President Eisenhower dient hulpprogramma bij het Amerikaanse congres in Nieuwe Seisbuitenbrug als onderdeel van uitvalsweg Relletjes in Amsterdam Het ziet er voor de Zeeuwse fruitteelt maar somber uit Middelburgse HBS-ers drongen des nachts hun school binnen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 5800 millioen dollar voor het buitenland Foster Dulles acht internationale toestand, vooral in Azië, critiek Middelburg heeft voorlopig nog geen zwembad Soldaat Arte Biever kwam terug. -l )ropping ging Terneuzenaars hun neus voorbij TRtgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorztstr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Expio'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2470 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 6.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE WOENSDAG 6 MEI 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.00 u., onder 20.14 u. Maan op 2.29 u., onder 12.51 u. Hoogwater Donderdag 7 Mei: Vlissingen: 8.11 u., 1.59 m., 20.36 u. 1.34 m. Terneuzen: 8.36 u. 1.82 m., 21.04 u. 1.56 m. Wemeldinge: 9.35 u. 1.52 m., 22.05 u„ 1.20 m. Zierikzee: 9.19 u. 1.34 m., 21.43 u. 1.02 m. WASHINGTON, 5 Mei. President Eisenhower heeft vandaag een bood schap tot het Amerikaanse congres gericht over de hulp van de V.S. aan het buitenland. In de boodschap wordt gezegd, dat de V.S. zich niet kunnen permitteren de inspanning voor de verdediging te verslappen, totdat dui delijk gebleken is, dat de Sowjet-Unie oprecht vrede wenst. Indien de V.S. het program voor hulp aan het buitenland niet uitvoe ren, kan de vrije wereld uiteen vallen op een ogenblik van groot gevaar. Voorts wordt er in de boodschap de nadruk op gelegd, dat meer moet worden gedaan voor het Verre Oosten. Voor militaire en economische hulp aan het buitenland is een bedrag uit getrokken van 5800 millioen dollar. Dit is 1800 millioen minder dan het door president Truman aanbevolen hulpprogramma voor 1953'54. Er is iets meer dan 4000 millioen gevraagd voor militaire hulp en opleiding, waarvan ongeveer 2530 millioen voor Europa, 1000 millioen voor het Verre Oosten, iets minder dan 475 millioen voor het Nabije Oosten en twintig millioen voor Latijns Amerika. Er wordt 995 millioen dollar ge vraagd voor de wederzijdse verdedi ging om zekere landen in Europa en in het Verre Oosten te helpen bij de uitvoering van belangrijke plannen voor de verdediging. Deze hulp zal zodanig zijn, dat de begrotingen van de betrokken landen in evenwicht kunnen komen. Van dit bedrag zullen 400 millioen dollar aan uitrusting, ma terialen en diensten voor Franse strijdkrachten in Indo-China bestemd zijn. De directe financiële steun aan En geland zal van 1953 op 1954 worden gehalveerd. Men is van plan deze hulp binnenkort geheel af te schaffen. TOESTAND CRITIEK. Tijdens een vergadering van een tweetal senaatscommissies heeft de Amerikaanse minister van Buitenland se Z .ken, Foster Dulles, verklaard, dat de internationale toestand critiek is. Geheel Zuid-Oost-Azië bevindt zich op het ogenblik in ernstig gevaar en indien Indo-China verloren zou gaan, zo betoogde de minister, zou er een kettingreactie ontstaan door geheel het Verre Oosten en Zuid- Azië. Met het oog op het hulpprogram van Eisenhower, zei Dulles, dat elke besnoeiing, die daarop zou worden aangebracht, grotere risico's betekent, dan momenteel genomen kunnen worden. HOESTDRANKJE BEVATTE VERGIF. EINDHOVEN, 4 Mei. Na het in nemen van een hoestdrankje, dat op recept in een apotheek was gehaald, zijn de twee kinderen van de heer P. van S. te Eindhoven onwel ge worden. Eén der kinderen begon daarop hevig te braken. De gemeen tepolitie, die hiervan in kennis werd gesteld, stelde een onderzoek in. Hier uit bleek, dat het hoestdrankje vergif bevatte. Voorts bleek, dat de grond- stoffenleverancier van de apotheek een verkeerd extract had afgeleverd, dat uiterlijk gelijk was aan de voor de hoestdrank benodigde grondstof. Eén der kinderen is in ernstige toe stand in het binnenziekenhuis opge nomen. BIllllHilllllUlllllllllULHIillllllMUlMillilillllllllllHltllllilllHmHtllllllllllllllllllllllilHIHIlüHUlliHlliHllllll ZESTIENJARIG MEISJE VERMOORD. UTRECHT, 5 Mei. Naar wij thans verm nen, is Zondag j.I. het zestien jarig meisje A. B. uit De Bilt ver moord. Zij werd sinds ZondagmidSag vermist. Maande- is zij levenloos in de gracht bij het fort RhJjnauwen in de gemeente Bunnik gevonden. Het lichaam droeg tekenen die wijzen op een gewelddadige dood. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Hertog van Edinburgh pilcot van de R.A.F. LONDEN, 5 Mei. De hertog van Edinburgh, echtgenoot van Koningin Elizabeth van Groot-Brlttannië, heeft de onderscheidingstekens van piloot bij de R.A.F. ontvangen. De 31-jarige hertog heeft slechts 90 lesuren ln de lucht gehad. Zijn Instructeur noemde hem verreweg de beste leerling, die hij ooit geïnstrueerd had. Men neemt aan, aldus Reuter, dat de hertog op het denkbeeld om te leren vliegen gekomen Is door een gesprek met Prins Bernhard, die hem verteld had, dat hij zelf het vliegtuig bestuurd had, waarmede hij eens met Koningin Juliana naar Londen was gevlogen. Bevrijdingsdag verstoord. AMSTERDAM, 5 Mei. De viering van de bevrijdingsdag in Amsterdam is vandaag verstoord door betogers, die een demonstratie wilden houden, waarvoor geen vergunning was ver leend. Omstreeks vier uur trokken zij haast onopgemerkt door de dichte drommen mensen, die zich op dat tijdstip op de Dam bevonden, naar het plantsoen. In een oogwenk waren talrijke agenten aanwezig, die 't plantsoen af zetten. De betogers bleven echter bij een op de hoeken der straten en om half 5 kwam het tot een uitbarsting. Tientallen agenten en rechercheurs trokken gummiknuppels en sabels en joegen de menigte uiteen. Er vielen flinke klappen. Lange tijd bleef het in de omgeving van de Dam onrus tig, dr.-li ongeregeldheden deden zich niet meer voor. NEDERLAND VERHOOGT INVOERLIBERALISATIE TOT 91 DEN HAAG, 5 Mei. Blijkens medede ling in „de Nederlandse industrie", or gaan van bet Verbond van Nederlandse Werkgevers zal Nederland gevolg gevend aan de op ons land uitgeoefende aan drang het percentage der liberalisatie van de invoer verhogen van 82 tot onge veer 91 procent. Indien volgens deze beschouwing na verloop van tijd een liberalisatie blijkt te ontwaarden in een overstroming van onze markt, zonder dat onze industrie de kans krijgt zich te verweren, dan moet die liberalisatie worden teruggenomen. Het betreft hier een autonome maatregel, waartoe Nederland zich bereid verklaart, maar dat mag niet tot grove onbillijk heden leiden. ƒ110,4 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Sinds Maandag is wederom honderdduizend gulden bij het Nationale Rampen fonds binnengekomen. Het totaal bedrag is thans tot f 110,4 millioen gestegen. Een medisch been en juridische tenen, maar MIDDELBURG, 5 Mei. Tijdens de rondvraag in de raad heeft burge meester Bolkestein een uiteenzetting gigeven van de moeilijkheden, die gerezen zijn rond de aanleg van het zwembad. De zaak is nog niet hele maal verkeken, maar de burgemees ter vreesde toch, dat de gemeente haar zal verliezen, hetgeen betekent, dat de raad binnenkort zal worden gevraagd een crediet te verlenen van ongeveer een ton, n.l. de helft voor het heien van palen en de andere helft voor het aanbrengen van een zuiveringsinstallatie. Nog altijd ontbreekt de Rijksgoed- keuring, omdat de Pharmaceutisch Inspecteur Wederopbouw adviseerde deze niet te verlenen, zolang geen zuiveringsinstallatie is aangebracht; „Wij willen het zo goedkoop mogelijk doen, zelfs zó, dat wij ons afvragen, of het voor de toekomst wel verant woord is, maar het Rijk wil het duur der maken", zo merkte de heer Bol kestein op. Hij had een onderhoud gehad met de Staatssecret_ris voor de Volksgezondheid, een zeer aange naam onderhoud zelfs, maar zonder resultaat. „De Staatssecretaris hield zijn medische been stijf en ging daar bij staan op mijn juridische tenen. Op Binnenlandse Zaken vond men het een zeer interessante juridische kwestie en was men ook bereid een onderhoud op Wederopbouw aan te vragen..", aldus de burgemeester, die nu al besprekingen heeft gevoerd met de Pharmaceutisch Inspecteur (drie maal), met de Pharm. Hoofdinspec teur, op de departementen van On derwijs, van Wederopbouw, van So ciale Zaken, van Binnenlandse Za ken, van Financiën, alsmede met en kele belastinginspecteurs.... „Aan praten heeft het dus niet gelegen", vonj hij. Naar aanleiding van een vroegere ppmerking van de heer Hoek was een bij dit onderwerp komende belastingkwestie uitgezocht. Daarbij wa.s.. leken, dat het misschien mo gelijk is een tweede uitkering, een soort van oorlogsschadevergoeding te ontvangen en ontheffing van betaling van vennootschapsbelasting. Gaat dit inderdaad door, dan is er een kans dat het de gemeente f 30.000.— scheelt' Al bloeien de bomen Ir van Soes' over het onderzoek naar inundatieschade GOES, 5 Mei. Het ziet er voor de Zeeuwse fruitteelt maar somber uit, Boomgaarden in het geïnundeerde gebied, die er tot voor kort nog vrij gunstig uitzagen, blijken nu zeer ernstig beschadigd te zijn. De fruitteelt in Noord-Beveland kan, op enkele boomgaarden na, als volkomen verloren worden beschouwd en zo is het ook in de streek rond Wolfaartsdijk, Sta- venisse en de kop van Tholen, Schouwen-Duiveland en een deel van St.- Philipsland. Dit vertelde vanmiddag de Rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland en W.-Brabant, ir W. van Soest, op een vergadering van de afd. Goes van de Ned. Fruittelers Organisatie. Hij ver telde iets over de laatste ervaringen, opgedaan bij het onderzoek naar inun datieschade in de weer drooggevallen polders. Ir van Soest besprak allereerst de levensmogelijkheden van geïnundeerd fruit. Het heeft schade opgelopen óf door vergiftiging, óf door verstik king. In het eerste geval was het zout- cijfer van het overstromingswater hoog en het deed er niet toe of de inundatie van lange duur was en in het tweede geval duurde de inundatie lang en stierven de bomen door ge brek aan zuurstof. DE BEVLOEHNGSPROEVEN. Ir van Soest besprak ook de bevloei- ingsproeven, die in Brabant, in Oude- lande en op St. Philipsland worden genomen. Deze proeven kunnen al leen boomgaarden redden, die slechts korte tijd zijn overstroomd. Gestikte boomgaarden kunnen met nóg meer water toch niet meer gered worden. Ir van Soest deelde voorts nog mede, dat de gipsgift verhoogd zal worden. Fruittelers zullen een voor schot op de najaarsgift ontvangen van 3 ton per ha. Uit zijn betoog noteerden we nog het volgende. Van het klein fruit blijken de aardbeien, bramen en frambozen verloren te zijn. Ook de zwarte bes blijkt ernstig getroffen, al loopt ze nog uit. De rode bessen zijn er eveneens zeer slechts afge komen. Verscheidene telers zijn er nog in geslaagd wat van hun kasdruiven te redden. De pruimen vertonen een vrij gezond beeld, doch ook hier kan in enkele weken de situatie volkomen veranderd zijn. DE KERSEN EN APPELEN. In de zak zijn kersenboomgaarden gevonden, die prachtig bloeiden. Nu hangen de bladeren echter flauw en men vreest, dat er maar heel weinig van over zal blijven. Van de appels leken hem de Cox's Orange en de Golden Delicious min der gevoelig voor zout. De James 200 kuikens te Krabbendijke verbrand. KRABBENDIJKE, 5 Mei. Van avond omstreeks 10 uur is brand uit gebroken in de schuur van P. Lous aan de Verl. Noordweg. De brand kon door omwonenden geblust worden, zodat de brandweer, die snel ter plaatse was, niet meer behoefde in te grijpen. Van het vee, dat zich in de schuur bevond, zijn 200 ééndags- kuikens, die onder een kunstmoeder zaten, verbrand. Het overige vee werd gered. Verzekering dekt de schade. Grieve's was zelfs bijzonder goed Optimisme mag men echter niet koes teren; ook hier kan een kentering optreden. Zo is het ook bij de peren, die wat sterker lijken. De Précose de Trevoux bijvoorbeeld, die enkele we ken geleden nog gunstig leek, begint nu af te sterven. Het is gebleken, dat vele factoren hebben geleid tot sneller afsterven van de fruitbomen: n.l. of een perceel al of niet gesnoeid was, op welke hoogte het lag, of de grond was be werkt terwijl ook de leeftijd en de conditie van de bomen een rol speelde. Is van Soest besloot zijn causerie met het vertonen van enkele uitste kende lantaarnplaatjes over geïnun deerde boomgaarden. iKïite i Mist was spelbreker. GOES, 5 Mei. De traditionele droppings, verzorgd door de N.R.U., in samenwerking met de Rijkslucht vaartdienst, heeft vanavond geheel Nederland in spanning gehouden. Boven Zeeland zou een Beechcraft met reporter Herman Felderhof ver schijnen, om een reportage te geven van een dropping boven Terneuzen. Een plotseling opkomende mistbank was echter oorzaak, dat het vliegtuig om half elf op Gilze Rijen moest landen. Terneuzen wachtte dus ver geefs evenals Breda. De andere drop pings boven Alkmaar, Leiden, Utrecht, Arnhem, Workum, Delfzijl, Eelde, Hen gelo, Maastricht lukten goed, in die zin, dat in Leiden om 11 uur de parachutes nog niet gevonden waren. Het recept deugde niet. ZUID-BEVELANDSE DOK TOREN VERSLAGEN. GOES, 5 Mei. Met stijve benen en een 60 nederlaag hebben van avond de Zuid-Bevelandse doktoren het Goese sportveld verlaten, geklopt door het elftal van raadsleden en ge- meentepersoneel, die weliswaar even stijf waren, maar wier harten onder het blauwwitte shirt, dat men had aangemeten, fier klopten. Een goed lachs publiek zorgde voor een flinke opbrengst, die ten goede komt aan het fonds 1815 voor oud-militairen en hun nagelaten betrekkingen. De voor zitter van het district Goes van dit fonds, notaris H. Jonkers, zorgde voor de aftrap. De doktoren hebben ver scheidene malen getracht de rekening te presenteren, die echter door de achterhoede, bestaande uit agent de Kok, die van rechtskundig advies werd gediend door mr Sepers, resoluut werd afgewezen. De goals werden ge maakt resp. door Takema, Niejenhuis, die er twee voor zijn rekening nam, Gabriëlse, Knibbe en de Kok. Bij de doktoren had men de hoop gevestigd op v. d. Werff, die echter niet aan bod kon komen. C.O.A.K, VERSLOEG MIDDELBURG. MIDDELBURG, 5 Mei. „Middel burg" heeft haar traditionele voetbal wedstrijd ten bate van de Stichting 1940'45 gespeeld tegen de C.O.A.K, De hoofdstedelingen, die met een combinatie van het eerste, tweede en derde elftal speelden, hadden aan de militairen hun handen vol. Het gelukte hen evenwel het doel tot de laatste minuut van de eerste helft schoon te houden, maar toen zag de linksbinnen van de C.O.A.K. kans om op fraaie wijze te scoren. Na de her vatting begonnen de Middelburgers met een serie aanvallen en eenmaal kon doelman Slomp op het nippertje een goede bal van Sandberg uit zijn doel houden. Aan de andere kant lukte het beter, want in de 25ste mi nuut was het weer linksbinnen Vijgunkel, die na goed aangeven van Noordende, de voorsprong vergrootte 02, met welke stand het einde kwam. Na zeven en t\,„...<; maaniien in een communistisch krijgsgevangenkamp in Noord-Korea te hebben doorgebracht is soldaat Arie Biever van het Neder landse Detachement Verenigde Naties in de vrije wereld teruggekeerd. In het kamp „Freedom Village" vertelt een glunder lachende Arie Biever (midden) kapitein W. H. Verbeek (links) en kapitein H. Vader (rechts) zijn be levenissen. HET GING VAN KWAAD TOT ERGER Twee knapen werden in het gebouw op heterdaad betrapt MIDDELBURG, 5 Mei. De daders van de mysterieuze inbraken in het gebouw van de R.H.B.S. zijn gegrepen. Twee agenten van politie hebben twee jongens van 15 jaar en van 17 jaar, beiden leerlingen van de R.H.B.S., omstreeks drie uur in de nacht van Maandag op Dinsdag op heterdaad be trapt. Er bleken nóg twee jongens in het complot betrokken te zijn, die in de afgelopen nacht echter niet in het schoolgebouw waren om, evenals de vorige malen, een grote chaos te scheppen. Het eerstgenoemde tweetal bleek voor het bezoek aan de eigen school reeds in de meisjesschool aan de Dwarskade „aan het werk" te zijn geweest. Alle vier waren lid van eeni detectiveclub. Het is van kwaad tot erger gekomen. Men moet deze bra- vourstukjes in totaal werden zeven nachtelijke bezoeken aan de R.H.B.S. en één bezoek aan de meisjesschool gebracht zien ais een loutere vorm van baldadigheid. Naar ons werd verzekerd waren de inbraken niet bedoeld als demonstraties tegen de leiding der school. Het spreekt vanzelf, dat de Mid delburgse politie het schoolgebouw achter de Spanjaardstraat steeds on der contróle heeft gehouden na de vorige week geconstateerde indrin ging. Toen twee agenten in de nacht van Maandag op Dinsdag een hevig lawaai hoorden in het gebouw, pro beerden zij binnen te gaan. De deu ren bleken echter met op elkaar ge stapelde banken te zijn gebarrica deerd. Met veel moeite lukte het hun echter zich toegang te verschaffen. Zjj klauterden over de banken en troffen al spoedig twee jongens aan, die hevig schrokken van de komst der agenten. De verrassing voor hen was zó groot, dat zij geen poging meer deden om weg te komen. Dit zou hun overigens niet gemak kelijk zijn gevallen, omdat ook zij eerst de stapels banken zouden heb ben moeten „nemen". NAAR HET BUREAU. De twee knapen werden meegeno men naar het politiebureau. Daar ver telden zij een fantastisch verhaal, waarvan alleen waar was, dat zij tot een detectiveclub van schooljongens (de 15-jarige was de „chef") behoor den, die allerlei ingewikkelde zaken oploste en daartoe zelfs over een telefoontoestel beschikte. De jongens vertelden er direct bij, MIDDELBURGSE RAAD HAD EERST VELE BEZWAREN Ontbrekende schakel Herengracht^-Seissingel wordt aangelegd MIDDELBURG, 5 Mei 1953. Zeer lang heeft de gemeenteraad van middag gediscussieerd over het voorstel van B. en W. tot de aanleg van het gedeelte van de nieuwe uitvalsweg tussen Herengracht en Seissingei, de tot heden met inbegrip van een nieuwe brug over de Herengracht nog ontbrekende schakel tussen Stadhuisstraat en slachthuis aan de Seis- weg. De meeste bezwaren bleken te bestaan tegen de plaats van de nieuw te bouwen Seisbuitenbrug, links van de oude brug, die dan zou worden afgebroken. De Herverkavelingscommissie, voor rekening waarvan bouw van de nieuwe en afbraak van de oude brug komen, gaat vandaag echter reeds tot de aanbesteding over, zodat de raad er niet veel meer aan kon ver anderen. Na een uitvoerige verdediging door de burgemeester, mr dr N. Bolkestein, ging de raad met het voorstel accoord. De heer L. J. Breel (Arb.) was de eerste spreker. Hij had zich verwon derd over de plaats voor de nieuwe brug op een punt tegenovergesteld aan het begin van de uitvalsweg, de Sandberglaan. Hij wilde weten, waar om het niet mogelijk is de oude brug te verbreden en voor het doorstro mende water beter geschikt te maken. De heer J. M. Wonder gem (C.H.) dacht daar ook zo over, evenals de heer A. J. Schot (S.G.P.), die aller minst een bewonderaar was van de voorgestelde oplossing. „Het is geen uitvalsweg, maar een slingerweg", vond de heer B. A. Hes- selink (V.V.D.), die in het algemeen niets bleek te voelen voor nieuwe snelwegen van een naar Middelburg. Met Domburg zijn er voldoende ver bindingen. Uit een oogpunt van verkeersveilig heid is de geprojecteerde uitvalsweg wel zeer gevaarlijk. Ook de heer L. A. Schenk (V.V.D.) was bang voor ongelukken. Op een kort traject zijn zeer vele bochten en bovendien kan het verkeer, dat van de Sandberglaan komt, niets zien van het verkeer uit de richting van de Griffioen. GEEN WET VAN MEDEN EN PERZEN. De commissie van financiën bleek volgens schriftelijke opmerkingen de geboden oplossing ook allerminst aanbevelenswaardig te vinden. De heer 3. S. Hoek (A.R.) lichtte haar bezwaren toe. Hij stelde vast, dat -het wederopbouwplan, in het ka der waarvan al dit werk moet gebeu ren, geen wet van Meden en Perzen is. Dat blijken B. en W. ook zo te zien, want zij lieten hun oorspronke lijke standpunt een rechte verbin ding via de Volderijlaagte over het Seisbolwerk en verder over een nieu we brug over de vest varen. Toch achtte de heer Hoek deze oplossing veel beter (en waarschijnlijk ook goedkoper), terwijl hij het standpunt van B. en W., dat dit plan niet meer in discussie was, omdat hogere in stanties het hadden afgekeurd, be streed. Van alle raadsleden, die in eerste instantie het woord voerden, bleek alleen de heer P. Meliefste (A.R.) 'n warme voorstander te zijn van het voorstel. Hij vond de plaats van de nieuwe brug de meest juiste. Ver betering van de oude brug vond hij niet gewenst en bouw aan de andere kant daarvan was z.i. uit verkeers technisch oog punt niet aan te be velen. HET ANTWOORD. Burgemeester Bolkestein stelde eerst vast, dat de raad het weder opbouwplan zelf heeft goedgekeurd en dat het al half is uitgevoerd, zo dat men niet meer terug kan. Hij moest toegeven, dat door aanleg van deze uitvalsweg aan de verbinding met Domburg veel meer aandacht wordt besteed dan aan die met Vlis singen en Zuid-Beveland. De volgorde van aanleg der brug gen is inderdaad wonderlijk. Eerst zou de nieuwe brug over de Heren gracht gebouwd moeten worden, maar nu de Herverkaveling berichtte, dat op zeer korte termijn de Seisbuiten brug moest worden verbeterd, konden B. en W. niet anders doen dan daar op in te haken. Overigens bleek de Herverkaveling de beslissing van de raad omtrent de plaats van de nieu we t rug niet af te wachten. AFGEKEURD. De burgemeester verklaarde verder, dat het plan-Volderijlaagte zeer dui delijk al meer dan drie jaar geleden door hogere instanties is afgekeurd om planologische, stedebouwkundige en aesthetische redenen. De brug over de vest zou juist komen op een punt, waar de stad naar buiten springt. Bij de nu voorgestelde oplossing komt de brug te lig~-n op een plaats, waar die ook vroeger altijd gelegen heeft. Juist omdat het geen lange snelweg is zijn de verkeerstechnische bezwaren zeer gering. Men moet automatisch zijn snelheid verminderen. Een weg door de Volderijlaagte zou zeer gevaarlijk zijn. Er werd uitvoerig gerepliceerd, maar uiteindelijk ging het voorstel erdoor, met slechts de stem van de heer Wondergem tegen. Met uitvoe ring van het plan is voor de ge meente f982000.gemoeid. dat zij een paar dagen geleden een tip hadden gekregen, dat er in de bewuste nacht zou worden ingebro ken in de R.H.B.S. En bet kwam hun eer als detective te na, als ze daar niet op af zouden gaan! In het gebouw was weer dezelfde chaos aangericht als de vorige malen: banken van hun plaats, inkt gemorst, suiker gestrooid, wandplaten omge draaid enz. Datzelfde spelletje hadden zij kort daarvoor in de meisjesschool gespeeld. Zij kwamen binnen door het indrukken van een ruitje, een me thode, die steeds door de knapen was toegepast. MET ZIJN VIEREN, Uit het verhoor door de politie kwam verder aan het licht, dat de 15-jarige de geestelijke vader van de plannen was. Bovendien bleek, dat zij net zijn vieren de zaken behan delden. Twee jongens zitten in de t\ eede klas, de andere twee in de vijfde of examenklEE. Eén van deze laatste leerlingen zou oorspronkelijk me-";,en, maar toen zijn kameraden hem kwamen halen, vond hij het btj nader inzien toch maar beter verstek te laten gaan. Hij had nog geen één keer meegedaan, al wist hij alles van de piemen af. Dat het zuiver een kwestie van baldadigheid moet zijn geweest, was af te leiden uit het feit, dat er niets was gesl'" Wei werden verschillen de zaken .kele sleutels, bescheiden van leerlingen-administratie enz.) ontvreemd, raaar die hadden de jon gens ergens in het gebouw verbor gen. Zij hebben ze aangewezen en alles is weer te voorschijn gekomen. HET MOTIEF. Hoe de knapen tot hun wel zeer afkeurenswaardige manier van han delen gekomen zijn? Als leden der detectiveclub moesten ze zich prepa reren en oefenen. De eerste keer was Let al een hele prestatie, dat zij on gemerkt konden binnenkomen. Toen dat wél gemakkelijk bleek te gaan, moesten zij toch wel laten merken, dat er mensen in de school geweest waren en dus maakten zij een elec- trisch belletje stuk. Een volgende keer werden wat banken versjouwd en zo ging het steeds verder. De jongens zijn tot vanmiddag voor verhoor vastgehouden op het politie bureau. Daarna zijn zij aan hun ouders teruggegeven, nadat proces- verhaal was opgemaakt. DIJK EMMANUELPOLDER VOLLEDIG HERSTELD. GOES, 5 Mei. In de zeedijk van de Emmanuelpolder is thans het gat gedicht en volledig afgewerkt opge leverd. Het is het eerste dijksgat dat werkelijk volledig is klaargekomen, waarbij ook de geulen en kreken in het achterliggende land zijn gedicht. Het gat in de dijk is gedicht met schorgrond. Het werk werd in op dracht van de Emmanuelpolder en met goedkeuring van R.W.S. gedicht door de aann.firma Bos en Van Door nik te Heinkenszand, die ongeveer 10 weken nodig gehad heeft voor dit karwei. Deze aannemer is nu begon nen met het volledig herstel van de Oost- en Karelpolder benoorden Krabbendijke. DE BILT ZEGT: Vrij koud. Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte motregen. Ma tige tot krachtige Noordwestelijke tot Noordelijke wind. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1