Sowjetleiders zijn bereid tot ernstige, zakelijke besprekingen Bestandsbesprekingen te Panmoendjon hervat Watertoevoer naar Zuid- Beveland op 1 Mei verzekerd Slecht Nederland verloor van minder slecht België k SNIPPER NIEUWS k PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND „Prawda" én „Izwestia" beantwoorden Eisenhowers rede Rusland wil „evenredig deel" op zich nemen bij regeling der geschillen Weer een atoomont ploffing bij Las Vegas Thijs Booy bijzonder secretaris van Prinses Wilhelmina Lïidingbuis over de Baileybrug kwam Zaterdagavond gereed Verdediging van het Westen zal niet worden vertraagd Eclde wordt de tweede luchthaven van onvS lande Instructiebasis voor de Rijksluchtvaartschool. Toestand in Laos is ernstig Maak de snelbrommers geel. A'i Uftgavet Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goei, L. Voratatr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 28—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2462 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord MAANDAG 27 APRIL 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 5.17 u., onder 19.59 u. Maan op 19.50 u., onder 4.28 u. Hoogwater Dinsdag 28 April: Vlissingen: 1.29 u. 1.74 m., 13.56 u. 1.94 m. Terneuzen: 1.58 u. 1.94 m„ 14.20 u. 2.08 m. Wemeldinge: з.11 u. 1.47 m„ 15.34 u. 1.68 m. Zierikzee: 2.53 u. 1.23 m., 15.24 1.43 m. De officiële Sowjetbladen „Prawda" en „Izwestia" bebben Zaterdag de rede van president Eisenhower van 16 April J.I. volledig afgedrukt. Zij ging vergezeld van een uitvoerig commentaar. De belangrijkste mededeling was, dat de Sowjet leiders bereid zijn tot ernstige, zakelijke besprekingen ter oplossing van Inter nationale vraagstukken en ter verzekering van de wereldvrede. JEr ls geen reden te twijfelen aan de bereidheid van de Sowjet-Unie een even redig deel op zich te nemen bij de regeling van internationale geschillen", zo heet het, „en deze is niet verbonden met een voorafgaande els aan bet Engels- Amerikaanse bloe, hoewel Eisenhower het in zijn oproep nodig had gedacht een gehele reeks voorafgaande voorwaarden aan de Sowjet-Unie te stellen". Dat Eisenhower niet over China heeft gesproken, betekent volgens de bladen, dat ta.v. dit land de hardnekkige poli tiek wordt voortgezet, die wordt Ingege ven door de bedoeling een gestadige ont wikkeling terug te dringen. En in het al gemeen moeten zij constateren, dat de werkelijke Amerikaanse politiek vrijwel geen verband houdt met Eisenhowers verklaringen. „Het belangrijkste vraagstuk voor de versterking van de vrede is Korea. Het Sowjetvolk heeft vele malen alle stappen gesteund, die tot een rechtvaardige wa penstilstand konden leiden. Het recente Chinees-Koreaanse aanbod, dat nieuwe mogelijkheden tot beëindiging van de oorlop opende, is onmiddellijk door de Sowjetregerlng gesteund", zo wordt ge zegd. HET DUITSE VRAAGSTUK. Voor de versterking van de vrede ln Europa is het voornaamste punt, dat de nationale aspiraties van het Duitse volk ln ogenschouw worden genomen. Eisen howers rede bevatte geen grondslag voor de oplossing van dit vraagstuk. Hij heeft geen rekening gehouden met het verdrag van Potsdam, dat niet moet wor den vergeten, als men het Duitse vraag stuk wil oplossen „in de geest van ver sterking van de vrede in Europa". Het is zaak io vlug mogelijk een vre desverdrag met Duitsland te sluiten, dat dit land de mogelijkheid van hereniging geeft en het een waardige plaats in de gemeenschap van vredelievende volken kan doen innemen, om daarna de bezet tingslegers terug te trekken. Bij Las Vegas is Zaterdagmorgen de zevende atoomontploffing in de huidige serie tot stand gebracht. De lichtflits werd 130 m. van de plaats van de ontploffing waargenomen. Het scheen de zwaarste van de reeks te zijn. Het schijnsel bleef, even hangen. Nog geen minuut na de waarneming ontstond de paddestoelvormige wolk, die tengevolge van ijs vorming van boven helder wit werd. Ongeveer zeven minuten later werd de schok in Las Vegas gevoeld. Het licht werd, hoewel zwak, tot In San Francisco waargenomen, Zeven tien waarnemers van het Congres wa- r« aanwezig. Aan de proef namen 2650 militai ren deel. Het atoomwapen was beves tigd aan een stalen toren van 100 meter hoog'-. Troepen hadden zich op een afstand van 4000 meter ingegra ven. Kort na de ontploffing klommen de militairen uit hun loopgraven en rukten in een tactische manoeuvre op. Een onbemand marinevliegtuig, dat in de kolkende wolk gestuurd werd, stortte neer. Incidenten langs de Joegoslavische grens. Het Belgradose dagblad „Borba" heeft Zaterdag gemeld, dat Joegoslavi sche grenswachten, sinds de jongste wijziging in de Sowjetrusslsche buiten landse politiek, melding hebben ge maakt van 496 incidenten langs de grens van Joego-Slavië met zijn com munistische buurstaten Hongarije, Roe menië, Bulgarije en Albanië. Volgens het blad ontstonden de meeste Inciden ten doordat Joegoslavische wachten werden beschoten. Een Italiaans gezin, bestaande uit moeder, vader en twee kinderen van 14 en 16 jaar, dat in een zaagmolen woonde op een afgelegen plaats op de hellingen van de Mount Kenya, is vermoord. OOST-EUROPA. De suggestie in Eisenhowers rede, dat de regeringsvormen in Oost-Europa de bevolking van buitenaf zijn opgelegd, wordt door de feiten weersproken, aldus de verklaring der beide bladen. „De feiten tonen aan, dat de volken van Oost-Europa de volksdemocratische regeringsvorm slechts hebben aangeno men in hun vastbesloten worsteling voor hun rechten en dat zjj alleen onder deze nieuwe omstandigheden geslaagd zijn in de ontwikkeling van economie en cultuur. Het zou vreemd zijn te verwachten, dat de Sowjet-Unie tussenbeide zou komen om de reactionnaire régimes in deze lan den te herstellen". „Wie in Eisenhowers rede de oprechte wens tot vrede wil zien, moet wei vra gen: waarom dreigt de president met atoomoorlog? Dergelijke argumenten kun nen zijn rede niet overtuigender maken. In elk geval zullen dergelijke argumen ten, of ronduit gezegd bedreigingen, nooit enig succes hebben voor wat de Sowjet- Unie betreft". REACTIE IN WASHINGTON. De perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty, heeft de volgende verkla ring afgelegd: „De milder gestemde toon is een welkome verandering in de door gaans schimpende toon tegenover de Ver. Staten en de vrije wereld. Het is even eens van betekenis, dat de belangstelling over degehele wereld voor de toespraak van de president de Sowjet-leiders ertoe gebracht heeft haar in extenso coor het Russische volk af te drukken. Mogelijk vormt het hoofdartikel in de „Prawda" een eerste stap naar iets con creets. Indien dit zo is, moet de vrije wereld wachten op de definitieve stap pen, die gedaan moeten worden, als de Sowjet-leiders belangstelling hebben in een oplossing door samenwerking van de wereldvraagstukken". Noordelijken willen niet terugkerende krijgsgevangenen naar neutraal land zenden. Te Panmoendjon zijn gisteren de wapenstilstandsbesprekingen hervat.De Noor delijken stelden voor, dat de krijgsgevangenen, die niet onmiddellijk gerepatrieerd willen worden, na hqt sluiten van een wapenstilstandsovereenkomst gedurende zes maanden naar een neutrale staat zullen worden gezonden. In die tijd zullen de partijen, waartoe zij behoren, personeel mogen zenden, dat met de gevangenen kwesties zal mogen bespreken, betrekking hebbend op de terugkeer naar bun vaderland, teneinde „hun vrees weg te nemen". Naar het A.N.P. verneemt heeft Prinses Wilhelmina m.i.v. 1 April be noemd tot haar particulier secretaris met bijzondere opdracht de heer Th. Booy. De heer Booy zal belast worden met werkzaamheden, die vallen bui de arbeidstaak van de secretarie van de Prinses te Den Haag. Hij werd geboren op 27 Maart 1923 in Alphen a. d. Rijn en is voorzitter van de Ned. Jongerenraad, bestuurs lid v. d. Werkgemeenschap van Geref. Jongeren en hoofdredacteur van het maandblad A.M.V.J. De laatste jaren heeft hij verschillende boeken gepu bliceerd, waarvan de voornaamste zijn „Europese Jeugd", „Kerk Jeugd" en „Alle Jeugd is Gods jeugd". Jeugd is Gods Jeugd". De heer Booy, die ongehuwd is, zal zich te Apeldoorn vestigen. 7itanenstrijd aan de Oude Grintweg had succes Zaterdagavond zijn de technici van de Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beve land" erin geslaagd de stukken van de waterleidingbuis, die over de Baileybrug in de Kruiningerpoider aan de Rijksweg is gelegd, aan elkaar te voegen. De nu her stelde hoofdbuis zal eerst nog worden verstevigd, schoongespoeld en bacteriologisch gereinigd, voordat ze weer in bedrijf wordt genomen. De directeur van „Zuid- Beveland", ir M. J. Stoel Feuerstein, zei ons, dat m.i.v. 1 Mei de watervoorziening van Zuid-Beveland weer normaal zal z(jn, als deze datum de hoofdbuis weer in gebruik wordt genomen. De watertoevoer is dan niet alleen meer afhankelijk van de tweede leiding, die ligt over de Oude Grintweg in de Kruiningerpoider, waar van het bestaan lange tjjd aan een zijden draad beeft gehaDgen. Evenwel moet men nog met moge lijke calamiteiten rekening houden. De kracht van het stromende water ln de Kruiningerpoider is nog zeer Sterk. Absoluut veilig zijn de water- NAVO-CONFERENTIE TE PARIJS BE-EINDIGD Voor 1953—1954 wordt 70 milliard dollar uitgetrokken De raad van ministers der veertien Navolanden heeft Zaterdag te Parijs na afloop der conferentie verklaard van plan te zijn de Westelijke verdediging te versterken totdat de Sowjet-Unie haar „vredesoffensief" kracht bijzet door een wezenlijke poging om een einde te maken aan de spanning in de wereld. De raad hechtte zijn goedkeuring aan de begroting voor 19531954, die 70 milliard dollar beloopt, bet hoogste bedrag, dat tot dusverre in één jaar door de leden-staten der organisatie voor defensie zal worden uitgegeven. Voorts is een voorlopig militair program voor het daarop volgende jaar opgesteld. In October zal de raad opnieuw bijeenkomen. De Noordelijken hadden bezwaar tegen het voorstel der Verbondenen om Zwit serland als neutrale staat te belasten met de zorg voor de krijgsgevangenen, die niet onmiddellijk willen repatriëren. De leider der V.N.-delegatie, generaal Harri son, verklaarde, dat de Verbondenen zich hadden verzet tegen het zenden van krijgsgevangenen naar een land buiten Korea. Zes maanden is te lang voor het v.ststellen van de houding van gevange nen ten aanzien van hun repatriëring. NIET REDELIJK OF CONSTRUCTIEF. De antwoorden der Noordelijken waren volgens de generaal niet aanvaardbaar en zij Konden niet als redelijk of construc tief w orden beschouwd. De besprekingen worden vandaag voortgezet. Kort voordat de wapenstilstandsonder handelingen werden hervat, hadden de Noordelijken medegedeeld, dat zij de overdracht van alle zieke en gewonde geallieerde gevangenen in hun handen 684 hadden voltooid. De laatste groep, die Zondag door de Noordelijken werd overgedragen, bestond uit 71 Zuid-Korea- nen en 13 Amerikanen. De geallieerden zetten de uitwisseling van hun kant van daag voort. DEMONSTRATIES. in de afgelopen week bebben duizen den Zuid-Koreanen geprotesteerd tegen hervatting van de bestandsbesprekingen. In talrijke dorpen aan de weg van Seoel naar Moensan, het hoofdkwartier van de onderbandelaars der VN., hingen Zondag Zuld-Koreaanse vlaggen, die met zwarte stroken waren afgezet. Nieuwe beschuldigingen van McCarthy, Senator McCarthy heeft verklaard, dat de internationale voorlichtings dienst van het State Department Duitse bladen helpt financieren, die zeer critisch staan tegenover presi dent Eisenhower, minister Dulles en hemzelf. Ongeveer 96 Duitse bladen worden mede door de Amerikaanse voorlich tingsdienst bekostigd. Functionarissen van dit lichaam hebben, aldus McCarthy, verzekerd, dat het o.m. hun bedoeling is om door middel van deze gelden te zor gen, dat het Duitse volk goed wordt voorgelicht omtrent de Amerikaanse politiek. In werkelijkheid critiseren de gesubsidieerde bladen echter de Amerikaanse regering. Uitwijkhaven voor Schiphol. In Seoel dreef de politie een menigte van 150.000 personen uiteen. Zij hield drie mannen aan op beschuldiging van sabo tage, nadat een brand in het parlements gebouw was ontdekt. De vorderingen van de Vietminh- opstandelingen in Laos baren in Fran se kringen te Saigon ernstige bezorgd heid. Sinds de aanval twee weken ge leden werd ingezet hebben de Viet- minh-strijdkrachten reeds een derde van de staat, die een oppervlakte heeft van 250.000 km2, in haar macht. Zij vormen thans een bedreiging voor de hoofdsta'd Vietiane en voor Loeang Prabang, de koninklijke residentie. De regering van Laos maakt plan nen om Vietiane te ontruimen, wan neer de toestand slechter wordt. De Vietminh heeft 10.000 man samengetrokken rondom de Franse basis op de vlakte der Kruiken, een hooggelege. plateau in Midden-Laos. Verder trekt nog een strijdmacht van 10 tot 12.000 man uit het Noorden in deze richting op. In het slotcommuniqué wordt over de Sowjet-vredesstappen o.m. het volgende gezegd: „In zoverre als uit de gebeurte nissen blijkt, dat deze stappen en gebaren oprechte-pogingen zijn om de internatio nale spanning te verminderen, zullen zij worden verwelkomd door de leden-rege ringen, wier politiek het altijd is geweest om iedere kans op wereldvrede aan te grijpen. Desalniettemin is de raad van mening, dat er tot dusverre in feite geen verandering is gekomen in de fundamen tele bedreiging van de veiligheid der vrije volkeren". „STANDVASTIGHEID EN GEDULD". De raad is van oordeel, dat alle voor uitzichten erop wijzen, dat de politiek van collectieve verdediging, met standvastig heid en geduld voortgezet, een basis zal scheppen voor een rechtvaardige rege ling van alle onopgeloste internationale vraagstukken. Het Europese leger, waartoe contingen ten van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg zullen behoren, dient zo spoedig mogelijk te worden gevormd in een steeds nauwer verenigd Europa. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de omvang der troe pen, welke de opperbevelhebbers van de Navo ter beschikking staan, aanzienlijk zal worden uitgebreid en dat de doel treffendheid aanmerkelijk zal worden verbeterd. Een Westduitse regeringswoord voerder heeft Vrijdagavond met klem ontkend, dat Bondskanselier Adenau er een verklaring had afgelegd, vol gens welke hij de Westduitse over eenkomsten met de Verbondenen Dinsdag a.s. aan president Heuss ter tekening zou voorleggen. Het program voor het komende jaar legt de nadruk op „kwaliteit vóór kwanti teit", waarbij in de eerste plaats gedacht is aan het uitrusten der bestaande troepen met de modernste straalvliegtuigen en wapens en aan het versterken van de re serves. Het nieuwe program begint in Juli 1953. Het is erop berekend, dat tegen Decem ber datgene goedgemaakt is, waarin men bij het in Lissabon voor 1952 gestelde doel tekort is geschoten. Men had toen gerekend op 4000 vliegtuigen en 50 divi sies. ONBEKENDE DUIKBOTEN BIJ DE MOLUKKEN. In de wateren van de eilanden der Molukken zijn de laatste tijd onbe kende duikboten gesignaleerd op af standen van 150 en 300 meter uit de kust. De duikboten zouden met een blauwgekleurde schijnwerper licht signalen naar de kust hebben ge geven, die van de kust af beantwoord werden. Daarna verdwenen de duik boten om in de ochtenduren weer te verschijnen en tenslotte weer onder te duiken. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Iets zachter. Overwegend matige oostelijke tot Zuidoostelijke wind. Veranderlijke bewolking. Iets hogere temperaturen. INTERLANDWEDSTRIJD ZATERDAGVOETBAL Teleurstellende wedstrijd door Nederland met 20 verloren (Van onze speciale verslaggever) Er is Zaterdagmiddag in Leiden eigenlijk maar vijf minuten redelijk voetbal vertoond tijdens de jaarlijkse interlandwedstrijd tussen de Zaterdagvoetballer» uit Nederland en België. Die vijf minuten begonnen toen de tweede helft een kwartier oud was en scheidsrechter Aussems volkomen ten onrechte een Nederlands doel punt afkeurde, dat met zoveel gejuich door de duizenden belangstellenden was begroet, omdat het de gelijkmaker betekende. Die vijf minuten eindigden, toen de Belgen met een verrassende uitval hun voorsprong tot 2—0 vergrootten. De overige 85 minuten van de wedstrijd werd maar pover voetbal gedemonstreerd. De Nederlandse doelverdediger Cas Woudsma uit Nijverdal en de Belgische voor hoede, waarin geen stootkracht zat, hebben voor het Nederlandse team een débacle voorkomen en de overwinning ging naar de ploeg, die het minst slecht spel heeft vertoond. Od het oqenblik wordt op het I Harvards, Beechcrafts en Safirs vanaf het r - -9 r vliegveld Beek in Limburg. hebben onlangs een bezoek vliegveld Eelde, de luchthaven van Groningen, hard gewerkt aan de uitbreiding. Eelde is n.l. voor bestemd om de tweede luchthaven van ons land te worden. Het vlieg veld zal dienst gaan doen als uit wijkhaven voor Schiphol. Wanneer Schiphol „dicht" zit en voor lucht verkeer is gesloten, moeten de ver- keersmachines in Brussel of Frank furt worden opgehouden. Straks als Eelde gereed is, zullen de toestel len naar Eelde worden geleid. Verder zal de Rijksluchtvaartschool geheel naar Eelde worden verplaatst. De elementaire vliegopleiding van de R.L.S., die nu nog op Ypenburg met Tiger-Moth tweedekkertjes en enkele Fokkers S-ll plaats heeft, zal waarschyn- Hjk in de nabije toekomst van Ypenburg moeten verdwijnen. Deze vliegopleiding »1 verhuizen naar het nieuwe aan te leggen vliegveld bij Rotterdam. Op Gilze Rijen is het thans zo druk met militaire machines, dat de R.L.S.- ers er practisch niet'meer kunnen „les sen". Reeds anderhalf jaar lang wordt door de R.L.S. dan ook gevlogen met We hebben onlangs een bezoek ge bracht aan de havenmeester van Eelde, de heer P. J. J. Vogelzang, die al 20 jaar op Eelde zit en de groei van het vlieg veld dus van zeer nabij heeft meege maakt. Het was, zo vertelde de heer Vogelzang, de sportvlieger Hajo Hendriks die de stichter van het vliegveld mag worden genoemd. In 1931 kocht deze man een Pander, de „Grijze Roodstaart", en stichtte met medewerking van de toen malige burgemeester van Eelde een klein vliegveldje aldaar. Op Schiphol haalde hij vlieglessen van Van Graft. Helaas is Hendriks een jaar later met zijn Pander op Eelde verongelukt. De heer Vogelzang zelf haalde in 1936 zijn brevet en is thans instructeur bij de Nationale Luchtvaart- school. Hij heeft er al 2480 vlieguren op zitten. Op het ogenblik heeft hij zes leerlingen in opleiding. De Aero-club Avio-Eelde is nog al actief. Over de toekomstplannen vertelde de heer Vogelzang ons, dat Eelde de be schikking zal krijgen over twee asfalt- betonbanen, één van 1800 meter en één van 1500 meter. De banen worden 45 m breed. Vroeger beschikte Eelde uitslui tend over een grasveld van 700 bij 800 meter. Ook zullen zes nieuwe hangars worden gebouwd. Verwacht wordt, dat de uitbouw van het vliegveld Eelde nog in 1953 voor een groot gedeelte gereed zal komen. Stuk voor stuk bleven de Nederlandse spelers onder de maat, uitgezonderd Woudsma, die een prachtige wedstrijd speelde en enkele zeker schijnende tref fers heeft gestopt. Van ploegverband was geen sprake. De achterhoede was volko men uit vorm en speelde onzeker. De middenlinie wist de ruimte tussen ach ter- en voorlfoede niet voldoende op te vullen. De voorhoede was eigenlijk nog het beste gedeelte van de ploeg, doch deze was niet doortastend genoeg en bo vendien ontbrak bij haar de zo nodige stootkracht. Het eerste kwartier van de wedstrijd was de Nederlandse achterhoede volko men uit het veld geslagen. Noch de backs nóch de half-spelers wisten van oprui men, zodat menige hachelijke situatie ontstond temeer, omdat het afdekken zeer veel te wensen overliet. In dit kwar tier van wanhoopsvoetbal mochten de Belgen reeds 3 hoekschoppen nemen. Dat het nog tot de 23e minuut duurde, alvo rens werd gescoord, kwam alleen, door dat ook de Belgische voorhoede schutters miste. OPLEVING. In de 12e minuut na de thee greep kee per Woudsma twee maal op sublieme wijze in en voordat het kwartier om was had èn de Nederlandse paal èn de Neder landse lat uitkomst moeten brengen. Bij een snelle aanval van de oranje-broeken in de 15e minuut van de tweede helft had de Spakenburger Heinen succes. Na een snelle run en een formidabele schuiver wist hij de Belgische keeper te verschal ken. Maar de scheidsrechter keurde het doelpunt af, omdat Heinen met de armen zou hebben geduwd. Dat het publiek een fluitconcert aanhief, was te begrijpen. Het afgekeurde doelpunt bracht even een wijziging in het spelbeeld. De Nederlan ders kregen er zin in. Er werd niet lan ger meer uitsluitend op de Nederlandse helft gespeeld, doch aanval na aanval golfde op het Belgische doel af. Het spel werd open gegooid en toen bleek, dat alleen op deze wijze iets tegen de tech nisch betere en bovendien vooral ook snellere Belgen was tè bereiken. Toen vijf minuten later de Belgen echter na een verrassende aanval opnieuw scoorden was het met de opleving weer gedaan. HET VERLOOP. De Belgische aanvoerder Staelens won de toss en de Belgen verkozen met de zwakke wind mee te spelen. Vrij spoedig na de aftrap bleek reeds, dat het Neder landse team het moeilijk zou krijgen. Er werd slecht gesplaatst. Aan de andere kant klopten de combinaties veel beter, waarbij vooral rechtsbinnen van Linden zich onderscheidde bij het uit elkaar spe len van de Nederlandse defensie. Toch bleef ook aan die zijde het samenspel zonder veel gevolgen, hoewel diverse corners, 5 in de eerste helft, door de oranje-defensie moesten worden wegge geven. De Nederlandse aanvallen werden teveel over het midden gespeeld, waar midvoor Heinen het spel te weinig ver deelde. Een zeer gevaarlijk moment kwam er voor ons doei, toen rechtsbuiten Staelens alleen voor Woudsma staande een kogel in de bovenhoek inzond, maar een zeer fraaie duik redde onze ploeg voor een achterstand. Overigens was het slechts uitstel van executie. Drie minuten later kregen de Belgen een vrije trap te ne men ongeveer op de middenlijn. Links- hack Mosselmans plaatste de bal zeer fraai in de Nederlandse doelmond, mid voor Rompaey sprong in een kluwen van spelers het hoogst en zijn goedgeplaatste kopbal was voor Woudsma volkomen on houdbaar. Wel diende de Nederlandse voorhoede nog enkele malen van repliek. Lagendijk zette tot tweemaal goed door, doch doel man van Offenwert wist er wel raad mee. Aan de andere kant ontsnapte het Neder landse doel ternauwernood aan een door boring, toen linksbinnen Droeven voor open doel zichzelf ten val bracht en drie toesnellende Nederlanders het gevaar konden bezweren. De twee corners, die Nederland voor rust nog te nemen kreeg, werden zonder moeite onschadelijk ge maakt. Met een 01 achterstand brak de rust aan. DE TWEEDE HELFT. Na de hervatting leek het er even op, dat Nederland uit een ander vaatje zou gaan tappen. Schoten van Dijkstra en Heinen zouden dit doen vermoeden, maar vrij spoedig namen de Belgen het heft weer in handen. Na 10 min. leek het dat de Belgen zouden gaan scoren. Woudsma kreeg drie Belgen in vrije positie op zijn doel af, maar tot driemaal toe wist hij de van dichtbij Ingeschoten bal te keren en tenslotte te bemachtigen. Vlak daarop had hij weer al zUn kunnen nodig voor een kogel van v. Linden en toen tenslotte alles gepasseerd was bracht de lat ook nog een keer redding. Dat was beslist een gelukkige spelfaze voor ons team. Dit inspireerde onze spelers blijkbaar, want nu brak een korte periode aan, waarin de Belgische defensie het zeer moeilijk kreeg. Een wegens hands aan de Belgen toe gekende strafschop werd door v. Linden tegen de paal geschoten. Dat was na on geveer een kwartier en toen leek het er werkelijk op, dat Nederland het offensief zou gaan overnemen. Met verre trappen werd de voorhoede keer op keer aan het werk gezet. En het bracht haast resultaat. Op een dergelijke pass liep Heinen goed door en met een zuiver gerichte schuiver wist hg van Offenwert te passeren. Scheidsrechter Aussems keurde dit doel punt echter af, omdat Heinen de Belgi sche back zou hebben weggeduwd. De domper kwam toen vrij spoedig in de vorm van het 2e Belgische doelpunt. Een zeer handige schijnbeweging van de kleine linksbuiten Degenaers stelde deze in staat een zuivere pass af te geven aan van Linden, die op 10 meter van het doel de bal vrijspeelde. Zijn schot in de rechterbenedenhoek betekende de beslis sing. In de rest van de tijd trachtte Ne derland nog tot een tegendoelpunt te ko men, maar de Belgen bleven volkomen de baas. Minister Mansholt naar Amerika en Canada. Op 30 April a.s. zal minister Mans- holt zich naar de Ver. Staten be geven voor het voeren van bespre kingen met Amerikaanse autoriteiten over een aantal onderwerpen, die de verhouding tussen de V.S. en Neder land op agrarisch gebied raken. De minister zal van 1 tot 18 Mei in Ame rika vertoeven. Daarna vertrekt hij naar Canada, vanwaar hij op 29 Mei naar Nederland zal terugkeren. leidingbuizen nog niet. Daarom gaat men door niet de aan leg van de noodleiding. Deze wordt op peilers geplaatst, waarvan de helft staat. Deze noodleiding zal eveneens over de Baileybrug aan de Rijksweg worden gelegd. Een proefstuk heeft zich voortreffelijk gehouden, zodat men met vertrouwen de verdere uit voering van dit werk ter hand neemt. TITANENSTRIJD. Naar aanleiding van het Zaterdag behaalde succes in de Kruininger poider heeft de directeur ons nog iets verteld over de haast onbeschrijfelijke moeilijkheden, waarmee de Waterlei dingmaatschappij heeft te kampen. De laatste drie weken is de water voorziening van Zuid-Beveland zeer precair geweest. Daar aan de Oude Grintweg in de Kruiningerpoider is zonder te overdrijven iets fantastisch gepresteerd. Dikwijls is men daar door het oog van de naald gekropen en dreigde Zuid-Beveland totaal van water verstoken te zijn. Door het wegslaan van een duiker brokkelde de Oude Grintweg, waar in de buis lag, af. Door het aanbren gen van jukken wist men de buis te ondersteunen. Toen niemand het eigenlijk ver moedde, sloeg een lek in de buis, zo dat de huismoeders op Zuid-Beveland enige dagen het water mondjesmaat kregen toebedeeld. Intussen brokkelde de weg steeds verder af. De aangebrachte jukken bleken niet voldoende te zijn. Er ont stond een wedloop tussen de technici en het water. In een gedeelte van de weg, die op het punt stond om af te brokke len, plaatste men de jukken. Het mopje ging op. De weg spoelde weg en de jukken stonden er nog, de buis veilig vastklemmend. Nu was het de kunst in dit afbrokkelingsproces het water steeds twee jukken voor te blijven. De opzet gelukte. De buis bleef het houden. Nog meer gevaren hebben voor de enige waterleidingbuis naar Zuid- Beveland gedreigd. Op een ongelegen ogenblik sloegen zware bakken met steen los en botsten tegen de jukken op. Ook dit gevaar wist men tijdig te -zweren. Het was de hoofdingenieur-direc teur van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, die tijdens een persconferentie de vorige week in Hulst verklaarde: „Wat de Waterleidingmaatschappij „Zuid-Beveland" in de Kruiningerpoi der presteert is fantastisch". De K.N.A.C. heeft zich nogmaals tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek de categorie bromfietsen die volgen» de nu binnen kort te verwachten wetteiyke regeling, al» motorrijwiel zullen worden be schouwd, de z.g, snelbrommers, maar die ondanks de kentekenplaat desal niettemin geheel het aspect van een bromfiets bigven behouden, op duide- ïgker wjjze als motorrijtuig te doeit opvallen. De K.N.A.C. heeft als de beste op lossing voor dit vraagstuk voorgesteld alle bromfietsen uit deze categorie ge heel in een voorgeschreven, duidelijk herkenbare kleur te doen uitvoeren. Naar de mening van de Automobiel club zou geel de meest aangewezen kleur zijn. In een zilve-mijn bij Angangueo, 120 km ten Noordwesten van de stad Mexico, heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarna brand uitbrak. 207 mijnwerkers zouden in de mijn op gesloten zijn. 35 lijken zijn reeds ge borgen. Acht kinderen zijn Zon dagnacht om het leven gekomen by een brand in een houten huis te Ta- rentorous bij Sault Sainte Marie in de Canadese provincie Ontario. Secretaris-generaal Ulbricht van de Oostduitse eenheidspartij heeft de vol komen organisatorische gelijkschake ling der partij met de Russische com munistische partij aangekondigd. Het hoofd van de Duitse Evangelische Kerk en bisschop van Berlijn, Dibe- lius, heeft in een brief aan Malenkof om vrijlating van de Duitse krijgs gevangenen verzocht. In Bremen zijn 17.000 arbeiders van de werven in staking gegaan. Zij eisen een loons verhoging van acht pfennig per uur voor de arbeiders en zeven procent voor de employé's, die een maand salaris genieten. De Nederlandse en de Duitse regeringen hebben de aanvullende protocollen van het E.V.G.-verdrag goedgekeurd. Zater dagavond is op het baanvak Zwolle Meppel, bij de z.g. Meleweg, door een in de richting Meppel rijd .de electrische trein de c.a. 18-jarige Henk Petter uit Den Hulst gegrepen. Hij overleed spoedig.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1