Aasipassings- en saneringsproces heeft Nederlands economie versterk!. Chefarine .4 Gemeentcfioanciën zijn gesaneerd. 4 middelen in 1 tablei doen wonderen! De ontwikkeling van het maatschappelijk leven onderwerp tijdens de komende jaarvergadering. Officier van Justitie verzoekt om uitlevering. Frankrijk koos gemeenteraden. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Grootse militaire parade te Amsterdam. Vrijdag verkoop van zomerzegels 1953. Boerderijbranden door blikseminslag. Mansholt belooft 'etief landbouwbeleid* Woensdag 29 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Optimistisch jaarverslag van de Nederlandsche Bank. Niet de industrie maar de landbouw o.a. zorgde voor exportvergroting. „You gave us the tools, we did the job!" deze historisch gewor den woorden mag het Nederlandse volk thans tot Amerika spreken, zo zegt de president van de Neder landsche Bank N.V., Dr M. W. Holtrop, in zijn jaarverslag. Want met het jaar 1952 is een periode van historische betekenis afgeslo ten, n.l. het tijdperk van economisch en financieel naoorlogs herstel, en dit zou nooit in zo'n korte tijd mogelijk geweest zijn zonder de grootse hulp van Amerika. Hieruit blijkt al hoe tevreden de president is over de gang van zaken in 1952 en hg zegt dan ook: „Het lijdt geen twyfel, dat Nederland uit het aan- passings- en saneringsproces van 1952 versterkt te voorschijn is gekomen!" Zoals gebruikelijk wordt in dit jaar verslag de gehele economische, finan ciële en monetaire ontwikkeling van Nederland zeer uitvoerig geanalyseerd. Geconstateerd wordt o.a.: a. dat het verbruik van duurzame consumptiegoederen een voorlopig evenwicht hervond op een lager niveau dan in 1951 bereikt was; te zamen met de daling der grond- stoffenprljzen heeft dit vele bedrij ven voor verliezen geplaatst; b. de aanpassingstactiek van 1952 heeft aan de ene kant geleid tot toeneming van de werkloosheid, an derzijds echter tot een aanzienlijke vermeerdering van het productie volume per arbeider, vrucht van een betere efficiency'. Dr Holtrop concludeert hieruit dat men niet al leen van aanpassing maar ook van sanering mag spreken; in 1952 waren de bruto-mvesterin- gen in kapitaalgoederen iets groter dan in 1951 (het mag haast ver wondering wekken, zegt Dr Holtrop), de voorraadsinvesteringen waren echter aanzienlijk geringer. Uit de ze vermindering heeft het bedrijfs leven de middelen geput om te vol doen aan de hoge eisen, die de fis cus m 1952 stelde; d. de gemeentefinanciën zijn volkomen onverwacht gesaneerd. De gemeen ten gingen 1952 in met een exorbi tant hoge vlottende schuld aan het einde van het jaar was deze schuld 'riiet alleen geheel verdwe nen maar zelfs omgezet in een over schot aan liquide middelen van omstreeks f 800 millioen; e. het overschot op de totale betalings balans beliep op kasbasis circa f 1600 millioen, terwijl de aanwas van de netto goud- en deviezen voorraad nog groter was. De lopen de rekening van de betalingsbalans der Verenigde Staten verminderde in 1952 met circa f 1300 millioen dollars. Dat ondanks een tekort op de dollarbalans van f 243 millioen de goud- en dollarvoorraad met f 909 millioen toenam is mogelijk geworden door ontvangen afdekkin gen in goud en dollars van de E.B. U.-landen en van derde landen; f. bjj voldoende realiteitszin en offer bereidheid zal de ramp het zo moei zaam herwonnen economische en financiële evenwicht niet in gevaar behoeven te brengen; g. het productiepeil van de industrie lag in 1951 tot 2 pCt boven dat van 1951. De exportafzet bereikte een recordpercentage van 27 pCt van de totale omzet. Dr Holtrop meent echter dat dit in zekere zin als een minimum is te beschouwen; h. de landbouw heeft een goed jaar achter de rug; de toename van de werkloosheid wordt toegeschreven aan de verdere toeneming der be roepsbevolking; L eenvoudig gezien ziet de balans van Nederland er aldus uit: het natio nale product bracht f 20,26 milliard op. Overheid en volk gaven tezamen f 17,13 milliard uit, f 1,33 milliard werd gebruikt voor investeringen, zodat er een netto-overschot aan middelen was van f 1,8 milliard. Dat is zo ongeveer het overschot op de lopende rekening van de betalings balans. j. Niet de industrie zorgde voor ver groting van de export. Slechts de metaalnijverheid droeg hiertoe bij. Verder de landbouw en de mineraal sector. België is thans de grootste afnemer en niet meer Engeland, zo als tot dusverre het geval was. k. De totale hoeveelheid geld bedroeg op 31 December 1952 f 8.051 mil lioen, naar de mening van Dr Hol trop een niet abnormaal peil. Voor de toekomst acht Dr Holtrop grote behoedzaamheid in het financiële beleid van de staat een eerste vereiste en hij verwacht dat een aanzienlijk be roep op de kapitaalmarkt noodzakelijk zal zijn. De gemeenten krijgen de waarschuwing dat zij geen langlopen de leningen aan bedrijven moeten gaan verstrekken ter aantrekking van in dustrie, daar „deze ontwikkeling noch in het belang van de gemeenten, noch in het belang van een gezonde fuction- nering van credietwezen en kapitaal markt kunnen worden geacht". Ver heugd toont de president zich over de aanzienlijke verbetering van de spaar- ontwlkkeling. Wat de positie van de Bank zelf be treft, de totale baten bedroegen in 1952 bijna f 39 millioen, omstreeks f 18 mil lioen minder dan in 1951. De netto winst bedraagt ruim f 10 millioen; de ze winst komt geheel aan de staat daar voor storting in het reservefonds geen plaats meer is. Het reservefonds be draagt f 22.846.402 bij een ge plaatst maatschappelijk kapitaal van f 20.000.000. TWEE MUMMIES De ontdekkingsreizigers Rolley en Slipper reden een keer of vijf om het beeld heen en zetten- daar na hun karretje stil. „Jam mer!" vond Rolley, „hel beeld is te groot. Ik geloof, dat we dat nooit in ons wagentje krijgen". Slipper keek zijn mede-ontdekker eens - twijfelachtig aan, „Ik dacht, dat dikke mensen altijd vrolijk waren" sprak hij, „maar jij bent zeker een uitzondering op die regel!" Rolley wist hier geen antwoord op te geven en daarom zwaaide hij zijn ronde benen over de rand van de auto en stond weldra in het zand. „Ik ga het geval eens van dichtbij bekijken", sprak hij, „wie weet?" „Ja wie weet kunnen we het wel achter de wagen binden", lachte Slipper. Nu was 't heel toevallig, dat de beide mannen juist uitstapten voor het poortje in de linker-voorpoot van het beeld. „Kijk!" zei Slipper, „de deur is open, We worden ..verwacht!" Enkele ogen blikken later stond het tweetal in de pikdonkere gangen en schuifelde langzaam voorwaarts. „Het lijkt wel een doolhof!" mopperde Rolley, „steek eens een lucifer aan, Slipper!" Slipper vond dit een goed idee. Hij ontstak de ene lucifer na de andere en juist toen zijn hele doosje leeg was, ontdekten ze de spaarzaam verlich te ruimte waar Pieter en Karolus lagen te slapen. De lange wreef zijn ogen uit. „Ikikstamelde hij, „ikik zie twee mummies!" C. EN A. KOMT IN BREDA. C. A. Brenninkmeyer hebben, naar „De Stem" verneemt, te Breda definitief aangekocht het pand Ginne- kenstraat 68, 68a, 70 en 70a. Dit pand zal geheel worden gesloopt en in mo derne stijl geheel opnieuw worden op getrokken. De uitvoering van het werk is opgedragen aan het architecten bureau lr v. d. Laan, ir Hermans en C. v. d. Eerden te Leiden. De zaak die C. en A. in Breda vestigt, Is de 22ste in Nederland. Ingezonden Mededeling (adv.). Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, hevige pijnen hebt, doet 'n enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroem de geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich oen ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. f) 'n 4lje doei wonderen Verbond van Prot.-Chr.Werkgevers. Men verwacht in 1953 een terugslag voor Nederlands betalingsbalans. Het Verbond van protestants-chris telijke werkgevers in Nederland bestaat thans 85 jaar en tijdens de jaarverga dering, die op 6 en 7 Mei te Den Haag zal worden gehouden, hoopt men dit heuglijke feit te gedenken. Op Woens dagavond 6 Mei wordt de huishoude lijke vergadering gehouden, waarin de jaarverslagen zullen worden behandeld en bestuursverkiezing zal plaats vin den. Daarna wordt een ontmoetings bijeenkomst gehouden. Als thema voor de grote vergadering van 7 Mei heeft men gekozen: „De ontwikkeling van het maatschappelijk leven". In drie speeches van elk een half nur zullen de structurele wijzigingen worden behan deld door prof. dr ir H. van Riessen, de internationaal-economische ontwikke ling door de heer T. Slavenburg, vice- voorzitter van het Verbond, en de na- tionaal-sociale ontwikkeling door prof. mr W. F. de Gaay Fort-nan. Eik der drie referenten heeft een aantal stel lingen gepubliceerd. Het jaarverslag valt in twee delen uiteen, n.l. een algemeen gedeelte waarin een overzicht wordt gegeven van de economische situatie van ons land, en een huishoudelijk gedeelte. „LE MIRACLE HOLLANDAIS", Als het meest opvallende verschijn sel van het jaar 1952 wordt genoemd de spectaculaire verbetering van onze betalingsbalans, die onze Belgische buren deed spreken van „Le miracle Hollandais". Het gunstiger verloop van onze in- en export ziet het Verbond als de voornaamste factor welke tot deze verbetering heeft geleid. De vooruitzichten voor 1953 acht men heel wat minder gunstig en men gelooft niet dat er in het thans lopen de jaar overschotten op onze balans zullen kunnen worden gekweekt. Als oorzaken hiervan noemt men: a. dat het bedrijfsleven tot dusverre heeft geteerd op oude voorraden en gezien de dalende lijn van de prijzen der grondstoffen steeds mondjesmaat heeft ingekocht. Uiteraard komt aan dit in teren eenmaal een einde; b. dat de zeevrachttarieven dalen, waardoor on ze dienstenbalans nadelig zal worden beïnvloed; c. dat het zeer de vraag is of ons hoge exportniveau zich in l.et oplopende jaar zal weten te hand haven. Gesproken wordt ook over de bin nenlandse maatregelen ter verstevi ging van de betalingsbalans: consump tiebeperking, belastingverhoging en de verlaging van het niveau der over heidsuitgaven. De keerzijde hiervan was echter de toenemende werkloos heid. Tot slot wordt uitvoerig stilge staan bij de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie en bij de instelling van ondernemingsraden. HUISHOUDELIJK GEDEELTE. In het jaar 1952 is het Verbond uit gebreid doordat zich 9 organisaties aansloten. Het Verbond wordt thans gevormd door 41 organisaties. Met gro te waardering wordt gesproken over de activiteit van de clubs, die in verschil lende delen van ons land zjjn geves, tigd en die als intermediair tussen de leiding van het Verbond en de leden een moeilijk te overschatten plaats in nemen. In het bestuur, dat uit 26 leden be staat, zijn aan de beurt van aftreden de heren F. Dijkstra, G. J. den Hee- ten, A. Kempkes en Mr J. Meynen. In de vacature-Këmpkes zal door de Centrale Bond van Meubelfabrikanten moeten worden voorzien, over de an dere plaatsen zal de levenvergadering dienen te beslissen. De zaak Adonis. Ingezonden Mert- Verdediger noemt bewijs^ materiaal onvoldoende. De Officier van Justitie hij de Am sterdamse rechtbank, mr W. B. J. Aberson, heeft opnieuw de uitlevering verzocht van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, die door de justitie te New Jersey wordt beschuldigd van omkoping. Hem wordt tenlaste gelegd, als ambtenaar op het bureau van de gouverneur van New Jersey, Driscoll, 228.000 dollar als steekpenningen te hebben aangenomen. Adonis is sedert 22 November j.l. te Amsterdam gedetineerd en werd thans voor de tweede keer gehoord. Er lag nu aanvullend, bewijsmate riaal op tafel, ondermeer een persoon lijke verklaring van de voorzitter der Republikeinse partij John Dickerson. Deze vertelde dat op 12 November 1950 een beruchte, inmiddels geliqui deerde gangster, Willie Moretti, ex ploitant van speelzalen, bij hem was gekomen en er zich over had beklaagd, dat, ondanks het feit, dat zij Adonis 19 maanden lang 12.000 dollar hadden betaald, om het onderzoek naar gok huizen en bookmakerspractijken stop te doen zetten, er toch een onderzoek was ingesteld. Dan waren er de vèrklaringen van de politie-detective Stockburger, die uitvond, dat Adonis van het voorjaar 1948 tot het voorjaar 1949 rond 44.000 dollar had uitgegeven en dat terwijl Adonis' salaris slechts 2800 dollar per jaar bedroeg. Mr J. Roggeveen, de raadsman van Adonis, achtte het ten eerste onhoud baar dat een gangster ook al is hij bedrogen die zich heeft schuldig gemaakt aan actieve omkoperij, later de vervolging zou hebben geëist van de man die hij zelf had omgekocht. Hij achtte geen enkel bewijs geleverd en derhalve uitlevering niet mogelijk. De rechtbank zal binnen 14 dagen advies aan de minister van Justitie uitbren gen. Sir Winston Churchill wil geen „Lord" worden. Premier Churchill, sedert vorige week „Sir Winston", heeft Maandag in het La gerhuis verklaard, dat hij niet van plan is een verheffing tot „Lord" te aanvaar den. (Als „Lord" zou Churchill lid van het Hogerhuis worden en niet meer in het Lagerhuis kunnen verschijnen.) De premier zei dit naar aanleiding van een uitlating van een Labour-parlements- lid, die had gewaarschuwd, datv Chur chill nu „de eerste stap op het glibberige pad" naar de (hogere) adelstand had ge zet. Hij zou het betreuren, indien Chur chill zijn plaats in het lagerhuis zou Ver wisselen voor een plaats in het Hoger huis. Vragen van de heer Gortzak. De communist Gortzak heeft de minister vragen gesteld over de bos- en heidebranden, veroorzaakt door militairen. Ook vroeg de heer Gort zak, hoe het kwam, dat militairen in Arnhem van 16 Maart tot 22 April geen verlof kregen. SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 97 Dollarlcning 1947 95# Invest. Certif. 9754 Nederl 1926/cum. 98*4 3*4 K. Olie 1950 110 Grootboek 1946 Cult. H. Ind. Bk 52*4 Nat. Handelsbk A.K.U. Beigh's Jurg. Ned. Handel Mij Berkei's Patent Calvê Delft Fok ker Gelder Zone|i Kon. Hoogovens Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philip's Cloeil. Da 6 cum. pref. 96*6 951/2 9 7H 110 \vd. Unilever W i 1 ton - F ij enoord Biliton I rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Dito, onderaand. Mc/eara Eniin 52'4 MM 160*6 160*8 272 273 153*4 155*4 98M 100 117*4 117*4 116 112 148 148*6 154 155*4 193 194 201*6 202 156*6 157*6 139 139 185*4 185*6 167*6 168*6 235 234 172 169*6 285*6 288*6 295*4 296*6 308*6 309*4 487*4 48/f4 Kon. Olie 309*6 309*6 A'dain Rubber 90*6 89 Del Bat. Rubber 96M 97 Kendeng Leniboe 71 69B Bandar Rubber 87*6 87 Oost Java Rubber 30*6B 30 De Oostkust 98*4 98*6 Serbadjadi 42B 42L IIoll. Am. Lijn 144 144*6 K. Jav. Ch. Pakvrt 114*4 Kon. Boot 12456 125*6 Kon. Paketvrt 11756 H7f4 Kon. Rott. Lloyd 124*6 124 Ned. Sch. Unie 127*6 127*6 Ommerens Sch.vrt 156 157 Stv. Mij. Nederl. 145 144*6 H.V.A. 97*4 97 Java Cult.- 40*4 40 N.I.S.U. Deli Bat. Mij. Vorstenlanden Deli Mij. Scnembach Müller Co. Amsterd. Bank Escompto Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank Overzeese Gas 9754 40*4 79*6 111*6 113*4 17** 177/6 83 *6 83J6 75 75*6 168*4 169 159J4 160*6 71*6 70*6 159 159*6 15554- 156*4 Internatio 138*6 140 Am. Radiator 1456 14*6 Am. Smelting 36 3556 Anaconda Copper 36*6 37*4 Borneo Sumatra 105 10454 Chrysler 75*4 Bethl. Steel 49*6 51*6 Ford Canada 60L 60*6 General Motors 59*6 60*4 Hudson Motor 14*4 14*4 Intern. Nickel 39*6 39*6 Kennecott 6554 66*6 Rep. Stëel 46*6 48 Stand. Brands 27*4 27f6 U.S. Steel 38*6 38*6 Nash Kelvinator 22*6 22 North. Am. Comp. 20*4 20*6 Cities Service 8154 Cont. Oil 5156 53B Mtdcont. Oil 5754 58*4 Shell Union 63 63*4 Tide Water 22 22*6 Philips Oil 59*6 59*4 Baltimore 24*6 25 Miss. K. Texas New York Centr. 2154 21*4 Pennsylvania 21*6 2154 Canadian Pac. 2754 28 WILHELM PIECK NAAR DE SQWJET-UNIE? De president van Oost-Duitsland, Wil helm Pieck, is naar een niet nader ge noemde plaats vertrokken voor het on dergaan van een kuur voor zijn gezond heid. In West-Berlijn is men van oordeel, dat Pieck naar de Sowjet-Unie vertrokken is. De 77-jarige president werd uitgeleide gedaan door premier Grotewohl, een aan tal andere ministers en de Sowjet-ambas- sadeur in Oost-Duitsland, Iljitsjof. LENGTE VAN DE COLONNE 7 km. Het grote militaire défilé, dat op Ko ninginnedag 's morgens door de hoofd stad zal trekken, en waarvan onder delen van Landmacht, Luchtmacht en Marine deelnemen, is opgezet met het doel de bevolking te laten zien met welk materiaal onze troepen zijn uit gerust, Het is een staalkaart waariu het meest karakteristieke en spectacu laire rollend en vliegend materiaal is bijeengebracht. Bij het rijdend mate riaal wordt alleen dat getoond waarop of waaraan wat te zien is. Zou al het In werkelijkheid bjj de verschillende mobiele onderdelen behorende voertul- genmateriaal ook meetrekken, dan zou hét défilé drie keer zo lang duren, Nn duurt het drie kwartier en de colonne heeft een totale lengte van zeven km, de eigenlijke defileerroute de van Baerlestraat is 950 meter lang. Aan het défilé, dat wordt afgeno men door de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, nemen 4500 man troepen deel, 512 voertuigen, 168 vlieg tuigen (van de luchtmacht en marine luchtvaartdienst), de koninklijke mili taire kapel,u de kapel van de konink lijke luchtmacht, en tamboers en pij pers van het korps mariniers. Het 'rompetterskorps van het regiment uzaren yan Bpreel zal tezamen met - beide kapellen voor het Concert- bouw worden opgesteld waar .de mi jter en de autoriteiten op een po- um zullen plaats nemen. Het défilé bestaat uit drie delen: de jerd, op tijd kunnen afrollen en de emötoriseerde eenhedeii. Een tot op e seconde berekende regeling is ont- orpen om te zorgen, dat de troepen P tijd op hun opstelplaatsen staan jngetreden, het zware materiaal, de anks, die per trein worden aange- oerd, op tijd kunn enafrollen en de iiegtuigen, die in een luchtcorridor issen Zaandam en Den Helder rond- rkelen, op het juiste moment koers tten naar Amsterdam. Communistische en niet-eommunistl- sche vakverenigingen in Italië hebben een staking voor het gehele land van 48 uur afgekondigd op 11 en 12 Mei, die geldt voor arbeiders in de kleding industrie. Geëist worden hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Zondag hebben de Fransen zich van hun plicht gekweten: zij waren op geroepen voor het kiezen van nieuwe gemeenteraden. Vroeg in de ochtend reeds meldde de president van de Republiek, Vincent Auriol, zich met zijn gezin aan het verkiezingsbureau aan de Rue de Surène te Parijs. Ruim 48 uur later werd bekend, dat in de hoofdstad vooral de Gaullisten een aan zienlijk* nederlaag hadden geleden terwijl de communisten nog stemmen hadden gewonnen. Vrijdag a.s. zal een begin worden ge maakt met de verkoop van de zomerze gels 1953. Gedurende de maanden Mei en Juni zijn zij verkrijgbaar aan alle postkan toren in Nederland en vanzelfsprekend staan weer honderden scholieren klaar om zich te belasten met de huis-aan-huis- verkoop. Ongeveer de helft van de verkoop wordt voor rekening genomen van de plaatselijke comité's, waarvan er in 1952 in het gehele land 405 werkzaam waren. Besloten is tot het in het leven roepen van een Stichting „Comité voor de zomer zegels", in het bestuur waarvan drie sec toren vertegenwoordigd zouden zijn: het maatschappelijk werk, de volksgezond heid en de culturele zorg. Deze stichting, waarvan de stichtingsakte zeer binnen kort zal worden verleden, wordt beheerd door een bestuur bijgestaan door een Raad van Advies. In de Raad van Advies hebben zitting drie leden namens de mi nisters van sociale zaken, van O.K. en W. en van Verkeer en Waterstaat, en voorts steeds een lid te benoemen door het hoofdbestuur van de P.T.T., de Vereni ging van Secretarissen van Sociale Raden, het college van Directeuren van Prov. Opbouworganen, het Praeventie- fonds, de Alg. Ned. Ver. voor Sociale Geneeskunde, de voorlopige Raad voor de Kunst en door een nader te bepalen lichaam, werkzaam op het gebied van de cultuur. Als voorzitter zal fungeren Staatsraad mr W. F. Schokking. f VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN DE V.S. De regering van Eisenhower zal op 27 Mei een nieuw veiligheidsprogram in werking doen treden met betrekking tot het weren van ontrouwe en gevaarlijke personen uit werkkringen van de fede rale regering. De nieuwe maatregelen zullen worden toegepast voor delicate posities in alle bureaux en eveneens op de departemen ten. Uitnodiging aan Malenkof De vrouwelijke burgemeester van de Zuidengelse badplaats Margate, mevr. Giles, heeft pre mier Malenkof van de Sowjet- Unié uitgenodigd met Pinksteren de feestverlichting in Margate te komen bewonderen. Hij kon er zichzelf dan van overtuigen, dat de inwoners van Margate niet 's avonds in het halfduister hun weg móeten zoeken wegens de slechte gasverlichting op straat, zoals Radio Moskou in een uit zending heeft verklaard. In Margate staan in totaal 806 electrische lantarens en.... 2.200 gaslantaarns. Deze laatste wor den geleidelijk vervangen door electrischp. „Carthage is vlot, maar gaat aan de ketting. De „Carthage", die sinds 1 Februari j.l. op het strand bij Scheveningen zat, is Maandagmiddag om kwart over één vlot- getrokken door de sleepboten „Blanken burg" en „Waterweg" en het bergings vaartuig „Dolfijn". Zodra het schip, dat voor onderzoek en eventuele reparaties naar Rotterdam wordt -gebracht, voor de wal komt, zal het aan de ketting worden gelegd. Een Franse werf, die een ander schip van de rederij „Carthage" repareerde en daarvoor een vordering heeft, liet enige tijd terug door een Haagse deurwaarder beslag op het gestrande vaartuig leggen. ARRESTATIES IN ARGENTINIË. De Argentijnse politieke politie heeft Maandag de voorzitter van de radicale oppositiepartij, Santigo del Castillo, en de vice-voorzitter van het landelijke partij bestuur, Luis Mackay, gearresteerd, als mede een 8-tal andere leden der partij. De bliksem is de oorzaak van heel wat branden in Nederland, voornamelijk van boerderijbranden. Dit is wel te begrijpen, want in zeer veel gevallen staan de boer derijen afzonderlijk in het vrije veld. Het gevaar voor inslag is daarvoor groter en de brandweer heeft meer tijd nodig om de plaats van de brand te bereiken. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in 1950 door blikseminslag 158 branden ontstaan, in 1951 86 en 1952 143, waarvan resp. 108, 66 en 110 boerderijen. Het merendeel van deze branden ont stond door inslag in gebouwen, hooiber gen en dergelijke. In drie jaren werden in totaal 210 gebouwen verwoest. De schade bedroeg 4.861.000 gulden. Opvallend is, dat de schade door bran den tengevolge van blikseminslag aan zienlijk groter is, dan van andere boer derijbranden. Een boerderijbrand ver oorzaakte in 1951 gemiddeld een schade van f 16.700 een boerderijbrand door blik seminslag echter 'n gemiddelde schade van f26.600,—, voor 1952 waren deze ge tallen f 15.400— en f23.600,—. De „Junge Gemeinde" wordt beschuldigd. Het Oostduitse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft een lange verkla ring afgelegd, waarin de Evangelische Jeugdgemeenschap in Oost-Duitsland, de „Junge Gemeinde", wordt beschuldigd van sabotage, spionnage, poging tot vesti ging van een terreur-regiem en het zaai en van ontevredenheid. Ook worden twee predikanten, George en Hamei, beschuldigd van het ondermij nen van de veiligheid van de staat en het gebruiken van de „Junge Gemeinde" voor „hun schandelijke activiteit". Geen verzorgingspolitiek meer. De persdienst van de Stichting voor e Landbouw deelt mede, dat de mi nister van Landbouw en de Stichting voor de Landbouw inzake de toekom stige landbouwpolitiek besprekingen hebben gevoerd. Van de zijde der Stichting voor de Landbouw werd er op gewezen dat de verzorgingsgedachte het leidende beginsel in de landbouwcrisispolitiek van de dertiger jaren is geweest. Een politiek die hierop gebouwd is, wijst de Stichting voor de toekomst van de hand. Door Overheid en bedrijfsleven dient een bewuste landbouwpolitiek te worden opgebouwd, welke positief is gericht. De minister verklaarde zich in het algemeen met deze gedachten te kun nen verenigen. Hjj zag het grote doel van liet landbouwbeleid primair het tot stand brengen van een zodanige prijsontwik keling op de markt, dat een redelijke welvaart in de landbouw, gezien in ver band met de welvaart van het gehele Nederlandse volk, wordt gehandhaafd. Door een bewust landbouwbeleid zal de Overheid trachten het bedrijfsleven te activeren en op peil te houden en het niet te laten terugvallen op een minimum verzorgingsniveau. Ten aanzien van de practisehe uit werking van deze algemene gedachten werd besloten allereerst nader over leg te plegen over het ondernemers- loon als element voor de kostprijs van land- en tuinbouwproducten, alsook over de mogelijkheden om voor de verschillende land- en tuinbouwpro ducten een actief landbouwbeleid te voeren. De Franse politie heeft Maandag drie leiders van het onder communistische leiding staande algemene verbond van vakverenigingen in de autofabriek van Renault gearresteerd, omdat zij zich toe gang hadden verschaft tot een afdeling van de fabriek, die gesloten was. FOSTER DULLES IS TEVREDEN. „De NoordatlantiseheRaad heeft te Pa rijs enkele goede practische resultaten bereikt". Dit verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, Maandag te Ty'ashington, bij zijn terugkeer uit Parijs. „Ik ben van mening, dat de bijeen komst zeer geslaagd was", vervolgde hij. „Bij de verkregen resultaten is enerzijds volledige aandacht geschonken aan de Amerikaanse belangen, terwijl aan de andere kant de Navo, waarbij wij allen belang hebben, versterkt is." Senator Nicholls, leider van de fractie der verenigde (oppositie) partij in de Zuidafrikaanse Senaat, heeft bedankt voor het lidmaatschap van de partij. IIij is van mening, dat de partij op het ver keerde pad is.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5