lillJIIILlLi Diaconale conferentie van de Chr. Geref. Kerken. Ollenhauer wil met Adenauer overleggen* Grenswachten zijn vriendelijk* Er liggen voor de Zending in Indonesië nog grote mogelijkheden Frankrijk gaat morgen gemeente raden kiezen* Grote parade te Amsterdam* ïTWfl Drievoudige moord in Zuid-Frankrijk. DE BEURS NOTEERDE GISTEREN Jac. Meeuwissen een goed adres! Pleidooi voor financiële samenwerking tussen de diaconieën. Zaterdag 25 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Bespreking over gezamenlijke buitenlandse politiek Hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen de inzet. De socialistische leider in de bondsrepubliek, Erich Ollenhauer, heeft de regering-Adenauer uitgenodigd tot besprekingen om tot een gezamenlijk standpunt inzake de buitenlandse politiek te komen. Het Amerikaanse vredesoffensief is de rechtstreekse aanleiding tot deze stap geweest. De socialistische opvatting is, dat thans het ogenblik is gekomen, waarop de Duitse politiek een eigen activiteit moet gaan ontplooien om de vier bezettende mogendheden ertoe te brengen ,,een hereniging van Duitsland door vrije verkiezingen" te bewerken. De vroeger herhaaldelijk door dr vangenen In de Sowjet-Unle en over de Adenauer aangewende pogingen Inzake de buitenlandse politiek en de Duitse eenheid een gemeenschappelijk stand punt van regering en oppositie te be reiken, zijn op niets uitgelopen. Zij zijn steeds afgestuit op de weigering van de socialisten om de Europese verdedi gingsgemeenschap te erkennen als de beste weg om tot de eenheid te komen. Op twee principiële punten hebben de socialisten zich echter solidair ver klaard met bet inzicht der regering. Z(j willen een Duitse militaire bjjdrage aan de Westelijke verdediging en zjj zien geen heil in een neutraliteit van Duits- tand. De E.V.G. Is volgens de socialisten niet de juiste weg, omdat zij menen, dat Duitsland hierdoor niet het volle pond der souverelniteit terug krijgt, en dat het beperkt zou worden In de mo gelijkheid om zelf zijn arbeid na te streven. Vandaar dan ook, dat Ollenhauer scherpe critiek heeft geoefend op een rede van dr Adenauer In San Fran cisco, waarin de overtuiging werd uitgesproken, dat ook een verenigd Duitsland zijn rol in de E.V.G. niet zou mogen opgeven. Het gaat vol gens de socialisten niet aan, dat de huidige regering der bondsrepubliek op deze wijze reeds bij voorbaat het standpunt van een regering voor ge heel Duitsland zou vastleggen. Ver plichtingen voor geheel Duitsland kunnen, aldus hun opvatting, ook slechts door een Duitse regering worden aangegaan. Hoewel de kansen op Duitse eenheid In de naaste toekomst klein zijn, toch mogen zij, zo heeft Ollenhauer thans verklaard, niet definitief worden afge schreven door een deel van Duitsland thans definitief in te kapselen in een machtsconstellatie, die de verdieping der splitsing van Duitsland tengevolge moet hebben. Ollenhauer heeft zich thans nog eens uitgesproken voor een nieuw beraad over een vorm van militaire samenwer king van Duitsland in het Atlantisch verband, die vooreerst afziet van de vorming van bovennationale organen. Sedert de socialisten zeer duidelijk een neutraal Duitsland hebben afgewe zen Ollenhauer heeft nog pas de daarover door president Eisenhower af gelegde verklaring toegejuicht valt het politieke waarnemers hier moeilijk in te zien, waarom zjj in de E.V.G. een grotere hindernis voor de Duitse een heid bljjven zien dan in een andere Duit se bijdrage aan de Westelijke verdedi ging. Van Moskou toch wordt ver wacht, dat het neutraliteit als prijs voor de Duitse eenheid zal vragen. BQ de meningsverschillen, die zo doende over de E.V.G. blijven bestaan, willen de socialisten de samenwerking met de regering richten op enkele min der ver strekkende kwesties. Daarbij zijn: nauw voeling nemen met de Wes telijke mogendheden bij de voorberei ding van onderhandelingen, initiatief om de Westelijke mogendheden te vra gen onderhandelingen met de Sowjet- Unie te beginnen over normalisering van het grensverkeer tussen beide de len van Duitsland, voorstellen voor be sprekingen over het vrijlaten van ge- jjim klim Op last van Praag. Tjechoslowaakse grenswachten zijn vriendschappelijk tegen de Westduitse grenswachten gaan optreden. Voor het eerst in twee jaar deden Tsjechoslowaakse soldaten pogingen om met de Westduitse grenswachten op goede voet te komen. De Beierse politie zeide, dat de Tjse- chen hadden medegedeeld zich anders te gedragen op bevel van de regering te Praag. De Tsjechische soldaten passen de nieuwe order op ruime schaal toe en zij spreken vrijelijk over de levensom standigheden in Oost en West. Zij toon den zich verbaasd toen zij hoorden, dat de rantsoenering in West-Dultsland se dert lang was afgeschaft. Ook meldde de Beierse politie, dat er zich veranderingen hebben voorgedaan aan de grens met Oost-Duitsland. Vluchtelingen, die de grens wilden overschrijden hebben in de laatste drie weken weinig moeite bij hun poging ondervonden. Zestienjarige vermoordde gezin. De politie te Toulouse heeft Vrij dag medegedeeld, dat Louis Bras- sat, de zestienjarige zoon van de burgemeester van het Franse dorp Espalion, heeft bekend zijn vader, inoeder en oudere broer te hebben gedood en de boerderij in brand te hebben gestoken. De jongen deelde de politie mede dat hij -»jn ouders had aangevallen, nadat zijn moeder hem een standje had gegeven om dat hij hun koeien niet goed weidde. Na zijn ouders met een schoffel te hebben toegeta keld begaf hij zich naar buiten, waar hij zijn 24-jarige broer Joseph met de schoffel zo ernstig verwondde, dat hij korte tijd la ter overleed. Vervolgens stak Louis de boerderij in brand. Politiemannen en brandweerlieden die het huis binnendrongen, troffen er het lijk van mevrouw Brassat en de zwaar ge- wondt burgemeester aan. Op de vraag van een politieman, wie hen had aangevallen, antwoordde de burgemeester: „Het was...... niemand". Dadelijk daarop stierf hij. Politiefunctionnarissen deelden mede, dat de jongen op de plaats van het misdrijf zonder enige uiterlijke emotie de toedracht had verteld. verbetering der levensomstandigheden ln de Sowjetzöne. De socialisten blijven dus by hun toenaderingspogingen dicht by huls. Een radicale omzwaai in de richting van dr Adenauers politiek ls van ben, naar waarnemers menen, ln de peil de voor de verkiezingen niet meer te verwachten. Dit temeer omdat zjj, naar Ollenhauer pas weer verklaar de, toch van mening zjjn, dat de thans in discussie zijnde Westelijke verdragen niet van kracht zullen worden. Zy rekenen er dus blijkbaar op, dat voor do vorming van een nieuwe Duitse regering, ln Septem ber, een geheel nieuwe situatie zal Intreden, die mogelijk een samen gaan met de christeiyke party zal kunnen Inluiden. In elk geval zijn de socialisten ervan overtuigd, dat zij een kiezers votum zullen krijgen, dat hun in trede in een nieuwe regering zeker zou rechtvaardigen. „Wij hebben gegronde hoop. dat wij uit de ver kiezingen als de sterkste politieke partij der bondsrepubliek naar vo ren zullen treden", zo heeft Ollen hauer verklaard. Hij heeft er trou wens de overtuiging aan toege voegd, dat de sociaal-democraten bij vrije verkiezingen in Oost-Duits land de absolute meerderheid der stemmen zouden kunnen behalen. Deze overtuiging berust echter eer der op het feit, dat belangrijke delen der Sowjetzöne lange jaren sodalis tische machtscentra zijn geweest, dan op concrete gegevens omtrent de verdeling der sympathieën op Donder(]agavond minister Zylstra het ogenblik. Deze gegevens zijn ln wiUemsta(j aangekomen, waar hij namelijk te beperkt om er condu- -,n3er meer door de gouverneur werd sies uit te kunnen trekken. .erwelkomd. Mr 5. C. graaf van Randwijck terug van studiereis. Nieuw'Guinea krijgt waarschijnlijk opleidingsschool voor predikanten. Waar het by de zending in Indonesië om gaat is vooral de arbeid in op dracht van het Evangelie in een niet-christeiyke wereld en in samenwerking met de Indonesische kerken. Voor deze arbeid ziet mr S. C. graaf van Rand wijck, secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, grote mogeiykheden. Met name noemde hij in dit verband de Karo Bataks, het belangrijkste nog heidense volk. Mr van Randwijck is pas teruggekeerd van een reis van zeven maanden door Indonesië in opdracht van de Raad voor de Zending. De voornaamste aanleiding tot deze reis was, (fat het zëhdingswerk als ge heel vermoedelijk nog nooit, althans niet na de oorlog, aan een critisch on derzoek werd onderworpen met het oog op het toekomstige beleid. Hiertoe is thans een poging gedaan, gezien voor al de grote verandering in Indonesië, waar alle Indonesische, z.g. jonge ker ken haar zelfstandigheid tot realiteit hebben weten te brengen. In totaal on derhoud de Ned. Herv. Kerk en haar zending met een twaalftal kerken mis sionaire relaties. GUNSTIG TEKEN. In het algemeen was de heer van Randwijck van mening, dat het aantal heidenen mensen, die dus geen en kele godsdienst belijden in Indone sië sterk is afgenomen en dat gespro ken kan worden van een grotere open heid voor het Christendom by velen. Zq zal de zending haar aandacht in belangrijke mate hebben te richten op het volk der Karo Bataks, omdat het zich op dezelfde weg beweegt, als on geveer een halve eeuw geleden de Toba Bataks. Er is overal enorme belangstelling voor de scholen. Het onderwijs trekt honderdduizenden leerlingen en velen willen godsdienstonderwijs ontvan gen. De heer van Randwijck vertel de, hoe onlangs een geheel bataljon van het Indonesische leger, 400 man, werd gedoopt. De mogelijkheden voor het Evan gelie zijn groot, dank zij ook de te waarderen houding der regering, die o.m. tot uiting komt in het feit, dat een groot aantal legerpredikanten bij de geestelijke verzorging der man schappen is betrokken. Misschien is het Indonesische leger wel het enige Aziatische leger, dat aan deze ver zorging door middel van predikanten DOOR HET POORTJE „Ik word bang", hakkel de Karolus. „En ik word nieuwsgierig", lachte Pie- ter. „Zoiets heb ik alleen nog maar op een plaatje in mijn schoolboek gezien!" De jongen stapte snel door. De zon ging onder, de maan kwam op en het beeld werd steeds groter hoe meer hij dichterbij kwam. „Oh!" riep Karolus toen ze er vlak voor stonden, „het is van steen. Ha! ha! Ik was dus bang voor een standbeeld! Wie stelt dit voor, Pieter?" „Ik zou het niet weten, ik heb het wel geweten, maar ik ben al 135 jaar van school." Karolus, die weer vol moed was, begon een ware onderzoekingstocht rond het beeld. Hij vloog van kop tot staart. „Wat een kolos!" snibde hij, „hoe krijgen de mensen het voor elkaar! Daar heeft iemand minstens zijn hele leven aan zitten bijtelen. Pieter", sprak hij, toen hij weer op de puntmuts zat, „het is een prachtig bouwwerk, maar wat doen wij hier eigenlijk? Moeten we in de open lucht gaan slapen? Ik ben zo moe als een kraai!" „Misschien is dat ding wel hol", opperde Pieter, „ik weet, dat het beeld héél héél lang geleden is gemaakt en toen hielden de mensen nog al erg van ondergrondse gangen en zo. Laten we eens goed zoeken!" Ons tweetal had succes, want aan de zijkant van een der voorpoten ontdekten ze een klein poortje. Nieuwsgierig stapten ze naar binnen. Ingezonden Mededeling (adv.) SLOTKOERSEN AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS medegedeeld door de AMSTERDAMSCHE BANK N.V., GOES. Nederland 1947 96;$ Dollarlening 1947 95# Invest. Certif. 97# Ned. 1962/64 cum 98} Grootboek 1946 3# K. Olie 1950 110 Cult. H. Ind. Bk 51# 96 95 97% 98# 110 52# Nat. Handelsbank 112#L 111 A.K.U. Ned. Hrndel Mij Calvè Delft Bergh's Jurg. Foker Berkei's Patent Gelder Zonen Kon. Hoogovens Ned. Ford .ïed. Kabelfabr. Philips' Gloeil. Do 6 cum. pffef. tvd. Wilton-Fyenoord Unilever Biliton I rubr. Biliton II rubr. Dordtsche Petr. Dito, pref. Kon. Olie Üitoy onderaand. 1617% 161]'4 155 154 mi 117% 270 270% 110% 118B vm 98% 14 7% 1477% 154 153% 194 192% 202 201 1567% 156% 13 7% 138 166% 166 184% 1857% 234 235 172J4 172 286 284# 297296 310# 309 309% 308% Moeara Enim A'dam Ruber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Kendeng Lemboe Oost Java Ruber De Oostkust Serbadjadi Holl. Am. lijn 490% 488% S9# 89 87% 95% 70B 30 87 97 69B 29 42# 43L - 145# 144 K. J. Ch. Paketvrt 114 114# Kon. Boot 123# 123 Kon. Paketvrt Kon. Rott. Lloyd Ned. Sch. Unie Oinineren's Sch.vrt St.v. Mij Ned. H.V.A. Java Cult. N.LS.U. Vorstenlanden Deli Bat. My Deli Mij Senembah Müller Co Amsterd. Banlc Roterd. Bank Escompto Bank Twentsche Bank Overzeese Gat 117 12-1#123# 127# 154 153# 144# 143# 98# 98# 177% 17% 110111 m 827% W 168# 159 159 158 158 7V% 70# 156 155# 89 89 Borneo Sumatra Internatio Am. Radiator Am. Smelting Anaconda Copper Bethl. Steel Chrysler Ford Canada General Motors Hudson Motor Intern. Nickel Kennecott Nash Kelvinator Rep. Steel Stand. Brands U.S. Steel North. Am. Comp. Cities Service Cont. Oil Midcont, Phüips Oil Shell Union Tide Water Miss. K. Texas Baltimore Pennsylvania New York Centr. Canadian Pac, 104ff 104 140 13934 1434 14}4 35 U 3534 3 VA SOK 4934 7654L 7SK 58 59L 60 5954 14J4 14J4 3954 3854 6534 65 22 22 4754 4654 2754 27 3754 3734 2054 2054 ir m 5734 5754 60 59 6354 6254 2254 554 2434 21 2154 21 - 2734 2734 aandacht besteed, zo meende de heer van Randwijck. Als „openheid" van de niet-christe- lijke wereld, kon hij wijzen op de be langstelling bij de intellectuele school jeugd voor haar verantwoordelijkheid in het geheel der samenleving en als staatsburger. Hoe het zij, predikanten van alle kerken delen mede, dat het gemakkelijk is op het ogenblik contact te krijgen met mensen, die kennis wil len nemen van het Evangelie. NIEUW-GUINEA. Wat Nieuw-Guinea betreft, waar de heer van Randwijck eveneens enige tijd verbleef, daar ligt de zaak heel ariders. Op Nieuw-Guinea, zo zei hij, vigeert nog het koloniaal bestuur en het is daar de vraag hoe de kerk geholpen kan worden om tot wezenlijke zelfstan digheid te komen. In een maatschappij dus, die nog in alle opzichten de on zelfstandigheid der Papoea's sugge reert. Van overwegend belang is het daar om, en ook van grote urgentie, dat in voldoende mate de Papoese pandita's (predikanten) kunnen worden opge leid. Er is echter geen opleidingsschool en men zou de jonge predikanten in Makassar op Celebes moeten opleiden, hetgeen door de huidige politieke ver houdingen niet uitvoerbaar is. Er be staat echter goede hoop, dat er vol gend jaar een opleiding komt in Se- roei. Lukt dit, dan is de heervan Randwijck van mening, dat een be langrijke stap zou kunnen worden ge zet op de weg naar een werkelijke zelfstandigheid van de kerk. Thans werken op Nieuw-Guinea tien Papoese en Ambonese predikanten, waarvan er slechts één de nodige theologische vorming ontving. Mr van Randwijck wees er ten slotte nog op, dat de zending op Nieuw-Guinea een grote voor sprong heeft op de R.K. missie, als gevolg van de kwaliteit van het onderwijs. De missie heeft lang niet die mate van vooruitgang en ont wikkeling der Papoea's bevorderd als de zending en is er pas veel later mee begonnen. Deze voor sprong geldt vooral voor Noord- Nieuw-Guinea. CENTRAAL DIJKBEHEER OP DE ZUID-HOLLANDSE EILANDEN. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben plannen ontworpen inzake centrali satie van het dijksbeheer op Voorne, Put ten, Rozenburg en de Welplaat. De bedoe ling is de hoogheemraadschappen van Voorne, Putten en de Bernisse op te heffen en op te richten het waterschap „De Briel- se Dijkring". Het plan brengt een ingrijpende wijziging in de bestaande verhoudingen op water staatkundig gebied in deze streek. WONING-INRICHTING Zuivelstraat 15 - Bergen op Zoom Telefoon 765 Besprekingen fe Belgrado, NAAR EEN VERDEDIGINGS- BLOK IN Z.-O.-EUROPA. Te Belgrado zullen aan het einde van de volgende maand militaire Brits- Joegoslavsche besprekingen gehouden worden. De besprekingen zouden het opstellen van plannen beogen voor de militaire samenwerking in Zuid-Oost- Europa in geval van oorlog. Ook zou den Britse leveringen van wapens, met inbegrip van straalvliegtuigen, tanks en marineschepen, behandeld worden. PREMIERE TONEELSTUK „DE DIJK". Ten bate van het Rampenfonds zal op 1 Juni a.s. in de Stadsdoelen te Delft door de toneelvereniging „Kunst en Genoegen" uit De Lier opgevoerd worden het toneelstuk „De Dijk", van Onno Hartkamp. Dit stuk heeft betrekking op de rampnacht van 1 Februari op Schouwen en Diiiveland. De opening zal geschieden door mr L. A. Kes- per, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland. Koningin ontving aquarel uit Pakistan. De zes Pakistaanse journalisten, die op uitnodiging van de regering een bezoek aan ons land brengen, zijn gistermorgen op het paleis Soestdijk ontvangen door H.M. de Koningin. Er werd bij deze gelegenheid aan Koningin Juliana een aquarel aangeboden van de Pakistaanse schilder Abdar Rahman Chugati. GEEN KLEURSTOF IN DE LIMONADE. Het congres van de Algemene Neder landse Bond van Bierhandelaren en Mine raalwaterfabrikanten heeft het hoofdbestuur van de plicht ontslagen om bij de betreffen de commissie aan te dringen om kleurstof in de limonade te mengen. Een ander resultaat van het congres was, dat men het voorstel afstemde, om de be drijven gedurende een week per jaar te sluiten voor een verplichte vacantieregeling. (Van onze Utrechtse redacteur) In het gebouw van de Chr. Geref. Kerk van Utrecht-Centrum werd gisteren de 11e diaconale conferentie der Chr. Geref. Kerken gehouden onder presidi um van de heer C. Drieënhuizen te Den Haag. In een referaat bepleitte de heer H. Broeksma te Utrecht voor financiële samenwerking tussen de diaco nieën, maar bg de discussie bleek, dat de meningen op dit punt nogal ver deeld zyn. Spr. wilde samenwerking langs de officiële weg. De generale syno de zou 'tot dit doel deputaten moeten benoemen, die het recht hadden door collecten in de kerken of een hoofdelgke omslag een kas te vormen, waaruit noodlijdende diaconieën geholpen zonden kunnen worden. De heer Broeksma achtte het een ernstig euvel, dat sommige kerken hun armen niet behoorlijk kunnen onder houden, terwijl in andere kerken slechts één maal per maand voor de diaconie gecollecteerd behoeft te worden, om dat daar zo weinig armen zijri. Boven dien was hij van oordeel, dat uit Bijbel en belijdenisschriften de eis naar voren komt om in elke godsdienstoefening ook de dienst der barmhartigheid te be oefenen. Dit na te laten is zeker niet verantwoord, als elders behoeftige broeders en zusters niet verzorgd kun nen worden. Ds K. G. van Smeden van Utrecht- Noord vroeg of men niet vast beginnen kon zonder direct de officiële weg via classes, part. synode en generale syno de te bewandelen. Vertegenwoordigers der diaconieën komen immers reeds per classis en particulier ressort regelmatig bijeen en kunnen dan deze zaak be hartigen. Anderzijds werd opgemerkt, dat een gemeente met een noodlijdende diaco nie ook een noodlijdende gemeente be hoort te zijn en als dit het geval is kan een beroep worden gedaan op de be staande kas voor de hulpbehoevende kerken. De referent bleef het meeste voelen voor officieel georganiseerde samen werking, waarbij hij vooral accentueer de, dat hulp meestal alleen in noodge vallen en voor beperkte tijd verleend zal behoeven te worden. Op de vraag, hoe men moet staan tegenover het aanvaarden van over- heidsuitkeringen door leden der ker ken werd geantwoord, dat bijdragen, waarop men recht heeft op grond van de sociale wetgeving zeker geaccepteerd kunnen worden. Dit geldt b.v. voor de kinderbijslag en de werkloosheidsuitke- Regeving van Mayer op de wip. M, R. P, cn Gaullisten vormen samen één front. Morgen zullen in Frankryk weer verkiezingen worden gehouden. Hoewel men aan de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen, waarom het ditmaal gaat, niet direct een zeer grote waarde kan toekennen, ziet men toch met enige spanning de uitslag tegemoet. Frankryk is immers het eerste land, waar de communisten nog een behoorlijke invloed hebben, dat na Malenkofs „vredes offensief" verkiezingen moet houden. Er zal nu kunnen blijken hoe men in Frankryk op de „troonswisseling" In de Sowjet-Unie reageert en of Malen kofs woorden enige indruk hebben gemaakt. Overigens zit premier Mayer eenpaard gegaan met een zekere front beetje met deze verkiezingen. Het ziet I vorming, waarby vaak de uitersten el- er, na al wat de laatste maanden in I kaar raken. Frankrijk is gebeurd, voor de regerings partijen niet direct hoopvol uit, TEGENVALLERS. De begroting, die voor dit jaar was opgesteld en die een tekort aan gaf van 600 milliard, bleek niet uit te ko men; De inkomsten waren te hoog, de uitgaven te laag geraamd. Reeds nu staat het vast, dat het tekort zal op lopen tot ongeveer 800 milliard. Er is maar één mogelijkheid om een eind- weegs uit dit slop te geraken: nieuwe belastingen. Maar Mayer waagt het niet om met verkiezingen in zicht nu met nieuwe belastingvoorstellen te ko men aandragen. Trouwens al diende hij ze in, geen der partijen zou er voor stemmen. Maar niet alleen op finan cieel gebied heerst er in Frankrijk weer een depressie. De prijzen zijn gaan stij gen en daarvoor is de Fransman natuur lijk ook gevoelig. De boter en de mar garine, alsmede de suikerklontjes zijn het meest in prijs gestegen. De produc tie neemt weer af en er treedt stagna tie op in de export. Maar ook op het gebied van de buitenlandse politiek gaat het Frankrijk niet voor de wind. De moeilijkheden in Noord-Afrika zijn nog altijd niet opgelost, de Saarkwes- tie blijft een steen des aanstoots en over de toestand in Indo-China, waar dagelijks tientallen Fransen sneuvelen in de strijd tegen de Vietminh, praat men maar liever niet. Op hulp uit Was hington durft Frankrijk maar nauwe lijks meer te hopen. Deze tegenslagen voor de regering Mayer maakt het dui delijk, dat de regeringspartijen niet di rect op winst kunnen hopen, VERKIEZINGSSTRIJD. Laat dan de uitslag van de gemeen teraadsverkiezingen van morgen niet direct een politieke barometer zijn, de verkiezingsstrijd was ongetwijfeld van meer betekenis. De strijd is n.l. ge-, Ten Zuiden van de Loire bijvoor beeld bestond sedert tientallen jaren de anti-clerikale samenwerking van socia listen en radicalen. Ten Noorden van deze scheidingslijn was tot nog toe een scheiding merkbaar tussen arbeiders groeperingen enerzijds en conservatief- burgerlijke groepen anderzijds. Het sa- menwerkingsbeeld van de laatste jaren is echter sterk veranderd en uit de huidige verkiezingsstrijd valt te con cluderen, dat deze oude frontvorming verleden tijd begint te worden. Duidelijk is momenteel het samen gaan van gaullisten en katholieke volksrepublikeinen. Het feit, dat de R.P.F. in feite via de M.R.P. in de re geringsmeerderheid is kunnen komen, speelt daarbij een rol. In honderden gemeenten vormen de radicalen en de onafhankelijken met de katholieken en de gaullisten één front. Hierdoor zullen de communisten en de socialis ten in verscheidene gemeenten hun burgemeesterspost verliezen. Voor de M.R.P. en de radicalen zit er winst in deze brede frontvorming. In het Zui den van Frankrijk blijken de anti- clarikale sentimenten nog sterk genoeg te zijn om socialisten en radicalen op één lijst te drijven. De betekenis van de samen werking tussen de genoemde vier partijen mag niet onderschat wor den: de volksvertegenwoordigers zijn er gewoon aan geraakt de coa litievorming tijdens de verkiezings strijd voor de gemeenteraden ern stig te nemen en hierin zit dus een intensivering van de samenwerking der zelfde partijen in het parlement, hetgeen de regeringsmogelijkheid slechts ten goede kan komen. ring, die vormen van loon zijn. Geheel anders ligt het b.v. met de uitkeringen van maatschappelijk hulpbetoon, die zonder meer gaven van de gemeenschap zijn. Hier behoort de diaconie in de nood te voorzien. SLAVEN VAN CHRISTUS. De voorzitter opende de conferentie met een rede over: „Slaven van Chris tus". Hg wees hierin op de roeping van de diakenen om ten allen tijde gereed te staan tot de dienst der barmhartig heid „met troostrijke reaenen en milde gift". Ook met redenen, want het dia- konaat is een geestelijn ambt zo goed als de beide andere bijzondere ambten. Vrije tijd is er alleen voor de huurling, maar de slaaf is altijd gebonden aan de opdracht van zijn heer, aldus spr. De verslagen werden goedgekeurd, evenals een voorstel tot wijziging van de samenstelling van het Comité voor de Ouderlingen- en Diaconale confe renties. Dit comité kreeg een dagelijks bestuur van vier leden, n.l. de resp. voorzitters en een penningmeester-ad ministrateur. De heer J. H. Duyker te Amsterdam werd gekozen als comité-lid. In een va cature werd voorzien door de verkie zing van de heer J. Terwei te Rotter- dam-Overschie. Zoals is gemeld zal op Koninginnedag te Amsterdam een parade worden gehou den van eenheden van land-, zee- en lucht macht. Dit défilé zal worden afgenomen door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf. Wat de eenheden van de Koninklijke Luchtmacht en van de Marine Luchtvaart dienst van de Koninklijke Marine betreft die aan deze parade deelnemen vernemen wij, dat in totaal 167 straal- en schroef- vliegtuigen over zullen vliegen. Deze vlieg tuigen vertrekken op de morgen van Ko ninginnedag van hun bases in ons land en verzamelen zich bij Bergen aan Zee. Van daar zullen zij in formatie naar Amsterdam Zuid vliegen. De luchtparade zal worden uitgevoerd op een hoogte van 450 meter en lager. De luchtparade zal van circa elf uur tot half twaalf 's morgens duren. Op 28 April zal een oefenvlucht voor deze parade wor den gehouden. Indien de weersomstandig heden op 28 April niet gunstig zijn zal de' oefenvlucht op 29 April doorgang vinden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan de colleges van B. en W. in ons land meegedeeld, dat de raad van minsters heeft besloten de halve vrije dag op 5 Mei voor het Rijkspersoneel te doen vervallen. Het accent van de viering van de nationale bevrijding, zo wordt voorts gezegd, is ver plaatst van 5 Mei naar Koninginnedag op 30 April, zodat op deze laatste datum wel een vrije middag kan worden gegeven. De minister verzoekt de colleges van B. en W. hiermee rekening te houden. VRIJE UNIVERSITEITSDAGEN De jaarlijkse V.U.-dagen zullen 8 en 9 Juli a.s. te Rotterdam gehouden worden. Op 8 Juli heeft de wetenschappelijke samen komst plaats. Referenten zullen dit jaar de heren prof. dr G. A. Lindeboom en dr K. v. Nes zijn. 8 Juli heeft ook de vergadering van Vrouwen V.U.-hulp plaats. Hier zul len spreken prof. dr. G. Kuiper en mevr. J. Zwart^-de Jong van Andijk. 's Avonds heeft de traditionele bidstond plaats. Voor ganger is ditmaal ds K. M. R. v. d. Beek van Arnhem. 9 Juli heeft de jaarvergade ring plaats van de Ver. voor Hoger On derwijs op Geref. Grondslag, waarvan de V.U. uitgaat. De leiding is ditmaal opge dragen aan notaris J. D. F. van Halsema van Hilversum. HEVIGE AARDBEVING OP NEW BRITAIN. Het vulkanische eiland New Britain, dat deel uitmaakt van de Bismarck- archipel, is Vrijdag gedurende drie uur door aardbevingen geteisterd. Er is grote schade aangericht, maar er zijn geen ongevallen gemeld. Onder meer werd Rabaul, Ce hoofdstad van het eiland, getroffen. Rabaul, dat door een aantal zeer ac tieve vulkanen omgeven is, werd in 1937 door vulkanische uitbarstingen zwaar verwoest. In de oorlog was het een Japanse basis en had het zwaar te lijden van geallieerde bombardementen. Volgens een door de Australische re gering ontvangen bericht zijn huizen, waterreservoirs ea electriciteitsleidin- gen beschadigd.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4