Onvermijdelijke lange duur van de werk zaamheden op Schouwen-Duiveland. Scheerzepen n4feS^,L SDe gAote ULeAwocMing,. „Maar de Rijkswaterstaat doet wat ze kan", zegt minister Algera. Kamerleden niet enthousiast over wet op het kijkgeld* Ir Maris tevreden over het herstel- werk op Schouwen* Watersnoodcommissie rapporteert Parfumerie YAH BIEMEH De financiële commis sie is erg teleurgesteld* if •bed Is 'ook voor U ideaal! 46 AmH^nozen boden petitie aan. Maandag 27 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I Indien de winterstormen dit jaar niet abnormaal vroeg invallen, in dien het aantal onwerkbare dagen niet abnormaal hoog is en indien ook overigens geen ernstige tegenslagen optreden, mag worden ver wacht, dat voor 't einde van 't jaar niet alleen de gaten op Buiveland doch ook die op Schouwen gesloten zijn. Schouwen zal dan in het voorjaar van 1954 droog kunnen zijn. Er zijn voldoende noodgema- len beschikbaar om het droogmalen in snel tempo te doen plaats vin den. Duiveland kan al eerder droog zijn. Dit lezen we in het tweede verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer. Ten vervolge op haar eerste verslag kan de commissie voor de watersnood mededelen, dat zij op 21 April een on derhoud heeft gehad met de minister van Verkeer en Waterstaat betreffen de de waterstaatkundige toestand op Schouwen-Duiveland. De minister werd daarbij vergezeld door de heren ir Ma- ris, directeur-generaal van de Rijks waterstaat, ir (leers, hoofdingenieur-A bij de Zuiderzeewerken, en ir Slotboom, hoofdingenieur-A bij de Rijkswater staat. Het overleg vond plaats bij wijze van nabespreking omtrent hetgeen de leden der commissie bij hun bezoek aan het eiland op 9 April hadden waarge nomen. Er bestond by de commissie n.l. nog een zekere ongerustheid over de vraag of wel roet de maximaal bereikbare In spanning van personeel en materieel aan het herstel van de dyken op Schou wen-Duiveland gewerkt wordt. De minister zette naar aanleiding hiervan nog eens uiteen, dat het pro bleem op dit eiland een geheel ander karakter heeft dan elders m het ge troffen gebied: de gaten in de zeedijken zijn hier veel groter, de polders liggen lager, zodat er bij elke eb en vloed een grotere hoeveelheid water in- en uit stroomt (alleen reeds door net gat bij Schelphoek stroomt belangrijk meer water in en uit dan door de Nieuwe Waterweg), en geschikte uitgangspun ten voor een offensief ontbraken vrij wel geheel. Het was nodig, alvorens 't herstel van de stroomgaten op grote schaal kon worden aangepakt, eerst werkhavens te maken voor het mate rieel nodig zou zijn om het werk met redelijke kans op succes te kunnen aanvatten. Daarvoor was eerst een on derzoek nodig. Ook het opmaken van een werkplan kostte bij een zo moeilijk object natuurlijk tijd. Inmiddels zjjn in snelle opeenvolging, zowel van de zijde van de directie als wat -de zijde van de aannemers betreft, personeel en mate rieel aangevoerd. Bij het herstel op Schouwen-Duiveland zijn nu zoveel van de voornaamste aannemers op water bouwkundig gebied ingeschakeld met hun grote materieel en hun uitvoerders en verder personeel, dat hiermee, voor zover thans te voorzien is, kan worden volstaan. Enigen van deze aannemers konden niet eerder op Schouwen aan het werk (aan dan geschied is, omdat zij aan vankelijk nog werkzaamheden elders onder handen hadden, welke eerst moesten worden voltooid, o'.a. de djjk- d"~Ming bij Hellevoetsluis. De doorbraak bij Bruinisse. Het is te betreuren, aldus de minis ter, dat op 12 April de dyk van de pol der Bruinisse opnieuw is doorgebroken. Dit is ecbter een binnendijk, die na tuurlijk niet de waterkerende kracht van een zeedijk heeft. Hjj zal enig ge vaar bljjven opleveren totdat de gaten in de zeedijken van de aangrenzende polder gedicht zjjn. Het water was op 12 April abnor maal hoog. Hoger dan ook Jiet K.N.- M.L had verwacht. Het is niet moge lijk alle binnendijken zo te versterken, dat ze voortaan als zeedijken kunnen dienst doen. Dit zal echter wel geschie den met de Schouwse dijk, welke van Zierikzee naar Brouwershaven loopt en de Oostelijke begrenzing van de ge ïnundeerde polder Schouwen vormt. Deze dijk zal worden verhoogd tot 5 m. boven N.A.P., zodat hij ook in de toe komst als slaperdijk dienst kan doen. Zolang de gaten in de buitendijken van de polder Schouwen niet gedicht zijn, zai de Schouwse dijk de rest van het yiland zowel het gedeelte, dat thans droog is, als het gedeelte, dat in de loop van het jaar waarschijnlijk weer droog zal vallen moeten bescher men. Hij zal bovendien op bepaalde plaatsen zo worden verbreed, dat hij dienst kan doen als yluchtdijk. Rampaertse dijk. Wat de Rampaertse dijk betreft, die flidden over Duiveland van Noord naar uid loopt, deelde de minister mede, dat hij het herstel van de gaten hier in niet zeer urgent achtte. De polders aan weerszijden van deze dijk staan immers door gaten in de buitendijken nog in open verbinding met de zee. Eerst wanneer de dichting van deze ga ten plaats vindt, heeft het zin ook de Rampaertse dijk in snel tempo te her stellen. Eerst dan is dit herstel ook goed mogelijk, op het ogenblik is aan voer van materiaal door de onderge lopen polders immers bijzonder moei lijk. Verlofregeling. De commissie vroeg ook nadere in lichtingen over het beschikbare perso neel en over de vraag, of er tijdens het weekeinde voldoende personeel aanwe zig is om in geval van nood te kunnen inspringen. Naar aanleiding hiervan deelde de minister mede, dat voor de rijswerkers andere regelingen gelden dan voor het baggerpersoneel. De rijs- werkers gaan elke Zondag naar huis. Zij zijn echter ingedeeld in twee ploe gen, zodat er op Zaterdag en op Maan dagochtend telkens een ploeg werkt. De baggerwerkers gaan om de 14 da gen met een lang weekeinde naar huis. Van deze groep is dus ook op Zondag de helft aanwezig en deze helft werkt dan des Zaterdags tot 18 uur en be- fint des Maandags weer om 6 uur. Al e2e mensen maken in de week zoveel werkuren, dat er door hun afwezigheid gedurende het weekeinde (resp. elke week en om de 14 dagen) geen werk uren verloren gaan. De minister achtte net niet mogelijk uitsluitend voor de weekeinden aparte ploegen in het leven te roepen. Wel achtte hjj het nuttig, dat een organisatie van op het eiland aanwe zige personen In het leven wordt geroe pen, welke kan optreden In de sporadi sche gevallen, dat juist In het weekein de een noodtoestand ontstaat. Zulk een organisatie wordt thans gevormd. Dc minister besefte volkomen, dat door de onvermijdelijke lange duur van de werkzaamheden bij de be volking van het eiland, zowel bij hen, die geëvacueerd zijn, als bij hen, die nog op het eiland verblij ven, spanningen ontstaan. Hij gaf echter nogmaals de verzekering, dat vanwege de Rijkswaterstaat alles gedaan wordt, wat mogelijk is om het herstel zo snel mogelijk en met de grootst mogelijke kans op blij vend succes te doen verlopen. BOMAANSLAG IN BUENOS AIRES. Voor* de militaire club in Buenos Aires zjjn in de vroege ochtenduren van Zaterdag bommen ontploft. De bom men richtten aanzienlijke schade aan, maar veroorzaakten geen slachtoffers. De club bevindt zich in de deftige wijk van de stad aan de Plaza San Martin, enige honderden meters van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Ingezonden Mededeling (Adv.) te kust en te keur! bij KLOKSTRAAT GOES EEN JAAR UITSTEL VOOR DE ONDERNEMINGSRADEN. Het televisievraagstuk aan de orde. Men wil eerst wel eens weten waar men met de televisie aan toe is. Uit het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de wet of het kjjkgeld, bljjkt, dat men allerminst enthousiast Is over dit wetsontwerp, ïn de eerste plaats acht men de indiening te vroeg (men weet immers nog niet waar men met de televisie aan toe is) anderzjjds te laat, omdat men al sinds maanden aan het experimenteren is. Bovendien vindt men het onjuist, dat men in de plaatsen, waar de televisie goed wordt ontvangen, evenveel moet betalen als in die delen van ons land waar de ontvangst nog niet zo best is. Naar wij vernemen ligt het in de'bedoe ling van de regering de termijn, waar bin nen de ondernemingsraden moeten zijn tot stand gekomen met een jaar te verlengen. De wet op de ondernemingsraden Is op 7 Juni 1950 in werking getreden en bepaalt, dat binnen drie jaar na deze dag de onder nemingsraden moeten zijn ingesteld voor ondernemingen met 25 of meer meerderjari ge werknemers. Deze termijn loopt dus op 7 Juni a.s. ten einde. De Soc. Economische Raad heeft thans voor ongeveer 20 bedrijfstakken be- drijfscommissies ingesteld, die zich belasten met de oprichting van ondernemingsraden. Naar schatting zullen nog een vijftiental van deze commissies volgen. Het eiland wordt niet vergeten. Weinig mensen hebben grote taken verricht. Schouwen is geen vergeten land. Maar indien men bedenkt, dat de waterstaatkundige problemen daar twee maal zo groot zijn als eertijds die van Walcheren, dan kan men zich indenken, dat het dijkherstel daar niet in zeer korte tijd klaar kan zijn. Even verklaarbaar ik had ook niet anders verwacht is, dat er klachten komen als „waarom schieten ze niet op", „ze doen niets" en „we worden vergeten". Dat deze opvattingen onjuist zijn, kan dage lijks bewezen worden. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, dat gebeurt overal, waar mensen werken. Dit zei ir A. G. Maris, directeur-generaal van Rijkswaterstaat tijdens een onderhoud met een A.N.P.-redacteur. Als voorbeeld van één der zaken, waarover de meest schampere opmer kingen zijn gemaakt en boze critlek is geuit, nam lr Maris de Havendijk van Zierikzee. Aan het dichten daarvan zou veel te laat begonnen zijn. Op 6 Februari werd opdracht tot het maken van zinkstukken gegeven, nadat óp S Februari het dichten met baddings en zandzakken was aange pakt. Met man en macht werd ge werkt om de drie gaten, die het dichtst by Zierikzee lagen, te dichten. Op 9 Februari bleek, dat de gaten in de „Nieuwe Dijk" veel meer gevaar ople verden, dan die in de Havendijk, hoewel ook daarin de uitschuring snel toenam. Indien de Nieuwe Dijk niet dicht zou gaan, dan zouden de twee gaten dicht bij de havenmond verergeren. Als ge volg daarvan zou de invaart op Zie rikzee dan onmogelijk geworden zijn. Onder deze druk moest een deel van het werkvolk van de Havendijk te werk gesteld worden op de „Nieuwe Dijk". Op 14 en 15 Februari werd deze ge sloten. De uitschuring in het grootste gat van de Havendijk was toen zeer groot geworden. Ondertussen werd getracht in de Ha vendijk met zinkstukken en een kfei- Ieemdam te werken, maar de zande rige klei en het zand daaronder maak ten het de zware storm mogelijk dit werk te frustreren. Op 1 Maart is hier mee gestopt. Toen is de „Operatie Wanhoop" geprobeerd. Niemand had er fidutie in en desondanks is deze po ging om een ring bakken 'op de klei te leggen, gedaan. Thans is men dus met de „Operatie Levensstrijd", genoemd naar een boer derij, bezig. Het werk aan de te ma ken afsnoeringsdyk tussen Zierikzee en de zeedijk sehiet goed op. De aanzet- stukken zijn gereed en worden uitge bouwd. Reeds is ruim 200 meter be zonken. De organisatie* In de eerste dagen van Februari is samenwerking tot stand gekomen tus sen Rijks- en Provinciale Waterstaten, waterschappen en polderbesturen en de Centrale Dienst voor Noord-Zeeland, aan welke de gemeenten hun openbare werken hebben toevertrouwd. Op 13 Februari is de leiding van het herstel van hoofd- en buitenwaterke ringen van Schouwen opgedragen aan de dienst der Zuiderzeewerken met in schakeling van de reeds samenwerken de instanties. Geleidelijk zijn meer aan nemers met grote ervaring op dijkge- bied ingeschakeld. Een der grote moei lijkheden is daarbij het onderbrengen van personeel. Voor iedereen moet on derdak en verzorging geschapen wor den. Bfl Bruinisse is nu een kamp ge reed. Drie Zwitserse kampen, bestaan de uit barakken, zijn thans te Rotter dam aangekomen. Deze kampen wor den bij Zierikzee, Noordgouwe en bij Brouwershaven opgebouwd. Dan Is er het grote vraagstuk van de slechte bereikbaarheid van de kust van het eiland met groot materieel. Het ondiepe buitenwater maakt het werk extra lastig. Aan de Noordkust moet een kanaal door de slikken worden ge graven. Oude Dijk. Over de kwestie van de Oude Dijk bij Bruinisse, die bjj de onvoorziene ho ge vloed van 12 April opnieuw door brak, zeide lr Maris, dat deze dijk een (slechte) binnendijk ls, die slechts pro visorisch was hersteld, teneinde een vloedkombeperking te krijgen. Hoewel ir Slotboom ernstig gewaar schuwd heeft tegen het droogmalen van de polder en de terugkeer van de bevolking (hij noemde op 15 Februari een termijn van drie maanden), werd desondanks besloten te malen. Het ge- volk is geweest, dat by extra hoge vloed deze oude dyk, die slechts een half profiel heeft, het begaf. De Schou- wedjjk, die als buitenwaterkering werd hersteld, heeft het nltgehouden. Gemopper over «loom herstel van de Rampaertsdijk acht lr Mai-ls ont staan uit gebrek aan kennis van za ken. Dit herstel heeft weinig zin, zo lang de zeedijken van de aanliggende polders niet dicht zjjn. En juist deze zeedijken zijn moeilijk te benaderen. Dan is er de steeds terugkerende vraag, waarom de mensen van de streek niet mogen terugkeren. Zij zou den, zo wordt gezegd, fel vechten voor het behoud van de dijken. Dit ls, aldus lr Marls, psychologisch niet te verwezenlijken. In de corridor tussen Zierikzee en Bruinisse mochten zestig personen terugkeren. Zij waren, en dit is volkomen verklaarbaar, op de tweede werkdag reeds bezig hun eigen boeltje te redderen en keken niet meer naar het dijkwerk om. Het dijkherstel moet werkelijk men mensen van buiten gebeuren. De aanwezige bewoners vor men dan een goede arbeidsreserve, al dus de heer Marls. Neemt men het werk van de afgelo pen maanden in ogenschouw, dan ziet men, dat wij met weinig mensen met zeer grote taken begonnen. Door ver kenningen en metingen is geleidelijk een beeld van de calamiteiten gevormd. Alle beschikbare aannemers zijn thans op de werken geconcentreerd en na de aanlooptijd kan het werk steeds doel matiger en sneller door de grote orga nisaties worden gedaan. Natuurlijk zijn fouten gemaakt en natuurlijk zjjn teleurstellingen voorge komen bij het in korte tijd voorberei den van de reusachtige herstelwerk- ken. Toch ben ik niet ontevreden. MEER EMIGRANTEN NAAR DE V.S.? De republikeinse senator Homer Fer guson heeft Vrijdagavond een wetsont- werk bij de Amerikaanse senator inge diend, strekkende tot het In de komen de twee jaar toelaten van 240.000 Europese Immigranten ln de Verenigde Staten. President Eisenhower heeft er bij het congres op aangedrongen een der gelijke maatregel te nemen. Hij ver zocht de huidige Immigratie-quota van. ongeveer 154.000 personen per jaar ge durende de komende twee jaar met 120.000 personen per jaar te verhogen. Wanneer de regering het juist acht, dat ook tijdens de experimentele pe riode van de televisie kijkgeld wordt- geheven, dan had men eerder met dit wetsontwerp moeten komen. Anderen wijzen er op, dat het ontwerp te vroeg is ingediend, omdat op 1 October a.s. de experimentele periode pas wordt afgesloten en het kijkgeld dus slechts voor enkele maanden geheven kan wor den, indien er geen definitief televisie- bestel zou komen. Hierover verkeren zowel de Kamer als ons gehele volk in het onzekere, daar er nog altijd geen voorstellen over deze kwesties zijn in gediend. Zelfs weet men nog niets van de plannen van de regering. Wel blijkt er reeds in December 1952 door de televisieraad een rapport inzake de zendtijdvergunning te zijn ingediend, doch welk standpunt de regering hier tegenover inneemt is niet bekend. Zelfs is de Kamer niet in de gelegenheid ge steld kennis te nemen van dit rapport. De Kamerleden willen echter eerst wel eens weten wat er in de toekomst op het gebied van de televisie geboden wordt, alvorens te besluiten welk kijk geld geheven dient te worden. Zowel de nationale als internationale belan gen eisen, dat de regering spoedig een duidlijk standpunt inneemt. Gewezen wordt in dit verband ook op de on houdbare toestand, waarin de omroep verenigingen zullen gaan verkeren, wanneer zij niet geruime tijd voor 1 October weten, waar zij aan toe zijn. NIET NOODZAKELIJK? Zeer vele leden achten het nauwe- De afschaffing van het omzet belastingtarief van dertig percent. De vaste commissie voor belastingen uit de Tweede Kamer betreurt het in haar verslag over het ontwerp van wet tot afschaffing van het omzetbe lastingtarief van 30 pet, dat zy over dit ontwerp moest oordelen, zonder dat ze kennis heeft genomen van de ove rige maatregelen, die door de regering worden genomen ter bestrijding van de werkloosheid. Aangezien de maatregel tot afschaf fing van het tarief van 30 pet genomen wordt met het oog op de bestrijding van de werkloosheid, vraagt de com missie zich af of het bedrag van f 10 millioen, dat ten laste komt van de schatkist, wel op de juist wijze wordt besteed. De commissie vraagt verder aan de staatssecretaris van financiën gege vens over het verloop van de werkge legenheid in de Industriën van 1950 tot 1951, die artikelen moeten invoeren en voor welke industrieën deze maatregel vooral van belang ls. Ook wil men ge gevens over de verhouding tussen de binnenlandse productie en de invoer van artikelen. Verder wordt de vraag gesteld: „Kan de staatssecretaris ver klaren, dat de omstandigheid, dat over f 10 millioen der beschikbare belasting gelden reeds ten behoeve van een be lastingverlaging voor z.g. „weeldegoe- deren" zal zijn beschikt, nimmer zal ge bruikt worden als argument om op fi nanciële gronden voldoende compensa tie voor de huurverhoging aan de „ach tergebleven groepen" te weigeren. Tenslotte wordt gevraagd of er nog voorstellen zullen volgen, die ten doel hebben de consumptiebeperking voor de grote massa op te heffen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering. FEUILLETON. ■H door J. BRANDENBURG. HOOFDSTUK 5. De heraut, gezeten op een witte, Arabische hengst, gaat als een weg bereider voor de veelkleurige stoet van Cleopatra, de weg van Jericho naar Jeruzalem. Bij tussenpozen zet hij de zilveren trompet aan de mond en kondigt luide de komst van de schone vorstin aan. Cleopatra wil grote indruk maken bij haar bezoek aan Jeruzalem. En ze bereikt haar doel. Alles loopt uit om de pompeuze optocht te bewonderen. Ze is zelve ge zeten in een met rood fluweel afgezette draagkoets, op een kameel, om stuwd door een lijfwacht van zwaar gewapende soldaten. Hun glimmende kurassen schitteren in het zonnelicht en hun helmen, met de witte pluimen, staan als dansende vlammen op hun fier opgerichte hoofden. Achter haar aan komt een stoet harer dignitarissen, eveneens met veel schittering van metaal en sieraden. Herodes heeft bevel gegeven de mooie vrouw een koninklijke ontvangst te bereiden. Maar persoonlijk trekt de vorst vóór haar komst de stad uit. De vos laat zich niet door de pauw verschalken. Aan de stokoude Hyrkanus II, de gewezen Hogepriester met het afge beten oor, is het gegeven de koningin van Egypte te verwelkomen en de honeurs waar te nemen. De vrouwen van het paleis, Alexandra, Mariam- ne en Salome bekijken met nauwelijk verholen afgunst naar de schoon heid dezer beruchte Egyptische, die op zo geraffineerde wijze haar klim mend aantal levensjaren weet te camoufleren. Ze heeft met donkere zalf de oogleden en wenkbrauwen doen bewerken, zodat de opalen kleur van haar oogwit scherp afsteekt, en van enige rimpeling der huid is geen spoor te ontdekken. Haar diep décolleté is behangen met zware snoeren, fon kelende edelstenen, die in prismatische kleurschakeringen, het zonlicht reflecteren. Het gouden diadeem, op de kastanjebruin geverfde haren, fonkelt met zijn juwelen als een kroon. Er is geen spoor van enige teleurstelling te ontdekken, wanneer zij verneemt, dat de geruchten juist zijn en Herodes haar ontvlucht is. Ze logeert enkele dagen in het paleis, heeft interessante gesprekken met de oude Hyrkanus en betuigt Mariamne haar leedwezen met de ziekte des konings en wenst hem een voorspoedig herstel toe. Mariamne ziet, van ongenaakbare hoogte, op de mondaine vrouw neer en doet niet de minste moeite haar diepe verachting te verbergen. Met groot wraakgevoel verlaat de Egyptische Jeruzalem en vervolgt haar reis naar het Zuiden. Intussen is de situatie in Rome bezig zich grondig te wijzigen. In Oc- tavianus heeft Antonius een geduchte rivaal gekregen. Ze staan met grote legers tegenover elkander en het is Antonius, die als verslagen vluchteling Alexandrië bereikt en daar probeert in zwelgpartijen en uit spattingen zijn smadelijke nederlaag te vergeten. Koning Herodes komt door deze plotselinge wijziging van de toestand in een moeilijke situatie. Hij is vazal geweest van Antonius. Cleopatra heeft vast gerekend op de overwinning van haar slaaf Antonius en duldde niet, dat Herodes enig aandeel in diens overwinning zou hebben. Door allerlei intrigues weet ze zijn hulp te voorkomen, door zijn legers, te binden in een Arabische krijg, bovendien nog verraad plegend door zijn soldaten met haar eigen legermacht te doen aanvallen. Herodes raakt hierdoor zo verzwakt, dat hij niets doen kan om Antonius te hel pen. Maar haar wraak wordt juist zijn behoud. Want Antonius verliest en pleegt zelfmoord en Cleopatra, die weigert achter de zegewagen van Octavianus in Rome aan te marcheren, volgt zijn voorbeeld, zodat Oc- tavianus volstaan moet met haar geschilderd portret in de overwinnings stoet mee te voeren. Herodes koopt de vriendschap van de nieuwe heer van Rome, de thans alleen machtige Romeinse imperator, met grote sommen gelds en komt op deze manier de crisis te boven. In grote overmoed komt hij in Jeruzalem terug en zijn eerste daad is, de oude grijsaard, Hyrkanus, die aan zijn tafel zijn brood at, te laten vermoorden, omdat hij vreest, dat deze oude Makkabeër, bij zijn af wezigheid, op zijn veldtochten, te veel aan invloed in Jeruzalem zal her winnen en zijn gezag ondermijnen. Jeruzalem is in rouw over de moord op de laatste der Makkabeën, en alle hoop op een herrijzenis van dit roemruchte geslacht is met Hyr kanus het graf in gegaan. De Farizeërs vragen, in diepe verslagenheid zich af, of Jahwe Zijn Verbondsvolk verlaten heeft en Zijn beloften niet meer gedenkt. De Sadduceërs leven in angstige onzekerheid, nu de troon van Herodes wankel staat. En het arme volk, de verachte Am- haarets, dat nauwelijks begrip heeft van de internationale verwikkelin gen, komt evenzeer onder de benauwende ban van een toornig God, nu het Joodse land bovendien zwaar geteisterd wordt door een gewel dige aardbeving, waarbij tien duizend Joden het leven verliezen. lyks voor tegenspraak vatbaar, dat er van een wezenlijke behoefte aan tele visie in ons land niet, of wellicht nog nog niet, kan worden gesproken. Toch zouden zy zich niet tegen de definitieve invoering willen verzetten, maar dan op grond van andere aspecten dan de be hoefte. Er werd dan ook op aangedron gen, dat de regerng het ontwerp zal te rugnemen tot zy een klaarder inzicht zal kunnen verschaffen in haar voor nemen ten aanzien van do televisie. Hoewel een aantal leden zich er mee kan verenigen, dat bij invoering van de televisie een zeker kijkgeld wordt ge heven, hadden anderen er bezwaren te gen, dat men voor het bezit van een televisietoestel een vergunning van de overheid nodig heeft. Zij zagen hierin een aanslag op de vrijheid, die een ieder in eigen huis behoort te genieten. Ai- gemeen had men ook bedenkingen te gen het voorstel om de hoogte van de bijdrage vast te stellen bij algemene maatregel van bestuur. GEEN „KIJKGELD". Tegen de benaming van de bijdrage als „kijkgeld" had men eveneens be zwaar en men vond het beter van „te- levisiebijdrage" te spreken. Bovendien achtte men de invoering van een hoge bijdrage een rem om een televisietoe stel aan te schaffen, terwijl men boven dien bang is ,dat de bezitters van een toestel een aanmerkelijk hogere aan slag in de personele belasting zullen krijgen. Tenslotte werden bezwaren in gebracht tegen de vooruit betaling. Waarom niet, zo werd gevraagd, als bij de luisterbijdrage een maandelijkse be taling door middel van zegels? DIPLOMA ZIEKEN VERZORGER VOOR LANG DURIG ZIEKEN, Der Boede inrichting voor de opleiding. De Nederlandse Federatie van Ver pleeginrichtingen voor langdurige zie ken heeft een diploma ziekenverzorger ingesteld. Ter verwezenlijking hiervan is door het federatieve bestuur een commissie-opleiding ingesteld, waarin de meest vooraanstaande instellingen ter bevordering van de volksgezondheid en ook de geneeskundige hoofdinspec teur van de volksgezondheid vertegen woordigers hebben aangewezen. Tevens hebben een aantal deskundigen op het gebied van de verpleging van langdu rige zieken onder wie dr L. Sloos te Koudekerke, geneesheer-directeur van Der Boede, in de commissie zitting. Het diploma voorziet in een behoefte. Wat Zeeland betreft heeft het bestuur van de Stichting^VerpIeeg- en Rust huizen Walcheren bericht ontvangen, dat Huize Der Boede in beginsel als in richting voor de opleiding zal worden erkend. Op het Binnenhof heeft gisteren een delegatie van de „Badan Perwakilan Maluku Selatan" de vertegenwoor diging van Vrije Zuid-Molukkers in Nederland een petitie aangeboden aan de Tweede Kamer ter gelegenheid van het feit, dat het heden drie jaar geleden zal zyn, dat de republiek Ma luku Selatan werd geproclameerd. In de petitie wordt gezégd, dat „uit de weigering van de Nederlandse rege ring om het zelfbeschikkingsrecht van het Zuidmolukse volk ter tafel te bren gen bij de komende unieconferentie tussen Nederland en Indonesië en de aanhouding in Nieuw-Guinea van de ministers Wairisal en Manusama blijkt, dat het niet in haar bedoeling ligt het geschonden recht te herstel len". Op de leden van de Tweede Ka mer wordt een beroep gedaan de rege ring er toe te brengen het onrechtvaar dige beleid ten aanzien van het Zuid molukse volk te laten varen en dat volk recht te doen wedervaren. Voorts wordt een beroep gedaan op de Twee de Kamer de invrijheidstelling van Wairisal en Manusama te bewerkstel ligen en „hen in de gelegenheid te stel len in de vrije wereld te protesteren tegen de verzwegen oorlog in de Zuid- Molukken". De petitie, die was gericht aan de voorzitter van de Tweede Kamer, werd in ontvangst genomen door de griffier der Tweede Kamer, mr A. F. Schepel. Voor het gebouw van de Tweede Kamer hadden zich een Ambonees fluitorkest en een honderdtal Ambo- nese mannen en vrouwen achter de Nederlandse en Zuidmolukse vlaggen opgesteld met spandoeken, waarop leuzen stonden zoals „Zuidmolukse ontheemden zoeken recht en vrijheid" en „Volk van Nederland, smoort uw geweten niet". De Mohammc lanen on der hen hadden een spandoek meege voerd met de leus: „Moslim R.M.M.'s zoeken recht bij christelijk Neder land". Voordat de delegatie onder leiding van de voorzitter van de B.P.R.M.S., de heer D. J. Kaihatu, het gebouw van de Tweede Kamer voor de overhandi ging van de petitie binnentraden, speelde het fluitorkest het Wilhelmus en het Zuidmolukse volkslied. VLIEGTUIGBOTSING BOVEN DE V.S. Een „B-29"-hommenwerper en een „F-84"-straaljager der Amerikaanse luchtmacht zijn tijdens een oefening met het innemen van brandstof boven de omgeving van New York met elkan der in botsing gekomen. Er zijn geen overlevenden. Het lijk van de vlieger van de straaljager is geborgen. De po litie meent, dat de bemanning van de bommenwerper zes man sterk was. In de Argentijnse stad Eva Peron zijn veertig personen, onder wie een aantal communistische leiders, gearresteerd. Zij namen deel aan een verboden verga dering, die werd gehouden ter nage dachtenis van maarschalk Stalin.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3