Nieuws uit de Provincie. Wensen en verlangens van een verdronken eiland» Expositie van Gerard Bergsma» WEK DE GAL IN UW LEVER OP Provinciale Bibliotheek naar de Abdijgebouwen» Noodverordening inzake evacuatie bekrachtigd» Grondverlies op Schouwen Duiveland. Vlissingen. Zierikzee. Verdeling der goederen kwam ook hier ter sprake. Dinsdag 21 April 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Na de stormramp. Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland" sprak met de minister-president. Deze stichting, mede ontstaan door contact met en initiatief van de stich ting „Nleuw-Walcheren", heeft als voornaamste doei, datgene, wat de naam reeds uitdrukt: een nieuw Schouwen-Duiveland mede op te bouwen. Een delegatie van het bestuur heeft reeds op Vrijdag 10 April een onder houd gehad met de minister-president en daarbjj aan enige wensen en verlan- Ens uitdrukking gegeven. Besproken werden: de regeling der geleden schade, t herstel der boerenbedrijven, de verkeersmoeilijkheden op het eiland, de verbindingen met de buitenwereld, het woningprobleem bij terugkeer der ge- evacueerden, het dijkherstel, de classificatie der bij het herstelwerk ingescha kelde arbeiders. Van direct belang is een betere ver binding ZierikzeeWesthoek. Vooral de bootdienst ZierikzeeBurghsluis geeft onvoldoende gelegenheid voor het noodzakelijk vervoer. Hier zouden meer dere vaarten moeten worden ingelegd, terwijl ook auto's zouden moeten kun nen vervoerd worden. Vandaag hoopt het bestuur der Stichting hierover een bespreking te hebben met de minister van Wederopbouw. Ook de enige verbinding te land met de Westhoek, via Brouwershaven en Scharendijke laat veel te wensen over. Deze weg is vaak gedeeltelijk onberijd baar door aangespoeld wrakhout en door de vele gaten. Hier is een voort durend toezicht nodig, dat de obstakels opruimt en de verbindsweg bruikbaar houdt. Op initiatief van de Stichting heeft het Waterschap Schouwen toe gezegd hiervoor te zorgen. De veerdienst ZierikzeeAnna Ja- eobapolder eist ook dringend verbete ring en meer comfort en ruimte, dan het s.s. Zijpe vermag te geven. Alweer Is het vervoer van auto's een groot struikelblok. Daar te verwachten is, dat steeds meer materialen voor herstel en weder opbouw zullen moeten worden aange voerd, is een grotere boot noodzakelijk. De tegenwoordige dienst is ook niet bij machte, een regelmatige afvoer der productie van Zeelandia te waarborgen, door gebrek aan vervoersruimte voor vrachtwagens. In de nabije toekomt is het tevens van groot belang het veer Zijpe—Anna Jacobapolder in te richten voor boten met koplading. Wil men stagnatie in de aanvoer van allerlei benodigdheden bij het droogvallen der Oostelijke pol ders voorkomen, dan dient reeds nu de voorbereiding hiertoe ter hand te wor den genomen. De nodige stappen in deze zijn reeds door de Stichting ge daan. Een tweede punt, niet minder ur gent, betreft de onderbrenging van de geëvacueerden op het eiland en van hen, die over korter of langer tijd wor den gereëvaeueerd. Door het bouwen van gezinsbarakken zou hiervoor een oplossing kunnen komen. Deze kunnen zowel worden benut in de overbelaste evacuatieplaatsen, zoals Renesse en Haamstede, als in de plaats van her komst der evacué's, waarheen ze zo no dig kunnen worden overgebracht. Een beslissing op korte termijn over bovengenoemde problemen zal stellig noodzakelijk zijn, om het herstel en de reëvacuatie zo vlot mogelijk te doen verlopen. AANBESTEDINGEN Bouw boerderij te Middelburg. Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland te Middel burg, werd openbaar aanbesteed het bouwen van een boerderij voor de fam. A. Stroo aldaar. Er werd als volgt in geschreven: A. Blankenburgh, Nieuwdorp f 31.450. H. van Leerdam, N. en St. Joosland f31.900; Fa. C. Joziasse Zn., Mid delburg f31.930; A. C. Haeck, O. en W. Souburg f 31.950; J. Adriaanse, St. Laurens f 32.200; J. M. Goedemondt, Vlissingen f 33.430; N. Th. van Doorn, St. Laurens f 33.800; Fa. de Rijke en van Belzen, Middelburg f34.500; A, Geense, Middelburg f 34.690; Fa. A. J, Stoppels Zn., Middelburg f34.800. Fa. C. van Noppen Zn., Koudekerke f 34.900; J. Olijslager, Middelburg f 35.300; J. Walraven, St. Laurens f 36.300; F. Hollebrandse, Middelburg 136.580; W. de Pagter, Middelburg 1'36.680; Fa. L Franse Zn., Middel burg f36.845. Bouw boerderij te Veere. Door de Stichting Bouwbureau voor de Landbouw in Zeeland te Middelburg werd aanbesteed het bouwen van een boerderij voor de heer W. J. Breel te Veere, Er werd als volgt ingeschreven J. Jobse, Veere, f32.200; W. de Pag ter, Middelburg f33.372; J. Walraven, St. Laurens f 33.500; Fa. C. Joziasse Zn., Middelburg f34.500; J. Olijslager, Middelburg f34.530; N. Th. van Doorn, St. Laurens f 34.670; J. Adriaanse, St, Laurens f 34.676; Fa. Iz. Franse Zn., Middelburg f 34.700; Fa. J. Mesu Zn., St. Laurens f34.972; Fa. A. J. Stoppels Zn., Middelburg f 35.000; A. Blanken burgh, Nieuwdorp f35.580; Fa. C. van Noppen Zn., Koudekerke f 35.750; L. Goedbloed, Veere f35.780; Fa. de Rijke en van Belzen, Middelburg f35.800; A. Geense, Middelburg f35.860 Verbeteren van gedeelten van de Prov. weg Middelburg Westkapelle. Namens Ged. Staten van Zeeland werd aanbesteed het verbeteren van gedeelten van de Provinciale weg Mid delburgWestkapelle, vakken Bigge- kerkeZoutelande en Zoutelande— Westkapelle, nos. 15d (ged.) en 15e (ged.) Provinciaal wegenplan, ter ge zamenlijke lengte van 930, m., met bij komende werken. Er werd als volgt in geschreven: C. v. d. Kiippe, Vlissingen f97.600; P. J. v. d. Sande, Breskens f96.500; M. Wandel, Souburg f92.990; Aannemings bedrijf „Zeeland" N.V., Middelburg f 89.400. Herstel waterkering calamiteuze waterschap Bruinisse. Te Bruinisse werd aanbesteed het ge woon en buitengewoon herstel, de ver nieuwing en het onderhoud tot en met 30 April 1954 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingswerken aan de waterkering van het calamiteuze waterschap Bruinisse. P. Broeken, Breda f 52.500; A. J. Blij- leven, Breda f50.490; J. Moerland. St. An- naland f 48.400; Van den Herik's Aann. bedrijf, Sliedrecht f 47.325; A. Sponselee. Kloosterzande en J. Lucasse, Walsoorden f 47.000; K. Lucasse, Walsoorden en G. Sponselee, Walsoorden f 46.400; L. van Popering, Bruinisse f46.350; J. M. Dekker, Brouwershaven f 45.700; F. Warrens, Ossenisse f 45.500; M. van der Velde, Bruinisse f 44.000; W. van den Berg, Brui nisse, P. van Dongen, Haamstede f 43.750. (Behoudens goedkeuring van Ged. Staten, gegund aan de laagste inschrijver). De opeenhoping van vrij dikke zand lagen en de uitschuring van diepe stroomgeulen in het poldergebied rond Ouwerkerk, in Duiveland, heeft een toe stand geschapen, die te vergelijken is met die in het gebied rond het fort Rammekens op Walcheren na de twee de wereldoorlog. De herstelkosten der gronden zullen uitgaan boven het vier voudige van de koopwaarde. Toepassing van herverkaveling en sanering zullen daarom de enige mogelijkheden zijn de landbouwbevolking weer een bestaans kans te geven. Bij verkaveling en sa nering wordt de overblijvende herstelde grond onder de boeren opgedeeld, maar landelijk gezien treedt er uiteraard een verlies aan grond op. In de polder Schouwen, rond het beruchte gat in de Schelphoek, doen zich soortgelijke ver zandingsverschijnselen voor. Bovendien moet er rekening mee gehouden worden, dat grote hoeveelheden zand de polder inspoelen bij de dichting der gaten. Ter gelegenheid van de 80ste verjaardag van de kunstschilder Gerard Bergsma uit Zoutelande, welke Zaterdag werd gevierd heeft de burgemeester van Vlissingen mr B. Kolff Zaterdagmiddag een tentoonstel ling van werken van deze schilder in het Stedelijk museum geopend. Tientallen genodigden o.w. de bekende kunstschilder Jacobs uit Vlissingen wa ren in Hotel Noordzee-Boulevard bijeen gekomen toen de burgemeester ook als voorzitter van de Kunstkring Het Zuiden het woord nam. Het verdriet is U niet gespaard geble ven aldus mr Kolff, daar door de oorlog alles verloren is gegaan. U is echter weer aan het werk gegaan en voor deze wil hebben wij veel bewondering gehad. Het getuigt van kracht en groot vertrouwen, vertrouwen dat het leven goed en vreug devol maakt. De heer Bergsma heeft zich echter niet alleen met kunst bezig ge houden want de denkbeelden om een rij wielpad door Walcheren aan te leggen en de oprichting van het Nollenbos, wa ren van hem. Burgemeester D. Kodde van Zoutelan de herinnerde aan Augustus '42 toen de heer Bergsma Zoutelande moest verlaten. Het afscheid is moeilijk voor U geweest, maar was U gebleven dan was het zeker op het concentratiekamp uitgedraaid, want U was een goed Nederlander die voor niemand zijn mond hield. Hij wen ste hem Gods zegen toe. Namens de fa milie en vrienden van boven de Moerdijk dankte dr P. de Haas uit Amsterdam voor de vele jaren van vriendschap. De heer J. Louwerse secr. van de Rijwiel padver. Walcheren dankte voor alles wat de heer Bergsma voor de fietsers had ge daan. Als oudste vriendin in Zeeland dankte mevr. Jacobs voor de oprechte vriend schap die zij van de jubilaris had onder vonden. Hierna was er gelegenheid de jubilaris te feliciteren waarna gezamenlijk naar het museum werd gewandeld, voor het bezichtigen van de geëxposeerde werken. Uit de 29 werken werden tenslottej twee werken gekozen waarvan er een, de „Vijver van der Boede", in het stadhuis van Vlissingen zal komen te hangen en de andere, „Lente", in het gemeentehuis van Zoutelande zal Komen. Verder vernamen wij nog dat de heer Bergsma Zaterdagmorgen tot ere-lid is benoemd van het V.V.V., te Zoutelande. EERSTE CAISSONS VOOR ZEELAND ONDERWEG. De eerste acht van totaal 100 beton nen caissons voor het dijkherstel in Zeeland zijn gistermorgen uit de Coen- haven te Amsterdam vertrokken. Vier van de 11 m. lange, 7 m. brede en 2 m. hoge, elk 8000 kg. wegende cais sons gaan naar Zierikzee, waar zij vandaag verwacht worden. Het tweede viertal is bestemd voor Hansweert, waar de sleep morgenavond arriveert. Het geenszins eenvoudige transport van deze logge en uiterst kwetsbare bakken wordt uitgevoerd door vier sleepboten van Muller en Co. De eerste 50 caissons zjjn in gefor ceerd tempo (28 dagen) vervaardigd door de Amsterdamse Ballast Mjj. Elke vier dagen zullen er acht vertrekken. De bouwcapaciteit is twee stuks per dag. Medio Juni zullen de 100 caissons gereed zyn. Elk caisson is verdeeld in zes vak ken, die, nadat het geheel op een zink- stuk is geplaatst, vol worden gespo ten met zand en belast met keien. Daarna worden de stoppen uit de zij wanden losgeslagen en zinkt de cais son die daarna breekt. Met zware ijzeren bouten worden de caissons ter plaatse aan elkaar gekoppeld. Zo vor men zij de basis voor de nieuwe dijken. B(j Gorgan (Perzië) heeft zich een aardbeving voorgedaan. Er zijn geen slachtoffers doch de materiële schade wordt aanzienlijk genoemd. Ingezonden Mededeling Adv U zult morgens „kiplekker" Uitvoering L.O. Zaterdagavond heeft de dames-gymna stiekvereniging „Lichaamsontwikkeling" in het Concertgebouw een feestuitvoe- ring gegeven ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan der vereniging. De voorzitster mevr. G. van Dijk-Knop verwelkomde de talrijke aanwezigen in het bijzonder de beschermvrouwe mevr. M. K. Kolff-Kruizonga, waarna zij de leider en oprichter der ver. de heer L. v. d. Steen hartelijk dank bracht voor het vele werk dat deze in het belang der ver. heeft verricht. Hierna werd door de leden van L.O. hun kunnen getoond. Voor de pauze vielen vooral de baloefening voor dames en de evenwichtsboom voor meisjes van de le en 2e klasse op. Na de pauze was dit het geval met paard springen en de evenwichtsboom voor dames. Het meeste succes oogstte het fantasiedansje door meisjes van de le klasse, dat was ingestu deerd door de assistenten van de heer v. d. Steen. Tot slot was er de oefening met de vlag die door drie dames op het toneel werd gebracht. Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel. In de jaarvergadering van de afde ling Schouwen-Oost van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel werd we gens vertrek van de voorzitter, de heer D. J. Maris, in deze functie gekozen de heer L. Onderweegs. In zijn af scheidswoord memoreerde de heer Ma rijs de goede samenwerking met be duur en leden en wenste de afdeling Gods zegen toe. In een dankwoord na mens de afdeling bood de secretaris de Elke dag moet uViever een liter gal in uw scheidende voorzitter een aquarel van ingewanden doen stromen, anders verteert uw Zierikzee aan ter herinnering, voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt. <-rpvr „Hp., naar de aleeme- wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige Ais algevaardigcien naar ae aigeme carter's leverpilletjes om die liter ne vergadering, die m Mei te Rotter- gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel- wordt gehouden, werd benoemd gang op natuurlijke wSze te regelen.Een T M5 uit bed springen. ri ie1 plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s LeverplUetjes. Bestuur „Nieuw Walcheren" adviseert Schouwen. Vrijdag heeft een deputatie uit het Bestuur van de Stichting „Nieuw Wal cheren" de landschapsarchitect de heer Broerse, in Zierikzee besprekingen ge voerd met het bestuur van de pas op gerichte Stichting „Nieuw-Srhouwen en Duiveland". „Nieuw Walcheren" gaf daarbij een overzicht van het door haar verrichte werk en de bereikte resultaten en advi seerde hoe op Schouwen en Duiveland de talloze problemen zouden kunnen worden aangevat. Deze gedachtenwisseling is zonder twijfel van grote waarde geweest en opent naar vertrouwd mag worden de nodige perspectieven. „Nieuw Walcheren" zegde toe haar jongere zuster op Schouwen en Duive land met raad en daad naar vermogen te zullen steunen. Tijdens een boottocht over het eiland kon men zich van de, voor Walcheren uit ervaring bekende, situatie een dui delijk beeld vormen. De resultaten van de Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" wor den met belangstelling tegemoet ge zien. Scheepvaart door Oostsluis te Wemeldinge gestremd var 29 April—3 Mei. De scheepvaart door de Oostsluis te Wemeldinge zal wegens het aanbren gen van nieuwe trekwagens voor de roldeuren in die sluis zijn gestremd ge durende het tijdvak van Woensdag 29 April 1953 te 7 uur tot Zondag 3 Mei 1953 te 18 uur of zoveel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken te zijn. Op 18 Mei begint de verhuizing. Half Juli zal waarschijnlijk de officieële opening plaats vinden. Met een vergenoegd gezicht loopt de bibliothecaris, de heer H. Pleters, door het Abdijgebouw, dat straks de grote boekenschat van de Prov. Bibliotheek van Zeeland zal huisvesten. En met reden, want niet alleen betekent de ko mende verhuizing een einde van de „tijdelijk" huisvesting in het pand aan de Dam, waar men strakB ruim 13 jaar heeft gezeten, maar bovendien Is de oppervlakte in het gebouw In de Abdjj van die aard, dat alle boeken beter en overzichtelijker kunnen worden uitgestald. Twee data noemt de heer Pieters: 18 Mei a.s. begin van de grote verhuizing, waarbij de bibliotheek voor onge veer zes weken de deuren zal sluiten en half Juli (welke dag Is uiteraard nog niet precies aan te geven) waarop de nieuwe Prov. Bibliotheek in deze historische omgeving zal worden geopend. Met de heer Pieters hebben we giste ren door het nieuwe, of beter, het prach tige gerestaureerde deel van de Abdij gewandeld, waar straks de duizenden boeken een plaatsje zullen vinden. DE TOEGANG- Over enkele jaren zal de toegang tot de bibliotheek vanaf het Abdijplein zijn te bereiken. Tot zolang moet men vla het binnenplein aan het Koorkerkhof de weg vinden. Op de benedenverdie ping komt de heer P. J. v. d. Koorde te zitten, die het publiek te woord kan staan. Aan de andere zijde is een ruime hal, die zal worden ingericht, doch pas goed aan de bestemming zal gaan vol doen als de definitieve ingang gereed is. In de hal komt ook een vitrine met kostbaarheden. Nog is het een rommel in de histo rische kapittelzaal, waar straks tegen de pilaar op een smeedijzeren lezenaar de enige Kloosterbijbel, die in Zeeland gebleven is, zal prijken. Maar straks zal men hier kunnen verwijlen en rus tig de boeken raadplegen. De leeszaal zal worden versierd met enkele gobe lins, die aan de wanden worden opge hangen. 800.000. Op de benedenverdieping krijgt de heer Pieters een kamer met fraai uit zicht op het binnenplein. Bovendien komt daar het z.g.n. klein magazijn, waar eveneens boeken in rekken zul len komen. Niet minder dan 1100 kasten, die samen ongeveer 300.000 boeken zullen kunnen bevatten, komen er in dit ge bouw. Gelukkig zullen alle kasten nog niet direct benut behoeven te worden en is er in de komende jaren nog plaats voor uitbreiding, hetgeen ook wel no dig is. Op de bovenverdieping, die ruim 35 m lang is, komen 950 kasten, of beter, ze staan er al om straks de grote boe- kenlast te torsen. Alles is zo economisch mogelijk inge richt. Door middel van een z.g.n. roos- tervloer is de kastenmassa in twee de len gesplitst, waardoor werken met trappen onnodig is geworden. Tenslotte is er nog een zolder, die door de bekapping in tweeën is uiteen gevallen. Deze zolder biedt ook een grote ruimte en zal worden gebruikt voor het opbergen van 'Kamerstukken en dergelijke. le heren J. M. de Oude en H. Heyboer. Door het hoofdbestuur is ter beharti ging van de belangen der leden in het rampgebied benoemd de heer P. Slager te Haamstede. AAGTEKERKE Candidaatstelling. Op de vrije lijst wer den de volgende candldaten gesteld: S. de Visser Pz. en P. de Visser Wz. AXEL Johannes Passion. Voor een teleurstel lend aantal toehoorders bracht de Chr. Zangvereniging „Asaf" te Axel, in de Chr. Kleuterschool koorfragmenten uit de Johannes Passion van J. S. Bach. Nadat de heer Brakman een uiteen zetting had gegeven van de inhoud der Johannes Passion, volgde de uitvoering der koren en koralen door de ongeveer 50 personen sterke bezetting, terwijl de dirigent zelf diverse recitatieves ten ge hore bracht. Het publiek heeft intens ge noten van de vocaal hoogstaande pres taties. Het ligt in de bedoeling omstreeks Pasen 1954 de Johannes Passion in en- tenso uit te voeren. BRUINISSE Geslaagd. De heer Wolfert Jumelet Thz., is te s'-Gravenhage geslaagd voor het diploma tweede stuurman ter koop vaardij Een gratis reisje. De meisjesvereniging „Wees een zegen", alhier, die is aange sloten bij de Y.W.C.A., kreeg van deze wereldfederatie bericht, dat haar leden, omdat zij een vereniging vormen in het rampgebied, een keuze kunnen maken om deze zomer een 8 daags reisje naar België Duitsland, Zwitserland of Italië te maken. s-H. ABTSKERKE Candidatenlijsten. Voor de a.s. verkie zingen van de gemeenteraad zijn inge- diend de navolgende lijsten van Candida- ten: C.H.: J. Proos, M. H. van Liere, W. Minnaard Sr, M. S. Tolhoek, M. Remeijn- se, C. Oudendijk, W. J. van der Kerk, K.V.P.: J. C. van 't Westeinde, P. de Baar, J. Rijk. Vrije-lijst: Q. A. van de Vrie, P. de Jonge Azn, G. Braam Gzn, J. Blok, A. de Jonge Pzn, J. van Oosten, A. van der Plasse. Aanvangsdatum schooljaar. De aan vangsdatum van het schooljaar voor het openbaar gewoon lager onderwijs alhier, Langdurige raadsvergadering van Zierikzee. Geen renteniers» maar werkkrachten» Zaterdagmorgen en middag heeft de Zierikzeese gemeenteraad lang durig gediscussieerd over het beleid van het college van B. en W. Ge vraagd werd een noodverordening te bekrachtigen, waarbij het college de bevoegdheid wordt verleend personen uit te wijzen, die langer in de gemeente vertoeven, dan hun inreisvergunning toestaat. Het evacuatie-beleid was vanzelfspre kend ook nog een actueel punt van bespreking. Hierbij werd besloten de terugkeer van die personen, die in Zierikzee nodig zijn, toe te staan. De uitdeling van kleding heeft ook hier veel tongen in beroering ge bracht en verder kwam de recon structie-commissie ter sprake. „Niemand kan zich immers in Zierikzee vestigen. zonder vestigingsvergunning krachtens de woonruimtewet", zo zei de heer J. W. van den Doel (A.R.). Hij kon de noodzaak van deze noodverordening niet inzien. Wethouder mr C. J. B. du Croo antwoordde dat, wanneer mensen zonder vergunning bij anderen intrekken, daarop geen sancties kunnen worden toegepast. Deze noodverordening biedt hiertoe een mogelijkheid. De heer A. Groenendijk (C. H.) zag ook de noodzaak niet in, evenals de heer J. Catshoek (P.v.d.A.). Deze be toogde, dat B. en W. de raad overal bui- tenhoudt. Hij, evenals de heer van den Doel, stelde er prijs op te weten, waarom teruggeroepen werkkrachten hun gezinnen niet mogen meebrengen. Wethouder den Boer. aldus de heer Groenendijk, heeft toch verklaard, dat de gezinnen niet uit elkaar gehaald mogea worden en wat gaat er au j geschieden?. IDe voorzitter merkte op, dat de raadsleden geen begrip tonen voor de moeilijkheden van het college. De heer van den Doel verklaarde: „Wij hebben begrip voor rechtvaardigheid. Er zijn gezinnen hier, die niet bij het arbeidsproces zijn betrokken. Dat het college bij zijn beleid fouten heeft gemaakt, nemen wij niet kwalijk, maar waar blijven de correcties?" Wethouder den Boer, die nogmaals een uiteenzetting gaf van het evacuatie-beleid, verklaarde dat de achtergebleven buiten mensen, op verzoek van de Voedselcommis- saris, zich hier mogen ophouden. Zij zijn nog steeds bezig met bergingswerkzaamhe den. Een deel van deze gezinnen zal bin nenkort naar zijn woonplaats terugkeren. De arbeidskrachten, die nu teruggeroepen zijn, komen zonder gezin. Het ligt in de bedoeling de gezinnen dan pas te laten te rugkeren als de dam rond Zierikzee gereed is en hun woning twee meter boven N.A.P. is gelegen. De heer van den Doel achtte het echter niet noodzakelijk, dat met de terugkeer der gezinnen wordt gewacht totdat de dam klaar is. Hij merkte op: „Er dienen echter geen rentenier» terug te keren, maar werk krachten!" VOORSTEL CATSHOEK. Hierna bracht de heer Catshoek het voorstel ter tafel om diegenen, die voor hun werk in Zierikzee nodig zijn en over een eigen woning beschik ken, welke vrij van water is ter beoordeling aan het college van B. en W. met hun gezinnen te laten terugkeren. Dit voorstel werd met de stemmen van de wethouders du Croo en den Boer tegen, aanvaardt. Na een besloten zitting werd de noodverorde ning bekrachtigd. UITDELING VAN GOEDEREN. Over de uitdeling van kleding verklaarde de heer J. Steutel (Midd.partlj), dat deze een golf van vtrontwaardiging heeft doen gaan door het publiek. De heer van den Doel bracht de uitdeling van kaas en si garetten door het gemeentebestuur ter spra ke en zou gaarne zien, dat er waarborgen gegeven werden voor een goede verdeling. De distributie heeft zich uitsluitend bepaald tot het hogere gemeentepersoneel. De heer Steutel had graag gezien, dat ook het lage re personeel hierbij was ingeschakeld. Ook wenste de heer Steutel inlichtingen over de uitdeling van de sigaretten. Hieromtrent deelde de gemeentesecretaris mee, dat het personeel van alle Zierikzeese bedrijven een pakje heeft ontvangen. BEZOEK VAN Dr DREES. De heer van den Doel vroeg waarom de minister-president niet op het stadhuis is ontvangen bij diens bezoek aan Schouwen en Duiveland. De voorzitter deelde mede, dat het bezoek was geregeld door het prov. bestuur. De heer R. Gerritsen (P.v.d.A.), vond dat de waardigheid der gemeente hierdoor toch wel in gedrang is gekomen, daar dr Drees op andere plaatsen wel op het gemeentehuis is ontvangen. De heer A. Groenendijk vond het ten slotte erg vreemd, dat er in de reconstruc tie-commissie voor Schouwen en Duiveland van de 22 leden slechts 9 van het eiland afkomstig zijn. BORSSELE. Herstelwerkzaamheden aan de haven gegund. In de spoedeisende raadsvergadering van Borssele werd na een uitvoerige uit eenzetting van de heer J. H. Valk, be sloten het herstelwerk aan de haven uit te laten voeren door de fa. Schermers voor 146.000.—. Binnenkort zal de aan besteding plaats vinden van de bouw van vier woningen aan de Zuidsingel. Aan het Ned .Roode Kruis zal een bijdrage gege ven worden van 110.Besloten werd aan de Tuinbouwschool te Kapelle een subsidie te verlenen van f 35.per leer ling per jaar. Onderhandelingen zullen getroffen worden voor het uitbaggeren van de Dorpsvaart. De sloot aan de Oost singel zal spoedig worden gedicht. Of en kele lantaarns langer zullen moeten bran den dan tot nu toe het geval was, zal worden nagegaan, KATTENDIJKE. Nieuw raadslid benoemd. In de raadsvergadering van Katten- dijke werd besloten tot lid van de raad, in de vacature J. Buteijn, toe te laten de heer L. A. de Pree. Voor de te stichten nieuwe tuinbouw school te Kapelle werd besloten aan de Z.L.M. een subsidie te verlenen van f 35 per jaar per leerling. Tot hoofd van de kleuterschool werd met ingang van een door B. en W. na der te bepalen datum, benoemd mej. L. van 't Hof te Zierikzee, thans geëva cueerd te Utrecht. Een verordening op de heffing van het Kleuteronderwijs werd vastgesteld. Betaald moet worden voor het eerste kind f0.60, voor het tweede kind f0.40 en voor het derde kind f0.25 per week. Bij de kleuter school zal een trottoir aangelegd wor den. Te Kattendijke zullen drie wonin gen gebouwd worden. Vastgesteld wer den een aantal straatnamen in de ge meente Wilhelminadorp. WESTKAPELLE. Gemeentehuis krijgt een torenuurwerk. In de raadsvergadering van Westka pelle werd besloten een stuk grond be schikbaar te stellen voor het bouwen van een verenigingslokaal. Voor het maken van een plan voor betere ont watering van de vroonweiden zal een bedrag uitgetrokken worden. Besloten werd om in het gemeentehuis een to renuurwerk te plaatsen. Aan de ramp slachtoffers zullen leegstaande nood woningen verkocht worden f380. YERSEKE. Geen melkverkoop meer op Zondag In de raadsvergadering van Yerseke werd met 6 voor en 4 stemmen tegen besloten de melkverkoop op Zondag te verbieden. Aan de leerlingen, die de land- en tuinbouwschool te Kapelle be zoeken zal een subsidie van f 35 wor den verleend. Een voorstel van de heer J. Koster (S.G.) om het parkeerterrein naast de kerk uit te breiden tot over de straat werd verworpen. Eveneens werd verworpen het voorstel om het verkeer op de Dam rechts te leiden. In een raadsvergadering van een na burige gemeente was critiek uitge oefend op de verbinding van de Oude Torenstraat. De voorzitter deelde mee hier niet in de openbare vergadering op in te gaan. De heer D. van Boven (P. v. d. A.) bracht B. en W. dank voor de betegeling aan de haven en wees op een zwak punt in de Burenpolderdijk. Dit zal in orde komen. De heer -J. J. de Koeyer (A.R.) vroeg politietoezicht voor de polderbewaarplaats in de Mo lenpolder. Hier zal meer aandacht aan besteed worden. zal verschoven worden van 1 April naar 1 September. Hoewel de voordelen hiervan voor een agrarische gemeente niet onverdeeld gunstig zijn, is hiermede toch aan de wens van vele ouders tegemoet gekomen. HEINKENSZAND Uitvoering „Euterpe". Met medewer king van de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" gaf de muziekvereniging „Euterpe", alhier, haar jaarlijkse uitvoe ring. Na een openingswoord van de voor zitter, dr Staverman, bracht de muziek vereniging, onder leiding van haar di recteur, de heer Jac. de Toonder te Kloe- tinge, een zestal nummers op verdienste lijke wijze ten gehore. De toneelvereni ging bracht op vlotte wijze het toneel stuk In drie bedrijven „Het Witte Le gioen" voor het voetlicht. KORTGENE Nood-secretarie opgeheven. Met ingang van gisteren is de nood-secretarie van Kortgene in het gymnastieklokaal te Colijnsplaat opgeheven. Het nieuwe ge meentehuis te Kortgene is thans weer zoverre van de waterschade hersteld, dat de secretarie er weer ondergebracht ken worden. KRABBENDIJKL Jaarvergadering V.I.O.S. In de jaarver gadering van de korfbalvereniging „V.I.O.S." werd besloten de junioren uit te laten komen in de competitie. In de keuzecommissie werden gekozen mej. P. Blok, mej. P. Vogelaar en de heer J. v. Houte en als reserve de heer H. v. Iwaar- den, die tevens als tweede penningmees ter werd benoemd. De penningmeester maakte melding van een batig saldo van f 80.— Het ledental is toegenomen. Jaarvergadering Voetbalvereniging. In de jaarvergadering van de de voetbalver eniging „Krabbendijke" werden de be stuursleden Jac. Vogelaar en L. J. Paau- we herkozen. De elftalcommissie werd in z'n geheel herbenoemd. Besloten werd om, indien mogelijk een junioren elftal deel te laten nemen aan de nieuwe com petitie. Besproken werd de verdere deel name aan de competie in verband met de opgelopen achterstand in wedstrijder door de slechte verbindingen. MEL1SKERKE Vergadering Ned. Roode Kruis. In de ledenvergadering van het Ned. Roode Kruis, die onder leiding stond van bur gemeester F. G. Sprenger van Oostka- pelle werden de bestuursleden, de heren J. van Stroo te Meliskerke, Birza te Aag- tekerke, mr W. J. E. Crommelin, burge meester van Domburg herkozen. In principe werd besloten om voor el ke bestaande transport colonne materiaal aan te schaffen en voor elke gemeen* materiaal in voorraad te nemen. RITTHEM OJH. en A.R. Alhier werd voor de derde achtereenvolgende keer een gezamenlijke lijst van C.H .en A.R. ingeleverd. Zo doende hebben hier na de oorlog nooit raadsverkiezingen plaats gehad. De sa menwerking tussen C.H. en A.R. is te dezer plaatse dan ook zeer goed. SCHERPENISSE Candidatenlijsten. Voor de a.s. gemeen teraadsverkiezing zijn de volgende lijster ingeleverd: S.G.P.: 1. J. van der Jagt, 2. L. Bijnagte, 3. C. de Goffau, 4. M. K. Rijstenbil, 5 J. v. Dyke, 6. J. Verkerke, 7. N. L. Rijs tenbil, 8. A. Jasperse, 9. D. Quaak, 10. H, Z. A. Quaak, 11. A. Dijke. Gemeentebelang: 1. C. G. Hartog, 2. A, Hage, 3. L. A. M. Elenbaas, 4. M. C. Ha- ge, 5. J. Tichem, 6. P. C. van der Graaff 7. C. van Dalen. Hervormde Middenstand: 1. D. Kleppe, 2. A. Kievit, 3. J. C. Lindhout 4. M .D. A. Geuze, 5. M. I>. Anemaet, 6. J. Hage. P.v.d.A.: 1. M. J. IJzerman, 2. C. Tichem 3. P. v. Ast, 4. J. Joppe, 5. M. L. Goede- gebure. ST. ANNALAND Jaarvergadering Accelerando. In de jaarvergadering van de muziekvereniging „Accelerando" werd de directeur, dhr M. P. Lanooy als voorzitter herkozen. De heer Abr. J. Boogaard werd als vice- voorzitter gekozen. De heer M. J. Over- beeke werd als bode herbenoemd. Uit de verslagen bleek, dat de vereniging niet veel schade heeft geleden door de wa tersnood. De penningmeester kon mel ding maken van een batig saldo van f 49,83. Aan de heer A. D. Goedegebure, die 25 jaar lid is van de vereniging werd een schemerlampje aangeboden, terwijl de heren Iz. Overbeeke en M. de Jonge, die elk 30 jaar lid zijn, een kist sigaren in ontvangst mochten nemen. Besloten werd de eerste Donderdag in Mei met de repetities te beginnen. Het herstel vordert. Men is reeds een heel eind gevorderd met de herstelwerk zaamheden aan de buitendijkbreuken Grote- en Kleine Nol. De buitenbermen en het buitenbeloop van deze gedichte gaten worden thans met klei, die vanuit Moggershil en de schorren wordt aange voerd, bekleed. Met het definitief herstel van de Langestraat en het Schoolplein is men zo goed als klaar. Zowel dijk- als straatherstel gaat vrij vlot. De Dorpsweg, zover deze in de bebouwde kom loopt, heeft men verbeterd door hierop een grintlaag aan te brengen. VEERE Jaarvergadering Groene Kruis. In de jaarvergadering van de afdeling Veere- Gapinge werd in principe besloten tot aankoop van het wijkgebouw van het Rijk. In de vacature A. den Hoed werd als bestuurslid gekozen de heer L. Schout. De penningmeester maakte mel ding van een nadelig saldo. Bovendien moet rekening gehouden worden met een grote post, die mogelijk oninbaar zal zijn. Ook de begroting voor 1953 wees een groot tekort aan. Besloten werd daarom tot contributie-verhoging over te gaan. Vertoond werd tenslotte de film „De school en het zorgekind". YERSEKE Wachthokje. Aan het eind van de Zouteweg is in verband met de busdienst der N.S. een wachthokje geplaatst. IjZENDlJKE Mooi succes. De heer C. de Smit, lid v. de muziekvereniging „Geduld Overwint", alhier, heeft op het groot nationaal so listenconcours te Austerlitz een pracht figuur geslagen. Hij behaalde op saxo foon sopraan met 129 punten een eerste prijs met lof, waardoor hij van de 87 deelnemers uit het gehele land op de tweede plaats eindigde. Officiële Publicatiën BEKENDMAKING. Gedeputeerde Staten van Zeeland ma ken bekend, dat ter voldoening aan art. 13 dér Waterstaatswet 1900 ter Provin ciale Griffie te Middelburg, alsmede op de secretarieën der gemeenten Clinge, Graauw-en-Langendam, Hontenisse, Hulst en St. Jansteen ter inzage is gelegd een voorstel tot het opnieuw vaststellen van de grens van de Clingepolder en de wa terschappen Oude-Graauw-en-Langen- dam en Willem-Hendriks-en- Klein-Kiel- drecht. Belanghebbenden worden in de gele genheid gesteld van het voorstel kennis te nemen en hun bezwaren daartegen aan de Provinciale Staten schriftelijk in te dienen uiterlijk 15 Mei 1953 Middelburg, li April 1953.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2