Brandweerlieden en burgers gewond ontploffing te Amsterdam bij r Grote heidebrand op de Veluwe Klachten over Rampenfonds zijn ongegrond Dienst Kruiningen-Perkpolder kan dit jaar nog hervat worden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND AcethyleencyUnder sloeg door muur heen ZAAK-CHRISTIE BEHANDELD Van tientallen huizen en winkels vlogen de ruiten in scherven en werden deuren ontzet SCHIETPARTIJ TE JERUZALEM K,V«P, en A.R. voor inschakeling PJB.O,-orgaan bij prijsbeheersing Pruimen en kersen staan in bloei. Voile van de Koningin had Petertjes belangstelling, Uitlating van mr d'Ailly over Schouwen door lid G.S. slag in de lucht genoemd Ultgaves Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VUssingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2459 Abonnementsprijs 3 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnrnmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord DONDERDAG 23 APRIL 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J, Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.26 u., onder 19.52 u. Maan op 15.04 u., onder з.39 u. Hoogwater Vrijdag 24 April: Vlissingen: 11.28 u. 1.35 m., 23.44 1.24 m. Terneuzen: 11.55 u. 1.57 m., u. m. We- meldinge: 0.09 u. 0.98 m., 12.46 u. 1.32 m. Zierikzee: 12.32 u. 1.16 m., u. m. Gisteren zijn voor de rechtbank te Londen 19 getuigen gehoord in de zaak tegen de 55-jarige John Chris tie, die beschuldigd wordt van moord op zijn 54-jarige vrouw en drie meis jes van resp. 19, 24 en 25 jaar. Hij luisterde met gebogen hoofd naar de openbare aanklager, die verklaringen voorlas, die Christie tegenover de po litie heeft afgelegd. Zijn vrouw had, volgens Christie, teveel van een be paald soort tabletten ingenomen en was daardoor gestorven. Hij had haar na haar dood begraven onder de vloer. Met de andere drie meisjes, die hem geld hadden willen afpersen of chan tage op hem plegen, had hij gewor steld. Hij wist zich echtersteeds niet te herinneren hoe zij waren overleden. Toen de openbare aanklager de af wijkende lezing gaf, die is opgebouwd fit de gegevens die de politie verza meld heeft begon Christie tekenen van emotie te vertonen, hij kreeg een kleur beet op zijn knokkels en schoof ze nuwachtig heen en weer. De openbare aanklager verklaarde dat drie van de vrouwen waren over leden tengevolge van wurging of door kolendampvergiftiging. De dood van Christies vrouw was echter te wijten aan verstikking. Bij de drie andere vrouwen waren tekenen van kort te voren plaats gehad hebbende, niet na der te noemen gebeurtenissen waarge nomen. Het getuigenverhoor wordt op 29 April voortgezet. DEENSE REGERING AFGETREDEN Bij de Deense verkiezingen hebben de sociaal-democraten de leiding ge- kri gen met 33 zetels, twee zetels meer derheid. De Deense premier Eriksen heeft thans Koning Frederik het ont slag van zijn regering aangeboden. Men verwacht, dat thans een sociaal democratische regering zal worden ge vormd. De Deense regeringscoalitie bestond uit conservatieven. BRITS-FGYPTISCHE BESPREKINGEN. Naar te Cairo wordt meegedeeld, zal generaal Naguib de Egyptische dele gatie bij de komende besprekingen met Engeland over de Kanaalzone leiden. De delegatie zal verder bestaan uit mi nister van Buitenlandse Zaken dr Fawzi en de voornaamste leden van de Egyptische revolutionnaire raad. De besprekingen zullen 27 April be ginnen. Tien brandweerlieden werden gewond, waarvan vier ernstig en vijf en dertjg burgers liepen sneden in gezicht en handen op, toen gisteravond in een smederij in de Ruyschstraat te Amsterdam een cylinder met acethyleen- gas in de lucht vloog. Van een twintigtal huizen in de buurt en van een aantal winkels zijn nagenoeg alle ruiten gesprongen. Het lijkt alsof in de straat een bom is ontploft. De smid, die boven de smederij woont, hoorde kort na zes uur een hem verdacht voorkomend gesis. Hij begaf zich naar de smederij waar drie cylinders stonden, die hij 's middags had ontvangen. Hij nam vuurverschyn- selen aan de onderkant van een der cylinders waar en rende meteen naar buiten om met behulp van een brand melder alarm te slaan. Juist toen de brandweer arriveer de en tien brandweerlieden de inmid dels in de smederij ontstane brand wilden gaan blussen ontbrandde de cylinder aan de onderkant. Als een raket schoot de cylinder door een bin nenmuur en ontplofte met een luide slag. De brandweermensen werden door de luchtdruk over de straat ge slingerd en liepen, doordat de explosie met een hevige steekvlam gepaard ging, ernstige brandwonden aan hoofd en handen op. De straat, waar de smederij stond, lag bezaaid met duizenden scherven. Spon ningen waren uit de kozijnen gerukt, deuren ontzet en een aantal plafonds gescheurd. In sommige woningen was het meubilair in de voorkamers door elkaar geworpen. In Jeruzalem is gisteren gevoch ten tussen leden van het Arabisch Legioen en Israëlische militairen, vlak nadat de Gemengde v. apenstilstands- commissie voor Palestina" der V.N. bij een was gekomen om een incident te bespreken, dat voordien had plaats ge vonden. Volgens Israëlische zegslieden werden zes Joden gewond, volgens de Arabieren vier Burgers en politieman nen gedood en dertien politiemannen en burgers gewond. Waarnemers te Tel Aviv noemden dit incident een der ernstigste, dat na de wapenstilstand van 1948 is voorgekomen. Waarnemers der V.N. hebben met radiozenders uitgeruste jeeps in het ge bied waar geschoten is opgesteld. Een niet ongevaarlijk karwei, want sluip schutters vuurden gisteravond nog zo dra auto's, lichten of mensen werden waargenomen. Rechtshandelingen Landbouwgronden, (Van onze parlementaire redacteur). Het debat over de rechtshandelingen Landbouwgronden dat voor de tweede maal in een impasse was geraakt is gisteren weer op gang gekomen, nadat de K.V.P.-fractie het onaanvaardbare amendement had gewijzigd en minister Mansholt met een nota van wijziging was gekomen. De scherpe kantjes wer den er op deze manier afgehaald, hetgeen echter niet betekende, dat het meningsverschil was opgeheven. De inwoners, die in paniek de straat kwamen opgehold, werden door ver pleegsters uit een nabij gelegen zie kenhuis verbonden. Enkele recher cheurs, die toevallig vlakbij de smede rij liepen werden nog door de smid gewaarschuwd, doch ook zij werden over straat geslingerd. Een juist na derende tram kon nog tijdig tot stil stand worden gebracht. Nog vrij onverwacht staan nu in Zee land de pruimen- en kersenboomgaar den in bloei. Enkele voorlopers kon digden zich vorige week reeds aan, maar nu zijn eensklaps alle pruimen- en kersenbomen overladen met een i jke pracht van witte bloesemDoor het fraaie zonnige weer van de laatste dagen zijn de knoppen ineens open gesprongen. Het zijn nu enkel nog maar de pruimen en kersen, maar de peren zullen spoedig volgen en dan zullen ook weldra de appelbomen met deze pracht bekleed zijn. Voor hen die willen genieten van deze bloesem- weelde zijn er thans op Zuid-Beveland schitterende tochten te maken. We noemen slechts de weg van Goes naar s-Gravenpolderde omgeving Kapel- le-Biezelinge en Wemeldinge. Overal is het even mooi en ongetwijfeld zul len velen er in de eerstkomende dagen op uittrekken om hiervan te genieten. V- JJ Afschaffing weeldebelasting van 30 procent .Vandaag is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat opheffing beoogt van de weeldebelasting van 30 procent. Blijkens de M.V.T. zullen in dien het ontwerp wordt aanvaard de goederen, waarvoor op het ogenblik bij levering door de fabrikant en bij invoer 30 procent omzetbelasting is verschuldigd, weer worden onderwor pen aan een heffing van 15 procent. Kind na val van veranda overleden Gisteren is te Rotterdam de 2-jarige A. v. d. Linden tijdens het spelen op de veranda van een derde etage in de Rochussenstraat, tussen de spijlen doorgekropen en neergestort. Het is aan de gevolgen overleden. De centrale vraag was evenals eer gisteren de kwestie van de prijsrege- lende bevoegdheid. Is dit bij uitstek een taak van de overheid of is er ook plaats voor het georganiseerd bedrijfs leven? De heer Droessen (K.V.P.) meende een oplossing te hebben door een bij de wet in te stellen orgaan met het opstellen van de algemene regelen van de prijsbeheersing te belasten. Dit orgaan behoeft niet persé een P.B.O.- 120 HA NATUURSCHOON VERNIELD Een klein brandje, dat gistermorgen werd ontdekt op de Elspeetse heide, gelegen rechts van de verkeersweg ElspeetNunspeet, heeft tengevolge van de vrij sterke Noordoostenwind, welke het vuur met enorme snelheid door de kurkdroge heide joeg, een op pervlakte van circa 120 hectare heide, grotendeels begroeid met vliegdennen en kleine houtopslag in een zwart ge blakerde biakte veranderd. Militairen, die in de omgeving aan het oefenen waren en die daarbij waarschijnlijk ook de brand hebben veroorzaakt, trachtten het vuur nog in zijn beginstadium te stuiten doch slaagden hierin niet. Bosbrandweergroepen uit Nunspeet, Vierhouten en Elspeet, korte tijd ge volgd door de brandweren uit Epe, Elspeet en Nunspeet alsmede het ge hele garnizoen uit Nunspeet, 1100 man sterk snelden onmiddellijk te hulp. Gelukkig wist -men te voorko men, dat de vlammen de weg over staken, waardoor de bedreiging van de daar nabije bossen kon worden afge wend. Na twee uur ingespannen ar beid had men de brand in zijn macht, maar het duurde nog twee uur voor dat ook de laatste vlam en de laatste vonk waren gedoofd. Hoewel de fi nanciële schade vrij gering is, is het verlies aan natuurschoon voor de eerst komende jaren aanzienlijk. orgaan te zijn. Hij dacht o.a. aan een raad voor grond- en pachtzaken. Zo lang deze laatste er nog niet is, kon hij er aecoord mee gaan, dat de over heid deze algemene regelen vast stelt. De wijziging van minister Mansholt had de bedoeling, om de bedrijfsschap- pen en andere organisaties in de gele genheid te stellen hun mening kenbaar te maken voordat de algemene maat regel van bestuur wordt uitgevaao- digd. De heer Vondeling (P.v.d.A.) vond het nieuwe amendement-Droes- sen een klap in het gezicht van de P. B.O. Ook al komt er een nieuw or gaan, de regering zal toch aan de S.E. R. advies moeten vragen. De verant woordelijkheid voor het prijsbeleid moet volgens de socialisten bij de re gering blijven. De familie-verhoudingen liggen niet zo vreedzaam, zo constateerde opposi tie-leider Oud. Hij was het met mi nister Mansholt eens. Het amendement Droessen noemde hij een wonderlijk staal van wetgeving, dat geen prac- tische betekenis heeft en dat in stryd is met de waarheid in de wetgeving. Het is n.l. de vraag of het nieuwe or gaan er ooit zal komen. Prof. Rornme zei, dat het amendement de bedoeling heeft de Kamer tot een uitspraak te bewegen, dat de bevoegdheid tot het stellen van algemene regelen behoort bij een P.B.O.-orgaan. Het is dus niet de taak van de overheid. Minister Mansholt bleef het nieuwe amende ment ten sterkste ontraden. Het werd verworpen met 3651 stemmen. Voor stemden de K.V.P. en de A.R. Wel zul len de grondkamers ingeschakeld wor den bij het vaststellen van de normen voor de tegenprestatie, onder goed keuring van de minister. Talrijke amendementen werden behandeld maar het grote vraagstuk of de wet een tijdelijk karakter moet hebben heeft de Kamer tot heden bewaard. 106,9 MILLIOEN IN RAMPENFONDS In het Nationaal Rampenfonds is tot gistermiddag 106,9 millioen gestort. Sinds Dinsdag is er weer een ton bij gekomen. DIEFSTAL TIJDENS WATERSNOOD Zes maanden gevangenisstraf is door het Haagse gerechtshof geëist tegen de 63-jarige P. F. de W. uit Hontenisse, die zich tijdens de stormramp ver scheidene goederen, die op zijn erf wa ren aangespoeld, had toegeëigend. FIREFLEY IN ZEE; PILOOT OVERLEDEN Bij Katwjjk is gistermiddag 'n „Fire fly" van de Marine Luchtvaartdienst op tien kilometer uit de kust in zee gestort. De piloot, de luitenant t.z. vlie ger 3e kl., F. Koops uit Den Haag werd door een helicopter uit de zee opgepikt, doch is later overleden. Dr E, Kramer, directeur-generaal voor industrialisatie Binnenkort kan de benoeming wor den verwacht van Dr E. L. Kramer tot directeur-generaal voor de industriali satie en de energievoorziening. Dit nieuw in te stellen directoraat-gene raal zal worden belast met de taken, welke op het ogenblik worden verricht door het directoraat-generaal voor de industrialisatie en het directoraat-ge neraal voor de energievoorziening. Dr E. L. Kramer, die 51 jaar is, leg de in 1924 het doctoraal examen in de economische wetenschappen af aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. In 1949 werd Dr Kramer benoemd tot wnd directeur-generaal voor de pryzen, terwijl in Juli 1950 zijn be noeming volgde tot directeur-generaal voor de energievoorziening. COLLINS OVER KOREA. Generaal Lawton Collins, chef van de generale staf van de Amerikaanse landstrijdkrachten, heeft verklaard, dat de generale staf nimmer van de regering instructies heeft ontvangen hetzij tot het behalen van een algehele militaire overwinning in Korea, hetzij tot het terugdringen van de Chinese troepen naar de Mandsjoerijse grens. Generaal Collins verklaarde dit voor een sub-commissie van de senaat, die een onderzoek instelt naar de munitie voorziening in Korea. H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdag het geheel gemoderniseerde weeshuis te Buren (Gld.) officieel heropend. Niet in het minst onder de indruk van het Koninklijk bezoek graaide de 1-jarige Petertje Monster - die door H.M. tijden* de rondgang op de arm werd genomen - in de voile op de hoed van de Koningin. Het kostte de directrice van de inrichting (links) heel wat moeite het gaasachtig weefsel uit zijn grijpgrage vingertjes te halen. Koningin Juliana had zeer veel schik in het geval. Ruppert ontzenuwt bec-l.uldiging van De Boer De heer Ruppert, voorzitter van het C.N.V. heeft desgevraagd medegedeeld, dat de beschuldiging van de ex-direc teur van „De Ommelanden", de heer De Boer, gedaan op de vergadering te Groningen inzake garanties betref fende arbitrage, volkomen onwaar zijn. Dit blijkt ook uit de acte van compro mis, die door de heer De Boer mede is ondertekend en waaraan hij en De Ommelanden formeel en moreel zijn gebonden. Verzaking van plicht tijdens watersnood De Krijgsraad te velde-Zuid heeft gisteren de sergeant-majoor L. de G. en de sergeant C. J. veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf wegens schromelijke verzaking van him plicht. Tijdens de watersnood waren zij door hun commandant te werk gesteld aan een dijk op Walcheren. Zonder daar voor toestemming van hun superieu ren te hebben gevraagd gingen zij des nachts naar huis om zich eerst de vol gende dag weer te melden. Watersnoodcommissie naar Kruiningen Naar wij vernemen zal de waters noodcommissie uit de Tweede Kamer Maandag a.s. een bezoek brengen aan het getroffen gebied van Kruiningen. Men zal zich op de hoogte stellen van de toestand in en om deze gemeente en voorts oriënterende besprekingen voeren, zoals ook op Schouwen en Dui- veland is gebeurd. GENERAAL P. ALONS: Wat er tot heden is gedaan en nog gedaan zal worden Het bestuur van het Nationaal Rampenfonds is van oordeel, dat schade aan huisraad en textiel integraal, dat wil zeggen nieuw voor oud, moet worden vergoed. In het ontwerp van wet rampschade, dat binnenkort aan de Tweede Kamer wordt gezonden, is de huisraadschade niet opgenomen. Het is de vraag, hoe het parlement hierop zal reageren. Op het ogenblik bestaat reeds de strijdvraag of het Rijk de huisraad en textielschade ook zal moeten ver goeden op bijv. een minimum-maximumbasis en dat het Rampenfonds daar boven de milieuschade zal vergoeden. Met andere woorden, of het Rijk „de boterham zal geven en het Rampenfonds de belegging". De Nationale Raad van Advies van het fonds heeft ook deze kwestie in studie. Deze en tal van andere mededelin gen werden gedaan tijdens een pers conferentie, die door generaal P. Alons, directeur van het Rampenfonds, werd belegd. Hij zei nogmaals met nadruk, dat het fonds zich uitsluitend bezig zal houden met schadevergoedingen voor huisraad en textiel. Gaarne wordt cri- tiek in de eigen sector aanvaard en op zijn merites onderzocht. Gelukkig is gebleken, dat de grote klachten alle ongegrond waren. DE FINANCIëN. Sprekende over de financiën van het fonds zeide generaal Alons, dat thans 83 millioen in kortlopend schatkist papier is belegd. Hiervan wordt dage lijks ruim twee mille rente getrokken. De kosten van de administratie be lopen slechts een fractie van dit rente bedrag. Tot nu toe zijn ruim 16.000 cheques tot een bedrag van ruim 5,7 millioen aan voorlopige uitkeringen verzonden. De opbouworganen in Zeeland, Bra bant en Zuid-Holland hebben aan voorlopige credieten resp. f 1.544.000, f 1.500.000 en f250.000 ontvangen. Het Rampenfonds zal voorts de binnenko mende rekeningen voor het levenson derhoud der rampslachtoffers geduren de de drie eerste weken van Februari honoreren. Op 21 Februari nam 't Rijk deze taak op zich. Ook wordt princi pieel de schade van de vrijwilligers, Mr Algera (na bezoek aan Zeeuwsch-Vlaa nderen): De minister van Verkeer en Waterstaat, mr J. Algera, heeft gisteren in gezelschap van de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, en de hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland ir T. H. Heyblom een werkbezoek gebracht aan Zeeuwsch-Vlaan- deren. Na afloop van dit bezoek heeft minister Algera, tijdens een onderhoud, dat we gisteravond met hem in Hulst mochten hebben, verklaard dat de Rijks waterstaat met grote voortvarendheid had gewerkt aan het herstel van Zeeuwsch-Vlaanderen. De resultaten, zo zei de minister, zijn prachtig en direct gevaar bestaat er niet meer voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De minister deelde mede, dat het laatste gat in de Kruiningerpolder eind Augustus gedicht zal zijn. Het herstel van de veerhaven wordt zo gauw mo gelijk ter hand genomen. Nog dit jaar, vermoedelijk in December, kunnen de veerboten weer varen tussen Kruinin gen en Perkpolder. Desgevraagd deelde het lid van G.S., de heer C. Philipse, die even eens de minister op zijn tocht ver gezelde, mee, dat de uitlating van de burgemeester van Amsterdam, mr A. J. d'Ailly, volkomen een slag in de lucht is geweest. Steeds heeft op Schouwen-Duiveland een verlofrege ling bestaan voor de arbeiders op het eiland. Toen de dijk bij Bruinis- se die bewuste Zondag doorbrak, was de normale arbeidsreserve op Schou wen-Duiveland aanwezig. Minister Algera voegde hieraan toe, dat de tijd van voorbereiding voor het offensief tegen het water nu eenmaal lang duurt en risico's met zich mee brengt. De mensen vergeten. „De mensen vergeten dikwijls", zo zei minister Algera, „voor welk een enorm karwei de Rijkswaterstaat zich ziet geplaatst. De mensen worden on tevreden. Maar ten onrechte dikwijls. In tien dagen heeft men kans gezien de betonweg langs Nieuwlandsepolder bij Oostdijk aan te leggen. Is dat geen prestatie? Zeeland heeft nu weer een rechtstreekse spoorwegverbinding. Lof voor de Rijkswaterstaat. Men doet wat men kan. De mensen vergeten de ga ten, die gedicht zijn en denken alleen aan de gaten, die nog niet gedicht zijn. Sprekend over de ontevredenheid, die vooral op Schouwen-Duiveland heerst, zei minister Algera, dat toen in 1944 het Geallieerde offensief voor de grote rivieren tot staan werd ge bracht, veel mensen in het Noorden van ons land nog een half jaar in angstige spanning wachtten op de be vrijding. Maar in deze tijd bereidden de Geallieerden het tweede definitieve offensief voor. Zo wachten ook nu weer vele men sen uit Zeeland op de bevrijding van het water. Maar er is nu eenmaal een tijd nodig om ook het definitief offen sief tegen het water voor te bereiden. Er wordt hard gewerkt. Alles wordt gedaan, wat gedaan kan worden. Ech ter, de resultaten zijn niet direct zicht baar. Ir Maris vertelde, dat ongeveer over een week de spoorlijn dwars door de Kruiningerpolder voor het goederen vervoer hersteld zal zijn. De tocht. In Vlissingen heeft minister Algera in de morgenuren met de burgemees ter van Breskens verschillende pro blemen besproken. Toegezegd werd, dat binnenkort een beslissing zal wor den genomen over de nieuwe veerha ven. Een keuze moet gedaan worden om de haven aan de Westkant van Breskens aan te leggen (in dit geval moet tevens een nieuwe weg aange legd worden en de overtocht is dan korter) of aan de Oostkant (in dit ge val zal al het verkeer door Breskens geleid worden). Eerst maakte het ge zelschap een tocht langs de kust tot aan de Belgische grens. Overal bleek het voorlopig herstel gereed te zijn. Bij Cadzand, waar de duinenrij le lijk is afgebrokkeld, zal ten Oosten van het haventje een zware dijk van 400 meter lengte worden aangelegd. Ook zal er een nieuwe zeesluis ge bouwd worden. De minister bracht tevens een be zoek aan het Zwin. Men deelde ons mee, dat men bij het Zwin weinig last heeft gehad van het water en dat er absoluut geen plannen bestaan tot een afdamming van het Zwin. Via Oostburg, Schoondijke reed men naar Hoofdplaat, waar men bezig was aan het definitief herstel- van de zee dijken. Hierna reed men naar Terneuzen, waar van kwart over drie tot vier uur de landelijke vergadering van de schippersver. „Schuttevaer" werd bij gewoond. (Van deze' vergadering pu bliceren we morgen eeh verslag). Het verdere bezoek van minister Algera aan Zeeuwsch-Vlaanderen gold de Nieuw Neuzenpolder en de polders in de omgeving van Ossenisse. Met tal van vooraanstaande perso nen in het polderwezen werd tijdens de tocht geconfereerd alsmede met de burgemeester van Hontenisse. die hulp verleenden, vergoed. Bijvoor beeld schade aan auto's en schepen. De aanvullingen van de rampen- en nooddepots van het Rode Kruis en het Groene Kruis worden door het Ram penfonds betaald. Tot dusver is hier voor f 277.494,50 uitgekeerd. Dit be drag zal nog stijgen. - Het aantal schadegevallen is op het ogenblik vrijwel zeker. Dit zal onge veer 50.000 bedragen. Hoe groot de to tale schade aan textiel en huisraad zal zijn is nog niet te becijferen, omdat daarvoor nog geen opgaven beschik baar zijn. CARILLONSPEL IN MIDDEL BURG OP KONINGINNEDAG De stadsbeiaardier van Middelburg, de heer Th. C. Ferwerda, zal Donder dag a.s., Koninginnedag, voor het eerst een concert geven op het carillon van de Lange Jan. Het zal ruim 13 jaar ge leden zijn, dat voor het laatst klokke- klanken boven Middelburg zweefden. Het concert, dat de heer Ferwerda geeft, zal plaats vinden van kwart over één tot vijf voor half twee des middags en zal door de Ned. Rario Unie wor den uitgezonden. De officiële ingebruikstelling van het klokkenspel zal pas later volgen. Het ligt in de bedoeling het „Mei deuntje" een in binnen- en buitenland bekend beiaardprogramma, dat voor de oorlog op het middaguur werd uitge voerd, in ere te herstellen, maar dan in de avonduren van de Donderdagen in Mei. Verkeersongeluk te Kloetinge Op de hoofdverkeersweg bij de Mo lenweg is de heer C. Zandee uit Kloe tinge, die per fiets uit de richting van het dorp gekomen was en de Rijksweg wilde oversteken in botsing gekomen met de motorrijder W. uit Waarde. De heer Z. kwam vrijwel met de schrik vrij. Zijn rijwiel werd vrij ernstig be schadigd. De heer W. liep lichte ver wondingen op aan gezicht en handen. Het inkomen van getroffen landbouwers Op de gisteren te Goes gehouden jaarvergadering van de Kring W. Z.- Beveland van de Z.L.M. heeft dr ir C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouwcon- sulent, voorgerekend dat de door de watersnood getroffen landbouwers wier bedrijven thans weer droog zijn gekomen, dit en het vslgend jaar zul len moeten rekenen op een inkomen dat slechts een derde is van normaal (Op de vergadering komen we nog te rug). DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig avond. tot van- Noord-Oostelijke wind. In de och tend hier en daar nevel of mist, over dag enkele overdrijvende wolkenvel den voornamelijk in de Noordelijke helït van het iand. Overigens zonnig. Zwakke tot matige winct in hoofdzaak Noord-Oostelijk. Ongeveer aezelide temperaturen ais gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1