Nieuws uit de Provincie. Eerste veezending (74 stuks) uit Friesland te Goes aangekomen* Bloesempracht in het rampgebied. In Zeeland staan nog 3740 woningen en 528 boerderijen in het water. Schouwen-Duiveland ~x herrijzen, schoner dan ooit* Zierikzee verwacht deze zomer weer touristen* jeugücoucert LM. li. te Goes Diploma-uitreiking R.LW.S. te Schoondijke. sSport en spel Middelburg. Vlissingen. Zierikzee. VAN MARKT en veiling Donderdag 30 April 1953 Pagina 2 Gift van mens tot mens. De heer Stienstrat „Er is moed en kracht voor nodig om het herstel hier aan te pakken"* Fier wapperden gisteren de Friese en Zeeuwse vlag op de Grote Markt te Goes» toen de auto's met de geschenkzendingen vee uit Friesland het marktplein cpzwenkten. Niet minder dan 74 stuks vee, waaronder 25 stuks opgenomen in net stamboek, werden uitgeladen voor de getroffen landbouwers in Zeeland. Het was de eerste zending uit Friesland die in Zeeland aankwam, afkomstig uit de Friese gemeente Ferwerderadeel, West Dongeradeel en Smalingerland. In totaal lijn in Friesland voor de getroffen gebieden ruim 1600 stuks vee ingezameld. De provinciale voedselcommissaris in Friesland, de heer J. Stienstra uit Leeu warden, droeg namens de Friese land bouworganisaties het vee over aan de voorzitter van de Stichting voor de Land bouw in Zeeland, de heer C. de Putter Sit Axel. „Er is moed en kracht voor no- ig om het herstel hier aan te pakken", zo zei de heer Stienstra. „Wij als Frie zen vinden het prachtig om U te kunnen helpen en mede te werken aan de op richting van de getroffen provincie. Suc ces ermee". De heer de Putter, die de Friese „over loper" in ontvangst nam en daarmee de gehele royale gift symbolisch aanvaardde, dankte geroerd voor de spontaniteit van de Friese boeren. De heer de Putter sprak van een gift van mens tot mens, van boer tot boer, een gift die buiten elke voorzieningsre- feling valt. Zeeland is zwaar getroffen. Maar in de grootste nood komt er spon tane hulp van buiten. Dit doet zo goed, ala men weet, dat er warm meeleven is. Dit vee is er een bewijs van. Dr G. Wagenaar, dierenarts te Goes, dankte op zijn beurt de voorzitter van de verdelingscommissie voor de ontvan gen gave en noemde in het bijzonder de gedupeerden van Kruiningen en Schouwen en Duiveland. Hij riep de medewerking van allen in, dat deze wel zeer gedupeerde boeren later ook hun deel zouden ontvangen. Namens Ged. Staten van Zeeland sprak de heer C. Philipse uit 's H. Arendskerke. „De uitersten raken élkaar", zo zei de neer Philipse. „Friesland ligt even ver Jaap Stotijn wist de jeugd te boeien. Eén van de middelen om de rijpere jeugd liefde en begrip voor muziek bij te brengen is het organiseren van jeugdcon- certen. Wanneer dit gebeurt zoals Dins dag het geval was, dan beantwoorden ze atellig aan hun doel. Tot tweemaal toe, om 2 uur en om half 4, wist de bekende hoboïst Jaap Stotijn, begeleid door mevr. de Roo-Vierdag, zijn jeugdige gehoor be staande uit Goese scholieren van onge veer 12 tot 18 jaar met zijn vlotte toe lichtingen en zijn prachtige spel ruim een uur te boeien. Stotijn bespeelde ach tereenvolgens de „gewone" hobo, de hobo d'amour en de alt-hobo (meer bekend onder de naam hobo de caccia of Engelse hoorn) en vergeleek hun resp. timbre met een sopraan-, mezzo-sopraan- en ba- ritonstem. Aan de hand van bekende, voor hobo geschreven motieven - o.a. uit de Bolero van Ravel, de Matthaus-Passion van Bach, de symphonie „Aus der Neuen Welt" van Dvorak, de opera „Wilhelm Tell" van Rossini - demonstreerde hij de verschillende mogelijkheden van het in strument. Alleen al het luisteren naar deze motieven was een genot. Dit alles, doorspekt met aardige bijzonderheden en grapjes, werd door de jeugd met belang stelling aangehoord. Over de wijze van uitvoering van de verschillende werken (van Cimarosa, Schumann, Bozza en Saint-Saëns) kun nen we kort zijn. Wie Jaap Stotijn één maal gehoord heeft, vergeet nooit zijn prachtige toon en zijn meeslepende voor dracht en die weet wat hij van hem ver wachten kan. Ook op dit concert liet hij zich weer kennen als een musicus van een aparte klasse. Wel bijzonder mooi was de Romance in a mineur van Schu mann; prachtig liet Stotijn de hobo zin- fen ln dit blijde, romantische juweeltje. >e begeleiding was bü mevr. de Roo- Vierdag in goede handen R. van Den Haag af als Zeeland. Friesland heeft met deze gift de eerste steen ge legd voor de wederopbouw van Zeeland. De smart in Zeeland is groot. Steun is er nodig om staande te blijven. In de donkerheid na de ramp komen nu de eerste lichtstralen uit Friesland. Onuit sprekelijk veel dank hiervoor. Het worstelende Zeeland zal weer boven ko men, mede dank zij de hulp van Fries land". Tot slot sprak nog de provinciale voed selcommissaris van Zeeland, ir J. D Dorst. Na deze plechtigheid werd het vee verdeeld tussen de plaatselijke commis sies van de getroffen gemeenten op Zuid- Beveland. Onder grote belangstelling vond in in hotel „De Zwaan" te Schoondijke de promotie en diplomering, alsmede de openbare eindles van de Rijkslandbouw winterschool aldaar plaats. De voorzitter van de commissie van toezicht, burge meester M. J. Verbrugge van Waterland kerkje, sprak een hartelijk weikomst- woord, speciaal tot de heren dr ir D. S. Huizinga en ir G. Veenstra, resp. oud-in specteur en inspecteur van het RijkS' landbouwonderwijs in Nederland. De jongelui die de school gaan verlaten werden door verschillende leraren duch tig aan de tand gevoeld. Ir P. Risseeuw ondervroeg hen over weerkunde, de heer A. P. de Roo over plantenziekten en ten slotte de directeur, de heer L. van Dijk, over de bemestingsleer. Na de pauze reikte ir G. Veenstra met een toepasselijk woord tot de jongens, de diploma's uit. (De namen der geslaagden publiceerden wij gisteren). Uit handen van dr Huizinga persoonlijk ontving W. Remeyn uit Sljiis als de beste leerling van het jaar de dr Huizinga-penning met de daarbij behorende oorkonde. Namens de gemeente Schoondijke sprak burgemeester F. A. van Rosevelt zijn gelukwensen uit. Namens de vereni ging van oud-leerlingen sprak de heer E. Buyck, die de jongelui opwekte lid te worden van deze vereniging, waar zij zich verder kunnen ontwikkelen en hun moeilijkheden besproken worden. De heer C. A. Mabesoone bracht na mens de ouders hartelijk dank aan de leerkrachten voor de vele zorgen, die zij aan hun telgen hebben besteed. De heer L. van Dijk sprak als directeur het slot woord. Met een gezamenlijk koffiemaal en een ontspanningsavond werd deze voor de winterschool zo belangrijke dag gesloten. Zuid-Beveland prijkt in volle bloesem tooi, zelfs de gebieden die nog onder water staan of waar nog maar pas het water verdreven kon worden. Deze foto is genomen san de Zanddijk. WIELRENNEN. Ronde van Nieuwvliet voor nieuwelingen. De tweede ronde van Nieuwvliet voor nieuwelingen zal gehouden wor den op Zaterdag 23 Mei 1953. Er zijn reeds veel inschrijvingen binnengeko men. SCHAKEN. Promotiewedstrijd Terneuzen—Kralingen III. Het eerste tiental van de Schaak club Terneuzen speelt Zaterdagmid dag te Bergen op Zoom een promotie wedstrijd tegen de Rotterdamse kam pioen Kralingen II. Indien Terneuzen wint, promoveert het naar de 2de klasse van de KNSB. Drie jaar geleden promoveerde Ter neuzen ook reeds naar de 2de klasse Van de KNSB. Het eindigde toen ech ter reeds in het eerste seizoen op de onderste plaats en keerde weer terug in de Zeeuwse Schaakbond. Vorig jaar werd Terneuzen kampi oen van Zeeland en nadat in de eerste promotie-competitie alle drie de deel nemende tientallen gelijk geëindigd waren, werd in de tweede competitie de promotie niet behaald. TAFELTENNIS. Competitie wordt niet vlot afgewerkt. Het wil met het restant van cfe ta- feltenniscompetitie niet erg vlotten. Ook nu werden slechts enkele wed strijden gespeeld. In de 2de klasse kreeg Spirit een stevige 19 neder laag te slikken van Be Fair, waardoor Spirits kansen op de 1ste klasse danig gereduceerd werden. In de 3de klasse A verloor Sorry III met 010 van PZEM II, zodat de elec- triciteitsmensen nog een kansje heb ben om de laatste plaats te ontgaan. In de 4de klasse B werd de compe titie beëindigd. VSV III verloor in ei gen huis met 2—8 van ATTC II, zodat de eindstand als volgt luidt: Wilno III Be Fair III ATTC II VSV II Schelde V 13 10 10 7 0 52—28 50—30 48—42 37—43 13—67 Volleybalprogramma voor Zaterdag. Het programma van de Walcherse volleybalcompetitie voor Zaterdag luidt als volgt; 2de klasse: UOC—EVVC III; MVC IIIUOC II; ZuidwestersUOC; MVC IIIDe Ruyterschool II; Zuid westersEVVC II. Ouderavond Chr. school Driewegen (Z.-Vl.). Op de ouderavond van de Chr. school te Driewegen (Z.-Vl.) sprak de voorzitter, de heer Joz. de Kraker, 'n speciaal woord van welkom tot de heer P. Kaan cn zijn gezin uit Ter neuzen. De heer Kaan zal per 1 Mei a.s. als hoofd der school in dienst tre den. Het plaatsvervangend hoofd der school, de heer J. A. Almekinders, hield een interessante inleiding over het onderwerp „Eén Naam der kinderen hope". In de pauze werd het werk der leer lingen door de ouders bezichtigd. Nadat mej. Catsman „De Witte" had voorgedragen en de heer Kaan een fragment uit „Oostlooren" had ver tolkt, ging de voorzitter over tot de installatie van de heer Kaan. Het nieuwe hoofd der school werd Ps. 134 3 toegezongen. De voorzitter der Chr. kleuterschool, de heer A. Rinkhout, sprak de heer Kaan toe. Enquête van het E. B. S. Stormrampschade is in Z,-Holland het grootst. Het jongste bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat een opgave van de schade aan woningen en boerderijen ten gevolge van de storm ramp van Februari 1953 (toestand per eind Maart). Hieruit bljjkt, dat 3850 woningen en 559 boerderijen eind Maart nog ln het water stonden. 41.880 woningen en 2857 boerderijen waren toen reeds drooggekomen. De woning voorraad per 31 Januari j.l. (incl. boerderijen) bedroeg in gemeenten, waar ten gevolge van de ramp schade is ontstaan, totaal 192.404. In Zuid-Holland is de schade het grootst geweest, doch hier is tevens ook het meeste droog gekomen. Hier stonden per eind Maart nog 78 wonin gen en 27 boerderijen in het water, en waren 25.362 woningen en 1197 boer derijen reeds drooggekomen. Van deze laatste percelen zijn 1717 woningen en 95 boerderijen vernietigd of onherstel baar beschadigd. 738 woningen en 157 boerderijen zijn zwaar beschadigd. Van de nog in het water staande percelen zijn 10 stuks onherstelbaar of zwaar beschadigd. In Zeeland staan nog 3740 woningen en 528 boerderijen In het water. Hier van zijn 1071 stuks vernietigd of on herstelbaar beschadigd en 1713 zwaar beschadigd. 8726 woningen en 578 boer derijen zijn per einde Maart droogge komen, waarvan 318 percelen onher stelbaar beschadigd en 1204 zwaar be schadigd, Herdenking van gevallenen. Ter nagedachtenis aan allen, die tij dens de tweede wereldoorlog het offer van hun leven hebben gebracht in de strijd tegen de vijand, zal ook dit jaar op Maandag 4 Mei de nationale her denking worden gehouden. De be langrijkste bijeenkomsten hebben plaats te Den Helder en op de Greb- beberg. Verder worden tal van mili taire plechtigheden gehouden. Reconstructie-commissie geïnstalleerd. Binnen acht maanden zou plan tot herstel zijn opgesteld diend is. Na de taakomschrijving van de Reconstructiecommissie, wees hij op de belangrijke perspectieven, die dit werk thans biedt. De commissie is zo veelzijdig mogelijk samengesteld, al schijnt het dat men wat laat is begonnen. Ir. M. de Vink, directeur van de Planologische Dienst, heeft reeds belangrijk voorberei dend werk verricht. De commissie moet bij de regering duidelijk maken, waarom dit eiland niet vergeten mag worden, zo zei mr Mes, die zijn bewondering uit sprak over hetgeen hier op het eiland reeds is verricht. Hierna ging de commissie over tot de bespreking van de taak. „Schoner dan ooit zal Schouwen- Duiveland herrijzen". Deze woor den sprak gisteren te Zierikzee de Commissaris der Koningin in Zee land, jhr mr A. F. C. de Casembroot, toen hij de Reconstructie-commissie Schouwen-Duiveland installeerde, Schoner dan ooit, zo zei ook mr dr A. J. J. M, Mes, lid van Ged. Sta ten en voorzitter van deze commis sie, na de installatie, toen hij de niet geringe taak van deze commis sie omschreef. DE TAAK. Binnen acht maanden zal men een plan opstellen tot herstel en zonodig sane ring van de agrarische structuur, het landschap, de recreatiemogelijkheden en het sociale- en culturele leven, alsmede een verbetering van het verkeer en ver voer en de ontwikkelingsmogelijkheden voor niet agrarische bestaansbronnen. In zijn installatie-rede wees de Commissaris der Koningin erop, dat de commissie nog niet compleet is, maar dat er, gezien de belangrijke taak die wacht en de voort schrijdende tijd, toch reeds begonnen zal worden. Ingaande op de critiek, die de samen stelling dezer commissie bü sommigen op het eiland heeft geleverd, wees jhr mr de Casembroot erop, dat zoveel mogelijk ge streefd is in de diverse subcommissies, dit zyn er vijf nl. één voor agrarische vraagstukken, één voor sociale en cul turele vraagstukken, één voor vervoers vraagstukken, één voor planologische vraagstukken en één voor vraagstukken, de industrie en handel betreffende plaatselijke deskundigen in te schakelen. De taak, die U wacht, aldus de Com missaris, is veelzijdig, moeilijk, doch zeer mooi, want het eiland is rijp voor vele verbeteringen. Nu Schouwen zo in het middelpunt van de belangstelling staat, is het thans meer dan ooit tüd om verbeteringen aan te brengen, aldus de Commissaris, die besloot met de wens, dat God elk de kracht moge ge ven, het beste te bereiken voor de in woners van dit eiland, „die zich zo roerend heldhaftig hebben gedragen". Mr Mes dankend voor deze woorden, wenste de Commissaris allereerst geluk met zün benoeming tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij noemde dit een benoeming, die zeer zeker ver- In Noord-BrabantTWest staan nog 36 percelen in het water, waarvan 18 ver nietigd en 15 zwaar beschadigd. Hier zijn 7768 woningen en 1080 boerderijen drooggekomen, waarvan 422 percelen vernietigd zün en 775 zwaar bescha digd. Van de zwaar beschadigde wonin gen zullen de herstelkosten vermoede hjk meer dan f 3000 bedragen. Volgens deze enquête van het C.B.S. zqn voorts drie kerken vernietigd of onherstelbaar beschadigd en 35 kerken zwaar bescha digd. De overeenkomstige gegevens voor scholen bedragen resp. 7 en 49. KERK EN SCHOOL Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oosterzee, 2e pred. pl. toez., H. A. Denkers, vic. te Bantega. Beroepbaarstelling: Ingevolge de overgangsbepaling 147 van de K.O. is beroepbaar gesteld de heer J. C. Kolk, Hogeland 84 te IJsselstein. Baptistengemeente. Bedankt voor Hengelo, J. Bosma te Leeuwarden. Examens. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het prop. en theologisch examen, de heer T. W. Penning te Naaldwijk en de heer H. v. d. Neut te Loenen aan de Vecht. Bemanning „Aagterdijk" schonk een koe. GEDUPEERDE STAVENISSER GEHOLPEN. Begin Februari 1953 ontving de burge meester van Stavenisse een telegram van kapitein Kruithof uit Tholen, dat de ka pitein, officieren en bemanning van de „Aagterdijk" een koe aan een gedupeer de inwoner van Stavenisse wensten te schenken. Dezer dagen hebben de burgemeester van Stavenisse en kapitein Kruithof door middel van het lot bepaald, dat de koe zal worden geschonken aan de gedupeer de melkboer P. Stoutjesdijk te Stavenisse. De koe „Aagje" zal Vrijdagmorgen a.s. worden overgedragen. Twee jaar voor administrateur uit Oostkapelle. De 35-jarige administrateur J. H. H. uit Oostkapelle, die in de loop van de jaren 1949 tot 1952 verschillende grote geldsbedragen had verduisterd ten na dele van de Prov. Zeeuwse Vereniging ter bestrijding van de T.B.C. en van de Stichting Zeehospitium „Zonne veld" is gisteren door de Middelburgse rechtbank schuldig verklaard aan ver duistering in dienstbetrekking en vals heid in geschrifte. Hy werd deswege veroordeeld tot 2 jaren gevangenis straf met aftrek voorarrest sedert i December j.l. ONTNOMEN PREEK- CONSENT. Naar vrij vernemen heeft de classis Middelburg der Chr. Geref. kerken de heer L. Gebraad, voorganger van de gemeente Tholen zün preekconsent ontnomen. Bü de classis kwamen meerdere protesten in, o.a. van de kerkeraden van 's-Gravenhage-C. en van Harderwijk, dat de heer Gebraad voorging in godsdienstoefeningen van oud-Geref. gemeenten etc. zulks met voorbijgang van de in deze plaatsen gevestigde Chr. Geref. kerken. Prof. J. J. v. d. Schuit te Apeldoorn had reeds in De Wekker een en andermaal deze practüken gesignaleerd en veroordeeld. Aan de Ryksbelastingacademie te Rotterdam slaagde voor het examen in de belastingwetenschappen de heer F. H. Hoek, surnumerair van 's Rijks Belastingen te Rotterdam, voorheen te Middelburg. De ramp geen reclame-object. Bezoek in groepen toegestaan. Duizenden vacantiegangers die gere- aanvraag hoewel de meeste soepelheid geld een bezoek brachten aan Zierikzee zullen zich ongetwijfeld afvragen of dat bezoek ook dit jaar kan doorgaan. Het is bekend dat een groot aantal inwo ners van Zierikzee is geëvacueerd. Na half Mei komt hierin verandering. De oude stad zal dan binnen de grachten watervrü ZÜ" en vele van haar vroe gere bewoners zullen kunnen terugke ren. De nooddam rond de stad, tot de aanleg waarvan de raad vorige maand besloot zal dan gereed zijn. Het indrin gen van het getijwater uit de polder Schouwen is dan voorby. Dan zal er voor de vreemdelingen een beperkte ge legenheid zijn de zwaar getroffen stad te bezoeken. Heeft op het ogenblik ieder die bin nen haar wallen wil komen een spe ciale reisvergunning nodig, na half Mei zal men kunnen volstaan met een groepsvergunning. Allen de leider van een gezelschap, dat Zierikzee wenst te bezoeken, zal ter secretarie een inreis- vergunning voor zün of haar gezelschap moeten aanvragen. Op deze vergunning wordt het hele gezelschap toegelaten. Hiermede vervalt niet de individuele zal worden betracht met het verstrek ken van die vergunningen. Schouwen-Duiveland staat nog voor het overgrote deel onder water met uitzondering van het grote vacantie- centrum in de duinstreek. De reis daar heen is wel iets omslachtiger gewor den. De tocht moet van Anna Jacoba Polder of Numansdorp geheel over wa ter worden gemaakt naar Burghsluis. Voor de eventuele vacantiegangers in de duinstreek, die, ongetwijfeld Zierik zee ook na de ramp wensen te zien, kunnen de burgemeesters van de dor pen ln de Westhoek inreisvergunnin- gen voor Zierikzee afgeven. Het ligt niet in de bedoeling de ramp tot 'n reclameobject voor het vreemde- lingenbezoek te maken, maar het zal de inwoners toch veel genoegen doen dat Zierikzee, dat zich immer in grote belangstelling mocht verheugen, ook deze zomer haar poorten voor hen openstelt. Tot bestuurslid van de coöp. kolenver- eniging „Draagt elkanders lasten" werd gekozen de heer J. van Beuzekom te Vlis singen. BIJZONDERE KERKDIENST. Dinsdagavond vond in de Nieuwe Kerk een büzondere kerkdienst plaats, waarbij gesproken werd over de beteke nis van de instelling van de bisschoppe lijke hiërarchie in de Roomse kerk, nu 100 jaar geleden. Ds P. F. Th. Aalders, Ned. Herv. pre dikant sprak over het laatste gedeelte van Matth. 28, waar Jezus voor zijn He melvaart zegt: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Het ging er de predikant hoofdzakelijk om, duidelijk te maken, dat er maar Eén is, die de werkelijke macht heeft, nl. Je zus Christus. Dit is de les, aldus de pre dikant, die de Reformatie aan Rome voor moet houden. De R.K. kerk immers gaat bq de Maria-verering uit van de verheer lijking van de vrome mens, die door de werken zalig wordt. Rome, zo vervolgde luj, komt niet toe aan de ware vrijheid, waarmee Christus vrij maakt. Men leeft er immers onder de dwang, zowel van de pausen, de bisschoppen, de monniken, alsmede van de voorschriften van vasten en biecht. We zullen, zo besloot ds Aal ders, er meer ernst mee moeten maken, dat Jezus niet alleen de macht heeft in de hemel, maar ook nu en thans, op de aarde. De Y. v. d. Schoot, predikant bij de Herv. Evangelisatie te Brugge, sprak over het Paasevangelie. Hü wees er op, dat de vrouwen de dode Jezus zochten Dat gebeurt ook maar al te vaak door ons en de Roomse kerk maakt er zich al evenzeer schuldig aan, büv. door de heili ge bloedprocessie, die volgende week weer in Brugge plaats vindt. Hij zei, dat het er niet om gaat of men anti-Rooms is, maar of men Protestant, d.w.z. voor de Schrift is. Laten wij onze Roomse me debroeders en zusters voorhouden met ons te zoeken naar de levende Heer. Aan het einde van de dienst las ds v. d. Schoot de geloofsbelüdenis van Guide de Brés voor. C.O.A.K. defileerde voor adj. de Braai. De adjudant-onderofficier administrateur J. de Braai, ingedeeld bü de le C.O.A.K., heeft gisteren de door H.M. de Koningin aan hem verleende onderscheiding (de ere-médaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, met zwaarden) voor het front van de troep in ontvangst mogen nemen uit handen van de com mandant C.O.A.K., majoor Potteboom. De commandant roemde hem om zijn wijze van dienen en zün trouwe plichtsbetrach ting. Aan mevrouw de Braai werden bloemen aangeboden. Na de uitreiking defileerden de troepen voor de gedeco reerde. Wie bood man en vrouw uit Hawaï onderdak in 1914? De burgemeester van Vlissingen heeft een schrijven ontvangen van de heer P. C. Beamer, wonende 110 Kamehameha Avenue, Hilo, Hawaï, waarbij deze een cheque van 20 dollar toezendt voor de gene, die hem en zün vrouw op 30 No vember 1914, toen zü, als vluchtelingen in de eerste wereldoorlog, alhier in sneeuw en regen op vervoer wachtten, onderdak heeft verleend. De heer Beamer heeft de naam van zün gastheer vergeten; belanghebbende wordt daarom verzocht .zich te melden ter ge meentesecretarie, afdeling 2, kamer 1. „Problemen rondom het gezinsbudget". Op uitnodiging van de Vlissingse Nuts- spaarbank, heeft mej. Kroes, huishoudle- rares aan de Spaarbankbond in het Con certgebouw een lezing gehouden over „Problemen rondom het gezinsbudget". Spr. vergeleek de levensstandaard van voor en na de oorlog en gaf met enkele voorbeelden aan, dat deze omhoog is ge gaan. Een begroting over het gezinsinko men, aldus mej. Kroes, gaat over drie hoofdgroepen en wel de vaste lasten, de lopende uitgaven (het huishoudgeld) en de reserve. De reserve was volgens haar de belangrijkste, daar een huishouding niet zonder een zekere reserve, waaruit de bijzondere uitgaven worden betaald, kan. Tot slot sprak ze nog over het op stellen van een kasboekje. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan, vooral door de aan wezige dames, druk gebruik werd ge maakt. De heer C. Ouwehand bracht spreek ster dank voor haar lezing. KAPELLE Muzikale rondgang. Vanavond zal de muziekvereniging „Ons Genoegen" voor het eerst in haar nieuwe uniformen een rondwandeling door de gemeente maken. KRABBENDljKL Concert. Vanavond zal de muziekver eniging „Concordia" een concert geven ter ere van de verjaardag van Hare Ma jesteit de Koningin. KORTGENE Benoeming. In verband met de over plaatsing van de heer P. G. van de Bosse naar Kloetinge, is benoemd tot eerste ambtenaar ter secretarie, alhier, de heer W. Goosen, thans 2e ambtenaar. Tot 2e ambtenaar ter secretarie is benoemd de heer M. Meeuwsen, thans ambtenaar ter secretarie te Oostburg. OOSTKAPELLE Muziekconcours gaat niet door. Het op Hemelvaartsdag te Oostkapelle te houden concours uitgaande van de Ned. Federa tie van Harmonie- en Fanfaregezelschap pen gaat wegens te geringe deelname niet door. SCHERPENISSE Herstelwerkzaamheden voltooid. Da herstelwerkzaamheden aan de Westker- kedijk zijn nu geheel voltooid. Over de zandzakken is een laag grond aange bracht. ST. ANN ALAND Tq'deiyk onderwijzer. Met ingang van Maandag 27 April j.l. is als tijdelijk on derwijzer aan de O.L. school te St. An- naland werkzaam de heer A. Scherpe- nisse uit St. Maartensdijk, die onderwij zer was aan de O.L. school te Stavenisse. „Hoogtjc" Kade. Men is met man en macht begonnen het zg. „Hoogtje" van de Kade te St. Annaland definitief te herstellen. Grote massa's zand zijn in de helling gestort en men hoopt binnen enkele dagen dit netelige karwei achter de rug te hebben. Aan weerzijden bij het begin van de Langestraat komen muur tjes, terwül aan de kant van de huizen trapjes komen, waarover men van de Kade gemakkelijk op het troittoir kan komen. SLUISKIL Benoeming. Het hoofd der Chr. school alhier, de heer J. v. d. Hengel, is met ingang van 1 Sept. a.s. in gelijke functie benoemd aan de Chr. school, Jozina- straSt te Terneuzen. •IZEND1JKE Wie nog bollen7 De leerlingen van de huishoudschool alhier, hebben zich op originele wüze verdienstig gemaakt voor het Rampenfonds. Zij zijn aan het olie bollen bakken geslagen en hebben deze ten verkoop aangeboden. De opbrengst kwam ten goede aan het Rampenfonds. De mensen hebben zo van de bollen ge smuld, dat er een bedrag van f 250, overgemaakt kan worden. ZAAMSLAG Raad. Maandag a.s. hoopt de raad in openbare vergadering büeen te komen. De voornaamste punten van de agenda zijn: Benoeming lid commissie van advies Woonruimtewet en Algemeen Burgerlijk Armbestuur; Behandeling schrijven van Ged. Staten inzake ingebruikgeven van een lokaal van de O.L. school; voorstel vaststelling vergoedingen bijz. lagere scholen en voorstel inzake uitvoering openbare werken. Feestavond voetbalvereniging. In het clubgebouw van de voetbalvereniging werd een feestavond gehouden in ver band met het behaalde kampioenschap in de 2e klasse van de afd. K.N.V.B. Medewerking aan deze avond werd verleend door de mondaccordeonvereni- ging uit Axel o.l.v. de heer M. Karre- man. Door de korfbalvereniging werd 'n bloemenmand aangeboden. De voorzitter van de mondaccordeonvereniging huldig de de leden en het bestuur. Zaamslag zal binnenkort promotie-wedstrijden gaan spelen. KOPLADING OP A. J.-POLDER—ZIJPJ' Het gemeentebestuur van Zierikzee, dat onlangs een schrijven richtte aan de minister van Waterstaat en aên de leden van de Verkeerscommissie met betrekking tot een boot met stuklading op het veer A. J. PolderZijpe, heeft thans bericht ontvangen, dat minister Algera de Rijkswaterstaat heeft ge machtigd in het kader van de herstel werkzaamheden de technische maatre gelen te nemen tot instelling van een veerdienst met koplading. Met de R.T. M. is overleg aan de gang. BISAMRAT IN DREISCHOR, Twee heren van de Plantenziekten- kundige Dienst in Wageningen hebben de gemeente Dreischor bezocht, nadat op 21 April een bisamrat zwemmende in een sloot in de Nieuwe Weerpolder werd aangetroffen. Het dier werd ge dood. De aanwezigheid van een bisam rat is op Schouwen-Duiveland nooit eerder gemeld. Verondersteld wordt dat het dier door de overstroming uit Noordwest-Brabant op het eiland is te recht gekomen. Een pijnlijk geval Dinsdag heeft zich hier een pijnlijk ge val voorgedaan. De heer Tmimerman, die aan het Hof- ferplein woonde, was evenals velen zijner stadgenoten door het water uit zijn wo ning verdreven. Hij heeft echter een zaak op de Dam, zodat hij zich daarboven een voorlopig onderdak kon verschaffen. Nu was het tijdelijk onderkomen niet zo ge- riefelük. Hü kocht daarom een woning in de Meelstraat. De bewoners, het gezin B„ waren geëvacueerd en hadden hem toestemming gegeven deze woning te be trekken. De meubels werden dus van de Dam naar de Meelstraat versjouwd. Tot zover was alles dus normaal vergaan. Maarde heer Timmerman had geen vestigingsvergunning voor deze woning en B. en W. hadden de woning aan een ander toegekend. Hij was dus genood zaakt om dit huis, zün eigen huis, te ver iaten en zün meubels naar een andere plaats over te brengen. Dit weigerde hü echter prompt. De inboedel werd daar om door de politie op straat gezet. Hij zit nu met zün geredde meubels op de keien.... Minister v. d. Kieft naar Goes. Op Donderdag 7 Mei zal de minister van Financiën, de heer v. d. Kieft, te Goes een bespreking voeren met en kele urgemeesters. MIDDELBURG. 29 April. Fruit; Jonathan Keuken 3667, Golden Deli cious 48—63, Appels stek 19—28, Aard beien per stuk 59, St. Remy 1014. Groenten: Bloemkool A 3264, B 24 42, C 15-38, D 918, Bosradijs 813, Rabarber 510, Postelein 5665, Bos- peen 4160, Koolrapen 1112, Spina zie 822, Prei 1926, Rodekool 2022, Sla per stuk 514, Sla per kg. 1022, Witlof 2241, Andijvie 5262, Rame- nas 17. Heden werden de eerste bos- peen ingevoerd door de heren: B. Koole, Abeelseweg 44, Souburg en C. Franse, Seisweg 206a, Middelburg. GOES, 29 April. Spinazie 9—25; Rabar ber 69; Uien 33; Aardappelen 812; Prei 24—26; Witlof 13—32; Kropsla 6— 11; Bloemkool 659; Radijs 1013; Ram menas 18. Alles in guldens per 100 kg., stuks of bos. TERNEUZEN, 29 April. Sla A 9.10 —9.50, B 6.80—9.40, C 5—6.50; Rad js 12—15; Asperges A 128—131, B 116, afw. 90—97; Prei B 34—39; Rabarber 79; Spinazie 1 1519, II 1317, afw. 8—9; Uien 6; Witlof B 28—38. VISMIJN VEERE. 29 April. 1731 kg export garnalen 60—93; 189 kg schar 25—38; 149 kg. bot 25—34; 68 kg tong 76—1.53 151 kg rog 1937; 1.5 kg griet 97.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2