Kapitein Hemmes van de „Oranje" mag één week niet varen Russische „vredesduif'; vijt- mogendheden-vredesverdrag Eerste Kamerleden voor grotere waterschappen Br cede Watering" verhoogt polderlasten Morgen viert Nederland feest Middelburg krijgt nieuwe Seis- buitenbrug PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aanvaring Oranjeen Ruysvoor Raad van Scheepvaart Hij heeft voorzichtigheid uit het oog verloren Vervreemding landbouw gronden aangenomen k SNIPPER NIEUWS i i tt Ramp kost ook hier offers Zes ton begroot voor herstel stormschade Uitgave: Stichting „Zeeuwtch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2438. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2464 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 29 APRIL 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dondredag: Zon op 5.13 u., onder 20,u. Maan op 22.20 u., onder 5,08u. Hoogwater Donderdag 30 April: Vlissingen: 2.30 u. 1.90 m., 14.55 u. 1.96 m. Terneuzen: 2.57 u. 2.08 m., 15.19 u. 2.14 m. Wemeldinge: 4.18 u. 1.56 m., 16.43 u. 1.67 m. Zierikzee: 4.04 u. 1.30 m., 16.32 u. 1.39 m. Gisteren heeft de Raad voor de Scheepvaart de aanvaring behandeld tussen de „Oranje" en de „Willem Ruys" op 6 Januari j.l. in de Rode Zee. De inspec teur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, concludeerde, dat deze aanvaring te wijten is aan de manoeuvre van de „Oranje". Naar zijn mening heeft de kapitein van dit schip, de heer H. W. Hemmes, zich vergist in de afstand tot het andere schip. Veel erger vond hij, dat de kapitein een manoeuvre heeft willen uitvoeren, die niet in overeenstemming is met het goede zeemansgebruik. Hij heeft de voorzichtigheid uit het oog verloren en zfjn schip in een positie gebracht, waarin het nooit had mogen komen. Hij stelde voor de kapitein de bevoegdheid om als zodanig te varen voor vier weken te ontnemen. Gisteravond is hem bij uitspraak van de Raad deze bevoegdheid voor één week ontnomen. De Raad achtte kapitein C. C. Goedewaagen van de „Willem Ruys" niet medeschuldig. de, dat hij onmiddellijk een andere koers had opgegeven. De kapitein had gezien, dat de „Ruys" een beweging bakboord-uit maakte, maar volgens hem was de si tuatie, toen hij „stuurboord aan boord" gaf, helemaal niet gevaarlijk. Naar zijn mening was de aanvaring veroorzaakt door een verkeerde toe passing van de regels door de kapitein van de „Ruys". Beide kapiteins werden gisteren door de Raad te Amsterdam gehoord. Met hen waren zes schepelingen ge dagvaard als getuigen: de stuurlieden, de roergangers en de uitkijken, die tijdens de aanvaring wacht liepen. Kapitein Hemmes kwam enkele mi nuten voor middernacht op de brug i.v.m. de nadering van de „Willem Ruys". Het was niet zijn bedoeling zo dicht bij te komen. Hij wilde op een afstand van 2 mijl blijven. „Wij doen dit niet altijd maar als het gebeurt doen wij het niet alleen voor de passa giers, maar ook voor onszelf", zo zei de heer Hemmes, die verder verklaar- TWEEDE KAMER: Gistermiddag is voor tweede lezing in de vergadering der Tweede Kamer aan de orde geweest het wetsontwerp vervreemding landbouwgronden. Nadat neg enige redactionele wijzi gingen waren aangebracht deelde de heer Schoutën (A.R.) mede, dat enige leden van zijn fractie en hij zelf hun stem tegen het ontwerp zouden uit brengen. De heer Haken (C.P.N.) verklaarde dat zodanige wijzigingen waren tot stand gekomen, dat zijn fractie haar stem aan het ontwerp zou onthouden. De heer Willems (Arb.) gaf te kennen, dat ondanks bezwaren, zijn fractie voor het ontwerp zou stemmen. Het wetsontwerp werd daarna aam genomen met 66 tegen II stemmen. Tegen C.P.N., Lucas (K.V.P.) en van de A.R. de heren Roosjen, Fokkema, Van der Zaal, Verkerk, Schouten, Van Eijsden en C. van den Heuvel. VOORAANSTAAND OOSTEN RIJKER VERMIST. De Weense ingenieur Heger, voor malig voorzitter van de bond van Ne- der-Oostenrijk der rechtse partij van onafhankelijken, wordt sedert 25 Maart vermist. Hij verliet zijn woning op 25 Maart om een vergadering van oud-strijders te Salzburg in de Amerikaanse zóne bij te wonen. De gendarmerie stelde vast, dat de uitnodiging voor de bijeen komst vals was. Er zijn stappen on dernomen bij de vier Hoge Commissa rissen. „ONBEGRIJPELIJK". Kapitein Goedewaagen verklaarde, dat hij nooit een dergelijke manoeuvre, zoals de „Oranje" had uitgevoerd, ge maakt zou hebben. Toen hij zag, dat de „Oranje" bij de „Ruys" wilde ko men, had hij nog een tegemoetkomen de manoeuvre gemaakt, omdat hij in de veronderstelling verkeerde, dat beide schepen elkaar bakboord aan bakboord zouden passeren. „In mijn 38-jarige loopbaan als zee man heb ik nooit een schip zó zien draaien als de „Oranje". Het is mijn overtuiging, dat ik al bakboordroer had gegeven, voordat de „Oranje" sterk stuurboord uit ging. De situatie was zó, dat ik meende, dat de „Oranje" voor mij over zou gaan". „Ongeveer vier minuten voor de aanvaring was de afstand nog 2 mijl. Ik begrijp nog steeds niet, waarom mijn collega mij niet de toplichten in één lijn en zijn groene en rode licht heeft laten zien. Nu zag ik alleen het groene licht", aldus de heer Goede waagen. CONCLUSIE. In zijn conclusie verklaarde de heer Moolenburgh o.m. geen aanleiding te zien het algemene gebruik, dat schepen van de eigen lijn elkaar opzoeken en groeten wisselen, af te keuren. Ernstig vond hij het, dat men zich aan boord van de „Oranje" in de afstand heeft vergist. Dat men een uitwijkmanoeuvre heeft toegepast met roer aan boord, was niet aanvaardbaar en in strijd met goed zeemanschap. „Ik acht het uitwijken van de „Ruys" naar bakboord volkomen verantwoord en in feite het enige, dat voor kapitein Goedewaagen overbleef, gelet op het verbazingwekkende verloop van de manoeuvre van de „Oranje", aldus de heer Moolenburgh. KERK EN STAAT IN JOEGO-SLAVIë, Tito wenst geen verder overleg. De Joegoslavische regering heeft be sloten de betrekkingen tussen kerk en staaf te regelen zonder verdere pogin gen tot overleg met de rooms-katholie- ke kerk. De besprekingen tussen regering en bisschoppen werden vorige week afge broken, omdat het Vaticaan volgens de regering de bisschoppen opdracht had gegeven tot het stellen van onmoge lijke eisen. Het regeringsontwerp garandeert ieder vrijheid van godsdienst, maar verbiedt het geven van godsdienston derricht op school of in particuliere woningen en het houden van proces sies buiten de terreinen van een kerk zonder speciale toestemming van de burgerlijke autoriteiten. RAMPENFONDS: 108.7 MILLIOEN, In het Nationaal Rampenfonds was tot gistermiddag in totaal f 108.7 mil- lioen bijeengebracht. Eergisteren was de stand f 108.5 millioen. GROTE RESERVE VAN HET WESTEN Washington: „Staaltje van gebruikelijke Sowjet-propaganda" De Russische uitlating in een hoofdartikel van de „Prawda" en in een antwoord van Molotof op een oproep van leiders der (communistische) We reldvredesbeweging over de wenselijkheid van een „vijf-mogendheden- vredesverdrag" is in Westerse politieke kringen met grote reserve ontvangen. Te Londen was men van mening, dat deze Russische suggestie een stap terug betekent, vergeleken met andere, recente verzoeningsgezinde gebaren van het Kremlin. Men wijst er in dit verband op, dat de vijfde, door de Sowjet-Unie bedoel de mogendheid, het communistische China is. Dit land is geen lid der Ver. Naties en is niet erkend door de Ver. Staten, die nog geen enkele geneigd heid hebben getoond Tsiang Kai Sjek te laten schieten voor Mao Tse Toeng. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken acht te de kans, dat de Westerse mogend heden op dit Sowjet-denkbeeld zouden ingaan, zeer veel kleiner dan die be treffende aanvaarding van een voor stel tot vier-mogendhedenbesprekingen tussen Groot-Brittannië, de V.S., de Sowjet-Unie en Frankrijk. Buitengewone algemene vergadering C.N.V. Het Chr. Nat. Vakverbond zal op Dins dag 5 Mei en niet zoals aanvankelijk was bepaald op Maandag 4 Mei een buitengewone algemene vergadering hou den ter verkiezing van een bestuurslid in de vacature die is ontstaan doordat de Heer A. Borstlap is benoemd bij het I.C. V. Tevens komt op deze algemene verga dering aan de orde een voorstel van de Verbondsraad om het 2e Kamerlid, drs C. P. Hazenbosch, economisch adviseur van het verbond te verkiezen tot lid van het verbondsbestuur. Tunnel in Engeland stortte in. Te Swinton in Noordwest-Engeland is Dinsdagochtend vroeg een niet meer in gebruik zijnde spoorwegtunnel in gestort, waardoor twee huizen werden vernield en vijf personen, vier mannen en een vrouw, in hun slaap om het le ven kwamen. Twee vrouwen werden gewond. j De activiteit langs het gehele Ko reaanse front is sterk verminderd. In Panmoendjon kwam men weer geen stap verder. Voor de vierde maal in zes weken is in de Indische Oceaan ter hoogte van de Zuidafrikaanse kust een onbekende duikboot waargenomen. Drie Belgische journalisten, die zijn uitgenodigd voor een bezoek van drie weken aan de Sowjet-Unie, zijn Dins dagochtend van het vliegveld Meis broek bij Brussel vertrokken. De Amerikaanse regering heeft de bij de strafrechter ingediende aanklacht te gen een aantal grote oliemaatschap pijen ingetrokken. Inplaats daarvan is bij het federale districtshof te Washington een civielrechtelijk proces tegen de maatschappijen aanhangig ge maakt. Een wetenschappelijke groep, bestaande uit officieren van het Boli viaanse leger en Amerikaanse deskun digen hebben radio-actieve mineralen in de Boliviaanse provincie Nulfo de Chavez aangetroffen. - Bij „De Om melanden" zijn de laatste 21 arbeiders te werk gesteld van de 65, die inge volge de beslissing der arbiters moes ten worden herplaatst. - De violist Jo Juda is benoemd tot hoofdleraar voor viool aan het Amsterdams Conservato rium. - Een vierjarig kind van de landbouwer Korenblik te Vorden is gistermiddag bij het spelen in een gier put gevallen en verdronken. WAARDERING VOOR MINISTER ALGERA Dat de Eerste Kamer, toen gisteren de begroting van Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam, bijzondere aandacht heeft besteed aan al hetgeen op de watersnood en de waterstaatkundige aspecten daarvan betrekking heeft, was te verwachten. Er was bij alle sprekers waardering voor het optreden van minister Algera. Enkele senatoren braken een lans voor de vorming van grotere waterschappen, terwijl één der sprekers vroeg, of het toch wel juist is geweest, dat de minister ingreep in de bestaande gezagsverhoudingen, speciaal wat de waterschappen betreft. De vraag naar het ingrijpen van de minister in de bestaande gezagsver houdingen was van de socialistische heer Hoogland, die voorts opmerkte, dat in het begin het werk in regie moest worden uitgevoerd, maar nu toch graag zou zien, dat zo spoedig mogelijk tot aanbesteding zal worden overgegaan. De heer Roebroek (K.V.P.) achtte de gekozen oplossing van het dijkher stel de beste. Hij zou graag iets meer willen weten over de calamiteuze pol ders in Zeeland en in dit verband over het rapport der Commissie Harmsen. Verder juichte hij het toe, dat in de drie rampprovincies wordt gewerkt aan een reorganisatie der waterschaps besturen. De heer de Vos van Steenwijk (V.V. D.) was van mening, dat men wist, dat de dijken te laag waren, n.l. uit het rapport-Van Heijst. Grotere water schappen bieden volgens hem ook geen waarborg tegen dijkdoorbraak, maar zij hebben de voordelen van een betere outillage. Deze spreker voelde er alles voor op Schouwen en Duiveland blij vend militairen te stationneren. LOF VOOR DE MINISTER. De C.H.-senator, de heer Kolff, prees de doortastendheid en de bekwaamheid van minister Algera en sprak *als zijn oordeel uit, dat, wanneer alle dijken bij het Rijk in beheer waren geweest, de ramp zeker niet kleiner zou zijn ge weest. Overigens is verbetering op enige punten nodig, o.m. wat de alarmering der bevolking aangaat. Misschien is het mogelijk meer mensen uit het rampgebied bij de herstelwerkzaam heden in te schakelen. Er behoeven dan minder D.U.W.-arbeiders te wor den aangevoerd. De heer Tjalsma (A.R.) vroeg zich af, of het niet mogelijk was geweest door noodvoorzieningen uitbreiding van de stroomgaten, b.v. bij Schelphoek, te voorkomen. En is het niet mogelijk in de rampgebieden met twee ploegen te gaan werken? OVERBODIG. „Het sluiten van een vijf-mogend- hedenverdrag is overbodig, het bestaan van het Handvest der V.N., dat het grootste gedeelte van 's werelds landen omvat, in aanmerking genomen", aldus verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken. Hij voegde hieraan toe: „Het Russi sche antwoord aan de leiders der We reldvredesbeweging is weer een staal tje van de gebruikelijke Sowjet-pro paganda. De Amerikaanse regering ziet nog steeds uit naar een handelen door de Russische leiders ter bevordering van de vrede, inplaats van een praten hierover". Radio Peking meldt, dat de commu nistische premier Tsjoe En Lai Molo- :(ofs verklaring inzake de wenselijk heid van een vijf-mogendheden-vredes- verdrag heeft onderschreven. BRITS RIJNFLOTTIELJE MAAKT OEFENTOCHT. Ook bezoeken aan Vlissingen en Wemeldinge. Het Rijnflottielje van de Royal Navy, waarbij ook Belgisch personeel is inge deeld, maakt een oefentocht door ons land. Het flottielje, dat bestaat uit het patrouillevaartuig „Prince Charles", tien, motorvaartuigen en elf landings vaartuigen, arriveert vandaag in Rot terdam. Van 4 tot 7 Mei zal het in Vlis singen zijn, daarna in Wemeldinge. Het is de bedoeling vervolgens naar Ant werpen te varen. Commandant van het flottielje, dat bij de watersnood heeft meegedaan aan de hulpverlening in de getroffen ge- bieden, is captéin R. Casement O.B.E. j Morgen is het een feestdag voor Nederlands bevolking, omdat oi.ze Landvrouwe dan haar 44ste verjaardag hoopt te vieren. De fotograaf Paul Huf maakte voor deze gelegenheid een nieuw portret van Hare Majesteit. UITVALSWEG NOG DIT JAAR°GEREED? Betere verlichting van Noordweg en Noordsingel Het ziet er naar uit, dat de nieuwe uitvalsweg te Middelburg, lopend van de Lange Noordstraat via de Stadhuisstraaf en een nieuwe brug over do gracht, door de Volderijlaagte en Klein Vlaanderen, daarna een nieuwe brug over de vest en daarop aansluitend wegen naar Seis- en Noordweg, dit jaar gereed zal komen. B. en W. van Middelburg hebben de raad, die Dinsdagmiddag zal verga deren, een plan voorgelegd, dat voorziet in een gedeeltelijke aanleg van deze weg, n.l. de verbinding tussen Herengracht en Seissingel. Op 6 Mei a.s. zal de Dienst Herverkaveling Walcheren de nieuwe Seisbuitenbrug aanbesteden. Het doorstromingsprofiel van de hui dige Seisbuitenbrug is naar het oor deel van de Herverkaveling te klein, zodat naast de voorzieningen, die de gemeente ten behoeve van het ver keer aan de brug dient te treffen, de Herverkaveling het doorstromingspro fiel dient te vergroten. Door deze dienst werd de suggestie gedaan een nieuwe brug te maken op een andere plaats. Daar de plaats van de nieuwe Seisbuitenbrug zodanig is gekozen,, dat daarmee de belangen van het verkeer worden gediend, hebben B. en W. die suggestie graag aanvaard. De Herver kaveling zal de nieuwe brug bouwen VULKAANUITBARSTING IN JAPAN. Men vreest dat 30 kinderen om het leven zijn gekomen in de krater van de vulkaan Aso Kioesjo, het Zuide lijkste Japanse eiland. Op het ogenblik van de uitbarsting, Maandag, bevonden zich 400 schoolkinderen, die een uit stapje maakten, op de berg. Geld wisselen bij automaten is toegestaan. De Rotterdamse politierechter heeft destijds zekere B. veroordeeld omdat hij na sluitingsuur der winkels tegen vergoeding, welke hij vroeg aan het publiek, kwartjes wisselde bij een auto matenhal. De eigenaar van de auto maten gaf B. een tas met wisselgeld. De politierechter concludeerde daaruit dat hier sprake was van bediening. B. kwam tegen deze uitspraak in cassatie. De Hoge Raad heeft thans het von nis vernietigd en B. van rechtsvervol ging ontslagen. Mocht het Waterschap „De Breede Watering bewesten Yerseke" tijdens de rampdagen voor inundatie gespaard blijven, de financiële gevolgen van de stormschade zijn zeer groot. Het bleek o.m., dat het huidige peil der polder- lasten niet langer gehandhaafd kon worden. In de gistermiddag te Goes ge houden vergadering van ingelanden is daarom besloten de lasten vast te stel len op f40.— per ha. voor de schotbare gronden (voordien f31per ha.); op f32.— per ha. (v.j. f22.—) voor de vronen, terwijl de aanslag voor de gebouwde eigendommen in het waterschap werd vastgesteld op 8 pCt. (v.j. 6,2 pCt) van de belastbare opbrengst. De totale opbrengst .dezer lasten wordt begroot op f457.728,32. De begroting voor het dienstjaar 1953/'54 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op f 1.171.445,82 met een post onvoor ziene uitgaven van f 57.837.30. Op de begroting is onder de uitgaven een post vermeld van f 600.000.— voor het herstel van de stormschade. Er bestond grote belangstelling voor Molenpolder betreffende het recht van deze vergadering. Niet minder dan 83 doortocht en aankoop van 0.11.82 ha personen, vertegenwoordigend 144 stemmen, waren aanwezig. Bij de aan vang der vergadering heeft de dijk graaf, de heer P. J. J. Dekker uit We meldinge, medegedeeld, dat de herstel werken aan de betonglooiingen in eigen beheer goed vorderen. Tot heden is aangevoerd 2000 ton zuilenhasalt, 250 ton puin en 3600 betonblokken. Het herstel aan de zeedijk te Katten- dijke is gegund aan de fa. J. D. Janse te Kioetinge voor f 238.610.Het her stel van de schade aan de zeedijk te Schore is gegund aan F. Duynhouwer te Goes voor f 140.000.Plannen voor herstel van de schade aan de zeedijken te Wemeldinge en Yerseke worden voorbereid; het werk zal binnen enkele weken worden aanbesteed. R.W.S. brengt op de Zanddijk 'n rijsbekleding aan. De uitkomsten van de in 1952 ver richte doorpeilingen zijn bevredigend. De voorjaarspeilingen tussen Katten- dijke en Wemeldinge hebben enige achteruitgang aangetoond. Tenslotte deelde de heer Dekker nog mede, dat de stoommachine van het gemaal te Kattendijke is verkocht voor f 2500. en dat half Mei zal worden begonnen met de opbouw van het gemaal, een karwei, dat f 25.000.— zal kosten. Enkele voorstellen betreffende amb- tenarenbesluiten werden vlot goedge keurd evenals de overeenkomst met de grond k f 5000.per ha. t.b.v. de aan leg van een binnenberm tegen de zee dijk in de gemeente Kapelle. DEELNAME WATERSCHAPSBANK, Na enig debat besloot men, ook deel te nemen in een door de Unie van Wa terschapsbonden op te richten Water- schapsbank en wel met een bedrag van f2000.De heer D. W. Lindenbergh meende afwijzend te moeten adviseren. Hij was van mening, dat de Unie ge makkelijker geld zal kunnen krijgen via de organisatie dan via een bank, welke meteen weer zal vallen onder de beperkende bepalingen van de cre- dietvoorziening. De heer Dekker wees er echter op, dat het waterschap de Unie niet in de steek mag laten, gezien het verzoek van de directie van de Raifeisenbank om samenwerking. Voordat de begroting werd behan deld heeft de heer Dekker een korte uiteenzetting gegeven van de lasten, waarvoor men straks komt te staan, zoals de eerder genoemde ombouw van het gemaal, delfwerk en verbetering van het wegennet, dat alleen al f 43.600.zal vergen. De begrotingscommissie, bestaande uit de heren M. in 't Anker, H. B. Pi laar, J. Wisse en A. C. Willemsen, noemde deze begroting zeer sober, er op wijzend, dat ze wel zeer onder in vloed staat van de ramp, die immers vele herstelwerkzaamheden aan de zeeweringen noodzakelijk maakt. De uitgaven hiertoe kunnen worden bestre den uit voorschotten, te verstrekken door het ministerie van Financiën en de Dienst Financiering Wederopbouw. Voor het geval dat deze voorschotten niet tijdig mochten komen en tevens om uitgaven aan dijkswerken te be strijden, waarvan momenteel nog niet vast staat, dat ze vergoed zullen wor den, is in de begroting een post opge nomen van f 528.500. VERKIEZINGEN. Ter voorziening in de periodieke af treding van de heer P. J. J. Dekker op 3 November a.s. werd een aanbeveling opgemaakt welke luidt: 1. P. J. J. Dek ker, 2. J. Q. C. Lenshoek, Kioetinge, 3. A. C. Willemsen, Yerseke. Ter voorziening in de periodieke af treding van de gezworene H. Glerum, Schore, luidde de aanbeveling: 1. H. Glerum, Schore, 2. P. H. A. Polderman, Kruiningen, 3. W. J. in 't Anker, Scho re. Voor de gezworene P. de Koeijer Lzn, Yerseke, (deze is wegens zijn leeftijd verplicht af te treden en hij ontving een applaus van de vergade ring voor zijn werkzaamheden) werd de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. L. E. de Koeijer, Yerseke, 2. J. Burger Fzn., Wemeldinge, 3. M. C. Linden bergh, Wemeldinge. Voor de gezworene D. A. Timmer man (deze stelde zich om gezondheids redenen niet herkiesbaar) werd de volgende aanbeveling opgemaakt: I. J. L. de Jager, Kapelle, 2. D. J. v. d. Have, Kapelle, 3. J. Meeuwse, Katten dijke. Tot leden van de dijkraad Waterke ring Cal. Willem Annapolder werden benoemd de heren P. W. van Over- beeke, Kapelle en H. Glerum te Schore. en de oude brug slopen. Het straatwerk zal door de gemeente worden uitge voerd. De brug krijgt een gemetseld dek van klinkers met aan weerszijden trottoirs. De kosten, die uit deze wer ken voor de gemeente voortvloeien, belopen f 98.200. De uitvalsweg maakt echter ook de bouw van een nieuwe brug tussen Pen- ninghoeksingel en Herengracht nood zakelijk. Naar wij vernemen zal dit werk vermoedelijk ook dit jaar wordenr uitgevoerd, zodat eind dit jaar of be gin volgend jaar de nieuwe uitvalsweg gereed komt. VERLICHTING. Reeds enkele malen zijn gerecht vaardigde klachten binnengekomen van bewoners van de Noordweg over de slechte straatverlichting. B. en W. komen thans bij de raad met een plan om zowel het zojuist gereed gekomen vernieuwde gedeelte van de Noordsin gel tussen Noordbrug en Noordweg als de Noordweg zelf van een nieuwe straatverlichting te voorzien. De totale kosten belopen f 10.400.Op het ge deelte van de Noordsingel komen palen met HPL-lampen, zoals dit op de an dere singels het geval is. De Noordweg krijgt een aantal masten met TL-ar- maturen. ANDERE VOORSTELLEN. B. en W. stellen de raad voor gun stig te beslissen op het verzoek van de Stichting „Herrezen Middelburg" om ten behoeve van de exploitatie van „Klein Blijdorp" een subsidie te ver lenen. Daar het college waardering heeft voor wat de Stichting doet om Middelburg in het a.s. vreemdelingen seizoen zo aantrekkelijk mogelijk te maken wordt voorgesteld een ev. ex ploitatietekort te helpen dekken door 50 procent van dit tekort met een maximum van f 2000.voor rekening van de gemeente te nemen. Aangezien de gemeente Arnemuiden voornemens is het veer over de Arne op te heffen stellen B. en W. voor thans toch over te gaan tot afsluiting van het Arnemuids voetpad. Tenslotte is van het bestuur Aer ver eniging tot het verstrekken van l.o. op Geref. grondslag een verzoek binnen gekomen om de drie vrijkomende lo kalen van de school aan de Verwerij- straat ter beschikking van dit school bestuur te stellen. B. en W. stellen voor deze brief in hun handen te stellen om prae-advies. DE BILT ZEGT: Enkele buien. Weersverwachting geldig tot vanavond Veranderlijke bewolking met enkele buien. Matige, af en toe krachtige Zuidwestelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. OOSTDUITS INDUSTRIEEL UITGEWEKEN. De eigenaar en dertien functionaris sen van de grootste in particuliere eigendom zijnde fabriek voor het ver werken van lichte metalen in Oost- Duitsland te Hagerode in Saksen .zijn naar West-Berlijn uitgeweken. Zij na men alle blauwdrukken mede, zodat de metaalfabriek gedurende enige tijd niet zal kunnen produceren. Volgens D.P.A. verklaarde de eige naar, Binneman, dat hij en zijn mede werkers op het laatste ogenblik zijn uitgeweken om arrestatie wegens „con tacten mat het Wasten' te ontgaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1