Britten bezetten de ere-plaatsen in de Tulpen-rallye. Eisenhower zal Trumans begroting met 8.5 milliard dollar besnoeien Loeang Prabang wordt koortsachtig verdedigd Amsterdam zag de strijd krachten op haar best Koninginnedag in Middel burg, Vlissingen en Goes k SNIPPER NIEUWS' PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minder uitgaven voor defensie en hulp aan buitenland De militaire kracht zal echter niet worden aangetast Atoomkracht voor Nederlandse industrie R*A+F* werpt bommen op schuilplaats Vandaag: één Europese staalmarkt Noors équipe won de „Coupe des Dames". Minister Mansholt naardeV.S*vertrokken Uitgave: Stichting „Eeeuwich Dagblad" Hoofdkantoor: Goe», L. Voratstr. 80, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2466 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 1 MEI 1953 Hoofdredacteur: J. D.. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 5.10 u., onder 20.05 u. Maan op u., onder 6.25 u. Hoogwater Zaterdag 2 Mei: Vlissingen: 3.41 u. 1.94 m., 16.02 u. 1.87 m. Terneuzen: 4.06 u. 2.11 m., 16.32 u. 2.04 m. Wemeldinge: 5.28 u. 1.64 m., 17.53 u. 1.58 m. Zierikzee: 5.15 u. 1.38 m., 17.37 u. 1.32 m. WASHINGTON, 30 April. President Eisenhower heeft vandaag op een persconferentie medegedeeld, dat hij de uitgaven voor het belastingjaar 1953- 1954, zoals die in de begroting van ex-president Truman waren opgenomen, met 8,5 milliard dollar zal besnoeien. Deze bezuiniging zal voor het grootste deel worden verkregen door vermindering van uitgaven voor defensie en hulp aan het buitenland. De president wilde niet zeggen, hoeveel de hulp aan het buitenland zou worden verlaagd. samengevoegd. „Als men deze twee onafhankelijk van elkaar laat werken, wordt öf een toestand van twijfelach tige militaire kracht bereikt öf een zo danig zorgelijke economische positie, dat de militaire positie voordurend in gevaar is". NEW YORK TIMES BERICHT: Vijf grote ondernemingen gaan samenwerken. 's-GRAVENHAGE, 30 April. Vol gens een bericht in de New York Times uit Den Haag heeft een vijftal leidende Nederlandse ondernemingen besloten samen fe werken bij de uit voering van plannen tot een spoedige toepassing van atoomkracht voor in dustriële en commerciële doeleinden. De betrokken ondernemingen zijn Phi lips, de B.P.M., de Staatsmijnen, de K.L.M. en de K.E.M.A. Vertegenwoordigers zullen volgende week te Utrecht bijeenkomen met mensen van de „Stichting voor funda menteel onderzoek der materie", ter opstelling van de vereiste contracten. Truman had, kort voor zijn aftreden de kosten der verdediging in 1953-'54 geraamd op 46 milliard en de uitgaven voor hulp aan het buitenland op 7,6 milliard dollar. Eisenhower deelde nu mede niet in te zien, hoe tegen het eind van het belastingjaar 1954 de Amerikaanse begroting sluitend ge maakt zou kunnen worden. Ook geloof de hij niet, dat het Congres de ver laagde begroting, die hij binnenkort zou indienen, verder zou kunnen ver lagen zonder de politiek van zijn rege ring te veranderen en de regering in grote verlegenheid te brengen. De effectieve militaire kracht zal in het komende jaar niet door de voorge- Sielde bezuinigingen worden vermin- erd. In feite zullen leveranties worden versneld door concentratie op produc tie van die uitrusting, welke in de onmiddellijke toekomst de meeste mi litaire waarde heeft. POSITIE VAN ZUIVERE KRACHT. „Het program, dat wij indienen", zo zei de president „is een program op lange termijn, dat vraagt om een con stante en voldoende stroom van men sen en materieel, zodat elke adspirant- aanvailer tegenover een positie van zuivere kracht komt te staan". Eisenhower achtte het mogelijk, dat een toestand van maximale militaire macht, liggend binnen de economische mogelijkheden, kan worden bereikt, indien de „logische disciplines" bij de behandeling van i lilitaire èn economi sche zaken afzonderlijk zouden worden Mau-Mau wordt nog gevaarlijker. NAIROBI, 30 April. Drie R.A.F. vliegtuigen hebben vandaag acht bom men geworpen op een vermoedelijke schuilplaats van Mau-Mau leden in de Aberdarebergen in Kenia. Het was de eerste maal, dat bommen werden ge bruikt hij de bestrijding van de gehei me organisatie. Een grote bende heeft vandaag een post van de Kikoejoe-burgerwacht in het reservaat van Fort Hall aangeval len en tenminste zeven personen ge dood. Een grote Mau-Mr u-bende, gewa pend met brenguns en geweren, heeft Woensdagavond een dorp in het gebied yan Fort Hall aangevallen. Vier in heemse politiemannen en vier burger wachten werden gedood. De bende maakte een aantal geweren buit. Sir Evelyn Baring, de gouverneur van Kenia, verklaarde in een vraagge sprek met Reuter, dat het optreden van de Mau-Mau waarschijnlijk nog gevaarlijker cn wanhopiger zal wor den. „Het zal tijd kosten om de organisa tie te vernietigen", aldus de gouver neur, „doch wij zijn op de goede weg". De kwestie der krijgsgevangenen in Korea. VOELEN DE V.N. TOCH VOOR NEUTRAAL AZIATISCH LAND? WASHINGTON, 30 April. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, McDermott, heeft het bericht tegenge sproken, volgens hetwelk het opper bevel der V.N. in Korea elk Aziatisch land ongewenst zou achten als neutrale staat, onder welks beheer de krijgsge vangenen zouden komen, die niet naar huis willen terugkeren. Generaal Harrison zou hebben ver klaard: „Wanneer wij de naam van het land van uw keuze niet kennen, kunnen wij natuurlijk de kwestie van zijn neutraliteit niet in overweging ne men. Wij achten het echter de moeite waard erop te wijzen, dat een Azia tisch land noodzakelijkerwijs zeer dicht ligt bij landen, die door commu nisten worden beheerst en daardoor blootgesteld zouden kunnen zijn aan communistische invloed". PERON VERSTOO? TEGENSTANDERS. BUENOS AIRES, 30 April. De voormalige gouverneur van de Argen tijnse provincie Buenos Aires, Domin go a Mercante, is vandaag uit de Pe- ronistische partij gezet. Mercante, die beschuldigd werd van obstructie en ontrouw, was één van de intiemste vrienden en medewerkers van Peron. Ook een voormalige voorzitter van de provincial Kamer van Afgevaar digden, Goyzueta, werd op soortgelijke beschuldigingen uit de partij gestoten. Minister Algera deed emigranten uitgeleide. ROTTERDAM, 30 April. „Ik kan nu nog van landgenoten spreken", zo n^ni,ste,r Algera gistermiddag tot de 734 Nederlandse emigranten, die met de „Grote Beer" naar Canada vertrok ken. De minister sprak van de kade af de vertrekkenden toe, nadat hij van tevoren het schip had bezichtigd. „Ik hoop, dat gij in uw nieuwe vaderland overzee onder Gods zegen een goede toekomst tegemoet zult gaan". Examenlekken in Indonesië. DJAKARTA, 30 April. Alle perso nen, die betrokken zijn bij het lek in de examens voor de middelbare scho len, waardoor deze examens moesten worden uitgesteld, zijn thans aange houden. De hoofddaders hebben een bekentenis afgelegd. De examen-opgaven, die zowel in 1951 en 1952 als thans waren uitgelekt, worden thans opnieuw opgesteld. lllllllllllillllllllllllllllllMI FELLE STRIJD IN BIRMA. RANGOON, 30 April. Chinees- nationalistische guerillastrijders heb ben een geheel Birmees bataljon ge bonden in tegenaanvallen om hun nederlaag tegen de Birmese regerings strijdkrachten in Maart ongedaan te maken. De slag wordt uitgestreden in het' gebied van Mongpoe Awn. De Chine zen beschikken over stukken geschut van 75 en 81 mm. Twee pantserwagens van de regeringstrijdkrachten werden vernietigd. ULBRICHT WENST OOST- DUITSE WEERMACHT. BERLIJN, 30 April. „Het is, nu de Westduitse Bondsdag de overeenkomst tussen West-Duitsland en de Westerse mogendheden heeft bekrachtigd, drin gend noodzakelijk, dat er een Oost- Duitse weermacht tot stand komt". DK verklaarde de Oostduitse vice-premier Ulbricht heden in een 1-Mei-toe- spraak. DE STRIJD IN INDO-CHINA PARIJS, 30 April. De Franse regering volgt met gespannen aan dacht het verloop der krijgsverrich tingen in Indo-China. Men ver wacht, dat zeer binnenkort de op standelingen tot de aanval op de hoofdstad van Laos, Loeang Pra bang, zullen overgaan. De minister voor Indo-Chinese Zaken, Letour- neau, heeft medegedeeld, dat de stad verdedigd zal worden en dat men niet overweegt terug te trekken. Ondertussen heerst in de boezem der Franse regering meningsverschil over de vraag, of een beroep op de V.N. dient te worden gedaan naar aanlei- INDRUKWEKKENDE PARADE Het hoogtepunt: 22 Centurion tanks AMSTERDAM 30 April Tanks en kanonnen hebben vanmorgen door de straten van de hoofdstad gerold. Duizenden Amsterdammers zagen op deze Ko ninginnedag het grootste militaire défilé van de Nederlandse strijdkrachten, dat ooit in ons land is gehouden. Vijftig minuten lang marcheerden en reden enkele duizenden militairen in een colonne van 7km lengte over de grote Amsterdam- West met -Zuid verbindende verkeersader, de van Baerlestraat. Luchtmacht en Marine toonden hier aan het Amsterdamse publiek een belang rijk deel van het rollend materieel, dat Nederland thans voor zijn verdediging bezit. Het défilé werd afgenomen door de voor het Concertgebouw staande minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, met de staatssecretarissen van Marine en Oorlog, vice-admiraal H. C. W. Moorman en mr F. J. Kranenburg en andere hooggeplaats te militaire autoriteiten. Met militaire punctualiteit daverden om kwart over elf, precies op het moment, waarop onderdelen van de luchtstrijd krachten het. Concertgebouw passeerden, 166 vliegtuigen in acht gesloten formaties van de Koninklijke Luchtmacht en van de Marine Luchtvaartdienst op 450 me ter hoogte door de lucht. Voor dit mili taire schouwspel waren talloze vooraan staande burgerlijke en militaire autoritei ten, alsmede de leden van het corps di plomatique in Den Haag, en van het corps consulaire in de hoofdstad uitgenodigd. Zij allen hadden op tribunes terzijde van het Concertgebouw plaats genomen. Voorts waren er militaire vertegenwoor digers van de Shape-missie en van het M.A.A.G. Het hoogtepunt van het défilé, dat stond onder bevel van generaal-majoor G. J. M. C. van Nynatten, commandant lucht doelartillerie te Den Haag, vormden de 22 Britse Centurion tanks, die voor de eerste maal aan het publiek werden ge toond. Zij zijn in de plaats gekomen van de „verouderde" Shermantanks. Groeven achterlatend in de asfaltbestrating rolden deze middelzware, ieder 48 ton wegende groene gevaarten (van het regiment hu zaren Prins Alexander uit Amersfoort) langs de autoriteiten en langs de menig ten. Het défilé, waaraan in totaal 4250 man en 512 voertuigen deelnamen, werd ge opend door de drumband van het garde regiment Grenadiers en Jagers, alsmede de Koninklijke Militaire Kapel uit Den Haag, bestaande uit 70 man. Daarna volg- A'i De veertien Fransen, die drie jaar in Noord-Korea geïnterneerd zijn ge weest, zijn Donderdag met een speciaal Frans vliegtuig uit Moskou naar Parijs vertrokken. Morgen wordt op de Russische begraafplaats bij Den Burg op Texel (in het monument) een ge denkteken onthuld, bestaande uit de wapens van Georgië en van het eiland Texel. Een zeer felle brand heeft gisteren in de Doetinchemse Ijzergie terij de smederij, de metaal-modelma kerij en ca. 20 machines volkomen ver nield. Gistermorgen is de 19-jarige bromfietser uit Haarlem-Noord, A. C. Kunkler, op de Leidsevaart met de blauwe tram in aanraking gekomen en gedood. Gistermorgen is een motor rijwiel tegen de slagboom van het grenskantoor Hoogcruts aan de Neder lands-Belgische grens gereden. De twee berijders, de 52-jarige H. Fidde- laars en zijn zoon, de 18-jarige Martin, beiden uit Holtum-Born, werden zwaar .gewond. den troepen te voet van de Koninklijke Marine, gestoken in de marineblauwe uniformen, parate troepen in het khaki veldtenue met helm van de Koninklijke Landmacht. Achter hen marcheerden 50 man van de kapel van de K(®inklijke Luchtmacht uit Nijmegen en 525 man met geweer, allen gekleed in blauw-grijs te nue, met helm. Nadien volgden troepen en rollend ge schut van de veldartillerie, luchtdoel artillerie en cavalerie. Zij voerden op allerlei voertuigen, sommige met rups banden, met zich mee; houwitsers, licht geschut, zware kanonnen, vierlingmitrail- leurs achter jeeps en grote stukken lucht doelgeschut, „radar-gestuurde" zoeklich ten, zes chaffee-tanks van 18 ton en de reeds genoemde 22 Centurion tanks, de zwaarste, die onze defensie bezit. Het défilé werd besloten met uiteen lopend rollend, uiterst modern materieel, dat op de militaire vliegbases gebruikt wordt voor de aan- en afvoer, het onder houd en de beveiliging der vliegtuigen en -velden. ding van de inval in Laos. Premier Mayer en president Auriol voelen daar alles voor, maar Bidault, minister., van Buitenlandse Zaken, vreest, dat Frankrijk in de V.N. geen krachtige steun zal krijgen. Burgers en militairen bouwen koorts achtig aan de versterking van Loeang Prabang. Sommige Vietminh-troepen zijn de stad reeds op 18 km. genaderd. De stad ziet er reeds uit als een bele gerde vesting. Winkels ztfn gesloten en de straten zijn leeg. Franse vliegtuigen vliegen af en aan met versterkingen er. voorraden. LUXEMBURG, 1 Mei Het is van daag voor de Europese Kolen- en Staalgemeenschap de tweede gedenk waardige datum in haar korte geschie denis, die op 10 Augnstus 1952 een aanvang nam. Nadat op 10 Februari j.l. reeds de gemeenschappelijke markt werd ingesteld voor kolen, ijzererts en schroot, hebben de zes landen van het Schuman-plan met ingang van heden deze gemeenschappelijke markt uitge breid tot het staal. Gistermiddag heeft de Hoge Autori teit onder leiding van haar energieke voorzitter Jean Monnet in het feeste lijk versierde hoogovenbedrijf van de A.R.B.E.D. te Esch in Luxemburg het nieuwe Europese kolen- en staaltijd- perk op symbolische wijze geopend. Met een hamer, versierd met de kleuren van de Europese gemeenschap, opende Monnet de tapgoot van één der modernste hoogovens in Luxemburg. Een ogenblik later stroomde in een vonkenregen en een hitte, die de leden der Hoge Autoriteit en de honderden journalisten en fotografen een snel heenkomen deden zoeken, het eerste witgloeiende Europese ijzer naar bui ten, ijzer, dat tot staal en gewalste producten zal worden verwerkt en vanaf 1 Mei vrij in de zes landen ver handeld zal kunnen worden, op een markt die niet langer beïnvloed wordt door belemmeringen, deviezenbeper- kingen, restricties en discriminaties op het gebied van vervoer. Na een groot défilé voor Paleis Soestdijk heeft Koningin Juliana gisteren een deputatie ontvangen uit de rampprovincies, die liaar op haar verjaardag heeft bedankt voor de betoonde belangstelling en het medeleven van het Ko ninklijk Huis. (Voor het verslag verwijzen wij naar pagina 7). De groep in de Paleistuin. In het midden de Koningin, de Prins en de drie Prinsesjes. Naast Prinses Beatrix Opa Kip (102 jaar). In Zeeuws costuum mevrouw Van Oeveren uit Wolphaartsdijk, die de dank van alle aanwezigen overbracht. Oostduitse communisten gaan weer zuiveren. BERLIJN, 30 April. De leiding der Oostdirtse communistische partij heeft besloten tot een nieuwe, veelom vattende zuivering der partij over te gaan, met het doel een nog geconcen treerder leiding der politieke en eco nomische staatsinstellingen in Oost- Duitsland te verzekeren. Er zal nu spe ciaal aandacht worden besteed aan Oostduitse communisten, die lid zijn geweest van Westeuropese communis tische partijen. ZANDVOORT, 30 April De tulpen-rallye 1953, het grootste autosporteve nement van Nederland en ver daarbuiten, is gisteren te Zandvoort geëindigd in een overwinning voor de Britse ploeg J. W. E. Banks en M. Porter in een Bristol. Zjj kwamen uit in de klasse 4a (1600 t.m. 2250 cc.). Zonder een en kele strafpunt en met 87 winstpunten hebben zij het 3700 km. lange traject uitgereden. Tweede werden E. Elliot en mej. N. Elliot, eveneens uit Enge land, met 86 winstpunten, derde de Fransen Grosgogeat en Biagini en vier de het team Aplleyard (Engeland). Het beste resultaat van alle dameséqui pes behaalden de dames G. Molander en H. Lundberg uit Noorwegen, zy kwamen zonder strafpunten aan en hadden 2 winstpunten. Daarmee ver overden zij de „Coupe des Dames". In het holst van de nacht hadden de meeste rijders ïn de nacht van Woensdag op Donderdag het Nederlandse grondge bied weer bereikt. De weersomstandig heden waren Woensdag zeer gunstig ge weest en ook het af te leggen traject, voerend door een der prachtigste en meest geaccidenteerde streken van de Vogezen, was minder zwaar dan de dag daarvoor. Saarbruecken was het eind punt van deze étappe en daar begon de laatste faze van de rallye: nog 600 km voor de boeg, waarbij een speciale étap pe, nl. die van de 1000 bochten, die des nachts moest worden gereden. Meer en meer deed in deze laatste nacht de vermoeidheid zich gelden en in bijna alle wagens lag steeds een van de twee bestuurders te slapen, hetzij op luchtzakken, hetzij op op elkaar ge stapelde kussens. De eersten die in Eindhoven arriveer den, waren de heren van Beers en Jan sen in een Peugeot. Ze waren 28 minuten op het tijdschema voor. Het was toen drie minuten voor vier! Tot omstreeks 10 uur kwamen daarna de rijders door en in de Philips-cantine maakten de meesten van de gelegenheid gebruik om zich wat op te knappen: het eindpunt was immers in zicht! Mqgr de laatste loodjes bleken zwaar te wegen. Op de laatste 50 km., door de Zuid-Hollandse polders, ontlastte de ene SOBERE VIERING Ouderwetse parade in de Scheldestad GOES, 36 April. In Zeeland is Koninginnedag sober gevierd. Echte feestelijkheden waren niet georganiseerd. Dat zou ook stotend zijn geweest, nu nog grote delen van onze provincie onder water staan en nog velen treu ren over het verlies van geliefden. In de steden Middelburg, Vlissingen en Goes was het vooral in de middag- en avonduren druk op straat. De meeste mensen hadden immers vrij en al was het weer kil, toch weerhield dit de mensen niet van het weinige, dat geboden werd, te genieten. MIDDELBURG, ker was het aanhoren ten volle waard. Veel te feesten was er in Middelburg niet. Toch konden wij nog twee hoog tepunten ontdekken, die de Koningin nedag voor menig Middelburger tot een feestdag hebben gemaakt. Daar was omstreeks kwart over één het langverbeide eerste officiële caril lonconcert. Het eerste, nadat bijna der tien jaar geleden de beiaard van de Lange Jan ten offer viel aan het oor logsgeweld. Menigeen luisterde op straat of bij de radio. Het was gisteren normaal marktdag en de middaguren was er niets te doen. In de binnenstad heerste een gezellige drukte, die deed denken aan de zomerse marktdagen, wanneer honderden vreemdelingen op bezoek komen. Overigens was er ook nu al een aantal toeristen. De jeugd genoot inmiddels in de Electro-bioscoop van een Oranjefilm en enkele kinderfilms. Het tweede hoogtepunt kwam in de avonduren, toen op de muziektent voor het Stad huis voor het eerst na vele maanden het Middelburgs Muziekcorps weer in het openbaar optrad, Deze rentrée on der leiding van de heer A. Kousema- Storend was echter, dat op enkele meters van de muziektent een draai molen lustig doordraaide, zij het zon der muziek. Laat men in het vervolg iets dergelijks vermijden! De Kon. Ver. „Uit het VolkVoor het Volk" had gemeend tussen de twee concerten van het muziekcorps een dansband uit Goes te moeten laten op treden. De jeugd moge dan genoten hebben, deze muziek was toch wel een schrille tegenstelling tot wat het mu ziekcorps bracht! Voorts werden er en kele films in de openlucht vertoond. Gistermorgen maakten de leerlingen van de C.O.A.K. een mars door de stad onder commando van le luit. 't Hart. VLISSINGEN. Vlissingen was op Koninginnedag weer echt de Marinestad. Om 9, 12 en 4 uur weerklonken de saluutschoten van de marineschepen in de binnen haven, waarvan de vlaggen vrolijk wapperden in de straffe wind. Maar er was meer, dat Vlissingen weer deed herleven, als Marinestad. Gistermorgen vond op de Boul. Evert- sen een parade plaats, waarbij tegen woordig waren de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, de Commandant Maritieme Mid delen, kap. ter zee J. G. Broekhuijzen, de commandant van de C.O.A.K. te Middelburg, maj. J. Potteboom, de oud-commandant der Nat. Reserve in Zeeland, overste W. K. de Feyter en de burgemeesters van Middelburg en Vlissingen. De troepen stonden opgesteld bij het z.g. Haventje van Meyer, waar zij wer den geïnspecteerd. Daarna begon het défilé, waartoe de autoriteiten zich naar de Leeuwentrap hadden begeven. Een duizendkoppige menigte woonde dit schouwspel bij. Aan het défilé werkten mee de in Vlissingen geleger de marineonderdelen, twee compag nieën van de C.O.A.K. en de mannen i-an de Nat. Reserve. De drumband van de Nat. Reserve was met de band van de C.O.A.K. eveneens aanwezig. Paradecommandant was de luit. ter zee le kl. J. C. H. van de Bergh. Gistermiddag maakten de leden van de gymnastiekvereniging L.O. een mars door de stad. Gisteravond waren er concerten. „St. Caecilia" speelde op de tent in het Bellamypark, „Ons Genoegen" concer teerde in plan-Oost en „Crescendo" zorgde voor muzikaal genoegen in het Havendorp. Vooral in de avonduren waren duizenden in de bevlagde stra ten op de been. Woensdagavond was er voor de kinderen door de buurtver eniging Clijverstraat e.o. een lampion optocht georganiseerd. GOES. In een met vlaggen getooid Goes zette de viering van de verjaardag van Koningin Juliana, welke op verzoek sober was gehouden in verband met de ramp, in met klokgelui om 8 uur. (Zie vervolg op pag. 7). regenbui zich na de ander. Vlak voordat de eerste deelnemer zich echter in Huis ter Duin, het eindpunt, presenteerde, brak de zon door de wolken. Die eerste was de wagen van het Britse echtpaar App- leyard, een van de 75 gelukkigen die de rit zonder strafpunten hadden uitgereden. En vijf minuten nadat haar man het routeboekje had laten tekenen zat mevr. Appleyard reeds in de met prachtige tul pen versierde vestibule van Huis ter Duin, fris en monter als had ze een heer lijke nachtrust achter de rug. Terwijl haar man toch verzekerde, dat ze zeker de helft van de gemeenschappelijke job voor haar rekening had genomen! En hoe meer deelnemers er binnenkwamen, hoe ijveriger er gerekend werd, zowel door de officials ais door de deelnemers on derling. Door degenen die geen strafpunten hadden opgelopen, moest nog worden deelgenomen aan de laatste klassements proef, een snelheidsrit van 10 ronden van het circuit, in totaal bijna 42 km. De eerst-aankomende in elke klasse kreeg hiervoor 30 winstpunten, nummer 2 24 en zo vervolgens tot nummer vijf die 6 pun ten kreeg. Het stond van ie voren vast, dat, als de heren Banks en Porter als nummer 1 zouden eindigen, de zege In het algemeen klassement hun niet zon kunnen ontgaan en ze wonnen inder daad. De Zuider Nieuwlandpolder droog. De Zuider Nieuwlandpolder, groot 59 ha, is drooggevallen door de aanleg van een verbindingsdijk tussen de Gouwe- veerpolder en de zg. Ruigedijk, oostelijk van Zierikzee gelegen. Hierdoor is de rij huizen aan de Rijksweg droog gekomen. SCHIPHOL, 30 April. Voordat hij vanavond vertrok voor een reis van vier weken naar de Ver. Staten en Ca nada, heeft minister Mansholt enige commentaar geleverd op het doel van zijn missie. „Ik ga niet alleen bespre kingen voeren met de Amerikaanse regering", zei hij, „maar mij ook op de hoogte stellen van een aantal aspecten van de marktorganisatie en van de landbouwontwikkeling in de V.S. Ik hoop de indrukken te voltooien, door vele Nederlandse technici al in deze materie opgedaan". „Voor de export van agrarische pro ducten", zo vervolgde de minister, „is organisatie nodig. De markt voor kaas en melkpoeder, die Nederland in de V.S. had opgebouwd, is tengevolge van de verdediging der Amerikaanse bin nenlandse productie afgebroken. Ik stel mij nu voor o.a. overleg te plegen met vier grote landbouworganisaties in de Noordwestelijke staat Washington. Wellicht kan dan ook worden nage gaan hoe in de praktijk de mogelijkhe den liggen voor export van andere producten". DE BILT ZEGT: Minder wind. Vrij veel bewolking met kans op enige regen. Zwakke tot matige wind overwegend tussen Zuid en Zuidwest. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1