WESTDUITSE BONDSDAG BESLOOT STEMMING UIT TE STELLEN Nu komt eerst Kruiningen aan de beurt Helicopter-terrein te Vlissingen 1 Jachthaven op voormalig Vlismarterrein Schouwen voorjaar 1954 droog Wederopbouw Hervormd Kerke- werk op Schouwen Duiveland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NAVO-raad bepleit snelle ondertekening E.V .G .-verdrag Churchill Ridder in de Orde van de Kousenband Adenauer deed mooie beloften en houdt voet bij stuk. v 1 SNIPPER NIEUWS K Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Explo'tante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2461 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 25 APRIL 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 5.19 u., onder 19.57 u. Maan op 18.35 u., onder 4.13 u. Hoogwater Maandag 27 April: Vlissingen: 1.03 u. 1.61 m., 13.29 u. 1.79 m. Terneuzen: 1.32 u. 1.82 m., 13.54 u. 1.99 m. Wemeldinge: 2.41 u.1.38 m„ 15.03 u. 1.63 m. Zierikzee: 2.22 u. 1.16 m., 14.52 u. 1.40 m. „Sta op Sir Win ston" zei gisteren de jonge Konin gin Elisabeth van Engeland tot Winston Chur chill. Op het-ka steel Windsor sloeg zij de 78- jarige staatsman tot Ridder in de Orde van de Kouseband en sprak zij de tra ditionele formule uit. Slechts een kleine groep Konin gen, Prinsen, Hertogen, militairen, staatslieden en kerkelijke autoriteiten, in totaal twee en dertig, behoren tot de Orde van de Kouseband, die vyf eeuwen geleden werd ingesteld en waarvan Koningin Elisabeth thans het hoofd is. Ook Prinses Wilhelmina is lid van deze orde, die de hoogste Brit se onderscheiding is. De premier heeft dus nu de onder scheiding aanvaard, waarvoor hij in Juli 1945 bedankte toen hem deze door wijlen Koning George werd aangebo den, kort nadat Labour de eerste alge mene verkiezingen na de oorlog had gewonnen. Churchills reden was hiervoor, dat de Orde hem werd aanbevolen op aanbe veling van de Labourpremier Clement Attlee, dus op politieke voorspraak. Se dert 1946 wordt de Orde door de Ko ning toegekend zonder politiek advies. Doordat de Koningin hem „Sir" en niet „Lord" heeft gemaakt, kan Chur chill lid van het Lagerhuis blijven. VIJFDE COLONNE IN DENEMARKEN Een sluipschutter heeft met een ma chinepistool gevuurd op een Deense wapenopslagplaats nabij Slagelse op het eiland Seeland. De wacht van het depot beantwoordde het vuur, doch de schutter werd niet getroffen. Later op de avond bleek, dat iemand had getracht zich een weg te banen door de prikkeldraadversperring rond het depot. De Deense minitaire inlichtingen- gelooft, dat in Denemarken een gehei me ondergrondse beweging werkt en dat de aanslag door deze beweging was georganiseerd. Iri* de afgelopen weken zijn uit verschillende delen van Dene marken dergelijke incidenten gemeld. De N.A.V.O.-raad heeft gisteren te Parijs een resolutie aanvaard waarin de zes E.V.G.-staten wordt aanbevolen het verdrag voor de in stelling van een Europees leger spoedig te bekrachtigen. Wanneer dit verdrag bekrachtigd wordt, zal een half millioen man Westduitse troe pen voor de verdediging van West-Europa worden ingeschakeld. De Nederlandse afgevaardigde, minister Beyen heeft verklaard dat ons land met de ratificatie niet zal wachten op Frankrijk en Duitsland en ook de Fransman Bidault verklaarde, dat zijn regering vastbesloten is de ratifi catie van het verdrag zo spoedig mogelijk door het parlement bekrachtigd te krijgen. Maar anders ging het in Bonn, waar de Westduitse Bondsdag besloten heeft de stemmnig over de conventies van Bonn en het Europese leger- verdrag uit te stellen tot het Constitutionele Hof te Karlsruhe zal hebben vastgesteld of deze verdragen in overeenstemming zijn met de grondwet. Kanselier Adenauer heeft onmiddellijk na het besluit van de Bondsraad zijn kabinet in buitengewone zitting bijeengeroepen om de hierdoor ontstane toestand te bestuderen. Uitstel van deze stemming werd voorgesteld door de afgevaardigde van Baden-Württemberg, de socialis Ren ner en hij kreeg de steun van de af gevaardigden van Hessen, Neder Sak sen, Hamburg en Bremen. Kreeg de steun, ondanks een in Navo-kringen te Parijs opschudding wekkende verklaring van Adenauer, dat de V.S. beloofd hadden, de toe treding van West-Duitsland tot de N.A.V.O. te steunen, zodra het zich had aangesloten bij het Europese le- gerverdrag. Later veklaarde Aden auer, op een persconferentie, dat men zijn verklaring in de Bondsraad verkeerd had begrepen. De passage van zijn redevoering had betrekking op gebeurtenissen van een jaar ge leden en niet op zijn recente bezoek aan de V.S. „Gelukkig maar" zei men in Parijs want men is van me ning, dat het opnemen van West- Duitsland in de N.A.V.O. zelfs nadat het zich had aangesloten bij de Euro pese Defensie Gemeenschap, de klei ne hoop, dat de Franse nationale vergadering het Europese Verdedi gingsverdrag zal aannemen in rook zou doen opgaan. Hoe het ook zij, Adenauer houdt voet bij stuk. De voorlichtingsdienst van de Bondsregering heeft Vrijdag n.l. te kennen gegeven, dat de ratificatie- ontwerpen voor de verdragen van Bonn en Parijs Dinsdag ter onderteke ning aan President Heuss zullen wor den voorgelegd, daar de regering van mening is, dat het hier om wetten gaat, die niet door de Bondsraad goedge keurd behoeven te worden. Verder werd verklaard, dat de termijn van de Bondsraad voor het innemen van een standpunt t.a.v. de verdragen Maan dag verloopt en dat alleen twee van de vier wetsontwerpen, n.l. die welke betrekking hebben op fiscale en dou- HET BEGINT MET VIJFTIG WONINGEN Nu de dijk bij Bath en de Kadifk bij Waarde gedicht zijn richt de aandacht zich op de situatie bij Kruiningen, waar nog 1.400 ha aan de zee is blootgesteld. Oostelijk en Westelijk van de veer haven van Kruiningen wordt thans aan de dichting der gaten gewerkt. Ondertussen wordt het gat in de Veerhaven bezonken. Het ligt in de bedoeling in de Veerhaven zelve een caisson te plaatsen, voordat het gat achter in de haven wordt gedicht. Voor de Veerhaven is thans een phoenixcaisson van 60 bij 12 bij 14 m. beschikbaar. Het is echter niet onmo gelijk, dat uit Engeland nog een gro tere caisson van 60 bij 18 bij 18 meter beschikbaar komt. De bodem van de haven zal geëgaliseerd moeten wor den, voordat men een dezer caissons zal kunnen plaatsen. CAISSONBOUW VORDERT SNEL. De bouw van caissons vordert ech ter snel. In Amsterdam aan de Coen- haven, waar de Amsterdamse ballast- mij. werkt .heeft men zelfs een top prestatie geleverd. Hier moesten in 28 dagen tijds de eerste vijftig caissons van 11, bij 7,5 bij 2 meter van gewapend beton (ge wicht 75 ton per stuk) worden ge bouwd. Op 19 Maart werd de opdracht ontvangen en toen was het rennen om het noodzakelijke materieel, hout voor de bekistingen, cement, grind en zand ter plaatse te krijgen. Niemand geloofde, dat men in zo'n korte tijd een dergelijke order zou kunnen uitvoeren en zelfs toen het werk halverwege was leek de zaak nog bedenkelijk. Toen werd het een prestigekwestie. Het gevolg was, dat de vijftig cais sons in27 dagen gereed waren. Het tweede transport naar Zeeland is reeds onderweg. Intussen schiet men te Rotterdam aan de Merwedehaven ook goed op al is daar tegenslag ondervonden door het breken van de 270 tons bok „De Arend Te Keizersveer, waar „Man chetten" worden gemaakt om de cais sons desgewenst op te hogen volgens het „blokkendoossysteem", vindt het werk goede voortgang. De raad der gemeente Kruiningen heeft gisteren, in verband met de ziek te van burgemeester M. Vogelaar, be noemd tot tijdelijk wethouder de heer R. F. M. Rammelo. De heer Rammelo neemt namens de K.V.P. zitting. Medegedeeld is dat te Hansweert 36 woningen zullen worden herbouwd waarvan 26 zulen worden ingericht voor dubbele bewoning. De raad heeft voorts geluisterd naar de hoofdingenieur-directeur van de Wederopbouw in Zeeland, ir M. D. A, Glerum, die het woord heeft gevoerd over de herbouwplannen van Kruinin gen en toezegde, dat in de zwaar ge teisterde gemeente 50 woningen zul len worden gebouwd als aanloopkwan tum. De verdere bouw zal afhangen van het particuleir initiatief. BRAND IN RUSTHUIS TE ZEIST Gistermiddag heeft een felle brand gelegd. De ongeveer 60 patiënten, die het rusthuis Pasadana te Zeist in de as alle bedlegerig waren konden met moeite gered worden. 4 4 4 Twee inwoners van Bodegraven zit ten in de cel, omdat zij een man, die van zijn vrouw was .weggelopen en bij een andere vrouw was ingetrokken 'n pak rammel hadden gegeven, waarbij zijn kunstgebit sneuvelde en hem daar na bij zijn vrouw hadden terugge bracht. In Emmen worden de laatste tijd regelmatig diefstallen gepleegd. Gisterpn ontdekte men in een school dat onverlaten het geld, dat de kin deren voor het komende Koninginne- feest bijeen hadden gebracht, hadden gestolen. „Maak alle snelbrommers geel", zo heeft de K.N.A.C.-minister Algera voorgesteld. Ze zullen dan ten minste duidelijk als motorrijtuig blij ven opvallen; De Leidse Universiteit heeft een meevallertje. Van de Rocke feller Foundation te New York heeft men 15.000 gekregen ten behoeve van een nieuw laboratorium voor experi mentele histologie. Voor wie het niet weet, histologie is weefselleer. De afschaffing van het omzetbelastingta rief van 30 pCt is door de vaste com missie voor belastingen uit de Tweede Kamer weliswaar met zachtmoedigheid ontvangen, doch heeft aanleiding ge geven tot enkele vragen, o.m. of de 10 millioen die het wetsontwerp de schatkist zal kosten niet op een ande re manier besteed had kunnen worden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben gisteren met de leden van „De tijd" een club van Nederlandse groot- ane-kWesties, door de Bondsraad moe ten worden bekrachtigd. Deze twee ontwerpen zullen niet aan de presi dent ter bekrachtiging worden over handigd. HIELD MAIER ZIJN WOORD NIET? Een Bondsdag afgevaardigde van de Vrije Democratische Partij, Heinrieh Fassbender, heeft Vrijdagavond ver klaard, dat hij Maandag in een fractie vergadering van de Vrije Democrati sche Partij in Bonn zal voorstellen om de minister-president van Baden- Württemberg, dr Reinold Maier, uit de partij te stoten in verband met zijn optreden in de Bondsraad. Maier, die tevens voorzitter van de Bondsraad is, zou namelijk voordien beloofd hebben vcor de verdragen te zullen stemmen. Dr Maier heeft echter verklaard „strict correct" gehandeld te hebben, aangezien de fractie der Vrije Democraten in zijn staat zijn optreden had goedgekeurd. Program voor Navo-infrastructuur goedgekeurd De N.A.V.O.-raad heeft Vrijdagmid dag een program ten bedrage van 317 miilioen Pond Sterling voor de aanleg van nieuwe vliegvelden en militaire installaties in de komende drie en een half jaar goedgekeurd, aldus is uit ge zaghebbende bron te Parijs vernomen. Nederland draagt hieraan vier pCt bij. Er zullen 124 vliegvelden worden aangelegd waarvan 34 in West-Duits land en in vooruitgeschoven gebieden zullen opslagplaatsen van brandstof voor straaljagers worden ingericht. Het programma voorziet in de aanleg van 206 kilometer pijpleiding. SERGEANT ARIE BIEVER 2 JAAR KRIJGSGEVANGENE De tijd van wachten is voor de vrouw van sergeant Arie Biever uit Den Haag voorbij. Binnenkort keert hij terug uit Korea na twee en een half jaar weggeweest te zijn. Van de ze tijd- bracht hij 26 maanden in krijgsgevangenschap door. In Februari 1951 werd hij vermist bij een gevecht om Heuvel 325 alleen zijn cap vond men terug. Vier maanden later kreeg zijn vrouw een brief van een Amerikaanse ser geant, die gelijk met de Nederlandse soldaat was gevangen genomen maar nadien de vrijheid herkregen had. Hij maakte het toen goed, schreef de Ame rikaan. Toen hij naar Korea vertrok waren zijn kinderen 2 en 1 jaar. Nu zijn het kleuters. Mevrouw Biever denkt, dat als haar man terug is, hij wel beroepssoldaat zal worden. Stoffelijk overschot hij Gawege gevonden Gistermiddag is bij het opruimen van wrakhout in „De Weel" nabij Ga wege het stoffelijk overschot gevon den van het enige rampslachtoffer, dat de gemeente Waarde telt, de 31-jarige J. Wisse. Verslag commissie Watersnood Indien de winterstormen dit jaar niet te vroeg invallen en er geen te genslagen voordoen, kan Schouwen en Duiveland in het voorjaar van 1954 droog zjjn. Aldus zegt minister Algera in het gisteren verschenen tweede ge deelte van het verslag van de Com missie Watersnood. In het verslag wordt duidelijk uiteengezet waarom 't probleem-Schouwen zo'n geheel ander karakter heeft dan elders in het ge troffen gebied: de gaten zijn groter en de polders lager en geschikte uitgangs punten voor een offensier ontbreken. Dat R.W.S. alles doet wat mogelijk is beklemtoonde ook ir A. G. Maris, directeur-generaal van R.W.S., gisteren tijdens een onderhoud met het A.N.P. Ook gaf hij een uitvoerig beeld van de moeilijkheden en verzekerde, dat Schouwen niet vergeten wordt. Dat de Oude Dijk bij Bruinisse doorbrak was het gevolg van het feit, dat on danks waarschuwingen de polder Brui nisse werd drooggemalen waardoor de ze dijk geen weerstand meer bezat. Reconstructiecommissie Schouwen en Duiveland wordt geïnstalleerd Woensdagmiddag a.s., om half drie, zal de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in Hotel van Noppen te Zierikzee de Recon structiecommissie voor Schouwen en Duiveland officie^ installeren. Stavenisse gaat 50 woningen bouwen De raad van Stavenisse heeft giste ren besloten een stichting financiering herstel in het leven te roepen waarvan het bestuur door gemeenteraadsleden zal worden gevormd. In afwachting van schadevergoeding aan de eigena ren zal deze stichting het herstel der woningen financieren. Besloten werd voorts 50 woningen te laten bouwen. Opdracht tot het maken van een plan werd verleend aan architectenbureau Rothuizen en 't Hoofd te Middelburg. ZESTIEN KOEIEN IN STAL VERBRAND In een kapitale boerderij te Masten broek zijn gisteren zestien koebeesten in de vlammen omgekomen. De brand ontstond, toen een steekvlam in een bus benzine sloeg tijdens het aanslaan van een benzinemotor. Zeven koeien konden gered worden en ook de paar den konden nog naar buiten worden gejaagd. Het achterhuis met de stal len werden in de as gelegd. Het woon huis bleef gespaard. DODELIJK ONGEVAL TE ST. LAURENS. Donderdagavond omstreeks half acht had té Sint Laurens een droevig ongeluk met dodelijke afloop plaats. De 18-jarige J. Du- vekot van Vrouwenpolder reed mee met een tractor van een sproeimachine en sprong er ter hoogte van de molen af, toen juist de personenauto van de heer de Buck uit Oostkapelle passeerde. Hij- kwam in plaats van op de weg op de auto terecht en wel tegen de voorruit. Zwaar gewond werd het slachtoffer overgebracht naar het ziekenhuis te Middelburg, waar hij enkele uren later overleed. De chauffeur van de personen auto bleef ongedeerd. Leden van de bereden „Metropolitan Police", voor de gelegenheid gestoken in hun gala-uniformen, doen hun best zo veel mogelijk lawaai te maken en onrust te scheppen, waardoor zij de paarden hopen te wennen aan het feestrumoer op de kroningsdag. De paarden, die met hun berijders zullen worden opgesteld in de straten, waar de stoet passeert, mogen dan geen last van nerveusiteit hebben. Met het slaan van trommels en het zwaaien van vlaggen, tracht men ze thans reeds te harden. MINISTERIëLE VERKLARING GEVRAAGD Contact gelegd met Sabena GEMEENTERAAD VLISSINGEN Badcabines worden definitief hersteld De gemeenteraad van Vlissingen heeft gistermiddag in een zitting, die ruim drie uur duurde, enkele belangrijke besluiten genomen. In de eerste plaats werd B. en W. een crediet van ongeveer f 43.800 verleend voor de aanleg van een jachthaven op het voormalig Vlismarterrein. In beginsel besloot de raad ook een geldlening te verstrekkken, alsmede een jaarlijkse subsidie in de exploitatiekosten van deze haven, aan de Ver. voor Water toerisme „Schelde". In de tweede plaats verklaarde de raad zich accoord met het ontwerp voor herstel van de badcabines van het badbedrjjjf. Er werd een crediet van f 10.000 verstrekt voo rhet treffen van voorbereidende maat- een crediet van f 10.000 verstrekt voor het treffen van voorbereidende maat regelen. den ingesteld. Nu een jacht ter repa ratie op de Zeehondenwerf is gebracht, kon de sluis met behulp van schut- balken worden afgedamd. De wet houder verwachtte, dat het wel tot verhoging, ook van het terrein ernaast, zou komen, tot een peil, waarbij zeer hoog tij kan worden afgewacht. In dit geval zal verhoging van de kademuren van de Vissershaven niet nodig zijn. Het omhoog brengen der muren van de voorhaven, evenals van de Marine- da.n, is onvermijdelijk. Doortrekking van de Eilanddijk door de Rijkswater staat is van enorme betekenis. Dit zal worden onderzocht. Ook B. en W. zijn verontrust over de verwaarlozing der paalhoofden. Er zijn zelfs nog palen verwijderd. Deze zaak zal onder de aandacht van de Rijkswaterstaat worden gebracht. Daarna werd de nota voor kennisge ving aangenomen. De raad verleende een crediet van f 7.800 voor het herstel van het bad paviljoen en voor het aanbrengen van drie houten trappen met betonvoeten voor het zgn. vrije strand. Op een. vraag van de heer Marijs (A.R.) ant woordde wethouder van Popering, dat het strand bij vloed niet tot aan de glooiing onderloopt. Een bulldozer is enige dagen geleden begonnen met het opbrengen van zand van de laagwaterlijn naar de kop van bet strand. Er 's al geconstateerd, dat daardoor de vloedlijn wordt terugge drongen. De wethouder vroeg voor dit werk een extra crediet van f 1.500 boven de reeds beschikbaar gestelde f 1.000, waarmede de raad accoord ging. De nota van B. en W. over de alar mering tijdens de rampnacht was dooi de raadsleden met voldoening ontvan gen. Toch bleven er riog enige vragen, die gesteld werden door de heren van Poelje (P.v.d.A.) en Ventevogel (C.H.). Beiden wezen op de angst, die vele Vlissingers, vooral in d' oude stad, door de gebeurtenissen van 1 Februari heb ben gekregen. Het is van het grootste belang, dat de bevolking weet, welke maatregelen getroffen zullen worden. De heer van Poelje vroeg, of de sluizen en het omliggende terrein van de Vis sershaven zullen worden verhoogd, of er plannen bestaan voor verkoping der keermuurtjes van de Voorhaven en welke voorzieningen aan de Marine- dam getroffen zullen worden. Voorts wilde hij weten of het niet mogelijk is de Eilanddijk door te trekken naar de Oranjedijk en tenslotte sprak hij zijn verwondering uit over de ver waarlozing der paalhoofden voor de boulevard. Wethouder van Popering antwoord de, dat er overleg gaande is met de Rijkswaterstaat over verkoping der sluizen van de Vissershaven, die uit 1854 dateren. Er moet eerst een onder zoek naar de toestand der sluizen wor- Het Vlisslngse college van B. en W. heeft een verzoek gericht tot de mi nister van Verkeer en Waterstaat om als luchtvaartterrein voor helicopters aan te wijzen een strook grond ten Noorden van de verlengde Paul Kru- gerstraat in de onmiddellijke omge ving van de Van Dishoeckstraat. De grond is gemeente-eigendom en de Classis Zierikzee voor het eerst na ramp bijeen (Van een speciale medewerker) Voor het eerst na de ramp hebben afgevaardigden van Hervormde Ge meenten op Schouwen-Duiveland, ge ëvacueerd of niet, vergaderd te Zierik zee. Op één na waren alle gemeenten van het eiland vertegenwoordigd op deze vergadering, die van het hoogste belang kan worden genoemd voor de wederopbouw van het Hervormd Ker- kewerk op Schouwen-Duiveland. De gemeenten van Tholen en St Philips- land zullen volgende week vergaderen. De praeses, ds de Lint, stond in zijn openingswoord stil bij alles wat er ge beurd is sinds de Class. Vergadering in Januari j.l. Hij herdacht daarbij de broeders kerkeraadsleden, die bij de ramp zijn omgekomen, twee uit Nieu- werkerk en één uit Ouwerkerk. Harte lijk verwelkomde hij vervolgens de vertegenwoordigers van de Generale Synode, ds v. d. Hooff, dr Emmen en ds Landsman; de vertegenwoordigers van de Provinciale Kerkvergadering, ds Odé en ds Hulsbergen, alsook dr Boon, vertegenwoordiger van de Kerk bij de Hoge Overheid; ds Gijsman, secretaris van de Raad voor Kerk en Gezin en ds Strating, voorzitter van industriëlen en hun dames een diner de Prov. Jeugdcommissie, wier aan- op Keukenhof gebruikt. I wezigheid bij het bespreken van de huidige problemen zeer gewaardeerd wordt. Gezien de noodtoestand werd, na een uitvoerige bespreking, besloten, om onder het Breed-Moderamen van de Classis twee nood-commissies in te stellen. Aan deze commissies worden alle werkzaamheden gedelegeerd, be halve wat zaak is van de gehele Clas sis. De noodcomroissie voor Schouwen- Duiveland zal bestaan uit de volgende leden: ds v. Royen te Zierikzee (prae ses), ds v. Wijck te Zonnemaire (scri ba), ds Swaak te Burgh (assessor), M. Krijger te Bruinisse met ds v. d. Brink als secundus eu A. Vermaat te Zierik zee. Gesproken is ook over het Herv. Kerkblad, waarvan het eerste num mer na de ramp juist vorige week ver schenen is. Er werd medegedeeld, dat in de Re constructie-commissie voor Schouwen- Duiveland, uitgaande van de Gedepu teerde Staten, ook twee predikanten zjjn benoemd, n.l. ds Barendrecht te Noordgouwe en ds ÏCuin van Ouwer kerk. Nog allerlei andere zaken kwamen aan de orde, o.m. de Class. Wedu- wenbeurs, het jeugdwerk, het maat schappelijk werk en gezinszorg, de geestelijke verzorging van de kampen. Na afloop hebben de gasten een tocht rond het eiland gemaakt en de toestand in ogenschouw genomen. ligging, aldus het oordeel van B. en W., ten opzichte van de voornaamste verkeerswegen en het bedrijfsleven is zeer gunstig te noemen. Het college heeft bovendien begin April contact opgenomen met de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena, welke be reid is de mogelijkheid ernstig te on derzoeken om Vlissingen in de heli- copterlijn BrusselRotterdam op te nemen. Dit alles hebben B. en W. geant woord op schriftelijke vragen van het raadslid M. J. van Poelje. Het blijkt, dat het college reeds in Januari j.l. voornemens was de nodige stappen te ondernemen, doch dat de watersnood hierin vertraging bracht. Omstreeks half Februari vond de bespreking plaats tussen B. en W. en vertegen woordigers van gemeente en Kamer van Koophandel Rotterdam, die belast zijn met de voorbereidingen van het helicopterverkeer en op de hoogte van Residentie-orkest te Middelburg Het is nog niet zo lang geleden, dat het Residentie-orkest in Parijs concer teerde waar het grote triomfen vierde. Wie gisteravond in de Concertzaal te Middelburg was, zal begrepen heb ben waarom. Want de wijze waarop ook hier Beethoven, Mahler en Bruck ner werd gespeeld, was in één woord verbluffend. Onder de bezielende leiding van Willem van Otterloo, begon deze mu ziek te leven en was het onmogelijk zich aan de invloed hiervan te ont trekken. Direct al bij de aanvang, bij Beethoven's Coriolan, viel de zeldza me eenheid van dit orkest op. Hier speelde niet een aantal musici, hier sprak één machtig instrument, gaaf tot in het minitieuze en schitte rend van klankkleur. Dat er echter ook individueel ge- de eisen, die aan de landingsterreinen nomen kunstenaars in het orkest zijn, gesteld worden Mede dank zij de door de Dienst Ge meentewerken van Rotterdam welwil lend verstrekte technische voorlichting waren B. en W. spoedig in staat hun keuze op een voor het landen en op stijgen van helicopters geschikt terrein krachtens art, 18 van de Luchtvaart wet als zodanig aan te wijzen. Uiter aard zal met het in orde brengen van het terrein niet worden begonnen, zo lang de ministeriële verklaring niet is ontvangen en de Sabena niet heeft medegedeeld, dat zij van het terrein gebruik zal maken. DE BILT ZEGT: Opklaringen Noord-Westenwinde. In de ochtend hier en daar mist. Overigens droog weer met nu en dan opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Noord en West. In het binnenland iets lagere temperaturen, elders weinig verande ring in temperatuur. Ingezonden Mededeling (adv.) maar bescherm Uw ogen met een goede zonnebril van Baayens. bewezen Mahlers Kindertotenlieder. De prachtige geïnstrumenteerde bege leiding was bewonderenswaardig. Vooral de blazers vielen hierbij op. De fraaie toon van de hobo (Stotijn), de sonore hoornsoli, waren een klankfes tijn apart. Herman Schey zong deze liederen op waarlijk ontroerende wij ze. Bruckners Vierde vormde het slot stuk. Niet iedereen zal waarschijnlijk deze muziek ten volle kunnen waar deren. Ze kómt over ons als een zware golfslag, die steeds -terugkeert en het aandachtig luisteren zou op den duur vermoeiend kunnen werken. Welke zeldzaam prachtige melodieën heeft ze echter. En de uitvoering deed eigenlijk alles. Een uitstekende discipline, die vooral in de dynamiek uitkwam, de schitterende strijker-toon (de altviolen in het tweede deel), maakten deze symphonie tot een lclankfeest, dat in een wereld van muzikale gedachten op ons toekwam. Zowel Herman Schey als Willem van Otterloo ontvingen een bloemenhulde, vergezeld van een staande gebrachte minutenlange ova tie. Een woord van hulde aan de Z.V. U. tenslotte, waardoor dit grootse ge beuren weer mogelijk was. B.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1