Stroomgat in de zeedijk bij ëath gesloten. Nieuws uit de Provincie. Het geweldige stuk theorie klopte in de praktijk. Caissons voor de Zeeuwse dijken. kerk DE DIJK IS DICHT r Aan onze geëvacueerde abonne s van Rilland-Bath. Watervoorziening kwam ter sprake. a A Woensdag 22 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het was gisteren het gesprek van de dag: de dijk is dicht Het ging van mond tot mond: de zeedijk bij Bath is dicht De caféhouder vertelde het aan zijn koffie-drinkende klanten en de politie-agent, die op een stil landweggetje de papieren stond te controleren, wist het ook al: „De dijk is dicht Ik heb boten horen fluiten. Nu kan het zoute zeewater niet meer in de polder komen. Nu kan het land weer drooggemalen worden!" Ja, wie wist het niet, daar in de Oosthoek van Zuid-Beveland? Iedereen had immers om 20 minuten voor tien het gefluit van de boten gehoord op het ogenblik, toen de grote bak in het stroomgat was gevaren en was gezonken. Ver had dit schril concert, deze indringende overwinningskreet door de klare blauwe lentelucht geklonken. Had dat helse kabaal van al die scheepsfluiten niet als een uitbundige jubelzang geklonken, die getuigde van een duur bevochten zege na een wilde strijd, die duurde van 1 Februari tot nu 21 April, bijna drie maanden later? Bliksemwerk. De laatste phase van de strijd tegen het water daar bij Bath was het heetst, het spannendst, het opwin dendst. Het was een strijd, waarvan de tactiek tevoren door ingenieurg van de Rijkswaterstaat achter het bu reau was vastgesteld. Van minuut tot minuut, van seconde tot seconde haast had men het verloop van de machtige operatie getimed. Het was een geweldig stuk theorie, dat deze morgen wonderwel met de praktijk klopte. Alles verliep als bij afspraak op de klok. Het was alsof een on zichtbare regisseur de touwtjes in handen had van het toneel, dat zich deze morgen bij het stroomgat van Bath afspeelde. Slagorde. 's Morgens bij het krieken van de dag begon de eerste bedrijvigheid. Aan weerszijden van het nog gapende gat stonden de draglines in slagorde opgesteld, lagen de grote hopen zand zakken, lagende buizen van de pers leiding die vliegensvlug moest worden verlengd en bevonden zich de onder delen van de transportband, die in een mum van tijd geconstrueerd moest r/orden. En op de rede van Bath in de Westerschelde lkg de grote vloot, ook al in slagorde: de keffende sleep bootjes, de grotere boten, de kantel- bakken en gewone bakken met stort- steen en niet te vergeten de grote bak die in het stroomgat gevaren zou wor den. In de ondergelopen polder binnen de dijk lagen de zinkstokken van twijghout en de bakken met stortsteen. Rond het gat hadden de mannen zich geschaard, een ieder op zijn eigen plaats, om zijn opgedragen taak te vervullen. Van één man kon het slagen van de operatie afhangen. Een ieder was klaar. Het leger met het grote materiaal stond gereed. Om negen uur steeg de spanning. In de vloot op de rede kwam bewe ging. De stroom in het gat was zwak ker geworden. Het doodtij, het mo ment waarop het gebeuren moest, was aanstaande. Spanning. Langzaam voeren de „Stormvogel", de „Japico II", de „Willem" en andere schepen op met de bak tussen zich in. Het was moeilijk varen met die lelijke logge hak, die zo moeilijk te sturen was. En het gevaarte moest op een centimeter nauwkeurig en ook op het juiste ogenblik in het stroomgat ge manoeuvreerd worden. Men naderde het gat. De 42 meter lange bak lag reeds dwars voor het stroomgat. Het was net half tien ge weest. Nog een duwtje op zij. De mo toren van de sleepboten draaiden op volle toeren. Toen: de bak lag! Lag, maar niet op de juiste plaats. Men was even mis gevaren. Zou het dan toch mis gaan? Nee! De zwakke stroom die er nog stond, was net sterk genoeg om de bak meer in de juiste positie te stu wen. De bak lag ongeveer een centi meter verkeerd. Dat mag geen naam hebben, zeiden de deskundigen. De gebeurtenissen volgden elkaar snel op, zeer snel zoals men het in het tijdsschema had uitgekiend. Vijf minuten later, twintig voor tien, zonk de bak vast op de bodem. Het helse concert van de scheepsfluiten brak los. Het leek het machtig slot- accoord van een overwinningssym- phonie. Maar wie had tijd om hier over te philosoferen. In een razend tempo ging alles. De persleiding werd verlengd tot boven de bak, zodat het zand er direct in gespoten werd. De transportbanden aan weerszijden werden bedrijfsklaar gemaakt om de zandzakken in de resterende gaten aan weerszijden te laten plonsen. En de draglinies ston den klaar, geladen met energie, om de netten met zandzakken in het water te werpen. Het was nog geen tien uur, toen reeds het eerste zinkstuk aan de pol derzijde tegen de bak was gevaren. En aan de zeezijde drukten de sleepboten een kantelbak tegen de bak in het stroomgat. De boten voeren terug. De kantelbak lag vastgetrost. Twee artisten stonden er op. Kunste naars waren dat, mannen, met de ztoemuesten om, die zich vastklemden aan de bolders, toen de bak kantelde en daar 200 ton steen in het stroomgat stortte en zij, de mannen, in de lucht werden geworpen. Toen sloeg de kan telbak weer recht, een hoge vloedgolf veroorzakend. De „Quo Vadis" was niet ver genoeg teruggevaren en ver dween in de enorme golf. ledereen vroeg zich af, waar de Quo Vadis heen was gegaan. Maar ongedeerd kwam het bootje weer uit het stortgeweld te voorschijn. Zo voltrok zich alles bliksemssnel in een uur tijds. De zandzuiger perste de bak vol. Aan de polderzijde wer den zinkstokken tot zinken gebracht. Honderden werkten daar in een ijl tempo, het ene bazaltblok na het an dere op het rijshoutgevaarte werpend. En aan de zeezijde, opereerden de sleepboten, de kantelbakken aanvoe rend, die het water meters hoog deden opspatten, ais zij hun honderden ton nen steen in het water stortten. Intussen pionste de transportband de ene zandzak na de ander in de resterende gaten san weerzijden van de bak en smeten de draglines de bie- tennetten met zandzakken er in. Een tweede persleiding spuwde de modder in grote hoeveelheden weer tegen de zandzakken aan. Succes. Alles verliep vlot volgens het sche ma. Een uur later, goed elf uur tekende het resultaat van de vechtpartij tegen het water zich af. Het water in de Schelde was gevallen en in de Reiger- bergsepolder was de stand onveran derd. Het tij was bedwongen. Het wa ter had geen vat meer op de polder. De strijd was voorbij. Het was een feest geworden. Men klopte elkaar op de schouders, men feliciteerde elkaar. Iedereen was blij. De mannen gingen schaften, roepend „Nu de beurzen open, wan de dijk is dicht!" Ja, de dijk is dicht. Het was een blijde tijding, die verder werd ver teld. Een ieder wist het. Ook het kleine meiske uit Bath. „Moeder", zei ze, „gaat het water nu weg en komt het nooit terug?" „Ja", was het ant woord, „straks kunnen we weer in Bath wonen, want de dijk is dicht, en die wordt nu heel sterk." VRACHTAUTO GING OP DE LOOP Volkomen onverwacht is een in de garage aan de Irenestraat te Colijns plaat staande vrachtauto aan het rijden gegaan en tegen een woning aan de overzijde van de straat gebotst. De voorgevel van het huis, bewoond door de heer Goulooze werd lelijk be schadigd. In Goes is op de gevaar lijke hoek LeliestraatKamperfoelie straat een personenauto in botsing ge komen met een motorrijder uit Axel. De motor maakte een salto en kwam lelijk beschadigd op zijn kop te staan. De berijder werd, met een lichte her senschudding, door dokter Bruynzeel naar het ziekenhuis vervoerd. Daar morgen de inwoners van Rilland-Bath mogen terugkeren, hebben wij de nodige regelingen getroffen voor de bezorging van „Zeeuwsch Dagblad" te Rilland- Bath. Vanaf Vrijdag a.s. zal ons blad bij alle abonné's te Rilland- Bath worden bezorgd, terwijl het nummer van morgen verkrijg baar is bij boekhandel Goeree, Hoofdweg, Krabbendijke. Vergadering „Breede Watering bewesten Yerseke" te Goes. Dinsdag a.s. om half drie zal het waterschap „De Breede Watering be westen Yerseke" in de Prins van Oran je te Goes in vergadering bijeen ko men. De voornaamste punten van be handeling zijn: Vaststelling begroting dienst 1953-54; vaststelling pensioens grondslagen; het bestuursvoorstel: aan koop van grond t-b.v. de aanleg van een binnenberm tegen de zeedijk in de gemeente Kapelle; deelname in het ka pitaal van de door de Unie van Water schapsbonden op te richten Water- schapsbank; opmaken van een aanbe veling van drie personen ter voorzie ning in de periodieke aftreding op 3 November a.s. van de heer P. J. Dek ker, dijkgraaf; eveneens van drie aan bevelingen, ter voorziening in de perio' dieke aftreding van de gezworenen H. Glerum, D. A. Timmerman (stelt zich niet meer herkiesbaar) en P. de Koeyer Lz.; benoeming van twee leden van de dijkraad Waterkering cal. Willem An- napolder. Chauffeur reed door. ERNSTIGE AANRIJDING NABIJ AARDENBURG. Op de Rijksweg tussen Aardenburg en Oostburg, nabij het afwateringska naal „De Liter" is de 19-jarige P. B. uit Aardenburg door een veewagen, die uit de richting Draaibrug kwam, zoda nig aangereden, dat hij met een sche- delbasisfractour in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De bakker P. v. L. uit Draaibrug, waarmee B. stond te praten, kwam met de schrik vrij. Het slachtoffer verloor veel bloed. De veewagen, welke vermoedelijk af komstig was uit Biervliet, werd be schadigd en de voorruit verbrijzeld. De chauffeur is echter, zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, doorgere den. Ingezonden Mededeling (Adv.) Kerkconcerten ten bate van het Rampenfonds in Burgh en Haamstede. De zangvereniging „Nu met hope" en het Kerkkoor der Ned. Herv. Kerk te Burgh, de Harmonie „Witte van i iaemstede", het Chr. Zangkoor „Looft den Heer" en het Kerkkoor der Ned. Herv. Kerk te Haamstede zullen geza menlijk concerteren ten bate van het Rampenfond-. Deze cpacerten zullen gegeven worden Woensdag 22 April in ds Ned. Herv. Kerk te Burgh en Za terdag 25 April in de Ned. Herv. Kerk te Haamstede. Beide concerten zijn gra- is toegankelijk doch er zal een col- te ten bate vau het Rampenfonds den worden. WISSEKERKE. In de raadsvergadering van Wisse- kerke las de wnd. voorzitter, de heer M. de Nooyer, een schrijven voor van burgemeester J. J. van der Maas, waarin deze zijn dank betuigt voor de attentie bij zijn thuiskomst op 16 April uit het ziekenhuis. In samenwerking met de B.B. zal getracht worden een sirene aan te schaffen, daar een alarmsysteem te hoge kosten met zich mee brengt. Op het verzoek van de Chr. Kleu terschool te Geersdijk om het mat glas te vervangen door gewoon glas, verbetering van het sanitair en in orde maken van het speelterrein, werd welwillend beschikt. Het schilderen van het lokaal werd nog uitgesteld. Voor vernieuwing verlichting van vier lokalen in de Chr. school te Wis- sekerke werd f 823 beschikbaar ge steld. Ook op het verzoek van de Geref. school te Kamperland voor het aanbrengen van drie plafonds ten be drage van f 1793 en voor verlichting ten bedrage van f 500.besloot de raad gunstig. Voor het verbeteren van het gym nastieklokaal en verlichting van twee lokalen der O.L. school en Chr. Ulo school te Wissekerke, werden gelden beschikbaar gesteld. Besloten werd de heer Lanse ook te Geersdijk als gemeenteschilder aan te stellen. Hierna kwam de watervoorziening in de getroffen gebieden Geersdijk en de kade te Kamperland ter spra ke. De heer C. de Smit was van me ning, dat de gemeente de watervoor ziening voor zijn rekening moet ne men, maar dan voor de gemeenschap en niet voor particulier gebruik. Deze mening werd gedeeld door wethou der J. van Halst. Het voorstel van de voorzitter om de gemaakte kosten te vergoeden werd met 7 stemmen voor en 4 tegen, aangenomen. Tegen stem den de heren J. van Halst, L. J. Hoveyn, C. de Smit en H. P. Films. Met ingang van Zaterdag a.s. zal het verbod tot betreden van het strand worden opgeheven. Op een vraag van de heer de Smit antwoordde de voorzitter, dat de twee woningen te ''"issekerke nog niet zijn toegewezen. De heer Marcusse zou gaarne een bruikbare brandspuit te Kamperland en brandputten op Stroodorp zien. De voorzitter, deelde mee, dat de brand putten in de begroting zijn opgeno men. De heer Bustraan verzocht drin gend de aandacht voor de bouw van woningen voor grote gezinnen en voor de waterleiding. Officiële Publication Opkomst voor herhalingsoefeningen. Voor de militairen, die op Donder dag 23 April 1953 voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen moeten ko men, zijn enkele extra-treinen ingelegd, waarvan de dienstregeling hierna volgt. Voor de opkomst te Ede en MUI lo pen de volgende extra treinen: Rotterdam Maas v. 9.33, Den Haag S.S. v. 9.31, Voorburg v. 9.36, Gouda v. 9.56, Utrecht C.S. v. 10.21, Ede-W. a. 10.46, Ede-W. V. 10.49, Arnhem a. 11.03. De militairen voor MiU moeten te Arnhem overstappen op de hierna vermelde extra-trein, komende uit Am sterdam met bestemming Boxmeer, Amsterdam C.S. v. 9.41, Amsterdam M.P. v. 9.48, Amsterdam Amstei v. 9.53, Utrecht C.S. v. 10.26, Ede-W. a. 10.58, Ede-W. v. 11.01, Arnhem a. 11.18, Arnhem v. 11.25, Nijmegen v. 11.48, Boxmeer a. 12.12. Voor de opkomst te Rucphen en Ossendrecht loopt de vol gende extra-trein: Amsterdam C.S. v. 8.46, Haarlem v. 9.03, Lelden v. 9.26, Den Haag H.S. v. 9.52, Delft v. 10.00, Schiedam v. 10.09, Rotterdam D.P. v. 10.16, Fijenoord v. 10.24, Dordrecht v. 10.37, Roosendaal a. 11.02. De militai ren met bestemming Ossendrecht moe ten te Roosendaal overstappen op de trein van de normale dienstregeling naar Bergen op Zoom: Roosendaal v. 11.05, Bergen op Zoom A 11.16. Met de vorengenoemde treinen moeten reizen de militairen, woonachtig in een der vorengenoemde plaatsen alsmede de mUltalren, die via een dezer plaatsen naar hun bestemming reizen en der halve op een dusdanig tijdstip van hun woonplaats moeten vertrekken, dat zij op het desbetreffende station aanslui ting hebben op de extra-trein. Alle ove rige militairen moeten, Ingevolge hun lastgeving, reizen met de treinen ol bussen van de normale dienstregelin gen, per eerste reisgelegenheid na 7.00 uur, uitgezonderd de militairen, die zich op 23 April a.s. te 's-Hertogen-. bosch moeten melden voor wapenonder- zoek, welke moeten reizen met treinen van de normale dienstregeling, zoda nig, dat zij zich te 's-Hertogenbosch kunnen melden op het ln hun lastgeving aangegeven uur. <^^endin<g Maandagmorgen zyn uit de Coenhaven te Amsterdam de eerste slepen met caissons voor de Zeeuwse dijken vertrokken. Het convooi wordt door slepers van Muller en Co getrokken en het is bestemd voor Zierikzee, vermoedelijk voor de „Operatie Levensstrijd". Het vertrek van het convooi. Hervormde Kerk Beroepen te Lienden, A. van den End te Werkhoven; te IJsselmonden (toez.), J. de Lange te Nunspeet. j Aangenomen naar Bant (toez.), K. I Beks te Harlingen; naar Garderen, J. van Dijk te Gameren. Aangenomen geestelijke verzorging luchtstrijdkrach ten (buitengewone werkzaamheden), F. Hoekstra cand. te Leeuwarden. Benoemd tot hulppredikant voor do Gooise sanatoria, J. L. G. Gregory em. pred. te Amsterdam. Geref. Kerken. De Classis Breukelen heeft prep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard 3. S. van Dijk te Baambrugge (V.U.). Geref. Kerken (art. 31). Bedankt voor Diever Smilde, J. van 3enthem te Noordbergum. De Classis Utrecht-Breukelen heeft prep. geëxamineerd B. de Vos te ■Jtrechi. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Gouda, C. Verhage te Broek onder Akkerwoude. De opbrengst van de gisteren te Goes gehouden Emmabloemcollecte be draagt f 738,41. Afscheid ds G. Enkelaar te Stavenisse. Na de gemeente Stavenisse nog bij na een jaar als hulpprediker gediend te hebben, nam ds G. Enkelaar Zon dagavond afscheid van de Ned. Herv. Gemeente. In zjjn inleidend woord wees de pre dikant er op, dat dit afscheid wel on der bijzondere omstandigheden plaats vond. Hij bracht de ramp in herinne ring, waarbij zoveel leden der Ned. Herv. Gemeente waren omgekomen. Als tekst voor de afscheidsprediking werd gekozen Handelingen 20 32. Na de prediking volgden de gebrui kelijke toespraken, waarbij ouderling A. J. v. d. Reest en notabel Hage, die tijdens de ramp waren omgekomen, werden herdacht. Na deze toespraken werd ds Enke laar toegesproken door ouderling Priem namens de kerkeraad en het college van kerkvoogden en notabelen. Ouderling Priem verzocht enige ogen blikken stilte ter nagedachtenis van de tijdens de ramp omgekomenen en verzocht de gemeente ds en me vrouw Enkelaar toe te zingen Psalm 1214. Namens de gemeente sprak burgemeester L. A. Verburg de schei dende leraar toe. Namens de Ring Tholen sprak ds J. Brons van Scher- penisse en namens de Classis Zierikzee ds E. S. de Lint van St. Philipsland. Ds D. J. v. Dijk van St. Annaland voerde als consulent nog het woord. Ds Enkelaar gaat zich vestigen in Zijderveld, waar hij de Ned. Herv. ge meente als hulpprediker gaat dienen. V.V.V.-kiosk in Vlissingen gaat verdwijnen. Wegens het uitbreiden van de werk zaamheden van de Vlissingse Ver. voor Vreemdelingenverkeer wordt de kiosk aan de Coosje Buskenstraat te klein en wordt naar een groter pand omgezien. B. en W. stellen aan de raad voor de kiosk te kopen en het pand C. Busken straat 57, waarin de Prov. Ver. voor V.V.V. was gehuisvest door verbouwing in orde te maken en daarna aan V.V.V. verhuren. De inlichtingen, die men thans in de kiosk krijgt, zullen dan worden gegeven in het verbouwde pand. De kiosk zal worden gebruikt als personeels ruimte bij de vuilverwerkingsinstaliatie. Verkiezing van de leden van de gemeenteraad. Ier inzage-legging genummerde lijsten van candidaten. De burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat door de voorzitter van het centraal stembureau de geldige lijsten van candidaten voor de aanstaande verkiezing van de leden van de gemeenteraad, met vermelding van de daaraan toegekende nummers, zijn openbaar gemaakt door deze lijsten te gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage neder te leggen. Beneluxkantoor te Retranchement in gebruik genomen. Onder aanwezigheid van autoriteiten van de Nederlandse en Belgische doua ne, van de Koninklijke marechaussee en de burgemeester van Retranchement en Westkapeile (B.), alsmede vele grenskommiezen van beide landen is 't Beneluxgrenskantoor te Retranche ment geopend. Retranchement heeft de primeur, gezien het drukke verkeer in de grensstrook gedurende de zomer maanden, maar weldra zullen meer van dergelijke grenskantoren in Zeeuwsch- Vlaanderen in gebruik worden geno men. AARDENBURG Overgeplaatst. De groepscommandant der rijkspolitie te Aardenburg, opper wachtmeester C. de Ruiter, is met ingang van 1 Mei aanstaande overgeplaatst naar de gemeente Spijkenisse, waar hij groeps commandant zal worden over 4 gemeen ten. Raad. Morgen komt de raad in openb. vergadering bijeen. Op de agenda komen o.m. de volgende punten voor. Subsidie aanvrage van de vereniging „Protestants Tehuis voor ouden van dagen Rozenoord" te Sluis, beschikbaar stellen van een be drag benodigd voor het instandhouden van een ontspanningslokaal voor de ge- evacueerden te Aardenburg, toewijzing grond van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente. ARNEMU1DEN CandldatenliJsten. Ingeleverd zijn de volgende candidatenlijsten: A.R. B. J. La Soe aftr.; C. Dekker, K. J. Steketee, Boone Pz., M. de Troye, P. J. Kouse maker, A. Klaasse en J. Schroevers. C.H. C. v. Hemert, J. Scheele aftr., H. Bliek Jz. en A. Kodde. S.G.P. J. L. Joosse aftr., M. de Rid der aftr., Joh. v. Belzen Dz., B. Marijs Cz., J. Oreel, C. J. Baak, C. v. Belzen Lz. en G. v. d. Gruiter Kz. P. v. d. A.: J. Allaart, J. de Nooijer Cz., J. P. de Ridder, B. Meulmeester Jz„ C. v. Belzen Dz., J. v, Belzen, C. Wonder- gem Mz. en A de Nooijer. Vrije lijst: J. Polderdijk aftr., M. Va- den W. Corró, C. Boone Izn. Gemeentebelang: J. Siereveld Jz., G. Siereveld Az., J. Theune Az., D. v. Bel zen Wz., J. Jobse Jz., H. Marijs, P. Janse Pzn. AXEL Bouw hotel en woonhuis te Axel. Door het architectenbureau M. J. v. d. Berg werd ten verzoeke van de heer O. Mat tel! aanbesteed de bouw van een hotel annex woonhuis aan de Kanaalkade-hoek Zeestraat te Axel. De uitslag van de aanbesteding was als volgt; A. J. Roegiers, Philippine f70.750; L. W. Hamelink, Zaamslag f69.784; J. Kolijn, Terneuzen f69.500; J. F. V. d. Veen, Terneuzen f69.000; J. v. d. Branden, St. Jansteen f68.850; F. Lambert, Vogelwaarde f68.800; H. P. - rh< Freijser, Terhole f 68.900; L. Lanser, Clinge f67."" - - nen. Hulst Clinge f 67.500; L. P. J. do Bruijn en Zo- f 67.300; T. Bolsootli, Clinge f67.032; J. Verstraeten, Clinge f67.00; D. Freijser, St. Jansteen f66.500; P. J. de Potter, Hulst f66.300; R. Bleijenbergh, St. Jansteen f65.975; A. de Potter, Hulst f65.800; Gebr. Valcke, St. Jansteen f63.984; Gebr. de Treye, Terhole f58.900; F. J. Lensen, Axel f58.750; P. A. van Hoeve en Zoon, Axel f55.695. De gun ning is aangehouden. Jaarvergadering „Concordia". In de jaarvergadering van de harmonie „Con cordia" alhier, werden de heren C. H. Jansen en J. v. d. Berge herkozen als bestuursleden. Het instrumentenfonds had een goed slot van ruim f58. In de verenigingskas was een nadelig saldo van f 152.99. Ter compensatie van dit tekort zal nog dit jaar een bazar worden ge organiseerd en een uitvoering worden gegeven ten bate van het instrumenten fonds. Het aantal werkende leden is sta biel gebleven. Het aantal donateurs be- draagt 290. BORSSELE Vergadering Oranjevereniging. In de vergadering van de Oranjevereniging werden de bestuursleden J. Rottier Az., en J. de Smit herkozen. In de vacature E. Verreijzer werd als bestuurslid geko zen de heer P. Paauwe. De penningmees ter maakte melding van een batig saldo van f 206,95. Op 30 April zullen des mid dags volksspelen voor schoolkinderen worden georganiseerd, terwijl de mu ziekvereniging en zangvereniging des avonds zullen concerteren. BRESKENS VISMIJN. Aanvoer 13-18 April. 3946 kg Export garnalen f 1.00-0.60; 942 kg. Binnenl. garnalen 0.98-0.61; 16.00 kg. Bot 0.39-0.16; 306 kg. Schar 0.70-0.24; 61 kg. Tong 2.20-1.50. Geslaagd. Te 's-Gravenhage is ge slaagd voor het eerste gedeelte Nijver- heidsonderwijsacte machinebankwerken en draaier, de heer A. J. Provoost-de Jonge, alhier. Muziek- en Toneeluitvoering. Voor een overvolle zaal gaf de Accordeon- en To neelver. „Mirian" o.l.v. de heer Bruijnoge een uitvoering. Met een serie vrolijke en opwekkende toneelschetjes, is dit een zeer geslaagde en gezellige avond geworden. Bijzonder in de smaak vielen weer de zangnum- mers doör de „Miriaxi-zusjes", de dames Willy Bruijnoge en S. de Kramer. DOMBURG Maatschappelijk werk. De plaatselijke commissie van de Stichting voor Maat schappelijk werk en Gezinshulp op het platteland kwam voor de eerste maal in vergadering bijeen. Dat de behoefte aan gezinsverzorgsters groter wordt geacht, dan er momenteel gebruik van wordt ge maakt, meent men te moeten toeschrij ven aan de onbekendheid van het werk van deze Stichting. Voor aanvragen kan men zich te alle tijde wenden tot de vol gende commissieleden: W. J. E. Crom- melin, voorzitter; P. Maranus, secretaris; zuster G. Traas, penningmeesteresse; mevr. M. Goedbloed-Lodewijk en de heer J. Pattenier. 0.- EN W.-SOUBURG Kerkelijke verkiezing. In de Geref. Kerk alhier werden gekozen tot ouder lingen de heren W. Huson, S. Kass Sr en 1. de Keijzer; tot diakenen de heren C. Kasse en D. Koole. Verbetering badhuis. Toen de waters nood kwam. betekende dat voor 't Sou- burgs badhuis de waternood. Er was toen nog maar voor enkele cabines water en velen moesten teleurgesteld naar huis. Thans is echter aan alle misère een einde gekomen, want men heeft een hy- drophoor-instalïatie aangeschaft, zodat te allen tijde op volle toeren kan worden gedraaid. Vanaf 30 April zal het badhuis niet meer op Donderdag geopend zijn. Vrij dags kan men er dan terecht van 9 tot 12 en van 13 tot 21.30 uur; 's Zaterdags van 9 tot 2130. Voor kinderen geldt een gereduceerd tarief van 15 cent op Vrij dagen tot 17 uur en op Zaterdag tot 13 u. OVEZANDE Dijbeen gebroken. Het dochtertje van de heer Rijk, die plotseling de weg over stak, werd door de heer A. Mol uit Drie wegen, die met z'n motor uit de richting Goes kwam, aangereden. Hoewel de mo torrijder, die een matige vaart had, krachtig ramde kon de botsing niet wor den voorkomen. Het slachtoffertje moest met een gebroken dijbeen naar het zie kenhuis worden vervoerd. fJZENDIJKE Concert. Het door de watersnood uitge stelde concert der muziekvereniging, al hier, werd eind vorige week onder lei ding van de directeur, de heer J. Antho- nlsse uitgevoerd. Na de pauze werd door een toneelgroep uit Waterlandkerkje het toneelstuk in drie bedrijven „Rauwe Grond" v. Arie van der Lugt, opgevoerd. Wegafsluiting. In verband met werk zaamheden aan de provinciale weg nabij Ponte Avancé is met ingang van gisteren deze weg voor een viertal dagen voor het verkeer afgesloten. De omlegging wordt door borden aangegeven. Deze omlegging geldt niet voor het doorgaande verkeer naar België via IJzendijke. ZAAMSLAG Vergadering N.CLJS. In de ledenver gadering van de N.C.L.B. werden de be stuursleden de heren W. Faas en J. G. van Pienbroek herkozen. Als bestuurs leden werden gekozen de heren P. Meer- tens en Chr. Dieleman. De heer D. Bareman behandelde na de bestuursverkiezing het onderwerp; „Het Beroep". Voor onze door de watersnood getroffen vrienden werd t 1.per lid gestort. Groentehandelaar uit Koudekerke sloeg collega een hersenschudding Toen Maandagavond de Koudekerk- se groentehandelaar L. op de fiets op de Vlissingsestraat te Koudekerke reed ontmoette hij zijn collega C., van wie hij onlangs een groentewijk in Vlissin gen had overgenomen. C. riep hem te rug en toen de niets vermoedende L. hieraan gevolg gaf, kreeg hij van C. een opstopper in het gezicht. L. viel neer en de behandelende geneesheer constateerde, dat deze „collegiale" be handeling hem een lichte hersenschud ding had bezorgd. Waar zijn onze schepen GROTE VAART. ANNENKERK: 21 te Singapore. BLOEMFONTEIN: 20 Dakar/Kaapst JAGERSFONTEIN, 20 pt. Elizabeth/ Kaapstad. LEUVEKERK: 20 nabij Calcutta. MAASDAM: 20 Kp Race/Southampton MELISKERK: 20 Sabang/Singapore. NOORD AM: 20 R'dam/New York. VEENDAM: 20 Kp Race/Southampton WATERMAN: 20 Kp Race. WESTERDAM: 20 Scillys. WILLEM BARENDSZ: 20 Kp St. Vin cent. WILLEM RUYS: 20 Quessant/Ply- mouth. ZUIDERKRUIS: 20 Amsterdam/ Kaapstad. HAVEN VAN VLISSINGEN. Aangekomen 20 April: WOLDING HAM HILL van Antwerpen. LEUVE- HAVEN van Gothenburg. Vertrokken 20 April: JOMPE naar Civita Vetchia. 21 April: WOLDING HAM HILL van Antwerpen. Gepasseerd naar Antwerpen 20 April: FRANKA van Helsingborg. ALTAIR van Hamburg. BRANDARIS van Tyne- mouth. MARKAB van Caen. ALM- KERK van Bremen. ALKAID van Las Palmas. 21 April: URMAJO van Rot terdam. START van Rotterdam. NOR- KAP van Vreetown. GLORIE van Lon den. Gepasseerd van Antwerpen 20 April: TOM S. naar London Derry. RINI nr. Londen. LENY naar Galway; ARIE S. naar Belfast van Gent. JOSIEN naar Norkoping. VEIJJNGBERfCHTEN Veemarkt. ROTTERDAM. 21 April. Aanvoer in totaal 5940; vette koeien en ossen 760; gebruiksvee 1754 (672 t.b.c.-vrü); vette kalveren 55; graskalveren 265 96 t.b.c.- vrij); nuchtere kalveren 159; biggen 374; paarden 147; veulens 11; schapen of lammeren 96; weide-zuiglammeren 48; bokken of geiten 49. Prijzen: vette koeien 2.80—2.96, 2.68—2.78, 2.19—2.20; Vette kalveren 2.80290, 260270, 230240; graskalveren 370, 320, 250; nuchtere kalveren 47, 44, 39; biggen 45, 35, 30; slachtpaarden 200, 195, 185; schapen 130, 110, 90, lammeren 100, 90, 70; kalfkoeien 1200, 1000, 850; melk koeien 1200, 1000, 850; vare koeien 810, 750, 650; vaarzen 850, 750, 650; pinken 560, 500, 375. GOES. 21 April. Exportfruit: Jo nathan A 63, BC 5660, I gr. 61.50— 61.80, I 55.90, II 32; Golden Delicious A 77.20—77.90, BC 60.95—61.90 I gr. 68—72.80, I 53.80—58, II 36; Bramley I 32—35, II 22; Winston I 60; Verpakt fruit: Jonathan A 66; Hard fruit: Jo- Bramley 819; Goudreinette 38; St. Remy 613.20; Klelperc 514; Harm Harkes 48. KAPELLE. 21 April. Export veiling: Jonathan Igrof 63, I fijn 58.10 59.20, II 34.20; Golden Delicious I gr. 74.70—76.70; I fijn 60.10—61, A 84.40; St. Remy I 10.35—11.20, alles per 100 kg. Verpakt fruit; Appelen: Jonathan I grof 68.50—70.55; I fijn 62.10—64.20, alles per kg. Gewone velling: Appelen Jonathan 3164; Golden Delicious 3577; Zure Bellefleur 513; Bramley Seedling 11 20; Zoete Ermgaard 1438; Sterap pelen 613; Pomme d'Orange 16. Pe ren: St. Remy 310; Pondspeer 58; Gieser Wildeman 7; Souvenier du Vacheur 4.—5H aUes per kg. Groen ten: Spinazie 20—33; Rabarber 1416; Koolrapen. VA; Aardappelen 9— 9'A; Uien (stek) 15; Witlof 28; Breek- peen 23'A; Rode kool 10—17, alles per kg. Radijs 1416 per bos. Eiermarkt. GOES. 21 April 1953. Kippen eieren 10; eendeneieren 8; kalkoen eieren 15 en ganseieren 20 et. per kg. Voor vuilschalige en gewassen Prijs voor verse kippeneieren fl.93 eieren wordt 2 ct per stok minder uit betaald. VISMIJN VEERE 21 April 1953. 769 kg exportgarnalen 60-64; 138 kg handelsgarnalen 49— 55; 63 kg schar 21—45; 148 kg bot 16— 26; 109 kg tong 47—182; 2893 kg rog 1651; 4 kg ongesorteerde vis 73; 3,5 kg griet 72—1.00; 11,5 kg kabeljauw 87—1.04.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2