Nieuws uit de Provincie. Waarde komt droog au zandzakken- dijk gesloten is. Oud silo-gebouw bij Middelburg wordt fraai gerestaureerd* Ook het werk aan de pontondijk vordert goed. Goese huishoudschool krijgt leraressenopleidingen. Landbouwwinferschool te Goes bestaat dit jaar 60 jaar. Weg laags Oostdijk begin Mei open. Castella Bloemenzeep wint veler harten! De zagende pijnen Veertig jaar in dienst van de Spoorwegen» Zeeuwsch Weckend morgen. V lis sing en Goes. .Vrijdag 24 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Succesvolle week. De dijk van zandzakken in de berm van de Rijksweg:, tegenover de vernielde Kadijk (meer gat dan dijk), tussen Kruiningen en Waarde, is gisteren geslo ten. Van een Bpannende sluiting kan eigenlijk niet gesproken worden. Alles werkte mee om voor het hoog water van elf uur de dijk gereed te hebben. Het tjj was uitzonderlijk laag (1.08 meter ben. N.A.P. onder Waarde) en de landwind voerde het water de goede kant op. Nu dit succes op het Zeeuwse waterfront is bereikt, kan een gebied van 880 ha. van het Waterschap Waarde worden drooggemalen en kan het dorp Waarde eveneens geheel droogvallen. Reeds voordat de dijk bij de Rijksweg gesloten was, is met de lozing langs natuurlijke weg begonnen. Het zat wel mee gisteren. Het was uitstekend weer om een dijk te sluiten en men kon zich bijna niet meer voor stellen, hoe het hier moet zijn geweest in stormachtige, donkere nachten. Voor al niet bij het horen van de gramofoon- plaatjes, die zonder onderbreking wer den gedraaid en de radiomuziek, die door sterke luidsprekers over het ter rein galmden. Een animerend muziekje, dat het gesjouw met de zandzakken wei veraangenaamde! Al geruime tijd van tevoren was in de berm van de Rijksweg, aan het eind van de Lavendeldijk in de richting van Kruiningen, over een afstand van on geveer 400 meter een houten plankier geslagen. Tussen deze brug en de Rijks weg waren hoge pijlers van zandzak ken, in totaal 13 stuks, gemaakt, die elk een omvang van een meter o£ 8 hadden. Deze vormden a.h.w. een re servoir van zand voor de hele dijk. Gistermorgen om half zeven zjjn een kleine 800 arbeiders aan het werk ge togen om de kop van deze pijlers weg te halen en in de open vakken In de berm te deponeren. Toen de voorraad hier was uitgeput werden nieuwe zand zakken uit het grote depót aan het be gin van de weg naar Waarde verder met vrachtwagens aangevoerd. In de hele djjk zijn ongeveer 100.000 zandzakken verwerkt. HET PLEIT BESLECHT. Omstreeks 8 uur gistermorgen was het pleit al beslecht: de dijk lag er. Toen de arbeiders begonnen, stond er op sommige plaatsen van de weg nog enkele decimeters water, maar een paar uur later was de weg droog. In de loop van de dag werd de dijk ca. 4 me ter breed opgehoogd tot 3 meter boven N.A.P. Om even elf uur, toen de waterstand het hoogst was, hield de dijk zich uit stekend. Op de Rjjksweg stond onge veer een halve meter water. Er waren nog enkele onbeduidende lekjes, die echter geen gevaar meer opleverden en afgesloten konden worden. De houten brug blijft voorlopig nog liggen. Draglines zullen klei uit het maaiveld halen om het lichaam van zandzakken te bekleden en te verho gen. Over een lengte van 1300 meter zijn thans tussen de Oostdijk en de zeedijk 8troomgaten gesloten, met inbegrip van de Lavendeldijk. Vorige week ging niet minder dan 500 meter dicht. DE PONTONDIJK. Ook het werk aan de 400 meter lan ge djjk van pontons, die met enorme met Mei en bovenop wordt tussen de Kadijk en de Rijksweg en die nu aansluit op de gisteren gereed gekomen dijk, vordert goed. Het fundament van deze dijk wordt gevormd door 19 sta len N.L.-pontons (nog een overblijfsel uit de tweede wereldoorlog), die elk 22 meter lang z(jn. Zij werden neergezet tussen houten palen, die diep in het terrein waren ge slagen. De pontons werden volgestort met klei en erbovenop wordt tussen Kansen voor Zeeuwse meisjes. Bij voldoende deelname zal er aan de Vakschool voor meisjes te Goes een 3- jarige vóóropleiding voor lerares bij het Nijverheidsonderwijs verbonden worden. Deze opleiding is geheel nieuw en be doelt leerlingen in het bezit van het ge tuigschrift van de primaire opleiding van een Nijverheidsschool of Landbouwhuis- Uoudschool met een helder verstand en handige handen geschikt te maken voor de opleiding voor lerares bij het N.O. Men kan na deze vooropleiding in drie Jaar worden opgeleid voor lerares bij de naaidvakken. Na, voor koken en voe dingsleer, N 8, voor huishoudelijk werk en wasbehandeling, N 7, voor landbouw- huishoudonderwijs, N 19 en voor land en tuinbouwkunde, N 21. Waar er een groot gebrek aan be voegde leerkrachten bij het Nijver heids- en Landbouwhuishoudonderwijs bestaat,, in het bijzonder in onze pro vincie, is het van groot belang, dat in Goes, centraal gelegen, deze voorop leiding komt, waardoor meerdere Zeeuwse meisjes dan voorheen de kans krijgen in de toekomst lerares te wor den. De kosten voor de ouders zijn van zelfsprekend veel minder hoog, dan wanneer de dochters buiten de pro vincie gestuurd moeten worden. Het beroep van lerares is een bij uit stek vrouwelijk beroep. Ook wanneer de jonge lerares haar beroep opgeeft om echtgenote en moeder te worden, zal het geen ze geleerd heeft te pas komen in ei gen huishouding en bij de opvoeding van haar kinderen. Gaarne vestigen we hier ook nog eens de aandacht op de opleiding voor lerares in de naaldvakken. Na, die eveneens aan deze school gegeven wordt. Als regel heeft men als vooropleiding hiervoor no dig M.U.L.O. A., of een ander daarmee gelijkgesteld diploma plus het bewijs, dat men de Vormingsklas doorlopen heeft. Deze 1-jarige Vormingsklas geeft een al gemene huishoudelijke vorming en is enerzijds uitstekend geschikt om leerlin gen der Middelbare scholen in korte tijd enig begrip van de huishouding en wat daarmee samenhangt, te geven vóór ze het maatschappelijk leven ingaan, an derzijds is het een goede overgang van de Middelbare of M.U.L.O.school naar de leraresopleidingen. Nadere inlichtingen geeft de directrice gaarne op haar spreekuur Dinsdags van 24.30 .uur aan het schoolgebouw, Wijngaardstraat 3, Goes. Benoeming bij Waterschappen. Bij K. B. zijn benoemd in de provin cie Zeeland: met ingang van 6 Mei a.s. tot dijkgraaf van het waterschap Oud- Vossemeer, H. van Gorsel, te Oud- Vossemeer; en met ingang van 9 April 1953 tot dijkgraaf van het waterschap Stavenisse, C. van Putte te Stavenisse. aan de palen vastgespijkerde planken een lichaam van zandzakken aange bracht. De verdediging aan beide zijden van de pontondijk bestaat uit zandzak ken, waarop klei wordt gestort. Het geheel wordt met rijshout afgedekt. Enkele grote kranen zijn opgesteld op bakken, die in het maaiveld zijn ge varen. Met grote happen wordt de Mei weggehaald en in de pontons gestort. Ir Th. Heijblom, hoofd.-ing.-directeur van de Rijkswaterstaat in Zeeland, die gisteren een kijkje op het werk kwam nemen, toonde zich zeer ingenomen met liet bereikte resultaat. „Het is een suc cesvolle week. Het gat bjj Bath is dicht, nu ook dit gedeelte en bovendien kon de pendeldienst gaan draaien", zo zei hÜ- 32 leerlingen ontvingen het diploma. Tijdens de eindles van de Rijks- landbouwwinterschool, die gistermid dag in het schoolgebouw te Goes werd gehouden, heeft de secretaris van de Zeeuwse Landbouwmaatschappjj, mr 3. F. G. Schlingemann, meegedeeld, dat de school dit jaar 60 jaar bestaat. In October zal dit feest luisterrijk ge vierd worden. De Z.L.M., zo werd verder mee gedeeld, bestaat dit jaar 110 jaar. Aan 32 leerlingen kon de vice- voorzitter van de Commissie van Toe zicht, de heer Linden bergh, het eind diploma itreiken. Tevoren hadden de docenten, ir E. H. Gastman en de heer C. L. de Wilde de leerlingen nog even duchtig aan de tand ge voeld. Bij deze gelegenheid hield ir Gast man aan de hand van zelf geteken de weerkaarten, een zeer interessan te verhandeling over verloop van het weer omstreeks 1 Februari j.l. Zeer duidelijk toonde ir Gastman aan, hoe de ramp zo een ongekende omvang heeft aangenomen. In zijn felicitatierede wees de heer Lindenbergh op het grote belang van het landbouwonderwijs. „Een troost voor velen is", zo werd gezegd, „dat wie nummer één is op school, niet al tijd nummer één is in de praktijk'" De heer Lindenbergh wees er met nadruk op, dat voor het volgen van de lessen op de landbouwschool een uitgebreidere opleiding dan de lage re school gewenst is. De Directeur van de school, ir J. Versteegh, wees in zijn toespraak in het bijzonder op de vervolgcursussen, die aaa de school worden gehouden. Namens het gemeentebestuur van Goes sprak wethouder J. J. van Melle, Mr Schlingemann reikte aan de drie beste leerlingen, de heren W. A. G. Dekker (nog nooit aan de school had iemand zo'n hoge puntenlijst be haald), A. van Westeinde en .A. Remein een boekwerk uit. De heer G. Hoek ontving het gedenkboek van de C.B.T.B., dat namens de C.B.T.B. werd uitgereikt. Namens de leerlingen sprak de heer F. A. van Gilst en namens de ouders de burgemeester van Baarland en Oudelande, de heer W. van Liere. DE GESLAAGDEN. De volgende leerlingen slaagden: C. J. Adriaensens, Lewedorp; L. K. Breure, St Maartensdijk; Th. de Bruyne, Colijnsplaat; A. H. Colpaart, Woens- drecht; W. A. G. Dekker, Wemeldinge; L. Douw, Kamperland; J. van Driel, Kats; J. J. van Fraassen, Waarde; F. A. van Gilst, 's-Heer Abtskerke; A. M. Heyboer, Wissenkerke; G. Hoek, St Maartensdijk; L. J. de Jager, Wolfaartsdijk; M. W. Kloet, St Maartensdijk; M. J. Klompe, Bruinisse; D. de Koeyer, Biezelinge; J.W. Koopman, Zierikzee (Gouweveer); P. v. Liere, Oostkapelle; J. A. Lievense, Nieu- werkerk; K. Lindenbergh, Wolf aartsdijk; C. J. Luyk, Steenbergen; A. Minnaard, 's-Heer Abtskerke; J. H. van Nieuwen- huizen, Kruiningen; K. G. L. van Nieu- wenhuijzen, Rilland; J. C. Nijsse, Oude lande; A. Remijn, Lewedorp; G. Rijk, 's-Heer Arendskerke (Baarsdorp); J. R. H. Scheele, Goes; J. Smits, Borssele; J. A. Timmers, Steenbergen; J. Verstelie, Wolfaartsdijk; A. van 't Westeinde, Nieuwdorp; I. Zandee, Wolfaartsdijk. Afgewezen: 1 leerling. Met de camera bij de Kadijk. Met welke moei lijkheden men te [compeji heeft flehad bij de ,actie-Kadijk' bewijzen deze foto's. Met grote snelheid stroomde het water bij eb en bij vloed onder het houten plankier, dat men vanaf de Lavendel- dijk langs de Rijks weg naar Kruinin gen had pebouuxJ. Voortdurend trilden de planken onder 't geweld van 't door stromende water {men lette bij de on derste foto op het enorme verschil m hoogte). Dit plankier vormde als het ware het sluitstuk van de dijk en daartoe had men, zoals de onderste foto laat zien, op tal van punten zand- zakkenreservoirs in gericht. Naar wij vernemen zal de nieu we weg langs Oostdijk in de twee de week van Mei voor alle ver keer worden opengesteld. Daar door zal de' verbinding van Zuid- Beveland met overig Nederland een zeer belangrijke verbetering ondergaan. Ingezonden Mededeling (Adv.) Keuó in QaiteCia U qhoi&i yew-obden Letterlijk IEDERE vrouw kan mooi zijn 1 Wederom een echt goed Castella-pro- ductde nieuwe Castella Bloemen- zeep, onverpakt, zodat U de mooie kleuren kunt bewonderen... en geurend naar frisse rozen. De prijs Slechts t-w-i-n-t-i-g cent 1 Nu kan in waarheid IEDERE vrouw een aantrekkelijk, fris uiterlijk heb ben... nu kan letterlijk IEDERE vrouw mooi zijn. Er is altijd een juiste soort Castella voor Uw huid of Uw beurs. U kunt zich houden aan de nu klassiek geworden Castella Schoonheidszeep (32 ct... en mocht Uw huid vragen om zeer rijk schuim, dan ligt er Castella Spécial (32 ct) op U te wachten. Ten slotte: wilt U een klein bedrag besteden en toch een echte merkzeep kopen, gegarandeerd door een befaamde naam, dan is er nu de nieuwe Castella Bloe menzeep van 20 cent. Een groot belang van de landbouw. Op 1 Augustus wil men het in gebruik nemen. Er is kortgeleden een begin gemaakt met de restauratie van het zwaar be schadigde en lelijke silogebouw van de voormalige meelfabriek op bet industrie terrein te Middelburg. Als het werk normaal voortgang kan vinden, zal een ver nieuwd gebouw op 1 Augustus a.s. door de Coöp. Silovereniging „Middelburg" in gebruik kunnen worden genomen. Dan zullen de landbouwers, de handelaren en wellicht ook regeringsinstellingen hun granen hier in bewaring kunnen geven. De silo is uitstekend gelegen aan het kanaal door Walcheren, vlak bij de spoor lijn en even van de Rijksweg. Zo zal het omstreeks 60 jaar oude gebouw, dat bij gebrek aan bestemming eerst zou worden afgebroken, een nieuwe en naar gehoopt wordt een goede toekomst tegemoet gaan, in het belang van de landbouw. Maar voordat het zover is, zal er nog heel wat moeten gebeuren. De zware muren - ze zijn 70 cm. dik - hebben, toen aan het eind van de oorlog een vlakbij gelegen munitiescheepje in de lucht vloog, door bom- en granaatinslag ernstig geleden. Op sommige -plaatsen zijn ze fi naal doorboord, Bouwsteigers worden opgetrokken om deze muurgedeelten te kunnen herstellen. Waar de schade min- ernstig is, wordt bij het herstel van hang steigers gebruik gemaakt. Bovenop de afgeknotte silo wordt een betonnen vloer gelegd en daarop wordt een muur gebouwd met een brede om loop. Het grootste gedeelte van de muur Ingezonden Mededeling (adv.). van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f0.95, f 2.40 en f8.88. Goese stationschef jubileert vandaag. Vandaag ls het 40 jaar geleden, dat de heer B. H. Meeuwisse, stationschef te Goes, als leerling te Helno ln Over ijssel in dienst trad van de Nederland se Spoorwegen. Éen bewogen /tig jaar heeft de heer Meeuwisse geleefd tussen de treinen en heeft hy dé enor me ontwikkeling van het bedrijf mee gemaakt. Twee wereldoorlogen en een watersnoodramp van ongekende om vang hebben de jubUerende stations chef voor grote opgaven geplaatst. Maar hy heeft zich er doorheen gesla gen en thans zegt de jubilaris: „Met voldoening kan ik terugzien op mfjn lange werktijd en Ik prijs my gelukkig, dat lk een van de weinigen ben, die dit mogen beleven." Het leven van de Jubilerend» stati onschef la vol afwisseling geweest. Van Helno werd hij overgeplaatst naar Nij megen en de volgende standplaats was in '19 Heerlen. Hier haalde hfj zijn hart op in d» toen zich ontwikkelend» mijn streek. Het transport nam enorm toe en dat moest de heer Meeuwisse juist hebben. In Groningen, waar hij adjunct- chef werd in 1924 kon hij zich toeleg gen op het agrarische vervoer en in de oorlogsjaren in Amsterdam op de Riet landen op het scheepsvervoer. Ja, dat was een moeilijke tijd ln Amsterdam ln die oorlogsjaren. Maar het was ook de prettigste tijd, die de heer Meeu wisse daar meemaakte. In Amsterdam heeft hij zijn hart verloren en als hij gepensionneerd wordt trekt de heef Meeuwisse als het even kan terug naar Amsterdam. Mevr. Meeuwisse raakte haast ln vervoering toen we over Am sterdam praatten. Maar dat ls geen wonder. Maar ook de tijd in Goes, waar de heer Meeuwisse in 1948 kwam, is heel prettig geweest. Vol lof ls de stations chef over het Zeeuws» publiek. Het station te Goes, als middelpunt van Zeeland, heeft zijn warme belangstel ling. De verstandhouding met het za kenleven is reuze goed en ook hier kan hij zich ten volle wijden aan zijn oude liefde, het goederenvervoer. Vandaag ls het feest op het station In Goes, feest, te meer omdat zojuist het rechtstreeks verkeer met overig Nederland weer is hersteld. komt op een hoogte van 22 meter, ter wijl het deel aan de kanaalzijde 24lA m. hoog zal worden. Op de aldus gevormde zolder, die door een plat dak wordt af gedekt, is plaats voor de nodige machi nes. Elevators zuigen het graan in de 16 cellen, die het allergrootste gedeelte van de silo uitmaken. Deze cellen zijn 15 meter diep, 3 meter lang en 3.90 meter breed. Zij lagen vol met puin en hout, dat zoveel mogelijk door de opening voor de graanafvoer aan de onderkant is verwijderd. Een houten bak hangt aan stevige touwen van een houten stelling bovenop de silo. Deze bak doet dienst als lift voor dé arbeiders, die in de cellen het puin moeten stukslaan. De Ijzeren trekstangen, 40 per cel en elk 32 millimeter dik, zijn op 16 stuks na spoorloos verdwenen. Er is heel wat ijzer nodig om de zaak weer in de oude toe stand te brengen. Niet minder dan 1200 lassen zullen moeten worden gemaakt. Uiteraard moet ook een volkomen nieu we electrische installatie worden aange legd, want van de oude is weinig over gebleven. De beide ruimten over de ge hele lengte van de silo, die onder de cel len zijn gelegen, zullen waarschijnlijk als bergruimte worden gebruikt. Hierin wor den betonnen vloeren gelegd. Als de restauratie eenmaal een feit zal zijn, zal het oude gebouw een fraai ge zicht opleveren. De brede muurpanelen zullen met een speciale verfstof worden bewerkt en crème van kleur worden. De tientallen rozetten van de trekstangen ln de buitenmuren worden zwart geschil derd. De overblijvende muurvlakken blijven onveranderd. Het vrijgekomen puin wordt gebruikt voor een nieuwe weg naar het siloterrein en vlak bij de silo zal een apart transformatorhuisje worden gebouwd. ZEEUWSE MEDEWERKING AAN NATIONAAL PROGRAMMA. Het Nationaal programma, dat op Ko ninginnedag door de beide zenders zal wor den uitgezonden, is ditmaal voor een deel >ok gewijd aan Zeeland, 's Morgens om 7.40 uur zal onder de titel „Com nu met sangh" een programma van liederen uit Valerius' Gedenckclank worden uitgezon den. Het wordt uitgevoerd door een com binatie van Goese koren onder leiding van Adriaan Kousemaker. Zoals reeds gemeld, zullen 's middags van 1.15 tot 1.25 uur ca- rillonklanken uit Middelburg door de aether klinken. De beiaard van de Lange Jan zal dan worden bespeeld door de heer Th. C. Ferwerda. Tenslotte ls er 's avonds om 9.20 uur een uitzending uit de Concertzaal te Zierikzee. Daar spelen de .Jonge Fliere fluiters" onder leiding van Johan Jong met medewerking van Peter de Boorder. De stem uit het noodgebled wordt ver tolkt door een dichter-zanger uit Zierikzee, de predikant-burgemeester van Noord- [ouwe ca eea Nederlandse Ingenieur uit Straatsburg. Leider ca commentator Uf dit prognauDA is Jobsa Bodsgravea, Eindles Tuinbouwwintercursus te Heinkenszand. In een der lokalen van de R.K.-la- gere school te Heinkenszand vond de eindles plaats van de 2-jarige algemene tuinbouwcursus. Nadat de leider der cursus de heer Jos, Eggermont, de aanwezigen had verwelkomd, waaronder de leden van de commissie van toezicht, volgde eerst de openbare eindles. Bij ontstentenis van de Rijkstuin- bouwconsulent voor Zeeland en West- Noord-Brabant ir W. van Soest, reikte de heer C. L. de Wilde, leraar in alge mene dienst bij de Land- en Tuin- bouwwinterscholen, uit Goes met een korte toespraak de diploma's aan na volgende cursisten uit: Jan de Engels man, M. Murre, Anton van Damme, Mar. Deker, Joh. Witte, Leendert Nieu- wenhuijse, Kees Boonman, Joh. Poel man, Gerard Sanderse, Laurens Ver- schiere, Corn. Raas, G. Murre, W. Da- vidse, Joz. Proost en Ko de Hamer. Het lid van de Commissie van Toe zicht de heer Jac. Nijsse ut Heinkens zand feliciteerde de cursisten met het behaalde succes en bracht dank aan de leraren voor de toewijding en ambitie waardoor de cursus op een oog peil was gebracht. De cursist W. Davidse sprak namens alle geslaagden en overhandigde onder applaus aan de docenten een geschenk onder couvert. Wegens overvloed van copy en advertenties zal het Zeeuwsch Weekend niet vandaag, doch mor gen verschijnen. Onze postabon- nees maken wjj er op attent, dat zy 'a Zaterdags hun krant op het postkantoor in hun gemeente kunnen afhalen. Uitreiking getuigschriften Nijverheidsonderwijs. Aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Vlissin- gen, werden in tegenwoordigheid van leden van de Commisse van Toezicht, drecteur en leraren, de getuigschriften voor de 2-jarige vervolgcursus uitge reikt: Werktuigbouw: P. Beun, J. Huiszoon, A. P. van Luijk, J. A. Mallie en J. A. van Nieuwland. Scheepsbouw: W. van Balen, H. waardoor de cursus op een hoog peil Plaatwerken: C. Baak en A. Ver meulen. „Beldenhuis" wordt pastorie. B. en W. delen aan de raad mede, dat het „Beeldenhuis" aan de Hendrikstraat kan worden verhuurd aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente voor de prijs van 1000..per jaar. De kerkvoogdij wil liet gebouw huren als woning voor de nieuwe predikant. Vorig jaar nam de raad het besluit om het gebouw te verhuren aan het Rijk voor het stichten van een internaat ten behoeve van Ambonese scholieren. Door verschil lende omstandigheden is dit internaat niet tot stand gekomen en heeft het Rijk de huurovereenkomst beëindigd. Eervol ontslag lerares. B. en W. stellen voor aan mej. G. M. Th. Berger met ingang van 1 Mei a.s. eer vol ontslag te verlenen als tijdelijk lerares in stofversieren en tekenen aan de gemeen telijke industrie- en huishoudschool. Uitvoering Matthaus-Passion op 29 April a.s. Woensdag a.s. zal in de St Jacobskerk, alhier, uitgaande van de Vlissingse Ora torium Vereniging, een uitvoering wor den gegeven van de Mathaus-Passion van J. S. Bach. Vooraanstaande solisten uit Holland en musici van het Residentie orkest zullen hun medewerking verlenen. Als solisten zijn te vermelden: Mea Na- berman, Roos Boelsma, Han le Fèvre, Willem Ravelli en Henk Kroes. Uit het Residentieorkest: Jaap Stotijn, Hans de Roo, Timme, Peetoom e.a. (Voor Willem Ravelli zal dit het laatste bezoek gel den aan het podiumleven in Zeeland, daar hij dit jaar zijn werkzaamheden als solist neer zai leggen.) Clavecimbel: mevr. Maclaine Pont; kerkorgel Piet Broerse; Jongenskoor: Vlissings jongens koor. Het geheel staat onder leiding van Jan Kuiler. Ook Z. Vlaanderen heeft de gelegen heid deze uitvoering te bezoeken. Na af loop vertrekt er om 23.20 u. een extra boot uit Vlissingen naar Breskens. Het heeft de V.O.V. grote inspanningen ge kost om trots alle bovenmenselijke te genslagen als in de maand Februari j.l. in Zeeland het grote werk van de com ponist J. S. Bach als een gedenkzuil in deze tijden voor de inwoners van Zee land in het bijzonder te vertolken. Aanwinsten Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de Openbare Leeszaal en Biblio theek te Goes zijn o.a. de volgende boeken opgenomen: Bulthuis, Feest voor Pauline; Bruyn- Ouwehand, Het stenen hart; Dumas, De drie Musketiers; Eberlee, De wa genmenner; Gijsen, De vleespotten van Egypte; Hobart, Huis der genezende handen; Kastner, Klein grensverkeer; Mauriac, Het snert jong; Morgan, De bron; Norel, Doctor Frans; Pézeril, Rue Notre Dame; van Rossum, De ge stolen roos; van Rossum, Een lied in een vreemd land; Rutgers v. d. Loeff Basenau, Voor een kans op geluk; Roothaert en Romijn, Een avondje in Muscadin; Sedges, Carrousel; Oursler, Boys Town; van der Wal, Yagé; Wal schap, Het kind; Young, Storm over Afrika; Young, Zij zoeken een vader land; Simenon, La première de Mai- gret; Gibbs, Blood relations; Hilton, Random Harvest; Petry, The street; Shaw, the ttoung lion»; Waugh, A •handrull of oust; Tramp, Wichelroede «a rnmtshm momum, QsssMm v«r- schijnselen; Darrow, Van barnsteen tot kernchemie; Aisberg, Zo werkt de tele visie; Rhein, Gij en de electriciteit; Alg. Geschiedenis der Nederlanden, dl. 4; van Loon, De geschiedenis van de Stille Zuidzee; v. d. Post, De kloof; Lodewijckz, Nieuw-Zeeland; Cnossen, Emigratie; Bot, Als de Noordwester woedt; Basseches, Stalin; Smith, Flo rence Nightingale; Godefroy, Het aqua rium; Pagano, Helsinki, 1952; Hegeier, Mammie waar kom ik vandaan? Hout man, Knutselen met waardeloos mate riaal; Ginneken, De studie der Neder landse streektalen. 30 Juni a*s» paardententoonstelling op de Beestenmarkt* Dinsdag 30 Juni a.s. zal op de Beesten markt, alhier, de bekende jaarlijkse paarden tentoonstelling en paardenmarkt gehouden worden. Aangevoerd zullen worden luxe-, werk- en slachtpaarden. Evenals vorig jaar zullen meerdere me dailles beschikbaar gesteld worden, bene vens de wisselbeker voor het beste slacht- paard en een lauwertak voor de groots'.e aanvoer van handelspaarden e.d. In 1952 is de wisselbeker uitgereikt aan de firma J. Leijnse Zn te Middelburg. Ter dekking van de onkosten heeft de minister een ver loting goedgekeurd. AAGTEKERKE Arbeider brak been. Toen de arbeider P. Boone te Aagtekerke Woensdagmid dag op het bedrijf van de heer A. Boste laar behulpzaam was bij het begeleiden van kalveren kwam een der dieren te vallen. Het kalf kwam op het been van B. terecht met gevolg, dat de arbeider zijn been brak en in het ziekenhuis moest worden opgenomee. AXEL Ouderavond. Door de Chr. Schoolver. werd een drukbezochte ouderavond be legd in de Chr. Kleuterschool aan de Ds Jan Scharpstraat. Na de opening door het hoofd der school, de heer J. J. de Ridder, die een toespraak hield over: „Bouwers aan de jeugd", werd door één der onderwijzers, de heer H. Groot Nibbelink, een inleiding gehouden over„De Godsdienstige op voeding van het kind". Een der onder wijzeressen, mej. E. M. de Krijger hield een beschouwing over haai' taak en er varingen ten opzichte van de leerlingen, onder de titel: „Mijn kleine Axelaartjes". Wegens spoedig vertrek naar Opende sprak de onderwijzer de heer P. de Witte een afscheidswoord. KLOET IN GE Samenkomst Jonge Kerk. Op een sa menkomst van de jonge kerk, in de con sistorie der Ned. Herv. kerk, alhier, heeft ds J. Jellema het onderwerp „Paulus de Apostel" ingeleid. KORTGENE Bomen worden gesnoeid. Nu de straten van het dorp gereinigd zijn heeft men ook de bomen in de Voorstraat gesnoeid. Men is van mening dat kort gesnoeide bomen in leven blijven. OOSTKAPELLE Oudste inwoner overleden. De oudste inwoner van Oostkapelle, de heer C. Maas, is dezer dagen overleden. De over ledene bezette indertijd jarenlang een raadszetel voor Gemeente Belang. Hij be reikte de leeftijd van bijna 91 jaar. De begrafenis zal morgen plaats vinden. RET RANCH EM EXT Opbrengst collecte. De Emmabloemcol* lecte heeft alhier f 32.82 opgebracht. ST. ANN ALAND Hervatting busdienst. Nu de Provin ciale weg van Sint-Maartensdijk naar Stavenisse vrij gegeven is, ligt het in de bedoeling van de autobusondernemer Krijger uit Goes om de busdiensten op Stavenisse te hervatten en ook enkele diensten via Sint Annaland in te lassen. Zonder Onderwijzeres. Nu mej. Adr. Duijnhouwer uit Scherpenisse, die tijde lijk werkzaam was aan de O.L. School te Sint-Annaland en met ingang van de ze week weer naar Stavenisse vertrok ken is, heeft men momenteel op de O.L. School geen onderwijzeres. WEMELDINGE B.B. bijeenkomst. In het C.J.M/V.-ge- bouw alhier vond onder leiding van bur gemeester C. N. F. van Sas een verga dering plaats, uitgaande van de bescher ming burgerbevolking. In zijn openings woord wees de burgemeester op het sym pathieke doel om burgers te beschermen tegen mogelijke aanvallen in tijden van oorlog of bij rampen. Als spreker trad de heer H. B. Pilaar, kringhoofd van Zuid Beveland. Hij sprak over de rich ting en doel van deze beweging en gaf een uitvoerige uiteenzetting van de B.B. Ook werden nog enige films vertoond. Als blokhoofden werden aangesteld de heren. Jac. Hoogesteger Mz. en N. de &f \1 Johz. WISSENKERKE B.B. Ook alhier werd een bfjeenkomd belegd voor het verkrijgen van vrijwil ligers voor dé organisatie bescherming burgerbevolking. Deze bijeenkomst, die werd gehouden in café „De Kroon" stond onder leiding van de wnd. burgemeester M. de Nooyer. De heer Pilaar uit Goes gaf een uiteenzetting van de technische zijde der B.B., waarna enkele films ver toond werden. YERSEKE Slechte krabbenvangst. De vissers op zeekrabben klagen over zeer geringe vangsten, soms zelfs van niet meer dan y2 kg. per dag. Zij menen, dat er onder deze dieren een ziekte heerst, die veel slachtoffers maakt. Anders is deze ge ringe vangst moeilijk te verklaren. ZAAMSLAG Geslaagd. Te Rotterdam slaagden voor vroedvrouw, de dames: C. J. Moens en A. G. Verlinde, alhier. De beëdiging had plaats in tegenwoor digheid van de Staatssecretaris van Volksgezondheid dr P. Muntendam. De geslaagden hebben hun opleiding genoten aan de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Rotterdam. B.B. Na een openingswoord door de burgemeester, heeft de heer Roelants, hoofd van de kring Oost Z. Vlaanderen van de bescherming burgerbevolking een uiteenzetting gegeven van deze organi satie. Alle aanwezigen meldden zich aan als medewerker, waarover de burgemees ter zijn voldoening uitsprak. Ook wer den op deze avond enkele films vertoond. Borstbeeld van Generaal Snijders op vliegbasis Soesterberg. De burgerij van Soest en Soesterberg zal de vliegbasis Soesterberg een borst beeld aanbieden van generaal Snijders, die als de belangrijkste initiatiefnemer van de vliegbasis geldt. Het borstbeeld wordt vervaardigd door een beeldhouwer te Roermond. De ont hulling zal op 4 Juli a.s. geschieden in de officierscantine aan de kampweg. De ze plechtigheid zal worden verricht door de burgemeester van Soest, die ook de Initiatiefnemer van dit plan is.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2