Prins Bernhard commissaris voor Europese vluchtelingen? STRAATSBURG, 8 Mei. In- wel ingelichte kringen te Straatsburg noemt men Prins Bernhard als eer ste candidaat voor de functie van commissaris voor Europese vluchte lingen. In de Raad van Europa zou een grote meerderheid voor zjjn benoe ming zijn. De Belg Spaak wordt als tweede candidaat genoemd. samenleving niet gaat om de gods dienstige grondslag, maar om het wisselend sociaal-economisch in zicht? Hoe voelt U zich daarbij veilig in deze groeiende, wordende maatschappij? Wanneer de Christe nen dit durven zeggen, dan is hun Christendom slechts iets, dat erbij komt. Het is dan een privézaak. De doorbraak is voor velen een stuk tragiek geworden. Heeft ds J. J. Buskes piet geschreven: „In de P. v. d. A. werd onze levens- en wereldr beschouwing op sterk water gezet''? Gelukkig komen er thans velen terug. ZEELAND. Zich bepalend tot Zeeland, zei de heer van de Wetering, dat we in 1952 hebben gefaald. In Zeeland hebben we verloren aan de socialisten. De uit slag moet nu bevestigen de socia listen hebben de gemeenteraadsver kiezingen tot nationale verkiezingen uitgeroepen dat we hier in Zee land nog steeds een grote Christelijk- Historische vertegenwoordiging be zitten. Ook de middenstanders keren terug van hun verkeerde weg. Het is dwaas om met een eigen partij uit te ko men. Reeds 16.000 zijn er terugge keerd. Het is toch zo, dat de beste behartiging van de belangen geschiedt in die kringen, waar men principieel staat. Men kan het niet in de neu traliteit zoeken. Juist nu is het de tijd van de geestelijke strijd. In deze geestelijke strijd worden alle kwes ties, hoe gering ook, uitgevochten. Na dit belangwekkende referaat volgde nog een discussie naar aan leiding van gestelde vragen. Dezelfde rede zal de heer van de Wetering morgenmiddag voor de Sta- tenkring Goes uitspreken. NED. HERV. GEMEENTE NAM AFSCHEID VAN VIC. MEES OOST- EN WEST-SOUBURG, 8 Mei. Gisteravond heeft de Ned. Herv. gemeente van Oost- en West- Souburg afscheid genomen van vicaris J. Mees wegens vertrek naar Herwe nen. De scheidende predikant werd door ds de Stoppelaar toegesproken en hartelijk dank gebracht voor het vele werk door hem in het belang van de kerk verricht en voor de prettige en aangename wijze van samenwer ken. Ook mevr. Mees werd hierin be trokken. De heer Mees bracht hierna dank voor de gesproken woorden en voor het ondervonden medeleven en zei Souburg niet te zullen vergeten. Mevr. Mees was zeer erkentelijk voor alles wat zij hier heeft mogen deen. Ds J. D. de Stoppelaar, die een inlei dend woord sprak op deze gemeente avond, had alvorens zich tot de schei dende predikant te richten, gesproken over het vieren van het Heilig Avond maal volgens het nieuwe dienstboek. Mr Roolviuk, die onlangs als K.V.P.- afgevaardigde is benoemd als lid van de Tweede Kamer, heeft voor deze functie bedankt. Hij wordt, zoals ver wacht, opgevolgd door mej. dr J. C. H. H. de Vink uit Utrecht. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot vrij krach tige Noordelijk wind. Aanhoudend koud weer.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1