PRESIDENT HEUSS ZAL NOG NIET TEKENEN „Wij moeten op Nw-Guinea de mouwen opstropen!" Internationale Landbouw- beurs te Utrecht Delegatie uit Watersnoodcommissie bezocht Oost Zuid-Beveland Oproep om Russische vliegtuigen aan de Verbondenen uit te leveren PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De overeenkomsten tussen West-Duitsland en het Westen Eerst moet het Ho£ voor Grondwetszaken uitspraak doen Rode Kruis helpt aan huizen en landbouwwerktuigen SNIPPER i'i NIEUWS iW 1 r m Volledige schadevergoeding" was de veelvuldige wens „Wenszitting" in veilinggebouw Krabbendijke Belangstelling voor ontheemden. Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2463 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 28 APRIL 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A, v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.15 u., onder 20,u. Maan op 21.05 u., onder 4.45u. Hoogwater Woensdag 29 April: Vlissingen: 1.59 u. 1.83 m., 14.24 u. 1.94 m. Terneuzen: 2.26 u. 2.02 m.., 14.47 u. 2.13 m. Wemeldinge: 3.44 u. 1.52 m„ 16.08 u. 1.68 m. Zierikzee: 3.28 u. 1.26 m., 15.57 1.42 m. President Heuss zal de verdragen tussen West-Duitsland en het Westen, nX de overeenkomsten van Bonn, bij inwerkingtreding waarvan de West- Dnitse Bondsstaat een bijna geheel souvereine staat wordt, alsmede het E.V.G.-verdrag, niet ondertekenen, voordat het Westduitse Hof voor Grond wetszaken verklaard heeft, dat de overeenkomsten niet in strijd zijn met de grondwet. In een communiqué van de zijde van de president wordt gezegd, dat Maan dag tijdens een onderhoud tussen Heuss en Ollenhauer, voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische par tij, de bepalingen van een eerder be- ïeikte overeenstemming zijn bevestigd. Ollenhauer zei, dat naar zijn me ning voor Bondsraad, Bondsdag en re gering de beste oplossing was over te gaan tot het gezamenlijk indienen van een verzoek om een juridisch oordeel over de verdragen. Bondskanselier Adenauer had eerder reeds besloten de verdragen niet bij de president ter tekening in te dienen, omdat hij hoopt de verdragen in een nieuwe lezing door de Bondsraad aan genomen te krijgen. Gemeenteraadsverkiezingen in Frankrijk. COMMUNISTEN STABIEL, GAULLISTEN GEDECIMEERD. De tot gisteravond binnengekomen uitslagen der gemeenteraadsverkiezin gen in Frankrijk wijzen op een kleine teruggang der communisten op het platteland, maar een handhaving en in sommige gemeenten een versterking van hun positie. Opvallend zijn de grote verliezen der gaullisten, waarvan in hoofdzaak de gematigd-conservatieven en de ra dicalen hebben geprofiteerd. De so cialisten schijnen vrijwel overal hun positie te hebben gehandhaafd. In Parijs wonnen de communisten 1 zetel (zij hebben er nu 26), de gema tigd conservatieven 25 zetels, de radi calen 11, de socialisten 2 en de volks republikeinen 2. De gaullisten vielen van 52 zetels terug op 11 zetels. Nog geen resultaten te Panmoendjon. Om elf uur plaatselijke tijd zijn Maandagochtend te Panmoendjon de voltallige wapenstilstandsbesprekingen heropend. Generaal Harrison heeft verklaard, dat het Noordelijke voorstel van zes punten ter oplossing van de gevange nenkwestie onredelijk en belemme rend was. Na 52 minuten werd de bij eenkomst verdaagd tot Dinsdag, nadat de Noordelijken slechts hadden her haald hetgeen zij Zondag zeiden. Israëlische geheime organisatie in Zwitserland. In Bern is Maandag officieel bekend gemaakt, dat de Zwitserse federale po litie in Februari j.l. in Genève een in lichtingendienst ondekt heeft, die ten behoeve van Israël en ten nadele van de Arabische staten en Egypte werkte, De dienst had gepoogd bijzonderhe den te weten te komen omtrent Zwit serse handelsbetrekkingen met landen van het Midden-Oosten. Ook werden inlichtingen gezocht omtrent bepaalde Joodse personen, die in Zwitserland wonen. De voornaamste schuldigen zijn in het buitenland. Tegengesproken werd, dat een grote Zwitserse bank en een Zwitserse fabrikant bij de kwestie be trokken waren geweest. Eisenhower wil herziening van immi gratiewet. Eisenhower heeft de voorzitter van de subcommissie voor immigratie van de Amerikaanse Senaat medegedeeld, dat hij een groot aantal klachten heeft ontvangen over de immigratiewet van McCarran-Walter, die het Amerikaan se Congres verleden jaar, ondanks een veto van president Truman, goedkeur de. De wet bevat vele ernstige en on billijke beperkingen en Eisenhower stelde voor de wet aan een onmiddel lijk nader onderzoek te onderwerpen. AUTO MET KOEIEN KANTELDE. Op de verbindingsweg Amersfoort Zwolle, de zgn. „Zuiderzeestraatweg", is gistermiddag tussen Harderwijk en Nunspeet een grote trailer met 16 koeien gekanteld. De trailer kwam dwars over de weg te liggen. Verkeer werd daardoor onmogelijk. Grote files van auto's stonden omstreeks 6 uur te wachten. Kleine vervoermiddelen kon den op dat ogenblik achter de bomen langs rijden. De autobusdienst tussen Amersfoort en Zwolle ondervond grote vertraging. Persoonlijke ongelukken hebben.zich niet voorgedaan. Ook de koeien kon den direct uit hun benarde omstandig heden bevrijd worden. Waarnemers waren van oordeel, dat dit besluit zou inhouden, dat Adenauer goedkeuring van de verdragen door de Bondsraad noodzakelijk vindt. Tot dus ver had hij dit ontkend. Wetten, die de belangrijke rechten van de landen be treffen, behoeven goedkeuring van deze raad. In het gebouw van het hoofdbe stuur van het Ned. Rode Kruis is een vergadering gehouden, waar de met de Liga van Rode Kruisverenigingen op gestelde hulpprogramma's voor de slachtoffers van de watersnood zijn be sproken door vertegenwoordigers van. Denemarken, Finland, Noorwegen eri Zweden. In principe is overeenstemming be reikt omtrent het huizenplan, dat de schenking van „prefabricated" huizen beoogt, en omtrent het landbouwplan, dat de'voorziening van de getroffenen met landbouwwerktuigen ten doel heeft. Voor de uitvoering van dit laatste plan zal rekening worden gehouden met de mogelijkheid van het verkrij gen van onderdelen hier te lande. Het huizenplan, dat de bouw van 452 woningen betreft, zal geheel door de Scandinavische landen en Finland wor den uitgevoerd, waarbij Zweden en Noorwegen het leeuwendeel voor hun rekening nemen, terwijl het Finse Ro de Kruis een kleine aanvullende hoe veelheid huizen verzorgt. Denemarken zal cement, sanitair etc. schenken. Wat er aan plaatsings- en arbeidskosten overblijft, zal door de overheid wor den verzorgd. OUDE DAME DOOR KOLEN DAMP OM HET LEVEN GEKOMEN. Een ernstige kolendampvergiftiging heeft in Tiel aan de 81-jarige mevrouw B. J. van DoesburgJansen het leven gekost. Haar echtgenoot en zoon moes ten in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis worden opgenomen. De oorzaak van de kolendampontwik keling was, dat de pijp van de haard met roet was dichtgevallen. Enige familieleden, die boven slie pen, vonden Zondagmorgen het echt paar en de zoon in bewusteloze toe stand. In de loop van Zondag overleed de moeder. De toestand van de vader was levensgevaarlijk. Egypte en Engeland zijn gisteren of ficiële besprekingen begonnen over de Suez-kanaalzöne. De Britse delegatie staat onder leiding van de Britse am bassadeur Stevenson. Aan het hoofd der Egyptische delegatie staat premier Naguib. Op Koninginnedag: MARINEPARADES TE DEN HELDER EN VLISSINGEN. Traditiegetrouw zal door de marine te Den Helder de verjaardag van Ko ningin Juliana op 30 April worden in geluid met de grote vlaggenparade, welke om negen uur begint en waarbij alle oorlogsschepen in de haven zullen pavoiseren. Na de vlaggenparade geeft de sa- luutbatterjj van het wachtschip „Wil lemsoord" de eerste serie van de voor geschreven 101 saluutschoten, bestaan de uit 33 schoten. De tweede serie, be staande uit 35 schoten, volgt om 12 uur, de derde serie, 33 schoten, om 4 uur. Vervolgens zal een grote parade worden gehouden, gevolgd door een défilé en een mars door de stad. Ook te Vlissingen wordt op dezelfde wijze vlaggenparade gehouden en sa luut afgegeven, hier door de „Jacob van Heemskerck". Een parade, gevolgd door een défilé voor de Commandant Maritieme Mid delen, kap. ter zee J. G. Broekhuysen, en een mars door de stad, volgen, waaraan deelnemen de drumband van de Nat. Reserve, twee compagnieën marinepersoneel, twee compagnieën van de C.O.A.K. te Middelburg en twee pelotons van de Nat. Reserve. Bij het défilé, dat om half één op de boulevard wordt gehouden, zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, aanwezig zijn Communistische vliegers kunnen geld verdienen INSTRUCTIES AAN PILOTEN PER VLUGSCHRIFT EN PER RADIO Iedere communistische vlieger, die de geallieerde autoriteiten in het Verre Oosten een Mig-15 of een ander vliegtuig van Russische makelij uitlevert, zal asylrecht worden verleend. Hij zal worden geholpen bij vestiging in een niet-communistisch land en bovendien zal hem een geldelijke beloning van 50.000 dollar worden uitgekeerd. De eerste piloot, die gevolg zal geven aan deze oproep, zal nog een extra-beloning van 50.000 dollar krijgen. Dit heeft Maandag een woordvoerder van het V.N.-hoofdkwartier in het Verre Oosten bekend gemaakt. Het aanbod is door middel van vlug schriften en door radio-omroepen in het Chinees, Koreaans en Russisch ver spreid. Vliegers, die willen ontsnap pen, dienen naar Paengjong een eiland bij de Westkust van Korea te vliegen en vandaar naar Kimpo, de luchtbasis bij Seoel. Als de piloten Gouverneur van Baal in radiorede: KOLONIST WORDT NIET ACHTERGESTELD BIJ PAPOEA Gouverneur dr J. van Baal van Nieuw-Guinea heeft Zaterdag over de zender van radio Nieuw-Guinea een toespraak gehouden, waarin hij vast stelde, dat de moeilijkheden nog vele zijn. Er heerst in Nieuw-Guinea een groot gebrek aan arbeidskrachten, technische bekwaamheid en hulpmiddelen. „Dit betekent, dat wij zullen moeten komen tot een verhoging van de pro ductiviteit van de arbeid door middel van coöperatie, betere scholing op technisch gebied en het gebruik van mechanische middelen", aldus dr van Baal. „Het voornaamste is echter: de mou wen opstropen, meer en beter werken en nagaan, of van de voorhanden zijn de technische hulpmiddelen wel een rationeel gebruik wordt gemaakt. Na tuurlijk moeten wij voortgaan met het volmaken van het technische apparaat, maar allereerst en allermeest komt het erop aan, dat een ieder zijn volle kracht geeft aan zijn taak. Doen wij dat, dan is het mogelijk, dat er sociale toestanden zullen ontstaan, die aan vaardbaar zijn. Wij moeten uit het moeras, gebrek en ontbering moeten verdwijnen. Het land, hoewel niet rijk, is ruim genoeg om ons allen te voe den". GEEN ACHTERSTELLING. Gouverneur van Baal vervolgde: „Bij sommigen op Nieuw-Guinea be staat ongerustheid, dat de kolonist wordt achtergesteld bij de Papoea. Men grondt deze vrees op berichten uit Nederland. Ik kan de verzekering ge ven, dat niemand achtergesteld wordt. Nieuw-Guinea biedt plaats zowel aan de kolonist als aan ieder ander". „De kolonist kan in geen geringer mate dan anderen rekenen op steun en voorlichting van de overheid, waar door zijn werkkracht een waardevol instrument zal kunnen worden voor onze economie. De kolonist mag in de ze maatschappij rekenen op een eigen plaats, naar de mate van zijn verdien ste". „Ik kan u verzekeren, dat ik er geen behoefte aan heb iets terug te nemen van hetgeen ik vroeger over Nieuw- Guinea heb gezegd en geschreven. Ik kan ook de verzekering geven, dat de Nederlandse regering zeer bepaalde lijk de spoedige ontwikkeling van land Wederopbouwfilm getroffen gebieden. De Rotterdamse cineast Herman Bol- longino zal in opdracht van de Ned. Christelijke Landarbeidersbond een film vervaardigen van de wederop bouw van de door de watersnood ge troffen gebieden. Hij is reeds met zijn eerste opnamen op Goeree-Overflakkee begonnen. De hoop op redding van 14 mijn werkers, die sedert Zaterdag in een zilvermijn nabij Agangueo, 120 km. ten Noordwesten van de stad Mexico, opgesloten zitten, is Maandag opgege ven. Zij bevinden zich 300 meter onder de grond. Een gedeelte van de mijn was ingestort na een explosie. Het Britse Lagerhuis heeft het regerings wetsontwerp voor teruggave van het genationaliseerde wegvervoer aan par- liculieren goedgekeurd met 304 tegen 276 stemmen. - Dr Hans Mühlenfeld, de nieuwe Westduitse ambassadeur in Nederland, zal 7 Mei naar Nederland komen om zijn ambt te aanvaarden. Te Heemstede is gisteren in de ouder dom van 65 jaar overleden de journa list J. C. van Tilburg, oud chef-redac teur van het Haarlems Dagblad. en volk van Nieuw-Guinea wenst. Wfj moeten de handen ineen slaan, doch bovenal niet vergeten Gods zegen of te smeken", zo eindigde dr van Baal. vliegen op een hoogte van 6100 meter, zullen zij door V.N.-vliegtuigen worden opgevangen en begeleid. Als Kimpo gesloten is door het slechte weer dient de communistische vlieger naar Seoel te vliegen, het landingsgestel uit te laten en met het toestel een waggelen de beweging te maken, waarop een V.N.-vliegtuig zal worden gezonden om hem naar een landingsterrein te lei den. Voorts werd verklaard, dat het V.N.- opperbevel een Mig of een ander straalvliegtuig van Russische makelij wil hebben voor vergelijking met Ame rikaanse straaljagers. mm- "ïïiëi In het atoominstituut te Kjeller, ten Noorden van Oslo, werken Nederlanders en Noren samen In het zoeken naar vredige toepassing van de atoomenergie. Zo levert men b.v. Isotopen aan Noorse ziekenhuizen voor medische doelein den. Verder zijn er plannen in studie voor de bouw van atoommotoren voor schepen. De gehele staf van medewerkers bestaat uit 82 mannen en vrouwen, o.w. 16 Noorse geleerden, zeven Nederlanders, een Amerikaanse deskundige, een Zwitser en een Joegoslaaf. Noorwegen en Nederland leveren de finan ciële bijdragen. Zojuist heeft de Nederlandse regering besloten deze te ver hogen met 50 pCt voor het komende jaar. Noorwegen zal in plaats van de 343.000 Noorse kronen van dit jaar 800.000 kronen uittrekken. Op Donderdag 7 Mei a.s. zullen Koningin Juliana en Frins Bernhard het atoominstituut te Kjeller bezichtigen, een onderdeel van het programma van het bezoek aan Noorwegen. Twee van de Nederlandse geleerden, Bram de Boer (links) en J. Kool met een Noorse vrouwelijke collega, mej. Ruud, in het laboratorium. Snelle mechanisatie gaat nog steeds door ER ZIJN 28.000 TREKKERS EN 1500 MAAI- EN DORS MACHINES IN ONS LAND Gedeelte van dam om Zierikzee is gereed. Het was Zaterdag een vreemde, maar aangename gewaarwording voor de achtergebleven bewoners van het Zuid westelijk gedeelte van Zierikzee, dat de straten niet meer werden over spoeld. Het gedeelte van de te maken dam om de stad vanaf het Bolwerk naar de eerste wandeling was Vrijdag avond zover gereed gekomen, dat het gat in de Hoofdpoortstraat waar een vijftal huizen was weggeslagen, kon worden afgesloten. De Internationale Landbouwbeurs te Utrecht heeft gistermorgen haar poorten geopend. De eerste buiten landse bezoeker meldde zich reeds voor het openingsuur aan de loket ten. Het was de heer James Ernest Northern uit Engeland eigenaar vein een farm in Harrold. Na een inleidend woord van de di recteur der Jaarbeurs, mr J. Milius, gaf de Rijkslandbouwconsulent ir P. W. Bakker Arkema uit Wageningen een beschouwing over de voorlichting, waaraan op de Jaarbeurs veel aan dacht wordt besteed. Voor de ontwik keling van de landbouwmechanisatie is na de oorlog veel gedaan. Door de voor Europa moeilijke dollarpositie van Amerika is dit land als exporte rend land vrijwel uitgevallen. De ont wikkeling komt neer op de mechani satie van het kleine bedrijf, omdat de bedrijven met meer dan 30 ha weinig talrijk zijn. In de Nederlandse land bouw waren voor de oorlog ca. 4000 trekkers, waarvan in 1945 nog maar de helft over waren. Eind 1952 had ons land reeds 28.000 trekkers en 1500 maai- en dorsmachines. Deze snelle mechanisatie zet nog steeds door. Landbouwers uit het door de waters- Namens de Waternoodcommissie uit de Tweede Kamer hebben gisteren vijf Kamerleden elk een fractie vertegenwoordigend, een bezoek gebracht aan het geïnundeerde gebied op Oost-ZUid-Beveland. Zij hebben Kruiningen en Rilland-Bath bezocht en na afloop van de tocht in het veilinggebouw te Krabbendijke in een speciale bijeenkomst kennis genomen van de talrijke problemen, waarmede men te kampen heeft. Beter nog dan de voltallige Watersnoodcommissie öp Schouwen-Duiveland heeft deze kleine commissie hier op Zuid-Beveland zich op de hoogte kunnen stellen. Stuk voor stuk bleken de leden ten zeerste onder de indruk te zijn van hetgeen zij hier hebben aanschouwd en de veelvuldig naar voren ge brachte wens om „volledige schadevergoeding" zal hen zeker niet overdreven voorgekomen zijn. De eerste, die hierop aandrong, was ir. M. A. Geuze, de algemeen voorzit ter van de Z.L.M. en hij deed dit in een gloedvol betoog, De Kamerleden, de he ren mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C.H.) A. Stapelkamp (A.R.), S. v. d. Ploeg (K.V.P.), Ritmeester (V.V.D.) en J. Bommer (P.v.d.A.) -vergezeld van de heer J. A van Nieuwenhuyze uit Ooit- gensplaat, voorzitter van de landelijke herstelcommissie van de Stichting v. d. Landbouw, hadden toen juist Kruinin gen gezien. Zij waren hier opgewacht door het lid van G.S., de heer C. Phi- lipse, de gemeentebesturen van Krab bendijke, Kruiningen, Rilland-Bath en Waarde en door de Kring Oost Zuid- Beveland van de Z.L.M., die het ver zoek hadden gericht aan de Tweede Kamer „om toch ook eens in Kruinin gen te komen kijken". In Kruiningen ging de tocht tot aan de verdwenen Veerhaven. Jammer genoeg kon men, wegens het opkomende water niet te lang blijven anders hadden de leden der commissie eens nauwkeurig kennis kunnen nemen van de ravage die het steeds weer wegspoelende water aan de grond toebrengt. Na Kruiningen nam men de Laven- deldijk en de Lapdijk in ogenschouw. De lunch werd gebruikt in het ge meentehuis te Krabbendijke. En ter wijl de vele autobussen, door de spoor wegen gecharterd, langs dreunden, ver telde ir M. A Geuze hoe nu al voor de vierde keer de Kruiningerpolder is ge- inundeerd. Ook in 1939, in 1940 en in 1944 kwam het water, iedere keer een financiële verzwakking brengend voor de zwoegende landbouwers. Hij be pleitte een algehele vergoeding. Het Nederlandse volk zal de armoede ge zamenlijk dienen te dragen, zo was zijn oordeel. Na de lunch volgde de rit langs het weer droogkomende waterschap Waar de, nl. langs Gawege, vanwaar men via de Zimmermanpolder naar Rilland- Bath reed. Bij de nooddijk over de Vierde weg gekomen pleitte de wnd. burgemeester van Rilland, de heer D. Butijn, voor het behoud van deze dijk. Bij Bath heeft ir Kraayenhof van R.W.S. in het kort nog iets over de dakdichting verteld. WENSEN KWAMEN LOS. In het veilinggebouw, waar de direc teur, de heer Nooteboom, de gasten verwelkomde, kwamen de vragen ech ter pas goed los. Ze alle op te noemen zou ons te ver voeren. „Geef", zo vroeg men ondermeer, „de landbouwers wier grond is weggespoeld een kans in de N.O.P. of in de nieuwe Braakmanpol der". „Laat men toch ook de zeedijken verder verzwaren" was een andere vraag. De heer Vogelaar van Krabben dijke bepleitte overname van de Lap- dijk door Rijkswaterstaat. Belangwek kende rapporten werden ook uitge bracht door de Rijkslandbouwconsu lent dr ir Van Beekom en door de Rijkstuinbouwconsulent ir Van Soest. Eerstgenoemde vertelde ondermeer, dat van de oppervlakte in de Kruinin gerpolder in totaal 15 pCt. volkomen is weggeschuurd door kreekvorming, dat is niet minder dan 250 ha. Hij be cijferde, dat de kleine bedrijven uiter lijk in 1956 hersteld kunnen zijn en de grote pas in 1957, daarbij aannemend, dat de grond alleen is geïnundeerd ge weest en niet weggespoeld. Ir van Soest kwam eveneens met ge degen cijfermateriaal en vertelde, dat in Oost Zuid-Beveland 200 fruittelers zijn gedupeerd. Pas in het najaar van '54 of '55 zullen zij weer kunnen gaan planten, sommigen zullen zelfs moeten wachten tot 1956. Daarna zullen zij nog eens zes zeven jaar moeten wachten voordat zij op opbrengst kunnen reke nen. Wat dat voor deze mensen bete kent kan ieder zich wel voorstellen. Nadat de heer De Grooff nog een pleidooi had gevoerd voor de bouw van een nooddorp 200 gezinnen zuilen niet kunnen terugkeren als Kruiningen weer droog is vestigde de heer C. Philipse de aandacht op de pachtver- goeding op gronden, die geheel of ge deeltelijk niets meer zullen opleveren. Hij noemde een vergoeding op grond van een gemiddelde pachtwaarde een onbillijkheid en bepleitte de instelling van commissies van plaatselijke des kundigen, die kunnen uitmaken hoe hoog de pachtwaarde is. Voorts be pleitte hij uitkeringen aan de nabe staanden van om het leven gekomen landbouwers. Nadat de heer J. Vader, burgemees ter van Krabbendijke, gesproken had over de vergoeding voor naschade aan de woningen, heeft de heer Stapel kamp namens de commissie zijn mede dogen uitgebracht voor hetgeen men had gezien. De commissie zal zo snel mogeljjk haar rapport opstellen, opdat de regering zich kan bezinnen op het geen dient te gebeuren. Dat er «nel ge holpen moet worden, daar is me* wel van overtuigd. nood getroffen gebied hebben gratis toegang tot de Landbouwbeurs. Tegen de middag waren al 34 getroffenen geregistreerd. Zij waren o.m. afkomstig uit Stavenisse, Zierikzee, Noordwelle en Dreischor. ARRESTATIES IN ARGENTINIë. De Argentijnse politieke politie heeft Maandag de voorzitter van de radicale oppositiepartij, Santiago Del Castillo, en de vice-voorzitter van het landelijke partijbestuur, Luis Mackay, gearres teerd, alsmede een 8-tal andere leden der partij. Jaarverslag U.V.V. Voor het lot van de vluchtelingen had men In U.V.V.-kring grote belang stelling, die zich ook in daden omzette. In alle plaatsen, waar door de natio nale commissie voor vluchtelingenhulp inzamelingen zjjn georganiseerd, heeft de U.V.V. een groot aandeel in het werk gehad, of de organisatie van de inzameling geheel verzorgd. Aldus ont lenen we aan het verschenen jaarver slag 1952 van de U.V.V. De afdeling Rotterdam vormde bo vendien een commissie voor het werk ten bate van ontheemden, die tot taak heeft te onderzoeken, wat deze afdeling kan doen voor de ontheemden. Als eerste actie werd contact gezocht met een kamp in Triëst, waarna men de beschikking kreeg over dertig adres sen van zgn. „vergeten elite". Met deze mensen werd door Rotterdamse U.V.V.- sters gecorrespondeerd. Het bleek wel dra, dat dit contact met de buitenwe reld door de betrokkenen zeer op prijs wordt gesteld. In Utrecht hebben de vrouwen de handen ineen geslagen en gezamenlijk een comité tot hulp aan de vluchtelin ge, V. U. H. O. geheten, in het leven geroepen. Dit comité heeft reeds in de eerste vier maanden na het begin der actie een bedrag van f13.000 bijeen ge bracht. Het gevolg was, dat men een groep van 20 Hongaarse vluchtelingen vrouwen in Utrecht en omgeving enige weken gastvrijheid kon verlenen. Z.L.M. vergaderde te Scherpenisse. Te Scherpenisse vergaderde gister middag de Kring Tholen en St. Phi- lipsland van de Z.L.M. In zijn ope ningswoord heeft vice-voorzitter C. Kooijman ir M. A. Geuze kwam pas later een kort overzicht gegeven van het voorlopige herstel. Verscheidene landbouwers hebben reeds weer kun nen inzaaien en hij hoopte nu, dat de oogst nog zou meevallen. De bestuursleden, de heren J. F. Brooijmans te St. Annaland, J. A. Stols te St. Philipsland en C. J. J. Kooijman, St. Annaland werden herkozen. Ir Geuzè heeft nadien gesproken over de regeling voor vergoeding huisraad- schade, de vergoeding aan grond, ge bouwen en bedrijfsinventaris en daar bij uiteraard ook over de rentevergoe ding. Ook dit jaar worden in het „Eijk- manhuis" en eventueel ook op „De Horst" gedurende de Pinksterdagen al gemene gastenweekeinden gehouden. Deze weekeinden beginnen op Zater dagmiddag 23 Mei en eindigen Dins dagmorgen 26 Mei. DE BILT ZEGT: Perioden met zonneschijn. Wisselende bewolking met nog en kele verspreide buien. Matige Zuid westelijke wind. Lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1