Verdelingsschema ook voor Wadden-mosselen? Nieuws uit de Provincie. Grote schare Plattelandsvrouwen te Oostburg bijeen* Een scheidsgerecht moet thans beslissen Kleine kwekers riepen bemiddeling in» In Zeeland zijn 38 wezen en 49 halfwêzen. Contactavond Nat. Reserve te Goes. Jac. Meeuwissen een goed adres! dttiiktop! Middelburg. KeAÈ eft fending,. Van 1 Augustus af tweemaal per dag» De stand van zaken in de Geref. Gemeenten. UbVytt door ^eheer\i]te gezonde Zeeuwse vervoersproblemen komen ter sprake. Goes. Woensdag 29 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 Toen de Zeeuwse mosselkwekers enige jaren geleden werden gedupeerd door &e ramp, die in de vorm van een moeilijk te bestrijden parasiet, de Zeeuwse mosselcultuur trof, heeft het ministerie van Landbouw-, Visserij en Voedselvoor ziening de mosselvissers gelegenheid geboden percelen in de Waddenzee te pach ten. Een beperkt aantal kwekers durfde het risico aan en boekte een bijzonder succes. Hierna volgden velen het voorbeeld der baanbrekers. Doch daaruit ver scherpte zich het conflict, waarover het Scheidsgerecht voor de Voedselvoorzie ning binnenkort uitspraak zal doen. Frankrijk, de belangrijkste afnemer van de Zeeuwse mosselen, sloot zijn gren- sen en laat de levering van deze schelp dieren alleen onder zware voorwaarden toe. Men heeft alles in het werk gesteld om de ernstige ziekte onder de mosselen afdoende te bestrijden. Men is op dit punt echter niet optimistisch en houdt reke ning met de mogelijkheid, dat de mos selcultuur in Zeeland practisch zal wor den afgeschreven, waardoor 160 kwekers en personeel geen middel van bestaan meer zullen hebben. Het ministerie heeft dit tijdig gesigna leerd en heeft daarom de Zeeuwse mos selkwekers de gelegenheid geboden hun beroep in het Waddengebied uit te oefe nen. De opbrengst van Waddenmossels was bijzonder goed. In de Zeeuwse wateren, waar de vangst Ïnder normale omstandigheden ongveer 70.000 ton bedraagt, werd in het seizoen 1951/'52 geen hoger cijfer dan 242.000 ton behaald. In de Waddenzee daarentegen brachten de percelen op dezelfde tijd 267.000 ton op. Het pas afgesloten seizoen bracht nog veel betere resultaten op. Terwijl in de In de Waddenzee 'n opbrengst van 314.000 ton werd gehaald, was er in Zeeland een daling tot 166.000 ton. Door deze resulta ten spoedden vele Zeeuwse kwekers zich naar de Wadden, doch daaruit verscherp te zich een conflict. VERDELINGS SCHEMA, ïn 1939 moest namelijk een verdelings schema worden opgesteld om te voorko men. dat door een te grote aanvoer van mosselen de prijs zo ver zou dalen, dat hij niet meer lonend zou zijn. Aan de hemd van ervaringscijfers en na een ta xatie van de percelen van de kwekers werd aan iedere producent voorgeschre ven hoeveel ton mosselen hij in de toe komst nog maar zou mogen leveren. De toegekende hoeveelheden variëren van 1000 tot 15000 ton. Door deze ver schillen is men gekomen tot de benaming van lage en hoge kwekers. Het voordeel Is dat iedere kweker de zekerheid heeft, dat zijn product een behoorlijke prijs op levert. Het nadeel is echter, dat de lage kwekers geen kans hebben om hun in komsten te vergroten. Bij dat nadeel, dat schuilt in de starheid van de regeling, komt dan een kwestie, die de kleine kwe kers flink dwars zit. Als een hoge kwe ker zijn tax niet heeft kunnen halen, heeft hij ruimte genoeg om wat lage kwekers te veel hebben, over te nemen. De prijs ligt bij deze zonderlinge tran sacties natuurlijk laag, dat is te begrijpen. Eveneens duidelijk is, dat grote kwekers uitsluitend opkopers zijn geworden van overtollige voorraden. Toen de mogelijkheid werd geboden om percelen in te richten in de Wad denzee, ging de inspectie Visserij van het ministerie uit van het standpunt, dat iedere ondernemer dezelfde om vang en hetzelfde crediet toegewezen moest krijgen. Het Bedrijfschap voor de Visserijproducten dat toezicht houdt op de hardhaving van het verdelings schema, oordeelde echter, dat op grond van historisch gegroeide verhoudin gen" van het schema niet mocht wor den afgeweken. Dit ging de kleine kwekers te ver. Vijf en twintig van hen heb ben nu de bemiddeling ingeroepen van het Scheidsgerecht om te ant woorden op de vraag of de leve ring van de mosselen uit de Wad denzee gekoppeld moet blijven aan de Zeeuwse standaardcapaciteiten, terwijl alle Zeeuwse mosselkwekers op de Waddenzee gelijke lasten en plichten hebben. Het scheidsgerecht zal te zijner tijd schriftelijke uitspraak doen. Na de ramp. De nasporingen van het informatie bureau van het Nederlandse Roode Kruis hebben thans cijfers opgeleverd omtrent het aantal wezen en halfwe- zen in de gebieden, die onder de wa tersnood hebben geleden. Er zijn 85 wezen en 165 halfwezen in 35 gemeen ten waar slachtoffers zjjn gevallen. In de 39 overige gemeenten w:uir doden te betreuren zijn, zijn geen wezen of halfwezen. De bovengenoemde cijfers zijn te ver delen in: wezen: Noord-Brabant 10, Zeeland 38, Zuid-Holland 37, tezamen 85. Halfwezen: Noord-Brabant 32, Noord-Holland 10, Zeeland 49, Zuid- Holland 74, tezamen 165. Zoals bekend, verleent het informa tiebureau zijn hulp bij het identifice ren van stoffelijke overschotten, die thans nog gevonden worden. In enkele gevallen heeft het infor matiebureau geen signalement van nog vermiste personen kunnen krijgen, ter wijl verschillende van hen, die nu nog vermist zijn, in de stormnacht van lieuwe kleren zijn voorzien, toen zij zich in eerste instantie hebben kun nen redden. Het zou voor de arbeid van 't informatiebureau van groot belang 4jn, indien allen die signalementen kunnen geven van personen, die nu nog vermist worden, deze aan 't informatie bureau vertrekten. Ook degenen die een aanvankelijke geredde drenkeling droge kleren hebben gegeven, terwijl deze persoon achteraf toch vermist wordt, zou men het informatiebureau een grote dienst bewijzen als zij ge gevens omtrent deze kleding zouden willen verstrekken. Adres: Jan Everts- straat 9, Den Haag. Huis vlij ttentoonstelling te Zaamslag Zaterdag 2 Mei wordt in het vereni gingsgebouw te Zaamslag door de C.J. V.F. en C.J.M.V. een huisvlijt tentoon stelling gehouden. De opening heeft plaats om 2.30 uur door de burgemeester van Zaamslag de heer H. D. Trimpe, waarna het gebouw geopend blijft tot 10 uur. Er zijn inzendingen te bezichtigen van handwerken, figuurzaagwerk, scheeps modellen enz. Zeeuwse Nationale Reservisten hebben eigen contact-orgaan. De vrijwilligers der Nationale Reserve in Zeeland beschikken thans over een eigen contactorgaan. In het heden ver schenen eerste nummer heeft de inspec teur der N.R., de kolonel W. van Hinte, een klein openingswoord geschreven en heeft de scheidende districtscommandant overste W. K. de Feijter zijn dank ge bracht en de vrijwilligers voor de mede werking en steun, die hij gedurende zijn commando hier in Zeeland mocht onder vinden. Het blad is verder gevuld met bijdragen over de hulp tijdens de waters nood, mededelingen over de vierdaagse en een „vakrubriek". C.J.M.V. Jongenskamp in Oud-Leusden. Het ligt in de bedoeling van de Pro vinciale Jongenswerkcommissie van het C.J.M.V. om ook dit jaar weer een Zeeuws jongenskamp te organiseren in het C.J.M.V.-kamp te Oud-Leusden. Deze kampweek zal gehouden worden van 3 8 Augustus. C.J.M.V.-ers uit afdelingen, die door de watersnood zijn getroffen, zullen waarschijnlijk niet de volledige kampprijs moeten betalen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Overste de Feyter nam afscheid. Op een contactavond van het verband Goes van de Nationale Reserve, gehou den in „De Prins van Oranje" presenteer de de drum-band van de Nat. Reserve, district Zeeland, zich voor het eerst op de Bevelanden. Alvorens het programma van deze avond werd afgewerkt, heeft de band eerst een mars door de binnen stad van Goes gemaakt. Na een openings woord door le luit. J. Minnaar, trad al lereerst de in Zeeland zo vermaarde Am- bonnezenband „Suari Maluka" met Mo lukse muziek en zang voor het voetlicht. Hierna sprak overste W. K. de Feyter, wegens het feit, dat hij met ingang van 1 Mei a.s. de militaire dienst gaat ver laten, een woord van afscheid. Spr. was dankbaar voor de opgang, die de Nat. Reserve in Zeeland heeft gemaakt en wekte de aanwezigen op toe te treden, opdat iedereen aan de weerbaarheid van ons volk kan meewerken. Het ligt in de bedoeling te Goes een Verbindingsafde ling in het leven te roepen. Hiervoor zijn echter nog 25 reservisten nodig. Spr. bracht verder de vele geruchten over vredesplannen in verband met de drei ging van verslapping van de paraatheid, die hiermee wel eens samen kan gaan. „Wie zegt er, dat er na een vredig Ko rea, niet een ander Korea kan opduiken?" aldus overste de Feijter. Onder de titel „De dreun op de vuur pijl" trad de drumband op. Deze jonge telg van de Nat. Reserve, die model en op uitstekende wijze haar nummers bracht, zal nog veel genoegen scheppen in de provincie. De avond werd afgewis seld met nog enkele schetsjes door vrij willigers van de Nat. Reserve en zang door een trio uit Goes, bestaande uit een meisje en twee jongens met een guitaar, die op werkelijk fraaie wijze hun liedjes brachten. WONING-INRICHTING Zuivelstraat 15 - Bergen op Zoom Telefoon 765 Ingezonden Mededeling (Adv.) Causerie over „Testmiddelen". Maandagavond heeft de heer B. Pfaeltzer, zenuwarts te Middelburg, voor de afd. Walcheren van de Vereni ging voor Paedagogiek een causerie gehouden over „Testmiddelen". In een beschouwende inleiding zei de heer Pfaeltzer, dat de psychologie een nog jonge wetenschap is en dat hier over nog geen allesomvattend boek werk i.» geschreven. Hij wees er op, dat bij psychologisch onderzoek een scheiding kan en mag worden gemaakt tussen de geestelijke toestand en de lichamelijke. Wat de psychologische testen be treft, merkte hij op, dat vooral na de jongste wereldoorlog dit onderzoek een grote vlucht heeft genomen. Hij onder wierp de diverse testen aan een gron dige beschouwing. Interessant bleek vooral de indeling, die kan worden ge maakt en die een beeld geeft van de intelligentie van de mensen. Toegepast op het onderwijs, blijkt 45 procent van de leerlingen tot het gemiddelde te be horen, waarvoor het onderwijs bevat telijk is. 25 procent behoort echter tot de meer begaafden en een evenveel percentage is minder begaafd. Twee en half procent blijkt voorts tot de be- gaafsten en een zelfde percentage tot de debielen en imbecielen te behoren. Helicopterdienst BelgiëRotterdam. Over de instelling van een geregel de luchtverbinding BrusselAntwer penRotterdam vernemen wij van de zijde van het Rotterdamse gemeente bestuur, dat er te Brussel verdere be sprekingen zijn gevoerd. Daarbij is komen vast te staan, dat de Sabena in de loop van dit jaar ge regelde diensten zal openen met Si korsky's 55, plaatsbiedend aan plm. acht personen en met ruimte voor post en enige vracht. De dienst op Rotter dam zal per 1 Augustus a.s. aanvangen. Teneinde ervaring op de route op te doen zal de Sabena aanvankelijk alleen vracht vervoeren. Waarschijnlijk reeds van 1 September en in ieder geval van I October af zullen ook passagiers Wor den meegenomen. De dienst zal voors hands tweemaal per dag op werkdagen worden gevlogen. De Sabena beschouwt de per 1 Aug. in te stellen dienst niet als een tijde lijk experiment', maar is voornemens deze te handhaven, totdat grotere toe stellen in gebruik kunnen worden ge nomen, welke betere exploitatiemoge lijkheden bieden. - Beroepingswerk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bleskensgraaf, L. Trouw borst te Monster; te Houten (U.), J. T. Doornenbal te Oene. Aangenomen naar IJmuiden-O., J. H. W. Dickhout te Jutrijp-Hommerts. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen, 8e pred. pl., J. Vrolijk te Rotterdam-Delfshaven en G. R. Visser te Rotterdam-Z. Beroepen te Bozum, H. Dijkstra, cand. te Engwierum. Bedankt voor Lioesens, H. Hogen- huis te Onnen. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Beroepen te Zuidbroek, B. de Vos, cand. te Utrecht. Geref. Gemeente. Bedankt voor Paterson (V.S.), F. J. Dieleman te Yerseke. Aan het kerkelijk jaarboekje 1953 van de Geref. Gemeenten ontlenen wfj, dat het zielental over 1952 steeg van 65.757 op 67.144. De Geref. Ge meenten tellen drie particuliere sy noden, nl. Oost omvattend de classes Barneveld, Kampen en Utrecht met 21.789 zielen. West omvattend de clas ses Amsterdam, Dordrecht, Middelhar- nis en Rotterdam met 28.330 zielen en Zuid, omvattend de classes Goes Mid delburg en Tholen met 17.025 zielen. Het aantal gemeenten bedraagt 147, het aantel predikanten 26, het aantal va caturen 120, het aantal belijdende le den 33.364 en het aantal doopleden 33.780. De classis Amsterdam is met 19 gemeenten de grootste en de classis Middelharnis met 8 de kleinste. Am sterdam staat ook met 17 vacante ge meenten bovenaan. Deze vacante ge meenten komen voor rekening van twee predikanten. De classis Rotter dam is met 13.696 zielen verreweg de grootste en de classis Utrecht met 6028 zielen de kleinste. In Amerika zijn 13 gemeenten en in Canada 4, die allen vacant zijn. Amerika heeft met 13 ge meenten slechts drie predikanten, al- Ingezonden Mededeling (Adv.) - BfrRiy"' r* - u&eiey ekauwg°m Ifwv'iVj??-'!' V' Algemene bespreking 20 Mei te Middelburg. In een voorlopige bespreking met enkele vertegenwoordigers van Ver- keers- en Vervoersbonden, landbouw organisaties e.a. is de wenselijkheid naar voren gekomen, een zeer alge mene bespreking te hebben, waarin het gehele Zeeuwse bedrijfsleven zijn mening en gedachten over de ver- keers- ,en vervoersproblemen in Zee land naar voren kan brengen. Tal van organisaties worden uitgenodigd om deze bespreking, die 20 Mei te Middel burg wordt gehouden, bij te wonen. Omdat verkeer en vervoer een zo belangrijke plaats in de economische ontwikkeling van onze provincie inne men, is men tot de conclusie gekomen, dat het Zeeuwse bedrijfsleven in al zijn geledingen hierover zijn wensen en verlangens moet kunnen uitspreken en in een afgrond en goed gefundeerd voorstel aan de Overheidsinstanties moet kunnen voorleggen. -in de eerste plaats ziet men de ko mende vergadering te Middelburg als een bespreking van de toestand, wan neer in de naaste toekomst de gevol gen van de ramp, voorlopig helaas nog met uitzondering van Schouwen en Duiveland, te overzien zijn. Geslaagden Rijks Landbouwwinter- school te Schoondijke. Aan de Rijkslandbouwwinterschool werd het eindexamen 1953 door de volgende personen met goed gevolg afgelegd: H. Mabesoone, Aardenburg; R. Cuelenaere, Biervliet; F. de Boer, 's-Gravcnhage; G. Buijsse, Groede; Dom. Jansen en M. de Jonge, Hoek; W. Temmerman, Hoofdplaat; G. de Badts Rz. en Jac. de Koeyer, Schoon dijke; W. Remijn, Sluis; H. Mussche, Joh. de Smet, O. Waatjes en W. Wijf fels, IJzendijke en Joh. Luteyn Az., Zuidzande. De Dr Huizinga-prijs werd toege kend aan W. Remijn te Sluis. Dankbaar voor de geboden hulp. Landelijk bestuur heeft grote bewondering voor Zeeuwse afdelingen. Een grote schare Plattelandsvrouwen, uit vrijwel alle delen van de provincie was gisteren naar Oostburg getogen om er de provinciale voorjaarsvergadering van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen bij te wonen. Men was in een dankbare stemming gekomen en in allerlei toonaarden is dank gebracht voor de hulp, die door de afdelingen onderling, maar ook door het hoofdbestuur, is gegeven aan de afdelingen, waarvan leden getroffen werden door de watersnood. Met dankbaarheid werd ook gewag gemaakt van het feit dat het ledental de 1400 bijna heeft bereikt. Aan het begin van de bijeenkomstook in oprichting is de afdeling Brou- sprak mevrouw M. J. van Kruijningen- wershaven. De afdeling is toegetreden Erasmus een woord van welkom namens tot de U.V.V. Van de vele aetfviteiteh de afdeling West Zeeuwsch-Vlaanderen. die werden opgesomd, noemen we dé Vil ,Tn f nnn CITAwInhi irnn tiAtr„iAw lw 4,'» "11 werd door de presidente dank gebracht voor haar werk en als blijk van waar dering werd een plant aangeboden. Hier na werd ook de penningmeesteresse ge huldigd, waarbij haar een vulpen werd aangeboden. Na de pauze sprak dr J. F. A. Vetter uit Den Haag over: „Het leven met zijn vreugd en leed". De geslaagde dag werd besloten met een rondrit door de streek. Zij gaf een overzicht van hetgeen in dit district gebeurt. De presidente van de afdeling Zeeland, mevr. L. N. Huisman- Griep, sprak hierna een openingswoord, waarbij zij ondermeer kon verwelkomen de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. S. C. de Casembroot- baronesse van der Feltz, de echtgenote van de burgemeester van Oostburg, mevr. Hoeksema en wethouder H. J. van Kam pen. namens het gemeentebestuur. HERDENKING. In treffende bewoordingen heeft mevr. Huisman hierna de slachtoffers van de watersnood herdacht. De afdeling Zee land werd ondermeer zwaar getroffen door het verlies van haar vice-presidente mevr. Gaanderse-van der Beijl nit Schouwen, die met haar echtgenoot is omgekomen. De presidente sprak de hoop uit, dat allen, die nog van huis en haard verdreven zijn, spoedig zullen kunnen terugkeren. Wethouder van Kampen heette namens het Oostburgse gemeentebestuur de vele gasten welkom. Na de notulen werd on dermeer medegedeeld, dat uit Drente een grote partij sokken is ontvangen. Met de distributie hiervan is begonnen. Men wilde echter graag inlichtingen ontvan gen over adressen van getroffen en ge- evacueerde leden, opdat ook zij hulp kunnen ontvangen. VERSLAGEN. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mej. G. G. Sikkens, bleek, dat het leden tal vorig jaar steeg van 1220 tot 1397. 2 nieuwe afdelingen werden opgericht t.w. Yerseke en Krabbendijke, terwijl lampekapcursus, die zeer in de smaak viel. Uit het financiële verslag van de pen ningmeesteresse, mevr. C. Koopman- Klompe bleek, dat er een batig saldo was van f347,41. Na de algemeene vergade ring van de Bond die op 20 Mei te Utrecht wordt gehouden, zal door de af deling Zeeuwsch-Vlaanderen een afge vaardigde worden gezonden. Het hoofd bestuur draagt de kosten voor een afge vaardigde van de afdeling St. Philips- land. HARTELIJKE WOORDEN. Mevr. Waaiboer, de vice-presidente van het landelijk bestuur, heeft vervol gens haar grote bewondering uitge sproken voor de wijze, waarop de Zeeuwse afdelingen kort na de waters nood hun werk weer hebben aangevat. Zij sprak de hoop uit, dat de ramp de onderlinge gehechtheid en saamhorig heid heeft doen toenemen. Wij doen ons best zoveel en zo goed mogelijk te helpen, zo besloot zij. Mevr. Geuze uit Poortvliet bracht daarop namens haar afdeling dank aan de afdeling Axel voor de ontvangen vriendschapspaket- ten. Ook de vice-presidente van de af deling Zuid-Beveland West sprak een dankwoord. Bij de verkiezing van provinciale be stuursleden werd gekozen mevr. Onder- dijk namens de afdeling Noord-Beve land. Als haar plaatsvervangster werd gekozen mevr. Schuit. Mej. J. P. Dek ker uit Wemeldinge werd herkozen. Als haar plaatsvervangster treedt op mevr. Visser. Het aftredende provinciale be stuurslid mevr. L. de Regt-van Maldegem Geen zaal te krijgen. Moet woninginrichting expositie te Goes worden uitgesteld Tijdens de bijeenkomst van de afd, Zeeland van de Bond van Plattelands vrouwen te Oostburg is gisteren door, de presidente van de woningeommissie, mevrouw Dorst, meegedeeld, dat de expositie die binnenkort te Goes zou worden gehouden op het gebied van de woninginrichting, vermoedelijk moet worden uitgesteld. De expositie wordt georganiseerd door de gezamenlijke vrouwenorganisaties. De oorzaak van het vermoedelijke uitstel is, dat de Watersnood-Commis sie, die in zaal Krijger te Goes zetelt, op 15 Mei haar werkzaamheden nog niet beëindigd heeft. De zaal kan dan ook op die datum nog niet ontruimd zijn. Zodra mogelijk zullen nadere me dedelingen worden gedaan. In antwoord op diverse vragen zei mevrouw Dorst, dat de expositie bedoelt voorlichting te geven aan de getroffenen, wanneer ze straks opnieuw hun woningen moe ten inrichten. Eerst was het de bedoe ling, dat de expositie, die wordt gefi nancierd door de Stichting van de Landbouw in elk getroffen dorp zal worden gehouden, doch dit is om finan ciële reden niet doenlijk gebleken. Wel wordt nog overwogen in verband met het pas in het najaar droogkomen van Schouwen tegen die tijd een expositie in Zierikzee te houden. In Tholen zal misschien een kleinere expositie wor den gehouden. Wanneer dit niet moge lijk blijkt, zullen belangstellenden uit Tholen met extra bussen naar Roosen daal kunnen gaan, waar ook een gro te tentoonstelling wordt gehouden. Ten slotte is nog medegedeeld, dat van avond een zgn. woningkoffer naar Zeeland komt. Men zal de inhoud van deze koffer kunnen bespreken. len van Nederlandse afkomst. De Theol. Schooi' te Rotterdam telt twee docenten en vijf studenten. Het is dus niet te voorzien, dat deze kerkgroep eerlang alle predikantsplaatsen bezet zal hebben. De Geref. gemeenten heb ben in Nederland twee en in Amerika één emeritus predikanten. In de kring der gemeenten zijn 49 jongelings- en 20 meisjesverenigingen, benevens 6 Zon dagsscholen. In het weekblad „De Saambinder" hebben de Geref. ge meenten hun officieel orgaan, terwijl 4 gemeenten een eigen kerkbode heb ben, n.l. Gouda, Lisse, Rotterdam en Zeist. De Geref. Gemeenten hebben vier door de generale synode inge stelde deputaatschappen en vijf syno dale commissies. Rotterdam-Zuid is de roepende gemeente voor de e.v. gene rale synode. VEILINGBERICHTEN EIERMARKT Prijs voor verse kippeneieren fl.98 per kg. Voor vuilschalige en gewassen eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. GOES, 28 April. Export fruit: Jona than BC 61; I Gr. 70.10—67.70; I 58.20 58.80; H 4146; Golden Delicious BC 73.80; I gr. 85.70—86; I 55—70.65 II 40; Bramley Seedling I 36.10; St Rémy I 12.10; Verpakt fruit: Golden Delicious AA 93; A 97; Hard fruit Jonathan 1154; Golden Delicious 15 73; Bramley Seedling 1325; St Ré my 611; Winston 2237; Goudrei- nette 4556; Kleiperen 3. Alles in gul dens per 100 kg. GOES, 28 April. Handelarenprijs Kipeieren 10.5 cent per stuk; Eend eieren 8 cent p. stuk; Kalkoeneieren 15 cent p. stuk; Ganseieren 20 cent per stuk. KAPELLE, 28 April. Export veiling. Appelen: Jonathan I grof F 65.20 68.80; I fijn 57.90—59.20; II 42—42.30 verp. I fijn 73.3075.90; I grof 77.60- 79; Golden Delicious I grof 8488; fijn 7475. Gewone veiling. Appelen Jonathan 3560; Golden Delicious 36 55; Zure Bellefleur 1016; Zoete Ermgaard 31; Pomme de Orange 26 50. Peren: St Rémy 413; Bréderode 413. Groenten: Spinazie 21; Rabar ber 611; Aardappelen 8.5013; Stoof- sla 10; Uien (stek) 15; Breekpeen (stek) 5; Kropsla 514; Radijs 5.50- '14; Rammenas 14; Sjalotten 78. Di versen: Tulpen 2131. Alles per 100 stuks, bos of kg. VEEMARKT. ROTTERDAM, 28 April. Aanvoer in totaal 5292. Vette koeien en ossen 700 Gebruiksvee 1260 531 t.b.c.-vrij) vette kalveren 60; Graskalveren 165 (49 t.b.c.-vrij); nuchtere kalveren 2121; Varkens 163; Biggen 457; Paar den 158; Veulens 5; Schapen en lam meren 92;- Weide-zuiglammeren 65; Bokken en geiten 46. Vette koeien 280—296, 268—278, 210—220; Vette kalveren 280—290, 260 270, 230240; Graskalveren .370, 320, 250; Nuchtere kalveren 48, 45, 39; Biggen 45, 35, 30; Slachtpaarden 195, 190, 180; Schapen 130, 110, 90; Lam meren 100, 90, 70; Kalfkoeien 1175, 975, 840; Melkkoeien 1175, 975, 840; Vare koeien 800, 700, 650; Vaarzen 850, 750, 650; Pinken 550, 500, 370. GRAANBEURS ROTTERDAM, 27 April. Binnen landse granen officieuze noteringen p. 100 kg franco Rotterdam. Tarwe - zonder vochtconditie tot 27.80 Op vochtconditie franco fabriek f 27.75 Voedergranen - in verband met de verlaagde prijzen voor importgranen, speciaal gerst, had de markt een on regelmatige verloop. Zomergerst - zeer flauw - 2527.50, grove daarboven; Haver 23.5024.50; Rogge 2829; Mais geschoond - tot 31.50. Peulvruchten - zeer kalm: Groene erwten 3545; Schokkers 40 50; Bruine bonen 7090. VISMIJN VEERE. 28 April. 1860 kg. exp. garnalen 64—81; 42 kg. handelsgarnalen 5055; 201 kg. schar 2536; 194 kg. bot 17 25; 94 kg. tong 46125; 195 kg. rog 2738; 2 kg. ongesorteerde vis 37; 2 kg. griet 66; 4,5 kg. tarbot 141. De postdienst op Koninginnedag. Op de verjaardag van H.M. de Konin gin (30 April a.s.) is het P. en T. kantoor te Goes voor Postdienst slechts geopend van 810 en voor de Telegraafdienst van 8-12 uur. De tweede postbestelling wordt niet uitgevoerd. Met uitzondering van paket- ten met aan bederf onderhevige inhoud vindt geen bestelling van postpaketten plaats. Voor busrechthouders bestaat tot 10 uur gelegenheid de voor hen bestemde correspondentie af te halen. Mevr, v. d. Broecke—de Man droeg voor. Voor de Z.V.U.-leden te Goes heeft Mevr. E. J. v. d. Broecke de Man Maan dagavond in het Schuttershof een voor dracht gehouden. Zij trad op in de plaats van Annie G. Schmidt, die verhinderd was en wist de toehoorders - er waren slechts weinig leden aanwezig - te boeien met haar voordracht uit de historische roman „Desirée", waarin het leven van Napoleon Bonaparte zo'n grote rol speelt. AARDENBURG Koninginnedagviering. Evenals vorige jaren is ook nu voor Koninginnedag een bont programma opgesteld. Des middags om 2.30 uur trekt een stoet van school kinderen en personeel vanaf de Markt in optocht, voorafgegaan door de mu ziekvereniging Aardenburgse Fanfare, naai- het sportpark, waar de gehele groep zich voor de tribune opstelt. Na ope ning en het zingen van het Wilhelmus volgen de kinderspelen en sportwedstrij den tussen verschillende scholen. Aan al le kinderen wordt een verversing aan geboden in het sportpaviljoen, bestaande uit limonade en eierkoeken. In optocht gaat het weer terug naar de Markt nu onder de muzikale leiding van de mu ziekvereniging uit Sint Kruis. De avonds wordt een serenade gebracht aan de gou den bruidsparen en wordt een concert gegeven op de Markt. GAPINGE Contactavond Groene Kruis, Het Groe ne Kruis, afdeling Veere Gapinge, heeft voor haar leden in het verenigingsge bouw een contactavond belegd. Op deze avond hebben de zusters Steil v/eg en Vucren de film „De school en het zorgen kind" vertoond. Protestantse jeugdgroepen in Oost-Duitsland blijven bestaan. De Protestantse kerk in Oost-Duits land zal haar jeugdgroepen handhaven, ondanks het feit, dat deze Maandag in een verklaring van het Oostduitse mi nisterie van Binnenlandse Zaken wer den beticht van spionnage, sabotage en fascistische activiteit. Een kerkelijke woordvoerder, die dit Dinsdag te Ber lijn verklaarde, zei voorts, dat de ver klaring niet wordt beschouwd als een verbod. Hij verwachtte echter, dat de groepen officieel zouden worden ver boden, zodra daarvoor een wettelijke grond gevonden zou zijn. Robert Murphy, voormalig ambassa deur in Japan, thans onder-minister van Buitenl. Zaken, is tijdelijk be noemd tot diplomatiek raadgever van generaal Mark Clark, opperbevelheb- er in Korea. KAPELLE Wedvlucht. De P.V. „O.W.T.B." nam deel aan een wedvlucht vanuit Pitthem. De uitslag was: 1, 14 "èn 22 A. van Driel; 2, 4, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 15 en 16 P. v. d. Vliet; 3 en 17 J. Mol; 5 en 24 B. Ridder hof; 7. M. Pieterse; 13, 20, 21 en 23 J v. d. Weyde; 18. P. Bruynzeel; 19. P Glas. N1SSE ,,Ons Genoegen". In de vergadering van de muziekvereniging „Ons Genoegen'1 werd het lid J. Schipper gehuldigd we gens het bereiken van de 65-jarige leef tijd. De voorzitter, die er aan herinnerde, dat de heer Schipper de oprichter is ge weest van de vereniging, overhandigde hem een kist sigaren. De heer Schipper is nog steeds lid van „Ons Genoegen". Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental was gestegen. De aftre dende bestuursleden, de heren P. West- veer, A. Zonnevijlle, A. Vette en L. Tim mermans, werden herkozen. De vereni ging heeft nog steeds met een tekort te kampen. Donderdag a.s. zal het eerste concert in 1953 gegeven worden. O.- EN W.-SOUBURG Filmavond C.MJ5. In „Rehoboth" werd door de afdeling Souburg van de Chr Metaalbewerkersbond een filmavond ge houden. De voorzitter, de heer A. Arend- se, leidde deze avond. Tevens werd door de districtsbestuurder de heer J. Lodder een korte toespraak gehouden over het onderwerp. „Waar gaan wij heen?" Een gehouden collecte ten bate van het T.B. C. fonds D.E.L. bracht f 14.op. OVEZANDE Boogschieten. Uitslag concours op de liggende wip. Hieraan namen 38 schut ters deel van 9 sociëteiten. Hoofdvogel P. Schreurs, Zeelandia, Ovezande; le zij vogel, P. van Steenber gen, Zeelandia, Ovezande; 2e zijvogel, H. Mol, Willem Teil, Kapelle; le kal, H. Rijk, Zeelandia, Ovezande; 2e kal, M Rijk, Spes Nostra, Ovezande; le klep, A, de Jonge, Willem Teil, Ovezande; 2e klep, P. Rentmeester, Willem Teil, Ove zande; 3e klep, P. Steenbakker, A.D.L.M., Kwadendamme. Meeste kleine vogels W. Pantus, Ovezande. Geslaagd. De heer M. Steyn, ambtenaar ter secretarie slaagde voor het schrifte lijk gedeelte examen gemeente admini stratie deel I. ST. LAURENS Vergadering N.C.V.B. In de vergadering van de Ned Chr. Vrouwen Bond heeft ds C. van Nes te Meliskerke gesproken over „Hoe is onze houding tegenover an ders-denkenden". De secretaresse bracht verslag uit van de te Goes gehouden ge westelijke vergadering. VEERE Opbrengst collecte. De opbrengst van de te Veere, Vrouwenpolder en Gapinge gehouden Emmabloemcollecte bedraagt f 130,62. Wijkgebouw aangekocht. Het Groene Kruis, afdeling Veere-Gapinge heeft van de Inspectie der Domeinen te Goes, het pano aan de Markt te Veere, dat reeds jaren als woonhuis dienst deed voor de wijkzuster, aangekocht. ZAAMSLAG Voor het Rampenfonds. Ten bate van het Rampenfonds zal morgen in de Ned. Herv. kerk een uitvoering gegeven wor den door de Chr. gemengde zangvereni ging „Zingt de Heere een nieuw lied" o.l.v. de heer P. C. Brakman. Ook zal een orgelconcert gegeven worden door de heer L. Erné uit Utrecht. ZOUTELANDE Collecte. De Emmabloemcollecte heeft alhier opgebracht f34,18. AANBESTEDING Verven militaire gebouwen op Walcheren. Ten overstaan van de Eerst Aanwe- zend Ingenieur der Genie werd op zijn bureau te Bergen op Zoom in het open baar aanbesteed het verven van de militaire gebouwen op Walcheren. Er waren vijf inschrijvingen binnen gekomen: 1. G. Buitelaar, Vlissingen f6498; 2. L. J. de Cock, Middelburg f7499; 3. J. de Maree, Vlissingen f8101; 4. D. J. Lindhout, O. Vossemeer f8800 5. C. J. Antonissen, Breda f 10600.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2