thans wel op Krijgsgevangenen mogen Korea blijven Na 1954 geen verlaging der defensiekosten te verwachten Koninklijk bezoek in Noorwegen „Nieuw Schouwen-Duiveland" bespreekt de problemen Noord-Bevelandse landbouwers kregen nieuw vee* PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Weer een scheut water in de wijn Communisten vragen de instelling van een repatriëringscommissie van vijf landen Straatsburg streeft naar eenheid* Levenslang wegens roofmoord te Naarden* 1 SNIPPER NIEUWS Verdediging tegen atoombommen Uitbreidingsplan voor Goes Uitgave": Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2472 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, f 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 8 MEI 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT M'idewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.57 u., onder 20.17 u. Maan op 2.59 u., onder 15.43 u. Hoogwater Zaterdag 9 Mei 1953. Vlissingen: 10.40 u. 1.73 m., 23.01 u. 1.64 m. Terneuzen: 11.06 u. 1.95 m., 23.31 u. 1.85 m. Wemeldinge: 12.07 u. 1.61 m., u. m. Zierikzee: 11.53 u. 1.42 m., u. m. PANMOENDJON, 7 Mei. De verrassingen uit het communistische kamp waren de laatste week wat minder talrijk en het zag er naar uit, dat de wapenstilstandsbesprekingen weer op eeir dood punt waren aangeland. Maar zie, de communisten zijn blijkbaar geschrokken van een dreigement van generaal Harrison, die hun te verstaan heeft gegeven, dat de communisti sche krijgsgevangenen in Zuid-Korea zouden worden vrijgelaten als ze niet wilden repatriëren. Vandaag hebben de Noordelijken zich dan ook gehaast met de mededelingen, dat ze geneigd zijn in te stemmen met het voorstel van de V.N. de krijgsgevangenen niet naar een neutraal land over te brengen, zoals ze tevoren hadden geëist. Het ziet er op dit moment volgens reacties uit Washington en Londen weer wat hoopvoller uit dan enkele dagen geleden en men acht de mo gelijkheid, dat men het nu spoedig over de status van de krijgsgevange nen eens zal zijn, zeker aanwezig. DE VOORSTELLEN. Het voorstel van de communisten, dat aan generaal Harrison is over handigd omvat onder andere de vor ming van can repatriëringscommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Po len, Zweden en India, teneinde de terugkeer van de gevangenen binnen twee maanden na het sluiten van een bestand te vergemakkelijken. Volgens dit voorstel moet elk van de genoemde landen een even groot aantal militairen zenden teneinde de gevangenen geheel onder controle te houden. Voorts zouden de landen, waaruit gevangenen afkomstig zijn, de gelegenheid moeten krijgen om vertegenwoordigers te sturen, die de bezorgdheid van hen moet wegnemen. In de eerste twee maanden na het sluiten van een wapenstilstandsover eenkomst zullen, volgens het noorde lijke voorstel, de gevangenen, dienaar huis terug willen, moeten worden ge repatrieerd. Zij dienen op de plaats waar zij worden vastgehouden te wor- Vandaag worden in Straatsburg de debatten over de Europese Grondwet of juister gezegd, over het statuut voor een politieke gemeenschap van de zes landen van de kolen- en staalgemeen schap hervat. Het parlementaire or gaan van de raad van vijftien Europese landen (de Raad van Europa) zal zijn mening over deze grondwet uitspreken. Het is te verwachten, dat deze mening positief zal zijn. Veel nieuws zal dit debat niet opleveren. De bespreking over de grondwet zal zelfs van onder geschikt belang zijn. Belangrijk is, dat het probleem van de verhouding van de Gemeenschap (het kleine Europa van Zes) tot de overige Europese landen besproken zal worden. Over het algemeen verwacht men dat een oproep gericht zal worden tot de twee gemeenschappen om nau were relaties aan te knopen. De politieke commissie van de raad gevende vergadering heeft nu voorstel len ingediend, die erop gericht zijn het streven naar eenheid binnen de Raad van Europa nieuwe impulsen te geven. Ongetwijfeld zal de Straatsburgse ver gadering dit voorstel met grote meer derheid aannemen. Natuurlijk wordt er dan ook op aangedrongen alle Euro pese organen in dezelfde stad te vesti gen. Het is een gelukkige bijkomstigheid dat velen In Straatsburg er van over tuigd zijn, dat zelfs een mogelijkheid van een vermindering der spanningen tussen de Sowjet-Unie en de vrije lan den de noodzaak van een grotere mate van eenheid niet zou wegnemen. Zo is er zeker reden de komende dagen uit Straatsburg goed nieuws te verwachten. den vrijgelaten en onder de hoede te komen van de neutrale commissie. Teneinde het noordelijke voorstel te bestuderen zijn de besprekingen tot Zaterdag verdaagd. Men verwacht, dat de nieuwe gezichtspunten de im passé, waarin men was geraakt, zul len doorbreken. De Pakistaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Mohammed AH, heeft te Calcutta verklaard, dat Pa kistan bereid is het toezicht op zich te nemen over de krijgsgevangenen in Korea, die weigeren naar hun land terug te keren. EEN LUCHT CORRIDOR NAAR BERLIJN. BONN, 7 Mei. Volgens geallieer de autoriteiten hebben de Westelijke mogendheden het Russische voorstel om de bestaande drie luchtwegen tus sen West-Duitsland en West-Berljjn te vervangen door één enkele, aan vaard. De Westelijke mogendheden zouden evenwel als, voorwaarde hebben ge-- steld, dat deze enkele corridor breed genoeg zal zijn voor een -rechtstreekse verbinding BerlijnHamburg en Ber lijnFrankfort. Over dit laatste punt zal Dinsdag a.s. worden gesproken, LAGERHUISDEBAT OVER BUITENLANDSE ZAKEN, LONDEN, 7 Mei Maandag a.s. begint in het Britse Lagerhuis een debat over de buitenlandse politiek, dat twee dagen zal duren. Premier Churchill is voornemens Maandag in een rede een uitgebreid overzicht van de huidige wereldsitua tie te geven. Britse politici hopen, dat hij ook het een en ander zal mededelen over de mogelijkheid van besprekingen op het hoogste plan tus sen Oost en West. MINISTER STAFS PERSOONLIJKE MENING De vraag of ons land atoomwapens krijgt bleef onbeantwoord (Van onze parlementaire redacteur.) Tijdens een persgesprek heeft minister Staf gistermiddag als zijn per soonlijke mening uitgesproken niet te verwachten, dat er na 1954 sprake zal zijn van een belangrijke verlaging van onze defensiekosten. Hoewel velen dit gehoopt hadden en het vaak ook uitgesproken is, zeide de bewindsman dat het onmogelijk is om de militaire begroting, na het einde van het vierjarenplan, terug te brengen tot fl milliard per jaar. Welk bedrag er in 1955 en volgende jaren met onze defensie gemoeid zal zijn valt nog niet te zeggen. Het volgend voorjaar zal in Nato-verband afgesproken worden welke verplichtingen de deelnemende landen op zich zullen nemen. Even eens als zijn persoonlijke mening, zeide minister Staf weer een voorstander te zijn voor een plan voor een bepaald aantal jaren. Het is niet uitgesloten, dat eind 1954 van het uitgetrokken bedrag van f 6 milliard f 400 millioen zal overblijven. Thans heeft men een overschot van f700 millioen, hetgeen voornamelijk een gevolg is van de aanloopperiode, die nodig was om de orders té kunnen plaatsen. Aanvaring met de „Duke of York" kostte vijf mensenlevens. HARWICH, 7 Mei. Naar thans is bekend gemaakt zijn bij de aan varing tussen het Engelse schip „Duke York" en het Amerikaanse vracht schip „Haiti Victory" vijf mensen om het leven gekomen. Vier lijken zijn in het schip aan getroffen, terwijl een der opvarenden in een ziekenhuis aan de verwondin gen overleed. Het is de sleepboten gelukt het zwaar gehavende vaartuig naar de haven van Harwich te slepen. AMSTERDAM, 7 Mei Het Am sterdams Gerechtshof heeft vanochtend, conform de eis, de 39-jarige los-werk- man G. L. uit Naarden en de 27-jarige grondwerker T. J. W. V. uit Hilversum levenslange gevangenisstraf opgelegd voor de moord op de 72-jarige tuinder Manus Verheul. Naar mén zich zal herinneren, waren 't deze beide mannen, die op Woensdag ochtend 20 Augustus j.l. te Naarden de oude tuinder verzochten, voor hen een aantal boerenkoolplanten uit de grond te halen. Terwijl hij daarmee bezig was, grepen ze hem vast, dienden hem met een hamer harde slagen op de schedel toe en- brachten hem met een dolkmes sneden in de polsen en de hals toe. Zij ontroofden de oude man vervol gens van zijn portefeuille met f 700, en maaktten zich per rijwiel uit de voe ten. Nog voor het slachtoffer de laatste adem uitblies, deelde hij, terwijl hij zwaar gewond in zijn tuin lag, aan een andere tuinder, die voorbij kwam, mede wie de daders waren. BIJNA 111 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. DEN HAAG, 7 Mei. Tot van avond is in het Nationale Rampen fonds f 110,9 millioen binnengekomen, hetgeen een vooruitgang met twee ton betekent ten opzichte van gis teren. Het hoofd van de veldpredikers en aalmoezeniers van de Amerikaanse luchtmacht heeft aan onze ambassa deur in Washington 26.000 dollar voor het Rampenfonds overhandigd. Ruim f 100.000.zijn, als baten van de op 12 Maart te Parijs gespeelde wed strijd Ned. profelftalFrankrijk, even eens in het Rampenfonds gestort. Tenslotte zijn vandaag 100 balen Columbiaanse koffie aan het fonds overgedragen. De koffie wordt ver kocht en de opbrengst in het fonds gestort. Socialistische winst bij raadsverkiezingen in Engeland. LONDEN, 7 Mei. De socialisten in Engeland verklaren tot nog toe bij de gemeenteraadsverkiezingen een netto winst van 77 zetels te hebben geboekt. Zij wonnen in Engeland en Wales 64 zetels en verloren er 28. In Schotland wonnen zij 54 zetels en verloren er dertien. Von Manstein vrij man. BONN, 7 Mei. De voormalige Duitse veldmaarschalk von Manstein, die wegens bedreven oorlogsmisdaden tot twaalf jaar gevangenisstraf is ver oordeeld, is het laatste deel van zijn straf kwijtgescholden. Von Manstein verblijft niet meer in de gevangenis te Werl, doch vertoeft sedert verscheidene weken in Zuid- West-Duitsland in verband met het feit, dat zijn gezondheid te wensen overliet. Hoewel er jaarlijks f 15Ö0 millioen voor de defensie op de begroting is uitgetrokken, is het niet mogelijk ge bleken zich precies elk jaar aan dit bedrag te hoifden. In 1951 beliepen de defensieuitgaven f 1 milliard. De bedragen voor de jaren '52, '53 en '54 zijn resp. f 1300 millioen, f 1600 mil lioen en f 1700 millioen. DE POSITIE VAN MAAR SCHALK JUIN. Minister Staf zeide vervolgens de bezwaren tegen maarschalk Juin niet te kunnen delen. Het is zeker niet zo, dat deze beroemde veldheer uitslui tend aan Frankrijk zal denken. De Nederlandse regering heeft dan ook geen wantrouwen tegen hem. Wel vindt zij het minder juist, dat Juin twee belangrijke functies in de Nato zou vervuilen, n.l. als commandant van de veldstrijdkrachten en als com mandant van de centrale sector. Op de laatste Nato-conferentie heeft Nederland zich verplicht om medio 1956 de eerste „Hunter"-vliegtuigen af te leveren. De „Harpoons" zullen vervangen worden door „Neptunes", terwjjl wij ook „Avangers" gaan aan schaffen. Dit is een groot tweemoto- rig vliegtuig, bestemd voor de lange afstand en geschikt voor de vernieti ging van onderzeeboten. De kosten van dit vliegtuig zullen f4 millioen bedragen. Tevens heeft de Marine het plan om dit jaar 4 grote hef schroefvliegtuigen aan te schaffen. Een groot probleem voor de Nato is, dat er geen geschikte nachtjagers op de markt zijn. Althans zo modern, dat zij in 1956 nog goed meekunnen. TERRITORIALE VERDEDIGING. De opbouw van onze territoriale verdediging heeft de aandacht van Generaal Gruenther getrokken. Men 4 4 4 Na 29 jaar vruchteloos zoeken heeft de Amerikaanse politie de 66-jarige Israël Blankenstein gearresteerd, die een der oprichters is van de Ameri kaanse communistische partij. Hij zal het land uit .worden gezet. Trygve Lie, de vroegere algemene secretaris generaal der V.N. is aan boord ge gaan van de „Oslofjord". Het schip zal hem van New York naar zijn vaderland, Noorwegen terug brengen. Een Brits militair vliegtuig is ver moedelijk in het Kanaal van Bristol neergestort. De tien militairen, die zich aan boord bevonden, moeten als vermist worden beschouwd. De „Oranje" en de „Willem Ruys" zullen voortaan op de thuisreis van Indone sië naar ons land Napels gaan aan doen. De reis DjakartaNapels duurt 15 dagen. De bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in centraal-: Europa, de Franse maarschalk Juin, zal van 17 tot 19 Mei een bezoek aan Nederland en België brengen. Hij zal in ons land kaderoefeningen bij wonen. Het vroegere hoofd van de afdeling gesproken woord van de Avro, drs H. J. Jonker, is toegetreden tot de leiding van het Prins Bern- hardfonds. Een deputatie van de Ned. Banketbakkersvereniging heeft, evenals vorig jaar, gisteren op paleis Soestdijk een moederdagtaart voor Koningin Juliana aangeboden. weet, dat ieder land deze verdediging zelf moet opbouwen. Zij valt dus niet in het Nato-verband. Bij de gemaakte afspraken is de territoriale verdediging niet vergeten, maar de troepen die beschikbaar ge steld moeten worden aan de Euro pese opperbevelhebber van de Nato hebben prioriteit, omdat zij door Amerika voorzien worden van wa pens en munitie. Het besef groeit, dat men ook bij de territoriale verdedi ging elkander moet helpen. Er moet overleg zijn, want de Nato-bevelheb- ber kan aanwijzingen geven aan de nationale bevelhebbers over de ver bindingen en het vervoer. Juist in Nederland is de territoriale verdedi ging van belang, daar het een uiterst kwetsbaar land is. Het is niet uit gesloten dat Generaal Gruenther over dit Nederlandse probleem zal spreken in het Amerikaans Congres. Op devraag of Nederland de beschikking zal krijgen over atoom wapens wilde de bewindsman zich niet uitspreken. Hij bleef het ant woord ook schuldig op de vrahg of de regering bereid zou zijn deze wapens te accepteren zonder goed keuring van ons parlement. Algemene vergadering „Kinderzorg". De -algemene vergadering van de Vereniging „Kinderzorg" te Middel burg zal worden gehouden op Dins dag 19 Mei a.s., in de gymnastiekzaal van de inrichting. Naast de gebruikelijke verslagen zal er een verkiezing van bestuurs leden plaatsvinden. Periodiek treden af mevr. G. van Doorninck-Bartling, ds W. J. Four- nier, J. Germing, ds H. M. Strating, H. Uyi en ds F. H. A. v. d. Wind. Zij zijn allen herkiesbaar. Niet her kiesbaar zijn wegens bedanken en vertrek mevr. M. T. Jacobs-Jansen en ds M. H. F. Witteveen. Het bestuur stelt voor in deze vacatures te be- noemen mevr- L. Hornstra-Tichelman fïe Souburg en ds W. C. F. Metz te Middelburg. In de middagbijeenkomst zal dr N. Beets, arts paedagoog-psycholoog, hoofdassistent van prof. dr M. J. Langeveld te Utrecht, spreken over: „De verhouding tussen paedagogie en psychiatrie bij de opvoeding van de kinderen". KWESTIE LAOS NIET IN DE V.N.? PARIJS, 7 Mei. Hoewel Amerika er voorstander van is, de communis tische inval in Laos aan de Ver. Na ties voor te leggen, meent men in Franse regeringskringen, dat Frank rijk voorlopig geen- beroep op de volkerenorganisatie zal doen. Sportkeuringsbureau te Goes in het leven geroepen. GOES, 7 Mei. Vanavond heeft men te Goes de Stichting „Sportkeurings bureau" opgericht. De taak van deze Stichting is voor Goes en omstreken een sportkeuringsbureau te exploite ren. Niet minder dan 54 sportvereni gingen kunnen zich bij het bureau aansluiten om hun leden te laten keuren. De contributie per vereni ging zal voorlopig f 5.per jaar be dragen. Meegedeeld werd, dat het in de be doeling ligt eveneens sportkeurings- bureaux te vestigen in Oostburg, Ter neuzen en Kortgene. In Krabbendijke is reeds provisorisch een sportkeu ringsbureau in het léven geroepen. De vergadering, bestaande uit tal van afgevaardigden van sportvereni gingen op de Bevelanden, die tot op richting van de Stichting besloot, hoorde eerst een causerie aan van de heer Olthof uit Winschoten, die lid is van de Federatie van Sport- keuringsbureaux. Uit dit referaat bleek, dat Zeeland, vooral wat de sportkeuringen betreft, veel heeft in te halen. De noodzakelijkheid van 'n sportkeuringsbureau werd door tal van afgevaardigden gevoeld, omdat de verschillende sportbonden een ver plichte keuring voorschrijven. In het voorlopig bestuur werden gekozen de heer Haasdonk, voorzitter; de heer J. J. Platteeuw, secretaris penningmeester en als leden dr C. Griep en de heren K. Kooi en H. M, Berrevoets. Het ligt in de bedoeling om de keu ringen in de toekomst in het medisch centrum plaats te doen hebben. Nog onvoldoende in de Navo-landen. PARIJS, 7 Mei. De secretaris generaal van de NAVO, Lord Ismay, verklaarde vandaag, dat de verdedi gingsmaatregelen der veertien Navo- landen nog niet ver genoeg gevor derd zijn. Alle gegevens omtrent de uitwer king van verschillende soorten atoom bommen worden thans ter beschik king van de landen gesteld, teneinde het hen mogelijk te maken voorberei dingen te treffen voor een zo goed mogelijke verdediging. Op de tweede dag van hun bezoek aan Noorwegen hebben Koningin JuliJna en Prins Bernhard gistermorgen een bezoek gebracht aan de kernreactor te Kjeller, waar Noorwegen en ons land samen proeven nemen op het gebied van de atoomenergie. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan een groot kinderziekenhuis, waarna honderden Nederlanders, die in Noorwegen wonen, in het gebouw van de Nederlandse legatie aan H. M. de Koningin en Prins Bernhard werden voorgesteld. Ook werd een bezoek gebracht aan een scheepswerf. Bij al deze bezoeken werd ons koninklijk paar begeleid door Koning Haakon of door de beide prinsen. Op de foto poseren Koningin Juliana en Koning Haakon voor de pers fotografen. CRITIEK OP BOOTDIENST ZIERIKZEE-KATSEVEER Evacué's ontvingen betere kleding dan de achtergeblevenen ZIERIKZEE, 7 Mei. - Gister middag hield de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" een bestuurs vergadering in het „Huis van Nas sau" te Zierikzee, onder voorzitter schap van notaris P. Heering. Uitvoerig wordt gesproken over de nieuwe weg RenesseScharendijke, mede in verband met het vervoer van fruit uit de Westhoek. Verwacht wordt dat deze weg pas over 3 maanden klaar zal zijn. Voorlopig zal deze weg beperkt geopend zijn voor autovervoer. Rijkswaterstaat heeft toegezegd het onderhoud van de weg Renesse Scharendijke voor zijn rekening te nemen. Verwacht wordt dat 10 wagens met fruit gemiddeld per dag over die weg zullen komen. In antwoord op een, aan het Ram penfonds, gericht schrijven, is bericht ingekomen, dat met de belangen van de rampslachtoffers volledig rekening zal worden gehouden en dat voor de slachtoffers van Schouwen en Duive- iand fondsen worden gereserveerd, zodat zij gelijk komen te staan met andere watersnoodslachtoffers. Geschenkzending uit N.-Holland overgedragen. KORTGENE, 7 Mei „Man, man, da's toch een beestje". Liefkozend streek vanmiddag een Noord-Bevelands landbouwer over de rug van een fraai koebeest, dat in de Hoofdstraat met nog 39 zusters, zestig varkentjes en een tiental schapen stond te wachten tot haar nieuwe eigenaar haar zou wegvoeren. De fraaie koe maakte deel uit van een geschenkzending uit de Wieringer- meer, die hedenochtend aan getroffen landbouwers werd overgedragen. Het gezelschap dat dit vorstelijk geschenk kwam aanbieden bestond ondermeer uit de burgemeesters van de adopte rende gemeenten Schagen, Wieringer- meer, Wieringerwaard en Wansinger- horn, leden van de Noord-Hollandse aankoopcommissie en anderen. Zij werden op het gemeentehuis ontvan gen waar de voorzitter van de Kring Noord-Beveland van de Z.L.M., de heer P. Bom, hen verwelkomde en waarbij deze zijn dank uitsprak voor de hulp. Bij dit welkom waren aan wezig de heren C. Philipse, lid van G. S., ir J. D. Dorst, de provinciale voed- Gezondheidsdienst voor Dieren, dr G. selcommissaris, de directeur van de Wagenaar, de Rijksveeteeltconsulent ir W. L. Harmsen, alsmede leden van de gemeentebesturen van Kortgene en Wissekerke. Burgemeester W. J. Wognum van Schagen voerde na hem het woord en vertolkte de gevoelens van vriend schap, die de adopterende gemeenten in Noord-Holland voor Noord-Beve land zijn gaan koesteren. De heer K. v. d. Veen sprak namens de N.H. aan koopcommissie. Nadat woorden van dank waren ge sproken door de heren Philipse, dr C. Wagenaar als voorzitter der Herstel commissie, ir Harmsen en de heer G. M. F. Bom, volgde de uitreiking van het vee, en konden de landbouwers hun nieuw verworven bezit mee naar huis nemen. Na een diner, waarbij o.m. het Drie Eilandenplan nog ter sprake kwam, heeft men een rondrit gemaakt over het eiland. GOES, 8 Mei. B. en W. van Goes hebben de raad voorgesteld een cre- diet te verlenen van f 6750.voor het ontwerpen van een uitbreidings plan. In September 1950 vroeg en kreeg B. en W. een crediet van f 9000 voor het maken van een ontwikke lingsplan en de opdracht werd ver strekt aan het architectenbureau irs A. v. d. Steur en W. A. C. Herman de Groot te Rotterdam. Het voorberei- dingswerk door dit bureau werd ver richt in samenwerking met het Bu reau Gemeentewerken en bevindt zich thans in een zeer ver gevorderd stadium van voltooiing. In verband met zeer spoedig te verwachten bouw van utiliteits- en andere gebouwen is het echter dringend gewenst dat ook de daarbij behorende uitbreidings plannen, terstond uitgewerkt kunnen worden. Het geheel zou dan, volgens de berekeningen van het architecten bureau in October a.s. klaar zijn voor behandeling in de raad. B. en W. wij zen er nu op dat de uitwerking van de plannen ook nu weer het beste verricht kunnen worden door het ar chitectenbureau en het bureau van Gemeentewerken samen. De kosten hiervan zullen bedragen f 9800.doch aangezien op het vorige crediet van f9000.een, bedrag van f3210. kon worden gespaard is voor het ont werpen van het uitbreidingsplan nog slechts een aanvullend crediet van f 6790.— nodig. VEERDIENST KATSEVEER. ZIERIKZEE— Ged. Staten van Zeeland hebben geantwoord op een schrijven inzake het passagiersvervoer Zierikzee— Katseveer v.v. met de „Robbeplaat" en schrijven dat inleggen van de „Koningin Emma" moeilijkheden met zich meebrengt, daar dit schip niet in de haven kan draaien. De haven moet uitgediept worden. Alles wordt gedaan om het doel te bereiken. Inzake de kledingvoorziening is een schrijven gericht aan het ministerie van Sociale Zaken, B. en W. van Zie rikzee, de directie van het Rampen fonds en de directie van het Roode Kruis. Gewezen is o.m. op het feit, dat de évacué's meer en betere kleding ont vangen dan de achtergeblevenen en de dijkwerkers. De stichting wil in deze coördine rend optreden. Alleen van het Ram penfonds is antwoord ontvangen waar uit o.a. blijkt, dat de verstrekking door het Roode Kruis geschiedt en dat wordt aangenomen, dat er geen on billijkheden geschieden. Voor Zeeland zijn pas grote hoeveelheden goeda kleding verstrekt. Besloten wordt eerst het antwoord van het Roode Kruis af te wachten. Inzake de vertegenwoordiging der vissers in het bestuur der stichting zal de voorzitter contact opnemen met de voorzitter van de Vissersvereniging „Helpt Elkander". PROPAGANDA. Uitvoerig wordt gesproken over het houden van een openbare vergadering en het voeren van propaganda voor de stichting, zo mogelijk landelijk. Een propagandacommissie wordt be noemd om een en ander nader uit te werken. Hiervan maken deel uit de heren P. Heering, J. Stevense, A. M. Geluk en 3 leden van de perscommis sie, n.l. de heren A. Brand, M. J. bij de Vaate en G. J. Vorstheuvel La- brand. Een aanvang wordt nog gemaakt met behandeling van het Werkpro gramma. In het ontwerp-programma worden enige redactiewijzigingen aangebracht. Bij het punt „Woningbouw" wordt gevraagd waar de gezinsbarakken blijven. De voorzitter zegt toe erop aan te dringen dat aan de betrokken gemeentebesturen zal worden ver zocht omtrent het plaatsen van de barakken de grootst mogelijke soepel heid te betrachten, ook voor particu lieren. Verder wordt nog gesproken over de groentenvoorziening van het eiland. De aanvoer geschiedt uit Rotterdam. Als een winkelier deze te laat ont vangt, dan ligt dat aan hemzelf en heeft hij ze te laat besteld. Tenslotte wordt nog gesproken over de noodzaak, dat de boot Zierikzee Katseveer ook auto's dient te vervoe ren. In dit verband wordt critiek op het Prov. bes' iur geleverd. Getracht zal worden hierin verbetering te krijgen. DE BILT ZEGT: Vrij zonnig. Droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1