Moordaanslagen op gemeenteraadslid, minister en politie-officier üeviijÉgs-Uenking. Vlaamse protestanten togen naar Antwerpen Britse Comet neergestort VERKEER BERGEN OP ZOOM- GOES 6 MEI HERSTELD Weer twee en een half millioen voor dijkherstel op Walcheren Meer dan duizend belangstellenden bezochten de Bijbeldag PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Verzetsactiviteit in Tunesië Franse autoriteiten willen drastische veiligheidsmaatregelen nemen w SNIPPER NIEUWS k Indonesië vraagt uitlevering van Meine Pot Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: V'.issingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2468 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEUJE MAANDAG 4 MEI 1953 Directeur: JACQ DE SMIT Mudewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.04 u., onder 20.10 u. Maan op 1.45 u., onder 10,— u. Hoogwater Dinsdag 5 Mei. Vlissingen: 5.58 u. 1.77 m., 18.20 1.57. m. Terneuzen: 6.26 u. 1.96 m., 18.50 u. 1.78 m. Wemeldinge: 7.35 u. 1.61 m., 20.u. 1.38 m. Zierikzee: 7.18 u. 1.39 m., 19.39 u. 1.16 m. RONDOM DE 5e MEI nationale feestdag na onze bevrijding is in de laatste tijd nogal enige dei ning ontstaan. Wat is toch het geval? Het College van Rijksbemiddelaars besloot om op Koninginnedag vergun ning voor een halve dag vrijaf te geven inplaats van op de 5e Mei, zoals het anders de laatste jaren gewoon was. En daarmee kwamen de tongen en de pennen los. Oud-illegale organisaties en ook an deren stonden op hun achterste oenen en kwamen met kracht en kiem op voor handhaving van de nationale feestdag. Zelfs een Kamerlid stelde er vragen over en een communistische interpel latie volgde prompt. Dr Drees wees in zijn antwoord er op, dat, al wordt ook door de beslis sing van het College van Rijksbemid delaars op de 30ste April als feestdag een sterker accent gelegd dan op de 5e Mei, het toch de bedoeling van de regering is, dat op de bevrijdingsdag zal worden gevlagd en dat het radiopro gramma het karakter van deze dag zal weerspiegelen. Er is geen reden om te vrezen aldus verder het antwoord t an Minis ter Drees dat de herinnering aan de bevrijding uit onderdrukking en terreur zal verflauwen. De herdenking op de 4de Mei van hen, die vielen in de strijd voor die bevrijding zal daarvan een krachtig getuigenis blijven afleggen. 'T'OCH DRAAGT deze herdenking dit jaar wel een zeer bijzonder karak ter. Vertoont ze een sterke overeenstem ming met de bevrijdingsdagen zelve, hetzij deze kwamen in October 1944 zoals voor een groot gedeelte van onze provincie dan wel in de eerste Mei dagen van 1945. Toen was er dankbaarheid, grote dankbaarheid voor de bevrijding uit onderdrukking en terreur, voor de her kregen vrijheid, voor de wederkeer van ons Koninklijk Huis. Toch was met name toen die dank baarheid gemengd met weemoed. Weemoed over de velen, die waren gevallen in de strijd voor onze vrijheid te land, ter zee en in de lucht. Weemoed niet minder over hen, die in concentratiekampen op vaak gruwe lijke wijze waren gemarteld en ver moord. Weemoed tenslotte bij hen, die door vuur en water hun aards bezit tot puinhopen hadden zien vergaan. En hoe is het thans? Met name in onze provincie, de Zuid- Hollandse eilanden en een gedeelte van de Westhoek van Brabant De geëvacueerden uit Kruiningen, Nieuwerkerk en meer andere plaatsen, die nog overal verspreid zitten, kunnen ze feestvieren? Als ze denken aan zo veien der hun nen, die in de kokende golven omkwa men, staat hun hoofd dan naar een nationale feestdag? En wij allen, over wie dit leed wel iswaar niet gekomen is, doch die zo van harte met de getroffenen meeleven, is er voor ons wel reden tot uitbundig feestbetoon? TOT DIT LAATSTE roep ik dan ook. in genen dele op, ver vandaar. Maar evenmin zou ik gaarne zien dat de 5de Mei zonder meer aan ons voor bijging. Ze deed het in 1945 niet en zou ze het dan nu wel mogen doen? Toen was er te midden van alle droefheid, rouw en smart grote dank baarheid voor de rijke zegeningen, welke God in Zijn goedertierenheid ons had geschonken. Dankbaarheid, dat we weer in vrij heid konden ademen, dat onze kerken, scholen en organisaties, dat ook wij zelf van vreemde tyrannie waren verlost. Dankbaarheid niet minder, dat onze Koningin, dat ook het Prinselijk Gezin, uit ballingschap in het Vaderland kon den terugkeren. Hoe had ons Vorstelijk Huis in de bange oorlogsjaren met de nood van land en volk meegeleefd! Hoe heeft het in de dagen na 1 Fe bruari van dit jaar niet minder met ons, met de zo zwaar getroffenen wel zeer in het bijzonder, meegeleefd en meegebeden. Onze grijze Prinses Wilhelmina was de eerste, die naar de Zeeuwse ramp gebieden kwam en tot velen een ver troostend woord mocht richten. Haar Koninklijke Dochter, onze Ko ningin Juliana, heeft ook evenals Prins Bernhard overal de nood in ogenschouw genomen en in alles leef den ze met de zo diep geslagenen mee. Wezen hen naar Hem, Die tenslotte alleen kan troosten en uitkomst geven, EN ZOUDEN WE dan niet dankbaar mogen zijn, moeten zijn, dat door verbreking van 's vijands juk in de Meidagen van 1945 ons Koninklijk Ge zin dit meeleven met ons volk weer openlijk kon laten blijken? Weer in ons midden mag zijn? In het midden van een volk, dat op nieuw uit veie wonden bloedt, waar weer veel plaatsen ledig zullen blijven, maar dat toch in vrijheid en zelfstan digheid mag worstelen om met Gods hulp en onder inroeping van Zijn zegen n bijstand, ook dit leed weer te boven komen Zo kan deze herdenking van onze bevrijding voor ons zelfs van zeer uit zonderlijke betekenis worden. Mits we leven in het vertrouwen', in de geloofsverwachting, die zo velen in de bange bezettingsjaren tot zo rijke oost is geweest: TUNIS, 2 Mei. Een jonge Tunesiër heeft vanmorgen twee scho ten op de 67-jarige Kastalli afgevuurd, die zich van zijn woning in de Arabische wijk naar een café in de Europese wijk begaf, waar hij elke morgen met vrienden placht te vergaderen, Kastalli overleed ter plaatse. Hij had zijn candidatuur voor de gemeenteraadsverkiezingen van Zondag gehandhaafd, niettegenstaande hij vele dreigbrieven had ont vangen om zijn candidatuur in te trekken. De Tunesische nationalisten hebben opgeroepen tot boycot van de verkiezingen omdat zij gehouden worden onder een staat van beleg. Gisteravond is een aanslag gepleegd op de Tunesische minister van handel, Ben Rais. De op hem afgevuurde schoten misten echter hun doel. Een politie-agent, die deel uitmaakt van de lijfwacht van de minister, werd gewond. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ook een moordaanslag ge pleegd op een commissaris van politie. De moordenaar van Kastelli is gegrepen. Terstond na de moord op Kastalli zijn door de politie razzia's 'gehouden ip de Arabische wijk, waar thans door mobiele afdelingen gepatrouilleerd wordt. In de straten zijn versperrin gen opgericht. Er zijn talrijke arresta ties verricht. Volgens inlichtingen uit goede bron zou het parool voor een algemene staking op Zondag door de nationalis tische organisaties uitgegeven zijn. Kastalli was eigenaar van het Ara bische blad „En Nahdha", de enige Arabische krant, die de uitslagen van de districtsverkiezingen heeft gepu bliceerd. De Bey van Tunis heeft vandaag geweigerd een beroep te doer op het Tunesische volk- om kalm te blijven. Ook wilde hij niet de plegers van aanslagen in het openbaar veroor delen. De Franse resident-generaal, de Hauteclocque, had de Bey een nota overhandigd van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, waarin hierop werd aangedrongen. De ontmoeting tussen de Bey en de resident-generaal had plaats kort na een opleving van verzetsactiviteit in Tunis, als gevolg waarvan de vice- president van de Tunesische gemeen teraad, Kastalli, werd vermoord. 110.2 MILLIOEN IN HET RAMPENFONDS. DEN HAAG, 2 Mei. - Tot van middag heeft het Nationaal Ram penfonds 110.2 millioen gulden ont vangen. Gisteren was de stand 110.1 millioen. 1 y i i 1 4 Arbeiders in Zweedse slachterijen zul len vandaag in staking gaan. Een felle uitslaande brand heeft de geheel oude fabriek van de V.I.R. te Rotetdam in de as gelegd. De schade wordt geschat op milhoenen. De tweede felle brand woedde dit week-einde te Haarlem. Een twee-etagewoning aan de Gedempte Oude Gracht werd geheel in de as gelegd. Volgens een waarnemer had de Bey aanvankelijk ontwijkende antwoorden gegeven, doch uiteindelijk botweg ver klaard, dat hij het verzoek van Bidault niet kon inwilligen. De resident-generaal, het hoofd van de politie, de Tunesische premier, Bakkoesj, en de Franse opperbevel hebber Garbay, hebben op een verga dering over de veiligheid in Tunis gesproken. Wellicht zullen drastische veiligheidsmaatregelen worden ge troffen. Naar voorts is vernomen zou een jonge Tunesiër, die verdacht van de moord op Kastalli, is aangehouden, „belangrijke verklaringen" hebben afgelegd, dié enkele personen in nog al hoge posities betroffen. KARATSJI, 3 Mei. - Niet ver van Karatsji bij het dorp Djangi- para, is een Engelse Cornet, een straalpassagiersvliegtuig, neerge stort. Geen der 37 passagiers heeft de ramp overleefd. Onder hen be vonden zich tien vrouwen, een schoolmeisje van dertien jaar en een baby. Tien der passagiers kwamen te Cal cutta aan boord even voordat het toe stel zou neerstorten. Een tiental andere passagiers zouden de kroningsplechtig heden te Londen bijwonen. Het toestel was onderweg van Singapore naar Lon den. De ramp geschiedde op de eerste ver jaardag van de inwijding van de eerste geregelde Comet-dienst van Londen naar Johannesburg. Het toestel, dat neer stortte in een gebied waar heftige zand stormen woedden en dat moeilijk was te bereiken, is geheel uitgebrand. Het wrak werd eerst ontdekt door de dorpelingen die zes km. moesten lopen om het poli tiebureau te Djangipara te bereiken. MINISTER DONKER BEZOCHT KRUININGEN. KRUININGEN, 4 Mei. Geheel on verwacht bracht gisteren de minister van Justitie, mr Donker, een bezoek aan Kruiningen. Hij arriveerde, toen de wa terstand het laagst was, per particuliere auto en werd opgemerkt door ds W. C. Burgeier, die juist een doopdienst had gehouden. Tezamen met de heren Suy en de ar chitect van Wondergem heeft de minis ter het geteisterde dorp in ogenschouw genomen, waarbij hij verklaarde, dat al les aanzienlijk erger was dan hij had voorgesteld. Na een verblijf van een uur .geldig paspoort. Hem zijn echter geen ..I1- nrnnn in ria ninhfiho'^dnPrlrlnorMT AnCAlP-rr! 'Wftr hpf. <71111 VTOf- vertrok de minister weer in de richting van Goes. DEN HAAG, 3 Mei. - Naar het A.N.P. verneemt, heeft de In donesische regering de Nederland se regering verzocht te bevorderen, dat Meine Pot, een van de hoofd schuldigen bij de aanslag op over ste Harjono, in hechtenis wordt ge zet in afwachting van de definitieve uitspraak. De indiening van dit verzoek is ge schied naar aanleiding van berichten, dat Mene Pot op het ogenblik onvindbaar is. Meine Pot is door het Haagse Ge rechtshof veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens zijn aandeel in de aanslag op overste Harjono. In afwach ting" .van de behandeling van zijn cas satieberoep heeft mede op grond van een gunstig over hem uitgebracht reclas- seringsrapport de procureur-generaal niet zijn onmiddellijke inhechtenisne ming geëist. Naar van de verdediger van Meine Pot, mr A. G. Veldhuis te Amsterdam, wordt vernomen heeft Meine Pot zonder mr Veldhuis daarin te kennen op 15 April bij zijn werkgever ziektevrlof gevraagd, waarna hij op 17 April zün woning in Den Haag heeft verlaten. De pogingen van mr Veldhuis om zich met zjjn cliënt in verbinding te stellen, o.a. in verband met het opstellen van de cassatie-memo rie, hebben geen resultaat opgeleverd. Meine Pot is niet in het bezit van een beperkingen opgelegd waar het Zijn ver bluf in Nederland betreft. DEN HAAG, 2 Mei, -- In de nacht van Dinsdag 5 op Woensdag 6 Mei zal de verbinding tussen Bergen op Zoom en Goes via de nieuwe verkeersweg langs het ondergelopen gebied rond Kruiningen voor al het verkeer opengesteld worden. Men wijst er op, dat de Rijkspolitie het verkeer zal regelen en dat met vertraging rekening moet worden gehouden-. Een gedeelte van de weg mag met een geringe snelheid bereden worden. Het openstellen van deze veerbinding betekent een aanzienlijke ver betering. Het verkeer bestemd voor Zuid-Beveland, Walcherep en Zeeuwsch-Vlaanderen behoeft nu niet meer via Antwerpen om te rijden. Het zusterschip van de „ruiser „De Ruyter", dat de naam draagt van Admi raal de Rnyters beroemdste schip, n.l. de „Zeven Provinciën", en evenals de „De Ruyter" werd gebouwd op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij, vertrok op 14 Aprjl voor een proefvaart op de Noordzee, die zeer succesvol is verlopen. Thans ligt het schip weer bij de werf, ln de Rotterdamse haven. VOORSTEL AAN DE ALGEMENE VERGADERING MIDDELBURG, 4 Mei. - Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft de algemene ver gadering, die Zaterdag a.s, bijeen komt, voorgesteld 'n crediet te ver lenen van f 2,475.000.—. Dit bedrag is nodig voor het definitieve herstel van de schade aan duinen en zee wering tengevolge van de storm van 1 Februari j.l. Bovendien stelt men een plan voor om de dijken op verschillende plaatsen te verho gen, o.m. bij Vlissingen en tussen Westkapelle en Domburg, ZOUTELANDE. Te Zoutelande zijn grote hoeveel heden zand van het toch reeds smalle duin afgeschoven. De verdediging heeft op verschillende plaatsen zwaar geleden. Het ligt daarom voor de hand om de nieuw geschapen toestand te aan vaarden, de ontstane berm te bekle den en in aansluiting daaraan ook een INTERNATIONALE BELANGSTELLING (Van een onzer verslaggevers.) ANTWERPEN, 2 Mei. Op de „dag van de arbeid" heeft Protestants Vlaanderen gisteren in Antwerpen de Bijbeldag gehouden, 's Morgens heeft men in de Christuskerk in de Bexstraat, terwijl het tromgeroffel van de socialistische optochten van buiten door het kerkgebouw dreunde, gespro ken over het lied in de Kerk en het lied in de Evangelisatie en 's middags heeft men zich bezonnen op het geloof en de twijfel. Meer dan duizend luisterde^s avonds in de grote zaal van de Dierentuin aan het Astridplein naar de heer A. J. Pieters en ds G. Lugtigheid, die spraken over de dwaas heid van het ongeloof en de dwaasheid van het geloof. Uit alle delen van Belgisch Vlaanderen en ook uit Wallonië en Neder land was men naar Antwerpen getogen om deze achtste Bijbeldag bij te wonen. We ontmoetten zelfs 40 Duitse meisjes en jongens uit Stuttgard en omgeving, onder leiding van Herr Pfarrer Schubert als bezoekers van de Bijbeldag. Groot was het aantal buitenkerkelijken, dat 's avonds de massa bijeenkomst in de Dierentuin bezocht. Beter geslaagd dan ooit tevoren was gisteren de Bijbeldag. Van dé dag van Protestants Vlaanderen is gisteren een sprake uitgegaan voor het Rooms-rode België en ze is een onvermoed beleven geworden, voor de leden van de verschillende kerken, van een eenheid in Christus, een eenheid, die zich manifesteerde in het gezamenlijk luisteren, de enthousiaste samen zang en het gezamenlijk gebed.... In de morgenvergadering sprak de heer H. W. Schutte over het lied in de Kerk. De heer Schutte gaf een zeer leerzaam overzicht van het ont staan van het lied in de Kerk en zijn ontwikkeling door de eeuwen heen. Deze inleider, die nog zei, dat langzaam zingen, niet synoniem is met eerbiedig zingen, merkte ten- Maar de Heer zal uitkomst geven, Hij, Die 's daags Zijn gunst gebiedt. k Zal in dit vertrouwen leven En dat melden in mijn lied. k Zal Zijn lof zeljs in de nacht Zingen, daar ik Hem verwacht; En mijn hart, wat mij moog treffen, Tot de God mijns levens heffen. N. J. Hs. slotte op, dat het niet direct ging om de schoonheid van melodie en woord maar vooral om het lied, dat iedereen mee kan zingen, zodat men zich door het zingen één voelt in Christus. Ds J. Servaas, die sprak óver het lied in de Evangelisatie zei, dat, waar het gedegradeerde lied van de wereld in de diepte eindigt, het lied van de Kerk begint. Het lied moet oen grote plaats innemen in de Evangelisatie, niet alleen omdat de Bijbel het boek is van het lied, maar ook omdat het lied dikwijls indringender is dan het gesproken woord. Het gaat er om, dat we het Evan gelie zo efficient mogelijk brengen, dat we de juiste golflengte zoeken om de harten van veien te bereiken. Vaak heeft het lied, zo zei ds Servaas, die zjjn betoog met tal van voorbeelden uit de praktijk illustreerde, de felle vijandschap tegen het Evangelie doen verdwijnen. Aan het kruis hebben we het te danken, dat we het lied in de Evan gelisatie mogen brengen en eens zal dit lied overgaan in het nieuwe lied, waarvan Openbaringen spreekt. „God helpe ons met de Evangelisatie", zo besloot ds Servaas, „want de nood in ons land (België) is groot". De fanfare uit Kortrijk verzorgde het muzikale gedeelte van deze mor gensamenkomst. De algehele leiding had ds G. van de Riet. MIDDAGVERGADERING. In de middagvergadering begon dr G. Hardorff uit Amsterdam het sprookje van slimme Elsje te vertel len, die twijfelde aan haar eigen be staan. De twijfel van Elsje was exi- tentieel. Zo twijfelt nu de moderne mens aan de zin van zijn bestaan. Dit is eon twijfel, die hem vergezelt als een schaduw en waaraan hij lijdt als aan een ziekte. In wezen is deze twij fel een opstand tegen God, omdat men Hem niet wil aannemen. Maar het is Zijn grote Genade, dat we door de twijfel het door de levenscrisis Hem toch zullen vinden. De Bijbel, zo eerlijk en menselijk, neemt onze twijfel volkomen serieus (Job). God bemoeit Zich met die kleine opstandige mensjes en brengt ze dicht bij Hem. Dr G. Hardorff, die het onder werp „Gevaarlijke twijfel" behan delde, gaf tenslotte de volgende raadgevingen: Geef U rekenschap van de aard van Uw twijfel en wees critisch tegenover Uw twijfel, wees niet interessant en heb geen ziekelijk zelfmedelijden, neem de oorzaken (de zonde) van Uw twijfel weg, grijp de middelen in de strijd tegen de twijfel, zoals het lezen in de Bijbel, de kerkgang en het gesprek met de mede-christenen en tenslotte, houdt vol in Uw strijd. Uiteindelijk wordt onze twijfel over wonnen dooi' Jezus Christus. Wij heb ben de Belofte „Hij iaat geen smeek- ling staan", zo besloot dr Hardorff. Ds H. J. Hegger, die vroeger Rooms- Katholiek priester was, sprak veel uit eigen ervaring over heilzame twijfel, die gewekt wordt door Gods Woord. Ds Hegger onderscheidde, dat Gods Woord een twijfel des geestes kan opwekken (de twijfel aan een be paalde visie en inzicht) en de twijfel des harten, die in de mens een in tense spanning verwekt. Wekt Gods Woord deze twijfel op, dan leeft men tussen de huivering en de verrukking, de angst en een zich volkomen veilig voelen. Dan voelt men zich nietig, broos en klein tegenover de majesteit van God, maar tegelijk voelt men zich door Zijn majesteit geboeid en aangetrokken. De Bijbel raakt ons diepste bestaan, omdat ze vraagt een jawoord op Gods beloften. Dan ontzinken alle zeker heden van het leven. En ook het ge geven ja-woord houdt ons in span ning, omdat we ons dan volledig moe ten overgeven. Dan ontstaat die in nige liefdesgemeenschap met God. Die Liefde vraagt veie offers, ja die kan zelfs ons leven vragen. Tenslotte gaat deze liefdesgemeenschap over in de eeuwige rust, een eeuwige rust, die tegelijk geladen is met een heilige intensiteit. Deze middagvergadering, die onder leiding stond van ds B. W. Ganze- voort, werd voor een gedeelte uitge zonden door de Belgische Nationale Radio-omroep. AVONDVERGADERING. Het is de dwaasheid van ons onge loof, zo zei de heer A. J. Pieters, in de avondvergadering van de Bijbel dag, die werd gehouden in de tot de uiterste hoeken gevulde zaal van de Dierentuin, dat we het heil, de Ge nade van God niet willen aannemen. Na de korte en indringende rede van de heer Pieters sprak ds G. Lugtigheid over de dwaasheid van het geloof. Het geloof is juist zo dwaas omdat het niet te bewijzen valt en men er niet over kan debatteren. Dit behoeft ook niet, als we maar rekening hou den met het enige, het eerste en het laatste feit, dat er een levende God bestaat en dat de Heer waarlijk is opgestaan. „Wij splitsen de duister nis", zo zei ds Lugtigheid, „door het licht van de dwaasheid Gods". Aan deze massale samenkomst werkten mede het Stichtse muziek korps van het Leger des Heils en het vocaal ensemble van de N.C.R.V. De avond werd door de N.C.R.V. uitge zonden. bekleding tegen het duin, reikende tot een hoogte van 7.60 m. N.A.P. aan te brengen. Welke werken nodig zijn voor de bescherming van het duin aan hei Zuiderstrand is thans nog in over weging. Aangezien zij in geen geval meer in het zomerseizoen kunnen worden uitgevoerd, zal het daar aan wezige pakwerk op de minst kostbare wijze voorlopig worden hersteld. BP de uitvoering van deze werken z: zoveel mogelijk rekening worden ge houden met de belangen van Zoute lande als hadplaats. Met de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer la reeds overleg gepleegd. De kosten van de werken worden op f300.000.— geraamd. WESTKAPELLE. Het bleek bij de zeewering te West kapelle, dat de in 1946 door de Dienst Droogmaking Walcheren over een lengte van 250 m aangebrachte bekle ding van stortsteen met asfaltvulling niet voldeed. Bij de stormvloed is op nieuw ernstige schade opgetreden. Het ligt daarom in de bedoeling een ge deelte van de glooiing ter lengte van 75 m., dat niet meer hersteld kan wór den, te vervangen door met asfalt ge ïmpregneerde basaltgloooing. Teven» wordt er naar gestreefd een meer regelmatig beloop te krijgen. De kos ten van dit werk worden geraamd op f 200.000.In aansluiting aan aè werken, die zyn uitgevoerd tot herstel van de door de stormen van Novem berDecember 1952 toegebrachte schade zal de beschadigde steenglooi ing moeten worden vervangen door een glooiing van met asfalt geïmpreg neerde basalt. Evenals te Zoutelande „is het boven de steenglooiing aan wezige restant van het oude duin zwaar aangetast. Ook hier heeft het geen zin de oude toestand te herstel len door aanvoer van grote hoeveel heden zand. Men stelt zich voor de boven de glooiing ontstane brede berm onder een regelmatig profiel te bren gen en van een bekleding te voorzien. In aansluiting daaraan zal ook het duinrestant tot een hoogte van 11.50 m. N.A.P. moeten worden bekleed met betontegels. Nog meer in de richting van Domburg zal aan een uitbreiding van de dijk niet zijn te ontkomen. Het duin, dat hier toch reeds zeer mager was, is op 1 Febru ari sterk aangetast. Op één plaats is de zee zelfs over het duin heen- gevloeid. Een uitbreiding van de dijk doch over een grotere lengte dan thans onmiddellijk noodzakelijk wordt ge acht was deeds voorzien in het rapport van de Studiedienst van de Rijkswaterstaat. De kosten van deze werken worden geschat op een mil lioen. Bij Domburg werd de steenglooiing, die dient ter bescherming van de duinvoet, zwrar beschadigd. Ook hier heeft herstel in de oude toestand geen zin. Daarom zal de aanwezige steen glooiing worden opgetrokken tot 5.70 m. N.A.P. Daar boven zal een berm moeten worden gemaakt, die met klei zal worden bedekt, welke op de duur een begroeiing zal krijgen. Kosten: f 80.000.—. DE BILT ZEGT: Droog en zonnig. Weersverwachting, geldig tot vanavond: DE BILT, 3 Mei. Droog en zonnig weer, maar in het Westen van het land kans op enkele overdrijvende wolken velden. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord en Noordoost. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1