200 NOODWONINGEN VOOR SCHOUWEN-DU1VELAND Leden „De Ommelanden" zeggen vertrouwen in bestuur op Directeur Spoorwegbouwbedrijf verduisterde materiaal Nieuwe bronnen bij Oranjezon De A.N.W.B. herstelt de wegwijzers De rechtstreekse verbinding met Holland weer hersteld PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister Witte kwam met verheugend nieuws Acht militairen gewond Onenigheid over prijzen der landbouw^ gronden Bij het herstel der huizen zal naar gecombineerde bouw worden gestreefd Na een rumoerige vergadering Ir den Hollander was bij Kruiningen Mr Algera vandaag naar Zeeuwsch-Vlaanderen Meer amphibievoerfuigen voor Nederland? Een jaar en negen maanden m.a. geëist Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Teief. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 2628 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAAABGANG No. 2458 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nnmmers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 22 APRIL 1958 Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.28 u., onder 19.50 u. Maan op 13.55 u., onder з.26 u. Hoogwater Donderdag 28 April: Vlissingen: 10.15 u. 1.24 m., 22.47 1.07 m. Terneuzen: 10.40 u. 1.45 m., 23.14 u. 1.29 m. Wemel- dinge: 11.32 u. 1.22 m., u. m. Zierikzee: 11.15 u. 1.06 m., 23.48 u. 0.82 m. Granaat ontplofte tijdens heidebrand Acht militairen zijn gistermiddag min of meer ernstig gewond geraakt, toen tijdens een heidebrand in het oefenterrein van het garnizoen te As sen een granaat van pantserafweerge- schut, door de hitte ontplofte. De mi litairen hielpen deze brand, die tijdens en tengevolge van een schietoefening was ontstaan op het Witterveld, blus sen. Tweede Kamer (V,:n onze parlementaire redacteur). Het debat over de Rechtshandelin gen Landbouwgronden schijnt niet zonder emoties te mogen verlopen. Prof. Romm. en minister Mansholt raakten zo slaags met elkaar, dat voor zitter Kortenhorst de beraadslagingen tot heden heeft geschorst. Het amen dement Droessen (K.V.P.) was hier van de aanleiding. Dit wil n.l. de Cen trale Grondkamer, gehoord de Grond kamers, onder goedkeuring van de mi nister de algemene regelen voor de maximumprijs laten vaststellen. Minis ter Mansholt en de socialistische frac tie verzetten zich daartegen en zij werden gesteund door de heren Wie- benga (A.R.) en De Ruiter (C.H.). Zij zagen geen taak voor de Centrale Grondkamer. Moeilijker werd het toen de bewindsman ook de gedachte af wees om een der in te stellen P.B.O.- organen met de prijsregeling te be lasten. Minister Mansholt wilde deze e:r van het landbouwbeleid niet uit den geven. Hij verklaarde het amendement Droessen onaanvaard baar. De heer Romme vond dit in flag rante strijd met de wet op de P.B.O. en zei, het amendement te blijven steunen. Zo stonden de twee grote fracties bij het begin van de amende mentenslag reeds zeer diametraal te genover elkaar. Met spanning wordt naar de voortzetting van de debatten uitgekeken. Het bezoek dat de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting ir H. B. J. Witte gisteren aan Schouwen-Duiveland heeft gebracht heeft voor de bewoners van dit eiland en voor hen, die zijn geëvacueerd, enkele verheugen de resultaten opgeleverd. Binnenkort zal n.l. begonnen worden met het neerzetten van waarschijnlijk tweehonderd houten onderkomens, die het beste met directieketen te vergelijken zijn, op de droge plaatsen in de Westhoek, het midden gedeelte en bij Bruinisse. Daarin zullen nu nog ge- evacneerde bewoners worden gehuisvest. Marshallgelden voor dijkherstel De regering heeft de V.S. voorge steld uit het saldo der tegenwaarde rekening, groot 900 millioen gulden, 300 millioen voor de militaire uitgaven te besteden en de resterende 600 mil lioen te benutten voor de financiering van begrotingsposten, zoals het herstel van het rampschade. De gemeentebesturen zullen aan het provinciaal bestuur een opgave ver strekken van het aantal mensen, dat hiervoor in aanmerking komt. Alleen zij, die in staat zijn te werken aan het herstel in de ruime zin van het woord, zullen zich met hun gezinnen mogen vestigen. Principieel is de regering tegen de bouw van noodwoningen. Bij wijze van overgang zal echter niet aan het ma ken van noodonderkomens te ontko men zijn. De keten zullen zeer een voudig worden gehouden. Een woon kamer-keuken en twee slaapkamers, ziedaar het gehele „huis". Het sanitair zal eveneens zeer eenvoudig zijn even als de riolering. Stenen fundamenten komen er niet. De keten zullen zonder veel kosten en moeite verplaatsbaar zijn, zodat zij na het droogkomen van het eiland, ook op andere plaatsen dienst zullen kunnen doen. Essentieel voor dit hele plan is de tijdelijkheid. Reeds nu wil de regering de limiet vaststellen op twee jaar. In elk geval wil men voorkomen, dat de keten jarenlang blijven staan. Uiter aard zullen zij na twee jaar nog een behoorlijke waarde hebben. Het Rijk bouwt en behoudt de eigendom. De gemeente beheert ze. DE HERBOUW. Dat ook de herbouw ter sprake kwam tijdens de besprekingen te Bruinisse, Zierikzee en Haamstede, lag voor de hand. Het vaste voornemen bestaat bij minister Witte om deze in twee jaar te doen verlopen. Tot elke prijs wil hij vermijden, dat over een aantal jaren nog maar .een gedeelte is herbouwd. Aanpak van deze wederop bouw in groot verband betekent, dat goed geoutilleerde firma's van buiten zullen worden ingeschakeld. De bouw nijverheid van het eiland zelf zal aan het herstel en aan het bouwen voor enkele particulieren de handen al meer dan vol hebben. Aan een zekere bouw-in-combinatie zal niet zijn te ontkomen. Dit wil zeggen, dat niet met ieders individuele wensen voor de vol le honderd procent rekening zal kun nen worden gehouden. Zeer velen op Schouwen-Duiveland bezitten een eigen woning. Via de ge meentebesturen zal hun dringend wor den gevraagd, de te bouwen huizen zoveel mogelijk tot grotere eenheden te combineren. Wanneer ieder afzon- Na een uiterst rumoerige vergadering hebben de leden van de Coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" te Groningen gisteren in een motie hun vertrouwen opgezegd in het bestuur en commissarissen van deze coöperatie. Het bestuur is opgedragen om de volgende week een nieuwe vergadering te houden waarin rechtsgeldige beslissingen kunnen worden genomen. De vergadering begon al met enig zeggen ,op zeer onheuse wijze door de tumult, toen de wnd hoofddirecteur, politie had verboden het terrein van tevens wnd voorzitter, de heer H. Wie- renga en zijn persoonlijk adviseur mr J. J. Vriessendorp evenals de juridisch adviseur van „De Ommelanden' mr T. Bout de rechtsgeldigheid van deze vergadering in twijfel trokken. Men besloot toen de ver gadering te houden zonder rechts geldige besluiten te nemen. De secre taris van het Ommelandenbestuur, de heer J. Akkerman, verklaarde dat de heren De Boer en Bus, resp. oud-direc teur en oud-voorzitter (die zich, zoals bekend, hebben verzet om zich aan arbitrale uitspraak te houden en met de A.N.A.B. te gaan praten) een grote "haos in het bedrijf verwekken. Hij _eed nogmaals een beroep op beide opposanten op hun beslissingen terug te komen, teneinde de fabriek weer tot bloei te brengen. Mr T. Bout wees er op, dat er zede lijke normen zijn, die het noodzakelijk maken, dat men zich bij de arbitrale uitspraak moet neerleggen. Wie denkt, aldus mr Bout, niets met een vakorga nisatie te maken te willen hebben, leeft tientallen jaren terug. De heer De Boer, keerde zich daarop fel tegen de arbitragecommissie en tegen het be stuur. Hij verklaarde dat de voorzitter van het C.N.V., de heer Ruppert, des tijds het initiatief had genomen tot ar bitrage. De heer De Boer deelde mede, dat de heer Ruppert had beloofd aan enkele voorwaarden van arbitrage te voldoen, welke voorwaarden door De Ommelanden waren gesteld. De heer Ruppert zou hebben gezegd „dat het ook het belang van het C.N.V. was om de grote mond van de A.N.A.B. te snoeren De heer De Boer noemde de arbitragecommissie een verlengstuk van de A.N.A.B. en zei, dat hij zich nog steeds verantwoordelijk voelde voor de leden en melkleveranciers van Da Ommelanden. Fel keerde hij zich tegen het bestuur, dat hem naar zijn De Ommelanden te betreden. Ook de heer Bus hekelde het optreden van het bestuur. Andere leden, die zich achter het bestuur hadden geschaard, merkten op, dat het noodzakelijk was geweest met de A.N.A.B. te gaan praten, omdat het bedrijf moest worden gered. Op een bepaald moment, juist toen de debat ten nogal vurig waren, liet het bestuur van De Ommelanden de hoofdbestuur der van de A.N.A.B., de heer S. v. d. Ploeg, tot de vergadering toe. De oppo sitie reageerde hierop onmiddellijk en eiste van het bestuur, dat deze A.N.A. B.-bestuurder de zaal zou verlaten. De heer Van der Ploeg verliet op eigen initiatief onder luid handgeklap de vergaderzaal. Door een der opposanten werd toen de motie aan de orde ge steld, die met 285 stemmen voor en 136 stemmen tegen werd aangenomen. Net terug uit Parijs De president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, teruggekeerd uit Parijs waar hij de internationale spoorwegconferentie heeft bijgewoond, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Kruin ingerpolder om het ophogen van de spoorlijn met grind in ogen schouw te nemen. Tevoren was ir den Hollander getuige geweest van de dichting van het gat in de zeedijk bij Bath. Ir den Hollander heeft hierna gedineerd in de stationrestauratie te Goes. derlijk een architect en een aannemer moet inschakelen, zal het werk niet alleen veel langer duren, maar ook belangrijk duurder worden. Op bouw volume behoeft gelukkig niet te wor den gewacht. Dit is volkomen vrij. In sommige gemeenten zal het mo gelijk zijn huizenrijen te bouwen ge deeltelijk voor particulieren, gedeelte lijk als woningwetwoningen. Ook de sanering der krotwoningen kan gelijk tijdig worden aangepakt. TEGEMOETKOMINGEN, Tijdens de besprekingen zijn nog en kele belangrijke kwesties aan de orde gekomen, o.a. de vergoeding voor de extra kosten van de aanvoer van bouwmateriaal. De minister achtte het niet onmogelijk, dat bij de financiering van de woningbouw hiervoor tege moetkomingen zullen worden ver leend. Over een eventuele vergoeding der naschade kon minister Witte nog geen concrete mededelingen doen. evenmin als over de vergoeding we gens later blijkende „onderloopsheid" der huizen. Het Rijk kan zich hier moeilijk binden. Voor herstel der na- schade is bovendien nog steeds geen afdoend middel gevonden. In de samenkomst te Haamstede is ook medegedeeld, dat er in de kop van Schouwen behalve de zomerwoningen, ongeveer 40 houten permanente wo ningen zullen worden gebouwd. Moskou ook gematigd in haar leuzen Radio Moskou heeft gisteren de leu zen voor de 1 Mei-viering bekend ge maakt. Ze zijn ditmaal aanmerkelijk gematigder dan vorig jaar. Er wordt nergens meer gesproken over „Ame rikaans imperialisme" of „imperialisti sche agressie", termen die vorig jaar zo'n opgeld deden. Het Koreaanse volk strijdt niet langer, zoals vorig jaar te gen „buitenlandse indringers" maar „voor de vrijheid van zijn land". De minister van Verkeer en Water staat, mr J. A. Algera, zal vandaag 'n werkbezoek brengen aan Zeeuwsch- Vlaanderen. De minister wordt daarbij vergezeld door het lid van G.S., de heer Philipse, de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, en de hoofingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland, ir Th. Heijblom. Tijdens het werkbe zoek zullen verscheidene objecten worden bezichtigd. Met plaatselijke autoriteiten zullen besprekingen wor den gevoerd. Met de burgemeester van Breskens zal een bespreking worden gehouden met het oog op de Veerha ven van Breskens. Daarna zullen de zeeweringen langs de Westkust van Zeeuwsch-Vlaanderen worden bezocht, o.a. de zeesluis van het Vrije van Sluis te Cadzand. Te Terneuzen zal een ge deelte van de jaarvergadering van de Kon. Schippersvereniging „Schutte- vaer" worden bijgewoond. Voorts ligt het in de bedoeling een bezoek te bren gen o.a. aan de Nieuw Neuzenpolder, de dijkgaten bij Ossenisse, de veer haven en de dijkhaven bij Paal, ge meente Graauw. De minister zal de lunch gebruiken in hotel „Blanke Top" te Cadzand. Poging tot vergiftiging van zijn vrouw. De recherche te Rotterdam heeft de 54-jarige ontsmetter A. F. W. aange houden, die ervan verdacht wordt eni ge weken geleden tot tweemaal toe rattenvergif in de soep te hebben ge daan, tengevolge waarvan zijn echtge note ziek werd. De vrouw was eerst enige tijd thuis verpleegd, maar toen er geen beter schap Intrad, werd zij in het zieken huis Coolsingel opgenomen. Daar heeft men door bloedonderzoek de vergiftt ging geconstateerd. Direct levensgevaar is niet meer aanwezig. Het echtpaar Is ruim 30 jaar getrouwd, maar de ver houding tussen de twee echtelieden was niet al te best. W., die uit hoofde van zijn beroep over vergif kon be schikken, is in arrest gesteld. Vliegtuigongeluk bij San Francisco Vijf bemanningsleden en een passa gier werden gedood toen gisteravond kort na het opstijgen een D.C.-6b van de Western Airlines midden in de baai van San Francisco neerstortte. Vier passagiers werden gered. De andere passagiers waren juist voor het onge luk in San Francisco uitgestapt. Britse krijgsgevangenen wisten niets van troonwisseling De Britten die dezer dagen uit Noordkoreaanse krijgsgevangenschap zijn ontslagen, hebben pas op weg naar Panmoendjon gehoord dat Koning Ge orge de zesde van Engeland gestorven is en dat Koningin Elizabeth in Juni zal worden gekroond. Het Nationaal Rampenfonds heeft tot gistermiddag 106,8 millioen gulden ontvangen. Sedert Maandag is er twee ton bijgekomen. „Daily Sketch" stelt kolommen open voor hoofdredacteur „Prawda" De Daily Sketch, een populair ge ïllustreerd Brits dagblad met grote op lage, heeft Dinsdag zijn kolommen opengesteld voor de hoofdredacteur van de Prawda, h et blad van de Sow- jetrussische communistische partij. Het blad beloofde de artikelen zonder commentaar af te drukken. Minister Algera zal met zijn ambt genoot van Oorlog en Marine overleg plegen over de mogelijkheid om méér amphibievoertuigen aan te schaffen, dan waarover ons land thans beschikt, zo lezen we in de M. v. A. op het voor lopig verslag der Eerste Kamer over de Begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1953. De wenselijkheid van de aanleg van terpen of andere vluchtgelegenheden wordt door de zgn. Deltacommissie be studeerd. In de M. v. A. op het V.V. der Eerste Kamer over het Wetsont werp „Noodvoorzieningen Dijkherstel" geven de minister Algera en v. d. Kieft nog eens duidelijk aan, dat het Rijk weliswaar thans de kosten voor zijn rekening neemt, maar dat dit niet mag leiden tot de mening, dat het Rijk straks bij iedere incidentele doorbraak dit wéér zal doen. Medegedeeld wordt ook, dat bij de aanleg van nieuwe dijk vakken zoveel mogelijk rekening wordt gehouden, dat in de toekomst wellicht de dijkskruin verhoogd zal worden. Overwogen wordt hoe de pol derbevolking ook in de toekomst meer bewust voor overstromingsgevaar kan worden gemaakt en welke maatregelen kunnen worden genomen ter bevorde ring van een snelle waarschuwing en hulpverlening. UITVOERING WERKEN „IN REGIE". De noodzakelijkheid om, met het oog op de vereiste spoed, een belang rijk deel van de herstelwerkzaamhe den althans aanvankelijk in regie uit te voeren volgt niet alleen uit het be zwaar, dat deze werken niet nauwkeu rig in een bestek omschreven kunnen worden, doch ook uit de kans op scha de aan het voltooide werk tijdens de uitvoering en de noodzakelijkheid de werkwijze tijdens de uitvoering voort durend aan de zich wijzigende om standigheden aan te passen. Maandag vertrok een wagen van de vt egwjjzerdienst naar de getroffen ge bieden met circa 200 nieuwe armen. Uit een onderzoek is gebleken, dat ver schillende wegwijzers totaal waren verdwenen, terwjji verschillende andere zozeer waren beschadigd, dat zjj practisch onbruikbaar waren gewerden. Voor het hoofdkantoor van de A.N.W.B. te Den Haag worden de nieuwe armen ingeladen. Voor de Utrechtse rechtbank is gis teren tegen de 53-jarige ir J. S. te Bilthoven een gevangenisstraf geëist van een jaar en negen maanden met aftrek. Ir S., die sedert November 1952 is gedetineerd, stond terecht wegens verduistering ten nadele van het Spoorwegbouwbedrijf, waarvan hij di recteur is geweest. Hij heeft zich op verschillende tijd stippen hoeveelheden zand en grind, toebehorende aan het bouwbedrijf, toe geëigend. Het gestolene had een waar de van f 1.350. Voorts zou hij zich een hoeveelheid bewapeningsijzer, even eens toebehorend aan het Spoorweg bouwbedrijf, ter waarde van ca. f 1.800 hebben toegeëigend. Deze materialen werden gebruikt voor het bouwen van huizen voor de directeur en voor en kele leden van het personeel. S. ge bruikte de materialen ondanks het feit, dat de commissarissen van de N.V. hiervoor geen machtiging hadden ver leend. Zij hadden de vergunning zelfs pertinent geweigerd. Ook werd ir S. ten laste gelegd, dat hij zich samen en in vereniging met de in November EERSTE NIEUWE GEMEENTERAAD BENOEMD In de gemeente Haarzuilens in de provincie Utrecht is voor de a.s. ver kiezingen slechts één lijst ingeleverd door de samenwerking tussen de K. V.P. en de C.H.U. Het Centraal stembureau heeft in de gemeente de bovenste zeven personen van de lijst benoemd verklaard. Hier mede is Haarzuilens de eerste ge meente in Nederland, waar de gemeen teraad voor de zittingsperiode 1953 1957 definitief is samengesteld. Alle nieuwbenoemde leden hadden reeds zitting in de oude gemeenteraad. Twee Amerikaanse studenten in Jeruzalem vermoord Een woordvoerder van het Israëli sche leger heeft bekendgemaakt, dat twee Amerikaanse studenten, een theoloog en zijn nicht, Maandagoch tend vroeg in een voorstad van Jeru zalem zijn doodgeschoten. Een direct ingesteld onderzoek had aangetoond, dat de sporen van de moordenaars over de grens met Jordanië leidden, aldus de woordvoerder. Een mijlpaal in de rampgeschiedenis Een enorm project t het herstel van de spoorlijn dwars door het water Vele Goesenaren hebben in de afgelopen periode met een scheef oogje naar hun station gekeken: zoals je naar een goede vriend kijkt, die je op een be- sUssend ogenblik een beetje in de steek laat. Want je kon in die weken naar Arnemuiden, Middelburg en Vlissingen, maar de andere kant op, naar de rest van Nederland toe, waarvan ook Zeeland Immers een deel uitmaakt, dat ging niet. Maar de mensen van de spoor laten nooit een deel van Nederland in de steek (ook ai wordt het dan nog zo vaak anders beweerd!) en zo heeft men ook het getroffen Zeeland niet in de steek gelaten. Na enkele weken van heel hard werken is de verbinding er weer, z(j het dan ook nog met bussen over een weg, die voor particuliere auto's nog verboden is. Zo leek het gisteren, op de eerste dag van het herstelde verkeer, wei een bijenkorf op het Goese stationsplein. Elk uur kwamen de bussen uit Krab- bendijke, nu nog het eindpunt van de Zeeuwse lijn, aangereden. Zo tegen half acht gistermorgen stopte de eer ste bus uit Krabbendijke op het stati onsplein te Goes. Veel reizigers kwa men nog niet mee. Maar later op de dag werd dat beter. En weldra kreeg de Stationsstraat te Goes weer het oude vertrouwde beeld van stromen reizigers, die naar de stad liepen. Het was gisteren Immers marktdag. DRUKTE IN IiKABBENDIJKE. Ja, die marktdag in Goes heeft de spoorwegmensen in Krabbendijke het station is plotseling enorm druk geworden in de morgenuren even hoofdbrekens gekost. Op een gegeven ogenblik waren niet genoeg bussen aanwezig, zodat een aantal reizigers moest wachten. Maar gauw kwam er weer een bus van de Eerste Drentse stoomtrammaatschappij aanrijden. Het leed was voorbij. Een tjscoman had op het nu drukke stationsplein heel tactisch een stand plaats gekozen. De man deed goede zaken. De eerste dieselelectrische trein was 's morgens om goed half zeven in Krabbendijke aangekomen. Het was een belangrijk moment, dat haast ongemerkt voorbij is gegaan. Op de verharde weg langs het on dergelopen land van Kruiningen was het een drukte van belang. Eik uur passeerde er van weerszijden een file bussen van de A.M.Z. en de E.D.S. Erg gemakkelijk zaten de reizigers nu niet bepaald in de bus. Maar lie ver even een half uurtje flink hobbe len, dan de lange reis maken per bus over Antwerpen. De weg Goes-Vlissingen is ook aan merkelijk drukker geworden. Hier rij den de bussen van de Stoomtram Wal cheren en de Naco uit Alkmaar, die om de twee uur de reizigers verove ren. PLUIM! Ja, de spoorwegen hebben weer leven in de brouwerij in Zeeland gebracht. En niet weinig. Maar de voortvarende directeuren hebben nog meer plannen, die zelfs aan het fantastische grenzen. Zo heeft men 'n aannmersmaatschappij opdracht gegeven de spoorlijn tussen de Zandjjk en Oostdjjk dwars door de Kruiningerpolder weer geschikt te ma ken voor een beperkt goederenvervoer. Men staat werkelijk voor niets. Twee keer per dag stroomt de lijn onder, maar met man en macht wordt ge werkt om dit enorme object ten uit voer te brengen. De spoorlijn wordt op gehoogd over kistdammen, zodat de lijn niet meer overspoeld kan worden door het water. Het is nog niet te zeg gen, wanneer dit werk gereed is. Maar wel is zeker, dat de Neder landse Spoorwegen alles in het werk stellen om veel bij te dragen tot de herrijzenis van Zeeland en de welvaart van de provincie. 1952 eveneens gedetineerde procuratie houder van de N.V. it Spoorwegbouw bedrijf, de heer W. S. te Utrecht, ver scheidene geldsbedragen ter waarde van f 3.800 zou hebben toegeëigend. Deze geldsbedragen maakten deel uit van een zgn. „zwarte kas", welke zich bevond in een safe bij een bank te Utrecht. Uit deze kas zou de ex-direc teur geldsbedragen hebben opgenomen ter betaling van particuliere rekenin gen. Nooddam om Scharendijke De Rijkswaterstaat zal op korte ter mijn beginnen met het aanleggen van een nooddam rond Scharendijke op Schouwen. Men hoopt hierdoor de woningen in het dorp, die practisch nog onbescha digd zijn, voor verdere aantasting door het binnenstromende water en het drijfhout, te besparen. De aanleg van de dijk zal ongeveer anderhalve maand duren. Nog water vóór Pinksteren Vandaag zai een begin worden ge maakt met het boren van de 15 bron nen in het waterleidingterrein aan Oranjezon. Verwacht mag worden, dat nog voor Pinksteren enkele bronnen in gebruik genomen kunnen worden. De watervoorzieningbron kan 5 kubie ke meter water per uur leveren. Aan gezien de eerste tijd zonder onderbre king kan worden gepompt, kan per et maal 2800 kubieke meter worden ge leverd. De oude bronnen, 30 in totaal, zijn enige tijd geleden buiten gebruik gesteld, teneinde een reserve te kun nen vormen voor de zomer. De nieuwe bronnen zullen voor een deel in en voor een ander deel vlak naast het waterwingebied op een diep te van ongeveer 15 meter worden ga- slagen. Het water wordt tussen twee kleilagen weggehaald. Dit werk ge beurt door een Tilburgse aannemer. Fitters van de Middelburgse gemeente bedrijven leggen de hoofdleiding aan. De bronnen komen op een afstand van 40 meter van elkaar te liggen. Van elke bron wordt een toevoer leiding (ter lengte van ongeveer een meter) gelegd naar de hoofdleiding, welke in totaal een lengte gerekend van de laatste bron tot de centrale put zal hebben van 1.350 meter. Bij deze put zal de diameter der buizen 250 m.m. zijn en op het gedeelte langs de bronnen 200 m.m. De toevoer leidingen van bron naar hoofdleiding worden 50 m.m. in doorsnee. Het gedeelte van het vroon, waar de leiding (alle buizen zijn reeds gearri veerd) moet komen te liggen, is met zichten aangegeven. Arbeiders zijn be zig het terrein ter plaatse te egalise ren, waarna de buizen zullen worden gelegd. Vervolgens zal de leiding met grond worden afgedekt. Elke bron af zonderlijk zal kunnen worden afgeslo ten. Over het water in het waterleidings kanaal vernemen wij, dat het zoutge halte nog veel te hoog is en bijna niets meer zakt. Het bedraagt nog altijd tot 3 gram per liter, terwijl 1 gram net toelaatbaar is. Regen, regen en nog eens regen is gewenst om de zaak weer zo spoedig mogelijk in orde te krijgen. De beplanting geeft evenmin reden tot optimisme. De dennen, die in 't water hebben gestaan, zijn al dood. De naal den worden donkerbruin en dan weet ieder, dat de boom ten dode opge schreven is. Hoe de andere bomen zich zullen houden moet worden, afgewacht. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot van s' ond. Weinig- verandering. Vrijwel onbewolkt, maar later in het Noorden van het land kans op het bin nendrijven van enkele wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Noord-Oost. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1