RANG Mïeuws u» de Provincie. Ve pt'tsmpeu/ta. Vm cfe mste Wia. Stichting „Herrezen Middelburg" krijgt subsidie» Gemeenteraden» k m Vol sprankelend zonlicht. Verrassend fijne smaken. U herkent RANG aan de vrolijke kleurentinteling en aan de naam RANG. die op het beschermend omhulsel staat m Technische School te Middelburg krijgt twee experimenteerklassen» Geeo zuiveringsinstallatie voor Middelburgs zwembad. Goes. 1 holen. hansweert kapelle krabbendijk: oud-v ossemeer st. maartensdijk waarde 'ijzen dijke zoutespul WEK DE GAL IN UW LEVER OP Werkloosheid in Zeeland steeg in 1952 aanzienlijk» Donderdag 7 Mei 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Gemeenteraad van Middelburg. Arnemuids Voetpad wordt aan openbaar verkeer onttrokken» MIDDELBURG, 5 Mei De gemeenteraad heeft vanmiddag besloten 50 pet. van een eventueel tekort op het dierenpark, dat de Stichting „Herrezen Mid delburg'' deze zomer zal exploiteren, tot een maximum van f 2000,voor re kening der gemeente te nemen. Uitdrukkelijk is bepaald, dat „Klein Blijdorp", op het parkeerterrein achter de Lange Delft, des Zondags niet geopend zal zjjn. De heer A. J. Schot (SGP) vroeg zich af, of er nu ineens geen grote be hoefte meer aan parkeerterrein be staat en de heer M. Wattel (AR), of het terrein zonder toestemming van de raad wel mocht worden afgestaan. Ook was hij benieuwd, of het wel een ge schikte verblijfplaats was voor de die ren. „Die konden niet worden geraad pleegd", antwoordde burgemeester Bol- kestein, die verder verklaarde, dat B. en W. ook geaarzeld hadden het par keerterrein beschikbaar te stellen. Zij waren aan de andere kant van mening, dat er voldoende parkeerruimte be schikbaar is mits niet alle vreem delingen hun wagen in het hartje van de stad neerzetten. De politie zal straks heel wat te regelen hebben. Raadple ging van de raad was volgens het dele gatiebesluit niet nodig, al gaf de bur gemeester toe, dat het college de com missie van openbare werken had moe ten inschakelen. Overigens was hij niet zo optimistisch over het aantal bezoe kers, dat is begroot. ARNEMUIDS VOETPAD. De raad besloot het Arnemuids Voetpad aan het openbaar verkeer te onttrekken, zulks op voorstel van B. en W. De heer I van Loo (Arb.) wenste sluiting op korte termijn, maar de heer L. A. Schenk (WD) was verbaasd, dat B. en W. plotseling van standpunt wa ren veranderd. Komt dat alleen, door dat Arnemuiden het veer over de Arne wil opheffen? Hij voelde alles voor het behoud van het pad, dat één der weini ge oude weggetjes rond de stad is. De burgemeester antwoordde, dat in *de vorige raadszitting vele leden critiek hadden op het voorstel het pad niet te sluiten, maar dat B. en W. de zaak te onbelangrijk achtten om er een „strijd met de raad" voor te beginnen. Met aantekening, dat de heer Schenk tegen was, werd het voorstel aanvaard. Er werd een crediet van f10400, verleend voor verbetering der straat verlichting van de Noordsingel en de Noordweg. Met het werk bleek reeds te zijn begonnen. De commissie van finan ciën had daarop aanmerkingen ge maakt. Nu gaf de burgemeester toe, dat er inderdaad niet van een noodge val gesproken kon worden. Men stond echter voor de keuze óf het straatwerk direct uit te voeren en later de straat nog eens open te breken voor de verlich ting óf beide werken gelijktijdig te doen plaats vinden. De heer B. A. Hes- «elink (WD) verklaarde niet graag voor dit soort voldongen feiten te wor den geplaatst. Vier tot vijf maanden geleden wisten B. en W. al, dat het straatwerk aan de orde zou komen. Zij hadden direct met een voorstel omtrent de verlichting bij de raad kunnen ko men. De heer J. S. Hoek (AR) deelde mede, dat de commissie van financiën niet graag de activiteit van B. en W. wil remmen, maar dat het nu al ver schillende keren is voorgekomen, dat B. en W. beslissingen nemen in wat hij noemde de veronderstelde geest van de raad. Op deze weg mag niet worden voortgegaan. Dan worden de goede ver houdingen uit het oog verloren. De bur gemeester beloofde beterschap RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag werd op een vraag van de heer A. J. Schuitema (Arb.) geantwoord, dat het molentje op de Markt aan het eind van de zo mer verdwijnt. De burgemeester noem de het een steen des aanstoots. Op een vraag van de heer P. Meliefste (AR) werd medegedeeld, dat naar het oor deel van deskundigen met openstelling van het park „Toorenvliedt" nog een jaar moet worden gewacht. HOEDEKENSKERKE Verbetering weg Hoedekenskerke— Kwadendamme besproken In de raadsvergadering van Hoede kenskerke, wijdde de voorzitter, burge meester mr H. J. M. Stieger, enige woor den aan de 44ste verjaardag van H.M. de Koningin Juliana. Uitvoerig werd gesproken over de toe komstige verbetering van de weg Hoe- dekenskerke-Kwadendamme. In verband met de stormramp moest de aanbesteding voor onbepaalde tijd worden uitgesteld, doch verwacht mag worden, dat nog dit jaar de verbetering zal kunnen plaats vinden. Besloten werd aan het Neder landse Rode Kruis een subsidie te ver lenen van f 20.Aan de Z.L.M. werd een subsidie van f 25.per jaar per leer ling verleend voor de lagere Tuinbouw school te Kapelie. In verband met de sterke toename van het verkeer werd be sloten over te gaan tot invoering van één richtingsverkeer via de Noordweg-Konin- gin Julianastraat. Aan de ambtenaren der gemeente, wier jaarwedde van gemeentewege wordt ge regeld. werd een ramptoelage toegekend van 20% der jaarwedde, met een mini mum van f 150.en een maximum van f 600.per jaar. ZAAMSLAG omen in de Noordstraat worden gerooid In de raadsverg. van Zaamslag, feli citeerde de voorzitter burgemeester H. D. Trimpe, het raadslid J. J. van Ham, met zijn ontvangen onderscheiding in zilver, voor zijn 40-jarige trouwe dienst. Afwijzend werd beschikt over een ver zoek om subsidie van het E.K. Zieken huis te Sluiskil. De keien uit de weg naar Griete zullen worden verkocht voor de prijs van f4.30 per vierkante meter. De goedkeuring is bij G.S. reeds aangevraagd voor de ver andering van het wegdek. Het werk zal worden opgedragen aan de Fa M. P. Hol uit Kloosterzande. Ook deelde de voorzitter mede op Othene onder de dijk het wegje te be- klinkeren, en verder de andere wegen aldaar te teren, met een trottoir voor de huizen, waaronder dan de waterleiding komt te liggen. Ook de riolering op het Veer voor de huizen aan de Westzijde moet worden verbeterd. De voorzitter brengt hét ontslag op 65- jarige leeftijd ter sprake van de heer J. van Langevelde. Hij stelde voor deze nog wat aan te houden, om hem in de gele genheid te stellen zijn pensioen te ver hogen, daar hij wel pensioen geniet als grafdelver, maar niet als gemeente werk man. Een oplossing zal worden gezocht om hem zo goed mogelijk te helpen. Uit het dubbeltal L. Florussen-M. Wie- land werd gekozen tot lid van de com missie van Advies woonruimte wet eerst genoemde met 10 tegen 1 stemmen. Uit het dubbeltal H. de Feijter—J. v. d. Ree, werd herkozen H. de Feijter. Besloten werd de O.L. School aan de Muziekvereniging af te staan, daar zij van mening zijn dat ingebruikneming mogelijk is. De vergoeding bijz. lager onderwijs werd als volgt samengesteld: Schook Polderstraat f 5317,33; Riemensstraat f 3762,01; Reuzenhoek f 2379,50; Othene f 1050,17. De oude muziektent zal worden afge broken. Besloten werd de nieuwe mu ziektent te plaatsen op plein Zuid. Er zullen 4 premiewoningen worden ge bouwd. De bomen in de Noordstraat zul len worden gerooid. Fruitoogst geruimd in Goes ALLEEN IN KAPELLE NOG FRUITVEILINGEN KAPELLE, 6 Mei. Met ingang van volgende week Dinsdag zal er in Kapelie veiling van fruit voor export en binnenland worden gehouden om I uur inplaats van 2 uur, zoals tot op heden het geval was. In Goes is de fruitoogst van 1952 practisch geruimd, zodat deze maat regel genomen kon worden. De prijs van de appels, die er nu nog zijn is sterk opgelopen. Voor de Golden Delicious werden Dinsdag prijzen betaald van rond f 1.per leg. voor de goede kwaliteit. De Jonathan deed tot 85 cent per kg. In Kapelie werden Dinsdag ook de eerste Bramley Seedling uit de gas cellen geveild. De handel liep vlot en er werd tot 46 cent per kg. betaald. Nog enkele weken zullen er in Ka pelie Bramley Seedling en Jonathan geveild worden, en ook zijn er nog stoofperen. Ingezonden Mededeling (adv.) NUTSSPAARBANK OVER APRIL MIDDELBURG, 6 Mei. De Nuts- spaarbank te Middelburg noteerde over de maand April 1953 een ver meerderde inleg van f 102.295. Het tegoed op het einde werd f 8.904.552. Er werd ingelegd f351.335 en terug betaald f248.743. Het aantal rekenin gen op het einde was 11481. Het tegoed bij begin f 1.111.622 van het bijkantoor te Oostburg werd ver meerderd met f 65.875. De inleg be droeg f 94.929, er werd voor f 29.054 terugbetaald. Op de zitdag te Oostkapelle werd ingelegd f 5702 en terugbetaald f 2817. Bij het schoolsparen werd f 1157 meer terugbetaald dan ingelegd. Het tegoed op het einde werd f38.216. Het totaal aantal afgegeven baby boekjes bedroeg 9, met een storting van f 16.50. Er zijn momenteel 771 spaarbusjes in omloop. Het gespaarde bedrag over April bedroeg f 1106. Het saldo op het einde van dg reke ning effecten was f 5.941.427. Er wer den voor f 1984 effecten aangekocht en afgelost-verkocht voor f 9000. Het eindbedrag der liquiditeitsposi tie was f844.939. Leerlingental neemt nog steeds toe. Afgestudeerden van Machinistenschool worden vlot geplaatst» l i i, MIDDELBURG, 6 Mei Drie dagen staat de Technische Schooi aan het Molenwater in het middelpunt der belangstelling. Gisteren brachten leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen een bezoek aan de school, vandaag begroet de directeur, de heer E. Visscher, vele autoriteiten (o.w, burgemees ter Bolkestein) en morgen komen ouders en belangstellenden een kijkje nemen, als er openbare les wordt gehouden. Het is altijd weer interessant zo'n techni sche school In vol „bedrijf" te zien. De jongens doen extra hun best en de di recteur kan met gerechtvaardigde trots wijzen op de vele werkstukken, die in de leslokalen staan opgesteld en niet minder op de schitterende miniatuurge- bouwen, die een onderdeel van de maquette voor „Nieuw Walcheren" vormen en waaraan op de tweede verdieping de laatste hand wordt gelegd. Dit jaar heeft de Technische School weer goed geboerd. De nieuwe cursus begon met 360 leerlingen, afkomstig van Walcheren, West Zeeuwsch-Vlaan- deren en Zuid- en Noord-Beveland. De belangstelling was weer 'n stuk groter dan het jaar daarvoor. Als het aanbod nog groter wordt, zal uitbreiding niet kunnen uitblijven. De verdere moderni sering der school ontving weer de no dige aandacht. De afdeling bankwer- ken bv. kreeg een nieuwe schaafbank, twee draaibanken en een slijpmachine, alles hypermodern. Andere machir.vs werden gereviseerd of gedeeltelijk ver nieuwd. Van een bevriende relatie werd een slijpbank ontvangen. VOOR HET ALGEMEEN BELANG. De leerlingen der Technische School maakten zich ook nu weer verdienste lijk met werkzaamheden in het alge meen belang. Zo werden voor de Gods huizen niet minder dan 50 nachtkastjes vervaardigd, terwijl voor het bejaarden huis kasten werden gemaakt. Het fraaie poortje naast hotel „De Burg" kwam ook voor rekening der jongens, terwijl de miniatuur Walcheren enthousiaste medewerking bij de jongelui ondervond. Men kan rustig zeggen, dat al deze werken niet tot stand zouden zijn geko men tengevolge van financiële moeilijk heden, indien de leerlingen zich er, on der leiding van hun leraren, niet over hadden ontfermd. Een bijzonder succes bleek dit jaar de uitslag van het V.A.M.-examen te zijn, door de kopklasse monteurs afge legd, waarbij alle leerlingen slaagden voor het diploma leerling-monteur. Bo vendien slaagden allen, op twee na, voor het theoretisch gedeelte hulpmon teur, nl. de opleiding 2e en 1 monteur BOVAG-examen, opleiding sterkstroom monteur electrotechniek, opleiding in stallateur electrotechniek, opleiding pa troonsexamen Bovag, opleiding brom fietshersteller, opleiding (drie jaar) voor aannemer en bouwkundig opzich ter onder toezicht van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf 's-Gravenhage, opleiding algemene cursus motorenken nis en opleiding wegenbouw. DE MACHINISTENSCHOOL. Ook van de Machinistenschool kan veel goeds worden gemeld. Zij was vol ledig bezet en het aantal leerlingen in opleiding voor de K.P.M. nam weer toe. Begaafde jongelui, die financieel niet in staat zijn deze opleidifig te volgen, krygen nu de kans een prachtige posi tie te verwerven. Be plaatsing van de geslaagde leerlingen had een vlot ver loop. De Stoomvaartmij „Nederland" nam niet alleen verschillende afgestudeerde jongens, maar schonk bovendien een moderne indlcateur en een brandstof- pomp. Er slaagden 31 leerlingen voor het Staatsdiploma V.D. De nieuwe cur sus begon met 146 leerlingen. De jonge lui zagen kans de volledige klepelin richting voor het carillon van de Lange Jan te vervaardigen, een uniek werk stuk. De Machinistenschool belastte ziel) ook weer met de reparatie en het onderhoud van het brandweermateriaal O.m. werd de kraan van de magirus ge deeltelijk vernieuwd. EXPERIMENTEERKLASSEN. Met ingang van de nieuwe cursus in September zullen op de Technische School twee zg. experimenteerklassen (voor timmeren en bankwerken) wór den ingesteld in het kader der vernieu wing van het nijverheidsonderwijs. Daarbij worden de lessen van alle lera ren gedurende een bepaalde tijd ron dom één onderwerp gegroepeerd. Uit eindelijk zal beslist worden, of het nieu we, landelijke leerplan volgens deze ho rizontale lijn zal worden opgesteld. Wekelijks komen de leraren bijeen om het werk en de voor- en nadelen van deze nieuwe onderwijsmethode te bespreken. De school zal een voorlich tingscentrum worden voor andere Technische scholen in Zeeland. In het leerplan van deze speciale klassen krij gen ook de vakken zang en aardrijks kunde een plaats. De opzet is m. om de leerlingen ook een wat bredere ont wikkeling te geven. Eis ingetrokken MIDDELBURG, 6 Mei. Naar wij ver nemen is juist vanmorgen ten Stadhuize het verblijdende bericht ontvangen, dat de els tot het opstellen van een zuive ringsinstallatie voor het nieuwe zwembad is ingetrokken. Deze mededeling komt precies een dag nadat de burgemeester in de raadsvergadering opening van za ken had gegeven. De officiële mededeling was afkomstig van de juridische afdeling van het mini sterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting. Het blijkt dus, dat minister Wit te bij nader inzien het advies van de Pharmaceutisch Inspecteur, dat hem via het departement van Sociale Zaken be reikte, naast zich heeft neereglegd en van mening was, dat het niet aanging om deze reden de Rijksgoedkeuring te weigeren. Voor de gemeente betekent dit, dat de uitgave van rond 50 mille, waar toe zij eerst verplicht zou zijn, niet be hoeft te worden gedaan. Het plan zal nu zo spoedig mogelijk opnieuw moeten worden ingediend, om dat er onder het eigenlijke bad palen moeten worden geheid. Men mag ver wachten, dat goedkeuring geen verdere moeilijkheden zal opleveren. Als straks ook de raad voor dit doel een crediet van rond f 50.000.wil voteren en G.S. geen bezwaren maken, kan zwemmend Mid delburg het volgend jaar het bad in ge bruik nemen. Voor B. en W. betekent dit bericht een onverwachte overwinning. NIEUWE ADVOCAAT BE-EDIGD MIDDELBURG, 6 Mei. De president van de Arrondissementsrechtbank heeft vanmorgen beëdigd als advocaat en pro cureur mr J. J. van Luyk te Middelburg. Hij zal deel uitmaken van de advocaten- combinatie Kurtz- (P.C.) Adriaanse. De eerste zeebaars GOES, 6 Mei. Zaterdag j.l. werd de eerste zeebaars gevangen en wel aan de N. Bevelandse kust, waar vorig jaar ze- veel Z. Bevelanders de werphengelsport beoefenden en dikwijls met prachtbaar- zen huiswaarts keerden. Voor de fruitteelt BESTRIJDT DE PRUIMEZAAG- WESP GOES, 6 Mei. De Waarschuwingsdienst van de Kring Zeeland der N.F.O., de Rijkstuicbouwvooriichtingsdienst en de Plantenziektekundige dienst deelt mede dat het tijdstip voor de bestrijding van de pruimezaagwesp weer is aangebroken. Aangezien bet vrij moeilijk is om na te gaan of er veel eitjes zijn afgezet, is het meestal het beste om af te gaan op de aantasting in vorige jaren. Als bestrijding kan zo spoedig moge lijk gespoten worden met HCH, vóór de eerste larven uitkomen. Hierbij moet men echter wel letten op het smaakbe- derf bij onderteelt. Ook kan men wach ten tot de eerste larven worden gevon den en daarna spuiten met parathion. Hiermede kan men tegelijk de bladluis en reeds uitgekomen spint doden, doch de werkzaamheden tegen pruimezaag wesp is iets geringer dan van HCH. De larven kunnen op 't eind van deze week verwacht worden. Zangconcert ten bate van het Rampenfonds. Zes Goese zangverenigingen zullen op Donderdag 12 Mei a.s. des avonds om 8 uur in de Grote Kerk een gevarieerd concert geven. De opbrengst van dit con cert komt te bate v. h. Rampenfonds. Het ligt in de bedoeling, dat elke vereniging haar eigen programma uit zal voeren. Gouden huwelijksfeest Vandaag hopen de heer en mevr. SteenhardSchaalje, wonende aan de Middelburgsestraat, de dag te herden ken, waarop zij nu 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Opbrengst voetbalwedstrijd De voetbalwedstrijd, gespeeld tus sen de Zuid-Bevelandse doctoren en gemeenteraadsledengemeenteperso- neel, heeft f 400.opgebracht. Er waren 1490 bezoekers. Oudste inwoner overleden Woensdagmorgen is in zijn huis aan de Hoogstraat de oudste inwoner van Tholen, de heer L. K. v. Dijk, over leden in de ouderdom van ruim 97 jaar. De overledene was oudhoofd der O.L. school en oud-directeur van de Rijksnormaalschool en ridder in de Orde van Oranje Nassau. Eerste ansjovis gevangen Op de weer visserij en van de heren Verkammen en Schot, is de eerste ansjovis van dit seizoen aangevoerd. De besomming van de uitgevaren bot en kreeftvissers waren aan de lage kant en nog niet lonend. Geslaagd. Geslaagd voor het examen van Assistent 's Rijks Belastingen de grenskommiezen G. Dankaert en A. J. Overbeke, alhier. „Sclieldegalm" naar Tilburg. De Har monie „Scheldegalm" zal op 2e Pinkster dag te Tilburg deelnemen aan de Grote Wereld Show Van geüniformeerde ver enigingen, waaraan tevens een marscon cours verbonden is. De prijzen zijn van geldelijke aard en zijn vergelijkend. De hoofdprijs bestaat n.l. uit f1000. Caissons aangevoerd. Er zijn weer 10 caissons per schip aangevoerd. De cais sons bestaan uit twee delen, en worden hier in het kanaal met behulp van een grote bok aan elkaar bevestigd, waarna zij t.z.t. in de grote dijkgaten zullen wor den neergelaten. Arm gebroken. Maandagavond kwam tijdens het spelen in de Oude-Bosstraat de achtjarige Finus Eversdijk zodanig te vallen dat hij zijn arm brak. Dokter Fa- gee-Schaeffer verleende de eerste hulp, waarna in het ziekenhuis te Goes de arm werd gezet. Aan de schoonmaak. Verschillende huisvrouwen, leden van de afdeling Ka- pelle-Biezelinge van de bond van Neder landse Plattelandsvrouwen, hebben ge holpen bij de schoonmaak van de huizen in Rilland. Van's-morgens tot 's-avonds was het hard werken, maar het werd ook erg ge waardeerd, door de mensen die gehol pen werden. 50 Jaar getrouwd. Morgen zal het feest zijn aan de Wemeldingseweg. Het echt paar H. Eversdijk-van Overloop, hoopt dan zijn 50-jarig huwelijksfeest te vie ren. Zowel de heer Eversdijk, een bekend figuur in de Kapelse fruitkwekers- en jagerswereld, als zijn echtgenote, genie ten nog een goede gezondheid. „Concordia" naar Antwerpen. Op uit nodiging van 'n Antwerpse buurtvereni ging zal de muziekvereniging „Concordia" Zaterdag a.s. aldaar concerteren. Brandje. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond brand op de mestvaalt op de boerderij van de heer M. Geuze. Hoewel de brand van geringe omvang was, werd toch de brandweer van Tholen gealarmeerd. De brandweer behoefde echter niet op te treden, daar in de om geving werkende landarbeiders de brand wisten te blussen. Opnieuw is echter be wezen, dat er ter plaatse een groot ge brek aan een spuitwagen of spuittrekker is, daar het minstens een kwartier duur de, voordat de plaatselijke brandweei water kon verstrekken. Geslaagd. De heer P. L. Polderman, af komstig uit St Maartensdijk, thans woon achtig te Rotterdam, is geslaagd voor het examen assistent-kommies. 50 Jaar getrouwd. Vandaag herdenkt het echtpaar H. Schrier-van Luik, de dag, waarop ze 50 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. Het jubilerende echtpaar is geëvacueerd te- Krabbendijke. Onderwijzeres gehuldigd. Mej. Verde- gem te Biervliet, werd alhier op harte lijke wijze gehuldigd wegens haar zilve ren jubileum aan de R.K. Jongensschool. Geref. Mannenvereniging. In een ver gadering van de Geref. Mannenvereni ging, alhier, heeft het oud-lid, de heer Jac. Koster, die reeds vijf jaar in Canada woonachtig is en enige tijd hier zijn va- cantie doorbrengt, iets verteld over de moeilijkheden, die de eerste emigranten in het begin hebben moeten doormaken op kerkelijk gebied. Ook wijdde hij enige aandacht aan de sociale verhoudingen in Canada en op de positie, die de kerk heeft ingenomen tegenover de „Unions" de neutrale vakbonden, aldaar. Ingezonden Mededeling (adv.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de >g&l te doen stromen. Eist Carter's Leverpiiletjes. BURGERLIJKE STAND Gew. Arbeidsbureau rapporteertt Oorzaken» o.a. mechanisatie in de landbouw en invoering werkloosheidswet. GOES, 6 Mei In het jaarverslag van het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat een beeld geeft van de werkgelegenheid in Zeeland, lezen we, dat de werkloosheidscijfers in het jaar 1952 belangrijk hoger waren dan in het jaar 1951. In het afgelopen jaar bedroeg de gemiddelde werkloosheid voor Zee land voor de mannelijke beroepsbevolking 28 per 1000. In het voorgaande jaar was dit aantal 21 per 1000. Als oorzaken van deze belangrijke stijging worden genoemd voor de land bouw de voortschrijdende mechanisatie en de toepassing van de chemische onkruidbestrijding. De invoering van de werkloosheidswet had eveneens een stijging van de werkloosheidscijfers tengevolge. Tevens vestigt het verslag de aandacht er op, dat de invoering van de werkloosheidswet de vaste arbeiderskern in de landbouwbedrijven aantastte. Over het algemeen vertoonde de werkgelegenheid in de provincie over de gehele linie een somber beeld. Zo liep bij de kleine bedrijfjes de werk gelegenheid tengevolge van de ver minderde bouwactiviteit aanmerkelijk terug. De glasindustrie had met een verminderde afzet te kampen. Ook bij de chemische nijverheid in de omge ving van Axel en Hulst bestond maar weinig vraag naar werknemers. Dit was ook het geval in de klompen industrie. In de grootste scheepsbouwonder- nemingen bestond er het gehele jaar een tekort aan bepaalde geschoolde arbeidskrachten. Uit de overschot- gebieden werden vakarbeiders aan getrokken, waardoor geleidelijk in de tekorten kon worden voorzien. In Hansweert vonden 50 mannen werk op een gevestigde scheeps werf. Het omvangrijkste metaalbedrijf te Middelburg moest een vrij grote groep arbeiders ontslaan. Hiermee is de sombere lijst van bedrijven met ver minderde werkgelegenheid nog niet ten einde. De werkgelegenheid in de land- en tuinbouw werd uiteraard sterk beïn vloed door het teeltplan en door kli matologische omstandigheden. Door het zeer droge voorjaarsweer begon de werkgelegenheid in Juni reeds af te nemen, terwijl in de zilveruien ver mindering van de werkgelegenheid ontstond door de toepassing van de chemische onkruidbestrijding. In Sep tember werd de werkgelegenheid plotseling heel wat ruimer. Arbeiders moesten aan de D.U.W. worden ont trokken. De ontwikkeling van het werk in de haven van Terneuzen was buiten gewoon ongunstig. De jont administratieve krachten konden allen emplooi vinden. Onder invloed van de werkloosheidswet steeg het aanbod van vrouwelijk personeel aanzienlijk. Het aantal werkzoekende vrouwen liep op van 214 tot 440. Door deze gang van zaken onder vond het tewerk stellen' van minder valide arbeidskrachten grote moeilijk heden. Een tegenslag was, dat de min- der-validewerkplaats te Middelburg moest worden gesloten. Op de A.V.O.- werkplaats te Tholen ontstonden eveneens moeilijkheden. De animo voor de emigratie was sterk afgenomen. De belangstelling, die er nog bestond was het meest op Canade gericht. Verloop werkloosheidswet in 1951 en 1952. Maand 1951 1952 Januari 3399 4212 Februari 3006 3877 Maart2772 3129 April 2561 2706 Mei 1141 1639 Juni 783 1888 Juli 754 1455 Augustus 944 1640 September 899 1427 October 1018 1389 November 1701 1595 December 3377 4551 E V O-VO ORLICHTIN GS- AVOND TE HULST MIDDELBURG, 7 Mei. De Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Orga nisatie (EVO) organiseert vanavond om 7.30 uur in hotel „De Graanbeurs" te Hulst voor haar leden in Hulst en om geving een EVO-voorlichtingsavond. Op deze avond zal de heer L. Stoor vogel, Officier der Rijkspolitie le klasse te Hulst een lezing houden over het zeer actuele onderwerp „Verkeer op de weg en vragen en antwoorden ter voorkoming van moeilijkheden in dat verkeer." GOES. Geboren: Anna M., d.v. M. J. C. Moens en J, C. Kribbe; Johanna, d.v. M. Allewijn en I. P. Dekker te Hoedekens kerke; Robert, z.v. G. Boneschanscher en J. M. Wheat te Kruiningen; Karina M., d.v. M. J. de Groot en S. Mondria; Petrus M., z.v. H. N. Nelissen en M. G. de Jager; Krina, d.v. K. van Boven en W. Groot- jans te Krabbendijke; Maria, d.v. P. Ver- nage en A. Aarnoutse; Kornelia, d.v. H. Weststrate en J. Klap te Waarde; Fran- cina A., d.v. J. Sonke en F. A. Rosier; Wilhelmina J., d.v. J. Janse en N. S. Janssen. Gehuwd: J. Heijboer, 45 j. en J. de Mul, 32 j. Overleden: D. Verstelle, 59 j., echtg. v. W. de Kok; H. van Boven, 68 j., echtg. v. M. de Busscher. MIDDELBURG. Geboren: Tannetje, d.v. P. Adriaanse en L. Aarnoutse; Martinus J.,z.v. J.P. Koene en C.L.Barentsen; Lein- tje, d.v. P. Poppe en L. Jobse; Maria, d.v. P. Poppe en L. Jobse; Hermina J., d.v. J. Sanstra en A. M. S. Verswijveren; An- drie, z.v. A. Wondergem en E. G. de Klerk; Marijtje A. C., d.v. B. Leijnse en T. M. de Jonge; Thomas M. A., z.v. P. Schilait en M. Siwalette; Adriaan C. W., z.v. C. J. Cevaal en C. Hage; Jacobus D., z.v. S. de Visser en C. C. Rouw; Andries R., z.v. J. Koppejan en C. Joosse; Corne lls, z.v. W. de Voogd en C. de Visser; Lu- cien P., z.v. J. Versluijs en C. M. Hame link; Johan J., z.v. J. Speijer en M. P. Meulblok; Frits J., z.v. F. G. van Niel en J. C. M. Olthaus; Aarnout P., z.v. A. Klap en J. Boone; Peter, z.v. P. Rotte en P. J. Plansoen. Ondertrouwd: J. J. Laroes, 27 j. en C. Poppe, 22 j.; J. Simons, 24 j. en M. de Kam, 21 j.; J. J. Bos, 28 j. en C. P. Kor- stanje, 21 j.; P. Telepary, 21 j .en C. M. van Galen, 17 j.; J. H. W. Wiegel, 27 j. en J. Groenenberg, 26 j. te Vlissingen. Gehuwd: P. C. Kok, 28 j. en C. P. Buij- ze, 24 j.; Th. Henderikse, 27 j. en C. M. H. den Boer, 24 j.; J. Geluk, 22 j. en P. Baaijens, 20 j.; P. Kuzee, 28 j. en J. A. Buijs, 21 j.; W. Munster, 31 j. en J. L. Haurissa, 21 j.; A. C. Dubois, 27 j. en A. J. van der Klooster, 22 j.; A. B. Crucq, 35 j. en C. L. Hovestadt, 25 j.; J. de Ko ning, 23 j. en A. van Leest, 19 j.; W. Krommenhoek, 41 j. en P. Reijnierse, 34 j.; J. Wondergem, 28 j. en F. J. Kor- stanje, 21 j. Overleden: A. de Koning, 71 j., wed. v. M. A. vpn Raan; E. H. Goeman, 71 j., geh. m. L. Dekker; E. A. Dourleijn, 87 j„ wed. v. C. J. Koster; J. Kraak, 77 j., geh. m. J. Scoolmeester; L. Meulenberg, 79 j., wed. v. A. J. van Hee; T. Krijger, 69 j., ongeh.; N. Krijger, 81 j., wed. v. A. Schoolmeester; J. Duvekot, 18 j., z.v. W. Duvelcot en C. Boogaard; D. J. Rcijn- houdt, 8 j., d.v. A. Reijnhoudt en J. C. Verstraten; P. Geldof, 88 j„ ongeh.; M. P. Matthijsse, 41 j., geh. m. J. M. van Sluis; C. J. Quist, 56 j., geh. m. A. de Visser. RITTHEM. Overleden: J. C. Marijs, 75 j., wedn. v. P. de Witte. WEMELDINGE. Gehuwd: M. Blom, 23 j. en J. C. Feijtel, 22 j. Overleden: C. Trais, 35 j., echtg. v. T. van Ast.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2