Nederland Herdacht zijn jongste wereldoorlog. doden uil de TREINSTAKING IN PARIJS. Aric Biever keerde in de vrije wereld terug. Chr.-Historische Jongeren hielden te Utrecht hun Federatiedag. JDe gAote v-eAw-cuejiluig. Niemöller gaat bemiddelen* ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Droeve maar altijd stimulerende dag Ir Staf en Mr Jonkman legden de nadruk op internationale samenwerking. Zeven en twintig maanden krijgsgevangene. In Den Haag wachten zijn vrouw en twee dochtertjes op hem. Ned. Herv. Zondagsscholen bond op G.G. te Utrecht bijeen. Se Radio- faïengl oni De heer Tilanus was het niet helemaal met de voorzitter eens. Dinsdag 5 Mei 1953 DEN HAAG, 4 Mei. Pleclitig heeft Nederland vandaag de nage dachtenis geëerd van hen, die in de tweede wereldoorlog zijn gevallen voor de bevrijding. Op de Grebbeberg te Rhenen is hedenmorgen het Nationaal Legermonument overgedragen aan de Staat der Nederlan den en namens de Staat aanvaard door de minister van Oorlog en Marine ir C. Staf. In de Ridderzaal werd des middags de nationale herdenking geopend met een rede van de Eerste Kamer-voorzitter, mr J. A. Jonkman. Des avonds werden in de steden en dorpen de doden herdacht in kerkdiensten en een stille omgang, gevolgd door krans- legging. Oproep tot de vrouwen. Tezamen met alle volken ter we reld ook met hen, die eenmaal onze vijanden waren, te trachten een in ternationale samenleving op te bou wen, die op gerechtigheid en naasten liefde is gebaseerd dat zij de les van onze nationale herdenking van vandaag. Smeken wij God, die ons in het uur van onze bange nood niet heeft ver laten, om zijn onmisbare zegen over dit werk", zo besloot deze spreekster. Hierna speelde de pianist Theo van der Pas een Largo Maestoso van Beet hoven en een adagio van Bach en zegde Charlotte Kohier gedichten van Mars man, M. Nijhof, Jan Campert, Muus Jacohse en H. Scheepmaker. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd deze herdenkingsplech tigheid besloten. Bij de overdracht van het Nationaal Legermonument op de Grebbeberg heeft minister Staf herinnerd aan de ver schrikkelijke strijd, die eens woedde op de plaats, waar de strijders van 1940 hun laatste rustplaats hebben gevon den. Voor hen, die hier het graf van man, vader of zoon bezoeken, moge het een troost zijn te weten, dat zij hun plicht deden. Het gebied waarvoor zij hun leven gaven hebben zij niet kunnen behouden maar tenslotte is hun vader land bevrijd en hun land herrezen. In dit vrije land, aldus minister Staf, zoeken wjj thans naar wegen om de weerkregen vrijheid te behouden. Ir Staf wees op de internationale samen werking en vervolgde: „Wij weten van onze partners, dat zij, evenals de man nen, die in Indonesië en Korea hun le ven lieten, bereid zjjn te sterven voor de vrjjheid. Hun offer geeft ons kracht en moed voor de toekomst. Het Nederlandse volk heeft tegen over dit offer een daad willen stellen door het oprichten van een gedenk steen op dit historisch veld. Gaarne wil ik dan ook dit monument aanvaar den en toezeggen, dat het zal worden onderhouden om steeds op waardige wijze de herinnering wakker te roepen aan de hier gevoerde strijd en aan hen, die hun leven lieten". DE PLECHTIGHEID IN DE RIDDERZAAL. Namens de Commissie Nationale Herdenking sprak de voorzitter van de Eerste Kamer en der Staten Generaal, mr J. A Jonkman, in de Ridderzaal voor de genodigden uit alle kringen van het Nederlandse volk en voor ver tegenwoordigers van buitenlandse mo gendheden. Ook mr Jonkman wees op internationale samenwerking en zei: „Ons aller offers zullen goeddeels ver geefs zjjn gebracht, indien niet spoedig die Internationale samenwerking in be langrijke mate verder verbeterd wordt. Moge ook deze herdenking onzer do den ons opwekken ieder naar vermogen dat doelwit na te streven". DE VROUW IN HET VERZET Na hem sprak prof. dr Geslna H. J. v. d. Molen, hoogleraar aan de V.U. te Amsterdam, over de houding van de vrouw in het verzet. Zij bracht hulde aan de vrouwen in het verzetsleger, wier geestkracht en heldenmoed de mannen heeft gestaald, maar ook aan de Nederlandse vrouw in het algemeen, Allen hebben in de bezettingstijd zware lasten getorst in zelfvergeteu liefde. Aangevuurd door het standvastig beleid van onze hoge Landvrouwe heeft de Nederlandse vrouw nimmer gefaald als het op morele moed en taaie volharding aankwam. „Ongelukkig ie echter het volk, dat slechts leeft bjj de herinnering aan het verleden. Ook het heden vraagt helden daden. Zij mogen niet zo in het oog sprin gen, maar tl) zjjn er niet minder we zenlijk om. Denken wjj slechts aan de nood der vluchtelingen bulten en binnen onze grenzen. Welnu, in deze wereld vol kommer en zorgen heeft de vrouw een bijzondere taak. Haar moederlijke liefde, haar meelevend hart en haar onhebzuchtige overgave zijn ook thans nog onmisbaar. De mensheid heeft daaraan meer dan ooit behoefte. De Nederlandse vrouw heeft getoond capaciteiten te bezitten, die in tijden van hoogspanning van de grootste be tekenis waren. Zij mogen deze ook in zgn. normale tijden aanwenden tot heil van allen, die lijden en wier toekomst ook thans nog uitzichtloos is. Naast en tezamen met de Nederlandse man moge zij gereed staan om haar gaven te stel len niet alleen ten dienste van eigen land en volk, maar ook van Europa en de gehele wereldgemeenschap. Het Duitse Rode Kruis heeft meege deeld dat door zijn nasporingen sinds '45 zes millioen mensen zijn teruggevonden, onder wie 155.000 kinderen. Er worden echter nog 1.300.000 militairen vermist van wie 1.200.000 in het Oosten. De Parijzenaars zijn al gewend aan stakingen van het trein-, metro- en buspersoneel: ze volgen elkaar immers op met de regelmaat van de klok! Toen vorige week dan ook opnieuw een treinstaking werd afgekondigd, na men de huisvrouwen hun breiwerk maar mee, terwijl de mannen hun krantje lazen in afwachting van de komende vervoersmogelijkheden. (Door le It. legercorresp. J. Rups) De kerk In Oost-Duitsland. Oostduitsers t „Geen misbruik van chr. vroomheid I" Berlijn, 4 Mei. De president van de Evangelische Kerk in Hes sen, ds Martin Niemöller, heeft Donderdag de aandacht van de Oostberlijnse patriarch van het Moskouse patriarchaat, aartsbis schop Boris, gevestigd op de maat regelen tegen de protestantse kerk in Oost-Duitsland en hem om be middeling bij de bevoegde Sowjet- autoriteiten verzocht. Begin Maart reeds heeft ds Niemöl ler, vergeefs, bij verschillende autori teiten in de Sowjet-zone zijn invloed aangewend ten behoeve van de gear resteerde predikanten der Evangeli sche kerk. Een woordvoerder van de Westber- lijnse Evangelische kerk deelde Zater dag mede dat een aanplakbord met een bladzijde van een communistische krant en een commentaar van een ker kelijke autoriteit voor de Oostberlijnse Mariakerk door Oostduitse functiona rissen is verwijderd. Het artikel, waarin de communis tische jeugdorganisatie de Evangeli sche jeugdbeweging aanviel, werd door Grüber, de verbindingsman van de Evangelische kerk bij de Oost- Duitse regering, aan het bord beves tigd. Hij had er een commentaar bij gedaan, waarin hij zeide, „Dit knip sel hangt hier, opdat u er om zult lachen". De Oostduitse regering heeft in een rondschrijven aan alle predikanten ge- jist, dat dezen zich zullen onthouden van „misbruik van christelijke vroom heid". Alle geestelijken moeten de ont vangst van dit schrijven bevestigen, waarin verklaard wordt, dat de chris telijke vroomheid „door huichelachtige handelwijzen van Amerikaanse en Duitse oorlogsstokers" wordt mis bruikt. Mau Mau maakte weer slachtoffers. NAIROBI, 4 Mei. Een groep van on geveer twaalf Mau-Mau-Ieden heeft Zon dag een door blanken geleide boerderij ten Noorden van Thompsons Falls over vallen, waarbij zij een inheemse bedien de doodde en drie leden van het inheem se personeel met messen verwondde. De aanvallers plunderden de woning en ver dwenen met medeneming van een ge weer, een revolver en gebruiksvoorwer pen. In de omgeving van Nairobi werden twee inheemsen door onbekenden dood geschoten. (Van één onzer verslaggevers) UTRECHT, 4 Mei. De Ned. Herv. Zon- dagsscholenbond op Geref. Grondslag was Zaterdag te Utrecht in jaarvergade ring bijeen. De vice-voorzitter, ds W. Vroegindewey van Barneveld, leidde de morgenvergadering en wees in zijn ope ningswoord op de toenemende spannin gen in de Ned. Herv. Kerk. Velen, die aanvankelijk meeliepen met de zgn. „nieuwe koers", omdat daar vertrouw de termen werden gebruikt zien nu in, dat aan deze termen een geheel andere inhoud gegeven wordt. Zo rijzen overal vragen en een klaar getuigenis op grond van Schrift en Belijdenis van de zijde der kerk is dringend noodzakelijk. We kannen ons nog niet alleen maar „hervormd" noemen, de toevoeging „ge reformeerd" blijft noodzakelijk tot van alle kansels in onze kerk weer een op de belijdenis der vaderen gegronde predi king weerklinkt. Zodra de kerk als ge heel zich richt naar die Belijdenis en als ketterij afwijst wat bier tegen ln gaat, heffen we onze aparte vereniging op. He laas ziet het daar nog niet naar uit. Sommigen zouden wel willen, dat onze groep zich maar van de kerk afscheid de. Men heeft ons lastig genoemd en vasthoudend. Men heeft gezegd, dat wij enkele eeuwen te laat leefden en men heeft ons voor Farizeërs uitgemaakt, al dus ds Vroegindewey. Maat 't ts alleen de Koning der Kerk, die ons oordeelt. In zijn kracht vatten we in het nieuwe hondsjaar ons verantwoordelijk werk onder de jeugd der kerk weer aan. Bij een open Bijbel en luisterend naar het woord des Heren. De middagvergadering werd geleid door de voorzitter, de heer M. Noteboom te Hilversum. Ds J. W. v. d. Linden van Kamerik, die de studie in de theologie combineerde met die in de psychologie, sprak hierover: „Vertelt uwe kinderen daarvan" (Joël 1 vs 3a.) Hij gaf de aan wezigen een blik in de constructie der kinderlijke psyche en daarbij vele prac- tische wenken voor de vertelling en de andere arbeid in de Zondagsschool. Ds H. A. van Slooten uit Wierden sprak een opwekkend slotwoord. MUNSAN-NI, 25 April. Na zeven en twintig maanden in een communistisch krijgsgevangenkamp in Noord-Korea te hebben doorge bracht is soldaat Arie Biever van het Nederlandse Détachement Ver enigde Naties in de vrije wereld teruggekeerd. Hij kwam terug over eenkomstig het plan tot uitwisseling van zieke en gewonde krijgsge vangenen en de officieren van het N.D.V.N., die hem kwamen afhalen en tot het laatste moment in onwetendheid verkeerden welke Ne derlander zou worden uitgeleverd waren niet weinig verbaasd een kerngezonde jongeman op hen toe te zien stappen: Arie Biever uit Den Haag. Het eerste wat wij van hem zagen lange, verre reis naar het Noorden. was een glunderend vrijmoedig ge-I's Nachts lopen en overdag rusten in zicht. Hij kon harst niet uit zijn woor-1vervallen en deels vernielde Koreaan- den komen, toen hij ons de hand druk-1 se huisjes. Velen, heel velen van de te, zei „kat itein" tegen een luitenant en sprak meer Engels dan Nederlands. Hij zag er wat vreemd uit in zjjn blau we krijgsgevangenenpak waarin geen snit te bekennen was, en de grote kaart met zijn antecedenten, die hij op de borst droeg, werkte bepaald lach wekkend. En zelden wellicht nog nooit eerder zagen wij zoveel intens geluk uit twee heldere mensenogen stralen. Arie Biever is door de communis ten gevangen genomen op 14 Februari 1951. Het Nederlandse bataljon lag ten Oosten van Wonjoe en Arie was hel per van een mitrailleursehutter. Al dagenlang was er hevig gevochten en ook op die bewuste 14e Februari ging het heet toe aan het front. De Chinezen waren in het offensief. Plotseling kreeg Arie's maat een kogel in het been. Hij schreeuwde om de hospik, die spoedig ter plaatse was en de gewonde weg voerde. Arie bleef doorschieten, nu ge heel alleen. Hij wist nog drie vijanden onschadelijk te maken, doch merkte toen, dat hij geen steun meer kreeg uit de rug. Achter hem was het vreemd stil ge worden en het leek wel of het gevecht zich achterwaarts verplaatst had. Arie besloot op zijn eigen houtje de be nen te nemen teneinde zich bij zijn onderdeel te voegen, maar het was al te laat. Hij was ingesloten en toen hij zich omdraaide zag hij dat tegenstand onm „elijk was en gaf zich over. LANGE REIS NAAR HET NOORDEN. Terwijl wij rustig een sigaretje ro ken in de United Nations tent in Freedom Village, waar alle terugge keerde geallieerde krijgsgevangenen worden onderzocht, verkleed en ge laafd, alvorens naar Japan te worden doorgezonden, vertelde Arie van zijn geallieerde krijgsgevangenen hebben op die moordende tocht de laatste adem uitgeblazen. Arie vertelt het in een paar woorden en staart dan zwij gend voor zich uit. Arie Biever heeft in verschillende krijgsgevangenkampen opgesloten ge zeten. Tot November 1951 was de be handeling zeer slecht. Daarna werd het beter. De gevangenen maakten er het beste van, hielden zich zoveel als met hun eer en geweten overeenkwam aan de ka. p-voorschriften. Van het begin van zijn gevangenschap af werk te Arie in de kampkeuken, een van de beste functies onder de gegeven om standigheden. Af en toe maakten de communistische bewakers wel eens een foto van de gevangenen en het gebeur de ook wel, dat ze een afdruk cadeau kregen. Via het internationale Rode Kruis en de Nederlandse Liaisongroep in Tokio stuurde Arie brieven aan zijn vrouw in Den Haag, ook een enkele foto. Hij heeft nog een stapeltje foto's in zijn agenda en laat die zien. Een er van herkennen we: die heeft in ver scheidene Nederlandse kranten afge drukt gestaan. Ja, vertelt Arie, hij heeft zijn vrouw heel veel brieven geschreven, wel hon derd, maar hij weet niet of die aan gekomen zijn. Hij heeft zelf slechts eens een brief van zijn vrouw gehad, in November vorig jaar. „Ze schreef me many many brieven", hakkelt hij, „maar received (ontving) ze niet". Ze ven en twintig maanden lang beeft Arie Biever uitsluitend Engels gespro ken en door de emotie van zijn terug keer kan hij nu de Nederlandse woor den vaak niet meer vinden. Met welbehagen rookte hij de Ne derlandse sigaret uit het pakje, dat hij van kapitein Vader kreeg en hij keek wat wezenloos naar de toren van pak ketjes, die voor hem op tafel stond: er is nog een overgebleven kerstpak ket van het Roode Kruis bij en een doos Amerikaanse sigaretten. Hij heeft nog maar een verlangen, een intens verlangen: zo spoedig mogelijk weer bij zijn vrouw en twee dochtertjes in Den Haag te zijn. In zijn nieuwe Amerikaanse uni form, met een Nederlandse baret op het hoofd en de oranje NJD.VJi.-das om is het Arie niet aan te zien, dat hij pas uit krijgsgevangenschap ont slagen is, behalve dan aan de label, die aan zijn linkerschouder hangt en waarop in code de medische bevindin gen van de Amerikaanse arts vermeld staan. Even later wordt Arie door en kele Roode Kruissoldaten opgehaald en vertrekt voor een laatste grondige physieke keuring naar Japan, vanwaar hij zo spoedig mogelijk naar Nederland terug reist. WOENSDAG 6 MEI 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.10 „Dominee in Dixie", hoorsp. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Gevar. muz. 13.50 „Le Nozze di Figaro", opera (le en 2e acte. gr.) 14.50 Kamerork. 15.30 Cello en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgelspel 17.50 Mil. caus. 18.00 Fluit en piano. 18.15 Geestelijke liederen. 18.30 R.V.U.: Dr W. H. C. Tenhaeff: „Het pro bleem van de voorschouw: Spontane voorschouw." 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio Philh. ork. 21.00 „Ne- derl. Staatslieden van de 19e eeuw", caus. 21.20 Vocaal ensemble en orgel. 21.50 Gram. 22.30 Intern. Evang. Comm. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenktng. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM U. (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. en weerber. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Klass. muz. 13.00 Nws. en comm. 13.20 Metrop. ork. 13.50 Gram. 14.00 „De weg omhoog", caus. 14.15 Jeugdconc. 15.00 Voor de jeugd. 16.00 4- handig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.30 Lichte muz. 17.50 Regeringsuitz.: Jeugd- uitz. Correspondentieclub olv. Regina Zwart. „De brievenbus gaat open." 18.00 Nws. 18.15 VARA-Varia. 18.20 Mil. caus. 18.30 Act. 18.35 Dansmuz. 19.00 De Kath. en het Socialisme", caus. 19.15 Gram. VP RO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Politiek comm. 20.15 Prome- nade-ork. en soliste. 20.50 „Vlucht uit de dood", klankb. 21.45 Omr. ork. 22.25 „De betekenis der bossen", caus. 22.40 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws in Espe ranto. 23.20 Orgelspel. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 (Om 12.50 Koersen.) 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.40 Gram. 16.10 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Voordr. 17.45 Gram. 18.00 Mannenkoor. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. en persoverz. 19.40 Volksmuz. 20.00 „Monika", operette. 22.00 Nws. 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. Auto tegen boom, één dode. VUGHT, 4 Mei. Onder de gemeente Vught is de aannemer H. v. d. Boogaard uit Schijndel Zondag met zijn auto tegen een langs de weg staande boom gereden. Hevig bloedend werd de man uit de wa gen gehaald; een ontboden dokter moest de dood constateren. Van de B. was 34 J. en laat een vrouw met 6 kinderen achter. „Na-oorlogse tijd is voorbij". (Van één onzer verslaggevers.) De Federatie van Chr.-Historische Jongerengroepen had de leden van de aan gesloten organisaties Zaterdag weer opgeroepen voor de jaarlijkse Federatiedag. die ditmaal ln Utrecht werd gehouden. De voorzitter, de heer T. Rademaker to Rotterdam, zei in zijn openingswoord, dat het onjuist is te menen dat we nog leven ln de na-oorlogse tijd. We leven thans weer in een normale tijd en de na-oorlogse problemen als het doorbraak-vraagstuk e.d. mogen niet steeds maar de eerste plaats blijven innemen. Vanuit het aloude beginsel moet iets nieuws worden ge bouwd, anders dreigt de verstarring. Spr. vond daarom, dat het ideaal van de eenwording van Europa zich op een gunstig tijdstip heeft aangediend en dat dit een der zaken is die thans verdient in het centrum van de belangstelling der jongeren te staan. meenteraadsverkiezingen en de heer A J. Bergsma te Huizum, lid van de Prov. Staten van Friesland wekte de C.H.-Jon- geren op om hun idealen vast te houden en om ook te streven naar verwezenlij- De voorzitter van de Chr. Historische Unie, de heer H. W. Tilanus liet in zijn slotwoord enige critiek horen op deze re de. .Jongeren willen dikwijls grijpen wat nog niet rijp is", zo zei de heer Tilanus, die ook de eenwording van Europa zag als een zaak van de toekomst. Een zaak, die de aandacht der jongeren verdient, maar waarbij anticipatie totaal verkeerd is. Verder wees spreker er op, dat we naar zijn mening nog midden in de na oorlogse problematiek leven. „Ik weiger deze tijd als normaal te beschouwen, om dat ik weiger het normaal te vinden, dat er een ijzeren gordijn door Europa loopt, dat Duitsland in twee delen is gesplitst, dat de Russen nog in Wenen zitten enz, enz. Wij mogen dit niet als normaal aan vaarden, maar moeten streven naar op lossingen voor deze abnormale situaties", aldus de heer Tilanus. Mej. mr E. A. Haars te Breukelen sprak over de betekenis van de komende ge- FEUILLETON. door J. BRANDENBURG. 52 Het mag verwonderlijk heten hoe snel de aristocratische jeugd van Jeruzalem zich bij de buitenlandse gewoonten en modes weet aan te passen. Terwijl men zweert bij het roemruchte geslacht der Makkabeën en hun graven bouwt, verloochent men het reformatorisch werk, dat deze tot stand hebben gebracht in hun strijd tegen heidense overheersing en tyrannie der onbesnedenen; verloochent men het martelaarsbloed dezer helden en buigt zich in het stof voor alles wat exotisch is. Deze jeugd laat haar Joodse namen veranderen in Griekse. Zij schamen zich voor het Aramees, zij spreken de omgangstaal de Joden bijgebleven na hun ballingschappen. Ze spreken liever een mondjevol gebroken Grieks, dan vlot hun eigen taal en wanneer zij in het amphitheater tegen de Romeinse en Griekse athleten uitkomen in het naakt worstelen of hardlopen, wor den ze bloedrood van schaamte, wanneer de Grieken en Romeinen de spot drijven met hun besnijdenis. De medicijnmeesters, die er hun werk van maken deze besnijdenis zo goed als mogelijk is, ongedaan te maken, ontvangen hoge bedragen en maken goede zaken. Het komt alles precies zo uit, als de geslepen Nicolaüs het voorzegd heeft. Maar ook de eigen tempeldienst vaart wel bij deze heidense Infiltratie. Herodes heeft bij deze feesten de blijde boodschap mogen overbrengen, dat keizer Augustus besloten heeft, iedere dag van zijn regering één stier en twee lammeren op het brandoffer-altaar te doen offeren en Herodes zelf heeft tientallen stieren beschikbaar gesteld voor de Joodse offer dienst. Op het Tempelplein worden dan ook goede zaken gedaan. De Romeinse en Griekse vreemdelingen willen voor hun keizer niet onder doen. Er wordt royaal gegeven voor de Tempel. De wisselaren hebben het er zo druk, dat ze van de vroege morgen tot de late avond doende zijn met het afwegen van het geld. Offerdieren worden van alle delen des lands aangevoerd en grif verkocht. Het lijkt soms of de markthandel van het Xystusplein verplaatst is naar het Tempelplein en de Voorhof. Nooit was er zon levendige godsdienstige belangstelling als nu en de Sadduceërs en Overpriesters wrijven zich de handen van voldoening. En laat niemand zeggen, dat niet met angstige nauwgezetheid wordt gewaakt voor de zuiverheid van de godsdienst en de handhaving van dk orthodoxie. Dat heeft op één van deze drukke morgens de Jood Benaja onder vonden, die het durfde bestaan op het Tempelplein een groep mensen om zich te verzamelen en luide uit te roepen, dat Jahwe geen welbehagen kan hebben in zulk een dienst. Dat precies hetzelfde had plaats gehad •in de dagen van de profeet Nehemia, die klagen moest, dat de kinderen zich de eigen taal niet meer herinnerden, maar half Asdodisch spraken en dat de Joden vreemde vrouwen bii zich deden wonen en zich ver zwagerden met de heidenen van rondom. Toen twistte de profeet met de oversten van het volk, sloeg hen op het aangezicht en rukte hen het haar van hun baard uit. Diezelfde tijd herhaalt zich vandaag, betoogt Benaja, maar waar is de profeet, die de oversten tot de orde roept? Wij hebben geen profeten meer, doch Jahwe heeft Zijn volk verlaten en over gegeven aan hun zonden. Onze offers zijn een stinkende walm in Zijn goddelijke neusgaten geworden en Hij heeft geen welbehagen aan de tempeldienst, waar de offers der onbesnedenen worden verbrand. En velen van het volk knikken instemmend en hij krijgt zichtbaar in vloed. Dan geven de Overpriesters echter last aan de tempelwacht om deze revolutionair te binden en voor het Sanhedrin te brengen, dat iedere morgen vergadert ln één der tempelzalen. Zo staat Benaja thans terecht voor het hoge hiërarchieke College, waarvan niemand minder dan de Hogepriester persoonlijk voorzitter is. Wee de Jood, die voor deze vergadering terecht staat. Hij behoeft op geen erbarming te rekenen. Er wordt streng recht gedaan volgens de letter der Wet, waarmede de leden van dit college goed op de hoogte zijn. En het is druk bij dit rechtsgeding. De zaal heeft twee toegangen, één van de Voorhof der Joden en één van de Voorhof der Priesters. En van beide kanten komt het publiek toestromen. In diep besef van hun waardigheid, zitten de erntfeste raadsleden, met strakke gezichten voor zich kijkend, in een halve cirkel op hun kussens op de grond. De Hogepriester zit, op zijn gewone plaats in het midden en op de beide einden zit een klerk, om de notulen te schrijven. Benaja schijnt niet in het minst onder de indruk te zijn van de voor naamheid van het Rechtscollege, dat te waken heeft voor de handhaving der Wet. Met grote vrijmoedigheid getuigt hij van Gods toorn over de zonden van het afvallige Verbondsvolk, dat genoegen neemt met uit wendige godsdienstvormen, maar intussen zich gretig openstelt voor de verderfelijke infiltratie van heidense gewoonten en zeden, waardoor de jeugd, het zaad des Verbonds, wordt afgevoerd van de heerlijke dienst van Jahwe. king van die idealen op politiek terrein. Christendom en historie. Als ideaal stelde de heer Bergsma aan de aanwezigen voor ogen een Chr. Maat schappij, opgebouwd langs de lijnen van Christendom en historie. Een maatschap pij, waarin sociale gerechtigheid heerst en waarin de Bijbel het richtsnoer is voor het staatkundig leven. Veel jonge ren hebben te veel oog voor het mate riële en vergeten, dat zij Koningskinde ren zijn met een hogere roeping en taak in dit leven, aldus spr., die wees op het lichtend voorbeeld van mannen als Groen van Prinsterer, Lohman en Hoedemaker, die rusteloos gestreden hebben voor een Chr. staat. Spr. verklaarde, dat de C.H.U. bereid is mee verantwoordelijkheid te dragen voor het regeringsbeleid en samen te werken met alle groepen, die het heil van ons volk op het oog hebben. Met de A.R., de K.V.P. en ook met de P. v. d. A. Deze bereidheid geldt ook de internati onale samenwerking. De volken van Eu ropa moeten elkaar vinden in een groter verband, maar in afhankelijkheid van Hem, die het al bestuurt. Afgevaardigden. De heer L. Maier uit Munster bracht een groet over van de jongeren uit de Westduitse Chr. Democratische Unie en de heer L. C. M. Diepstraten te Breda voerde het woord namens de jongeren beweging in de K.V.P. Namens de Arjos sprak meester J. Verplanke te Haarlem, die Kuyper en Lohman broeders noemde en daar uit concludeerde, dat de Arjos en de Federatie achterneef en achternicht zijn. Zonder dat de wederzijdse ouders de heren Tilanus en Schouten daar veel van weten wordt er door die twee de laatste tijd wat gescharreld aldus spreker. Gezien echter het feit, dat een huwelijk tussen bloedverwan ten vaak tot degeneratieverschijnselen bij het nageslacht leidt, zal tot deze stap zeker niet overijld worden over gegaan. In de huishoudelijke vergadering werd de heer Rademaker met algemene stem men herkozen als voorzitter. Een bedrag van f 1000.werd uitgetrokken voor een kadercursus, die in September zal be ginnen. MOTORRIJDER ERNSTIG GEWOND BIJ BOTSING. BERGEN OP ZOOM, 4 Mei. Op het kruispunt ZoomwegLange Park straat kwam Zaterdagmorgen de 21- jarige motorrijder J. van Eekelen uit Steenbergen met een militaire auto be stuurd door een der leden van de Com mando-troepen uit Roosendaal in bot sing. Van Eekelen liep een schedelbasis fractuur, een gecompliceerde been breuk en een armfractuur op en werd in zorgwekkende toestand naar het Algemeen Burgergasthuis t» Bergen op Zoom vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3