EERSTE GROEP KRIJGSGEVANGENEN IN VRIJHEID GESTELD Hoe men Schouwen van de zee wil afsluiten Indijking van geheel Zeeland en aanleg van tunnels en bruggen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Gekleed in blauwe uniformen en op linnen schoenen Enkelen zouden onder invloed van rode propaganda gekomen zijn N.A.V.O blijft wantrouwend Britten vandaag uit Moskou huiswaarts Schelphoek (anderhalf keer Nieuwe Waterweg) krijgt dam van 1200 meter grond en 3000 meter caissons Hoe staat het met de huur en de belastingen? Vlissingen krijgt weer een jachthaven Goesc EJH.B.O.-ploeg kampioen van Zeeland v1 SNIPPER NIEUWS Man (die granaat demon teerde) gedood en buurjongen gewond Prot* Chr* Streekziekenhuis voor de Bevelanden Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vtissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26—28 Exploitante: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2457 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 21 APRIL 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.30 u., onder 19.48 u. Maan op 12.45 u., onder з.12 u. Hoogwater Woensdag 22 April: Vlissingen: 8.51 u. 1.27 m., 21.26 1.02 m. Terneuzen: 9.18 u. 1.50 m., 21.53 u. 1.24 m. Wemeldinge: 10.14 u. 1.23 m., 22.51 u. 0.93 m. Zierikzee: 9.58 u. 1.05 m., 22.30 u. 0.76 m. Gekleed in blauwe, zwaar gewatteerde, Chinese uniformen, een blau we muts op het hoofd en linnen schoenen aan de voeten zijn bij Pan- moendjon de eerste zieke en gewonde geallieerde krijgsgevangenen in vrijheid gesteld. Zij werden snel overgebracht naar Moensan, het be standshoofdkwartier der Verbondenen vanwaar ze per helicopter naar Japan worden overgebracht. Onder de eerste groep vandaag zal nog een groep volgen bevonden zich geen ernstige zieken. Wel vertoon de drie-vierde gedeelte van hen sporen van tuberculose. De twee ern stigste gevallen waren een aan tuberculose lijdende patiënt en een krijgs gevangene, wiens rechterbeen was afgezet. De uitwisseling nam nog geen half uur in beslag. De in twee groepen ingedeelde ge allieerde krijgsgevangenen woonden durende hun drie jaar van interne ring in afzonderlijke huizen. De groep „diplomatieke geïnterneerden", waar onder zich ook een correspondent van het Franse persbureau „A.F.P." be vond, genoot de beste behandeling. Een tweede groep was met Franse en Amerikaanse burgers in één inter neringskamp bijeengebracht. Gedurende de internering zijn drie Amerikanen en twee Britten overle den. Er zijn geen slachtoffers gevallen tengevolge van geallieerde luchtaan vallen. Ons is medegedeeld, dat de in Aug. 1950 gevangen genomen Amerikaanse Generaal Gordon Dean het goed maakt", aldus één der vrijgelaten Brit se krijgsgevangenen. RODE INVLOED, Vrijgelaten Britse krijgsgevangenen vertelden, dat de communisten niet hadden gepoogd, hen langs propagan distische weg te beïnvloeden. Twee Amerikanen verklaarden echter, -dat de communisten zich veel moeite had den getroost hun krijgsgevangenen van de juistheid der Rode leerstellingen te overtuigen. Generaal Mark Clark heeft medege deeld, dat enkele van de terugkerende soldaten kennelijk onder invloed van de communisten zijn gekomen. Hij zeide dat dergelijke gevangenen geen verklaringen aan de pers zullen De regeringen van de veertien lan den der Noord-Atlantische Verdrags Organisatie, N.A.V.O., zijn het erover eens, dat de Russische verzoenende gebaren sedert Stalins dood slechts een wijziging in tactiek betekenen en dat het fundamentele doel van communis tische wereldoverheersing hetzelfde blijft, aldus is Maandag van gezagheb bende zijde te Parijs vernomen. Deze gevolgtrekking was gebaseerd op beoordelingen van deskundigen in de veertien hoofdsteden en ingediend bij de permanente N.A.V.O.-raad te Parijs. Deze beoordeling zal worden voorgelegd aan de volledige minister raad van de N.A.V.O., die Donderdag bijeenkomt. Mijnwerkers van Wattenscheid opgegeven Men heeft Maandag de hoop opge geven de zeven mijnwerkers, die sinds Zaterdagochtend j.l. in een kolenmijn bij Wattenscheid, in het Ruhrgebied, door een instorting zijn ingesloten, nog levend aan te treffen. mogen afleggen. „Het zou niet eerlijk zijn", aldus de Generaal. De Britse Korporaal Greenawaij zei, dat er dagelijks een lezing werd ge houden over de wereldpolitiek maar de gevangenen werden niet gedwongen deze lezingen bij te wonen. De Britse Korporaal Hunt zeide dat de post van de gevangenen aan cen suur is onderworpen maar dat zij niet werden gedwongen iets tegen hun wil te schrijven. Hij deelde verder mede dat er veel aan sport werd gedaan en dat de ge vangenen in de gelegenheid werden gesteld in een rivier in de omgeving van het kamp te zwemmen. „Het eni ge werk dat wij deden, was voor ons zelf", aldus Korporaal Hunt. Alle vrijgelaten gevangenen hadden een blozende gelaatskleur en zien er gezond uit. De Amerikaanse soldaat Legay zei echter dat vele geallieerde soldaten in Noord-Korea tè ziek zijn om naar het Zuiden te worden gezonden. Eerst wijn en kaviaar Inmiddels zijn zes Britse burgers en een Ierse geestelijke die door de Noordkoreaanse autoriteiten in vrij heid zijn gesteld, Maandagochtend te Moskou aangekomen. In de negentien dagen, voordat zij naar de Sowjet-Unie vertrokken, zijn zij te Pjongjang, de Noordkoreaanse hoofdstad, getracteerd op wijn, kaviaar en diners. Zjj brachten de dagen door in een feestelijke sfeer, aldus de woordvoerder van de groep. De vrijgelatenen hadden twee jaar in een boerenhuis in Noord-Korea ge woond. Zij zullen vandaag naar Enge land worden teruggevlogen. Veertien Franse burgerlijke geïnter neerden, die door de Noordkoreanen zijn vrijgelaten, zijn thans op weg naar Moskou. GENERAAL CLARK AAN DE DOOD ONTSNAPT Toen Maandag een hefschroef- vliegtuig met de eerste uitgewisselde gevangenen te Moensan aankwam scheelde het weinig of Generaal Clark, die ter begroeting van de pas vrijgelaten gevangenen op de lan dingsplaats aanwezig was, was door een draaiende wiek van het vliegtuig getroffen. Door een windvlaag ging namelijk het toestel scheef hangen en een wiek scheerde rakelings over de zich snel bukkende Generaal. SPIONNAGE VOOR DE RUSSEN IN OOSTENRIJK Het Amerikaanse leger in Oostrijk „Vrijheidsdorp", is de naam, welke men heeft gegeven aan de verzameling heeft Maandag te Wenen officieel be kendgemaakt, dat twaalf personen zijn aangehouden op beschuldiging van spionnage voor de Tsjecho-Slowaakse en de Russische geheime dienst. hospitaaltenten, welke door de geneeskundige dienst van het Amerikaanse leger zijn ingericht op Korea voor de ontvangst van zeshonderd zieke en gewonde krijgsgevangenen van de Verenigde Naties, die door de Roden zullen worden uitgewisseld tegen 5800 gewonde en zieke communistische krij gsgevangenen. Twee honderd millioen kubieke meter water bij ieder getij. De grote zaal van het „Huis van Nassau" in Zierikzee was gistermiddag geheel gevuld met bestuurders van polders en waterschappen op Schouwen en Duiveland, terwijl ook vele burgemeesters waren opgekomen om te luiste ren naar en vragen te stellen aan ir J. F. R. v. d. Wall, hoofdingenieur directeur der Zuiderzeewerken, en ir F. J. B. G. Geers, hoofd van de afdeling dijkbouw van deze Dienst. De samenkomst stond onder leiding van de heer J. Klompe als voorzitter der voorlopige commissie uit de samenwerkende waterschappen en landbouworganisaties op Schouwen en Duiveland. Sen sationeel of bewogen was deze vergadering niet. Ir v. d. Wall heeft uit voerig de plannen tot dichting der dijkgaten toegelicht, waarna de polder bestuurders gelegenheid ontvingen om opmerkingen te maken, critiek te uiten en suggesties te doen. Zij maakten daarvan volop gebruik, doch daarbij bleek niet (zoals werd verwacht) van ernstige meningsverschillen of tegenstellingen. Ir v. d. Wall vertelde, dat men wat het behoud van de Schouwsedijk be treft nog vecht met de rug tegen de muur. De dijk wordt aanmerkelijk ver sterkt en krijgt een kruinhoogte van vijf meter boven N.A.P. met een kruinbreedte van drie meter. Aan de Westzijde van de dijk wordt een uit gebreide verdediging aangebracht. Het dichtingswerk der zeven grote stroomgaten heeft een omvang, die nog nooit in ons land is voorgekomen en die alle waterstaatkundige werken verre overtreft. Het gat van Schelp- hoek heeft een vermogen, dat ander half maal zo groot is als de Nieuwe Waterweg en het grootste gat in de Tweede Kamercommissie vroeg: B. en W. van Vlissingen hebben aan de gemeenteraad, die Vrijdag a.s. bij een komt, voorgesteld medewerking te verlenen tot de bouw van een jacht haven op het terrein van de Vlismar. Het was de bedoeling het gehele werk als D.U.W.-object dit jaar te la ten uitvoeren, doch de stormramp heeft hier een spaak in het wiel ge stoken, want het is onzeker of dit jaar D.U.W.-arbeiders voor dit werk be schikbaar zijn. Hoe het zij, de N.V. Haven van Vlissingen wil het laag lig gende terrein geheel opspuiten en B. en W. zijn thans genoodzaakt stappen te doen. Allereerst wordt voorgesteld een perskade aan te leggen op het terrein, waardoor het tot jachthaven bestemde gedeelte niet zal worden opgespoten. De kosten hiervan zullen f 7790 be dragen. De totale kosten voor de aanleg van de jachthaven bedragen inclusief ge noemd bedrag f 43.000. B. en W. vinden het van groot be lang, dat door de oorlog vernielde jachthaven terugkomt in Vlissingen en willen daarom de Ver. voor Watertoe risme „De Schelde", die de haven gaat exploiteren evenals vroeger het geval was, alle mogelijke medewerking ver lenen. Daarom zal een lening worden gesloten met de gemeente, waardoor de uitvoering van het project mogelijk wordt. Bovendien zijn B. en W. bereid jaarlijks een subsidie toe te kennen aan de vereniging om de exploitatie sluitend te maken. Over al deze din gen zal de raad zich thans dienen uit te spreken. Ir J. J. van Hennik Rijkstuinbouw- consulent. Naar wij vernemen is benoemd tot Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en een gedeelte der provincie Noord- Brabant ir J. J. van Hennik, thans Rijkstuinbouwconsulent te Zutphen. Hij is de opvolger van ir W. van Soest. De, uit de fractievoorzitters bestaan de, Tweede Kamercommissie heeft thans haar vraagnota, maar liefst 134 vragen, bij de Regering ingediend, ten einde precies op de hoogte te komen van de voorgenomen maatregelen be treffende de huurverhoging en de wij ziging van de belastingen. Het zou ons te ver voeren alle vragen hier te noe men. Gevraagd wordt o.m. of de ramp wijziging gebracht heeft in regerings- Na spannende strijd met Oostkapelle Na zeer spannende strijd is de E.H, B.O.-ploeg uit Goes er in geslaagd met 147 tegen Oostkapelle 145 punten kampioen te worden van Zeeland. De ploeg uit Goes wordt nu afgevaardigd naar Amsterdam voor de landelijke wedstrijden, die in de hoofdstad wor den gehouden ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O. i\ri i i j kr' Peron heeft weer eens een nieuwe maatregel genomen: in geheel Argen tinië zijn aan de lagere scholen school boeken verstrekt, die de „eerste begin selen der Peronistische leer" bevatten. Maandagavond is bij Centerville in Nieuw Schotland een Lancaster-bom menwerper van de Canadese lucht macht neergestort. Zes leden van de bemanning kwamen om het leven. Engeland is in overleg getreden met de V.S. en Frankrijk over de mogelijk heid van het bijeenroepen van een conferentie der Grote Vier ter bespre king van een staatsverdrag voor Oos tenrijk. Bij een ontploffing in een munitiefabriek te Hasselt in Belgisch Limburg zijn vier arbeiders gedood. De Liberale partij van premier Jos- jida heeft bij de Japanse verkiezingen maar 199 van de 245 zetels overgehou den. Hierdoor zijn de liberalen de een voudige meerderheid kwijt. De eind uitslag der verkiezingen luidt: Libe ralen 199 (245), progressieven 76 (88), links socialisten 72 (56), rechts socialis ten 66 (60), dissidente liberalen 35, communisten 1, anderen 17. beslissingen, waarvan de minister van Financiën op 21 Januari mededeling heeft gedaan in de Eerste Kamer. Is het mogelijk nadere gegevens te ver schaffen omtrent de rijksuitgaven, welke uit de ramp voortvloeien? Voorts vraagt men met welk percen tage de huur der vooroorlogse wonin gen verhoogd moet worden, wil in het algemeen voor deze woningen weer van rendabele huur sprake kunnen zijn. Welk deel van de vorige huurver hoging van 15 pCt is ten bate gekomen van het onderhoud van huizen? En hoe groot is het voordeel daarvan voor de huiseigenaren, vergeleken bij voor de oorlog? Indien de kinderbijslagen worden verhoogd, zal dit dan geschieden met een zelfde percentage als de lonen? Kan reeds worden meegedeeld, hoe groot de loonsverhoging voor de ver schillende inkomensgroepen zal zijn? Zierikzeese havendam is te vergelijken met een flinke rivier. De gaten bij Ouwerkerk zijn wat vermogen aangaat gelijk te stellen met de Maas voor Rot terdam. Het gat van Oosterland is een twaalfde van Schelphoek, dat van Sir- jansland een vierde van Oosterland en dat bij Stevensluis twee en een half maal zo groot als het gat van Sirjans- land. De gaten op Walcheren hadden destijds een vermogen van 100 mil lioen kubieke meter in de zes uur, het vermogen van Je gaten op Schouwen en Duiveland nadert de 200 millioen. DE BINNENDIJKEN. De binnendijken zullen zoveel mo gelijk worden versterkt, maar de gro te moeilijkheid is, dat zij practisch on bereikbaar zijn. Het ene gat is vaak pas te bereiken, als het andere dicht is. Daarom is het onmogelijk nog meer mensen voor het herstel neer te zetten. De Rampaartsedijk is niet volledig te herstellen vóór de dichting der gaten. De toestand van de Oudedijk is en blijft précair tot de stroomgaten zijn gesloten. Uiteraard zal aan het herstel gedaan worden wat mogelijk is. Maar het is niet uitgesloten, dat bij hoog tij opnieuw polders zullen onder lopen. De weg langs de Noordzijde van Schouwen tot aan Brouwershaven zal over de gehele lengte worden ver hoogd, opdat hij niet meer onder wa ter zal lopen. De dijken rond de Drei- schorpolder worden eveneens ver hoogd. DE DICHTING DER STROOM GATEN. Gelijktijdige dichting van de gaten bij Sirjansland en Noordzijde Vier Bannen (Stevensluis), zoals eerst in de bedoeling lag, kan niet doorgaan vanwege de onbereikbaarheid. De techniek der dichting van de verschil lende gaten werd door ir v. d. Wall uitvoerig beschreven. In het gat van de Vier Bannen wordt eerst gezonken. Daarna worden er landhoofden uitge bouwd, daartussen komen in het sluit gat caissons van 10 meter hoogte. Het gat bij Oosterland wil men dichten door een stenen dam landinwaarts, tot even boven hoog water, nadat het gat met zinkstukken zal zijn beteugeld en de landhoofden zijn verstevigd. De dij ken zullen daarna op de oude hoogte worden gebracht. De diepe geulen in het land zullen voorlopig bij gebrek aan materiaal niet worden dichtge gooid. De dichting der twee gaten van Ouwerkerk is een groter werk. De de finitieve dijk zal hier aan één stuk of in twee gedeelten iets meer buiten gaats worden gebouwd. Veel landaan- winst zal dit overigens niet geven, want het terrein zit vol putten en geu len. Beide gaten worden bezonken tot een diepte van acht meter beneden N. A.N. Daarna zullen er grote caissons in worden geplaatst. Het voordeel van deze oplossing is, dat de sluitingstijd belangrijk wordt verkort, al zijn de kosten enorm veel hoger. DE HAVENDAMMEN. De havendammen van Zierikzee vor men een bijzonder werkstuk. De aan vankelijk kleine gaten zouden mis schien gedicht hebben kunnen worden, als er voldoende mensen en materieel waren geweest. Er zijn in het begin al gaten dichtgegooid, maar ongeluk kigerwijze heeft één gat zich zeer slecht ontwikkeld, doordat de kleilaag werd weggeschuurd. Door de zeer kor te kentering kon hier niet worden ge zonken. Eén bak is op de klei blijven zitten, hetgeen voor elke deskundige volkomen onverklaarbaar is. Overigens zijn de kapiteins van de schepen van oordeel, dat al dit werk de bruikbaar heid van de haven met 50 pCt is ge stegen. Er is nu een dijktracé ontwor pen over tamelijk hoog land aan weerszijden van de havendammen. De dijk wordt ruim 1.000 meter lang. Over ca. 600 meter wordt gezonken. Tot een lengte van 300 meter zitten de zink stukken er al in. Gisterenavond omstreeks 8 uur was de heer van Zeytveld te Leuvenheim, een buurtschap tussen Brummen en Dieren, bezig op de deel een granaat te demonteren. Een twaalfjarige buur jongen, enig zoontje, stond daarbij te kijken. Plotseling ontplofte het projec tiel. Van Zeytveld werd op slag ge dood. Het jongetje werd zwaar gewond naar het algemeen ziekenhuis te Zut phen vervoerd. Na uitvoerige onderzoekingen en be sprekingen is besloten de overblijven de lengte van ongeveer 500 meter te maken met kleine caissons, die 11 me ter lang 7 A meter breed en 2.20 meter hoog zijn en die op alle gewenste ma nieren kunnen worden gecombineerd. De uitslag van deze proef is zeer be langrijk, omdat daarmede beslist zal worden over de vraag, of ook voor Schelphoek deze kleine caissons zullen worden toegepast. Achter de caissons wordt nog een zanddijk gespoten. SCHELPHOEK. De dichting van Schelphoek is in de eerste plaats een kwestie van goede organisatie. Het is absoluut onmogelijk gebleken de dijk op de oude plaats te herstellen. Lange tijd zat er in het gat een drempel van 6 meter beneden N. A-P. Gedacht is toen over een provi sorische dichting, al was het een groot bezwaar, dat het drijvende materieel steeds buitengaats moest liggen. Toen de drempel plotseling verdween, moest dit plan worden opgegeven. Dichting der zes ontstane stroomgaten achter het dijksgat was onberekenbaar, zodat naar een andere oplossing moest wor den gezocht. Er is nu een dijk ontworpen van 4000 meter lengte, die met een grote boog tot even voor Serooskerke langs loopt. Men wil twee losse dijksgedeel- ten bouwen, elk van 600 meter lengte, en in de overblijvende sluitgaten van ca. 1500 meter elk van de kleine cais sons gebruik maken. Voor de dijksge- deelten is in totaal 120.000 vierkante meter zinkstuk nodig, dat men In tien weken op zijn plaats wil hebben. Lukt de sluiting met de caissons, dan zal de ze drie weken eerder zijn geschied dan wanneer men over de gehele lengte een gewone gronddijk moet aanleggen. Voor elk gat zullen 150 caissons nodig zijn, die als een reusachtige slang aan een zullen worden gescharnierd. Achter deze caissons wordt een zanddijk gespoten. Door deze binnen dijk blijft een oppervlakte van ca 800 ha nog in de macht van het buiten water. Men zal echter onmiddellijk beginnen het grote gat in de oude zee dijk te dichten hetgeen gemakkelij ker zal gaan, omdat de achterliggende polder veel kleiner is. Over het tracé van de nooddijk zal met de dijkgraaf nog overleg worden gepleegd. Giste ren is het eerste zinkstuk naar bene den gegaan. Onmiddellijk nadat de polder Schou wen van de zee zal zijn afgesloten, zal met het droogmalen worden begonnen. Naar schatting zal dit werk vier tot zes weken in beslag nemen. Ir v. d. Wal verklaarde tenslotte, dat als volg orde, waaraan de gaten zullen worden gedicht, het volgende mag worden aan genomen: 1. Oosterland; 2. Sirjansland; 3. Haven Zierikzee; 4. Stevensluis; (Vier Bannen); 5. Twee gaten Ouwer kerk; 6. Schelphoek. Raad van commissarissen en bestuur samengesteld. Gistermiddag .vergaderde in hotel Centraal te Goes onder leiding van ds J. A. Talma te 's-Heer Arendskerke, voorzitter van het voorlopig bestuur, het college van commissarissen van de Stichting Prot. Chr. Streekziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland. Medegedeeld werd, dat tot commis sarissen zijn benoemd de heren dr J. M. van Daal te Goes, J. C. Kram Jr te Kapelle, M. v. d. Weele te Colijns- Om de toekomst van de provincie. „In korte tijd hebben twee rampen Zeeland getroffen. Nu is de tijd gekomen, dat we een groots en enorm-verstrekkend plan opzetten. Het moet een plan zijn, dat direct iedereen aanspreekt en een ieder warm doet lopen. Nog bestaat er een good-will in Nederland voor Zeeland en van deze good-will moeten we profijt trekken, juist nu, voordat deze goede stemming weer verdwijnt. Wij willen geen fooien meer uit Den Haag. Daarom moeten we een plan ontwerpen, dat groots is van visie en dat door zijn opzet in een klap de harten van iedereen verovert". Zo sprak gistermiddag de secretaris van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel Dep. Zeeland, ir L. G. H. H. van Gooi op de jaarvergadering van de leden van het departement, die in t Strand- hotel te Vlissingen werd gehouden. En het plan dat ir van Gooi na mens het bestuur in heel grote lijnen te berde bracht: Volledige indijking van Zeeland, aanleg van tunnels en bruggen, de veerboten moeten ver dwijnen, aanleg van havenemplace menten, een grote verkeersweg Rot- terdam-Vlissingen-België, .etc etc. Ir van Gooi wilde aUes in het werk stellen om de publieke opinie voor het plan te winnen. Nu was dat nog moge lijk. De deskundige commissies, die de verschillende objecten in studie heb ben, werken te langzaam en zijn pas klaar als Zeeland weer vergeten wordt. Daarom moet het Departement van Handel en Nijverheid zo spoedig moge lijk met een groot en diepingrijpend plan voor de dag komen. „Het plan moet duur, moet zeer duur zijn", zo zei ir van Gooi, „want het moet groot z(jn". Heel Nederland en ook België zal er mee gebaat zijn. Ir van Gooi, die tenslotte schatte, dat de verwezenlij king van het plan een nuttig effect van 50 millioen gulden per jaar zou opbren gen, en dit bedrag als een goede rente beschouwde voor een kapitaal van mil- liarden, dat het plan zou kosten, stelde tenslotte voor een comité te vormen om de plannen nader uit te werken. Na deze toespraak, die niet naliet indruk te maken en waarop een hartelijk applaus volgde, werden enkele ter zake doende op merkingen gemaakt. Zo werd voorgesteld binnen korte tijd een congres bijeen te roe pen om het plan te bespreken. Een congres, zo argumenteerde men, zou meer indruk maken dan een werkcomité. Men kwam tot de conclusie dat de eerste taak van het eventuele werkcomité zou zijn dit congres bijeen te roepen. Andere opmerkingen wa ren om te waken voor doublures van plan nen (het E.T.I. werkte nog aan het ont wikkelingsplan voor Zeeland) en om de verschillende initiatieven die bestaan in Zeeland in verband met de toekomst van de provincie te coördineren. Uit het jaarverslag Van de penningmees ter, de heer van Heel te Goes bleek, dat het batig saldo van het Departement was inge- slonken tot 714.88. Na enige discussie besloot de vergadering dan ook de contri butie te verhogen tot 10.— per jaar en de kosten voor de leden van de excursies te verhogen. De voorzitter, de heer D. F. P. Hoe gen, deelde mee, dat het aantal van leden was gestegen tot 175 leden en het departement thans een A-departement was geworden. De secretaris, ir van Gooi, kreeg van de verg. Jering dispensatie om nog twee jaar in het bestuur zitting te kunnen nemen. In de vacature van de heer J. W. Hupkes werd in het bestuur gekozen ir C. Kapsen- berg, directeur van de Kon. Mij „De Schel de" te Vlissingen. plaat, J. H. J. Poleij te Kruiningen, ds S. J. M. Hulsbergen te Hoedenkens- kerke, ds R. A. Flinterman en A, da Lange te Goes, J. Hommes te Nieuw dorp, ds J. B. Bel en G. van Velzen te Krabbendijke, alsmede de burgemees ters van Goes, Kortgene, Wemeldinge, Krabbendijke, BaarlandOudelande, Wolfaartsdijk, 's-Gravenpolder, Nisse 's-Heer Abtskerke en van Driewegen- Ellewoutsdijk. Door of namens de klei nere kerken moeten nog twee commis sarissen worden aangewezen. Tot voor zitter van de raad van commissarissen werd benoemd dr J. M. van Daal, tot secretaris de heer A. de Lange, beide te Goes en tot assessor ds J. B. Bel te Krabbendijke. Daarna werd het bestuur samenge steld. Hierin werden benoemd: dr C. R. N. F. van Joost te Goes, dr A. I. Vos te Wolfaartsdijk, A. J. Carpentier te Goes, ds J. A. Talma te 's-Heer Arendskerke, dr V. 't Hart te Kam perland, A. de Lange te Goes, Th. Bakker te Krabbendijke en J. C. Wa verijn te Yerseke, terwijl aan de heer C. Duvekot Lzn te Goes zal worden verzocht voorlopig de kleinere kerken te vertegenwoordigen. Van de zijde der burgerlijke gemeenten werden als leden van het bestuur aangewezen de heren C. Philipse te 's-Heer Arends kerke, P. J. Bom te Colijnsplaat, B. Burger te Goes, J. Oranje te Goes, A. C. Willemsen te Yerseke en H. G. van Suijlekom te Kapelle. Dr van Daal bracht namens de com missarissen het voorlopig bestuur har telijk dank voor het voorbereidende werk, dat gedaan is, waarna de voor zitter de wens uitsprak, dat het nieu we Prot. Chr. Streekziekenhuis voor Zuid- en Noord-Beveland spoedig tot stand zal kunnen komen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot heden avond. Zonnig en warm Zonnig weer met een overwegend matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Iets hogere temperaturen dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1